DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Politiek nieuws uit België. VI Naar een scheuring in de socialistische partij? De macht van de rechtsche richting. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 230 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 29 September 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang DaqeUihsch Overzicht De positie van Vandervelde. Protesten van Spaak. O&juitenland De affaire-Lindbergh. Hauptmann zal door psychiater worden onderzocht. Naar uit de antwoorden zou blijken, zou Hauptmann staande houden in ieder op zicht onschuldig te zijn. Hij heeft ook geen ERNSTIG TREINONGELUK IN ENGELAND. Dooden en gewonden? 8 oi 9 dooden. DE BEWAPENING VAN ENGELAND. HET LIJK IN DE KOFFER. HET DRAMA IN DEN D-TREIN. Sensationeele opheldering. VADER VAN 21 JONGENS. 5000 GEVANGENEN IN WOLLERSDORF. ONGELUK MET HANDGRANAAT. Een doode en drie gewonden. Wat vandaag de aandacht trehtf, EX-KONING ALFONSO OVER DE EENHEID VAN SPANJE. KABINETSRAAD TE BRUSSEL. Pogingen de begrooting sluitend te maken. DOOR EEN SLECHTEN WEG GERED. AANSLAG OP ROEMEENSCHE OFFICIEREN. Poging officieren fe vergiftigen ontdekt. In de Belgische socialistische partij dreigt een scheuring. Onbetwistbaar heeft de Bel gische socialistische partij zich goed weten te houden, vergeleken bij wat er in sommige andere landen gebeurde. Zij is er in geslaagd de communistische concurrentie te neutrali- seeren en de communisten hebben zich hier niet kunnen uitbreiden. Zij hebben slechts een paar Kamerleden en behoudens hun ondergrondsche actie in sommige afdeelin- gen van de socialistische partij, zooals in Henegouwen en Luik, is hun invloed op de arbeidersmassa's nul. We hebben er destijds op gewezen, dat de Belgische socialisten eerder het voorbeeld volgen van de Fransche neo-socialisten, dan van onverzoenlijken, als Blum. De partij komt hierdoor in een nogal zonderlinge positie te staan, maar het dringt tot de massa niet door hoe onlogisch het is dat Emile Vandervelde, de oud en doof wor dende socialistische leider, „le patron", zoo als de Waalsche socialisten hem steeds zijn blijven noemen, zich een overtuigd Marxist noemt, terwijl niet alleen het Marxisme in volledig discrediet is geraakt bij de oude Marxisten, maar de partij meer en meer den marxistischen weg verlaat. Maar hoe dan ook, de leiding is tamelijk rechts geörien- teerd en zij staat er op, dat de partij de volle wettelijkheid blijft in acht nemen. Zij heeft een voorstel om een eenheidsfront te vormer, met de communisten van de hand gewezen en het regeeringsbesluit, belichaamd in een wet, om alle militaire partijformaties te ver bieden, heeft zij met een zekere genoegdoe ning ontvangen. De partijraad heeft onmid dellijk na de afkondiging van deze wet het „Arbeidersverweer" ontbonden, daarin ove rigens gevolgd door de „Dinaso's" en de „Jeunesse Nationale". Geheel de politiek van de partij is er op gericht de essentieele vrijheden van de grondwet te verdedigen tegen alle aanvallen. De partij bevindt zich sedert jaren in de parlementaire oppositie en deze onvrutl13. are oppositie begint zwaar te wegen. Verslapping. Het enthousiasme dat men tien jaar geleden op socialistische vergaderingen kon zien, is ver te zoeken. De partij is tot te groote concessies moeten overgaan. Ze heeft moe ten vragen aan de regeering om de redding van de socialistische Bank van den Arbeid om zoo het spaargeld van de socialistische arbeiders, het bezit van de coöperaties, van de syndicaten en van andere socialistische organismen te behouden. Wie weldaden aan vaardt van zijn tegenstanders is er met han den en voeten aan overgeleverd, en men be grijpt dat er dan iets te zeggen valt over het omgooien van het roer, d.i. voor het bondge nootschap met zijn tegenstanders. De oude ren uit den socialistischen partijraad hebben geleerd hun agitatie tegen de landsverdedi ging en dienstweigering als dwaas en on doelmatig te veroordeelen. Zoo ook beseffen zij dat in de huidige constellatie revolution- naire plannen alleen een hopelooze verwar ring zouden verwekken. Op het gebied van de buitenlandsche politiek zijn de partijen het in België eens, zoodat de meeningsver- schillen vrijwel uitsluitend gaan over bin- nenlandsche vraagstukken, over de maat regelen tot bestrijding van de crisis en de werkloosheid. De socialisten hebben reeds hun „Plan de salut public" gehad, dat na eenige maanden van propaganda in het ver geetboek is geraakt, ook bij de socialistische propagandisten zelf. Het is vervangen ge worden door het merkwaardige plan van den arbeid van Henri de Man, waarvoor waar lijk een algemeene propaganda is gevoerd in het geheele land, welke echter den dam van onverschilligheid niet heeft kunnen wegspoe len. Het Belgische publiek heeft een grooten afkeer van alles wat een te gewaagde, te radicale proefneming is, en nu de regeering reeds een eerste reek maatregelen heeft ge troffen voor economisch herstel die, hoe radi caal ook, toch den indruk laten van rustig overleg en veilige vastberadenheid, nu heeft de regeering het vertrouwen dat de socialis ten missen. Zoo is dus de atmosfeer bij de socialisten er eene van onzekerheid. De partij-organi satie heeft alle critiek weten te onderdruk ken, voor zoover deze openbaar kon zijn. De bestaande partij-organen als „De Volks gazet", te Antwerpen, de „Vooruit" te Gent en „Le Peuple" te Brussel, volgen in de essentieele punten de politiek van den alge- meenen partijraad. De oudere leiders hebben in dezen partijraad steeds alles te vertellen gehad. Doch Vandervelde is sedert enkele jaren niet meer opgewassen tegen de moei lijkheden van den tijd en zijn grootste betee- kenis is nu slechts dat hij als het ware het cement is van de eenheid en de eendracht. Overal waar hij optreedt is dit om verzoe nend te werken. Hij heeft de Man, die reeds jaren geniet van een overigens verdiend prestige, maar die ook de afbreker is van 't zuivere Marxisme, den reformist, onder zijn bescherming genomen, wat den Brusselschen advocaat Spaak, het Kamerlid die gehoopt had de plaats van den patroon eens in te nemen, wel diep moet hebben ontgoocheld Spaak is de woordvoerder van de jongere oppositie in de socialistische partij en hij had een van de officieele leiding onafhanke lijk blad, waarin hij vrij schrijven kon wat hij meende. Hij heeft in dit orgaan, „L'action socialiste", in de laatste maanden geen blad voor den mond genomen, en de partijleiding leelijk in het gedrang gebracht. Hoewel de officieele organen de critiek van Spaak heb ben dood gezwegen, hebben de partijleiders gemeend dat maatregelen noodzakelijk wa ren en zij hebben de zaak aanhangig ge maakt bij den algemeenen raad. Een oogen- blik had men gedacht dat de toetreding van Spaak-tot het plan van den arbeid, van de Man, de eenheid zou hebben hersteld, doch dit is onjuist gebleken. Spaak heeft gemeend te zien dat de propa ganda voor dit plan in een te reformisti- schen geest gebeurt en dit heeft hem weer critiek ingegeven. De ontevredenheid van iemand anders dan Spaak zou de partijilei- ding koud hebben gelaten, doch Spaak is iemand van beteekenis als bezieler van mas sa's. Hij is een knap advocaat en als rede naar is hij op het oogenblik wel de beste van de socialistische Kamerleden. Een socialis tisch senator, de heer Jauniaux, werd belast met een onderzoek naar de klachten over Spaak en zijn orgaan, en dit leidde tot de uitspraak van den partijraad dat Spaak in verzet was gekomen tegen de partij en dat de hoedanigheid van redacteur aan „L'Action Socialiste" onvereenigbaar is met het lid maatschap van de socialistische partij. Spaak is hiertegen hevig te keer gegaan en heeft zich op het standpunt gesteld dat niet de partijraad maar een partijcongres over zijn uitsluiting uitspraak doen kon. Vander velde heeft het besluit van senator Jauniaux gesteund, er op wijzende dat er wel vrijheid van gedachte bestaat in de partij, maar dat eenheid in de actie volstrekt noodzakelijk is. Spaak zal nu een beroep doen op het partij congres. Hierbij staat de eenheid van de partij op het spel. Op het oogenblik is Spaak intusscnen reeds op gelijken voet gesteld met de communisten, dit vooral op aandrang van de syndicalistische leiders. Het congres wordt een politiek keerpunt. Is dit het begin van de avondschemering voor de Belgische socialisten? Wij meenen dat de partij in België deze crisis zal te bo ven komen omdat we overtuigd zijn dat Spaak zelf die tot 'n eerste rangs bourgeois- familie behoort, niet zoo revolutionnair is als hij zich voordoet. Doch al deze feiten zijn wel de moeite waard hier te worden bespro ken, omdat zij duidelijk aantoonen in welke richting de opvattingen zich ontwikkelen. De advocaat Fawcett heeft Vrijdag bij de behandeling van de Lindbergh-affaire me degedeeld, dat hij Hauptmann door een psy chiater zal laten onderzoeken. De motieven voor dit onderzoek wenscht Fawcett niet be kend te maken. In het stadsdeel van New York, waar een gedeelte van het losgeld in omloop is ge bracht, is een man gearresteerd die voor den rechter van instructie zal worden ge leid. Omtrent de identiteit van den gearresteer de is niets bekend geworden. In de gevangenis zou Hauptmann een eetlepel in vier stukken hebben gebroken. Deze stukken zouden op een verboren plaats zijn teruggevonden. Nader wordt gemeld, dat het verdonkere manen van den lepel Vrijdagmiddag is ont dekt. Toen de cipier Hauptmann naar den lepel vroeg, antwoordde deze niet te weten, waar de lepel gebleven was. Pas na langdurige bemoeiingen kon de lepel worden gevonden. De lepel was volgens den cipier zoodanig vervormd, dat hij zeer goed als wapen had kunnen worden gebruikt, wanneer Haupt mann tijd zou hebben gehad verder te gaan met de vervorming van het voorwerp. In 't vervolg zal Hauptmann kartonnen lepels ontvangen en zal zijn eten op kartonnen bordjes worde opgediend. Zijn cel zal geheel van de andere cellen worden geisoleerd, ter wijl Hauptmann door een bizonderen cipier zal worden bewaakt. Journalisten hebben Hauptmann door be middeling van diens raadsman Fadwcett een twaalftal vragen doen toekomen. deel aan de afpersing. Hij is er dan ook van overtuigd te worden vrijgesproken. Hij hoopt, dat men zijn moeder in Duitsch- land zal schrijven, dat hij onschuldig is. Fisher heeft er nimmer eenige toespeling op gemaakt in eenige ontvoerings-aangelegen- heid gewikkeld te zijn. Hij zelf heeft niet geweten, dat het geld losgeld was geweest. Hauptmann zou het kind noch dood, noch levend hebben gezien. Voorts deelde Haupt mann mede in de gevangenis zeer vriende lijk te worden behandeld. In de buurt van Warwick (Eng.) is een sneltrein in Botsing gekomen met een gewonen personentrein. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten zouden tal van personen gewond en gedood zijn. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Het juiste aanbal dooden tengevolge van het spoorwegongeluk bij Warring- ton is nog steeds niet bekend, doch zou volgens de laatste berichten 8 a 9 zijn, terwijl 20 a 25 personen werden gewond. Omtrent het gebeurde wordt nader meegedeeld, dat Vrijdagavond te ruim 9 uur de sneltrein Londen-Fleetwood ach ter op een van Warrington vertrekken de locaaltrein reed, die zich juist in be weging had gezet en welks locomotief achter den trein was gekoppeld. De sneltreinlocomotief wierp de locomotief van den lokaaltrein ondersteboven. Men neemt aan, dat de machinist van den sneltrein op slag werd gedood, terwijl de stoker werd gewond. De meeste doo den en gewonden bevonden zich onder de inzittenden van de voorste wagon van den sneltrein, die gedeeltelijk in elkaar werd gedrukt. Van de inzittenden van den locaaltrein werd slechts de con- ducteur gewond, die een schouderblad- fractuur opliep. Vannacht waren red dingsploegen nog bezig de dooden en ge wonden te bergen. Onder de slachtoffers bevinden zich geen kinderen. De Daily Telegraph, die in contact staat met kringen van den Engelschen minister van oorlog, publiceert een arti kel over de bewapeningsplannen van de drie Britsche defensieministeries. Uit een gezet wordt, dat de opvatting, dat binnen afzienbaren tijd in Europa geen oorlog te verwachten is, is opgegeven. Men staat thans in het kabinet voor een strijd tusschen aanhangers van een krachtige strijdmacht en tegenstanders daarvan. Deze strijdmacht zou tot expe dities in staat moeten zijn. Op het kabinet zou een dringend be roep zijn gedaan nieuwe legercredieten in te willigen van zoodanigen omvang, dat dit Engeland in staat zou stellen eventueel een strijdmacht van 6 divisies over zee te zenden. Men gelooft, dat de rijksdefensiecom- missie dezen eisch gerechtvaardigd acht. Er zijn echter nog geen kabinetsbeslui ten genomen en de ministers zouden er tegen zijn de legerbegrootingen van het volgende jaar te baseeren op overwegin gen, die aanleiding zouden geven tot dezen eisch. Deze overwegingen zouden rekening houden met de mogelijkheid, dat Engeland in gevaar zou worden gebracht door een vijand, die zich op Belgisch-Nederlandsch grondgebied zou hebben vastgezet. Gisteren heeft men in een station van den tunnelspoorweg in Noord-Londen een tasch gevonden met papieren, die daar geruimen tijd geleden in bewaring was gegeven, doch niet meer was opge- eischt. De politie, op wier verzoek men nog eens de achtergelaten artikelen in stationsdepots had nagegaan, meent dat de papieren uit deze tasch betrekking hebben op den moord, die ten grondslag moet liggen aan het vinden van deelen van een vroüwenlijk in een koffer en een valies, die respectievelijk te Brighton en te Londen aan een station waren ach tergelaten. De politie heeft naar aanlei ding van de gevonden papieren een tweetal vrouwen een verhoor afgenomen en zal vermoedelijk nog anderen hooren. 't Raadselachtige drama in den D-trein Ventimiglia-Parijs, waarin Donderdag nacht twee lijken werden gevonden, vermoedelijk van kooplieden uit Nice, heeft tot een sensationeele ontdekking geleid, Een der beide dooden, wiens pa pieren den naam Alibert droegen en in dien men den moordenaar van den an der vermoedde, blijkt volgens het resul taat van het politie-onderzoek de in Polen geboren Jpseph Ziffer te zijn, die jaren geleden de aandacht van de re cherche in alle landen bezig hield. De gebeurtenissen, die er toe leidden dat Ziffer door de politie in bijna alle landen werd opgejaagd, zijn reeds vrij oud. In Juli 1923 werd op het strand va» Tréport bij Dieppehet lijk van een vrouw gevonden, die vier schotwonden had op- geloopen. Alle pogingen der politie om de identiteit van het slachtoffer vast te stellen bleven vergeefs, zoodat de politie de zaak liet loopen. Bijna tien jaar later, juist 19 dagen voor den verjaardag van de misdaad, kreeg de politie een anoniemen brief waaruit zoowel de identiteit van het slachtoffer alsook die van den moorde naar kon worden vastgesteld. Het slacht offer bleek Helene Zawuska te heeten en was getrouwd met een broer van Ziffer. Het onderzoek wees verder uit, dat de vrouw was vermoord door haar zwager na een besluit van den familieraad der Ziffers, teneinde haar man in staat te stellen een rijk huwelijk te doen. De Poolsche politie arresteerde den echtge noot en diens zuster, die beiden tot lang durige tuchthuisstraffeu veroordeeld werden, en tegen den zwager Joseph Ziffer werd door de Fransche politie een arrestatiebevel uitgevaardigd dat echter zonder resultaat bleef aangezien Ziffer zak kans zich aan alle nasporing te onttrekken. Pas zeer kort geleden slaagde de Pa- rijsche recherche er in te ontdekken, dat Alibert niemand anders dan Ziffer was en kon zijn arrestatie elk oogenblik ver wacht worden. Men vermoedt thans dat de moord in den trein in verband met deze oude moordzaak staat en dat Ziffer zijn reisgenoot vermoordde om een lasti- gen getuige uit den weg te ruimen, doch er daarna den voorkeur aan gaf zelf moord te plegen. Een barbier te Viana do Castelo heeft thans 21 kinderen, allen jongens. Zijn jongste kind zal Oscar gedoopt worden, naar den president van Portugal, gene raal Carmona, die peetvader van den jongen zal zijn, en tevens diens opleiding op de militaire academie zal bekostigen. De barbier heeft generaal Carmona er toe kunnen bewegen, het peterschap op zich te nemen, door hem te schrijven, dat hen „op een dergelijke eer aan spraak kon maken, omdat hij aan zijn geliefd land zooveel bruikbare soldaten heeft geschonken." De barbier is vier maal gehuwd ge weest. Critiek in buitenlandsche bladen over beweerde slechte toestanden in de Oos- tenrijksche concentratiekampen, die nu wel een permanente instelling schijnen te zijn geworden, bracht kanselier Schuschnigg Donderdag er toe in een redevoering te spreken over deze kam pen. Hij had het echter over slechts één concentratiekamp, het welbekende Wöl- lersdorf, waarvan hij mededeelde dat het 4570 nazi's en 560 sozi's bevatte. De so cialisten zitten er sinds Februari. De kanselier voegde hieraan toe, dat elke „behoorlijke" vreemdeling vergunning kan krijgen voor een bezoek aan het kamp. ii Volgens een officieele mededeeling heeft gisteren op het schietterrein bij Graz een ongeluk plaats gehad bij een oefening met handgranaten. Een kapi tein werd doodelijk gewond, een luite nant werd ernstig gewond, terwijl twee minderen licht werden gewond. Scheuring bij de Belgische socia listen? (Dag. Overzicht). Officieren vergiftigingscomplot ontdekt in Roemenië. (Buitenland). De communistische Tweede Ka merleden dienen een aanklacht in in verband met hun uitzetting uit de Ridderzaal. (Binnenland). Na de ramp te Hilversum; derde meisje overleden. (Binnenland). Kanonnen-kooplui. (Artikelen). Overtreding Arbeidswet bij de werkverschaffing aan den Berger- weg. (Rechtszaken). (Zie verder eventueel laatste berichten Het dagblad „A.B.C." publceert een brief die ex-koning Alfonso heeft ge schreven aan den monarchistischen lei der, Giocoechea. De koning maakt zich ernstig bezorgd over het verbreken der historische eenheid van Spanje, waar door hij het land bedreigd acht. Hij doet een beroep op de monarchisten en op die anti-monarchisten, die zijn stem uit de verbanning zullen hooren, om te strijden tegen het gevaar van de ontbinding van Spanje, zooals hijzelf dat zou doen, wan neer het noodig was, omdat het voort bestaan van Spanje als staat de belang rijkste kwestie is, waar tegenover de be teekenis van alle andere kwesties in het niet verzinkt. Het Belgische kabinet is Vrijdagavond om half negen onder voorzitterschap van ministerpresident de Broqueville bijeengeko men. Het voornaamste punt van bespreking maakte uit het begrootingplan voor 1935 en de dekking van een deficit, dat volgens par ticuliere ramingen ongeveer een milliard flanken zou bedragen. De minister van financiën stond op het standpunt, dat het evenwicht moet worden hersteld door ingrijpende uitgavenbeperking. De minister var. Oorlog, Devèze, heeft in de pers verklaard, dat de legeruitgaven niet kunnen worden beperkt, doch tegenover minister-president de Broqueville heeft hij gisteravond verklaard 44 millicen franken op de gewone begrooting voor de lands verdediging te laten vallen en het aanvragen van een bizonder crediet van 100 mi'lioen te willen uitstellen tot het volgend jaar. In verband hiermee werd de poitieke toe stand wat optimistischer beoordeeld. Hij blijft evenwel critiek. Een rijke koopman uit Cordell in Texas, de heer H D Snell, heeft het aan een hobbeligen weg te danken, dat hij bevrijd is geworden uit de handen van zijn ontvoerders. Hij was namelijk naar een eenzame plaats gevoerd, waar men hem had wil len dwingen om een cheque van 10 000 te teekenen. Toen hij dit weigerde, zet te men hem in een open wagen om het naar een andere plaats te vervoeren De weg was zeer slecht en door een enorme kuil in den weg werd hij uit den wagen geworpen. Hij bleef bewusteloos op den weg lig gen, doch ontwaakte eenigen tijd daarna en was nog in staat het dichtstbijzijnde dorp te' bereiken. Daar ging hij naar de politie, die da delijk achter de „kidnappers" aanging. De Roemeensche bladen van Vrijdag pu- bliceeren opzienbarende berichten over een nog zeer mysterieuse aangelegenheid. Vol gens deze berichten zou er een plan hebben bestaan de officieren, die in het casino te Boekarest de maaltijden gebruiken, te ver giftigen. De vroegere pachter van het Ca sino zou geprobeerd hebben den bibliothecaris van het Casino over te halen strychnine te doen bij alle gerechten, welke de officieren op een bepaalden dag zouden gebrui ken. De bibliothecaris heeft evenwel de mili taire autoriteiten met het geval in kennis

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1