DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Europa aan alle kanten inge„pact" fixtgdiiksch OjKczicht ^Buitenland Zooveel pacten, dat men den vrede niet meer ziet. Regeeringscrisis in Roemenië. Ho. 223 Dit nummer bestaat uit drfe bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 2 October 1934 136e Jaargang Rome bepaalt de politiek. Reorganisatie der regeering. Wal vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrok- kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Sinds Rusland ook Volkenbondslid is, hoort men vaker dan ooit spreken van het gevaar van de „wolven in een schaaps vacht", een beela, dat in zekeren zin van toepassing is op de bestaande gemeenschap der volken. De politiek van vóór den wereldoorlog trachtte zich tegen deze „wolven" te be schermen door het sluiten van onderlinge „ententes", „drie bonden", of hoe men deze politieke bonden ook mocht betitelen. Rustig, eendrachtig, vredelievend begeer den de volken bijna te wonen tenminste, dat zeiden ze hardop, iederen keer, als iemand een redevoering hield. Bijna was men over tuigd, dat het tijdperk van den eeuwigen vrede was aangebroken. Tot. ieder in Augustus 1914 onzacht uit zoete droomen werd wakker geschud, want toen gooide men alle Europeesche ruiten tegelijk in! Rijk aan ervaring door de gebeurtenissen der jaren 19141918, stichtte men in 1919 den Volkenbond, die men ergens wilde vesti fen, waar het goed was te vertoeven. Van et drietal steden 's-Gravenhage, Brussel en Genève is toen de keuze op de Zwitsersche stad gevallen. Nu was de eeuwige vrede voorgoed in een rrooi kostbaar park gevangen! Genève is het vruchtbaarste oord gewor den om nieuwe „verbonden", „ententes'' en „drie manschappen" te sluiten. Wie te Genève zijn oogen en ooren den kost geeft, kan aan het Lac Léman wellicht het aller best de Europeesche constellaties overzien en beoordeelen. Het „pact" is thans de meest geliefkoosde soort van vredesluiting en verdragsvorm, waar men te Genève mee dweept. Men kan zelfs van een „pact"-koorts spreken. Iedereen wil zijn „pact"-pakje thuisgestuurd krijgen: Frankrijk, Rusland, Polen, Duitschland. Joego-Slavië, België, Roemenië, Tsjecho- Slowakije. Allen „pakken" ze elkaar in vurige vredesomhelzing! Versailles was niet voldoende. Genève ook nog niet genoeg, nu zal een serie „pacten" uiteindelijk redding brengen voor jaren, tien tallen van jaren. Afgezien van de reeds langen tijd be staande verbonden, zooals de „Kleine En tente", registreere men de volgende verschuivingen in de Europeesche politiek. De Balkan-volken, met uitzondering van Turkije, sluiten onder elkaar het Balkanpact De Baltische staten (Letland, Estland en Litauen) sluiten samen het Baltische pact. Er wordt nog steeds druk gepraat en onderhandeld over het z.g. Noord—Oost pact, hetgeen Frankrijk's pas gestorven lie velingsdenkbeeld is geweest, waardooi Duitschland. Sowjet-Rusland en Polen bijeen gepact moeten worden. Dan wenscht de Quai d'Orsay nog vor ming van een Middellandsche Zee-pact voorloopig nog een droombeeld, maar straks tot werkelijkheid uitgegroeid. In ieder geval zoekt Barthou toenadering tot Italië, wat dan zal moeten leiden tot het FranschItaliaansche-pact, waaromheen zich vervolgens enkele Middellandsche Zee pacten zullén kunnen cristalliseeren. Te Genève onderhandelingen de Oosten rijkers over een onafhankelijkheids-pact voor Oostenrijk, terwijl Weenen zooiets wel kant en klaar uit Rome toegestuurd zal krijgen En laat men het Romeinscne pact (het 4-mogendhedenverdrag) vooral niet ver geten, dat in het voorjaar te Rome is ge sloten, ter verpakking van Italië, Oostenrijk en Hongarije in hetzelfde mandje gesorteer de zuidvruchten. Netjes verpakt liggen straks alle landen en alle volken. op de Geneesche paktafel. Of anders gezegd: De pact-bloem is het schoonste product van Geneefsche cultuur! Nu gaat Barthou naar Rome. Eénerzijds tracht Frankrijk complicaties, die een even tueel ingrijpen in Oostenrijk door Italië ten gevolge kan hebben, waarbij de strategische positie van Frankrijk met de Kleine Entente ten zeerste in gevaar wordt gebracht, te ver meiden door een garantiepact, dat de onaf hankelijkheid van Oostenrijk waarborgt. An derzijds tracht Italië van deze gelegenheid gebru'k te maken door de sinds lange jaren hangende kwesties tusschen de twee mogend heden op het tapijt te brengen en Frankrijk er toe te brengen Italië in veel verlangens tegemoet te komen. Eén der landen der Kleine Entente, Tsje- cho-Slowakije toont neigingen zich aan te sluiten bij het Romeinsche protocol, waar door het land zich economisch van de Kleine Entente zou verwijderen. De bedoeling van Mussolini is blijkbaar van deze nieuwe con junctuur profijt te trekken en achtereenvol gens de landen van de Kleine Entente te brengen tot een herziening van het Verdrag van Trianon, met als tegen-voorstel de eco nomische coöperatie van de Kleine Entente met de landen van het Middellandsche Zee bekken en van Centraal Europa. Maar deze politiek schijnt vooral in Joe goslavië in slechte aarde te vallen, want men tracht er de openbare meening tegen Italië op te zetten. Het agita tiemiddel blijft de eisch der Serven, dat Triëst Fiume en Venetië-Julia weer Joegoslavisch moeten worden. Men beweert, dat in dit ter ritorium zoo ongev. 600.000 Joego-slavieërs wonen en men voegt er in groote demonstra ties aan toe, dat deze bevolking door het fas cisme wordt verdrukt. Italië veroverde Triëst en Venetië-Julia gedurende den oorlog en werden door het Verdrag van Versailles Ita lië definitief toegekend. Fiume werd door Gabriele d'Annuzio bezet en hij forceerde de mogendheden deze havenstad Italië toe te kennen. Deze voortdurende demonstraties worden in Italië beantwoord met heftige persaanval- len op Joegoslavië. Het is wel een feit van beteekenis, dat de leiding van deze perscam pagne is gegeven aan het Giornale d'Italia, dat als een officieel regeeringsblad geldt. Ofschoon herhaaldelijk de noodzake lijkheid eener reorganisatie der regee- ring-Tatarescoe gebleken was, kon de minister-president tot dusverre nog niet overgaan tot de noodige wijzigingen, daar klaarblijkelijk tusschen hem en Constantin Bratianoe geen eensgezind heid bestond over de personen, die daar bij in aanmerking zouden komen. De tegenstellingen, die van oudsher bestonden tusschen de oudere politici van de liberale partij en den jongeren groep oefenden ook hier hun invloed uit Thans echter heeft de premier het af treden van den minister van handel Tatarescoe en het overlijden van on derstaatssecretaris Mavrodi aanleiding geacht tot het uitvoeren der reorganisa tie en een ministerie te vormen, dat in overeenstemming zou zijn met den wenschen des konings en zijn eigen voornemens. Hij heeft dan ook het aftre den van het geheele kabinet aan den koning aangeboden, die dit heeft aan vaard. Tatarescoe werd belast met het vor men van een nieuwe regeering. Naar in politieke kringen verluidt wil Tatarescoe ook trachten buiten de libe rale partij staande nercoonüikheden in het nieuwe kabinet op te nemen. Groote verrassing. Naar aanleiding van het aftreden van het kabinet Tatarescoe wordt bekend, dat dit aftreden in alle politieke kringen groote verrassing heeft gebaard. Twee dagen geleden heeft Titulescoe uit Geneve getelegrafeerd dat hij wenscht af te treden als minister van buiten- landsche zaken. De Minister-president die met den Koning op de jacht wa6 is Zondagmid dag te Boekarest teruggekeerd. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht dat Tatarescoe tijdens de jachtpartij met den Koning heeft geconfereerd over de positie der regeering. De ontslagaanvra ge had plaats nadat behalve de Minister van Buitenlandsche Zaken, Titulescoe, ook de Minister van Handel, Tatares coe zijn portefeuille had ter beschikking gesteld. Zondagmiddag heeft Minister president Tatarescoe zich naar Sinaja begeven, waarheen hij door den Koning was ontbonden. De audiëntie heeft tot laat in den nacht voortgeduurd, en pas gistermiddag is Tatarescoe te Boeka rest teruggekeerd, waar hij, na te hebben aangezeten aan een noenmaal, dat werd aangeboden ter gelegenheid van het be zoek van een Joegoslavische parlemen taire delegatie, de Ministers die zich te Boekarest bevonden, bijeen riep. Tata rescoe deelde hen mede, dat hij den Ko ning het ontslag van het Kabinet had aangeboden, waarbij de Koning hem had verzocht een nieuwe regeering te willen vormen. Deze mededeeling was voor de meeste ministers een groote verrassing. Het nieuws werd spoedig door extra edities van de bladen bekend. Tatarescoe heeft zich telegrafisch in verbinding gesteld met Titulescoe en dezen gevraagd, of hij voor zijn nieuwe kabinet op diens medewerking zou kun nen rekenen. Men staat evenwel scep tisch tegenover het antwoord dat Titu lescoe zal geven Tatarescoe. Indien Tatarescoe er in zal slagen het kabinet te reconstrueeren, zal hij Dinsdagmiddag opnieuw naar Sinaja vertrekken om de Ministerüjst aan den Koning voor te laggen, waarbij men dan kan verwachten dat de Ministers direct zullen worden beëedigd. De regeeringscrisis heeft daarom zoo veel opzien gewekt, omdat Tatarescoe nog slechts enkele dagen geleden tijdens een bespreking tegenover Roemeensche journalisten had verklaard, dat de re geering zich verheugt in het volledig vertrouwen van den Koning en thans krachtiger is dan ooit. In het algemeen is men er in politieke kringen van overtuigd, dat de regee ringscrisis veel meer veroorzaakt is door de ontslagaanvrage van Titulescoe, die naar het schijnt het niet eens is met zekere maatregelen welke zonder zijn voorkennis door de regeering waren ge nomen. Titoelescoe niet weer minister van buitenlandsche zaken? Naar kort na het belasten van Titares- coe met de formatie van een nieuwe regeering bekend wordt uit kringen, die in contact staan met den minister van buitenlandsche zaken, Titoelescoe, zou deze niet bereid zijn in het nieuwe kabi- net-Tatarescoe het ministerie van bui tenlandsche zaken op zich te nemen. Regeeringscrisis wekt onrust te Parijs. In politieke kringen te Parijs is eenige onrust gewekt door de regeeringscrisis in Roemenië In welingelichte kringen verluidt, dat Titulescoe zijn verzoek om ontslag reeds drie dagen geleden heeft ingediend. De premier heeft echter tot het laatste pogenblik getracht Titules coe van zijn besluit af te brengen. Men vermoedt, dat Tatarescoe thans zelf de portefeuille van buitenlandsche zaken op zich zal nemen, hetgeen, naar men vreest gepaard zal gaan met een wijzi ging van buitenlandsch-nolitieken koers. Vooral ongerust betoont men zich ten opzichte van het bijeen blijven van de Kleine Entente. HET PROCES-INSULL BEGINT. Een monsterproces. Het reuzenproces tegen den 64-jarigen electriciteits-koning Samuel Insuil en zes tien medebeklaagden, zal morgen te Chica- go beginnen. Het voorzitterschap in dit proces zal be kleed worden door den bondsrechter Wilker- son. In de aanklacht wordt Insuil ervan be schuldigd, 143 millioen dollar aan aandee- len op onrechtmatige wijze verkocht te heb- ',en en de beleggers van zijn ondernemingen, op deze wijze benadeeld te hebben. Waarschijnlijk zullen in het proces in to taal 200 getuigen worden verhoord. Boven dien moeten de balansen en de boeken van 34 zustermaatschappijen van de door Insuil geleide trust onderzocht worden. Aangeno men wordt, dat het proces drie maanden zal duren. Op de daden, waarvan Insuil beschuldigd 125 van wordt, staat een maximumstraf van jaar gevangenisstraf en een geldboete 2.500.000 dollar. Medebeklaagden zijn zijn zoon en aantal zijner mede-directeuren onder Stanley Field. Insuil heeft verklaard, dat hij thans Q heel zonder middelen is daar hij zijn geheele particuliere vermogen met inbegrip van de juweelen van zijn vrouw besteed heeft, om de in 1932 dreigende ineenstorting van zijn trust te voorkomen. een wie ge- OPZIENBARENDE ARRESTATIE. In Polen. Op instructie van het O. M. is gister in het hotel „Polonia" te Warschau ba ron Nelken gearresteerd, welke in de Warschausche society zeer bekend was. Hij ging door voor een zeer rijk koop man en schijnt een zoon te zijn van den laatsten Russischen hoogsten politie- magistraat in Warschau. Baron Nelken werd gearresteerd onder beschuldiging sedert een reeks jaren geleefd te hebben van verduisteringen, welke, ten bedrage van 10 millioen zloty, gepleegd zouden zijn ten nadeele van graaf Potock, die zijn geheele vermogen heeft nagelaten voor een instituut ter bestrijding van kanker en tuberculose. HET ONDERZOEK TEGEN HAUPTMANN. Politie kondigt een verrassende wending aan. De New-Yorksche politie-autoriteiten heb ben nog vijf bankbiljetten gevonden, welke behoord hebben tot het door Lindbergh be taalde losgeld. Men neemt aan, dat zij tot de biljetten behooren, welke door Haupt- mann in den loop van den tijd uitgegeven zijn. Van de zijde der politie wordt aangekon digd, dat er een verrassende wending zal komen in het onderzoek tegen Hauptmann. De nog ontbrekende 30.000 dollar van het door Lindbergh betaalde losgeld zullen binnenkort gevonden worden. Hiertoe wor den door detectives de muren van het woon huis van Hauptmann grondig geklopt en onderzocht. Men hoopt namelijk, dat men hier, juist zooals in de garage van Haupt mann, het nog ontbrekende bedrag van het losgeld zal vinden. Zamorra. POPULAIRE TREINEN. In de periode Juni-September hebben de z.g. populaire treinente Rome 1046000 rezigers vervoerd hetgeen een vermeer dering beteekent ten opzichte van de zelfde periode van het vorige jaar van 175000. SPAANSCHE REGEERING TREEDT AF. Altreden aanvaard. De Spaansche regeering heeft gistermiddag be sloten af te treden. Na drie maan den op reces te zijn geweest is het parlement onder beschermings maatregelen van de politie bijeen gekomen. Presi- sident Samper nam onmiddellijk het woord om de tot dusverre door de regeering gevoerde politiek te rechtvaardigen. Na zijn rede voering verklaarde de leider van de Katholieke Volksactie, dat zijn partij de regeering niet langer zou steunen. Daar op trok het kabinet zich terug. Na korten tijd deelde de minister van landbouw mede, dat de regeering af trad. Het desbetreffende besluit zou nog gister den staatspresident worden voor gelegd. Nadat de minister-president Zamorra in het parlement het aftreden der re- geering had bekend gemaakt heeft hij zich naa r den president der republiek begeven, die, de collectieve ontslagaan vrage der leden der regeering heeft aan genomen. Samper heeft den president der Repu bliek geadviseerd het parlement niet te ontbinden, doch een meerderheidsregee- roing te vormen op de basis der radicale partij met medewerking der agrariërs en der afgevaardigden van de Katholie ke Volksactie. Het parlement is verdaagd tot de re geeringscrisis zal zijn opgelost. Dinsdag zal de president de beraadsla gingen aanvangen met de partijleiders. De door de politie getroffen veiligheids maatregelen zijn verscherpt. Europa aan alle kanten inge- „pact". (Dag. Overzicht). Gandhi 65 jaar. (Buitenland). Spaansche regeering afgetreden. (Buitenland). Reconstructie Roemeensche regee ring. (Buitenland). Staat van beleg op Cuba. (Buiten land). Brandstoffentoeslag aan werkloo- zen. (Binnenland). De vorderingen van het Lutine- werk. (Binnenland). Helpt het N. C. C. (Binnenland). Moordaanslag te Gouda. (Binnen land.) Vergiftigingsverschijnselen te Amsteraam. (Binnenland.) De regeeringsmaatregelen en de invloed daarvan op de gemeente Alkmaar. (Stad). (Zie Terdcr eventueel laatste berichten). AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Drie dooden, één levensgevaar lijk gewonde. Gistermorgen is op den overweg van den weg Karlsbad-Schlackenwerth (Dtl.) een auto door een trein gegrepen. De baanwachter had op het laatste oogenblik de spoorboomen nog geopend om de auto door te laten. De auto bleef echter op de rails steken en werd door den trein 200 M. meegesleept. Van de vier inzittenden waren twee op slag dood, een derde overleed onderweg, naar het ziekenhuis, de vierde ligt op ster ven. GANDHI 65 JAAR. viert Zijn levensloop. Gandhi zijn 65sten Vandaag verjaardag. Hieronder volgt een en ander over dit merkwaardige leven. Op 2 October 1869 werd hij als zoon van een koopman aan de Indische West kust geboren. Hij bezocht eerst eenige Indische universiteiten en studeerde daarna in Lon den, waar hij meester in de rechten werd. Toen ging hij naar zijn ge boorteland terug en vestigde zich te Bombay als advocaat. Uit dien tijd is van hem bekend, dat hij steeds de groot ste eerlijkheid betrachtte en een zaak opgaf, wanneer de cliënt hem onjuiste gegeven had verstrekt. Daarop ging hi naar Zuid-Afrika. In dien tijd was hij nog altijd een trouw Engelsch onderdaan en hij stond op En- gelschen zelfs bij in het onderdrukken van negeropstanden. Maar voor de In li- sche koelies in Afrika kwam hij op. In dien tijd was van zijn methode van ge weldloosheid nog geen sprake. Tus schen 1893 en 1918 heeft zich zijn nieu we ethiek ontwikkeld. Voordien was hij de Engelsche regeering driemaal va ndienst. In de Boerenoorlog van 1899 organiseerde hij vrijwillig een sanitaire afdeeling. Ook in 1906 bij de strijd tegen de Zoeloes wierp hij zich als ziekenver pleger op. In 1914 vormde hij in Indië een sanitaire afdee ing voor de Engel sche troepen en in 1°18 deed hij zelfs moeite om een Indisch legercorps voor Engeland te werven, nadat Lord Chelmsford op een conferentie de nood zakelijkheid van nieuwe Engelsche hulptroepen had betoogd. Dat was Gandhis laatste poging om door een loyale houding de Engelsche regeering voor zich te winnen. Hij stel de zich vrij onverwacht aan het hoofd van de extreme nationalisten, en kreeg een invloed, die de Engelschen de schrik om het hart deed slaan. Van geweld pleging wilde Gandhi niet hooren Hij onderging zonder tegenspraak gevange nisstraffen en gaf zijn streven naar een heid en onafhankelijkheid een steeds scherper omlijnde gedaante. Behalve de gehoorzaamheidsweigering (non-coope- ration of niet-samenwerking met de Engelschen) predikte hij de bevordering

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1