JUchLsiaAen fuchtoaad fRimmtdaud !Pxomiiciaal 7lieuws AMERIKAANSCH HERSTEL- PROGRAM. President Roosevelt heeft gisteren de eerste stappen gedaan voor de reorganisatie van de uitvoering van het nationaal-heretel-pro- gram, door een uit vijf personen bestaande raad van beheer te benoemen, dte de taak van eneraal Johnson zal overnemen, terwijl hij tevens een uit 6 leden bestaande commis sie onder voorzitterschap van den algemee- ren adviseur der N. R. A., Donald Richberg, heeft ingesteld, die de politieke richtlijnen der herstel-organisatie zal moeten formulee ren. BIJ DEN BURGEMEESTER INGEBROKEN. EEN KIND LATEN DOODHONGEREN. PLANNEN VOOR DEN BOUW VAN AMERIKAANSCHE LUCHTSCHEPEN Luchtschepenverbinding Am- sterdam-Batavia-Oostkust der Vereenigde Staten? DE „DIESELS" WEER IN DEN DIENST. Ontploffing in vuurwerk fabriek. HOORN. Roosevelt benoemt commissies. WERKGEVERS ZONDER WRAAK. Het einde van de groote staking. De voornaamste textielfabrikanten hebben gisteren besloten geen verdere rancunemaat regelen tegen stakers toe te passen met uit zondering van degenen, die hebben deelge nomen aan gewelddadigheden en vernieling. De fabrikanten zullen de voorstellen van den bemiddelingsraad afwachten. Het ge vaar van een uitbreken van een nieuwe sta king is door dit besluit vermeden. STAKENDE AUTOBUSCHAUFFEURS. Politie grijpt in. De politie heeft gisteren een inval gedaan in de bureaux van den bond van autobus- en tramwegpersoneel en 65 man gearresteerd, waaronder drie bestuursleden van'den bond. De politie nam hun een verhoor af, in ver band met gewelddaden, die waren gepleegd tijdens de staking van autobuschauffeurs. VIER EN EEN HALF UUR IN EEN IJSKELDER. De 68-jarige ingenieur, Edward Perret te Melboume, is 4M uur in een ijskelder opge sloten geweest en er wonder boven wonder levend uitgekomen. Perret ging den kelder binnen om de tem peratuur te controleeren. Toen de tempera tuur 6 graden onder nul was, hoorde hij plotseling een slag en zag tot zijn groote ontsteltenis, dat de deur achter hem was dichtgevallen. Hij zat in den kelder opgesloten! Er heerschte volkomen stilte, slechts hoorde hij het monotone geklop van de koelmachine, die hem langzaam maar zeker deed dood- vriezen. Hij was vrij dun gekleed; zijn eenige kans om in leven te blijven was lichaamsbewe- ting. Hij nam een bus, smeet die tegen de eur en herhaalde dit vele malen. Tever geefs, het werd niet gehoord. „Het was echter mijn eenige kans", ver telde hij later. „Ik begon op de deur te •kloppen en te slaan tot ik er dood moe van werd. Toen voelde ik de koude mijn lichaam overmeesteren. Tegelijkertijd begon de koel machine onzuivere lucht uit te pompen. Mijn krachten begaven mij en ik had een gevoel alsof ik flauw ging vallen. Ik hoopte maar steeds, dat men mij uit mijn ijselijke gevangenis zou bevrijden. Ik was op het punt in elkaar te zakken, toen de deur open ging en men mij den kelder uit- trok". Door zijn lange afwezigheid was Perrett's vrouw ongerust geworden. Ze telefoneerde den nachtwaker van de fabriek, die dadelijk met eenige helpers het gebouw doorzocht. Om half twee 's nachts werd Perrett gevon den, na vier en een half uur gevangen te hebben gezeten. Een dokter verleende de eerste hulp, want hij was geheel door de koude bevangen, terwijl ook zijn zenuwen ernstig geschokt waren. De Haarlemsche rechtbank heeft gister be handeld de zaak tegen een 38-jarigen Duit- scher, geboren te Hamburg, thans gedeti neerd, die op 20 Augustus had ingebroken in de woning van baron K. J. G. van Harden- broek te Bennebroek, burgemeester der ge meente, waar hij verschillende goederen, o.m. gouden sieraden, een dameshorloge en een revolver had gestolen. Als tolk fungeer de dr. G. Ras. De inbreker had zich toegang verschaft door openbreking van een achterdeur, ver schillende kamers in het huis had hij door zocht en de kasten geopend. De dief had uit een schuurtje een bijl weggenomen. De bur gemeester was des avonds thuisgekomen en had gemerkt, dat een ongenoode gast zijn woning had doorzocht. De inbreker bekende volmondig, doch op de vraag, of hij wist, dat hij tot het wegne men der goederen geen vergunning had, ant woordde hij„Een deel der schuld treft ook het Duitsche consulaat en de Zeemansmis sie". Reeds verscheidene malen had hij met de justitie kennis gemaakt, tijdens den oor log was hij morphinist geworden, naderhand had hij zich bezig gehouden met smokkelen van verdoovende middelen. Voor diefstal was hij ook reeds eerder veroordeeld. Voorts nog eens wegens wederspannigheid. President: Is dat alles? Verd.: Dat weet ik niet. Ik kan dat alles niet precies onthouden. President: Waarom bent u eigenlijk naar Nederland gekomen? Verdachte deed hierop een omstandig ver haal: hij was zeeman en slachtoffer van de inflatie geworden. Hij had een oorlog mee gemaakt, was werkloos geworden en had zich bij een stoomvaartmij. aan desertie schuldig gemaakt. Hij kon daarom geen werk meer krijgen en daar hij geen lid was van de N.S.D.A.P. had hij geen recht op steun. In Antwerpen kon hij tenslotte werk krijgen, maar in Aken de grens niet passee- ren, omdat zijn papieren niet in orde waren. Daarop was hij naar het Duitsche consulaat te Amsterdam verwezen. De officier van justitie, mr. Paardekoper Overman, zei, dat het feitelijk een geluk was, dat deze man eindelijk gepakt was, want hij heeft al heel wat op zijn geweten. Zijn excu ses hadden weinig waarde en een flinke straf zij op haar plaats. De eisch luidde 3 jaar De raadsman, mr. Van der Vegt, wees op de moeilijke omstandigheden, waarmede ver dachte te kampen had gehad, en drong aan op clementie. Verdachte hield zelf nog een lange rede voering en verklaarde, dat hij niet naar Ne derland was gekomen met het oog in te bre ken en te stelen. In Duitschland kon hij door allerlei politieke omstandigheden niet meer leven, in Holland vond hij juist de „Hauch der Gemütlichkeit", waarnaar hij zoo ver langde. „En heb ik als oud-frontstrijder het verdiend, dat men mij op het Duitsche con sulaat zoo behandelt?" Verder hekelde hij op een felle wijze de werkloosheidsbestrij ding in het huidige Duitschland, zou hi naar zijn vaderland terugkeeren, dan zou hi moeten leven van 80 pfennig per dag! Uitspraak over 14 dagen. In hooger beroep hebben gisteren voor het gerechtshof te Arnhem terecht gestaan J. S. R., arbeider, oud 30 jaar, wonende te Has selt, en zijn vrouw J. R„ oud 27 jaar, beiden thans gedetineerd. De rechtbank te Zwolle had beide verdach ten wegens doodslag, gepleegd op hun kind van twee maanden, veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Zoowel de verdachten als de officier van justitie, die een gevangenisstraf van acht jaar had geëischt, waren tegen dit vonnis in beroep gegaan. Aan de verdachten is ten laste gelegd, dat zij hun kind, een jongetje, het noodige voed sel hebben onthouden, tengevolge waarvan dit kind den hongerdood is gestorven. Als deskundige werd gehoord dr. Hulst uit Leiden. Deze heeft de sectie op het lijkje verricht en geconstateerd, dat het kindje ten gevolge van uitputting, veroorzaakt door on dervoeding, is gestorven. Het kind zag er zoo uitgeteerd uit, dat zelfs een onontwikkelde leek dit had moeten zien. Naar aanleiding van een vraag van den verdediger verklaarde dr. Hulst nog, dat hij bij het kindje geen ziekelijke afwijkingen heeft gevonden, ook geen afwijkingen, die de ondervoeding zouden hebben kunnen veroor zaken. Het gestorven kind was het tweede kind van de twee verdachten en zooals uit het on derzoek gebleken is, zijn er ook met het eerste kind verdachte dingen gebeurd. Eerst werd de vader gehoord, die toegaf, dat hij niet vrij uit ging en over het ge beurde ernstig berouw heeft. De president: Waarom gaat u niet vrij uit? Hebt u berouw omdat u den dokter niet spoedig genoeg gehaa'd hebt, of omdat u den dood van het kind bedoeld hebt? Verdachte erkende, het kind verwaarloosd te hebben; daarbij trachtte hij echter zijn vrouw de schuld te geven, waarvoor de pre sident hem een terechtwijzing toediende. Daarna werd de vrouw gehoord, die ver klaarde, dat zij spijt heeft, d-t zij niet eerder den dokter heeft gehaald. Op de vraag van den president of het haar bedoeling was, dat het kind doodging, kwam geen rechtstreeksch antwoord. Dr. R. te Hasselt verklaarde, dat het kind bij de geboorte een flink kind was van om streeks 8 pond. Bij het overlijden had hij den indruk gekregen, dat het kind tengevolge van ondervoeding was gestorven en hij heeft toen de ouders een flink standje gemaakt. Getuige verklaarde verder nog, dat het kind in twee maanden normaal drie pond had moeten aankomen. De moeder verklaarde nog, dat zij dadelijk na de geboorte last met de voeding van het kind had gehad, zoodat dit blijkbaar niet in orde was. Dr. R. echter verklaarde, dat hem daarvan niets bekend is. De rijksveldwachter uit Hasselt deelde een en ander mede over de verklaringen, die de beiden verdachten bij hem hebben afge'egd. Getuige herhaalde, wat de vrouw hem heeft verteld. De vrouw ontkende dit. Zij had aan den veldwachter gezegd, dat hij zelf maar moest weten wat hij wilde opschrijven en de veld wachter zou toen het verhaal maar verzon nen hebben. De verklaring van den vader kwam onge veer op hetzelfde neer. De rijksveldwachter deelde nog mede, dat hij beide verdachten in eikaars gezelschap heeft gehoord en beiden hebben toen, ieder afzonderlijk, een spontane bekentenis afge legd. De gemeenteveldwachter was bij dit verhoor tegenwoordig. Dr. Schnitzler, zenuwarts te Arnhem, ver klaarde dat hij nog niet tot een definitieve conclusie kon komen. Hij achtte het ge- wenscht, dat beide verdachten afzonderlijk worden onderzocht. De deskundige achtte het niet uitgesloten, dat de man zich waandenkbeelden in het hoofd heeft ge haald over de oorzaak van de zwanger schap van de vrouw. In het psychiatrische rapport zijn verschillende punten, die alsnog een nader onderzoek wenschelijk maken. De procureur-generaal meende, dat het geen aan de beide verdachten is ten laste ge legd, wettig en overtuigend is bewezen. De eenige moeilijkheid ontstaat door de vraag, in hoeverre de beide verdachten toereke ningsvatbaar kunnen worden geacht. In ver band ook met de verklaringen van dr. Schnitzler achtte de procureur-generaal het gewenscht, alsnog een nader psychiatrisch onderzoek door dr. Schnitzler te doen instel len. Het gerechtshof besliste in gelijken zin en schorste de verdere behandeling van de zaak tot 7 November. DIEFSTAL EN NOG WAT. Op 24 Juni werd uit een damesbureau in een perceel aan de Jacob Obrechtstraat te Amsterdam 300 gulden ontvreemd. Het bleek, dat deze gestolen waren door den 23-jarigen handelaar H. H. M., die zich door middel van een valschen sleutel toe gang tot de woning had verschaft. Gisteren heeft de man zich deswege voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche rechtbank te ver antwoorden gehad. Eveneens ter zake van een diefstal, ge pleegd in een lijstenfabriek aan den Amstel, waarop 29 Mei 1934 uit een geldkistje ƒ101 en eenige glassijuders waren ontvreemd. Verdachte gaf toe de eerste diefstal pleegd te hebben, doch ontkende iets met hveede feit uitstaande te hebben gehad het perceel aan den Amstel waren echter dr vingerafdrukken gevonden, die resp. 17, en 16 punten van overeenkomst met de vin gerafdrukken van verdachte vertoonden. Het O.M. eischte tegen verdachte 1 y% jaar gevangenisstraf. Zoowel mr. Worst als mr. Goudsmit, die resp. voor de eerste en tweede zaak pleitten, vroegen vrijspraak. Vervolgens heeft zich de vrouw met wie verdachte samenleefde, te verantwoorden wegens heling. Zij schoof alle schuld op den man en ontkende iedere medeplichtigheid. Het O.M. eischte tegen verdachte 10 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Pelikaan (terugreis) is te Schiphol aan gekomen. Donderdagmorgen om 9.30 uur is het vliegtuig de Rijstvogel van Schiphol naar In- dië vertrokken. Vijf passagiers bevinden zich aan boord, van wie een voor Boedapest, twee voor Karachie, twee voor Calcutta. Verder bevindt zich aan boord 114 KG. bagage, 110 K.G. goederen, 53 M K.G. dienstvracht, 304 K.G. briefpost en 15 KG. pakketpost. Elf passagiers moesten worden geweigerd wegens plaatsgebrek, n.1. één voor Batavia, twee voor Jodhpur, twee voor Karatsji, één voor Graza, twee voor Caïiro, twee van Athene naar Bagdad en één van Leipzig naar Caïro. Voorts moesten 60 K.G. vracht Lon den—Bombay en 30 K.G. Parijs—Singapore eveneens wegens plaatsgebrek achtergelaten worden. Do waarnemende Amerikaansche mi nister van handel en leider van de luchtvaartafdeeltng van het ministerie van handel, Ewing Mitchell heeft de Federale Commissie voor de lucht scheepvaart uitgebreide plannen voor uitbreiding van de Amerikaansche han delsluchtvaart door den bouw van Zep pelin-luchtschepen voorgesteld. Hij stelt o.a. voor door de Good Year Zeppelin Company twee reusachtige luchtschepen van het Zeppelin-type te laten bouwen, die dienst zullen doen op een route, waar zij regelmatig het we reldverkeer kunnen onderhouden. De bouwkosten raamt hij op 17 millioen dollar en hij wil de Good Year Zeppelin Company ook de exploitatie van de door haar gebouwde luchtschepen overlaten. Zij heeft de regeering daarvoor slechts een gfèring bedrag aan concessie-kosten te betalen. Men neemt aan, dat de instel ling van een luchtschependienst van Amsterdam naar Batavia en vandaar naar de Oostkust der Vereenigde Staten ook buiten de Vereenigde Staten, en voorna melijk in Nederland, zoodanige belangstelling zou vinden, dat men zich daar ook voor de rege ling van de financiering der on derneming zou interesseeren. Mitchell wijst o.a. op de noodzakelijk heid de mogelijkheden van het „lichter dan lucht" te bevorderen. De minister van oorlog heeft zich indertijd tegen luchtschepen uitgesproken, doch men dient tevens te weten, wat de minister van marine van luchtschepen deukt. De admiraliteit heeft besloten de „Akron" door een nieuw 'uchtschip te vervangen Zijn voornaamste argumenten ont eent Michell echter aan de succesrijken regel- mari'ge dienst tusschen E iropa en Amerika van het luchtschip „Graf Zep pelin". DREIGEND CONFLICT LAND BOUWBEDRIJF BIESBOSCH. De samenwerkende landarbeidersbonden (ehr., r.k. en moderne) en de Werkgeversver- eeniging Werkendam en de Werken hebben thans een tweetal besprekingen gehouden over de locmen en verdere arbeidsvoorwaar den van de landarbeiders in den Biesbosch e.o. Deze besprekingen hebben niet tot over eenstemming geleid. De landarbeidersbonden overwegen thans om op korten termijn een staking af te kondigen. SCHOLIEREN OP AVONTUUR? Ouders zijn ongerust. Twee Amsterdamsche schoolkameraden van ongeveer 13 jaar worden sinds gister middag vermist. De politie gelooft niet, dat den knapen een ongeluk is overkomen, aan gezien bekend is, dat zij nogal avontuurlijk zijn aangelegd en wel eens meer van huis zijn weggeloopen. Met dat al verkeert de familie in groote ongerustheid. De Diesel-treinen gaan weer rijden. Begin October zullen de thans verbeter de en herstelde trein-stellen weer in dienst worden gesteld en ook in der, winterdienst gaan rijden, andus de „Tel" Ruim een maand is het thans gs- leden, dat zich bij de motoren van de Diesel-treinen verschijnselen hebben voorgedaan, die aanleiding gaven tot een grondig onderzj-'k, en het uit den dienst nemen van dit materieel nogJ- zakelijk maakten. De Diesel-treinen hadden eenige maatuien ge'eden ondei omstandigheden, die niet gunstig wa ren voor de motoren. Dit stond onder meer in verband met Ie e ectrische kracht-ov, "^renging, met ie smering enz wa i-d or de mi'lor<ui beschadigd waren en herziening behoefden. KNAAPJE VERDRONKEN. Gistermiddag tegen vier uur raakte het tweejarig zoontje van den heer De Jong, wo nende in de Auke Stellingerstraat te Leeu warden zij het spelen in den vijver in het plantsoen aan de Bleeklaan. Het ongeval werd te iaat bemerkt. Wel heeft men nog, nadat het knaapje uit het water gehaald was langdurig kunstmatige ademhaling toege past, doch dit mocht niet meer baten. DE ERVARINGEN VAN EEN RIJKSBEMIDDELAAR. Rede van prof. mr. Josephos Jitta. De Vereeniging van Delftsche Ingenieurs heeft heden te Utrecht naar jaarlijkscne alge- meene vergadering gehouden. In deze ver gadering heeft de rijksbemiddelaar in het derde district, prof. mr. A. G Josephus Jitta uft 's-Gravennage een rede gehouden over het onderwerp: „De ervaringen van een rijksbemiddelaar". Spr. ving zijn rede aan met de herinnering aan het dezer dagen beëindigde geweldige conflict in de Amerikaansche textielindustrie, dat een beproeving was van de nieuwe eco nomische politiek van president Roosevelt. Hij wees op het dezer dagen dreigende con flict in de mijnindustrie in Engeland en op de groote dreigende conflicten in België en Spanje. Hij behandelde de verschillende methoden van overheidswege toegepast om arbeidscon flicten te voorkomen en ontwikkelde in het bijzonder het stelsel van de Nederlandsche Arbeidsgeschillenwet. In dat Nederlandsche stelsel is onlangs een belangrijke wijziging gebracht door de be moeiing van den minister van economische zaken met landbouwconflicten. De door dien minister gevolgde steunpolitiek tegenover den landbouw heeft onvermijdelijk ten gevolge, dat de minister bij arbeidsconflicten in den landbouw niet afzijdig kan blijven. Hij kan niet dulden, dat de steun aan den landbouw uitsluitend aan de boeren en niet aan de boerenarbeiders ten goede zou komen. Toch ware het zeer bedenkelijk, indien de minister systematisch en automatisch in alle gevallen, waarin de arbcidersvakvereenigingen onte vreden zouden zijn, gedwongen arbitrage zou opleggen. De arbiters zouden voor een on mogelijke taak komen te staan en met een verantwoordelijkheid belast worden, die zij niet kunnen dragen. Gelukkig doet de minister dat ook niet. Hij wacht eerst het resultaat van den tus schenkomst van den rijksbemiddelaar af en tot dusverre heeft hij slechts in twee gevallen gedwongen arbitrage opgelegd De spreker behandelde een aantal gevallen uit zijn ervaring om de practiik van de Ne derlandsche wet toe te lichten Uit de sta tistiek blijkt, dat in twee derde van het aan tal gevallen de tusschenkomst van den rijks- bemiddelaar tot een gunstig resultaat leidt. Het ideaal dat de Arbeidsgeschillenwet zoekt te verwezenlijken is z.i. het volgende. Partijen moeten het, zonder daartoe door de wet te worden gedwongen, als een mo- reelen plicht gevoelen, niet tot staking of uitsluiting over te gaan, zonder dat de rijks bemiddelaar althans een kans heeft gehad tusschenkomst te verleenen. De rijksbemiddelaar moet slechts ingrijpen, wanneer hem blijkt dat partijen het onder ling niet af kunnen. Hij moet uitsluitend een voorstel doen, wanneer hij meent dat dit bij beide partijen afzonderlijk tenminste 80 pet. kans heeft. Partijen moeten het als een moreelen plicht gevoelen een voorstel van den rijksbemidde laar, als dat eenigszins mogelijk is, niet af te wijzen. De publieke opinie moet dat streven steunen. Dat ideaal is naar het oordeel van den spreker reeds in zeer sterke mate benaderd. DOODELIJK ONGELUK TE ZALT-BOMMEL. Gistermiddag te zes uur is de 83-jarige landbouwer S. de Zoete te Zalt-Bommel, die hardhoorend was, bij het per rijwiel over steken van den rijksstraatweg door een auto, komende uit Den Bosch en bestuurd door den heer B. uit Leerdam, gegrepen en 15 meter medegesleurd. De oude man was op slag dood. Het lijk zoowel als de auto zijn in beslag genomen. VALSCHE KWARTJES. Een aanhouding te Amsterdam. Gistermiddag is op het Muntplein te Am sterdam door een rijks- en een gemeenteveld wachter uit Muiden een man aangehouden, van wien zij wisten dat hij nog een vonnis moest ondergaan in verband met een over treding. Op het bureau Singel werd de man gefouil leerd, waarbij bleek dat hij vijf valsche kwartjes bij zich had. Op vermoeden, dat hij valsche kwartjes vervaardigde of althans dat hij ze uitgaf is gistermiddag door de recherche der centrale inzake falsificatiën een onderzoek ingesteld in de woning van den man te Muiden. Nader meldt men ons: Nog desmiddags hebben Amsterdamsche rechercheurs, bijgestaan door de Muiderpo- litie en den veldwachter van Muidenberg, in de woning van den gearresteerde, zekeren B., aan de Paulinastraat in laatstgenoemde gemeente een onderzoek ingesteld. In de kamers en in de aangrenzende schuur werd allés overhoop gehaald, een en ander zeer tot misnoegen van de vrouw des huizes, die zich zeer vlot betoonde in het ma ken van schampere opmerkingen aan het adres des po'iiiemannen. In de schuur en daarachter onder den grond heeft men kleine stukken van een of meer matrijzen gevon den. Of deze bestemd zijn geweest voor het maken van valsche munten zal nader worden onderzocht. B., die er behoorlijk van leefde, zonder men precies wist, hoe hij aan het geld kwam. is in het bureau Singel te Amsterdam opgeslo ten. Het korte verhoor, waaraan hij is onder- wo! pen, heeft geen belangrijke resultaten op geleverd. Het onderzoek, dat geleid wordt door commissaris K. H. Broekhoff van de Neder landsche Centrale inzake falsificaten, gaat mede in de richting van eventueele mede plichtigen. Het schijnt echter wel vast te staan, dat men hier niet te doen heeft met valsche mun- terij op groote schaal. Een arbeider gedood; 1 zwaar gewond. Hedenmorgen te ongeveer kwart voor 9 is in de vuurwerkfabriek van de firma A. J. Kat aan den Haarlemmertrekweg te Leiden een ontploffing plaats gehad waarbij één der werklieden is gedood, ter wijl een andere zeer ernstig werd gewond. De ontploffing vond plaats in een der huisjes, waaruit de fabriek is samengesteld n.1. in het eerste geedeelte van de drievoudige loods V. Men was daar op dat oogenbOk bezig met het stampen van sterren zooals die in vuurpijlen worden gebruikt. Het dak van het huisje werd gedeeltelijk weggesla- gen, ook de muren en de verbindingsmuur naar het tweede gedeelte van de loods werden vernield. In het huisje werkte zekere van Houten, die meestal alleen zijn werkzaam, heden verricht, maar op het moment van de ontploffing werd geassisteerd door den meesterknecht van Wezel. Laatstgenoemde werd oip slag gedood Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Van Houten werd zwaar ge- wond. Met ernstige brandwonden werd hij naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Een begin van brand kon met emmers water worden ge- bluscht, zoodat de brandweer, die was uitge rukt, niets behoefde te doen. PRINSES JULIANA OP DE LUTO. Rondgeleid door den heer Plesman. Hedenochtend te 11 uur heeft H.K.H Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de LU.T.O. op het malieveld te Den Haag. Tijdens dit bezoek heeft een dochtertje van den heer Plesman aan H.K.H. bloemen aan geboden. Met veel belangstelling beeft de Prinses alles bezichtigd, waarbij zij door de heer Plesman werd rondgeleid. KOLEN-IMPORTEURS IN VERZET. Reqnest ingediend. De vereeniging van importeurs van huis brandkolen „Verkolin" heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, naar aanleiding van indiening bij de Tweede Kamer van het ontwerp van wet tot regeling van den invoer van steenkolen, cokes en steenkool briketten. In het request wordt er op aangedrongen, dat de huisbrandkolen uit het wetsontwerp worden gelicht, omdat er geen vrees behoeft te bestaan voor een over- matigen invoer. Immers zoo wordt aange voerd, het aantal markten, waar men hu/s- brandkolen kan koopen is beperkt evenals de productie-capaciteit, terwijl er geen nieuwe markten voor huisbrandkolen geopend kun nen worden. TWEE ARBEIDERS GEDOOD DOOR HOOGSPANNING. Bij het leggen van een water leiding. Vanmorgen zijn onder Tienhoven twee arbeiders in de buurschap „De Egelshoek" door een electrischen hoogspanning gedood. De arbeiders waren bezig met het leggen van de waterleiding van het pompstation Loosdrecht naar Tienhoven. De buizen wer den in een gleuf gelegd door middel van een bok op drie pooten. Bij het opvijzelen heeft de bok de punt van den hoogspanningslijn ge raakt, daardoor is contact ontstaan, waar door twee arbeiders uit Brabant, die bezig waren met het leggen van de buis werden gedood. Een derde persoon werd ernstig ge wond. De lijken van de twee slachtoffers zijn naar Tienhoven vervoerd. Op de Turfhaven is tijdens de „Viep daagsche feestelijkheden" een schoonrijderij van landbouwtuigpaarden, enkel spannen gehouden. Van de twee en twintig inschrij vingen waren er 19 opgekomen. Een tweetal jeugdige deelnemers uit Wer- vershoof kwam met „Puck" uit, welke zeer veel belangstelling trok. Enkele deelnemers kwamen in provinciaal costuum. Het publiek was vrij talrijk opgekomen. De uitslag luid de als volgt: le pr. 30 „Napoleon", eig. J. N. Schou; ten, Oosterblokker; 2e pr. 20 ,,KwienuS„ van C. Stapel, de Hout; 3e pr. 10 »P*e van K. v. Diepen, Noorddijk; 4e pr. 9 „Kitty" van J. Broers te Benningbroek. Schoonste geheel: le pr. 10 „P" ^a„ Schouten, Oosterblokker; 2e pr. 5 „Nelly van Th. Schipper te Zwaagdijk; 3e F- (extra) 2.50 „Puck" van de kinderen van C. Imming te Wervershoof. Medaille: P. de Jong, Zwaag, voor Wes friesch costuum en C. Veer te Schellinkno (kunstvoorwerp) voor Westfriesch costuu Door den voorzitter der harddraveniy eeniging „Hoorn e.o.", den heer K. Berkn te Westwoud, werden met een geestige spe de prijzen uitgereikt. Het tienjarig dochtertje van den Veldhuis van het Nieuwe Noord is van „gelegenheidstram" gevallen, welke hier J dens de Hoornsche feestdagen rijdt, W ',f wusteloozen toestand werd het kind naar ouderlijke woning vervoerd.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10