DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De toestand in Spanje. Waarom er onrust heerscht. De Lindbergh-affaire. 136e Jaargang Ttaqdiiksch OmciicfU ^Buitenland Waf vandaag de aandacht treki..^ KINDERVERLAMMING IN DUSSELDORF. DE OVERSTROOMINGEN IN POLEN. door soldaten bestuurde trams en moesten door een flinke gewapende bezetting worden beschermd. De enkele botsingen ver stoorden echter de algemeene gemoedelijke stemming niet. ZITTING VOLKENBONDSRAAD. Het Saarvraagstuk Negen getuigen verhoord. Onderzoek in Duitschland. Hauptmann voor het gerecht. Hauptmann staat tegenover Lindbergh. ONTEVREDENHEID BI F KATOEN- INDUSTRIEELEN IN LANCASHIRE. Over Duitsche betalingen. ZUID-SLAVISCH KONINGSPAAR IN SOFIA AANGEKOMEN. CHRISTELIJK SOCIALE PARTIJ IN OOSTENRIJK ONTBONDEN. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRJJS DER GEWONE AD VERTEN! IENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Ho. 229 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C KRAK. Vrijdag 28 September 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. (Van onzen Madrileenschen correspondent.) Wie zich uit de lectuur van dagbladen Spaansche of andere een oordeel meent te kunnen vormen van wat er op het oogenblik in Spanje gebeurt en van wat men er denkt en gevoelt, vergist zich zeer. Neemt men een krant op, dan leest men van stakingen, onlusten, massale vechtpar tijen, aanslagen om politieke of maatschap pelijke redenen, overvallen op banken particuliere instellingen, en dergelijke. Men zou bij opsommigen van zulke mis drijven en wanordelijkheden kunnen meenen dat het leven hier op een angstig gespannen wijze voortgaat, dat de berichten van de vele algemeene stopzettingen der bedrijven en de talrijke moordaanslagen op patroons of voormannen van politieke vereenigingen en richtingen een paniekstemming hadden ge wekt hier in Spanje. Het tegendeel is echter waar, en dit is kenschetsend voor Spanje. Inderdaad zijn de onlusten, stakingen, moordaanslagen en overvallen talrijk, maar het openbare leven schijnt er niet door te worden geroerd. Men kan hier maanden rondreizen zonder ooit van eenige verstoring der openbare orde ge tuige te zijn. Spanje heeft in deze laatste jaren ontzag lijk geleden. In de eerste twee jaren van de republiek hebben de socialistische bewind voerders allerlei overijlde en onjuiste ver anderingen aangebracht, geïnspireerd door staatkundige en maatschappelijke theorieën, die geen rekening hielden met de werkelijk heid, de werkelijkheid van Spanje en den Spaanschen mensch. Hetgeen nu in de laatste maanden naar voren komt,- is het gevolg van wat men thans openlijk 'pleegt te noemen „het wanbeheer van de socialistische regeering uit de eerste jaren van de Republiek." Deze gevolgen tasten het geheele Spaan sche bestaan aan. De bedreigde eenheid. De eenheid van Spanje wordt bedreigd door het destijds gesloten compromis met de separatisten uit Catalonië en de Baskische gewesten, en de handel, de landbouw en de nijverheid zijn ernstig geschaad door arbei derswetgevingen die voor Spanje zwak gezegd ontijdig zijn en nu verwarring en oneenigheid stichten. De Spaansche gemeenschap is traag in haar reactie. Zoo vurig en impulsief de enke ling in woord en soms in daad is, zoo slap en traag is de gemeenschap. Deze gt meenschap is onaandoenlijk, gemoedelijk en sceptisch. De tegenstelling is uiterst scherp, en voor wie niet lang in Spanje heeft ver toefd, wellicht onaannemelijk. Ik ben echter de laatste maanden in deze opvating versterkt door wat ik rondom mij heb gezien. Het land wordt geteisterd door allerlei kwalen en euvels, men treedt elkaar met geweld tegemoet, er zijn politieke groe pen die zich tot de tanden wapenen, (van de voornemens der socialisten zijn de pas ont dekte wapen-voorraden sprekende bewij zen) maar het openbare leven gaat on gestoord voort. Op de café-terrassen is de zelfde luidruchtige opgewekte stemming van steeds, de tallooze slenteraars in de hoofd straten zijn dezelfde druk pratende en gesti- culeerende lieden van jaar in jaar uit, en de plaatsen van vermaak en ontspanning blij ven hetzelfde gemoedelijke en gezellige pu bliek trekken. Op den dag van de algemeene staking in Madrid (Zaterdag 8 September), een staking die des morgens zoo volstretk was dat alleen de bedrijven van electriciteit en van water leiding konden voortgaan, heb ik op straat nauwelijks onordelijkheden kunnen bemer ken. Er was druk verkeer van voetgangers, een levendige stemming die soms in uitbun dige vroolijkheid overging, b.v. toen er een bruidspaar met gevolg wegens gemis aan taxi's en trams zich te voet ter kerke begaf En toch, dien zelfden dag vielen er te gen te Madrid om bescherming moesten vra gen. In Catalonië zelf wordt het verzet tegen de afscheiding inmiddels sterker, van den kring der jongeren uit wint de beweging tot toenadering tot Madrid steeds meer aan hang. In een dezer dagen verschenen ge schrift van een afgevaardigde van het Cata- laansche parlement (F. Valls) wordt aan dit gevoelen op treffende wijze uiting ge geven: bevestiging van het Catalaansche volkseigen, taal en gewestelijke rechten b i n- nen de Spaansche natioaliteit. De linksche Catalaansche regeering opent echter telkens nieuwe geschillen met Madrid. De Basken die de eeuwen door zeer aan hun taal en voorrechten zijn gehecht ge weest, en in de eerste jaren van de republiek als vrome katholieken fel gekant waren tegen de socialistische wetgevingen, zijn nu voor een deel tot separatistische actie overgegaan, een actie die op zeer subtiele wijze van Cata lonië uit is bewerkt en bevorderd. Het treft den bedachtzamen toeschouwer wel als zeer zonderling een socialistisch oud-minister en bestrijder van de Baskische opvattingen en vrome gebruiken nu pogingen te zien doen den Basken in het gevlei te komen door vurige toespraken, waarin hij hun volks eigen en hun opvattingen hoogelijk prijst, en waarbij hij hun den weg tot een eigen volks bestaan wijst, naar het voorbeeld van .(linksch) Catalonië, tegen de (reehtsche) centrale regeering. Een regeeringscrisis aanstaande? De kwijnende handel en nijverheid, de honderdduizenden werkloozen, de toenemen de misdadigheid, de herhaalde, plaatselijke, algemeene stakingen, de gevonden opslag plaatsen van wapenen en munitie van de socialistische partij, en de nu kortgeleden ontdekte bedriegelijke oractijken van leveran ties van wapenen maken bet bestaan van deze regeering uiterst wankel. Indien deze regeering zich zou kunnen staande houden tot de statenvergaderingen weer beginnen, zal zij bij een der eerste bij eenkomsten wel vallen, omdat zij niet meer door enkele groepen wordt gesteund die haar in het begin de motie van vertrouwen hebben gegeven (reehtsche groepen). Men verwacht nu wel de oplossing van Lerroux, gesteund door de reehtsche partijen, want tot een ont binding van de Kamer zal men niet licht overgaan omdat een nieuwe stemming een groote, rechtsehe meerderheid zou brengen. De ontvouwing van de actie van de reeht sche partijen is wel heel indrukwekkend. Na de eerste maanden van verslagenheid en traagheid van handeling is men tot een knappe organisatie van de gelijkgezinden overgegaan. De betooging in Palencia in het najaar van 1931 was de eerste openbaring van de samenvoeging der conservatieve krachten, en deze reehtsche groepen zijn steeds talrijker, hechter en politiek machtiger geworden. De monarchistische beweging (Renova- ción Espanola) heeft zich tot een sterke po litieke partij uitgebreid, en hoe talrijk de monarchisten in Spanje zijn, is wel gebleken uit de tienduizenden blijken van deelneming en sympathie die Don Alfonso, via het bureau der Renovación, uit alle deelen van Spanje heeft ontvangen bij den tragischen dood van zijn zoon. De andere reehtsche partij, die haar een heid en leiding vindt in den begaafden poli ticus Gil Robles, wordt steeds meer versterkt door arbeiders en landbouwers die öf na aar zelend afwachten tot deze groep overgaan öf uit de socialistische partij treden en zich aansluiten bij de organisatie die de ha.iu having van het persoonlijk eigendom en de menschelijke waardigheid naar Christelijke beginselen beoogt. De werkwijze van de partij van Gil Robles is zeer geschikt voor de Spaansche geaard heid. De Spaansche landbouw, die in afzon tig gezag en manlijke gehoorzaamheid, de beide voorwaarden voor een sterken staat en welvaart voor het volk. De beginselen van de partij van Gil Robles: de bevordering van den landbouw, den handel en de nijverheid gebaseerd op openbare orde door een krachtig, christelijk bewind, de verzekering van het persoonlijk eigendom, de persoonlijke veiligheid en waardigheid, en de aansluiting bij het ver- leden binnen de werkelijkheid der tegenwoor- I dige toestanden, hebben deze partij in kor ten tijd tot de sterkste partij in het land ge- I maakt. o De conclusie derhalve is deze: Achter de gemoedelijkheid van het openbare leven, de onaandoenlijkheid van de groote massa, is het gewoel van vele politieke en sociale hartstochten die Spanje's staatkundig en maatschappelijk leven bedreigen. Uit dezen strijd die door toenemende misdadigheid wordt verergerd, is voor Spanje alleen uit komst door een sterk bewind nat zich richt naar de geaardheid en opvattingen van het Spaansche volk, en het eenige bewind dat waarborgen zal kunnen geven voor een ge vestigd en gehandhaafd gezag, zal binnen korten tijd blijken te zijn een bewind van de reehtsche groepen, die naar sterkte van getal en door hun programma de meerderheid van het Spaansche volk vertegenwoordigen. DE JOODSCHE JEUGD IN DUITSCHLAND. De Berlijnsche politie-president heeft een verordening uitgevaardigd waar door den leden der Joodsche jeugdorga nisaties verboden wordt het in het openbaar dragen van gelijkvormige kleeding of uniform, het gemeenschap pelijk marcheeren en het doen van oefe ningen in de openlucht. Gewone sport- oefeningen, wandelingen, excursies enz. vallen hier niet onder, vóór zoover zij geen demonstratief karakter hebben. Voorts is verboden het meedragen van vaandels, banieren, wimpels en andere veldteekenen, en verder het samenwonen in woongemeenschappen en elk gemeen schappelijk overnachten, speciaal in particuliere gebouwen en tenten Ten slotte geldt- het verbod ook voor het uit geven van persorganen in welken vorm ook, in het bijzonder van vlugschriften en films. wat een Fransch ingrijpen noodig zou maken. De twee geïnteresseerde partijen moe ten dan ook met gelijke loyaliteit hun ver plichtingen nakomen. De reg-eeringscommis- sie moet de middeien hebben om de politie te versterken. De taak der stemmings-commissie. aldus Barthou verder, is moeilijk. Frankrijk is gedesinteresseerd in geen van de drie mo gelijke uitslagen van het plebisciet. Voor elk dezer mogelijkheden moeten reeds thans voorbereidingen getroffen worden. Aansluiting bij Frankrijk of Duitschland levert geen moeilijkheden op, een uitslag ten gunste van tien status quo echter wel, daar de Volkenbond hier nog een duidelijk standpunt moet bepalen. Dit is een dringende taak. Men moet thans de zekerheid hebben, dat een nieuwe zitting van den raad zoo spoedig mogelijk bijeengeroepen zal worden om dit probleem te behandelen. Vervolgens las Barthou het belangrijkste gedeelte voor van het Fransche Saarmemo- randum, waarin gezegd wordt, dat de Fran sche regeering reeds thans verklaart dat bij de uitwerking der nieuwe plannen voor de medewerking van de Saarbevolking een verdere plaats open blijft in overeenstemming met het verdrag. Nadat Barthou gesproken had, hield de Engelsche gedelegeerde een korte rede, waarin hij uiting gaf aan de hoop, dat de Volkenbondsraad spoedig in staat zou zijn besluiten te nemen over het rapport van de commissie van drie. Benesj sprak de hoop uit, dat de commissie van drie tegen November een rapport gereed zou hebben en dat het mogelijk zou zijn den Volkenbondsraad voor een bijzondere zitting bijeen te roepen. Barthou stelde hierop 15 November als datum voor. De rapporteur en de voorzitter van de commissie van drie stemden toe in den datum van 15 November. Tenslotte voerde Barthou nogmaals het woord voor het uiten van dank aan den president der Saarregeering, Knox. De toestand in Spanje. (Dag. Over zicht). Weer een nieuw schandaal in Frankrijk. (Buitenland). Hauptmann, de moordenaar van Lindbergh's baby? (Buitenland). De filmbrand te Hilversum, nog 2 meisjes in zorgelijken toestand. (Binnenland). De radiorede van minister Oud. (Binnenland). Eenige doodelijke verkeersonge lukken. (Binnenland). Haar kind laten doodhongeren. (Rechtszaken). De automatiseering van onze tele foon. (Stad en Omgeving). Twee arbeiders gedood bij het leg gen van een waterleiding onder Loosdrecht. (Binnenland). Ontploffing in vuurwerkfabriek te Leiden, 1 arbeider gedood, 1 zwaar gewond. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten). Volgens een mededeeling van den pers dienst der stad Dusseldorf is sedert een week in Dusseldorf spinale kindervervlamming ingetreden. In het stadsdeel Eller zijn 5 ge vallen onder schoolgaande kinderen voorge komen. In verband daarmede zijn de scholen in dit stadsdeel gesloten voor drie weken Ook alle vergaderingen e.d. werden verbo den. Bij de overstroomingen, welke twee maan den geleden het Z.W. deel van Polen heb ben geteitsterd, is een schade aangericht, welke op 100 millioen Zloty wordt geschat. Een gebied van 2800 vierk. K.M. was over stroomd, 1300 dorpen stonden onder water. 6000 K.M. wegen en 175 brugöen zijn ge heel vernield. 250 bruggen werden ernstig beschadigd. nn toen, aien zeuaen udg vicicn -r------- - -, hf a{_ Madrid eenige dooden en gewonden, en de dering leeft in zijn èrp gehucht een at door soldaten bestuurde trams en autobussen zondering die grooter is naannate de veröin Ernstige conflicten. Inderdaad echter wordt thans Spanje diep geschokt, al laat zich dat in het verloop van Eet dagelijksch leven niet zoo sterk gevoelen Ernstige conflicten zijn er die Spanje tot in het hart van zijn bestaan treffen. Aller eerst het separatisme van eenige gewesten Catalonië bestuurd door een politiek-linksche regeering, staat scherp tegen het reehtsche centrale bestuur, zóó zelfs dat tienduizenden Catalanen van politiek-rechtsche opvattin dingen met de naburige plaatsen schaarscher zijn, is inderdaad meer gebonden aan het verleden en de overlevering dan de fabrieks arbeider, die, los van oude tradities, van den dag in den dag leeft. De partij van Gil Robles roept de leden bijeen in plaatsen, waarin het verleden op overtuigende wijze tot hen spreekt, op de vele plaatsen in Spanje waarin de talrijke gebou wen of kerken van honderden jaren geleden of zelfs het geheel van de stad, onmiddellijk het glorierijke verleden tot het heden terug brengt. In iedere provincie van Spanje zijn zulke plaatsen, die zelfs tot den ongeletterden man een openbaring zijn van een tijd van krach Gistermiddag heeft de Volkenbondsraad zich bezig gehouden met het Saarvraagstuk. Aloisi maakte na een uiteenzetting van den tegenwoordigen stand van zaken bekend, dat de commissie van drie zich zou wenden tot de Fransche. Duitsche en Saarregeering om nadere inlichtingen. Bovendien zal de commissie van drie des kundigen benoemen, teneinde in November den Volkenbond een rapport te kunnen geven. Vervolgens was het woord aan Barthou, die het Saarvaagstuk in twee onderdeden splitste: voorbereiding van het plebisciet en beoordeeling van de gevolgen van het plebis ciet. Men moet betreuren, dat de kwestie van handhaving van de orde in het Saargebied nog niet volkomen in geregeld. Uit de laatste mededeelingen van de Saarregeering blijkt, dat de toestand ernstig is. Hier moet drin gend in verholpen worden. Zonder een spoedig ter beschikking staan de politietroep moet gevreesd worden, dat het plebisciet tot incidenten aanleiding zal geven, die nadeelig zullen zijn voor het aan zien van den Volkenbond. De Fransche re geering stelt hierin des te meer belang, daar zij op grond van de raadsbesluiten van 1925 en 1926 kan worden opgeroepen om bijzon dere verantwoordelijkheden op zich te nemen. Alles moet echter worden vermeden, In de Lindbergh affaire is Donderdag een Duitsch meisje door den attorney-gene- ral Foley verhoord. Naar uit de bladen blijkt, heeft dit meisje gesproken over een „mysterieusen John", die in 1932 met Hauptmann en verscheidene andere perso nen aan uitstapjes heeft deelgenomen. Voorts zou het meisje hebben verklaard, dat Johr. de beste vriend van Hauptmann was. In het huis van Hauptmann zijn por tretten gevonden, waarop Hauptmann voor komt in gezelschap van het meisje. Voorts zou er bij het verhoor op gewezen zijn, dat de man, die van Dr. Condon het losgeld heeft ontvangen, den doctor als John be kend was geweest. De mededeelingen van het meisje zouden volgens de ambtenaren, die de instructie lei den. onjuist zijn. Nadat het losgeld was betaald, heeft Hauptmann 2500 op zijn rekening ge stort. Foley verklaarde, niet te gelooven, dat Hauptmann alleen de ontvoering heeft be werkstelligd. De mogelijkheid bestaat even wel, dat Hauptmann door middel van een ladder het huis van Lindbergh is binnenge drongen. De justitie te Bronx heeft van een zekere Mrs. Catharina Maurer het verzoek ont vangen te willen nagaan, waar haar man, die „John" heet, zich bevindt. Deze schijnt kort na het aan de orde komen, van de affaire-Hauptmann verdwenen. Mrs. Mau rer heeft verklaard, dat haar man Haupt mann kent. De justitie acht de verklaringen van deze vrouw van groot belang. De Amerikaansche detective Johnson is te Berlijn aangekomen. Hij zal een onderzoek instellen naar het verleden van Hauptmann vóórdat de ontvoering van het kindje van Lindbergh plaats vond, terwijl hij voorts eventueele medeplichtigen hoopt op te spo ren. Gister is Hauptmann voor het gerecht ge leid. Zijn advocaat verklaarde dat hij on schuldig is en verzocht 't gerechtshof hem te gen een borgstelling van 5000 dollar op vrije voeten te stellen, daar hij een hoogere som niet kon opbrengen. Dit werd echter van de hand gewezen en de voor een even tueel op vrije voeten stellen noodige borg stelling werd gesteld op 100.000 dollar. De officier van justitie Foley heeft mede gedeeld, dat Hauptmann voor dat hij voor het gerecht werd geleid gister gedurende on geveer 10 minuten tegenover kolonel Lind bergh is geplaatst. Lindbergh had den wensch geuit Haupt mann te zien. Hij werd daarbij door 20 de tectives begeleid en had zich onkenbaar ge maakt met een bril. Foley verklaarde, dat iauptmann niet geweten heeft, wie de per soon was, die tegenover hem stond. SMOKKELARIJ VAN ZWITSERSCHE HORLOGES. In de laatste vier jaar heeft de smok kelarij van uurwerken uit Zwitserland zich tot een der moeilijkste problemen ontwikkeld, die de douane-autoriteiten der Vereenigde Staten hebben op te lossen. De geringe grootte der moderne armbandhorloges en vooral van de enkele daarvoor bestemde uurwerken, vergemakkelijkt het smokkelen, en de betrekkelijk groote waarde, van deze smokkelwaar en de hooge invoerrechten er op beteekenen voor de smokkelaars een groote winst. De uurwerken worden in speciaal daarvoor vervaardigde gor dels of in onderkleeren verborgen, of brutaal in gewone invoerwaren als doo- zen schrijfpapier of konijnenvellen. Men is er thans in geslaagd, veel de zer horloge-smokkelaars langs de Atlan tische kust te betrappen en hun bedrijf onmogelijk te maken. Daarentegen wordt nog veel gesmokkeld over de Ca- nadeesche grens. De smokkelaars, die in dit gebied werken, betalen de lage in voerrechten die Canada op uurwerken heft en probeeren dan de smokkelwaar van Canada uit naar de Vereenigde Staten te brengen. De Amerikaansche douane-autoritei ten slaagden er kortgeleden in nabij Ogdensburg in den staat New York een zending uurwerken ter waarde van 15000 dollar in beslag te nemen. De smokkelaars hadden in de beide tree planken van hun auotmobiel een gehei me bewaarplaats, waarin zij 1247 Zwit- sersche horloge-uurwerken hadden ver borgen. Er heerscht groote ontevredenheid bij de katoenindustrieelen in Lancashire over de uitbetalingen door hun Duitsche debiteuren. Hun vertegenwoordigers hebben besloten op nieuw stappen te doen bij het ministerie van Handel ten einde nogmaals hun grieven kenbaar te maken. De koning en koningin van Zuid-Slavië zijn met hun gevolg, waarbij de minister van buitenlandsche zaken Jeftistsj bevond, te Sofia aangekomen. Zij werden op het sta tion ontvangen door het Bulgaarsche ko ningspaar, prinses Sophia, prins Cyrill en alle leden der Bulgaarsche regeering. De begroeting tusschen de vorsten was zeer hartelijk. In den loop van vandaag zullen de eerste politieke gesprekken plaats vin den. Het bestuur der Oostenrijksche Christelijk Sociale Partij heeft, na een langdurige en bewogen zitting, waarin ook bondskanselier Dr. Schuschnigg het woord heeft gevoerd, besloten de Christelijk Sociale Partij te ont binden. Er werd een resolutie aangenomen, waar in tot uitdrukking werd gebracht, dat de Christelijk Sociale Partij zich volkomen heeft ingelijfd bij het Vaderlandsche Front. De Christelijk Sociale Partij-correspon dent zal onder een anderen naam worden voortgezet.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1