Helpt het Nationaal Crisis-Comité! 'ft uiten fond JjiQezMtdeH Stukken DE NAZI'S IN OOSTENRIJK. Samenwerking met de regeering? DE MOORD OP PROF. LESSING. Chauffeur aangehouden. DE DEENSCHE KINDER VERLAMMING. Neemt af. TRAGISCHE BRAND. Vier personen in de vlammen omgekomen. De inkomsten worden minder; de behoeften stijgen. Werkwijze, Bijzondere stennverleening. Extrahulp aan werkloozen. Propaganda. Onkosten. DE CHAUFFEURSLOONEN. DE RUNDVEEBEPERKING, WWVFFFWw w w mww w - Een correspondent van de „Daily Tele- graph" te weenen had een onderhoud met een der voornaamste leiders der Oostenrijk- sche nationaal-socialistische partij, waarin hem werd meegedeeld, dat deze partij plan nen zou hebben haar vijandelijkheden tegen de Oostenrijksche regeering te staken en met de regeering te gaan samenwerken. De moord op Dollfuss viel buiten de plannen van Juli j.1. en had ten gevolge, dat de Oos tenrijksche nazi-beweging geheel werd afge sneden van Duitschland. De beweging strijdt thans nog slechts voor volkomen Oostenrijk sche idealen. Men zou zelfs bondskanselier Schussnich reeds hebben gepolsd over de mogelijkheid van een eventueele toetreding tot het vaderlandsche front, doch de daar over gevoerde besprekingen zouden op het oogenblik zijn onaerbroken. Onder verdenking van medeplichtigheid aan den moord op den Duitschen professor Theodor Lessing te Marienbad, is de chauf feur Ernst Sternkopf gearresteerd. Deze was reeds kort na de ongeveer een jaar geleden gepleegde misdaad, aangehouden, doch moest toen wegens gebrek aan bewijs worden in vrijheid gesteld. Nadat hij dezer dagen van een reis naar Duitschland te Marienbad was teruggekeerd, werd hij opnieuw aange houden. De moord op den bekenden Duitschen filo soof en pacifist Theodor Lessing wekte des tijds veel opzien. Lessing, die jaren geleden professor aan de hoogeschool te Hannover was, heeft zich door bestrijding van de eer ste candidatuur van von Hindenburg als pre sident, den haat van de rechtsche studenten op den hals gehaald. Hij moest door hun aanvallen genoopt, ontslag nemen. Lessing gaf er de voorkeur aan Duitschland te ver laten en vestigde zich te Marienbad in Tsje- cho-Slowakije. In zijn villa werd hij in den herfst van het vorige jaar door onbekenden doodgeschoten. Alle nasporingen der politie bleven destijds vruchteloos. Van dag tot dag neemt het aantal Deensche personen dat lijdende is aan spinale kinderverlamming af. Alle scho len van dit district hebben de lessen weer kunnen hervatten. In het district Sonderburg zullen over drie dagen ook de scholen weer worden geopend. In den nacht op Zondag is in Leiten- hausen (Dtl.) een brand uitgebroken, waardoor een boerderij in den asch werd gelegd. Naar thans is komen vast te staan hebben daarbij vier personen, een 29-jarig dienstmeisje, met haar twee kinderen en een kind van een ander ge zin den dood in de vlammen gevonden. „Het spreekt van zelf, dat het Natio naal Crisis-Comité geen blijvende orga nisatie kan zijn. Voorzien in zóó groo ten nood kan nooit blijvend geschieden door een instelling, welke afhankelijk is van de particuliere liefdadigheid en daarom zal ons Comité moeten verdwij nen, zoodra de toestanden zich geconso lideerd hebben, zij het dan ook op een veel lager niveau. Zij, die dan nog steun behoeven, moeten ingeschakeld worden in de instituten van Maatschappelijk Hulpbetoon", aldus jhr. mr. S. van Cit- ters, voorzitter van het Nationaal Crisis- Comité, op een persconferentie, welke een dezer dagen in het gebouw van het Comité aan den Kneuterdijk gehouden is. De voorzitter voegde er echter dade lijk aan toe, dat het tijdstip, waarop het Comité zou kunnen verdwijnen, nog niet gekomen was. En omdat het comité verder arbeiden moet, zint men ook op middelen om de kas te versterken. De inkomsten vertoo- nen een tendenz tot daling. Er zijn ge lukkig nog velen die het Comité trouw blijven en geregeld een bijdrage zenden, doch hun aantal neemt af. En bij deze inkomstenvermindering bestaat er steeds grooter wordende be hoefte aan hulp, zoowel in geld als in natura. Vooral de z.g. kleine gevallen, steun aan kleine zelfstandigen nemen toe. Versterking der geldmiddelen daar voor organiseert het Comité de volgende week een Nationale Inzameling. Bij de bespreking daarvan heeft jhr. van Citters tevens het een en ander me degedeeld met betrekking tot de drieja rige werkzaamheid van het Comité. Een terugblik werpend over de afge- loopen periode deelde de voorzitter me de, dat door het Centrale Comité voor de algemeene steunverleening ongeveer 1.500.000 gulden is besteed; in hoofdzaak aanvullende steun aan plaatselijke af- deelingen. Volgens raming kan worden aangenomen, dat door de plaatselijke comité's zelve naast den genoemden steun van het Centrale Comité ongeveer 4.200.000.en door de geheele organi satie van het Comité gezamenlijk meer dan 5 Yt millioen gulden werd besteed. De uitkeeringen geschieden voor de groote gemeenten meestal in geld en overigens zooveel mogelijk in natura. Er werden door het Centrale Comité al leen in de afgeloopen winters ongeveer 1000 wagons eierkolen gedistribueerd. Voorts ongeveer 200.000 stuks boven- en onderkleeding, 25000 dekens, een gelijk aantal schoenen, groote voorraden le vensmiddelen en stoffen aan het stuk. Aan deze natura-uitkeeringen werd door het Centrale Comité alleen een bedrag van ongeveer 600.000 besteed, waar naast geldelijke uitkeeringen staan ten bedrage van 900.000. De organisatie van het Comité is op gebouwd volgens een gedecentraliseerd systeem, waarvan de bedoeling is het saamhoorigheidsgevoel van het geheele land tot uitdrukking te brengen. Plaat selijk ipgezamelde gelden komen in hoofdzaak de steunverleening in de ge meente zelve ten goede. De aangenomen decentralisatie ligt voorts in de gedach te ten grondslag, dat in de meeste geval len ter plaatse zelf de behoefte aan steun het best kan worden beoordeeld. Om voor steun in aanmerking te kun nen komen, moet echter op de eerste plaats blijken dat de nood door crisis verschijnselen is ontstaan. Helaas kun nen evenwel niet alle nooddruftigen door het Crisis-Comité worden gesteund. Vrijwel uitsluitend worden bijdragen verleend tot leniging van direct stoffe lijke nooden. Het Centrale Comité geeft voorts alge meene leiding. Onder de vele vraagstuk ken, welke Centraal behandeld worden, vallen te noemen: steun aan kunste naars, steun voor kampwerk ten behoe ve van jeugdige crisis-werkloozen, groentendistributie en vele anderen. Wat de steunverleening aan kunste naars betreft, deelde de voorzitter mede, dat voor de toonkunstenaars en voor de beeldende kunstenaars en anderen door het Comité 12.000 uitgegeven werd. Voorts heeft het Comité zijn medewer king verleend bij het treffen eener blij vende oplossing van dit vraagstuk, door het scheppen van een vorm van sociale verzekering van rijkswege. De bijdragen voor deze verzekering zullen door Rijk, gemeenten en belanghebbenden worden verstrekt. De groote moeilijkheid was echter een oplossing te vinden voor steunverleening gedurende het z.g. over gangsjaar, aangezien de regeling niet in werking kan treden voordat door de aangesloten leden gedurende een vol jaar bijdragen zijn gestort. Teneinde nu den nood van de kunstenaars in dit wachtjaar te overbruggen was 100.000 vereischt. Het Comité heeft besloten voor 40.000 daarin bij te dragen, in diefi door Rijk en gemeenten en de kunstenaars zelve tezamen de overige 60.000 worden bijeengebracht. Voor de schipperssteun werd in tegen stelling met vorige jaren in 1934 geen speciale regeling voor behoeftige bin nenschippers in het leven geroepen. De Rijksregeling, welke door het bevorde ren van een evenredige vrachtverdee- ling in de nooden der binnenschippers beoogt tegemoet te komen, was hiervan de aanleidende oorzaak. Voor jeugdwerk in het algemeen, kampwerk inbegrepen, werd in 1932 30.000.besteed. Daartegenover werd in het volgend jaar voor kampwerk al leen reeds 25.000.uitgetrokken. Aan dit jeugdwerk blijkt nog zoodanige be hoefte te bestaan, dat het comité zijn bij drage voor dit doel over 1934 tot 50.000.heeft verhoogd. Aangenomen kan worden, dat over de laatste twee jaar 15000 jeugdige crisis-werkloozen door het comité in staat werden gesteld kampen te bezoeken. Ten behoeve van den arbeid welke de Amsterdamsche Maatschappij voor Jon ge Mannen voor werklooze Europeanen in Ned. Oost-Indië verricht, zijn subsi dies verleend ten bedrage van 28.000. Daarnaast staat een bijdrage van 1500 ten behoeve van kindervoeding in Suri name. De groentendistributie was in den af geloopen winter veel geringer dan in den winter 19321933. Dit moet vooral aan de strenge koude worden toege schreven, welke ten gevolge had, dat een gedeelte der te velde staande gewassen bevroor. Geheel los van boven besproken steunverleening staat het verstrekken van extrahulp aan werkloozen, welke uit een door het Rijk ter beschikking van het Nationaal Crisiscomité gestelde bijdrage wordt verleend, volgens rege len door den minister van Sociale Za ken gesteld. Aangenomen kan worden, dat in 1932 en 1933 door het Nationaal Crisiscomité en de gemeenten te zamen voor deze steunverleening 1.400.000.— jaarlijks is besteed. Het bedrag, dat door het Rijk jaarlijks beschikbaar werd gesteld, bedroeg 750.000. Dit is dit jaar verhoogd tot 850.000. Uitgangspunt der regeling is voorzie ning in de meest noodzakelijke behoef ten aan kleeding, dekking en schoeisel bij steuntrekkende en tewerkgestelde werkloozen, waarbij in de eerste plaats in de nooden der langdurigst werkloo zen behoort te worden voorzien, volgens een systeem van individueele beoordee ling der aanvragen. De steun dient ten slotte in natura te worden gegeven. Behalve door het beschikbaar stellen van propagandamiddelen als sluitzegels, reclamebiljetten, enz. blijft het comité waakzaam, onder gebruikmaking van systematische methodes, op ruime schaal propaganda te voeren. Het mag daarbij rekenen op de belangelooze me dewerking van den heer H. G, D. Cop- pens, directeur van Coppens' Adviesbu reau te Amsterdam. Naast de volledige medewerking, wel ke het comité van de Nederlandsche Dagbladpers mag ondervinden, verdient voorts bijzondere vermelding de steun, welke hetzelve van het Hoofdbestuur der P. T. T. en van den Postchèque- en Girodienst erlangt. Met erkentelijkheid vermeldde de voorzitter tenslotte, dat 2 October een radioavond ten behoeve van het Comité zal worden gehouden, waarbij de vier omroepvereenigingen, A.V.R.O, KR.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. gezamenlijke me dewerking verleenen, zoodat een gelijk luidende uitzending over de beide zen ders zal plaats vinden. H. K. H. Prinses Juliana zal voor de radio het woord voeren. Ook de minister van Sociale Zaken en oud-minister jhr. Ruys de Beerenbrouck zullen enkele woorden tot het Neder landsche volk richten Voorts is er ditmaal een verkeersprijs- vraag uitgeschreven. De oplossingen kan men inzenden bij het Comité op een briefkaart, waarop minstens 25 cents extra-porto is geplakt. In verband met vele desbetreffende verwijten wees de voorzitter er nog op, dat tegenover de door het Nationaal Crisiscomité te verrichten werkzaam heden inzake extrahulp aan werkloozen de minister van Sociale Zaken zich be reid heeft verklaard de bureaukosten van het Nationaal Crisiscomité voor zijn rekening te nemen. De kosten daar van zullen ongeveer 10.000 bedragen. Noch door leden van het comité noch docr het Dagelijksch Bestuur wordt eenige vergoeding genoten, terwijl de lokaliteit Kneuterdijk 20 belangeloos door H. M. de Koningin ter beschikking is gesteld. Door het Comité zijn bij de verschil lende crisiscentrales stappen gedaan, teneinde tegemoetkomingen, welke ten aanzien van werkloozen en armlastigen worden gegeven, ook ten behoeve van crisisslachtoffers te verkrijgen. Bij de Nederlandsche Aardappelen centrale en de Crisisrundveecentrale werden gunstige resultaten bereikt. ik Dat de doktoren niet op één dag gelij uit gaan en de bakkers wel, dat is al hee eenvoudig. Een dokter kan nu eenmaal niet een been of ribbreuk van morgen, vandaag zetten, maar de bakkers kunnen wel van daag voor morgen bakken en het publiek blijft evengoed gezond. Dat de bakkers in het seizoen uitgaan daarover behoeft schrijver zich niet onge rust te maken, want zij smeden het ijzer als het heet is, want als er wat te verdie nen valt zijn ze er bij. Dan nog neem schrijver zijn ontboezemingen in 't gehee niet kwalijk, want juist door dat schrijven worden wij in de gelegenheid gesteld, de dingen recht te zetten en kunnen wij het pu bliek gerust stellen, dat wij niet maar raak zullen doen. Dat wij een volgend jaar thuis blijven durf ik niet te beloven, want bij het afscheid van de Schoorlsche bakkers werd al weer gezegd: „tot volgend jaar". En dat de bakkers het volgend jaar weer zoo'n prettigen dag mogen hebben dat hoop en wensch ik van harte. U mijnheer de redac teur mijn hartelijken dank voor de verleen de plaatsruimte. Uw abbonné. H. H. W. KLEIJBERG, Voorzitter Bergen Bakkers-Partoonsver. (Wanneer het waar is wat de doktoren beweren, namelijk dat oud brood gezond is, dan is het natuurlijk volkomen juist als in zender beweert, dat de bakkers met vacantie kunnen gaan en het publiek even gezond blijft. Evenwel, de jarenlange strijd om „het versche cadetje" bewijst al, dat de klanten niet alleen op gezond maar ook op versch brood' prijs stellen. Wij gunnen alle bakkers een zoo lange- en gezellig mogelijke vacantie evenals hun personeel, maar zou den het toch waardeeren, als beide groepen niet gelijktijdig op stap gaan. De bakkers mogen daarin slechts een bewijs van hun onmisbaarheid zien. Red. Alkm. Grt.) DE BAKKERS ZIJN UIT. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van bovengenoemd stukje in Uw veel gelezen blad werd mij van bak kerszijde verzocht hier een stukje tegen te schrijven en om den indruk weg te nemen van; dat de bakkers maar raak zouden doen, voldoe ik gaarne aan dat verzoek. In de eerste plaats dan is de schrijver niet voldoende op de hoogte geweest, want de Schoorlsche bakkers hebben dien dag wel gebakken en hun personeel laten bezorgen De Berger bakkers denken daar anders over en geven hun personeel op hun gezame lijken uitgaansdag een extra vrijen dag, want het personeel geniet ook al naar ge lang de zaak het toelaat evengoed een volle week, bij een ander weer 5 dagen vacantie, als belooning voor de prestaties verricht in het seizoen waar dan van het personeel het uiterste gevergd wordt om aan de groote aanvraag om op tijd bedienen te kunnen vol doen. Dan hebben de bakkers geen bezoek ge bracht aan een broodfabriek, maar aan de meest modern ingerichte meelfabriek der Ned. Bakkerij te Rotterdam, welke fabriek een maalpercentage heeft van 25 pCt. van de behoefte der Ned. bevolking. Dan was de ontstemming bij de huis moeders niet groot. Waar ik zelf die week brood bezorgde doordat een van mijn perso neel voor 8 dagen met vacantie was heb ik van ontstemming niets gemerkt, wel van in stemming, vooral omdat het personeel ook vrij had. Ik heb bij mijn ander personeel ge ïnformeerd, en ook bij andere bakkers en kom tot de conclusie dat zeker 99 pCt. er mede accoord gaat en in geheel niet ont stemd is. Dat de schrijver zich verheugt over het mooie weer dat wij gehad hebben en dat de bakkers zoo'n hecht gilde vormen, doet wer kelijk prettig aan. Om de reisjes te splitsen is nu eenmaal niet mogelijk door het organi- satieverband, ter wille van de eenheid. Want werkelijk, de bakkers zijn nu altijd niet even collegiaal. Nering is nu eenmaal nering en als voorzitter weet je maar al te goed de kleine haken en oogjes, en om die groote eenheid te bewaren en de bakkers, die kleine beuzela rijen te doen vergeten, is het zoo noodig, dat ze eens één dag allen samen uit zijn en als je dan den broederlijken omgang op zoo'n dag bekijkt, dat doet je organisatie-hart weer goed, want dan is er geen vuiltje aan de lucht. Dat de bakkers er zijn voor het publiek weten wij er, dat we het belang van de Berger bevolking en zakenmenschen kennen en er aan tegemoet komen bewijst de Tweede Pinksterdag wanneer nergens versch brood verkrijgbaar is en het bestuur heeft van de Arbeidsinspectie met heel veel moeite gedaan weten te krijgen, op dien dag brood te mogen bakken, omdat ook Zaterdags voor Pinksteren van den voorarbeid gebruik moet worden gemaakt en dan op den Tweeden Pinksterdag niet gewerkt mag worden. En wanneer dan ter wille van de eenheid in het stukje bakkerswereld van datzelfde publiek een klein offertje gevraagd wordt in den stil len tijd, dan weegt dat voor het overgroote deel van het publiek niet zwaar en wordt het zelfs gaarne gebracht, want werkelijk, wij zijn er niet op dit ondermaansche alleen voor ons zelf, maar voor elkaar. Laat dit stukje bakkerseenheid een voorbeeld zijn voor anderen, want waarlijk ware de eenheid in ons wereldbestel grooter, was er meer saamhoorigh-eid en verdraagzaamheid, dan zaten wij niet in zoo'n beroerden crisistijd, waar zoo velen onder gebukt gaan. Dat die eenheid er is ondejr de bakkers, bewijst, dat geen van beide coöperaties op den uitgaans dag_van.de bakkers versch brood verkrijg- Geachte Redacteur, Gaarne zagen ondergeteekenden onder staand stukje in uw blad opgenomen. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van lezer X., waarin de directie der N.V. Nassau-garage in het onderschrift mede- deeling doet als zouden stadsbuschauffeurs solliciteeren naar de betrekking van taxi chauffeur bij die onderneming, verzoeken wij deze directie de namen dezer chauffeurs te willen publiceeren. Wij kunnen hieraan wel toevoegen, dat deze mededeeling op een mis verstand moet berusten, aangezien absoluut geen der vier stadsbuschauffeurs zich tot haar heeft vervoegd voor een eventueele aan stelling als taxi-chauffeur. Mogelijk betreft het hier voormalige chauffeurs der stadsbus Met dank voor de plaatsing: P. PLAS, N. BRUIN, W. TONG, F. BAAS. (Wij zullen de directie der Nassau-garage desgewenscht nog gelegenheid geven hierop te antwoorden. Daarna wordt het debat over de chauffeurs-loonen onherroepelijk geslo ten. Red. Alkm. Crt.) Als men tegenwoordig zijn gedachten u gaan is 't onbegrijpelijk dat instelling de Höll. Mij. van Landbouw en de fVal« niet hun invloed laten gelden in dezen I' toch weten dat wij er zoo niet komen wk l om geven deze lichamen geen advies? fw*' 't zoover gekomen dat hun advies ter k!Js wordt gelegd wegens de groote dubbelt nige leden, welke zich thans voordoen landbouwgebied? Stel je voor, de regeer)01* neemt maatregelen om de rundveefokkcriT beperken, om zoodoende te komen tot inkri ping van melk en zuivelopbrengst. En de landbouworganisaties organiseer», fokveedagen en tentoonstellingen van h? vee, dat de meeste melk met het hoogste gehalte opbrengt. Ve(- En van deze beesten juist wordt een rr mer teelt toegestaan plus subsidie en medaii les, door corporaties en particulieren Men denke er vooral om, dat met At schrijven bedoeld wordt melk- en fokvee hi ten de vetweiderij om; op deze is een'rima per H.A. niet van toepassing. I Van de hoofdbesturen der Holl. jVfii Landbouw en van den L.T.B. wordt V3n wacht, dat zij invloed zullen uitoefenenT' nutte van de veehouders. €n Om zoodoende te doen blijken dat zj; raat zijn, anders ben ik bang dat zij hun k dental ernstig zullen zien verminderen Met dank voor de opname, WIJBR. SCHERMERHORN. AFSCHAFFING PARTICULIEPF WAPENINDUSTRIE. Kt te baar stelde. Geachte Redacteur, Mag ik u beleefd verzoeken om 'n plaatsje in uw veelgelezen blad voor het volgende? Bij voorbaat mijn dank. 't Is algemeen bekend dat tegenwoordig de veehouders geknot worden in hun bedrijf (met de bedoeling den toestand te verbete ren) en in hun vrijheid. Hun jong vee, de toekomst van het bedrijf, wordt hun in ze kere mate ontnomen, men mag thans maar enkele kalveren behouden, om zoodoende in krimping te verkrijgen van melk en zuivel. Hoe komt men daartoe? Men vraagt zich onwillekeurig af of men het in Den Haag niet beter weet. Welke adviseur weet zoo iets bij de regeering te bewerken? Denk eens aan, iedere boer houdt toch zooveel vee, als op zijn bedrijf is benoodigd. Nu krimpt men zijn jong vee in en hij gaat daarom behou den zijn oudere koeien, die nog meer melk geven dan de jongere beesten. Dit moeten die veehouders toch. Zij kunnen toch zelf hun gras niet eten en bovendien, waar moeten anders de ontvangsten vandaan komen? Het is m.i. wel zoo'n dwaze regeling, die veel te denken geeft. Wat toch zal het gevolg zijn? Door dat beperkt fokken komt er duurder vee. Dat de financieel sterkeren hun veestapel door aankoop kunnen aanvullen en de kapi taal-zwakken zullen vallen. Dat kan toch dunkt mij nooit de bedoeling der regeering zijn. Er zijn veehouders, die vorige jaren hun jongvee hebben verloren. Ook zijn er die wegens besmetting hun vee niet konden drachtig krijgen, waardoor zij tijdig moesten vetweiden. Zij hebben al tegenslagen gehad en zij mogen thans geen kalven en varkens houden, omdat zij ze vorige jaren niet heb ben gehad. Mijnheer de redacteur, het is te hopen, dat hierin toch spoedig verandering komt. De ontevredenheid neemt met den dag toe onder de veehouders. En de ambtenaarswereld tiert welig, want deze zijn noodig voor centrale van een en ander, ten koste en ontstemming van de veehouders. Vele veehouders sluiten zich aan bij de N.S.B. in de hoop daar ver betering te krijgen, omdat zooals het thans gaat, het voor velen moeilijk zal zijn zich staande te houden en men dan soms niet weet wat men doet. Maar, mijnheer de redacteur, er zijn nog wel andere wegen in te slaan die kunnen lei den tot inkrimping van den veestapel en ver mindering van melk en zuivelopbrengst Als de regeering bepaalde, dat iedere vee houder niet meer vee mocht houden dan b.v. ^an zou nien eens zien hoe billij-k dat zou zijn. Dan was de bepaling voor een ieder gelijk en men had dan zoo veel ambtenaren ook niet noodig, b.v. in iedere gemeente een paar werkloozen om toe te zien, dat men zich daaraan hield.' Ook de afslachting van koeien is een onding. Welke koeien worden daarvoor geleverd? Oncourante beesten of z.g.n. wrakke. Deze worden vanzelf opgeruimd, omdat hun opbrengst van dien aard is, dat men daar geen bedrijf van in stand kan hou den. Donderdagavond 27 September 1934 is Haarlem een bijeenkomst gehouden van a! vertegenwoordigers van de Vredesorgankf ties in Nederland, teneinde een comité sam» te stellen hetwelk tot taak heeft een groote actie te voeren voor de afschaffing van de particuliere wapenindustrie. Op de vergadering waren ook verschil de schriftelijke bewijzen van instemming aan wezig. Het resultaat van de gehouden bespreün. kingen is, dat de bovengenoemde actie thans definitief zal worden doorgezet. Reeds was op 19 Juli 1934 een voorbe- reidende vergadering belegd, waar een alge. meen plan van actie werd ontvouwd en een voorloopig dagelijksch bestuur benoemd Het comité heeft, door de na 19 Juli gepub'ti- eeerde onthullingen van de Amerikaansche senaatscommissie, de wind wel in de zeilen. De actie A P. W. I. zal als een „vak" wor den beoefend en met medewerking van des kundigen door een Bureau worden gevoed Dit Bureau is gevestigd te Haarlem, Lang®, dijkstraat 13. Als secretaris en bureau-leider is benoemd de heer W. A. van Sonsbeek. Ah voorzitster werd gekozen mevr. M. v. d. Colt Schmidt en als penningmeester de heer Morlang, allen wonende te Haarlem. Het doel van de actie is: door groote pu bliciteit en door het verspreiden van gedocu menteerde gegevens omtrent de praktijken van de particuliere wapenindustrie, ten slotte, onder den invloed van den volkswil te komen tot Regeeringsmaatregelen, waar door de particuliere wapenfabricaga word! verboden en verhinderd. Gestreefd za\ wor den naar internationaal contact, waardo» deze actie stelselmatig over de geheele we reld zal worden gevoerd. Daarmede alleen zal het uiteindelijk doel van de Vredesorganisaties natuurlijk nog niet zijn bereikt, doch men wil thans samen gaan om althans te verhinderen dat parti culiere groepen met gewetenlooze praktijken ongehoorde winsten maken door de fabri cage van oorlogsmateriaal. Het is immers bekend, dat deze groepen voor hun finan- cieele belangen de volkeren tegen elkaar opzetten, onrust en wantrouwen zaaien, tot- dat als resultaat de onvermijdelijke cate- strophe komt en millioenen met hun levens bloed de bedrijfsresultaten zullen moeten betalen. Hiertegen wordt thans krachtig stelling genomen. Als basis voor deze actie is vast- gesteld, dat zij geheel zal worden gevoerd langs' geweldloozen weg en zonder politieke bijoogmerken. Op deze basis zal het een ieder, die zich tegen de particuliere wapen- fabricage verzetten wil, mogelijk zijn de actie te steunen. Niet alleen omdat de part. wapenindustrie een funeste invloed heeft op het wereldgebeuren en reeds in vredestijd haar bloedgeld verdient aan allerlei afschu welijke methoden en corruptie handelingen, maar ook omdat het meer dan immoreel is, dat deze industrie abnormaal veel geld ver dient aan den dood van de millioenen die bij een oorlog hun door gas verpeste longen uitspuwen of met helsche pijnen op de slag velden crepeeren. Dat is wel het meest weer zinwekkende van de particuliere wapen industrie en niet krachtig genoeg kan daartegen worden stelling genomen. Het comité A. P. W. I. doet daarom een beroep op het Nederlandsche volk een groo te campagne tegen de bovenbeschreven mis bruiken mogelijk te maken. Het bureau A. P. W. I., dat onder leiding van het dag. bestuur spoedig enkele gesala rieerde krachten aan het werk zal moeten zetten om haar actie volgens de plannen te kunnen voeren, vraagt financieele steun aan het Nederlandsche volk. Millioenen geeft de particuliere wapen industrie jaarlijks uit om de ontwapenings- plannen te doen mislukken, het comité A. P. W. I. vraagt van de Nederlandsche burgers slechts een kleine, maar vaste, maandelijksche of wekelijksche bijdrage om te pogen den oorlog te verhinderen. De afschaffing van de particuliere wapen industrie is de eerste schrede op den posi tieven weg die leidt naar den Wereldvrede. Het is thans aan het Nederlandsche volk om te toonen, dat het bereid is dezen weg te gaan. Men storte ten spoedigste een bijdrage oP postrekening 191713 ten name van W. A. van Sonsbeek, Haarlem, onder motto A. W. I. en met vermelding of het een weke* ijksche of maandelijksche bijdrage is. Ook steunbonnen zullen worden uitgege' ven. I Geeft zooveel ge kunt, het doel is ee" offer waard en eerst dan kan het comité aan het werk gaan. Voor het dagelijksch bestuur van het comité A. P. W. I. W. A. VAN SONSBEEK, secretari*

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8