KAMER VAN KOOPHANDEL Jladxopcoqcamma 5huiiletm Thans 12M2 jaar. De heks van Winslea Stad en Omgeving De gistermiddag ten stadhulze gehouden vergadering van de Kamer van Koophande en Fabrieken voor Hollands Noorderkwar tier werd niet bijgewoond door de heeren Kluitman, Blaauboer en Nobel, van wie al leen eerstgenoemde bericht van verhindering had gezonden. De voorzitter, de heer S, W. A r n t z, heette de aanwezigen welkom en herinnerde dan in zijn openingswoord aan het 12V& jarig bestaan der Kamer In haar tegen' woordigen vorm op heden. Als leden In de nieuwe Kamer hadden toen zitting genomen de heeren W. O. Vis ser, J. O. Messelaar, M. A, Kolster, C. Wa genaar Kzn., W. Holsmuller, D. H. Orun- wald, O. Örondsma, J. Blaauboer Kz, en S. w. Arntz voor de afdeellng grootbedrijf en Th. van der Klei, Chr. H. Th. Schmalz, J. Ringers, O. Nobel, B. Kuljper, Q. Kabel, J. Hoogland, f. Dokter en W. C. van Breda voor de afdeellng kleinbedrijf. Van deze leden hebben de navolgende hee ren tot op heden zitting In dit college! Kol ster, Wagenaar, Örondsma, Blaauboer, Arntz, Schmalz, Ringers, Nobel, Kuljper en Hoogland. De oude garde Is dus nog door tien leden vertegenwoordigd. De overige zetels hebben nogal wisseling ondergaan, Drie leden zijn In het afgeloopen tijdvak helaas door tien dood weggerukt, zoomede twee oud-leden en de oud-secretaris mr J. Verdam. In deze droeve rij cshaarde zich de vorige maand nog de heer J. Cloeck, die In de reorganisatiecommissie aer Kamer be langrijk werk verrichtte. Ter nagedachtenis dezer ontslapen mede werkers verhieven de aanwezigen zich een oogenblik van hun zetels. Voortgaande, zei spr.. dat de Kamer on der den druk der huidige tijdsomstandig heden geen aanleiding kon vinden het Jubi leum van de K. v. K. in haar nieuwen vorm door eenig vertoon te herdenken. Voor wat de Kamer is en wat zij deed In het afgeloopen tijdvak verwees spr, naar de jaarverslagen. Hij constateerde, dat, vooral in deze crisistijden, de werkzaamheden schier met den dag toenemen. Het Handelsregister, dat door de Kamer gehouden wordt, Is ge leidelijk gegroeid tot meer dan tien duizend ingeschreven zaken en bedrijven. Het aantal verstrekte inzagen en afschriften beliep op 1 Januari j.1. reeds ruim 44.000, terwijl het getal der algemeene inlichtingen ruim 21.000 heeft bedragen. Bij de uitvoering van de Crisisinvoerwet 1931 (contingenfeering). de evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart, alsmede in de in uitzicht gestelde wettelijke regeling betreffende het uitverkoopen en op ruimen in den detailhandel, en het ontwerp van wet op het afbetalingsbedrijf zijn aan de Kamers van Koophandel opnieuw verschil lende bevoegdheden toegekend, waardoor haar functie als bemiddelaar tusschen overheid en bedrijfsleven nog meer tot haar recht komt. Bedroevend is het, zoo vervolgde spr., dat de algemeene economische toestand nog steeds wanhopig is. Tot overmaat van ramp heeft de inhoud van de jongste Ned.-Duit- sche overeenkomst tot regeling van het be talingsverkeer tusschen beide landen groote onrust gebracht in Nederlandsche expor- teurskringen, die vooral diep teleur gesteld zijn over het feit, dat er als het ware een streep is gezet onder de afwikkeling van de oude betalingen, die op het Sonderkonto en de Zwischenkonti staan. Een garantie van regeeringswege, dat de betaling binnen een zekeren termijn tegen een bepaalden koers zal plaats vinden, kan op zichzelf heel nut tig zijn, maar die maatregel leek spr. lang geen afdoend middel om den export te doen herstellen Het bedrijfskapitaal van veel zaken ligt thans ln Duitschland vast gevro ren, zoodat b.v. voor nieuwe aankoopen aan de veilingen, die tegen contant geld moeten geschieden, de noodige geldmiddelen ont breken, terwijl daarnaast het verkrijgen van een bankcrediet voor nieuwe exporten vrijwel onmogelijk is. Op verzoek onzer regeering, zoo deelde spr. nog mede, werden door de Kamer aan de exporteurs in dit district de formulieren gezonden, die noodig zijn om spoedig een overzicht te verkrijgen over omvang en sa menstelling van alle voor Nederlandsche rekening In Duitschland uitstaande achter stallige vorderingen uit hoofde van goede renleveranties en diensten. De heer Örondsma dankte voor des voorzitters attentie om het 12K-Jarlg be staan der Kamer te herdenken. Met vreugde constateerde spr. de toeneming van werk voor de Kamer. Voor de herdenking van den heer Cloeck als verdienstelijk burger was spr. den voorzitter dankbaar. Ingekomen stukken. a. Van de besturen van Alkmaar en zeven gemeenten uit de omgeving was de jnfdcdee- ling Ingekomen, dat zij zich gewend hadden tot de regeering met de bekende „verkla ring" ingevolge de wijziging van de wet op de winkelsluiting. Voor kennisgeving aange nomen. b. Het adres van de A.N.W.B.-K.N.A.C- wegencommissïe inzake de beveiliging van genjkvloersche spoorwegkruisingen werd voor kennisgeving aangenomen, omdat ue Kamer pas in Maart J.1. aan de regeering een dergelijk verzoek had gericht. c. Van de K. v. K. te Dordrecht was een schrijven ingekomen met mededeeling van het afwijzend standpunt van Oed. Staten van Zuidholland tegenover plaatselijke protectie De v o o r z 111 e r bracht den heer Rin gers dank voor het aan de orde stellen van de zaak ook In de Prov. Staten van Noord holland. Nadat de heer Ringers had medege deeld, dat genoemd college zich bij aanbe stedingen niet op eng plaatselijk standpunt stelt, werd het adres voor kennisgeving aan genomen. d. Brief van het gemeentebestuur van Alk maar met mededeeling, dat de minister de handelsschool heeft erkend als handelsschool met vierjarigen cursus en dat hij geen sub sidie voor nieuwe vakken in uitzicht kan stellen, zoodat B. en W, den raad niet zul- en voorstellen het vak machineschrijven aan het leerplan toe te voegen. De heer örondsma vond het para doxaal, dat de minister, na de school van zijn „kop" te hebben beroofd, het schoolgeld verhoogde. De school heeft nu alleen nog be- teekenis, als zij uitsluitend wordt ingericht op de behoeften van den handel. Voor kennisgeving aangenomen. e. Adhaesie werd verleend aan een schrij ven van den Centralen Besturenbond van vischhandelorganisaties in Nederland met verzoek aan den minister van economische zaken om vrijstelling van heffing van oliën voor het bakken van vlsch. HET BETALINOSVERKEER MET DUITSCHLAND. f. Van het departement van economische zaken waren verschillende circulaires inge komen Inzake het betalingsverkeer met Duitschland. Hoewel zij niet direct betrek king hadden op de dezer dagen bekend ge worden clearing-overeenkomst, werden toch over deze kwestie al aanstonds uitvoerige be sprekingen gevoerd. De s e c r e t a r 1 s las een gistermorgen ontvangen mededeeling voor, waarbij for mulieren werden toegezonden ter invulling door de exporteurs in dit district, betrekking hebbende op den export. De heer örondsma waarschuwde tegen het koesteren van hooge verwachtin gen. Men zal er wel niet veel van hooren hoeveel geld er thans in Duitschland „vast" zit. De heer Wagenaar meende, dat het, als het gaat zooals nu de bedoeling schijnt, wel tien jaar kan duren eer het in Duitsch land vast zittende geld aan vorderingen binnen is, ook al doordat de invoer uit Ne derland weer geringer is gesteld. Spr. vrees de, dat er op deze vorderingen geen geld zal worden gegeven door de banken. De voorzitter dacht van wel, als de koers maar bekend is, waarnaar terugbeta lin.'r plaats vindt. De heer Wagenaar wees erop, dat vele exporteurs reeds een zoo hoog mogelijk rediet hebben opgenomen en nu de grootste moeite hebben om hun bedrijf voort te zetten De minister wil nu wel wat doen om in beide landen de zaken loopende te houden, maar voor groente zal dat niet gaan. Het vertrouwen is weg. Duitschland kan straks, als er weer een honderd mlllioen aan vorde ringen is. wel wéér zeggen dat het niet meer kan betalen en dan weer net doen als nu. De heer örondsma noemde onjuist de bewering, dat de handel gewaarschuwd zou zijn tegen het doen van zaken met Duitschland. Het eenige ls, dat aangeraden werd voorzichtig te zijn, riet gevolg daar van Is geweest, dat de handel heeft aange drongen op spoedige betaling van het ge leverde, en daaraan heeft men veelal vol daan, zoodat vaak binnen tien dagen hft geld op de daarvoor bepaalde manier wern gestort, En nu komen de handelaren, die zoo voorzichtig waren, juist In moeilijkheden, want hadden zij niet zoo op spoedige be taling aangedrongen, dan zou zulks onder de gewone clearing zijn gevallen en niet onder de bepalingen van het Zwlschenkonto Zij waren dan veel beter af geweest. De mi nister had niet zoozeer moeten letten op voortzetting van de zaken met Duitschland als op de betaling van de bestaande schuld. De handel had dan zelf wel kunnen uitma ken of hij nog verder zaken op Duitschland zou willen doen. De heer M o e n meende niet te veel te mogen hopen op betaling. Het zou goed zijn, als de regeering daarvoor garantie gal tegen een bepaalden koers; dan zou zeker wel crediet zijn te krijgen op de vorderingen De heer Wagenaar, eveneens spreken de over de zoogenaamd ontvangen waar schuwing, zei, dat dr. Hirschfeld den dag vóór zijn vertrek naar Berlijn ter audiëntie zei, dat alles wat op het Sonderkonto stond safe was,en nu gaat men dat konto uit schakelen. Spr. was het eens met den heer Moens, maar afdoend zou het dan toch ook nog niet zijn. Hetgeen nu gebeurd ls, noem de spr. onrechtvaardig en het maakt het doen van zaken in de toekomst onmogelijk. De heer Kolster kwam ertegen op, dat de Duitsche regeering het door koopers ten behoeve van Nederlandsche leveranciers ge storte geld in beslag neemt. Van verschillende zijden werd naar aan leiding hiervan opgemerkt, dat het nog veel erger is: onze Nederlandsche onderhande laars keurden het goed! Op verzoek van den v o o r z i 11 e r las de heer örondsma een uitvoerig gemo tiveerd adres voor van de K. v. K. te Rotter dam inzake de onderhavige kwestie. De Rot- terdamsche Kamer ziet ter ontkoming aan de konsekwenties van den thans genomen maatregel twee wegen open: 1. Er zou_kun nen worden overwogen om de bekrachtiging van de gesloten overeenkomst te weigeren; 2. indien dit met het oog op daardoor even tueel in gevaar gebrachte Nederlandsche be langen geen aanbeveling verdient, zouden in elk geval de exporteurs, die door de wijze van afwikkeling van cle crude vorderingen worden benadeeld, tegen «e ergste gevolgen daarvan moeten worden gewaarborgd. Het adres geeft dan nader aan wat in dezen h. i. dient te gebeuren (regeeringsgarantie voor betaling tegen bepaalden koers en verhoo- ging van de passiviteit van de Nederland sche handelsbalans met Duitschland.) Ten slotte spreekt de Rotterdamsche Kamer hare verontrusting erover uit, dat vooralsnog de uitvoer uit Duitschland naar Ned.-Indië buiten de clearing blijft. Na nog eenige besprekingen werd beslo ten, adhaesie te verleenen aan dit adres, om dat het niet mogelijk werd geacht om in een eigen adres aan de regeering nieuwe ge zichtspunten naar voren te brengen, Telefooncellen op den afsluitdijk. g. Van het departement van waterstaat was de mededeeling ingekomen, dat het adres dezer K. v. K. inzake plaatsing van tele- TOT 30 NOVEMBER 1934 ONTVANGT U. TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO-PAKJES AAN ONE ADRES TE AMERSFOORT, GRATIE EEN MACTISCH GEECHENK Vrijdag 5 October. HILVERSUM, 301 M. (8.-12.—, 4.—8.—en 11.—12— VARA, de AVRO van 12.4.en de VPRO van 8-11.uur). 8.Gr.pl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Deel. F. Nienhuys, 10.35 Orgel spel Joh. Jong. 11.—— Vervolg deel. 1120 Or.pl. 12.— Or.pl, 12.30 Revue-orkest olv. J. Susan. 2.30 Causerie mevr. I. de Leeuw—van Rees, 2.50 Or.pl. Vioolrecital door Mej. O. W, Bcrlage. 4.— Knlples. 4.45 Gr.pl. 5.— Kinderuurtje. 5.30 Orgelspel Cor Steyn, 6.— De Flie refluiter» olv. J. v. d. Horst. 6.45 Klein-VARA-ensemble olv. F. Ba- kels. 7.30 Prof. dr. J. Tinbergen: De devaluatie ln de Ver, Staten". 7.50 ör.pl. 7.57 SOS-ber. 8.- Causerie ds. C. B. Burger. 8.30 Hartvclt-kwartet. 9.-— Lezing prof. dr, C. Mennlcke. 9.50 Verv. con cert. 10.20 Vaz Dlas, VrIJz. Oodsd. Persbureau. 10.15 Causerie Jan v. Kasteel. 11.-12.— Or.pl. HUIZEN, 1875 M. (Alg. progr. KRO). 8.-9.15 en 10.- Or.pl. 11.30—12,— Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Qr.pl. 1.— Or kestconcert en gr.pl. 2,50—4.— Orgelspel. 4.15 ör.pl. 4.45 Schla- germuziek, 5 30 Causerie en gr.pl. 6.10 Örkestconcert 7.15 Lezing en gr.pl, 7,55 Vaz Dlas. 8.— Uitge steld Huldigingsconcert. 10.15 Le zing. 10.30 Vaz Dlas, 10.35 Schla- germuziek en gr.pl. 11.30—12,— Schlagermuziek. DAVENTRY, 1500 M. 10.35 Mor- genwijding, 11.05 Lezing. 11.20 Or.pl. 11.50 Voor de scholen, 12,10 Orgelconcert Dom Oregory Mur- ray. 12.50 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 1.35 Concert door A, Cave, viool. H. Stanier, cello en L. He- ward. plano. 2,20 Voor de scholen. 3 20 Voordracht. 3.35 Lezing. 4,— Western Studio-orkest o.l.v. F. Tho mas. 4,50 E. Colombo's orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 en 7.10 Lezingen. 7.30 Koorconcert. 7.50 Pianorecital R. P .ui, 8.20 Beetho- venconcert door het EBC-Symph,- orkest, -koor en solisten olv. Sir Henry Wood. 10.— Ber. 10.20 Voordr. 10.40 Dansmuziek (gr.pl.) 10.50—12.20 Harry Roy en zijn band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M. 7,20 en 8.20 Gr.pl. 12.50 Ooldy- orkest. 9.05 Operetteconcert mmv. orkest en solisten olv. Bigot. KALUNDBORG, 1261 M. 12 on -2.20 Strijkorkest olv. Anderen 3 50—5.50 Omroeporkest o Mahler. 8.30 Rac'iotooneel. Omroeporkest olv. Gröndahl. —12.50 Dansmuziek. 1- v. 10.45 11.20 KEULEN, 456 M. 6.55 Ornl 11.05 Pianorecital, 12 20 Omroep kwintet. 1.20 Omroepkleinorkest o 1. v. Eysoidt. 4.20 Omroeporkest 1. v. Kühn. 5.40 Concert. 7.20 Le« Eysoidt en zijn orkest ,i solisten 8,35 Radiotooneel. 9.20 „Die Jun?, Al te", operette van Caballero, met gr.pl. Regie: W. Wahl. II20Ü! 12.20 Omroeporkest olv. Buschköt- ter. ROME. 421 M. 8.30 Or.pl. 9,05 „Die Dollarprinzeessln", operette van Fall. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Or.pl., Salonorkest olv. Wai! pot. 1.50-2,20 Or.pl. 5.20 Orol 6.50 Salonorkest olv. Douliez. 8.2Ó Or.pl., Radlo-Symph.-orkest. 920 Verv. concert, 10.30 Zang, 1045— 11.20 Or.pl 484 M,: 12.20 Orol 1.30—2.20 Omroeporkest olv. An.' dré. 5.20, 6,35 Or.pl. 6,50 Plani recital. 7.35 Zang. 8.20 Omroep! orkest olv. André. 9.35 Verv. con. eert. 10.30 Or.pl. 10.45—11,20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDERL 1571 M. 8.35 Rijkszending „ferde" spel van SchÖnherr. Regie: B. Neul bauer. 9.20 Berlijnsch Philh. orkest olv. R. Heger, 10.20 Ter, 10,50 Le. zing, 11,05 Scheensweerber. 11,20 —12.20 Uit Hamburg: Örkestcon cert olv. Zevlsch, OEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond.Reg. 10.35-10.50, Daventry Nat. 10.5011 50, Lond Reg. 11.50-17.35, Lond. Nat. 17.35—19.20, Luxemburg 19.20— 24. Lijn 4: Keulen 10,30-20,35, DeutschU. 20.35-21.20, Keulen 21.20—24.—, fooncellen op den afsluitdijk onder de aan dacht van het hoofdbestuur der P.T.T. is gebracht. Deze mededeeling werd door de heeren met instemming begroet. h. Van dé K. v. K. te Rotterdam was een uitvoerig adres in gekomen, waarin ge klaagd werd over achteruitgang van den in voer van fruit en groenten in ons land via de haven in de Maasstad, als gevolg van door Nederland ingestelde hoogere invoer rechten, omzetbelasting en monopolie rechten. De heer Wagenaar, in wiens handen het adres ter toelichting was gesteld, besprak dit punt voor punt en eindigde met toe te geven, dat een grootere invoer van fruit en groente niet alleen een belang ls voor de Rotterdamsche haven, maar voor heel Neder land. Echter is het een veel grooter Neder- landsch belang, dat onze eigen fruit- en «roentekweekers zich kunnen handhaven 'anneer de importeurs niet meer zulke groote winsten maken, kunnen zij zich troos ten met de gedachte, dat zij niet de eenigen zijn die in die omstandigheden verkeeren. Overigens zijn zij wel zoo goed georgani seerd, dat zij in de toekomst wel weer een bestaan zullen vinden in den import. Spr was dan ook van meening, dat het adres voor kennisgeving kon worden aangenomen De heer Orunwald sprak nog ovei den verminderden invoer van geconserveerde groenten en fruit, die ook in het adres was aangehaald. De hooge rechten op dien in voer zijn de oorzaak te noemen, het is bijna niet meer mogelijk nog te verkoopen. Ook spr. kwam tot de conclusie, dat alles wat ge daan zou kunnen worden in het voordeel van de Rotterdamsche haven, weer schads zou doen aan groote groepen belanghebbenden ln het overige deel des lands, zoodat hij zich aansloot bij den heer Wagenaar. Overeenkomstig het gegeven advte» w«i besloten. Benoeming leden bevrachtings commissie. Bij acclamatie werden herbenoemd d« af tredende leden van de bevrachtlngscomml»-. sie „U", de heeren Wagenaar (voorzitter), S. W. Arntz (plaatsver. voorz,), Ph. M. 60»- scher, O. J. Verkerk (pl. vT S, A. Dulnket, J. Hoogland (pl. v,), D. Scheffel (sec«- taris), H. W. Holsmuller (pl. v.) Uitgegane adressen. Mededeeling werd gedaan van een aantal uitgegane adressen, 0. a.: a. aan den Spoor- wegraad met bezwaren en wenschen der Kamer ten aanzien van de dienstregeling der spoorwegen. De heer Kolster, lid van den Spoor- wegraad, deelde mede, dat bij de volgende zomerdienstregeling rekening zal worden Ïehouden met dit adres; voor de winter» ienstregcling was het te laat geweest. Ver der deelde spr. mede, dat met Ingang van 7 Oct. de dieseltreinen te Amsterdam zullen vertrekken van het Centraal Station, waar door voor Noordholland betere aansluitin gen ontstaan naar het zuiden. b. Adres aan den min. v. econ. zaken met verzoek ook de organisaties op tuinbouw- en zuivelgebied in dit district een aanbeveling te vragen van personen, die zitting zouden kunnen nemen in de te benoemen besturen van de nieuwe crisisdiensten. van May Wynne. 4 „En het klopt misschien van vrees voor haar zoon", dacht sir Marmaduke met eenig vermaak. Hij kon zich niet begrijpen, dat een jonge man niet onder den invloed zou komen van zóóveel schoonheid en zóóveel geest, als mistress Barbara bezat. Hij zou misschien minder goedmoedig over dienzelf den geest hebben gedacht, als hij een blik had kunnen werpen achter een stevig, dicht getrokken gordijn in de studeerkamer van sir Hugh Ainslie en daar een lange, slanke gestalte in een donker rijkleed had gezien, dicht tegen den muur gedrongen, terwijl een hoed met veeren behoedzaam door een ruit je van het venster op het met dauw over dekte laantje was geworpen. Mistress Bab was iemand van ijzeren vastberadenheid en, daar zij er van over tuigd was, dat sir Marmaduke voor dringende zaken op Barkleigh Towers was gekomen, had het dan ook onmiddellijk bij haar vastgestaan dat zij er achter zou ko men, wat die zaken waren wélke de ge volgen daarvan mochten zijn. HOOFDSTUK II. Een zending, die volbracht zou weiden. „Naai Schotland, zegt u?" riep Squire Brotherton in spanning. En als in echo wer den die woorden herhaald door het groepje heeren, dat om de tafel zat geschaard in de studeerkamer van sir Hugh Ainslie. Het was al ver na middernacht, maar geen van allen voelden ze slaap, zoozeer waren zij verdiept in hetgeen de reiziger uit het zuiden hun had weten te vertellen. Oude vrienden, buren en krijgsmannen als ze waren, had sir Marmaduke geen oogenblik gedraald hun alle geheimen toe te vertrouwen, die hij voor Barbara Car- croft verborgen had gehouden „Ja", antwoordde hij, „ik rijd naar Schotland, op uitnoodiging van vele voorna me personen, om daar met hen samen te werken, teneinde een ieger op de been te brengen, dat de macht zal breken van die schurken van Rondhoofden en dat in triomf den koning naar zijn eigen land zal terug leiden". Wat klonk die korte toespraak hun op wekkend! In triomf, juist! De eenzame gevangene op Carisbrook, die daar tot hun schande opgesloten zat, zou in triomf terugkeeren! Er hoorde een groote zelfbeheersching toe, om de juichkreten te onderdrukken, die zoo graag zouden opgestegen zijn van dege nen, die ontroerden bij het enkele noemen van den naam van den koning! Allen, zon der onderscheid, keken met naijverigen blik naar sir Marmaduke, zooals hij daar, ach terover geleund in zijn stoel, aan het hoofd van de tafel zat, een schrale, al wat oudach tige man, die toch zulk een ontzag wekte, dat allen hem als hun leider erkenden. En ook als leider sprak hij tot hen, of schoon hij zich op den ochtend van den dag, die al haast aanbrak, op een tocht zou begeven, waarvan hij mogelijk niet zou te rugkeeren. Toch had hij hun wenken en bevelen te geven en verplichtingen op te dragen. „Wil de koning succes behalen, zei hij, „dan moeten aller blikken niet uitsluitend op. Schotland worden gericht. Terwijl Olivier zijn leger naar het noorden zendt, om daar het oproer te dempen, moeten aller wegen in Engeland gelijksoortige opstan den ten gunste van den koning uitbreken, zoodat hij niet zal weten, waar hij 't best zijn mannen heenstuurt. En vanwaar kan er beter gestreden worden voor de zaak van den koning, dan vanuit kasteel Ponte- fract. Dat moest het hoofdpunt zijn. En de vergaderden, die elkander versla gen en moedeloos aanstaarden, merkten niet, hoe een damasten gordijn, dat een kleine alkoof verborg, op en neerging, als door een zachte bries bewogen. „Kasteel Pontefractzei kolonel Aikton langzaam. „Een prachtige veste voorwaar, maar te eenenmale onneembaar!'" „Des te beter voor ons doel geschikt" antwoordde Langdale. „Wat is uw aller meening?" „Wel", glimlachte Squire Brotherton, „dat het voorstel even stout bedacht als moeilijk uitvoerbaar is, ofschoon ik, per soonlijk, voor niets terug zou deinzen in den strijd voor zulk een edel doel". „t Is onmogelijk", antwoordde Aikton somber. „Kolonel Cotterell, dien het parle ment tot gouverneur van het kasteel heeft benoemd, is 'n wakker soldaat en een waak zaam bevelhebber. Omdat het hem bekend is, hoe velen van den landadel daar uit de streek duidelijk blijk hebben gegeven, dat zij voelen voor de zaak van den koning, is hij nog ééns zooveel op zijn hoede. Pas veertien dagen geleden heeft hij master Parlington van Parlington Court op het kasteel gevangen gezet, omdat hem ter oore was gekomen, dat die ergens op een plattelandsvergadering opruiend tegen het parlement had gesproken. Ik verzeker u, dat het de grootste dwaasheid is, om te den ken, dat er ooit kans op zou bestaan, die sterke veste terug te winnen!" „Toch zullen we het probeeren", riep sir Hugh Ainslie met jeugdig vuur. „En, wie weet door welke krijgslist wij het nog ge daan krijgen!" 8 Langdale glimlachte. Dat was nog eens naar zijn hart gesproken, want hij voelde groote minachting voor de weinige geest kracht, waarvan kolonel Aiktons woorden getuigden. „Een krijgslist alleen kan volgens mij zulk een waagstuk mogelijk maken. Die list te bedenken, dit laat ik aan u over, vrienden, overtuigd als ik ben, dat, als het maar eenigszins binnen ons bereik ligt die in praktijk te brengen, het dan ook zal ge- daan worden. Laten wij nu eens aannemen, dat Fortuna, die ons koningsgezinden, tot nog toe zoo ongunstig gezind was, van stel 'mg verandert en onze zaak bevordert en la ten wij dan, in het vooruitzicht van zulk een gunstige schikking, onze plannen maken", Dit was een oproep, waaraan grif gevolg werd gegeven door allen. Sir Marmaduke zou een bode met geschre ven bevelen uit Schotland aan deze vrienden zenden, waarin hij hen zou waarschuwen, wanneer de tijd rijp zou wezen voor den al- gemeenen opstand, die den lord protector zoozeer in het harnas zou jagen. En, terwijl zij intusschen gelegenheid zouden hebben gehad, hun krijgslist te bedenken, zouden aan de koningsgezinden Pontefract inne men en daar een garnizoen leggen, zóó groot, als zij dit maar eenigszins uit de streek konden samentrekken. Wat leek die triomftocht van den gfi* vangen koning van Carisbrook naar White* hall hun nu makkelijk binnen het bereik te "8£ r werden toasten gedronken en er viel nog heel wat te bedenken, om boodschap pen te verzenden van en naar bondgenooten in Yorkshire en Schotland. Van harte gemeend, stelde squire Brother ton een dronk in op „generaal Langdale „Oeneraal Langdale'' en de goede tijden, die komen zouden, als de Rondhoofden met hun huichelarijen op den achtergrond gedre ven waren en de koningsgezinden heerschten in 't schoone, al was 't dan 00* voor een deel verwoeste Engeland. In zulk geanimeerd gezelschap was mers geen twijfel aan de zegepraal van ae goede zaak bestaanbaar! In gedachten gen zij dan ook al de koninklijke vlag waa1' en, niet alleen van Pontefract, maar van iederen stadstoren en ieder kasteel, n® gansche land door, (Wordt vervolg"!'

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6