ALKMAARSCHE COURANT De herdenking van Alkmaar's Ontzet. Waar Joden ook menschen kunnen zijn. 'AeofiLstoAen 'No. 234 DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 De plannen der 8 October-vereeniging. Een feestdag voor alle Alkmaarders. DE HERDENKING IS VOOR ALLE ALKMAARDERS VAN DEZELFDE BETEEKENIS. Over al die zonnige plannen wordt slechts een diepzwarte schaduwplek geworpen door het feit, dat de tijdsomstandigheden vele stadgenooten bewogen hebben om voor het lidmaatschap van deze vereeniging te bedan ken, zoodat het ledental een bedenkelijke in zinking vertoont. Er is een spreekwoord, dat zegt, dat het hemd nader dan de rok is en in dit verband zouden wij er op willen wijzen, dat een Alk maarder niet voor de 8-Octobervereeniging mag bedanken zoolang zijn financieele om standigheden hem nog veroorloven lid van andere en wellicht buiten de gemeente geves tigde vereenigingen te zijn. DE FEESTPLANNEN. EEN GILDE-OPTOCHT. UIT EN DOOR HET VOLK. Stad en Omgeving Werkdorp Nieuwesluis in den Wieringermeerpolder ingewijd. Officiëele toespraken. Alkmaarsche Politierechter Nog slechts weinig dagen scheiden ons van den achtsten October, den dag waarop in Alkmaar het traditioneele ontzetfeest ge vierd wordt, dat naturlijk ook dit jaar niet onopgemerkt zal voorbij gaan. Wanneer wij de algemeene belangstelling en het vreugdebetoon in een grafische voor stelling zouden weergeven, zou men zien, dat de lijn over het algemeen een gelijkmatig verloop had en slechts op enkele punten een plotselinge, sterke stijging zou vertoonen, namelijk in het tijdvak nu ruim tien jaren geleden, toen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik op den ontzetdag naar Alk maar kwamen en eveneens verleden jaar, toen H.K.H. Prinses Juliana voor de eerste maal onze stad bezocht en de plechtigheid bij het Victoriebeeld met Hare tegenwoordig heid vereerde. Even snel als die grafische lijn toen omhoog gegaan is, is zij thans weer op het oude niveau gekomen, dat wil zeggen, dat wij dus thans weer de traditioneele feest viering zonder koninklijke gasten hebben en dat Alkmaars bevolking zal laten zien wat uit en door het volk tot stand gebracht kan worden om stadgenooten en streekbewoners een prettigen dag vol afwisseling te bezor gen. Wij vieren weer op zoogenaamd beschei den voet feest, maar ook een feest zonder groote financieele offers kan gezellig zijn en net programma, dat de altijd wakkere ont- zetvereeniging ook nu weer in elkaar gezet heeft, bewijst wel, dat Alkmaar op den acht sten October weer in het brandpunt der publieke belangstelling zal staan. Het saamhoorigheidsgevoel heeft thans, met een enkele uitzondering, welke, naar wij hopen, binnenkort geen exceptie meer zal behoeven te zijn, stadgenooten van elke poli tieke richting en van elke godsdienstige overtuiging in onze ontzet-vereeniging bijeen febracht. Zoo moet het ook wezen, want de istorie des vaderlands is ons aller historie en de tijd, dat de Spaansche geweldenaars de bevolking van onze goede oude stad met den dood bedreigden, was een tijd van angst en krachtsinspanning voor alle ingezetenen zonder onderscheid van richting of overtui ging. Het nageslacht, dat de groote daden van de vrouwen en mannen van 1773 wil ge denken en eeren, miskent de beteekenis van dat gemeenschappelijk lijden en van de ge meenschappelijke vreugde over de overwin ning als het in groepjes uiteenvalt, die uit theoretische overwegingen de beteekenis der historische feiten met een geheel verschillen den maatstaf meten. De feiten bewijzen, dat in politieke groepen wisselend inzicht mogelijk is over de gemeen schappelijke houding bij gebeurtenissen, die tot dusver van een te principieel standpunt werden bekeken. w'^ h°Pen> dat binnen afzienbaren tijd Alkmaars ontzet door de Alkmaarders beschouwd zal worden als een historische gebeurtenis, die a 1 1 e ingezetenen reden tot vreugde en feestvieren moet geven. Intusschen heeft deze ontboezeming die ons toch even van het hart moest ons van de beschrijving der feestplannen op Maandag aanstaande afgeleid en om daarop weer terug te komen, kunnen wij melden, dat van jaar tot jaar meerdere buurtcommissies ge vormd worden, die vol enthousiasme beslui ten straten en buurten feestelijk te versieren om zoodoende gezamenlijk de stad in een keurig kleedje te steken. Wat het programma van den feestdag be treft, kan vermeld worden, dat van 8 tot 9 uur de gebruikelijke reveille wordt gehou den, waarna men in optocht naar de woning van den burgemeester trekt. Jhr. van Kinschot heeft dat nog niet mee gemaakt, maar hij heeft bij diverse gelegen heden ai het Alkmaarsche volkslied hooren zingen en weet dus welke melo; ie hij Maan dag nog al eens te hooren zal krijgen. Toch is de tocht naar het burgemeesters huis elk jaar een alleraardigst onderdeel van het programma en dat men daarmede het feest opent, wijst op het saamhoorigheidsge voel der burgerij, die op den dag van het gemeenschappelijk stadsfeest allereerst het hoofd der gemeente in die feestviering wil betrekken. Er wordt des morgens geen kinderoptocht gehouden, maar naar verluidt, zullen er oo het Hofplein kinderfeesten plaats hebben, welke van de buurtvereenigingen uitgaan en waarbij dus alleen de kinderen uit de naaste omgeving zijn betrokken. De tocht naar het beeld, waatbij de muziek en de schoolkinderen, die de toepasselijke verzen zingen in hun feestkleedjes met vlag gen en vaandels meetrekken, zal dit jaar een grooteren weg dan tot dusver volgen, zoo dat meer straatbewoners van deze fleurigen stoet zullen kunnen genieten. Bij het oude Victoriebeeld, dat nu reeds verlangend zijn steenen arm naar de tradi tioneele krans uitstrekt, zal de voorzitter der 8-Octobervereeniging, mr. C. J. de Lange, natuurlijk weer een gloedvolle rede houden, waarin aan den bangen tijd der Spaansche overheersching wordt herinnerd. Des middags heeft een Gilde-optocht plaats, een optocht, die een speciaal Alk- maarsch karakter zal dragen en waarin de tegenstellingen tusschen nu en een vijftig jaar geleden tot uitdrukking zullen komen Er is vooral in Alkmaar natuurlijk geen Gilde-optocht zonder kaasdragers mo gelijk, maar ook de handels- en kantoorbe dienden zullen demonstreeren hoe zij thans werken voor zoover zij tenminste werken en onder welke omstandigheden dat vijftig jaar geleden mpest gebeuren. Ook de brand weer laat dat verschil zien en haar materiaal van nu en van een halve eeuw geleden geeft natuurlijk een enormen vooruitgang te con- stateeren, de beurtvaart krijgt als vaart ook haar beurt en er zijn nog diverse andere attracties, waarvan men zich op den feest middag zelf maar eens moet overtuigen. In de avonduren wordt in de Groote Kerk een door Orpheus verzorgd concert gegeven, dat bijzonder mooi belooft te worden en voor hen, die zich liever in de openlucht willen verpoozen, heeft er op het Waagplein een voorstelling plaats, waarvan men tegen een bescheiden entree zal kunnen genieten en waaraan zeer goede artisten hun medewer king verleenen. Onder leiding van den im- pressario Bouwmeester treden b.v. artisten op als kunstenmakers zooals zij vroeger op de jaarmarkten verschenen. Men heeft krach ten uit het palais d'été en uit den Cirque d'hiver uit Parijs geëngageerd en het bestuur der 8 Octobervereeniging staat er borg voor, dat men dit jaar iets heel bijzonders zal pre senteeren. Dat tal van caféhouders en houders van dansvergunningen hun beste beentje zullen voorzetten, behoeft natuurlijk niet meer ver teld te worden, men denke b.v. maar eens aan het vermaarde gezelschap, dat in 't Gulden Vlies optreedt en aan de populair geworden Witte Raven, die in de Harmonie weer hun uitstekende dansmuziek zullen laten hooren. Overal doet men zijn best van den avond een bijzondere attractie te maken. Bedenkt men bovendien, dat de carillonist een bijzon der drukken dag heeft, dat Soli Deo Gloria weer koraalmuziek zal laten hooren en dat er des middags op de Steenbrug muziek is voor diegenen, die liever wat klanken in vlugger tempo beluisteren, bedenkt men ten slotte, dat zeer vele buurtbewoners in hun versierde straten het saamhoorigheidsgevoel tot vroolijke broederschapsbijeenkomsten zul len laten leiden, waarbij gezongen, gedanst en gefuifd wordt, dan durven wij wel voor spellen, dat er op den achtsten October weer op ouderwetsch gezellige wijze zal worden gefeest en dat Alkmaars ontzet de ingezete nen onzer goede oude veste weer de overtui ging zal bijbrengen, dat de victorie van Alk maar is uitgegaan, maar dat de vreugde over die victorie gebleven is en elk jaar ster ker gevoeld en tot uiting gebracht wordt. (Van onzen eigen verslaggever.) Langs schier eindelooze, eenzaam verlaten landwegen, met kleigrond links en kleigrond rechts, trok de persauto zich moeizaam naar de werkkolonie van uit Ehiitschland verstooten Joden, naar de „Stich ting Joodsche Arbeid", zooals de officieele benaming luidt. Heel in de verte zagen we de Hollandsche driekleur, die breed-uit wapperde over de eenigszins troostelooze vlakte, waar de gou den zonnestralen aan het feestelijk geheel een vroolijk karakter gaven. Hier, op dat afgelegen stukje land. ver van alles wat hun lief was, zijn de uitgestoore- nen tesamen bezig een nieuwe toekomst te bouwen. Wanneer we even met den leider Dr. Lu- binski, een kort gesprek voeren, vertelt hij ons enthousiast, met welk een dienende liefde zijn jongens, 150 in getal, zich op deze voor hun geheel nieuwe arbeid hebben gewor pen. Van deze 150 is 1/3 academisch gevormd, de rest komt uit handelskringen. Men beoogt in de kolonie de deelgenooten in twee jaren op te leiden tot vak-arbeiders, die zoo goed mogelijk hun brood verdienen in land- en tuinbouw, timmer- en meubelvak, smederij of schildersbedrijf. Aangezien de kolonisten niet concurreeren mogen met de Hollandsche bedrijven, werken zij alleen voor het eigen milieu. Zij hadden alles hier gebouw, getimmerd en gemetseld, gesmeed en geschilderd. Zij aten hun zelf- verbouwde aardappelen en groenten en fruit. Ook zouden zij zich toeleggen op de zuivel bereiding, want ongeveer 15 koeien was hun veestapel reeds rijk, benevens acht paarden voor het landbouwbedrijf. Zij waren van plan nog heel wat te bou wen een gemeenschapsgebouw (waarvan straks de eerste paal in den grond zal wor den geboord) van steen, met een reeks gebou wen daaromheen gegroepeerd, waaronder ook een synagoge. Het resultaat? Dat moest nog afgewacht worden. Dr. Lubinski legde er den nadruk op, dat het niet makkelijk is van een intel lectueel in twee jaar tijds een volleerden handwerker te maken. Gesteld dat het ooit mogelijk is. Want na het zes-, zevenentwin tigste jaar verliest men het vermogen om de noodzakelijke handgrepen juist en vlug toe te passen. Toch zou er wel een bestaan te vinden zijn, in Zuid-Amerika bijv., in de onontgonnen streken van Brazilië. Maar verder sprak hij niet. En wij vroe gen niet. Waarvoor ook? Deze kolonie ge tuigt voor zich zelve! Toen wij door den groententuin gingen, harkte daar een jongeman de paden. Wij vroegen hem naar zijn oorspronkelijk bedrijf. „Handelsman". „Welke branche?" „Machinerieën", was het berustende ant woord. Ach, welk een omgooien van het geestelijk handle vooral, dat deze jongelieden zich moeten getroosten. Een zwaar werk, dat veel energie en volharding vereischt. Over twee jaar, gesteld dat de omstandigheden in Duitschland ongewijzigd blijven, zal het be drijf zich geheel hebben gevestigd. Er zullen geregeld tweehonderd arbeidskrachten wer ken. De geheele kolonie zal dan zijn vol tooid. En toen moesten we naar de tent, waarin de officieele opening van dit werkkamp zou plaats hebben. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op prof. J. P. A. Franss, afgevaardigde van het ministerie van buitenlandsche zaken, prof. dr. D. Cohen, prof. dr. H. Fryda, voor zitter van de economische commissie voor bij zondere Joodsche belangen, ir. J. Roebroek, hoofd van de directie van den Wieringer meerpolder, dr. Verwey, directeur van het bureau voor arbeidsbemiddeling, A. J. Men- des da Costa, secretaris der Portugeesch Is- raelietische gemeente, rabbijn L. H. Sarlouis, namens het Rabbinaat der Ned. Israël. Hoofdsynagoge, rabbijn B. Ricardo, namens de Portugeesch Israelietische gemeente, A. Simons Mzn., voorzitter van het Haagsche vluchtelingencomité, mr. K. Jansma, secre taris van den Zuiderzeeraad, en namens de Ned. Israël, gemeente te Alkmaar de heeren mr. A. Prins, E. S. Hamburger en S. E. Leuw en vele anderen. Openingsrede. De voorzitter van den raad van beheer van de Stichting Joodsche Arbeid, de heer G. v. d. B e r g h, sprak de openingsrede uit. Na een woord van welkom zeide spr.Wij staan hier op vrije grond. Op een bodem in de meest letterlijke zin, ontworsteld aan de baren, maarin even letterlijke zin, ontrukt aan vreemde dwingeladij. Zoolang Neder land Nederland zal zijn, zal hier het vrije woord weerklinken en zal hier vrijheid van geweten zijn. Zoolang Nederland Nederland zal zijn, zal hier niemand om redenen van godsdienst of ras worden achtergesteld bij anderen. Zoolang Nederland Nederland zal zijn, zullen zij, die om der wille van het ge weten andere landen moesten verlaten, hier een toevlucht kunnen vinden. Wij wisten dit en daarom hebben wij ons, in vol vertrou wen tot de Nederlandsche regeering gewend. De aloude, vaderlandsche traditie getrouw, heeft de Nederlandsche regeering niet ge aarzeld haar hulp bij de uitvoering van onze plannen te verleenen. Hiervoor past ons groote dank. En niet alleen de regeering, maar ook alle andere ambtelijke instanties, waarmee wij in aanraking kwamen, zoowel colleges als per sonen, hebben ons met volle kracht gesteund en ter zijde gestaan. Een bijzonder woord van hulde voor onze onmiddellijke „chefs", de directie van de Wieringermeer, is hier op zijn plaats. Wij mogen dankbaar verklaren, dat wij ook van die zijde onvoorwaardelijke, volle medewerking hebben ondervonden. Dank moeten wij ook uitspreken tegenover het Nederlandsche volk in al zijn geledingen. Hierop sprak de heer v. d. Berg woorden van dank tot de Britsche en Amerikaansche vrienden, waarna hij de kampbewoners toe sprak. Vervolgens sprak ir. R o e b r o e k. Spre ker zeide, dat er zeer prettig is samenge werkt met de bewoners en den leider van het kamp. Er is zeer veel goeds tot stand ge bracht. Spr. hoopte, dat ook in de toekomst de goede samenwerking zal blijven bestaan. Wij, aldus spr., zullen gaarne onze volle medewerking verleenen. James Mac Donald spreekt. Het was hierop prof. James G. Mac- Donald, de hooge commissaris voor de vluchtelingen, die een rede uitsprak in het Engelsch In een wereld van wantrouwen en onvei ligheid, aldus spr., is de kolonie, die van daag officieel wordt geopend een hoopvol teeken. Het wijst erop, dat mannen en vrou wen van goeden wille besloten zijn aan on schuldige slachtoffers van een politiek systeem de gelegenheid te bieden zich een nieuw bestaan te scheppen in een nieuw va derland. Uit naam van het bestuur van het hooge commissariaa bracht spr. dank aan de Nederlandsche regeering en het Neder landsche volk. Na erop te hebben gewezen, dat een van de meest bemoedigende ondei- deelen van het vluchtelingenwerk is: het ge schikt maken der jonge mannen en vrouwen voor handenarbeid, laat spr. de verschillende pogingen de revue passeeren, die door tal van instellingen in deze richtingen worden gedaan. Spr. noemde o.m. ,,Hechaloetz", de Joodsche wereldjeugdorganisatie met trai ning centra in tal van landen, die aan meer dan 1000 jonge menschen buiten Duitsch land een landbouwopleiding geeft. Uitvoerig besprak spr. het belangrijke werk op dit ge bied in Frankrijk, in Tsjechoslowakije, Enge land, Denemarken, Polen e.a. landen. Komende tot Nederland, memoreerde spr. de prachtige opleidingsschool voor vluchte lingen door de Quakers bij Ommen gesticht en met bijzondere waardeering gewaagt de heer Mac Donald het besluit der regeering om dit werkdorp Nieuwesluis met 75 H.A. land gedurende tien jaren vrij van huur, in gebruik te geven. Het is van beteekenis dat een kolonie, bestemd om slachtoffers van ver volgingen te bevrijden, gesticht is op een stuk grond, dat door noeste vlijt aan de zee is ontworteld. De Joodsche gemeenschap heeft zijn deel in de hulpverleenning bijgedragen. Meer dan 300.000 zijn daarvoor door een be trekkelijk klein aantal personen bijeenge bracht. Voor alle regeeringen zijn de tijden moei lijk, overal heerscht werkloosheid en econo mische ontwrichting, het is dan ook niet te verwonderen, dat men in vele landen de vreemdelingen binnen de landsgrenzen niet welwillend beschouwt, men mag echter ho pen, dat de verlichte naties der wereld be reid zullen zijn uitzonderingsbepalingen aan van huis en haard verdreven vluchtelin gen. Hun aantal is relatief gesproken zoo klein, dat de hun betoonde gunstige uitzon deringsbepalingen in geen enkel opzicht de landen benadeelen. Terecht is Holland trots op zijn eeuwen oude traditie van haat wegens onderdruk king en asylrecht voor de onderdrukten. Het Hollandsche volk is steeds bereid nieuwe we gen te begaan. Vervolgens voerde het woord dr. B. K a h n (Parijs), voorzitter van de Europee- sche afdeeling van the American Joint Distri- bution Committee. Uit naam van het comité van bijzondere Joodsche belangen bood prof. d r. D. C o- h e n zijn gelukwenschen aan. Spr. bracht dank aan de regeering. De Hollander is steeds bereid hulp te verleenen en thans heeft de regeering weer een nieuw bewijs ge geven de verdrukten en verjaagden te willen helpen en steunen. Woorden van dank richt te spr. ook tot prof. Mac Donald. Het woord werd nog gevoerd door rabbijn Sarlouis, waarna de heer v. d. Bergh de aanwezigen uitnoodigde tegenwoordig te zijn bij het inslaan van de eerste paal voor het gemeenschapshuis. De Stichting Joodsche Arbeid, die haar werkzaamheden in Maart 1934 is begonnen, beoogt het jonge Duitsch-Joodsche geslacht hulp te bieden. De ietwat-ouderen van dit geslacht zijn uit hun beroep gestooten, de nog jongeren wordt iedere mogelijkheid een beroep te lee- ren, ontnomen. Reeds thans zijn in het werkdorp zeven verschillende bedrijven in werking. De afdeeling landbouw omvat in het na jaar van 1934 87 H.A. bouwland met vee teelt en hoenderfokkerij. Het landbouwbe drijf kan in het voorjaar van 1935 nog aan merkelijk uitgebreid worden. In het tuinbouwbedrijf worden aardappe len en groenten geteeld; gedeeltelijk onder glas. Het is het eerste tuinbouwbedrijf in het drooggelegde gedeelte van de Zuiderzee. Onder leiding van twee ervaren Hollandsche bedrijfsleiders worden op het oogenblik reeds 40 jongelieden in land- en tuinbouw opgeleid. Landbouw-, tuinbouw- en veeteelt zullen het werkdorp van de noodige levens middelen voorzien. Het bouwbedrijf bestaande uit een groep timmerlieden en een groep betonwerkers en metselaars bouwt het dorp zelf geleidelijk op. De meubelmakerij, welke 15 arbeiders telt, vervaardigt onder leiding van een meubelma ker, al het benoodigde voor de inrichting. Alle meubels, die hier gemaakt worden, zijn voor de inrichting van het werkdorp be stemd. In de werkplaats voor de metaalbewerking worden onder leiding van een Hollandschen werkbaas alle smids-, loodgieters- en soort gelijke werkzaamheden, die bij de opbouw noodig zijn, uitgevoerd. Wij namen afscheid in de hoop, dat de zwerftocht van de kinderen Israëls eens een einde moge nemen, en Ahasverus rust vinde Toen tuften wij terug door onze eigen ont ginning, uitdrukking van onze volkskracht en ondernemingsgeest. De akkers, vlak en onafzienbaar, waren leeggeoogst. De ploeg met tractor dreef alweer door de stugge aarde zijn glanzende, wentelende schijven, terwijl de geur van het verschgedorschte graan ons tegenwoei op den bollen wind. Eindelooze wegen, boomloos. Alleen de wilde zeeaster, bleekpaars, bloeide er in dich te bossen, langs greppel en bermen, bijna uitgebloeid, gehuld in dichte wolken stuiven de pluizende zaden waar het licht door waasde. Maar de schuren, met hun steunbeeren, hun rond-getoogde groote deuren, breed en hoog voor de optasting van groote massa's vrucht, de bosschen-in-aanleg, de breede vaarten, het getuigt alles van flinken opzet, economisch bedrijf, hoop op de toekomst voor ons belangrijkste bedrijf: de landbouw. Zitting van Maandag 1 October. MELKDIEFSTAL. Op grond van een voor ons niet opge helderde reden had de 57-jarige dienstbode of huishoudster, de weduwe P. K., Maria S. te Winkel zich op 14 April wederrechtelijk een hoeveelheid melk toegeëigend van den vee houder v. d. V., aldaar. De vrouw stond te dier zake op 2 Juli terecht. Zij gaf het feit wel toe en beweerde, dat armoede de drijfveer was, doch veel meer was er op de zitting niet uit te krijgen. De heer Wiggers werd toen aangewezen, om te trachten meer licht in deze zaak te ont steken en een beter lantaarnopsteker zou men zich moeilijk kunnen voorstellen. Zijn rap port liet aan duidelijkheid niets te wenschen over en had tot conclusie, dat de toestand niet couleur de rose was, zoodat de rappor teur zich onthield van een gunstig advies. Requisitoir: f 40 boete of 20 dagen. Uitspraak: 1 maand gevangenisstraf. VECHTPARTIJ MET GEVOLGEN. De 28-jarige petroleumventer Jan H. te Schoorl en zekere J. Koopman hadden een gokkaartspelletje met elkaar gespeeld en kregen daarna een meeningsgeschil over winst en verlies, hetgeen Jan H een kerel van plan. 1.85 M., besliste door zijn tegen partij op zijn gezicht te slaan, voor welk feit hij heden tot f 5 boete of 2 dagen werd ver oordeeld. BELEEDIGING. Een te Hoorn resideerende tuinman, Elias Sijtse H., had aldaar op 18 Mei den opper man Homme Bingsma beleedigd door hem onder meer de ver van fraaie woorden: lee- lijke souteneur, toe te voegen. De heeren woonden naast elkander, er bestond zekere wrijving en de opperman had volgens ver dachte zijn 8-jarig zoontje gedreigd, hem naar zijn dronken vader te schoppen. Het was hier dus zoo'n beetje Jan die sloeg Lijsje en Lijsje die sloeg Jan. De tuin der kwam er in verband met deze omstandig heid af met 5 boete of 3 dagen. Hij was reeds 2 maal wegens beleediging veroor deeld, wat niet in zijn voordeel pleitte, maar de politierechter hield daarmede geen reke ning. DIEFSTAL VAN TIMMERHOUT. De landbouwer Simon K. stoffeerde de verdachtenbank ter zake den hem telaste ge legden diefstal van divers timmerhout en 'n pak spijkers ten nadeele van getuige K. Kreijger. De verd. erkende, doch beweerde ook van Kreijger, timmerman te Oudesluis, een en ander te vorderen te hebben en zich op deze eigengerechtigde wijze schadeloos te hebben gesteld. De boerderij was afgebrand en Kreijger had die opgebouwd en dit werk niet ten genoege van verdachte opgeleverd, waardoor wrijving ontstond. Het hout was bedekt met zakken. Eisch f 50 boete of 50 dagen. Over den brand zou de officier maar niet verder praten.' Mr. Langeveld, verdediger, pleitte vrij spraak. Vonnis: 25 boete of 10 dagen. HET GELD NIET AFGEDRAGEN. De niet verschenen heer Bouke T. te Hens broek had verzuimd af te dragen een bedrag van 2.50, door hem ontvangen voor ver kochte loten, aan den secretaris-penningmees ter van een gymnastiekvereeniging J. Slinger. Eisch 25 boete of 10 dagen. Vonnis 15 boete of 10 dagen. Het slechtste lot heeft hij nu zelf getrokken. BELEEDIGING. Een Heldersche chauffeur, Jan Egelbert B., had op 22 Mei den reiziger H. de Jongh be leedigd op grond van een bestaande kwestie tusschen de heeren, gerezen naar aanleiding van een ondergane veroordeeling door den kantonrechter De heer de Jongh wenschte niet zoodanig te woiden gekwalificeerd en deed klachten, met gevolg dat J. E. heden werd veroordeeld ter zake beleediging tot 10 boete of 10 dagen. Mej. H. v. Otteren, verloofde van mijnheer de Jongh, getooid met een extra scheef hoedje, fungeerde als tweede getuige en deelde mede, de geïncrimineerde woorden mede te hebben aangehoord. GRAS WEGGEHAALD. Zonder gerechtigd te zijn, hadden de hee ren Corn. D. en zijn knecht Jan O. te Boven- karspel op 2 en 4 Mei afgemaaid een perceel te veld staand gras en zich dit gras weder rechtelijk toegeëigend. Zij stonden heden te dier zake terecht, gaven het feit toe, doch beweerden misleid te zijn door een contract met het heemraad schap Drechterland, dat naar hun meening niet duidelijk aangaf, wat zij wel en wat zij niet mochten maaien. De veehouder Dirk Houwert, naar zijn meening de benadeelde, wenschte eén civiele vordering in te stellen. Het bleek een ingewikkelde kwestie te zijn en dus requireerde de officier vrijspraak. Von nis conform. Natuurlijk greep Houwert er nu leelijk naast. VELDWACHTER BELEEDIGD. De rijksveldwachter Schellinkhout werd na een gedane waarschuwing te Barsingerhorn door zekeren Bern. de G. zoo onbehoorlijk be jegend, dat hij een klacht deed ter zake be leediging en heden de voldoening smaakte, dat gemelde B. de G. werd veroordeeld tot f 20 boete of 10 dagen. De veroordeelde staat bekend als een onverschillig mensch, dat denkt maar te kunnen doen, wat hem goeddunkt. WATER BIJ DE MELK GEDAAN. Een maand gevangenisstraf. De niet verschenen veehouder Jacob de Vr. te Wervershoof bleek na gehouden controle door den keurmeester J. v. Ammers aan zijn broeder melk geleverd te hebben, die niet aan de door den keuringsdienst te Alkmaar ge stelde eischen voldeed. Dr. Mol consta teerde een ernstige vervalsching door bijge- plengd water. De officier vorderde in ver band met de familieomstandigheden 1 maand gevangenisstraf. Vonnis conform. VERZET TEGEN EEN AMBTENAAR. Van kwaad tot erger. Een 54-jarige gebrild groentenhandelaartje, Joh. de J. te Bovenkarspel, dat er zeer ge moedelijk uitziet, had zich op tamelijk ern stige wijze en met geweld verzet tegen den brigadier der rijksveldwacht Bruines en dezen ambtenaar bovendien nog uitgescholden op een koop toe. Brigadier Bruines had in opdracht den groentenhandelaar te airesteeren wegens een niet tijdig betaalde boete. Verdachte moest f 3 betalen, doch had 1.50 voldaan wat echter Bruines niet aanging. Deze had op dracht om verdachte naar Alkmaar te brengen voor den ambtenaar. Het mannetje stond heden terecht en werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Onze vriend had al te veel praatjes en daar schiet je in de rechtszaal slecht mee op. RIJBEWIJS GELEEND. De niet aanwezige verdachte Jacob P. te Bovenkarspel had gereden met een vier wielig motorrijtuig, met gebruikmaking van een nummerbewijs. dat niet op zijn naam stond. Het goede document had Jaap ver loren en van den timmerman J. Nieuweboer diens rijbewijs ter ieen gekregen. Vonnis f 15 boete of 15 dagen. SCHOENEN GEKOCHT MAAR NIET BETAALD. De arbeider Jacob de W. te Castricum had op 'n dag in Mei een schoenwinkelier H. in de Vinkenbaan te Bakkum opgelicht yoor

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9