8 8 I Radio-rede van minister Oud. De automatiseering van de Alkmaarsche Telefooncentrale. Stad en Omgeving ^Biemettiand fiadiopcoytamma «©©©O©*» „Beter een deel der lading over boord geworpen, dan een prooi der golven te worden." Zorgvolle toekomst. Wij hebben ons tot den heer Kooi- stra, adjunct-districtshoofd van het tele foonkantoor te Alkmaar, gewend met de vraag, of de datum reeds bepaald was waarop de telefoon-centrale in het auto matische bedrijf zou overgaan. Het antwoord op deze vraag was, dat de datum daarvoor nog met geen moge lijkheid kon worden vastgesteld. Het kon nog wel een maand duren, maar het was ook niet uitgesloten, dat hiermede nog twee maanden gemoeid waren. De automaat wordt geleverd door de firma Siemens en Halske te Berlijn, die dit werk met Hollandsch personeel uit voert en daarvoor een contract heeft af gesloten met het hoofdbestuur van de P. T. T. Men is nog steeds bezig, de laat ste werkzaamheden te verrichten, maar die werkzaamheden zijn van dien aard, dat de datum, waarop de automaat in gebruik wordt genomen, nog niet kan worden bepaald. Wanneer dit het geval is, zoo deelde de heer Kooistra ons me de, dan wordt het publiek niet alleen in Alkmaar, maar ook in het geheele land, daarover vroegtijdig ingelicht, omdat men dan het moment krijgt, waarop de thans in gebruik zijnde zalen worden verlaten en de dames in de nieuwe loka len hun werkzaamheden gaan hervat ten, zoodat het op dat moment mogelijk is, dat een aangevraagd gesprek niet tot stand komt. Als leek gaven wij onze verwondering er over te kennen, dat in het geautoma tiseerde bedrijf de telefoon-juffrouwen gehandhaafd blijven. De heer Kooistra hielp ons evenwel ui1, den droom door mede te deelen, dat de automatiseering er alleen is voor de locale gesprekken, doch dat voor de in terlocale gesprekken de telefoon-juffrou wen noodzakelijk zijn gebleven. En juist de bediening van de interlocale gesprek- k vordert het grootste aantal dames. In het tegenwoordige lokaal, dat in twee afdeelingen is verdeeld, zijn voor de bediening voor de locale gesprekken vier dames in dienst .terwijl voor de in terlocale gesprekken zestien dames dienst doen. In ieder geval blijft het vaste personeel en eventueele opzeggin gen geschieden alleen bij het contract- personeel. Wij waagden de opmerking, dat Alk maar toch een district was geworden en uitten de veronderstelling, dat op den duur in dit district alles automatisch zou gaan. Alkmaar, zoo zeide de heer Kooistra, Is één van de 18 districten geworden, waarin ons land is verdeeld. Het district Alkmaar omvat den geheelen kop van Noord-Holland benoorden de Zaan. De districtsvorm beteekent, dat voor dit ge deelte van N.-Holland de techniek, de exploitatie en het toezicht in Alkmaar is gecentraliseerd, maar het beteekent niet, dat in dat heele district ieder abon- né vanuit Alkmaar bediend zal worden. Het automatische net, dat straks in ge bruik zal worden genomen, is uitslui tend voor het locale verkeer in Alkmaar en Heiloo. De automaat in Alkmaar is berekend voor 2400 abonné's. Wij heb ben er ruim 1500 en beschikken dus over een capaciteit van 800 nieuwe abonné's. Is U niet bang, dat dan spoedig zal blijken, dat de capaciteit van deze auto maat te klein genomen is? aldus de vraag, die wij hierop lieten volgen. De heer Kooistra merkte op, dat een speling van ruim 50 pet. nog al iets be- teekende en bovendien moest bij het verleenen van de opdracht aan de firma Siemens en Halske een getal gesteld worden en blijft het mogelijk om de automaat uit te breiden. Maar krijgen we dan geen streeknet in Alkmaar? Wat verstaat U onder een streeknet? Een net, waarbij het mogelijk is, dat alle abonné's automatisch voor hun lo caal abonnement met elkander kunnen spreken tegen locaal tarief. Daarvan is nooit sprake geweest. Wel krijgen wij in de toekomst het z.g.n. districtsverkeer. Daaronder wordt ver staan, dat de abonné's in de verschillen de plaatsen elkander kunnen opbellen, zonder tusschenkomst van de telefonis ten. Alkmaar wordt dan centraal punt, maar deze gesprekken worden dan auto matisch berekend volgens het interlo- caal verkeer. Wij merkten op, dat het voordeel van dit districtsverkeer dan toch in ieder ge val inhoudt, dat de aangeslotenen in de buitengemeenten over een dag- en nachtverbinding de beschikking krijgen, waarvan ze thans verstoken zijn en wij stelden daarom de vraag, hoe lang het zou duren, eer deze belangrijke verbete ring tot stand kwam. De heer Kooistra antwoordde ons, dat dit moeilijk te voorspellen viel, omdat het hoofdbestuur dit regelt. Eenige ja ren zullen hiermede vermoedelijk ge moeid zijn. Deze mededeeling was voor ons wel zeer teleurstellend, omdat wij van mee ning zijn, dat dit niet in overeenstem ming is met de snelheid, die het zaken leven thans vordert. De heer Kooistra deelde ons mede, dat het voor buitengemeenten, waar men reeds thans een dag- en nachtverbinding wenscht, wel degelijk mogelijk is, die te verkrijgen, wanneer de gemeentebestu ren bereid zijn, daarvoor een financieel offer te brengen. In de Streek, zoo zeide hij, hebben wij reeds kantoren, die lan ger open zijn, dan ze geopend mogen zijn volgens het verkeer, d. w. z. het aan tal gevoerde gesprekken. Voor de uren, waarop deze kantoren langer open zijn, wordt het bedienend personeel door an deren dan door de P. T T. betaald Bo vendien bestaat voor abonné's lo de bui tengemeenten, die dag- en nachtverbin ding wenschen, de mogelijkheid, die te verkrijgen, mits zij per jaar 40 meer betalen. Thans is men daarvoor, niet meer zoo als vroeger, gebonden aan één aparte draad. Nu wordt daarvoor een systeem toegepast, waardoor het moge lijk is, 10 abonné's op één draad te stop pen, waarbij zij toch elkanders gesprek ken niet kunnen hooren. De betreffende abonné kan dan alleen niet spreken, als toevallig een ander van de tien in ge sprek is en moet dan wachten, tot dit gesprek is afgeloopen. Wanneer er ech ter een districts-automaat komt, gaan al die doorverbindingen weg. Ik hoop, dat het U nu duidelijk is, dat het voor de buitengemeenten niet noodig is, dat er een districts-automaat komt om dag- en nachtverbinden te krijgen. Dit kan reeds thans, wanneer er maar dag en nacht iemand op het kantoor is, maar het standpunt van de P. T. T. is, dat de uren, waarop een kantoor opengesteld is, verband houdt met het verkeer en in gemeenten waar men wenscht dat het kantoor meerdere uren open is, zal men den daarvoor benoodigden ambte- naar(es) moeten betalen. Op onze vraag of de firma Siemens en Halske ook voor de automatiseering van het net heeft zorg gedragen, ant woordde de heer Kooistra ons, dat die firma alleen de nieuwe automaat en de nieuwe centrale levert, maar dat al het buitenwerk, zooals het leggen van de kabels in de stad en het wijzigen van de 1600 toestellen bij de 1500 abonné's, door het eigen personeel is geschied. Het leg gen van de kabels was aangenomen door den heer Spierenburg. Aan de automati seering is bovendien zeer veel werk voorafgegaan. De heer Kooistra noemde allereerst de verbouwing van het post kantoor voor ruim f 40.000 door de fir ma Feberwee uit Deventer, waarmee zooals men weet, het vorig jaar werd aangevangen. Na dit onderhoud, hebben wij in vo gelvlucht nog een overzicht genomen van het oude en het nieuwe bedrijf. Wij brachten in het oude bedrijf op de eerste verdieping een bezoek aan de accu kamer en de machine-kamer, waar mo toren stonden voor het laden van de accu's en wekmotoren, lokalen, die ko men te vervallen en het volgend jaar weer worden verbouwd. Naast de moto renkamer kwamen wij in de kamer van de hoofdverdeeler, het hart van het be drijf, waar alle draden en kabels bin nenkomen en waar ook de automatische gesprekken-teller geplaatst was, een vernuftige inrichting, die voor iederen abonné automatisch elk gesprek telt. In de telefoonzaal, verdeeld in twee afdeelingen, waarvan de eene helft dienst doet voor het locale verkeer en de andere voor het interlocale, zaten een 15-tal dames, waarvan slechts twee de locale afdeeling bedienden en 13 de interlocale afdeeling. Wanneer een abonné belt, brandt er voor zijn nummer een wit lichtje, de telefoon-juffrouw steekt dan eenvoudig een stop in en wanneer zij het nummer, dat de abonné wenscht, heeft vernomen, heeft zij niets anders te doen dan een andere stop in het gaatje van het gevraagde nummer te duwen en dan is de abonné met hét nummer dat hij wenschte, verbonden. Een chef-telefoniste, aan een aparte tafel gezeten, houdt over alles toezicht. Het nieuwe bedrijf is gevestigd in het gedeelte van het gebouw, waar het vroe gere postkantoor was, dat uitgebreid is en niet meer is te herkennen. In groote, ruime lokalen bevindt zich op den be- ganen grond de afdeeling, waar de ka bels binnenkomen en daarnaast de ruimte met de hoofdverdeeler. In een localiteit, waar zich vroeger de wacht kamer van het postkantoor bevond, is de automaat opgesteld, een inrichting van staal en kabels met een warwinkel van draden. Daarachter gelegen, aan de Heulzijde, bevinden zich de werkplaat sen. Op de eerste verdieping, de vroege re woning van den Directeur, die geheel is omgebouwd, bevinden zich de bureau- vertrekken en de nieuwe interlocale telefoonzaal. Hier zitten de dames niet meer op de hooge krukken, maar op ge wone bureau-draaistoelen voor hun naast elkander geplaatste bedienposten (een 20-tal), die met elkander den vorm hebben van een reuzen-piano. Deze be dienposten worden in gebruik genomen, zoodra de oude worden verlaten en dit zal geschieden op een nader te bepalen dag en uur, dat over het geheele land bekend gemaakt zal worden. Deze be dienposten staan geplaatst in een mooie ruime zaal en voor de rust in deze loca liteit heeft men het plafond bekleed met celotex-tegels, die het geluid in de lokaliteit dempen. Naast deze lokaliteit bevindt zich de cantine voor het perso neel. Op de tweede verdieping bevinden zich de administratie-lokalen van het district Alkmaar, ruime lokalen in rus tige kleuren met prachtig licht van bei de kanten. Het technisch en administra tief beheer is hier voor het geheele district, dat N.-Holland en Texel boven de Zaan omvat, ondergebracht. Ook de teekenkamer is op deze verdieping on dergebracht. In practische kasten ijn hier de teekeningen geborgen en in een minimum van tijd is men in staat, U de teekening te toonen van elk dorpje, en op die teekening is nauwkeurig aange geven ieder perceel, dat is aangesloten en waar de kabel ligt. Ook de huis automaat voor het onderling verkeer van de verschillende bureaux (op iedere bureau-tafel staat een toestel) bevindt zich op deze verdieping. Wij werden nog in de gelegenheid ge steld om automatisch een gewenscht nummer te zoeken. Als men het weet, is Fjt heel eenvoudig, maar als men, zoo als wij, in de gelegenheid is geweest te zien wat er voor noodig is om dit stand te brengen, dan staat men vol wondering voor het menschel ijk vernuft en de moderne techniek, die dit alles schiep. De nieuwe telefoon-centrale is waar lijk een groot, modern wonder-bedrijf Hedenavond 9 uur wordt door Huizer zender een causerie over Automatiseering van de Telefonen ons land uitgezonden. Belangstellenden die daarover iets meer willen weten, raden wij aan deze uitzending te volgen. de de in VERDWIJNT DE ITALIAANSCHE OPERA? Op del ijst van de Amsterdamsche ge meentelijke kunstsubsidies is o.m. voor het seizoen 1934/1935 voor de N.V. „De Ita- liaansche Opera" een bedrag van 4000 uitgetrokken, waarvoor die Opera een aantal volksvoorstellingen moeten geven. Het staat er evenwel zóó voor, dat men bij het gemeentebestuur rekent met de mogelijk heid, dat bedoelde Opéra geheel uit Néder- land zal verdwijnen. Er is nu van gemeentewege aan de NV. op korten termijn een definitief antwoord verzocht. Mocht dan nog geen zekerheid zijn verkregen, dan zal het subsidiebedrag aan een of meer andere gegadigden worden toe gekend. KONINKLIJKE DANK. Onderscheidingen verteend. In verband met de ziekte en de plechtige bijzetting van wijlen Z. K. H. den Prins der Nederlanden, heeft H. M. de Koningin be noemd in de Huisorde van Oranje: prof. dr. H. Th. Obbink, hofprediker, tot comman deur;; dr. L. S. Hannema, geneesheer-direc teur van het Roode Kruisziekenhuis te 'i- Gravenhage, en dr. E. W. Goteling Vinnis, arts, specialist voor hart- en longziekten te 's-Gravenhage, beiden tot officier; J. H. Storm, organist van de Nieuwe Kerk te Delft, tot ridder 2e kl., en aan dr. J. Wage naar te 's-Gravenhage heeft H. M. voor de muzikale leiding van de plechtigheid een ge schenk gegeven. AUTOMATISCHE TIJDMELDING. Een Nederlandsche vinding op het Haagsche net. Binnenkort zal de Haagsche telefoon dienst automatische tijdmelding invoeren. Men behoeft dan slechts een bepaald num mer te draaien om in de telefoon een men- schelijke stem den tijd te hooren afroepen, meldt het „Vaderl." Thans kan men den telefoondienst ook reeds om opgave van den tijd vragen, maar dat moet dan altijd via de juffrouw van het bureau inlichtingen gaan. Reeds lang heeft de directie dit onderwerp in studie: Frankrijk eriItalië hebben deze automatische melding reeds ingevoerd, maar naar het Haagsche oordeel voldeden die systemen niet ten volle. Zelf zoekende heeft men aan een gongstelsel gedacht, maar men meende van het publiek niet te mogen verwachten altijd juist de slagen te kunnen tellen. Terwijl men nog aan het experimenteeren was, kreeg men een Nederlandsche uitvin ding aangeboden. Men besloot den landge noot een kans te geven. Het resultaat was zoo gunstig, dat men de toestellen besteld heeft. In den loop van November hoopt men de nieuwigheid in dienst te kunnen stellen. DE „ZEESLAOEN". Succes voor de onderzeebooten. Van gistermiddag tot 's avond» laat had den de vierde oefeningen der marine plaats. Ter reede van den Helder lag de blauwe kruiser „Java", voorgesteld door de „Hertog Hendrik", welke op het punt stond naar In- dië te vertrekken, toen de oorlog met rood- land uitbrak. Na den strijd van den middag besloot de „Java", toen de duisternis inviel, om 9 uur 's avonds een uitbrekinspoging te wagen. Terwijl de „Java" langzaam avanceerde, marcheerde de Noordelijke roode kruiser eveneens op naar het zeegat. Buitengekomen ontspon zich een nachtelijk artillerie-gevecht tusschen de beide kruisers waaraan door blauwe onderzeebooten met torpedo-aanval len krachtig werd deelgenomen. Een tweede jager-aanval werd daarop door de „Java" afgeslagen. Om half elf gaf de algemeene leider het sein tot het einde der oefening. Voor de onderzeebooten was het wederom een succesvolle dag. De chefs van den ma rinestaf uit Den Haag, vice-admiraal de Graaf en de commandant der marine te den Helder, Schout bij Nacht Th. L. Kruys, met zijn adjudant, woonden deze oefening aan boord van H M. „Hertog Hendrik" bij. TWEE VERKEERSONGEVALLEN IN AMSTERDAM. Wielrijders gewond. Tegen half zes gisterenmiddag zijn in Amsterdam twee verkeersongevallen geschied. Een 28-jarig wielrijder kwam uit de lstJ Schinkelstraat den Amstelveensche weg oprijden. Terwijl de man naar links de richting van de Schutsluis insloeg, trachtte hij nog voor een tramwagen van lijn 1 om te gaan. Deze manoeuvre mislukte met het gevolg, dat hij door de tram werd aangereden. De Geneeskun dige Dienst heeft hem met een bekken breuk naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Het tweede ongeluk geschiedde in de Czaar Peterstraat, waar een eveneens 28-jarig wielrijder geen voorrang ver leende aan een auto, die plotseling uit de Coehoornstraat te voorschijn kwam. Di man botste tegen de auto, waarbij hij kwam te vallen en verschillende hoofd wonden opliep^pok hij is ter verpleging in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. Zaterdag 29 September. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 10.VPRO- morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst, Ad. Bouwmees ter, deel. en gr.pl. 12.— De Noten krakers olv. D. Wins. 1.45 Zender- verzorging. 2.— Causerie door L. Haga. 2.16 Gr.pl. 2.30 Orgelspel Joh. Jong. 3.Fiimpr. M. Sluy- ser. 3.15 Zang door Mia Dorel 3.45 Zendenvisseling. 4.— Klein VARA-ensemble n. 1. v. F. Bakels. 4 45 Causerie Jan van Zutphen 5.Verv. ensembleconcert. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.— Gr.pl. 6.30 Uitz. v. Geheelont houding mmv. J. Hekkert v. Eys- den, zang; F. Uyttenbogaardt, piano en Ir. F. A. Brandt, lezing. 7.Betuwsche uitz. 7.20 „De Kre keltjes", olv. L. Hulscher. 8.— Herh. SOS-ber. 8.03 Gr.pl. 8.20 Toespraak A. de Vries. 8.30 De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst. 9.Dubbelmannenkwartet „Pre- dioea" olv. D. Kok. 9.15 Filmprijs vraag. 9.30 Verv. kwartetconcert. 9.40 VARA-orkest olv. Hugo de Groot. 10.02 Vaz Dias en VARA- varia. 10.15 Verv. orkestconcert. 10.45 Gr.pl. 11.— Verv. orkest concert. 11.30—12.Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (KRO-progr-) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. 1. 1.45 Schlagermuziek. 2.Voor de jeugd. 2.30 Gr.pl. 3.— Kinderuur. 4— Concert. 5.10 Causerie en gr. pi. 6.20 Weekoverz. 6.45 Gr.platen. 7.15 Causerie en gr.pl. 7.40 Orkest concert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Le zing. 8.45 Orkestconcert. 9.30 Deel. 9.45 Populair concert. 10.Schla germuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Populair concert. 10.45 Schlager muziek. 11.30—12.Grpl. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor genwijding. 11.20 Gr.pl. 12.20 Northern Studio-orkest olv. Bridge. I.20 Commodore Grand-orkest olv. H. Davidson. 2.20 Gr.pl. 2.50 Bel- fast Omroeporkest olv. Brown. 3.50 Schotsch Studio-orkest olv. Daines. 4.35 Filmzang. 5.35 Kin deruur. 6.20 Ber. 6.50 Lezing. 7.05 Welsch intermezzo. 7.25 Lezing 7.50 Pianorecital C. Dixon. 8.10 London Brass Band olv. Reynolds. 9Variété-progr. mmv. het BBC- Theaterorkest olv. Kelley en solis ten. 10.— Ber. 10.20 Voordr. 10.40 Dansmuziek (gr.pl.) 10.50—12.20 Dansmuziek. PARIJS (RADIO-PARIS). 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.20 Symph.- orkest olv. André. 8.20 „Flossie", operette v. Szulc, mmv. orkest olv. Labis. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 —2.20 Concert olv. H. Andersen. 2.50—3.20 Gr.pl. 3.50-5.50 Om roeporkest olv. E. Reesen. 8.20 Viool- en cembalorecital. 8.35 Voor dracht. 9.20 L. Preil's ensemble m. m v. solisten. 10.45 Dansmuziek. II.35 Deel. 11.50-12.20 Vervolg dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.45 Orkestconcert. 12.20 Omroep- kwintet, vocaal sextet en solisten. 2.20 Gr.pl. 4.20 Volksliederencon- cert. 7.20 Omroeporkest en -koor o. I. v. Kiihn. 8.35 Gevar. progr. m. m. v. L. Eysoldt en zijn orkest en solisten. 10.40—1.20 Dansmuziek. ROME, 421 M. 8.30 Or.pl. 9.05 Radiotooneel, Hierna tot 12.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.302.20 Salon orkest, mmv. accordeonsolist. 6 20 Gr pl. 6.50 Vioolrecital. 7.20 Gr pl 8.20 Symph.-concert. Hierna tot 12.20 Populair concert. 484 M.; 12.20 Salonorkest. 1.30—2.20 Gr. pl. 5 20 Omroeporkest. 7.05 Salon orkest. 8.20 Symph.-concert10.30 Gr.pl. 11.2012.20 Populair con cert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 „Rund ums Oktoberfest", ev. progr. olv. H. Cassimir. 10.20 er. 10.50 Causerie over Kano sport. 11.05 Weerber. 11.20—12 20 Vervolg gev. programma. OEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lqn 1: Hilversum. Lqn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Daventry 10.50—12.20, North. Reg. 12 20—13.20, Daventry 13.20 —14.50, North. Reg. 14.50—15.50, Scott. Reg. 15.5016.35, Daventry 16.35—17.20, Brussel 17.20— 24.—. Lijn 4: Keulen 10.30—17.20, Lona Reg. 17.2024.—, Zondag 30 September. HILVERSUM, 1875 M. (8.30— 10.— en 5.-8.— VARA, de VPRO van 10.—12.— en de AVRO van 12.—5.— en 8.—12.— uur). 8.30 Gr.pl. 8.35 Tuinbouwpr. S. S. Lantinga. 9.— Postduivennieuws. 9.03 Gr.pl. 9.15 Orgelspel Johan Jong. 9.40 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 9.55—10.— Or. 1. 10.30 Kerkdienst v. d. Vereen, v rijz. Herv. te A'dam: Voorg. prof. dr. J. Lindeboom. 12.rilmpr. L. J. Jordaan. 12.30 P. Palla, orgel en M. Rodriguez, cello. 1.30 Gr.pl. 2.— Boekenhalfuur. 2.30 Treebeeksch Mannenkoor olv. H. J. Royen. 3.— Omroeporkest olv. A. van Raalte, mmv. F. Broos, alt viool. 4.30 Gr.pl. Om 4.45 Sport uitslagen. 5.— „Der Bettelstudent", van Millöcker (op gr.pl.) 5 45 Or gelspel Cor Steyn. 6.— Sportpr. 6.20 VARA-orkest olv. Hugo de Groot. 7.— „De Stem des Volks", olv. A. Krelage. 7.15 Verv. orkest concert. 8.— Vaz Dias. 8.15 Om roeporkest olv. N. Treep, mmv. H. Roswaenge, tenor en Ilonka Holn- donner, sopraan. 9.15 Radio-jour- naal. 9.30 Marek Weber en zijn orkest. 10.30 Gr.pl. 11.12.Uit „Carlton": Orkest van Dinteren. HUIZEN, 301 M. (8 30—9.3a 12.15—5.— en 7.45—11.— KRO, de NCRV van 9.3012.15 en 5. 7.45 uur). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gr.pl. 9.50 Kerkdienst uit de Jacobikerk (Ned. Herv.) te Utrecht. Spr. prof. dr. J. A. Cramer. Or gel: w. J. v. d. Hoeven. Hierna zang door Kon. Utr. Vereen, voor kerkzang olv. J. Wagenaar, mmv. W. J. v. d. Hoeven, orgel. 12.15 Schlagermuziek en causerie. 1.20 Gr.pl. 1.30 Orkestconcert. 2.10 Voordr., gr.pl. 2.45 Orkestconcert en deel. 4.30 Voor de zieken. 5.— Gr.pl. 5.50 Kerkdienst uit Geref. Kerk (Zuiderkerk) te Utrecht. Spr.: Dr. H. Kaajan. Hierna gr.pl. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.15 Orkestconcert. 8.50 Vaz Dias. 8.55 Concert uit Weenen. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Orkestconcert. 10.40— 11.— Epiloog. De minister van financiën, mr. P. J. Oud, heeft gisteravond een radiorede uitgespro ken. Evenals het vorige jaar achtte de minister het gewenscht een woord tot toelichting der begrooting te spreken. De cijfers der Millioenennota, merkte hij op, zijn dor, doch zij zijn de uitdrukking van zaken, die het volksleven diep kunnen beroe ren. De tegenwoordige economische en finan- cieele omstandigheden vorderen diep ingrij pende maatregelen. Het is misschien iets minder moeilijk, de lasten er van te dragen, indien de noodzakelijkheid meer gevoeld wordt. Als uitgangspunt koos hij den begrootings- toestand van verleden jaar. Het belangrijkste cijfer der nota was toen 190 millioen, zijnde in ronde cijfers het be raamde tekort. Dekking zou worden be proefd door tweeërlei middelen: verhooging van belastingen (106 millioen) en beperking van uitgaven (84 millioen). De minister besprak de vraag wat hier van terecht gekomen is. De verhooging der belastingen, tot dusver verwezenlijkt, bedraagt 92 millioen. Dit be drag is verkregen uit de Omzetbelasting, de Couponbe'astirtg en de verhooging van den tabaksaccijns. In het dekkingsp'an 1934 kwamen bovendien voor de crisisinkomsten belasting. welke nog aanhangig is bij de Tweede Kamer, de doodehandsbelasting, welke nog aanhangig is bij de Eerste Kamer, en de accijns oo gebrande koffie. Van deze laatste wordt afgezien. Er wordt dus minder aan nieuwe belastingen geheven dan oorspronkelijk in het voornemen lag. De in overweging zijnde maatregelen be treffende de belasting op naamlooze ven nootschappen mogen, zoo zette de minister voorts uiteen, niet beschouwd worden als middelen tot belastingverhooging. Zij rich ten zich tegen het misbruik, dat van de naamlooze vennootschappen in een aantal gevallen wordt gemaakt. In onderzoek is de vraag of het ontwerp wijziging behoeft, om dat zijn bepalingen een verdere strekking hebben dan met de bedoeling in overeenstem ming is. Er is, naar de minister berekende, aan be lastingen minder tot stand gekomen: 14 m'1* lioen. Ook de uitgavenbeperking, ging hij voort, is niet volledig verwezenlijkt. Op salarissen en op uitkeering Gemeente fonds werd iets minder gekort, samen 7 m"* lioen. Van het Verkeersfonds was een gu.ttst^e uitkomst verwacht van 32 millioen. nieryj' werd tot dusver alleen verwezenlijkt de tiju lijke stopzetting der storting in het Spoor* wegpensioenfonds van 9 millioen. Dit maas» een verschil van 23 millioen. De uitgavenbeperking leverde dus 30 ffl j*1 lioen minder op en de ontvangsten 14 o11 lioen minder, samen 44 millioen. Er zou dus over 1934 een tekort overbiy* ven van 44 millioen, ware het niet, dat

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6