DAAD 'jUooUuiaal 'tlieum ...een qfooéiÊfet Tenden aan hef •w DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL. üss?130 m *ss^gts^ssrvo« HET GESPREK VAN DE VAN dirkshorn. HEEMSKERK. HENSBROEK. HEILOO. LIMMEN. LANGENDIJK. SCHAGERBRUG. BERGEN. De leiding van de werkverschaffing. SCHERMFKHORN. I van „Het heer Piiper" rynSPuSjL^ ten huize van d€n p^LVJ^'onder van den heer L. Prijs verlaagd tot 70 ct. per flacon Het woord „steun" werd uit de bepaling geschrapt. De heer Zwaan wilde de 65-jarigen uit sluiten van werkverschaffing. „Wat moeten zij dan?" vroeg de voor zitter. „Naar het burgerlijk armbestuur", zei de heer Zwaan. De heer Heringa was er tegen, omdat niet vast staat, dat daardoor plaats komt voor jongeren. Een validen arbeider moet men niet het werken verbieden en naar het B. A. sturen. De voorzitter zou dergelijke gevallen op zichzelf willen behandelen. Het ican b.v. wel eens mogelijk zijn, dat een zoon de plaats van den vader kan innemen. Het voorstel-Z waan werd niet gesteund, zoodat het werd ingetrokken Van een vrijen Zaterdagmiddag voor de fewerkgestekkn, door den heer Heringa ter sprake gebracht, wilde de raad niet weten. Gratificatie rijksveldwachters. Voor het waarnemen van den politiedienst op de kermisdagen werd aan de rijksveld wachters een gratificatie toegekend van 2.50 per dag. Den rijksveldwachter Talsma wilden B. en W. voor de waarneming van de politiediensten tijdens de vacature van veld wachter een gratificatie toekennen van 40 (de vacature duurde een jaar). De heeren Herin ga en Zwaan vonden dit wel wat weinig. Eerstgenoemde wilde „r 50 van maken. Laatstgenoemde wees erop, dat de gemeente toch geld heeft overgehou den van den politiedienst gedurende de vaca ture. Het voorstel-Heringa werd hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Benoeming ambtenaar ter secretarie- B. en W. stelden voor, te benoemen een ambtenaar ter secretarie op een jaarwedde van 150. Zij wenschten den heer Blom te zien benoemd. De hee' Heringa zou liever voorloopig een tijdelijke aanstelling willen. De heer B a 11 u s was het hiermee eens. De heer van derGragt vroeg of er meer werk is gekomen dan er tot dusver was Tot nu toe had men immers nooit een ambte naar ter secretarie. De voorzitter antwoordde, dat het werk geregeld toeneemt. De heer Heringa was voor de aanstel ling van een ambtenaar, opdat er bij ont stentenis van den burgemeester-secretaris iemand ter secretari-e is, die met de werk zaamheden bekend is De heer Zwaan ging er mee accoord in- Wijkver- Reuvers. N"r aanleiding der notulen werden ïwnf" ?vraa?d aanfïaande de Pteging in de gemeente St. Maarten. hn?oT^r a?twoordd*' dat de instel- dewin^t alda,ar a'S^neene instemming on- Daarna volgde behandeling van den be- de Algemeene Vergade n% Amsterdam op 2 October a.s. ui!1wk! de verklczing van 4 leden voor lyesttuur zullen worden gestemd de aftredende leden dr. Spierings en dr. Stiel-er terwijl voor de vacature dr. Spanjaard zal' worden gesteund de candidatuur van dr. enkman te Amsterdam en voor de vacature mevr. Rees—van Ingen die van den heer Van Leersum. notaris te Winkel. Na eenige bespreking werd voorts beslo ten, punt 7 A, B en C van het hoofdbestuur te steunen. De overige punten van den Be schrijvingsbrief gaven geen aanleiding tot bespreking. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering werden benoemd de heeren L. Reuvers en J. Warten-horst, plaatsvervanger de heer A. Kistemaker. Bij de thans volgende verkiezing van be stuursleden der afdeeling werden herkozen de heeren L. Doekes, J. Smit en J. Warten- horst. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening werden benoemd de heeren P Berkhouwer, J. Smit en de voorzitter. Bij de rondvraag werd in antwoord op een desbetreffende vraag meegedeeld, dat de lighallen der afdeeling tegen een kleine ver goeding worden geborgen ten huize van den heer D. Dam. Hierna sluiting onder de gewone plicht plegingen. waardoor het mogelijk is hem een mi croskoop aan te bieden en aan mevrouw Cohen een vulpen. Het Instrument, dat besteld is zal worden aangeboden met een album van de schenkers. 'Naar we vernemen gaat zuster Klerk, de wijkverpleegster, ons met in gang van 1 Januari 1935 verlaten, al thans op dien datum legt zij naar prac- tijk neer. Zeer velen, met wie zij dage lijks in aanraking komt, zullen dat heengaan betreuren. maar wilde de benoeming tijdelijk doen zijn. De heer Spaan wenschte, dat het salaris van den te benoemen ambtenaar gedeeltelijk door den burgemeester wordt betaald, die dan immers voor een deel van zijn werk als secretaris ontlast wordt. De heer Dekker vond het jammer, dat aldus over het voorstel wordt gesproken na dat de zaak in comité-vergaderin-g reeds vol doende was behandeld. De voorzitter uitte ook zijn teleur stelling over den gang van zaken en was igeneigd het voorstel terug te nemen. De heer Heringa was tegen het idee Spaan. Hij trok zijn voorstel, om de benoe ming tijdelijk te doen zijn, na de gehouden bespreking, in. De heer B a 11 u s wees op de overschotten van vroeger, die grootendeels zijn wegge slonken en daarom wilde hij geen nieuwe lasten op de begrooting leggen. Het besluit om een ambtenaar aan te stellen werd aangenomeny met zes tegen één stem (de heer Baltus). De jaarwedde werd bepaald op f 150 overeenkomstig het voorstel van B. en W (inbegrepen de thans reeds genoten bezoldi ging van 30. De heer Blom w-erd zonder stemmin? benoemd verklaard. B. en W. stelden voor den heer Blom weder aan te stellen als leider bij de werkverschaf fing en correspondent der arbeidsbemiddeling voor resp. f 80 en f 50 per jaar. Werd zon der hoofdelijke stemming goedgevonden. Winkelsluitingswet. Op een daartoe gedaan verzoek door be langhebbenden stelden B en W. voor de in de winkelsluitingswet bedoelde verklaring af te leggen ten behoeve van winkels waarin in hoofdzaak consumptie-artikelen worden ver kocht. Goedgekeurd. Vervolgonderwijs. Er waren eenige aangiften gekomen voor het volgen van vervolgonderwijs. B. en W stelden voor om. indien er nog een paar leer lingen bij komen, den cursus weder te laten doorgaan. Het als minimum vastgestelde aan tal is tien. De heer Heringa zou daar niet angst vallig aan willen vasthouden De kosten voor November en December kunnen nog betaald worden uit het saldo van het vorige jaar. De heer Zwaan zou, gezien de geringe belangstelling, een cursus willen openen in de nieuwe spelling De heer Heringa vond de belangstel ling heusch niet gering, het zijn bijna alle leerlingen die de school verlaten. Het is niet meer dan billijk en rechtvaardig, het vervolg onderwijs te doen geven. De heer Zwaan stelde vast, dat in tal van gemeenten (o.a aan den Langendijk) het vervolgondei wijs niet wordt gegeven uit ge brek aan belangstelling. De heer Heringa vond dit niet genoeg te betreuren en hij vond het schande, dat de regeering voorschrijft, dat het vervolgonder wijs moet worden afgeschaft voor gemeen ten, die extra-bijdragen krijgen van het rijk. Het voorstel van B. en W. werd als aan genomen beschouwd. Na rondvraag volgde sluiting der openbare vergadering. Witte Kruis Zaterdagavond hield bovengenoemde afdeeling een vergadering in het lokaal Flora" waarin de heer Snoek met woord en beeld een lezing nield met het onderwerp: „Wat moeten wij weten, wat moeten wij doen en wat moeten wij laten om onze gezond heid te behouden en ziekten te voorkomen". In korte trekken toonde spr. het nut van schoolartsen aan, wee9 op het groot aantal afkeuringen voor de militie en politie en re leveerde het in hooge mate woeden van de t. b. c. Aan 't einde zijner causerie deelde spr. frappante staaltjes mede over de t. b. c. en na de pauze werd het gesprokene op het doek vertoond. V. V. V. V. Zondagavond is het wandelpark „Mar- quette" voor het publiek met eenig hulde betoon, uitgaande van bovengenoemde ver. dit seizoen afgesloten. Een fakkeloptocht en daarna een schitte rend geslaagd vuurwerk heeft alten die hunne medewerking tot het welslagen van fenoemd park hebben verleend, een tot we erzien in het zomerseizoen 1935 toege roepen. 'Daartoe uitgenoodigd door het be stuur van de alhier gevestigde Flora- liavereeniging heeft de heer P. Bosch man, onderwijzer te Limmen, te samen met den heer Van Stijgeren uit Heiloo, in café Mantel Zaterdagavond een lezing gehouden over het broeien van tulpen in de huiskamer en in de school. De op komst had beter kunnen zijn. Ongeveer 50 leden der vereeniging waren opge komen. De voorzitter der vereeniging burgemeester Kooiman, opende met een woord van welkom toe te roepen aan de opgekomenen De heer Boschman legde op duidelijke wijze het broeien van de tulpen in de huiskamer en in de schood uiteen. Vooral het op tem peratuur houden van de bollen is een groote factor voor het broeien. Even als de tulpen moeten ook de andere soorten zooals de hyacinthen en narcis sen eenzelfde behandeling hebben. Na de lezing kregen wij de verschil lende soorten op het witte doek te zien waarbij spr- van elke soort de noodige toelichting gaf. Na beëindigen van de film werd een kleine pauze gehouden, waarna gelegen held bestond tot vragen stellen. Van deze gelegenheid werd een dank baar gebruik gemaakt. Na afloop dankte de voorzitter de beide heeren voor hun belanglooze me dewerking en de opgekomenen voor hun aandachtig gehoor. Spr. hoopte dat deze vergadering er toe zal bijdragen de lief de voor de bloemen te doen toenemen. Verder deelde spr. nog mede dat 4 soor ten tulpen aan de leden zullen worden uitgereikt en wel twee soorten voor de oudeden en twee soorten voor de school kinderen. De datum voor de tentoonstelling zal nog wel nader worden bekend gemaakt. Zondag was de dag van de St. Jo- zephgezellen uit het district Alkmaar. Morgens trokken ze in gesloten ko- lonne naar O. L. Vr. ter Nood, waar de nieuwe directeur, rector Boon uit Hei loo, een plechtige hoogmis opdroeg, s Middags sprak kapelaan de Nijs uit Heiloo. De plechtigheid werd opgeluis terd door een jongenskoor uit Alkmaar en St. Louis uit Alkmaar. 'Nu dokter Cohen ons ging verla ten hebben de heeren D. de Graaf, W. Vasbinder, J. Koch, J. Denneman, K. Schut en F. van Eist, een beroep gedaan op de fondspatiënten van den scheiden den arts. Dat beroep is niet tevergeefs geweest. Er kwam een bedrag binnen 'De heeren J J- Nieuwenhuysen en J. Nuijens Pzn. zijn ingevolge het nieuwe reglement op de waterschappen, defini tief gekozen als secretaris en penning meester van den Groot Liramer Polder. De Ned. Tuindersbond heeft een adres gezonden aan den minister van economische zaken, waarin wordt gevraagd, dat het drin gend noodzakelijk is, dat er inzake executie verbod voor tuinderijen onmiddellijk (c.q. voorloopige maatregelen worden getroffen in afwachting van de aangekondigde desbe treffende wetsontwerpen. De heer W. J. van Kamjien, de voorzit ter van den Ned. Tuindersbond, is benoemd als bestuurslid van de Nederl. Groenten- en Fruitcentrale. Vergadering afd. Zijpe-Callants- oog van „Het Witte Kruis". Ten lokale van mevr. wed. J. Broer alhier werd een algemeene vergadering ge- \-t r\nA q*i iron r\o> fll/1 7linP ril 1 anLcn/-\rr" iron houden van de afd. „Zijpe Callantsoog" van „Het Witte Kruis", onder voorziterschap van burgemeester J. de Moor. Na opening der vergadering volgde een bestuursverkiezing wegens periodieke aftre ding op 31 Dec. 1934 van de heeren J. de Moor, Mr. D. Breebaart en J. A. de Boer. Deze heeren werden herbenoemd en namen hun benoeming aan. Vervolgens werden tot leden van de com missie belast met het nazien van de rekening over 1933 aangewezen: mej. G. Kuilman en de heeren G. Veuger Gz. en W. den Hartog. Bij de behandeling van den beschrijvings brief voor de op 2 October 1934 te Amster dam te houden algemeene vergadering der hoofdvereeniging werd op voorstel van Dr. Oterdoom besloten den afgevaardigden op te dragen bij de verkiezing van 4 leden van het hoofdbestuur hun stem uit te bregen op de aftredende heeren Dr. F. C. Spierings en Dr. Stieler, in de vacature mevr. Rees—van Ingen op den heer G. J. van Leersum te Winkel en in de vacature Dr. Spanjaard op Dr. Brenkman te Amsterdam. Eveneens op voorstel van Dr. Oterdoom werd besloten de afgevaardigden opdrach te geven te stemmen vóór het voorstel tot machtigig van het hoofdbestuur om het rusthuis „Vechtoever" te Maarssen te ver- koopen of te .verhuren, nadat de exploitatie t enspoedigste zal zijn stopgezet. Volgens Dr. Ooterdoom beantwoordt dit rusthuis namelijk niet aan zijn bestemming, terwijl de opbrengst van dit „huis" zou kun nen worden aangewend voor het bouwen van een nieuw rusthuis op een meer hygiëni sche plaats. Tot afgevaardigden haar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren: Mr. D. Breebaart en J. A. de Boer. Bij de rondvraag bracht mej. Kuilman de wenschelijkheid naar voren van het be schikbaar stellen van een particuliere ver pleegster voor het verleenen van verple- gings- en huishoudelijke hulp in noodzake lijke gevallen, zulks op kosten, geheel of ge deeltelijk, van de Witte Kruisafdeeling. Dit onderwerp zal in de eerstvolgende bestuurs vergadering worden behandeld. Voorts werd besloten voor rekening van d. afdeeling een invaliden-wagentje aan te schaffen, terwijl op aandringen van den heer Mr. Breebaart de weschelijkheid of noodzakelijkheid zal worden overwogen van de aanschaffing van zuurstofapparaten te gebruiken bij de pogingen om de levens geesten bij drenkelingen op te wekken. Op voorstel van Dr. Oterdoom besloot men, omtrent deze aangelegenheid overleg te plegen met de afgdeeling Schagen van het Roode Kruis, omdat het strand te Cal- lantsoog druk wordt bezocht door inwoners van Schagen en het op dien grond logisch zou zijn, wanneer de Schager Roode Kruis afdeeling bijdroeg in de kosten van de zuur stofapparaten. Daarna sluiting, D.d. 13 Sept. j.L richtte ondergeteekende zich met een schrijven tot uwen raad, inhou dende ernstige grieven tegen de dagelij ksche leiding bij de werkverschaffing. Bij het over dat adres gehouden debat gaf uwe raad duidelijk te kennen, dat in de toe komst niet meer onder het vastgestelde mini mum loon mocht worden betaald, voor wel ke coulante houding ondergeteekende, mede namens vele zijner mede-arbeiders, U bij de zen zijn besten dank brengt. En de burgemeester zegde toe, alsnog een onderzoek te zullen instellen naar de tarie- ven, waaronder wordt gewerkt. Ondergeteekende heeft zich nadien tot den burgemeester gewend met het verzoek bij bedoeld onderzoek te worden gehoord, zoo mogelijk met een paar getuigen mede-arbei ders. Het is ondergeteekende niet bekend, dat het door den burgemeester toegezegde onderzoek heeft plaats gehad. Ook mocht hii geen ant woord ontvangen op zijn tot den burgemees ter gericht schrijven. Hedenmiddag evenwel ontving hij een schrijven van liet dagelijksch bestuur der ge meente, waarin werd medegedeeld, dat de Rijksinspecteur, aan wien door ondergetee kende een afschrift van het aan uwen raad gerichtte adres was toegeonden, een onder zoek had doen instellen. Dat schrijven kwalificeert de door onder geteekende opgesomde grieven als „aantij gingen", wat geen indruk van onpartijdig heid maakt. En aan het slot wordt meegedeeld, dat on- dergeeekende voor nader door dén minister te bepalen tijd is uitgesloten voor de werk verschaffing wegens het geven van een on juiste voorstelling van zaken. Mededeeling van dat schrijven heeft in de werkverschaffing groote beroering verwekt. Men was ten hoogste verontwaardigd over het feit, dat ondergeteekende op onwaar dige wijze alleen verantwoordelijk wordt gesteld. En tot zijn groote voldoening werd ondergeteekende te kennen gegeven, dat de overgroote massa zijner mede-arbeiders ach ter hem staat en deze stuk voor stuk desge vraagd zullen verklaren, dat de in het adres geuite grieven juist zijn, zonder uitzondering. En hoogst ernstig werd het genoemd, dat ondergeteekende, zooals door hem werd me degedeeld, van een door den Rijksinspecteur ingesteld onderzoek, hoegenaamd niets be kend was. Want zoo zijn inderdaad de feiten. Wat ondergeteekende sedert de vorige raadsver gadering is gepasseerd, is niets anders da-n dit, dat hij is gehoord door den controleur der Ned. Heidemaatschappij, in bijzijn der uitvoerders, zonder dat dezen zich in het esprek mengden. Geen hoor en wederhoor lus. Ondergeteekende mag toch niet aanne men, dat de Rijksinspecteur d i t gesprek heeft bedoeld met zijn „vanwege hem inge steld onderzoek". Dit toch zou de waanzin ten top zijn, dat de Heide-Mij. den Rijksinspecteur vervangt, de autoriteit n.b. voor controle ook op de Heide Mij. aangewezen. En daarnaast; een onderzoek ingesteld door den „beschuldigde", op wiens advies dan de „aanklager" wordt gestraft. Ondergeteekende kan niet aannemen, dat de rijksinspecteur zijn functie zou verlagen tot die van blank-officier der Ned, Heide maatschappij. Dit zou trouwens nergens anders toe lei den, dan tot een snel ingrijpen der regeering, als bij de werkverschaffing in Drente, waar een zeer belangrijke mutatie heeft plaats ge had. Maar hoe het zij, uwe raad zal met onder geteekende van oordeel zijn, dat hier in ieder geval dingen geschieden, waarnaar een grondig onderzoek noodzakelijk is. Op ongelooflijk lichtvaardige wijze wordt hier getracht een werkzaam, een goed bur ger broodeloos te maken, met geen andere bedoeling, dan a tout prix klachten uit de werkverschaffing te smoren. Het is om die redenen, dat ondergeteeken de, mede namens vele zijner medearbeiders, Uwen Raad eerbiedig verzoekt te willen overgaan tot het instellen van een Raads commissie, die de in beide adressen aange voerde grieven zal hebben te onderzoeken, ook om het eventueel daar heen te leiden, dat het door ondergeteekende te derven loon alsnog aan hem wordt uitgekeerd. Het is lang niet uitgesloten, dat door dat onderzoek het Uwe Raad duidelijk zal wor den, een groot algemeen belang te dienen, door de werkverschaffing aan de Ned Hei demaatschappij te onttrekken en door middel van werkverruiming een oplossing aan het werkloosheidsvraagstuk te geven. 't Welk doende, enz. TH. DIRKSEN. komen stuk was te behandelen de beschrij vingsbrief v£or de algem. verg., dat het voorstel van het hoofdbestuur was de op heffing van het rusthuis „Vechtoever", het welk reeds verschillende jaren een belang rijk tekort op de exploitatie opleverde. Werd besloten de aftredende hoofdbestuurs leden te herkiezen, Tot afgevaardigde werd aangewezen de heer S. Ran, tot plaatsver. vanger de heer J. van Cappelle. De begrooting voor 1935 werd vastgesteld voor het Witte Kruis op f 370; voor de T. B. C. bestrijding op 65 in ontvangsten en uitgaven. De aftredende bestuursleden de heeren C. Visser en J. van de Cappelle wer den bij acclamatie herbenoemd. Bij de rondvraag werden door den heer J. Los nog eenige vragen gedaan betreffen de „Vechtoever", welke door den voorzitter als hoofdbestuurslid werden beantwoord. Ook de bode, de heer Timmerman, had nog enkele mededeelingen betreffende het onderhoud aan het gebouwtje, wat door het bestuur nader zal worden onderzoct. Hier na sluiting. Aan den Raad werd heden het volgende adres gezonden „Ondergeteekende, Th. Dirkson te Bergen, neemt bij dezen de vrijheid het volgende on der uwe aandacht te brengen: Vrijdagavond werd onder leiding van den heer B. Meindersma een Witte Kruis- vergadering gehouden, welke als gewoonlijk slecht bezocht was. De voorzitter deelde mede, dat als inge- Zaterdagavond werd de feestavond' van de Floralia gehouden. Om ongeveer 8 uur werd de avond geopend door den eere-voor- zitter, burgem. Meindersma. De zaal was geheel gevuld. Spr. memoreerde de goed ge slaagde feesten, sprak zijn groote voldoening uit over het bestuur, dat zooveel werk doet alles te regelen en dat door dit groote be zoek een erkenning daarvoor heeft. Ook werd dank gebracht aan de commissieleden, de keuringscommissieën, den heer Dagelet, hoofd van de r.k. school, onder wiens leiding de kinderen de versjes zongen, mevr. Bakker -Mantel, die wederom een floralia-lied had Semaakt en de commissie van aankoop voor e prijzen. Na de opening had het gemeenschappe lijk gezang plaats van het lied van mevr. Bakker—Mantel „Kweekt uw bloemen", wij ze: Op de groote stille heide. Hierna trad de humorist, de heer Peper kamp van Uitgeest, op met een viertal num mers: „Een scheidingsfeest" van Louis Da- vids, Karakterschets, Pindamannetje en Te rug van de voetbalmatch. De heer Peper kamp, die als humorist hier geheel onbekend was, heeft met zijn voordrachten alle succes geoogst. Vervolgens voerde de tooneelvereeniging „Hoop doet Leven" op het stukje „Een knap stel". De vertolking van dit stuk was mede boven alle lof verheven. Het was een ko misch stukje dat na de humoristische voor drachten de vroolijke stemming er in wist te houden. In de pauze werden de verschillende ver lotingen gehouden. Van het letterraadsel waren 44 goede oplossingen ingekomen, De prijs verwierf mej, D. Jonker. Een lamp waarvoor op de feestdagen loten waren gekocht, werd gewonnen door den heer J. Klippel. De prijzen voor de inzending van leden- planten bekwamen C. Konijn Jzn. en C. La* keman te Beemster; voor de snijbloemen G. Nat te Ursem. Hierna werd de groote verloting gehou den; 1500 loten waren verkocht en hiervoor waren beschikbaar 20 prijzen. De 1ste prijs, een rijwiel, werd gewonnen door den heer Pastemoo, veearts te Purmerend. Na de pauze werden we nog vergast op een viertal humoristische voordrachten van den heer Peperkamp en op een paar zang nummers van de dames van der Oord. Het was ruim één uur geworden toen de eere-voorzitter de verschillende medewer kers, inzonderheid den heer Peperkamp en de tooneelvereeniging hartelijk dank bracht, als mede het muziektrio, dat den geheelen avond zijn medewerking had verleend. Een gezellig bal was het slot van dezen zoo uitstekend geslaagden feestavond. 191. De vangst viel echter niet mee. Telkens als Piet of Drein hen met het netje naderden, vlogen ze hard weg en toen ze een keer per ongeluk een reusachtig wild zwijn, dat achter een toom zat, tegen zijn snuit hadden geslagen, be gon de pret te luwen en renden ze zonder schepnetje verder, Ze holden de heele dag door. Opeens kwamen ze aan di een open plek, waar een jeu^ bordje, waarop in goed Nee „Naar de zee'Piet en Drein besloten dus die richting in te slaan. ge inboorling stond, met een erlandsch stond geschreven:

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7