DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De textielstaking geëindigd. De mijn te Wrexham verzegeld. Ho. 225 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 24 September 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. T>xiqdiiksch Vrede door bemiddeling. Actie der communisten. Buitenland 260 Mijnwerkers levend begraven. Schokkende verhalen van geredden. Wat vandaag de aandacht trekt.,;i ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. m PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENr Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, tfroote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. 135e Jaargang Vandaag hervatten de Amerikaan- sche textielarbeiders den arbeid. De omvangrijke staking, welke de Ver. Staten drie weken lang in spanning heeft gehouden is afgeloopen Een accoord over loonen en werktijden is nog niet bereikt, men gaat daar over nog onderhandelen. De strijd tusschen werkgevers en werk nemers ging trouwens in hoofdzaak om andere, om principieele dingen. Gorman, de leider van de staking legt daarop den na druk als hij zijn overwinningsbulletin publi ceert. „Wij hebben alles verkregen, wat met deze staking te bereiken viel. De onrecht vaardigheid van de N.R.A. is aangetoond. De arbeidersklasse is bevrijd van de last, die op haar drukte". In aanvulling daarop heeft Gorman ver klaard, dat de arbeiders belangrijke wijzi gingen in de code (d.w.z. de algemeene regels) voor de textielindustrie hebben ver kregen, wat de arbeidsvoorwaarden betreft en voorts practisch de erkenning der vakver- eeniging. Men kent de waarde van overwinnings bulletins, ze maken de zaak altijd een beetje gunstiger voor den opsteller dan deze is. Een volledige overwinning behaalde Gorman niet. De vrede is een vrede door bemidde ling En een van de redenen, waarom Gor man en Green, de president van de Ameri- kaausche federatie van den Arbeid tot vrede geneigd waren, was een zekere vrees voor den gang van zaken bij het voortzetten der staking. Vrees voor de kassen? Vrees voor de nederlaag Misschien ook. Maar meer was het de vrees voor het afglijden ^an de arbeidersbe weging naar het communisme. In den kring der arbeiders zelve verscherpen zich de te genstellingen. Teleurstelling. In heel de Amerikaansche arbeiderswereld is een trek naar links merkbaar, doch tus schen de leiders der oude vakbeweging en de radicale elementen onaer de stakers gaapt een diepe klooi. -Men is teleurgesteld, zegt het M M. Toen Roosevelt met zijn New Deal voor den dag kwam, aanvaardde men geloovig de duizend gouden beloften, die de gangmakers van den president rondstrooiden: Meer loon, korter arbeidstijd, hocger levensstandaard, minder gevaar van werkloosheid, het klonk alles zoo William Green. veelbelovend. En dan zou de heerschappij der ondernemers gebroken worden de industrie kwam onder schei pe controle der regeering, zij werd gebonden aan codes een kreeg om schreven plichten tegenover de vakbeweging. Met enthousiasme werd Roosevelts nieuwe bedoeling begroet. Doch de pijnlijke ervaring van anderhalf jaar N.R.A. heeft de geestdrift gedoofd. Men mort. men critiseert. Wat is er van de N.R.A. geworden, zoo vraagt men. Thans is Amerika Overdekt met een dicht net van officieel erkende organisaties tot ver dediging van de priizen, de vroeger verboden kartels zijn nu gesanctionneerde instellingen en arbeiders, verbruikers noch regeering kun nen tegen die macht op. Men richtte organi saties op om oneerlijke concurrentie te be zweren en nu zijn de eerlijke concurrenten vetbohdeh prijsopdrijvers geworden. De levensstandaard der arbeiders is niet geste gen, doch gedaald. De werkloosheid is slechts in geringe mate verminderd. De N. R. A. is een codex van beloften, di? voor geen tiende deel tot werkelijkheid zijn geworden. Zoo klaagt en mort de teleurgestelde ar beider. De methode „Green". Terug dan maar weer naar Hoovers be deeling? Geen arbeider heeft één haar op het hoofd, dat daaraan denkt. Niet terug, men wil verder. Doch over het hoe en waarheen zijn de ar beiders het niet eens. Daar ziin de mannen van de oude vakbe weging, de Grcens en de Gormans. Die on derschrijven de critiek op de N.R.A., doch aan Roosevelt houden ze vast Roosevelt, zoo gelooven ze. zal zijn beloften toch eens waar maken. Zij oefenen druk uit op de omgeving van den president, opdat deze zijn toezicht op de industrie verschtrpe. Zij leiden stakingen om druk uit te oefeDen op de werkgevers. Bij de stakingen echter blijkt het, dat een groot aantal arbeiders geen bei! meer ver wacht van Greens tactiek om stapje voor stapje vooruit te gaan. Green en Gorman willen, dat de staking rustig verloopt, zij eischen van de arbeiders discipline, stipte ge hoorzaamheid aan de bevelen: „vandaag om half twaalf staken", „morgen om negen uur de fabriek weer in". Doch in menige stad trekken agressieve jonge radicalen de leiding naar zich toe en maken het den gematigden vakbondleiders onmogelijk hun aanvalsplan nen uit te voeren. Tijdens deze staking is het zoo ver geko men, dat Green de hulp der regeering in riep tegen de agitators en om arrestatie van leidende communistische provocateurs ver zocht. Plaatselijke politie knapte dergelijke karweitjes vaak met veel animo op. Het ging er dan Spaansch toe. Of laten we zegger., het ging er Amerikaansch toe, de methode is nu wel voldoende bekend. De communisten. Ond^r de radicale arbeidersleiders, die den laatsten tijd op den voorgrond getreden zijn, bevindt zich de Australiër Harry Bridges, die de algemeene staking te San Francisco leidde. Andere leiders van de radicale of communis tische beweging zijn Paul Forbeck, die kort geleden een comité heeft gevormd om een verandering tot stand te brengen in de lei ding der staalarbeiders en Lighe, den man van de oude beweging, af te zetten. In de automobielindustrie is Arthur E. Green de leider der radicalen. Hij heeft een conferentie van ontevreden arbeiders bijeengeroepen om te betoogen op het vakvereenigingscongres van October. Jorn Lewis, die reeds lang de mijnwerkers aanvoert, heeft zijn oude plunje aan de kapstok geha^en en is zelf „radicaal" geworden. Hij wil b*v bestuur uitbreiden met jonge menschen om de organisatie nieuwe levenskracht te geven. Tijdens de jongste textielstaking heeft men gezien, hoe de radicale elementen invloed nebben gewonnen. Vooral in Nieuw Enge land De bloedige botsingen te Woonsocket en Saylesville zijn door communisten aange stookt. Naar de opvattingen der communisten is er met de methode van Green, de manier van telkens een stapje, niets te bereiken. Voor hen is een staking niet een middel om een klein voordeel te behalen, doch een middel om de arbeiders opstandig en strijd lustig te maken. Voor de oude vakbond leiders is het accoord het hoogtepunt, voor de radicalen is het moment van heftigste span ning het beste deel van den strijd. Onder de radicalen heerscht teleurstelling, dat de textielstaking is afgebroken. Doch Gorman heeft bevel gegeven het werk te her vatten, toen hem een officieel rapoort werd aangeboden, dat de positie van de vakbewe ging weer iets sterker maakt tegenover de werkgevers. De Engelsche Zondagbladen bren gen, zooals te begrijpen vait, vele bijzonderheden over de groote ramp in de Gresford-mijn bij Wrexham, welke ramp in cien nacht van Vrij dag op Zaterdag heeft plaats gehad en waarbij meer dan honderd mijn werkers, ja misschien meer dan 200, in een der mijngangen, 1000 M. onder de aarde, opgesloten zijn. Het was een onheilspellend oogenblik, zegt de speciale correspondent van de Suo- day Express, toen wij wagens vol zand en zandzakken aan zagen komen bij den mijn ingang. Die zandzakken werden naar bene den gebracht en dat beteekende, dat het vuur zich uitbreidden dat er niets anders meer gedaan kon worden, dar. een barricade van zandzakken te maken om het vuur in te dammen. Het beteekende ook, dat er nog maar een heel kleine kans was, dat de man nen, die nog beneden zijn, konden worden gered. Alles wat wij kunnen doen, zeide een der mijnexperts, is, het vuur te beletten zich verder te verspreiden. De eenige andere weg, om de mannen te bereiken, langs de lucht- kanalen, is ook al afgesloten, om het vuur te verstikken. Trouwens, die luchtgangen waren gevuld met gas. De Dennis Main Deep zoo heet het gedeelte waar de ont ploffing beeft plaats gehad is op het oogenblik niet anders dan een brandende hel, waarin niemand kan leven. En een oude mijnwerker oordeelde: Het zal wel een week duren, voor we op de plaats kunnen komen, waar de meeste mannen zijn opge sloten. Rondom de hoofdschacht stonden vrou wen te huilen, doorweekt door den regen en ofschoon zij zich trachtten goed te houden, waren er toch velen, die in elkaar zakten, vooral als telkens weer een reddingsploeg boven kwam, die weer geen hoop kon geven In de mijn waren juist op het oogenblik van de ramp veel arbeiders aan het werk, daar 's middags een plaatselijke voetbal wedstrijd zou worden gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. Niet minder dan 480 mijnwerkers waren in de verschillende afdeelingen aan het werk, toen de ontploffing gebeurde. In het Dennis Deep, die K.M. van de hoofd schacht af ligt,' waren 270 man bezig De 210 anderen, die in andere afdeelingen werkton, konden op het gerucht van de ontploffing nog een goed heenkomen zoeken De explosie moet hebben plaats gevonden in de schacht, die het Dennus Deep met de andere schachten verbindt. In de nabijheid waren vijf arbeiders aan 't werk. Zij werden door de kracht van de ontploffing tegen de wanden gedrukt en leelijk geschroeid door de vlammen, die even later uit de verbin dingsgang kwamen. Het gelukte hun echter met behulp van een ladder in de hoofd schacht te komen en zich aan te sluiten bij de vluchtende arbeiders, die hier waren. De reddingsploegen. De eerste reddingsploeg, die in de mijn af daalde, vond een achttal lijken. Vier ervan waren onherkenbaar. Eén der redders ver telde, dat men was komen (e taan voor een muur van vlammen. Toch was men doorge drongen, maar toen stui'te men op instortin gen, die verder voortgaan onmogelijk maakten. Trouwens ook de hitte was niet uit te houden. Twee leden van ee.i andere reddingsploeg, die ofschoon zij gasmaskers droegen, door het gas bedwelmd werden, hebben eveneens den dood gevonden. Vermist wordt ook de aanvoerder van een der ploegen. Natuurlijk werden dadelijk alle pogingen aangewend om het vuur stuiten. Alle bluschapparaten, 1ie >'n het stapje en in de omgeving te krijgen waren, *verden gerequi- reerd. De politie nam speciale maatregelen om den aanvoer van deze instrumenten zoo weinig mogelijk hinder in den weg te leggen De reddingsploegen van alle mijnen uit de omgeving, uit Wales zoowel als uit Lancas- hire werden opgeroepen. Brandspuiten van allerlei plaatsen snelden naar het terrein van de ramp, die waarschijnlijk de grootste zal zijn. die in Engeland sinds den oorlog heeft plaats gevonden. Ook de noodige am bulances met dokters en verplegend perso neel waren natuurlijk aanwezig. En dan waren er de nabestaanden der vermoedelijke slachtoffers, vrouwen vooral. Zij knielden, in de modder baden zij rondom den ingang van de mijnschacht en zagen de reddingsploegen afdalen. Zij wachtten tever geefs. De reddingsploegen kwamen weer terug, half bewusteloos door het ingeademde gas, werden zij naar de ambulances ge bracht, om na een behandeling van eenige minuten weer terug te keeren naar de hel, diep onder den grond. William Jones, een van de meest ervaren mijnwerkers, vertelde van zijn bevindingen, dat er daar beneden een muur van vlammen was, waar geen doorkomen aan was. Wel 100 man zijn er bezig met blusch apparaten, zoo vertelde hij. Wij bevechten het vuur ook met zand en het scheen of wij zouden winnen. Na een uur hard werken, waren wij ongeveer 20 M. opgeschoten, maar nu kunnen wij niet verder. Een ander der redders vertelde, dat men telkens nog wat ontploffingen hoorde en het geluid van vallend gesteente. Tragisch was het verhaal van de nabe staanden van een der geïdentificeerde slacht offers. Hij had niet naar beneden hoeven te gaan, zeide dit familielid. Zijn vader stierf een uur voordat zijn arbeid moest beginnen. Wij probeerden nog met hem in contact te ko men, maar hij was al naar de mijn, toen wij bij zijn huis kwamen. Hopeloos. Hopeloos is het werk der reddings-man- schappen. Telkens weer hoort men: Wij kun nen niet verder! Alleen het stof houdt de vlammen tegen. Maar door de hitte kunnen wij met onze bluschapparaten de wanden niet bereiken. Wij werken naakt tot de lendenen in die verschrikkelijke hitte, maar 't lijkt geen doel te hebben; wij kunnen de wanden niet be reiken. Ergens achter den muur van zandzakken, die wij gemaakt hebben, is John Collins met dertig of veertig man opgesloten achter een luchtschot. Zij durven de deur niet open maken, omdat zij bang zijn voor de giftige gassen, die aan den anderen kant zijn. Maar intusschen nadert het vuur hen. En als zij er toch uit zouden komen, zouden zij stuiten op de barricade die wij gemaakt hebben. Een treffende beschrijving van zijn avon turen gaf ook James Brewen, dia op geluk kige wijze aan den dood ontkomen is. Ik lag op mijn rug te houwen, zoo vertelde hij, toen er plotseling het geluid als van een geweldigen donderslag kwam Het dak, dat maar een voet of twee boven mi] was, begon te scheuren; groote stukken kool en stof vielen boven op mij. Ik werkte mij op m'n knieën en centimeter bij centimeter wist ik achteruit te kruipen, tot ik uit de galerij was in een var de schachten, waar ik nog twee van mijn kameraden vond. Wij begon nen om hulp te roepen en gelukkig kwam de lift naar beneden. Meer dood dan levend kropen wij er in en werden opgehaald. Nog erger zijn eigenlijk de belevenissen van Challinor, die in New Broughton woont. Toen hij eenmaal veilig en wel boven was er wat bekomen van het gas, dat hij ingeademd had, nam hij een fiets, reed naar zijn zuster, die dicht bij de mijn woont en vroeg haar of zij zijn vrouw wilde melden, dat hij gered was. Toen ging hij terug en meldde zich als vrijwilliger voor de red dingsploeg. Ontsnapt! Hij vertelde het volgende van zijn ont snapping. Wij zaten met zijn zessen te eten in een van de gangen, toen er plotseling een wind vlaag door de gang gierde. Wij dachten, dat er een luchtleiding gesprongen was, maar meteen kwam er een man aanrennen, die riep, dat wij beter deden met ons aan te kleeden en te maken, dat wij wegkwamen door de luchtgang (waar langs de bedorven lueht wordt weggezogen). Wij lieten toen onze kleeren maar in den steek en gingen er vandoor. Ongeveer 20 kameraden voegden zich bij ons. Wij trokken onze hemden uit en gebruikten die om ons frissche lucht toe te waaien. Aan het einde van de luchtgang kregen wij last van gas. Wij waaierden nog harder; 't gas drong ons in de oogen, maar wij moesten verder. Om de beurt liepen wij voorop, zoodat iedereen gelijke kansen had. Ook stuiten wij nu op instortingen, maar wij kropen er langs. Ik dacht, dat ik zoowat twintig mannen achte;- mij kwamen, maar toen ik om keek, zag ik er geen één meer. Ik weet niet, wat er met hen gebeurd is. 't Gas werd erger, maar wij wisten er door te ko men en wij bereikten de hoofdschacht, waar wij door de reddingsploeg werden opgevan gen. 't Zwaarst getroffen is wel de familie Chester uit Bradley. De man en een zoon zijn al dood boven gebracht, drie zoons wor den nog vermist. Een andere zoon werkte in een andere afdeeling en kon ontkomen. De directeur van de mijn, Sir Henry Wal ker, is gisterochtend de mijn ingegaan om het verdere onderzoek te leiden. Nader meldt men: De catestrophe in de mijn te Gresford is gebleken ernstige te zijn dan zij zich aanvankelijk liet aanzien. Volgens de laatste berich ten bedraagt het aantal dooden en vermisten 260. Men heeft alle hoop, dat de ingeslotenen nog ge borgen zullen kunnen worden, De textielstaking geëindigd. (Dag. Overzicht). De Engelsche mijn verzegeld; 260 mijnwerkers levend begraven. (Bui tenland). Doodenlijet van de typhoon in Ja pan. (Buitenland). De zaak-Lindbergh door Haupt- mann's ontkenning bemoeilijkt. (Buitenland). Van de pier te IJmuiden gesla gen en verdronken. (Binnenland). Groote brand in bollenschuur te Noordwijkerhout; 2 ton schade. (Binnenland). Huldiging Lodewijk v. Deyssel. (Kunst en Wetenschap). Twee kleine meisjes onder neer stortenden muur bedolven en ge dood. (Stad). De Gamit geopend. (Stad). Ernstig ongeluk op den Helder- schen weg. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten). opgegeven. De reddingsman schappen hebben het werk opgege ven. De mijn is verzegeld. Gister middag om half vijf waren slechts 9 lijken geborgen. De grootste mijnramp sinds 1900. Uit Wrexham wordt gemeld dat men uit de mijn te Graceford in totaal slechts 10 lijken heeft kunnen bergen, waaron der die van twee leden van reddings brigaden. In den afgeloopen nacht heeft men de overlevende mijn-pony's aan de oppervlakte gebracht. Tegelijkertijd was op de 800 M. verdieping een groep mijn werkers bezig het brandende deel van de mijn door een dwarsmuur van tegels en zand luchtdicht af te sluiten. Aange zien het aantal slachtoffers definitief op 260 is gesteld, is dit de grootste mijn ramp, die Engeland sedert 1900 heeft getroffen. DE ZAAK-LINDBERGH. Moeilijk onderzoek. De politie van New-York heeft een aanvang gemaakt met het onderzoek naar de vrouw, die, naar men aanneemt, deel heeft gehad aan de ontvoering van Lindbergh's kind. De chef van het de tective-bureau verklaarde, dat na de ontvoering onder een venster van Lind bergh's landhuis te Hopewell vrouwen haren zijn gevonden. De New-Yorksche detective Arthur Johnson, die zich op het oogenblik te Weenen bevindt, heeft aan wijzing gekregen, zich naar Leipzig te begeven, om de verklaringen te onder zoeken van Hauptmann, volgens welke een zekere Fischer hem de in de garage gevonden 13.750 dollar in bewaring had gegeven. Johnson heeft verder opdracht gekregen, te Kamenz inlichtingen in te winnen over den persoon van Haupt mann. Intusschen heeft men een aantal nieu we ontdekkingen gedaan. Zoo is een aantal brieven vergeleken met de ex presse-brieven, die Lindbergh na de ont voering heeft ontvangen. De deskundige is van meening, dat al deze expresse- brieven door Hauptmann geschreven zijn. Dr. Condon, die indertijd als bemid delaar voor Lindbergh is opgetreden, verklaarde Zaterdag, dat naar zijn mee ning minstens drie personen aan het ontvoeringsplan hebben deel gehad en dat één hunner later vermoord is. De brief van Hauptmann. De autoriteiten te Columbus hebben Zaterdag bekend gemaakt, dat is kemen vast te staan, dat Bruno Hauptmann te voren het plan voor de ontvoering van de baby van Lindbergh heeft vastge steld en aan een derde heeft meegedeeld. De brief, in code geschreven, was ge richt aan een gevangene, George Paul, en was geteekend Bruno. Volgens de verklaringen van Paul hield deze brief de mededeeling in: „Zal d_ baby van Lindy ontvoeren". Paul verklaarde verder, dat een vrouw het plan voor de ontvoering heeft samengesteld. De heer en mevrouw Lindbergh naar New-York. Kolonel en mevrouw Lind bergh zijn per vliegtuig naar New-York vertrokken, waar Hauptmann met hen zal worden geconfronteerd.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1