DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DxiqcÜiksch Oveazicfit Economische verwarring in Amerika. ^Buitenland Industriëele zorgen door misoogst. De schatkist overbelast. Enorme ontploffing in een Engelsche mijn. Hauptmann ontkent. i, Mo. 224 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 22 September 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang 150 Mijnwerkers afgesloten. Waarschijnlijk allen om het leven gekomen. Waf vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENlLENr Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Terwijl eenerzijds de uitslag der verkiezin gen in den staat Maine den indruk wekt, aat de meerderheid nog steeds achter Roose- velt staat, aangezien in genoemden staat de democratische partij de overwinning be haalde, blijkt aan den anderen kant, dat er in zeer groote lagen der bevolking wantrou wen heerscht tegen zijn medewerkers. De mislukking der conversieleening toont onomstootelijk, dat de geldwereld geen ver trouwen meer heeft in de plannen en capa citeiten van de Amerikaansche regeering. Bovendien blijkt uit den scherpen aanval, welken Gorman, de leider van het textielcon- flict, op den N.ï.R.A., generaal Johnson, heeft gedaan, dat ook bij hem en de zijnen ontevredenheid heerscht over het regeerings- beleid. Gorman heeft verklaard, dat Johnson vol komen ongeschikt is voor de taak, waarmede de president hem heeft belast en dat het dringend noodzakelijk is, dat hij aftreedt. Johnson stelt daar zijn beschutdiging aan het adres van Gorman c.s. tegenover, dat zij de N.ï.R.A.-overeenkomsten niet nakomen en saboteeren. Het valt te betwijfelen of werkelijk gene raal Johnson de hoofdschuldige. is van de vele mislukkingen en of de oorzaak niet veeleer gezocht moet worden in het ge heele systeem-Roosevelt, dat erop gericht is de welvaart van het land te herstellen met allerlei kunst- en vliegwerk. De schrikbarende achteruitgang in het be drijfsleven, de steeds toenemende onrust in de industrieele wereld, het toenemend wan trouwen in de financieele wereld, zijn tee kenen, dat de goede bedoelingen van den president grootendeels goede bedoelingen ge bleven zijn en dat er in de practijk niet vee! van is terechtgekomen. En dit is van zeer groot belang, niet alleen voor Amerika, maar bovendien voor de ove rige wereld, want hoe chaotischer de toe stand in Amerika wordt, des te heviger de terugslag zal zijn buiten Amerika. Naarma te de algemeene economische toestand van de Ver. Staten slechter wordt, zullen de po gingen om nog iets te redden onbesuisder en tevens ingrijpender zijn. De voornoemde mislukking der conversie leening beteekent, dat de schatkist 15 Octo- ber a.s. 720.000.000 dollar in contanten moet betalen, waarop niet gerekend was, want de regeering was overtuigd, dat de lee ning zou slagen. Maar deze mislukking beteekent nog meer, n.1. dat het de regeering voortaan moeilijk zal vallen op de binnenlandsche markt tegen normale condities geld te leenen en dit is een nog ernstiger feit, dan de aderlating, waarvoor zij binnen een maand geplaatst wordt. De schoone reglementeeringsplannen voor den landbouw, waaraan de regeering bezig was en welke beoogden de bebouwde opper vlakte te verkleinen, zijn door de droogte van den voorbijen zomer geheel en al omver geworpen, zoo zelfs, dat in het komende jaar waarschijnlijk de bebouwde oppervlak te weer zal moeten worden vergroot. Nadat de landbouwers gedurende den oorlog steeds meer gronden voor graan bouw in gebruik hadden genomen, bleek na den oorlog dat deze uitbreiding niet in stand te houden tv as, omdat allerlei landen, die vroeger graan importeerden, plotseling gin gen streven naar uitbreiding van de eigen graanproductie, terwijl bovendien de natuur ervoor zorgde, dat de eene oogst nog groo ter was dan de andere, zoodat de Ameri kaansche regeering zich genoodzaakt zag enorme hoeveelheden graan van de boeren op te koopen, teneinde een voortdurende uit- ''n£ van het aantal faillissementen in 'an°<>°uwkringen tegen te gaan en te ver hoeden, dat een groot aantal boeren aan vol- t??1 a.moe£te ten prooi vielen. De crisis verergerde dezen toestand nog mateloos, zoodat reizigers, die de landbouw streken in Amerika bezochten, vertelden van troosteloozen aanblik, welken de vele verlaten hoeven opleverden, waarvan de vroegere bewoners vertrokken waren met achterlating van het grootste gedeelte van hun have, n.1. voor zoover deze uit land bouwwerktuigen bestond. Toen president Roosevelt het bewind aan vaardde, besloot hij vooral de boeren te hel pen en ging ertoe over door een stelsel van premies de boeren ertoe te bewegen de be bouwde oppervlakte en tevens hun veestapel te verkleinen. De verwoestende droogte van dezen zomer evenwel heeft het beleid der re geering volmaakt ia de war gestuurd, aan- Roosevclt. gezien de oogst thans klein is, terwijl de bo dem zoozeer geleden heeft van de droogte in sommige streken is de totaal verdroogde bovengrond geheel weggewaaid dat ook het volgend jaar de oogst kleiner zal zijn, dan sinds lang het geval was. Voegt men hierbij de noodgedwongen afslachting van honderdduizenden stuks vee, dan wordt het duidelijk, dat de regeering voor uitgaven van milliarden staat om te voorkomen, dat de boerenstand vrijwël geheel ten onder gaat. Maar hoe groot de steunactie der regee ring ook zijn moge, toch blijft het feit on ontwijkbaar, dat de koopkracht der boeren uitermate verzwakt is, waardoor veel bedrij ven groote nadeelen ondervinden en zullen ondervinden, waaronder niet in de laatste plaats de spoorwegen, wien het ronduit slecht gaat. De onrust onder de werkloozen, de onbe rekenbare schade, welke het katoenconflict en de daarmede gepaard gaande stakingen berokkenen, de zwakke positie van de schat kist en de groote eischen, welke de boeren, de ondersteunden en niet te vergeten de be wapening aan Amerika stellen, dit alles is oorzaak, dat president Roosevelt op nieuwe middelen zint om aan de steeds toenemende moeilijkheden het hoofd te bieden. Naar verluidt wordt thans het plan over wogen voor geheel Amerika uit nood de dertig-urige arbeidsweek in te voeren met behoud van de bestaande loonen, omdat de schatkist niet in staat is de enorme lasten, welke de circa tien millioen werkloozen haar opleggen, nog langer te dragen. Mocht Roosevelt dit voornemen werkelijk uitvoeren, dan beteekent dit dus, dat hij de lasten afwentelt van de schatkist op de in dustrie. De kleine industrie wordt dan het sterkst getroffen; de invoering van genoemden maatregel is een bevoordeeling van de veel sterker bedrijven. Maar aan den anderen kant zal de groote industrie de daardoor te lijden schade moeten compenseeren door verdere rationa lisatie, wat niet anders beteekent dan nieu we uitbreiding van de werkeloosheid en prijsverhooging. Gezien het verbod van in voering van nieuwe machines, zal haar wel geen ander middel over blijven. Prijsverhooging echter beteekent voor de kleine verbruikers en boeren een verdere achteruitgang van hun levenspeil en zal dus naar alle waarschijnlijkheid leiden tot nog meer onrust en dus tot nog grooter nadee len voor het Amerikaansche bedrijfsleven Dit, zou dan weer grooter eischen stellen aan de schatkist, welke echter reeds overbelast is, enz. enz. Derhalve beweegt Roosevelt zich in een vi cieuze cirkel, waaruit niet te ontkomen valt. Nog steeds tracht hij kool en geit te sparen. Hij belast de industrie met de zorg voor de werknemers, wier loonen hij (in schijn) ver hoogt; door deze belasting der industrie drijft hij de kosten van het levensonderhoud omhoog, waardoor velen ontevreden wor den, terwijl de misoogst deze kosten nog meer doet toenemen. Roosevelt zal moeten kiezen: óf hij tracht de industrie en den landbouw er bovenop te helpen, óf hij steunt op den anderen kant; beide partijen gelijkelijk willen helpen en ieders levensstandaard willen verhoogen in een tijd, waarin het levenspeil van de ge heele menschheid daalt, lijkt onder de gege ven omstandigheden onmogelijk. In den afgeloopen nacht heeft zich in een steenkoolmijn in de nabijheid van Wrexham in N, Wallis (Engeland) een vreeselijk ont ploffing voorgedaan, waardoor groote ver woestingen werden aangericht en ongev. 150 mijnwerkers werden ingesloten. In totaal be vonden zich op dat moment ongeveer 400 arbeiders in de mijn, doch omstreeks 250 waren werkzaam in een gedeelte van de mijn, waar de ontploffing haar uitwerking niet deed gelden. Tengevolge van het feit, dat de explosie gevolgd werd door een laaienden brand, konden de in allerijl georganiseerde red dingswerkzaamheden slechts met groote moeite voortgang vinden. De reddingsman schappen betoonden waren heldenmoed bij hun vertwijfelde pogingen, om door te drin gen tot de plaatsen, waar hun kameraden met den dood werden bedreigd. Met levens gevaar weerstonden zij de vrijwel ondrage lijke hitte, die op verschillende plaatsen heerschte, maar desondanks duurde het toch nog wel minstens 3 uur, alvorens de eerste slachtoffers geheel verkoold en totaal onher kenbaar aan de oppervlakte konden worden gebracht. Aangevuurd door de wanhoops kreten en het gedrag der in een paniekstem ming samengestroomde bevolking, werden de reddingspogingen telkens weer met groote opoffering en een bewonderenswaar dige hardnekkigheid voortgezet. Tegen 10 uur in den ochtend had men eindelijk een 10-tal slachtoffers geborgen Men is er echter nog niet in geslaagd vast te stellen, of zich nog levenden in de mijn bevinden. De pogingen om contact te krijgen zijn tot dusverre nog niet geslaagd, doordat men door de uitslaande vlammen nog niet ver genoeg naar de plaats des onheils heeft kun- nen doordringen. Welk een omvang de ramp heeft aangenomen, heeft men nog niet dur ven realiseeren. Tal van autoriteiten hebben zich onmid dellijk naar de mijn begeven. Alles zal in het werk worden gesteld, om zoo spoedig moge lijk zekerheid te krijgen omtrent het lot der ingesloten arbeiders. Beschuldigd van afpersing, maar niet van kinderroof. Ondanks een ondervraging van totaal 40 uur loochent Hauptmann categorisch elke deelneming aan de ontvoering van den klei nen Lindbergh. De rechter heeft hem thans in staat van beschuldiging gesteld wegens afpersing. Hoewel het bewezen lijkt dat Hauptmann in het bezit was van het door Lindbergh betaalde losgeld of een deel daarvan, is dat geen bewijs ervoor dat hij behoord zou hebben tot de bende die baby Lindbergh heeft ontvoerd, of dat Haupt mann medeplichtig zou zijn aan het ver moorden van den baby. Het meest waarschijnlijk lijkt het tot nog toe dat eenige indivuen misbruik hebben ge maakt van de wanhoop in de familie Lind bergh en dat zij den kolonel geld hebben af gezet, hoewel zij met de misdaad op zich zelf niets te maken hadden. Professor Condon heeft verklaard dat de man wien hij het losgeld heeft overhan digd, sprak met een Duitsch accent, dat overeenkwam met het accent waarmede Hauptmann spreekt. In tegenstelling met vo rige andersluidende berichten heeft Condon Hauptmann bij de confrontatie niet beslist herkend als de man die het geld van hem in ontvangst nam. Hauptmanns vrouw weer op vrije voeten. De politie heeft, naar Reuter uit New York meldt, de vrouw van Hauptmann weer op vrije voeten gesteld, daar zij niet bij de zaak betrokken zou zijn. Aan berichten in de Engelsche bladen ont- leenen wij nog, dat Hauptmann elf jaar ge leden als verstekeling naar Amerika is ge komen, waar hij tot dusver op illegale wijze verblijf heeft gehouden. Uit plakbiljetten op zijn koffers, die men in zijn woning heeft ge vonden, hebben de detectives opgemaakt, dat Hauptmann sedert de ontvoering van Lfnd-. berghs baby veel in Europa heeft gereisd. Toen hij geboeid naar het politiebureau werd overgebracht, riepen de verslaggevers hem toe: „Heb je Lindberghs baby ont voerd?" waarop de gearresteerde het hoofd schudde. Lindbergh en zijn vrouw, die te Los An- geles vertoeven, hebben zich nog niet uitge laten naar aanleiding van de arrestatie. Op grond van uit New York ontvangen bericht verklaart het ministerie van justitie te Washington, dat er aanleiding is om aan te nemen, dat de opheldering van de ont voering van Lindberghs kind verzekerd is. Intusschen heeft men tot dusver nog slechts de verzending van 90.000 dollar losgeld kunnen nagaan, terwijl het niet duidelijk is, waar de overige 31.000 dollar zijn geble ven. Men gelooft echter, dat de gearresteer de buitenlander de misdaad alleen heeft ge pleegd en men hoopt binnen enkele weken genoegzaam bewijsmateriaal tegen hem te hebben verzameld. Op het oogenblik wordt getracht een zoo volledig mogelijk verslag van zijn levensloop samen te stellen zoowel in als buiten de Vereenigde Staten. Deze onverwachte wending in de affaire- Lindbergh beteekent voor het Amerikaan sche publiek een gebeurtenis van buitenge wone beteekenis; de kranten brengen heele pagina's vol berichten erover en geven over zichten van deze onverwikkelijke ontvoe ringszaak, waaraan enkele kranten nog overzichten vastknoopen uit de crimineele geschiedenis der Vereenigde Staten in het algemeen. Intusschen is bekend geworden, (zooals reeds gemeld) dat het hier gaat om een elf jaar geleden uit Duitschland gevluchten mis dadiger, Bruno Richard Haptmann geheeten die als verstekeling over den Atlantischen Oceaan is gekomen. Hij werd Vrijdag, dit maal in het hoofdbureau van politie te New York, nogmaals onderworpen aan een nauwkeurig verhoor. Op de vraag hoe hij aan zooveel geld was gekomen dat in zijn garage verborgen was, antwoordde Hauptmann dat zijn vroe gere zakenpartner en vriend Isidor Fischer hem indertijd vóór zijn vertrek naar Europa al'zijn geld en effecten in bewaring had ge geven. Fiseher vertrok naar Duitschland, maar keerde niet weder. Hij overleed ten huize van zijn ouders. Hauptmann ontdekte volgens zijn zeggen eerste drie weken seleden dat het vermogen van zijn vriend Fischer 14.000 dollar be droeg. Hij had zich 150 dollar van het geld toegeëigend en het uitgegeven. In het verdere verloop van het verhoor verklaarde Hauptmann dat hij sinds 1932 werkloos was geweest, ook niet meer had gewerkt, waar van speculaties geleefd. Hij ontkende ten stelligste ooit in Hopewell te zijn geweest, waar zich de villa van de Lindberghs bevond. Hèt verhoor wordt Maandag voortgezet. Nader wordt nog gemeld dat de politie dit heeft gecontroleerd en dat uitgekomen is dat een zekere Isidor Fischer inderdaad ver leden jaar Decemer in Duitschland is over leden. Het verzoek om invrijheidstelling van Hauptmann onder storting van een waar borgsom is afgewezen. Hauptmann levensloop. Naar vernomen wordt is Hauptmann, die thans te New York gevangen gehouden wordt, verdacht van betrokken te zijn bij de zaak van de ontvoering van babv Lindbergh afkomstig uit Kamenz. Hij is de op 24-ja- rigen leeftijd naar Amerika gevluchte mon teur Richard Hauptmnn, wiens moeder in Kamenz leefde van haar pensioen. Zijn va der stierf in 1917. Twee broers van Richard zijn in den wereldoorlog gevallen. Haupt mann was in zijn ieugd reeds in slecht ge zelschap geraakt. Hij werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf. Toen hij in 1923 weer gearresteerd werd in ver band met een misdrijf, gelukte het hem te ontvluchten op weg naar Bantzen, waar hij voorgeleid moest worden. Sinsdien ver nam men nooit meer iets van Richard Hauptmann. Eerst later zou blijken dat hij zich ontrokken had aan zijn straf door vlucht naar Amerika. VOLKENBONDSGEDELEGEERDE BIJ AUTO-ONGELUK GEDOOD. Een auto, waarin de zestigjarige Franche- schi uit Italië gezeten was, is in botsing ge komen met een andere auto. Francheschi's auto viel om en vloog in brand. Francheschi die lid was van de Fransche volkenbonds delegatie werd od slag gedood. Zijn vrouw en zijn zoon werden ernstig gewond. DE STAKING IN DE AMERIKAANSCHE TEXTIEL INDUSTRIE. Interventie van Roosevelt. President Roosevelt heeft er bij de staken de textielarbeiders op aandrongen onmiddel lijk het werk te hervatten. Voorts heeft Roosevelt de tetxielindustriee- len verzocht de arbeiders, die gestaakt heb ben, zonder onderscheid weer te werk te wil len stellen. Formeel heeft Roosevelt het rapport goed gekeurd van de door den gouverneur vari New Hampshire gepresideerde enquête-com missie. De president rekent op de samen Prov. congres Vereen, van vrijz.- bervormden in Noordbolland. (Kerk en School). De economische verwarring in Amerika. (Dag. Overzicht). De tyfoon in Japan; bijna 1000 slachtoffers. (Buitenland). Ontzettende mijnramp in Enge land; 150 mijnwerkers verloren? (Buitenland). Directeur Hans Sarrasani. f (Bui tenland). Roosevelt vraagt den stakers het werk te hervatten. (Buitenland). De Lindbergh-affaire nadert haar einde. (Buitenland). Liefdesdrama te Koog a. d. Zaan; meisje doodgestoken. (Binnenland). De N. S. B. zal deelnemen aan de Kamerverkiezingen. (Binnenland). Opening Gamit. (Stad) {Zie ▼erde* eventueel laatiite berichten). ZIJ, DIE ZICH MET 1 OCTOBER A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. werking en het rechtvaardigheidsgevoel der beide partijen. In het rapport wordt aanbevolen de ia- stelling van een commissie, welke tot taak zal hebben de aangelegenheden der textiel arbeiders te bestudeeren ter bescherming van de rechten der arbeiders en de instelling vau een andere commissie, welke de belangen der werkgevers onder oogen zal zien met het doel het aantal tewerkgestelde arbeiders te handhaven en niettemin de loonen te ver hoogen. PAPIERFABRIEK IN LETLAND VERWOEST. Groote schade. Brandstichting oorzaak. Vermoedelijk ten gevolge van brandstich ting is brand ontstaan in een papierfabriek bij Riga. De schade bedraagt ongeveer 6 millioen guldens. ROOSEVELT EN DE STAKERS. Hij wenscht, dat zij terstond den arbeid znllen hervatten. President Roosevelt heeft aan de stakers in de tetxielindustrie verzocht onmiddellijk weer aan den arbeid te gaan. Hij heeft een algemeenen oproep gepubliceerd, waarin hij de hoop uitdrukt, dat alle stauers aan zijn verzoek gehoor zullen geven en dat de werk gevers in de textielindustrie alle arbeiders weer tot hun bedrijf zullen toelaten, zonder daarbij eenig onderscheid te maken. Een regeling der hangende kwesties, zoo zeide hij, kan misschien worden verkregen, als de beide partijen blijk geven van rechtvaardig heidsgevoel en een geest van samenwerking. Het bestuur van de United Textile Wor- kers Association, den bond van textielarbei ders, is bijeengekomen ter bestudeering van het rapport van dej^middelingscommissie Men is vol hoop, dat de staking morgen zal eindigen. ROODVONK TE MAAGDENBURG. Wegens het sterk toenemen van het aantal roodvonkgevallen zijn gister alle scholen te Maagdenburg gesloten en de leerlingen naar huis gestuurd. Op grond van een politieverordening is verder voor alle kinderen beneden 18 jaar het bezoeken van openbare vermakelijkheden en bijeenkomsten streng verboden. TAIFOEN EISCHT 943 LEVENS. Regeering detacheert vliegtui gen- Redding in vollen gang. Volgens de laatste gegevens, waarover men Donderdag te Tokio beschikte, hebben. 943 menschen hun leven moeten laten bij den taifoen, die in de dichtst bevolkte streken van Japan verwoestingen heeft aangericht. Er werden 3738 gewonden geteldomtrent het lot van 503 anderen is men nog in het on zekere. In 18 steden van het departement Osaka zijn in het geheel 767 menschen gedood, 488 gewond en worden er 3058 vermist. Volgens h^t communiqué van den minister van bin nenlandsche zaken zijn er in Kioto 104 doo- den en 306 gewonden. Voor Tokio zijn deze getallen 4 en 33. Naar de schatting van de politie echter is het aantal slachtoffers veel hooger en wel 207 dooden en 913 gewonden in Kioto. en 450 dooden of gewonden in het departement Hiogo (Kobe).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1