Agenda Amstecdamsche IBeucs Twee kleine meisjes door instortenden muur gedood. JUi&Ücaties Pcauiitciaal 7Hemos Weec&ericht Meer personen in 't spel? VOORKOMING VAN BRAND- GEVAAR. OTERLEEK. LANGENDIJK. BERGEN. ALKMAAR, inschrijving Gebouw »De Unie« I E D E R E N VRIJDAG van 48 namiddag. Aanvang der lessen medio OCTOBER. Stad en Omgeving. Vreeselijk ongeluk in de Perronstraat. ERNSTIG ONGELUK OP DEN HELDERSCHEN WEG. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. van Maandag 24 September 1934. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Liefde engros (rom.), hoofdrollen Fredric March, Gary Cooper, Miriam Hopkins. Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer Het liefdeleven van Hendrik VIII (hist- rom), hoofdrol Charles Laughton. Toegang boven 18 jaar. A. B. T„ half 8, eerste hoofdnummer Weest op je hoede (rom.-sens), hoofdrol Richard Talmadge; tweede hoofdnummer De laatste der Mohicanen (tweede episode). Toegang boven 14 jaar. Dinsdag 25 September. 8 uur, De rustende Jager te Heiloo, ver gadering Witte Kruis. Woensdag 26 September. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, spreker ds. van Duyll voor de N.S.B. over „De midden stand en het werkloozenvraagstuk''. 8 uur, Central, verg. Witte Kruis. 9.30 uur, fokveetentoonstelling te Hoorn; 1 uur, draverij; 9 uur, vuurwerk. Zaterdag 29 September. 2 uur, De rustende Jager te Castricum, algemeene vergadering Rijwielpadvereeni- ging Noord-Kennemerland. De deskundigen verklaren nagenoeg eenstemmig, dat in de Lindbergh-zaak meer dan één persoon verwikkeld moet zijn. Dr. Condon verklaarde, dat bij het overhandigen van het losgeld beslist meer personen betrokken waren. De fe derale justitie handhaaft de veronder stelling, dat minstens 2 personen bij de misdaad betrokken waren en de politie neemt zelfs aan, dat men met twee man nen en een vrouw te doen heeft. De ver klaring van den gedetineerden Paulin, die zegt van Hauptman een brief in ge heimsschrift te hebben ontvangen acht men van weinig beteekenis. Daaren tegen heeft de districts Attorney een blonde vrouw verhoord, wier verklarin gen ernstiger worden genomen, doch waaromtrent nog geen mededeelingen zijn gedaan. De Burgemeester van Alkmaar vestigt bij vernieuwing de aandacht van be langhebbenden op de bepalingen der wet houdende nadere voorzieningen ter voorkoming van brandgevaar voor ge bouwen en getimmerten, en brengt in verband daarmede in herinnering: 1. dat zij, die brandgevaarlijke werk zaamheden, in het bijzonder lood gieterswerkzaamheden of mastiek- werk, op of aan gebouwen verrichten of doen verrichten, onderworpen zijn aan beperkende bepalingen, op overtreding waarvan straf is ge steld; 2. dat zij, die willen oprichten opslag plaatsen van hout, teer of pek, loco mobielen, bioscopen, plaatsen be stemd tot bewaring van films, schouwburgen, garages, herstel plaatsen van motorwagens en mo torrijwielen of inrichtingen waarin benzine en dergelijke stoffen worden bewaard, binnen 25 Meter van de gemeentesecretarie, archiefgebou wen, musea, gerechtsgebouwen, hy potheekkantoren, belastinggebouwen, ziekenhuizen en gevangenissen, of van de binnen deze gemeente daar voor aangewezen gebouwen, hier voor, tenzij de inrichting reeds onder de Hinderwet valt, een ver gunning noodig hebben van den Burgemeester. Hij, die een dergelijke inrichting op richt zonder vergunning is strafbaar. De Directeur van het Bouw- en Wo ningtoezicht verstrekt desgevraagd aan belanghebbenden nadere inlichtingen. Alkmaar, 24 September 1934. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. Op den gevaarlijken hoek bij de brug heeft een autobotsing plaats gevonden, welke betrekkelijk goed is afgeloopen. Een wagen met groente, komende uit het dorp, moest temperen voor een luxe-auto, komende over de brug. Juist op dat moment kwam een ge laden zandauto met flinke vaart van rechts en reed pardoes op de groentewagen. De schok was zoo hevig, dat deze rechtsomkeert maak te en zware averij opliep. De chauffeur klaagde over z'n knie, terwijl de auto per kraanwagen moest worden ver voerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. De heeren P. Slot Nz. te Broek pp Langendijk en J. Groen Nz. te Zuidschar- woude zijn benoemd tot bestuursleden van de stichting Nederl. groenten- en fruitcen- trale. Uit een schuur aan de Zuidlaan zijn een dezer dagen vier konijnen gestolen. Het is de politie mogen gelukken de daders te achter halen. HEILOO. J* a?d,- Heijoo van den Nat. bond „Het Mobihsatiekruis hield Vrijdagavond een druk bezochte vergadering in café Admiraal De voorzitter, de heer J. Admiraai Nzn., Dansinstituut C. WILLEMS opende, sprak zijn genoegen uit over de groote opkomst en herdacht het overlijden van Prins Hendrik. Door het hoofdbestuur waren een paar prijzen beschikbaar gesteld voor de verloting. De heer Smits bracht verslag uit over de jaarvergadeimg en den zoo bij uitstek ge slaagden landdag te Alphen aan den Rijn. Inzake het door het bestuur gedane voorstel bepaalde de vergadeiing de verloting op 1 October as. 's avonds 8 uur. Nu de winter weer in aantocht is, aldus de voorzitter, zal het zaak zijn voor onze leden wat te doen. Daarom werd voorgesteld om f 150 te vragen, voor verstrekking in natura. In ver band met de benarde tijdsomstandigheden stelde het bestuur voor om het 10-jarig be staan op 6 Februari 1935 stilzwijgend te laten voorbijgaan. De secretaris verdedigde een herdenking, welke zal bestaan in een bezoek van ons hoofdbestuur en plechtige uitreiking der kruisen. Het voorstel werd goedgekeurd. Van het hoofdbestuur was bericht ontvangen, dat men beter vond dat het hoofdbestuur niet den stoot gaf aan een landelijke actie voor een bloemendag, doch dit aan de plaatselijke af- deelingen wilde overlaten. Besloten werd om in 1935 een dergel ij ken dag te organiseeren. Nog werd besloten om aan B. en W. te ver zoeken om een crisis-comité op te richten. Zoo ooit, dan is het nu dringend noodig. Aan het einde der vergadering wenschte de voorzitter heen te gaan. De vergadering vroeg unaniem om aanblijven. Daarom bleef hij voorloopig aan. Na rondvraag volgde sluiting. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur heeft in onze gemeente een ongeluk plaats gehad waardoor twee kleine meisjes een af schuw^l ijken dood hebben gevonden. In de Perronstraat Is eenige maanden geleden tusschen het laatste huis aan de rechterzijde en de zware houten pa len, welke de spoorlijn bestemd voor het goederenvervoer afsluiten, een muurtje gebouwd waarachter zich de bergplaats van den bazaltwerker Cristofoli bevindt. Over dit muurtje, dat met zoogenaam de pilasters versterkt was, loopen de meeningen zeer uiteen. Van deskundige zijde verzekerde men ons, dat het solie- de en hecht was, van andere zijde wordt dit betwijfeld omdat het slechts aan een zijde aan den huizenkantvoldoen den steun zou hebben gehad en aan de zijde van de spoorbiels de noodige vastheid zou gemist hebben. Tegen dit muurtje was Vrijdag en Zaterdag op de bergplaats van den heer Cristofoli een groote vracht grind ge stort en het Is gebleken, dat het half steens muurtje althans den druk daar van niet heeft kunnen dragen. Onder dit muurtje, dat ongeveer 8 Me ter lang en ongeveer 2 Meter hoog was, speelden Zaterdagmiddag zooals dat alle dagen het geval was kinderen van de Perronstraatbewoners. Even voordat het ongeluk gebeurd is bevonden zich daar drie kleine meisjes van den heer W. Buren, bedrijfsleider van een azijnmakerij, wiens huls vlak over het muurtje ligt, twee kleine meisjes van den heer Sterken, sigarenfabrikant, die daar naast woont en een klein meisje van den heer Licht. In de straat bevond zich op dat oogenblik de groentehande laar C. Schröder, met kar en paard. Hij was bezig aan een der deuren zijn groen te af te leveren toen de moeder van het meisje Licht haar dochtertje tot zich riep om een boodsechap te doen. Vlak daarna zagen de beide meisjes van den heer Sterken den wagen van den groen- tenhandelaar en omdat de kinderen we! eens mogen meerijden liepen zij naar de kar, zoodat alleen de drie dochtertjes van den heer Buren bij het muurtje stonden toen dit plotseling instortte. De heer Schröder, die bij de deur van een der huizen stond, hoorde een schu- ïend geluid en zonder dat het dadelijk tot hem doordrong wat dit beteekenie liep hij naar zijn paard, omdat dit wel eens schichtig wordt. Hij bemerkte toen tot zijn grooten schrik, dat het grind achter den muur aan het „werken" was gegaan. Het kwam tegen den muur en drukte dezen in, zoodat de muur in groote steen klompen uit elkaar viel. Een der kleine meisjes wist door eei. sprong nog juist aan den dood te ontsnappen de steenen schuurden tegen haar rokje de beide andere», de 4-jarige Laurentia en de 9-jarige Johanna werden door het val lend gesteente getroffen en vrij wel onmiddellijk gedood. Dadelijk schoot de heer Schröde- toe en tilde met een der werklieden van de naastge legen meubelfabriek en een der toegeschoten burgers, een zwa- ren steenklomp op, waarna een zoontje van den heer Licht de ongelukkige Johanna er onder uit kon trekken. Het meisje leefde nog eenige oogenblikken maar overleed toen het in de ouderlijke woning werd gedra gen. Het kleinste meisje, de 4- jarige Laurentia moet gezien de sporen der zeer ernstige verwondingen onmiddellijk dood zijn geweest i fi Men begrijpt de consternatie in deze doodloopende straat, waar altijd veel kleine kinderen spelen. Moeders liepen gillend naar buiten niet wetende of misschien ook haar kleintjes nog onder de steenen bedolven lagen, maar weldra bleek, dat er zich daaronder geen kinde ren meer bevonden. De politie was zeer vlug aanwezig. Er werden doktoren en een katholiek gees telijke opgeroepen, maar voor beiden viel hier helaas niet meer te helpen. De lijkjes werden door den G. G. D. per ambulance-auto naar het Sint Elisa- beth-gesticht overgebracht. De deelneming der buurtbewoners met het zoo zwaar getroffen gezin is algemeen. De justitie heeft een onder zoek naar het gebeurde ingesteld. Den geheelen middag en ook Zondag hebben honderden stadgenooten een be zoek aan de plaats des onheils gebracht. Men is Zaterdag tegen den avond begon nen de brokstukken van den muur uit de straat weg te nemen, de grindhoop af te graven en de steenklompen naar de achterzijde daarvan te verplaatsen. Het is te hopen, dat afdoende maat* gelen zullen getroffen worden, opdat een dergelijk ernstig ongeluk niet meer zal kunnen voorkomen. DE TOESTAND VAN RIDEL Naar wij vernemen, is de toestand van den eenig overlevende van het auto ongeluk te Schoorldam, den heer Ridel, goed vooruitgaande EEN WINDHOOSJE. Zaterdagavond ongeveer 10 uur heeft een windhoosje het water uit de Blee- kersloot opgezogen en naar verschillen de perceelen op de Van Houtenkade ge voerd. De hoos spoot het vieze water over diverse gevels waardoor het pas geschilderde verfwerk door het amoniakgehalte van het water duch tig werd aangetast. Een schadepostje voor de eigenaars. HET 8 OCTOBER-FEEST. In de Vrijdagavond gehouden verga dering van de buurtvereeniging Schar- loo is besloten die straat met 8 Oct. a.s. te versieren en te verlichten. AANBESTEDING KANTOREN- FABRIEK AURORA. Door den heer D. S. de Boer, architect N.I.V.A. te Alkmaar, werd Zaterdagmiddag 22 dezer, namens het bestuur der Coöp. Zui velfabriek „Aurora" te Opmeer, aanbesteed, i ,u'reid5n der kantoren aan b.g. fabriek volgt- besteding in massa en als f ^7?.ilAngA& Zuidermeer—Spierdijk, 9975, A. Appel, Spanbroek, 100035; K- Bakker, Bobeldijk, 100148; E. Appel. Wognum, f 10177; P. Buis, Oudorp^ 10394, J. Henselmans, Noord-Scharwoude, 10397, O. Roosloot, Bergen, 10433. Moejes van Harskamp, Obdam—Oterleek, 10849; O. Kuiper, Hoogwoud 10970; O. Hamstra, De Rijp, 11050; P. D. Hout- kooper, Nieuwe-Niedorp, 11065; J. Faus, Nieuwe Niedorp, 11102; Gebr. Boekei, 't Veld—Alkmaar f 11190, D. van Diepen J. Schotsman, Schermerhorn, 11500; W. J. Karssen, Alkmaar, 11863; W. Uiter dijk, Wieringerwaard, 11875; P. Doorn, St. Maartensbrug, 12610. volgt begro0ting w9a 1060°- De gunnill« Zaterdagavond te ongeveer kwart vóór acht is op den Helderschen weg voor ae groote auto-garage van den Noordhol- landschen Autobusdienst een vrij ern stig ongeluk gebeurd. Een 19-jarige wielrijder, Hooiberg, die uit de richting Den Helder kwam, werd door het licht van een luxe auto uit de richting Alkmaar verblind. Hier door begon hij te slingeren, met het ge volg, dat hij van achteren werd aange reden door de vrachtauto van den heer Slotemaker uit Koedijk. De val was ernstig en mede doordat de vrachtauto den jongeman gehaakt had. werd overbrenging naar het Centraal ziekenhuis noodig geoordeeld Na onderzoek bleek de toestand min der ernstig, dan hij zich aanvankelijk had laten aanzien. Over enkele dagen zal de jongeman, die in Amsterdam woont en juist Zater dag te Den Helder zijn ontslag had pe- kregen, het ziekenhuis weer kunnen ver laten. ALKMAAR. Minimum contributie tot Januari één gulden. (Nieuwe aanwinsten). Zielkunde; redeleer. 130 C 35 Copijn, H. L. Leiding: de tech nische leider als leider van men- schen in het bedrijf. 136 A 19 Adler, A. De psychologie van het individueele ->p school en in het gezin. 170 E 21 Einstein, A. Mijn kijk op het leven. 170 S 14 Salvaneschi, N. Brevier van het geluk. Oostersche godsdiensten. 294 K 91 Krom. N. Baraboedoerhet heiligdom van het boeddhisme op Java. 294 V 64 Visser, M. W. de. Shinto en Taoïsme in Japan. Voor de huisvrouw. 640 P 64 Polak-Kiek, en Martine Wittop Koning. Gezond ver stand bij de besteding van het inkomen. 640 P 64i Polak-KitK Ik moet uitko men besparing van tijd, geld en energie in de huishouding. Bouwkunst. 720 B 79 Bouwkunst. Moderne, in Neder land. Dl. 17 Gemeenschap*- en ver- eenigingsgebouwen. Dl. 18 Gebouwen voor amuse ment en ontspanning. 720 D 87 Duiker, f. Hoogbouw. Muziek. 780 H 94s HutschenruyterW. Richard 780 C 38 Couturier, L. Beethoven. 780 H 94m HutschenruyterW. Mahlcr. 780 R 67 Röntgen, Grieg Over verschillende onderwerpen 331.2 G 60 Oorter, R. A. Is het in mijn fabriek of werkplaats veilig? 629 C 48 Curry, M. Flug und Wolken. 654 H 49 Hemert, D. van. Automatische telefonie. 793 L 35 Leeuw,O. van der. In den he mel is eenen dans. 930 W 15 Wagenvoort H. Augustus. 941 T 41 Trouw aan Oranje. Naslagbibliotheek. Welt atlas, Der grosse. Orden, Die. Wappen und Flag- naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 763,8 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 742,2 m.M. te Vest Manör. Verwachting, geldig tot den avond van 25 September: Matige tot krachtige later afnemende zul- delijke tot westelijke wind; zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen; aanvankelijk nog regenbuien; zelfde temperatuur. Weeroverzicht. Een secundaire depressie, die zich Zater dag over Ierland aankondigde, is vrij diep geworden met regen en wind ons land ge. passeerd en daarna naar Zweden getrokken. Een voorname depressie bij IJsland ver- toont een secundaire bij het Kanaal. Hooge druk van beteekenis is slechts bij de Azoren aanwezig. In verband met den helderen nacht is in Duitschland, Noord-Frankrijk en België de ochtendtemperatuur laag gewor den. In zuid-Frankrijk en zuid-Duitschland is het nog windstil, maar gaat de wind toe nemen en de bewolking is overal reeds zwaar. Op de Britsche eilanden waait het matig uit zuid tot west en valt vooral in het oosten regen In de Oostzee waait een zuidwester- storm; in Zweden valt nog veel regen. Noorwegen heeft vrij zonnig en zacht weer. Op IJsland daalde de temperatuur tot dicht bij het vriespunt. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 7.26 uur licht op. gen aller Regenten und Staaten in Abbildungen. Bruine Ploos Amstel, P. J. de. Medische ancyclopaedie voor ge- zin en verpleging. Roemans, R. Bibliografie van de moderne Vlaamsche literatuur Dl. 1 De Vlaamsche tijdschrif ten. T 1931 1934 1934 1934 1930 STAATSLEENINGEN. 4 NederL 4 4 Ned.-Indië 4 o/ 5M Duitsebland BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Baak Haodsl Mpij. Cert 1000 Koloniale Baak N«d. lnd. Handelsbaak Rotterd. Baak INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie V. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Nederl. bord ex 40 afst Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND BUITENL. Am Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service a a S'eel comm. U. S. Leather .«tl CULTUUR MAATSCH. H. V A. Java Cultuur Ned lnd Suiker Unie Vorstenlanden Dito actioos a t a MIJNBOUW. Alg Explo: Mij. a I Botton Redtang Leboog PETROLEUM. Dordtscbe Petr. aait Kon. Petr Per lak Continent»' Oil «aai Sbell Union KUBBERS. Amsterd Rubber Deii Bat Rubber Ht.ua Rubber Serbadiadi ..at. Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deii Batavia t Oostkust a a a a Oude Deii Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchisoo lopeka a Soutbero Railw. CtrL Uoioo Paciiic §Noteering per 50. 'Ksdividend fEiclaim. Vorige koers pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 1017/3 1017/s 100% 100% 24»/8 24'/, 1017/g 100-% 100-% 25 105 42 42'/, 67'/, «2»/a 410/a 42'/, 67'/, 105 83 34 21 46»/s 213 217»/s 727/S 33'/, 212'/, 2180/g 720/4 217'/,-8 72»/,-I 330/4 72'/, 336/8 72-»/, 20% S 7% 17% 1% 19% 3% 71/, 171/a 1% Ijv/a 17%-I TVa 170/08 1677/8 83*/., 72 177/3 10.50 I68I/4 168 1321/a c 71/< 154 132 7 154 1321/a 132'/, 90'/, 10% 131 0/4 91 ♦Via 151-Va I500/4.I 10»/, 99i/a m 8* 2*/s 981-VJ 76 46 68 2 Va 96 2% 77 677s 2% 5% 35% 35Va 1501/, 36Va 129Va 135 130o/a 6 129 132 128'/,-9 129»/, 131'/, 300/a 80/4 60'/, 60'/, PROLONGATIE Vorige koers 1 pCt Heden 1 pCt- W1SSELKOEKSLN AMSIERDAM. NIET OFFICIEEL New-York Londen Berlijn Parij* B issel (Belga) Bazel a a Kopenhagen Stockholm a a a Oslo Madi id Italië Verige keer» 145% 7 ca 56 90 9 I2'/, 34 63 4* 14 32 55 37 55 30 60 20 12 lz.67>/, Keert op heden 2 uur 1.45»/. 7 26'/! 58 85 '2'/» 34.62 46 12»/» 32 50 37 50 650 2c 15 12.65'/,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2