Agenda Siad en O De herdenking van Alkmaar's ontzet. EEN DANKBETUIGING UIT HET ZIEKENHUIS. VOOR HET DIERENASYL. RECHTS GING VOOR. KOEIEN, DIE NIET OP HET SNEL VERKEER LETTEN. TREINVERTRAGING AMSTERDAM—ALKMAAR. Ondanks den regen wordt er met opgewektheid feestgevierd. De rede bij het beeld. DE STEMMING VOORAF. De kinderoptocht op Zaterdagavond. De versierde straten. 8 De Zondag. Optocht S.I.S. De groote dag zelf. De regen valt De burgemeester dankt voor de hulde. De plechtigheid bij het beeld. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, -dien werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Cinema Americain, half 8, hoofdnummer Flying Down to Rio (operette); hoofdrol Dolores del Rio. Toegang boven 14 jaar. Tot 12 uur doorloopende voorstellingen A. B. T., half 8, hoofdnummer Mister Robinson Crusoë (avont.)hoofdrol Dou- glas Fairbanks. Toegang voor eiken leeftijd. Tot 12 uur doorloopende voorstellingen. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Voorjaarsparade (rom.); hoofdrol Franzis- ka Gaal. Toegang voor eiken leeftijd. Tot 12 uur doorloopende voorstellingen. Maandag 8 October. 8 uur, Waakt en DidL lezing met licht beelden door mej. Joh. Ekering uit Parijs. Dinsdag 9 October. 8 uur, loge-gebcuw Nieuwesloot, psycho metrische seance mevr. Akkeringa. Woensdag 10 October. 7 uur, café Rus te Heerhugowaard, lezing door den heer Hazeloop, rijkstuinbouwleer- aar, over de teelt van geneeskruiden 8 uur, loge-gebouw Nieuwesloot, psycho metrische seance mevr. Akkeringa. HIJ WAS NIET IN STAAT OM TE RIJDEN. Hedennacht, ongeveer 12 uur, stopte op den Stationsweg een motorrijder, die zijn machine overgaf aan een man, die in kenne- lijken staat van dronkenschap verkeerde. Deze man begreep dan ook niet veel van de uitlegging waar hij gas en waar hij „lucht kon maken, maar nam de machine aan en trachtte terwijl de vorige berijder reeds verdwenen was er boven op te gaan zitten. Hij viel er telkens mee om en het is onbe grijpelijk dat er nog toeschouwers zijn die in een dergelijk geval pogen den man op zijn machine te hijschen en op weg te helpen. Het dringt blijkbaar niet tot hen door aan welk gevaar de weggebruikers op deze wijze worden blootgesteld. Gelukkig was de man zoo dronken, dat alle gezamenlijke pogingen faalden. Een der toeschouwers waarschuw de de politie die zoo verstandig was ter voorkoming van ongelukken den man mee naar het bureau te nemen. Een toeschou wer, die zich te veel met het geval bemoeide, werd eveneens mee naar het bureau genomen waar proces-verbaal wegens beleediging te gen hem werd opgemaakt. RIJKSTELEFOONDIENST. De volgende telefoonaansluitingen zijn in de maand September tot stand gekomen: 1589 A. Bart, hooi- en stroohandel, Ooie vaarstraat 17; 1592 B. Prijs, dameskapper, Langestraat 4; 1593 Ned. Herv. Diaconie, Veerstraat 1; 1599 S. J. de Graaf, levensmid- delenbedrijf, Appelsteeg 6. Namens de patiënten van vrouwenheel- kunde in het Central Ziekenhuis verzocht men ons, in verband met het reeds vermelde ziekenhuisconcert, nog het volgende op te nemen. Vrijdagavond j.1. 8 uur werd ons, voor de nieuwere patiënten, een ongewoon feest be zorgd. De heer Jonker met zijn mannen- kwartet „Zang en Vriendschap", mei. N. Wijn, de heer Akkerman en de heer C. Sie- werds hebben ons -met hun zang, piano- en vioolspel een genotvollen avond bezorgd. Voor den aanvang waren wij allen zoo opgewonden als wij nog nooit waren ge weest voor een uitvoering in de wereld bui ten de muren van het ziekenhuis. Wij heb ben hier een wereldje op zichzelf. Maar nu wij hier voor onbepaalden tijd geïsoleerd liggen van de buitenwereld, allen met onbepaald verlof, kwam een klein deeltje van de wereld naar ons toe, waarvoor wij ze allen zeer dankbaar zijn. Hulde aan onze steeds bereidwillige zus ters voor wie geen moeite te veel was. Velen ervan hebben haar vrije uren ervoor opge offerd. Ook een dankbaar woord van waardeering aan het ziekenhuis waar ons het leven op allerlei manieren zoo aangenaam mogelijk wordt gemaakt, voor eenige weken vinden velen van ons het een gezellig kosthuis. Tot besluit willen wij nog den heer Dun complimenteeren over zijn geestige toespraak En nu „lest best", hulde aan mijnheer Jon ker en solisten. Voor het te stichten dierenasyl zijn bij den inspecteur van „Dierenbescherming" nog in gekomen 2.50 van mevr. K. en 1.— van mevr. K., benevens 2.50 van Miep en Mop Totaal werd voor dat goede doel thans 25.75 ontvangen. Op den hoek Kennemerstraatweg—Wil- helminalaan had gistermiddag een aanrij ding plaats tusschen twee auto's, doordat aan de eene geen voorrang was verleend. De aangereden wagen werd deerlijk geha vend, terwijl tegen den bestuurder van den anderen wagen proces-verbaal werd opge maakt. Op den Hoeverweg moest gistermiddag een auto, die een vrij groote snelheid had, plotseling stoppen voor een aantal koeien. Door het krachtige remmen en den gladden weg slipte de wagen en werd ernstig bescha digd zoodat hij door een garagehouder moest worden weggesleept, TE WATER GEVALLEN. Spelen op een brug. Een 4-jarig dochtertje van den heer van Slooten speelde gistermiddag op de brug bij de Oosterburgstraat. Op een gegeven mo ment viel het kind te water en dit ongeval zou zeker ernstige gevolgen hebben gehad als niet de toevallig passeerende heer Sie brands met de reddingshaak was komen op dagen. Van den anderen kant kwam men aanvaren met een vlot van den heer Berk bout en toen kon het kind behouden op het droge worden gebracht en naar zijn woning in de Eerste Kabelstraat worden vervoerd. BRAND TE HEERHUGOWAARD. Zondagmiddag ongeveer drie uur ont stond door onbekende oorzaak brand in de boerenbehuizing van den landbouwer P. Groot op de Buurt aan den Middenweg te Heerhugowaard. Het met riet gedekte ge bouw, waarin tevens eenig hooi aanwezig was, stond in enkele oogenbükken in lichte laaie, zoodat de bewoners niets konden red den. Gelukkig was de-iwtnd voor de belen dende perceelen gunstig, zoodat de motor spuit, die spoedig ter plaatse was, zich tot het brandende perceel, dat spoedig gehrel tegen den grond lag, kon bepalen. Naar we vernemen waren zoowel woning als inboedel verzekerd. Door het stroomloos geraken van het traject Koog Zaandijk—Wormerveer ondervond de electrische trein welke om 9.36 uur Zaterdagavond uit Amsterdam naar Alkmaar vertrekt, ruim een half uur vertraging. In Krommenie moesten de reizigers uitstappen; hier konden zij met den volgenden trein, welke over het andere spoor werd geleid, hun reis ver volgen. De montagewagen uit Uitgeest was spoedig ter plaatse. Na ruim een half uur was de storing verholpen. De reizigers voor Haarlem ondervonden ongeveer drie kwartier vertraging. Voor Alkmaar werd een extra-trein aange vraagd. OPENING TROEPHUIS TROEP II DER PADVINDERS. Daar er in Alkmaar te veel deelname was voor de padvinderij, had het afdee- lingsbestuur van den Kaninefatentroep besloten den troep in tweeën te splitsen Reeds 2 maanden was er door 2 vendels afzonderlijk gewerkt met goede resulta- Zondagmiddag werd de troep officieel gesplitst in het troephuis Kaninefatum De troep I heet de Kaninefaten, troep huis in den Hout, en troep II heet de Geuzen, troephuis achter het Gymnasi um. Vanuit den Hout werd er naar het 2e troephuis gemarcheerd. Onder veler belangstelling werd daar het troephuls geopend door den heer Moens. De beschermheer, jhr. F. H. van Kin schot, sprak de hoop uit, dat het troep huis nog lang op die plaats zal staan. Verder bedankte de hopman der Geu zen, de heer Wensink, hopman v. d. Berg van de Kaninefaten, voor alles wat hij voor hem gedaan had. Ook de akela der Kath. welpen sprak een woord van hulde. Ten slotte werd een groot diner ge houden, terwijl de avond werd besloten met een groot gezellig kampvuur HET WITTE KRUIS. AFDEELING ALKMAAR. Het bestuur van de afdeeling Alkmaar van Het Witte Kruis brengt ter kennis dat van het hoofdbestuur van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis" bericht is ingekomen dat vanaf 15 October a.s. gedurende de wintermaanden wederom een aantal ondervoede jongens en meis jes, van 714 jaar, kinderen van leden van eene afdeeling, gratis in de Herstel lingsoorden „Heideheuvel" en „Bosch en Heide" kunnen worden opgenomen, voor den tijd van 4 weken. Voor „Heideheuvel" werd het aantal bepaald op 15 meisjes, terwijl in „Bosch en Heide" slechts een beperkt aantal jongens kan worden opgenomen. Uit een medische verklaring moet echter blijken dat het betrokken kind inderdaad on dervoed is, en niet lijdende aan een of andere ziekte. ZWAAR ONWEER BOVEN OTERLEEK. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag ont lastte zich te Oterleek een zWSar onweer, ge paard gaande met hagelslag. De bui was zoo hevig, dat van een onderweg zijnde auto de voorruit werd verbrijzeld door de hagel. Zaterdagavond hebben diverse jeugdver- eenigingen met vlaggen en fakkels een tocht door de stad gemaakt. Met twee muziekcorpsen, één voorop en één tusschen den stoet, trok men vanaf het Waag- plein door de reeds feestelijk versierde straten, voorafgegaan en gevolgd door politieruiters Het was een alleraardigst gezicht, al deze kinderen met fakkels en lampions voorbij te zien trekken en de optocht had dan ook een overgroote belangstelling. Nu er reeds „proef-verlicht" is, kunnen we in het algemeen mtdedeelen, dat de buurt bewoners in diverse wijken weer hun uiterste best hebben gedaan. De gemeente zorgde voor een magndfique illuminatie van de Bergerbrug. Deze maakt des avonds als alle lijnen zich in gloeilampjes afteekenen, een sprookjesachtigen indruk. In de stad heerschte gisteravond reeds een gezellige drukte. De talrijke versierde en ver lichte straten trokken talrijke bezoekers. DeLangestraat was wel het hart van de reeds opkomende feestvreugde. Drommen hossende en zingende jongelieden trokken her haaldelijk door de straat, die er met de roode en witie doeken, waartusschen lampen waren gehangen met perkamenten kappen, waarop het Alkmaarsche wapen geschilderd was, echt vroolijk uitzag. De Hoogst raat baadde in een zee van licht De vele lampjes en de lichtgevende „kaasjes' hebben tusschen het groen een prettig effect. In het water aan de M i e n t ligt wepr een versierde en verlichte zolderschuit, waarop vanavond zeker de muziek zal plaats nemen om haar tonen te iaten schallen, zooals ook verleden jaar gebeurde. Nog een andere ver lichte boot ligt daar in het water, een boot met een toren erop gebouwd, die met zijn groot aantal lampjes schitterend in het water weerkaatst. Met de aan een koepel bevestigde lampen in het midden boven de straat hangende en daarnaast groene guirlandes, is de M a g d a - lenenstraat een mooie ingang voor het Hofplein. Het Luttik-Oudorp heeft weer reuzen-kaarsen met aan den voet bloemen bakken, waarin roode en witte dahlia's, langs den waterkant geplaatst. Met hun getemperd licht kunnen zij zich niet op een grootsche verlichting beroemen, maar desniettemin trekken zij zeer de aandacht. Het Verdronkenoord heeft ter weerszijden van de breede gracht verlichte zuilen, getooid met het Nederlandsche en het Alkmaarsche wapen en daar schuin overheen hangende rood-witte vlaggetjes, een en ander ontworpen en uitgevoerd door de heeren Groothuizen en Wiedijk. De bruggen aan deze gracht, waarvan de verlichte bogen weerkaatsen in het water, doen prettig aan. Steenenbrug (ook hier zijn de bogen omgeven door een lichtlijn van vele lampen) is een bouwwerk opgericht dat met de daar 0p aangebrachte woorden een plei dooi IS voor het dempen der geacht „De moderene tijd met zijn snelverkeer vraagt ruimte op de wegen, maar 't Alkmaar's beheer houdt nog demping tegen", dat zijn de woorden, die te lezen staan op het groote met wit doek omspannen bouwsel, dat een zee van licht verspreidt en aan welks voet een bloemperk is aangebracht. De heer Geels, de ontwerper van de spreuk, heeft met deze woorden weergegeven een door de bewoners lang gekoesterden wensch. De verlichting werd belangeloos door den heer Genefaas uitgevoerd. De St. Annastraat lokt den bezoeker door een groot aantal geschilderd lichtbakken van eigenaardigen vorm. De verlichting met wandlampen aan de gevels der huizen is zeer aardig. In de Hekelstraat voert de groene kleur den boventoon: groene, rechte elkaar midden boven de straat rakende guirlandes, groene latten met groene lampions en daar- tusschen roode witte dito en tal van roode en witte vaantjes, hangende aan een grooten cirkel. Een verlichting en wijze van versie ring, die de aandacht trekt. Van de L a a t is dezen keer alleen het zoo Eenaamd „stille" gedeelte (van Kapelsteeg tot immerhoek) in een feestkleed gestoken. Hooge vierkante masten van boven met wit en van anderen met oranjedoek omspannen (met daartusschen bloembakken) zijn op het trottoir geplaatst en onderling verbonden door een electrisehen draad, waaraan vele, zeer vele, lampen, die een zee van licht ver spreiden. Ongeveer in het midden van het versierde straatgedeelte is een groote eere poort opgericht, waarop met groote roode letters „Victorie" te lezen staat. In het F n i d s e n is bij de St. Jacobsstraat een poort gebouwd in den vorm van een vroegere poort aan den ingang der steden. Met de daaraan hangende lantaarns een zeer aardig en effectvol bouwsel. Het verdere ge deelte der straat tot aan de brug bij de Mient geeft een levendig beeld met het roode en witte vlaggendoek, waarover de heldere lam pen aan vele bogen hangende, een fantastisch licht werpen. De Spoorstraat heeft een dubbele rij pilaren gekregen waarop bloemenbakken geplaatst zijn. De Stationsw e g geeft aan beide zijaen lange snoeren van electrische lichtjes wat een feeêrieken indruk maakt. Daar tus schen zijn bakken met bloemen opgehangen en electrische lantaarns zijn weer van oran- je-zijden schemerkapjes voorzien. t c r 00 's a's van ouds met feestelijke zuilen en tal van gekleurde licht- pdgVCr8ier mC* *"er en oranje-wim- Aan 't Kerkplein zijn langs de huizen rij aan palen tal van kleurige vlaggen en oranjeballons opgehangen en ook in de luinstraat en de Forestusstraat heeft men zijn best gedaan iets goeds te bereiken. In de Tuinstraat b.v. is een eerepoort opge richt en zijn bussen met afgesneden bloe men opgehangen. In,d,e S i n t Josephstaat had de jeugd het initiatief genomen, maar de regen kwam helaas telkens weer de met zooveel moeite tot stand gebracht versiering beder* De Lindelaan is eveneens smaakvol versierd. Bij~hëTbegin en het einde zijn eere-poorten opgericht. Ook het Varneb roek heeft een mooi geslaagde verlichting. Evenals Zaterdagavond was in de stad reeds een kleine feeststemming merkbaar Men voelde, dat er iets gaande was, ook al uitte zich dat dan niet in een uitbundig ru- m<Veie cafés hadden goed bezoek en waar een dansje gemaakt kon worden, liep aardig vol. Tom van der Stap en zijn tien witte Raven dat dit voor De Harmo nie een groote attractie zou zijn, was ge makkelijk te voorzien. De uitmuntende band is hier meer dan populuair geworden. En thans op het tooneel in de groote zaal komt de band al bijzonder tot haar recht en de zaal is een pracht dansgelegenheid. Op het tooneel komen de Show-nummers van Tom en zijn leden zoo mooi uit. Reeds Zaterdag- avond waren tal van danslustigen in de beste stemming bij elkaar. Fox-trot, tango, rumba enz., wisselden elkaar in bonte rij af en men amuseerde zich uitstekend^ Ook gis teren was het druk en vanavond zal de feest- en dansvreugde bij de Witte Raven zeker haar hoogtepunt bereiken. Ook in 't Gulden Vlies liet de welbekende Tiroolsche band haar opgewekte muziek weerklinken en onder de bekende, rustige leiding van den heer A. Englander zullen ook hier de ware 8 Oct.-triomfen hoogtij vieren. Velen zullen naar Ober-Bayern trekken, om met recht te genieten van dans en muziek. Aan „Stimmung met Dorfmusik" zal het zeker niet ontbreken. Inde Korenbeurs is eveneens menig dansje gemaakt. De „Professional-band vermocht ook daar reeds de voorpret zoo goed mogelijk te maken. Op een en ander zullen we vanzelfspre kend morgen uitvoeriger terugkomen. De buuftvereeniging S.I.S., die in de stad bekend is geworden door het organiseeren van reeds meerdere kinderfeesten, heeft voor heden ook de kinderen weer een feest gebo den. Het begon vanmiddag met een optocht vanaf het plein aan de Eikelenbergstraat, waarop een fnarsch door verschillende stra ten volgde. Achter de opwekkende tonen var een muziekgezelschap liepen vele kinderen in het wit en met bloemen getooid. Enkele groepen trokken de aandacht, o.a. een prin- senpaar, een bruidspaar, Micky Maus en een pindamannetje. Het geheel bood een vroo- lijken, fleurigen aanblik. 't Is nog vroeg, terwijl we dit schrijven. Een groot gedeelte van Alkmaar is nog in rust. Een grauwe lucht overdekt de feeststad en onafgebroken valt een miezerige motregen neer. De straten worden glimmend en dit alles maakt, dat de feeststemming vrijwel geheel wegblijft. Toch ziet men, dat er iets bijzonders te doen is. Immers honderden kinderen trekken in lange rijen naar de Steenenbrug, waar verzamelen geblazen werd voor de reveille. Vandaar trok men onder leiding van Corn Jonker en met de muziek van St. Louis en Soli Deo Gloria voorop de stad door naar de woning van burgemeester Van Kinschot aan den Nieuwlandersingel, waar om negen uur een 500 kinderen zich opstelden om onzen burgervader een aubade te brengen. Inmiddels had de burgemeester zich met zijn echtgenoote en zijn kinderen op het bordes opgesteld en daar weerklonk op den nog ont- wakenden morgen het heldere gezang uit honderden keeltjes. Nadat de liederen ten gehoore waren gebracht, bracht de kinder massa een driewerf hoera uit op den burge meester. Het ongeveer 10-jarige Liesje Voorthuizen boodt aan Mevr. v. Kinschot bloemen aan. De burgemeester bracht vervolgens met enkele woorden dank voor de hem gebrachte hulde. Hij was blij dat nu ook zijn echtge noote de Alkmaarsche jeugd had hooren zingen. Ouden traditie getrouw zou hij ook de jeugd in den tuin tracteeren. Een bijzonder woord van waardeeren uitte de burgemeester over het door onze stadgenooten mej. M. N. Zwaan en den heer Corn. Jonker gecomponeerde lied 8-October- herdenking. Vervolgens trad het volledige bestuur van de 8 Oct. bestuur naar binnen en werden de kinderen gul onthaald. Dadelijk na deze reveille werd onze aan- dacht gevraagd voor de koraalmuziek, die Pu0. P1^'3 o l v- Jac- {er Hall bracht vanaf het bordes van het stadhuis. Velen luisterden voor het Stadhuis naar de altijd indrukwekkende muziek. Het bleef in de stad zelf buitengewoon stil, natuurlijk deed het slechte, regenachtige weer zich gelden. Op de Maandagsche Veemarkt vond de carillonnist van den waagtoren, de heer W Crefeld een dankbaar gehoor De jaarlijksche kinderoptocht, die anders altijd de ruimte tusschen het carillonspel en de huldiging naar het Victorie-beeld opvult ontbrak dit jaar en nogmaals: van een feest stemming was nog weinig te merken. Vaandal-defilé Nationaal Jongeren Verbond. Het Nationaal Jongeren Vejbond organi- seerde hedenmorgen een groot vaandel- defile, waaraan de volgende verenigingen deelnamen: De Ned. Padv., de R K Ver kenners, de Besturenbond, de Driehoek GHde3' dC ^raalmeisles en het Meisjes Men vertrok van de Nassaulaan, langs de volgende route: Nassaulaan, KennerMersin- gel, Nieuwlandersingel, (vaandelgroet voor dDe." bur?eme<3t«r), Emmabrug, Zilverstiaat Ridderstraat, Laat, Voordam, Waagplein Mient, Langestraat, Gasthuisstraat, Zeven' huizen, Geest, Heul. Hierna werd gemarcheerd naar het Victo nebeeld, waar de deelnemers de plechtig heia. bijwoonden. Ondanks het minder gunstige weer in de middaguren, woonden honderden bij het Victorie-beeld de jaarlijksche plechtigheid bij O. m. waren aanwezig de burge meester jhr. v. Kinschot en zijn gezinsleden, het comité van Leiden'a Ontzetvereeniging, de oud-voorzitter van de Alkmaarsche Ont- zetv-reeniging, de heer A. H. P. Blauw, ds officier van justitie mr. R. v. d. Feen de Lille de gemeente-secretaris mr. A. Koelma, wethouder Klaver en verschillende raads- leden. Onder leiding van Corn. Jonker zongen de kinderen, begeleid door het muziekcorps Soli Deo Gloria", „8 October Herdenking" van M N Zwaan, muziek Corn. Jonker en „Van Alkmaar de Victorie". De voorzitter van de Ontzetvereeniging mr C. J. de Lange hield hierna de hieron der volgende rede, die met een juiste tonatie en vol overtuiging werd uitgesproken en door de microfoon met luidsprekers voor alle aanwezigen verstaanbaar werd gemaakt. Nu we wederom op deze plaats ver- eenigd zijn om het ontzet ■van Alkmaar te herdenken, zullen ongetwijfeld onze gedachten zich allereerst richten tot Haar, die onze vorige herdenking met Hare tegenwoordigheid vereerde en die zoo vol belangstelling aan onze feest viering deelnam, onbewust van den dubbelen rouw, die Haar in één jaar zou treffen Wij willen niet nalaten ook op dit oogenblik te getuigen, hoezeer wij in dien rouw deelen en hoe wij hopen, dat ook Prinses Juliana zich gesterkt zal weten door de liefde van Haar volk en in die liefde zal vinden de kracht om eigen leed te vergeten en om voort te gaan op den weg, die Haar door de Allerhoog ste Macht wordt gewezen. In de rede, die ik het vorige jaar uit sprak, heb ik gepoogd om in meer alge- meene trekken het nationaal belang van Alkmaars ontzet te schetsen, nationaal omdat het ontzet een onderdeel vormt van het proces dat tot het ontstaap on zer onafhankelijkheid heeft geleid, maar ook, omda de geschiedenis van het be leg aantoont, dat reeds toen een hechte band tusschen Oranje en Nederland was gelegd. In de redevoeringen, die ik thans en misschien nog in volgende jaren hoop uit te spreken, wil ik er naar 6treven om enkele bijzondere perioden van Alk maars belegering en ontzet te beschou wen, waartoe dan voor dit jaar mijn keus is gevallen op de gebeurtenissen, die aan het beleg vooraf gingen en die, alhoewel dus feitelijk vallende buiten het beleg, toch in zoo heel veel opzichten merkwaardig zijn. Stelt U voor den toestand van de stad Alkmaar in het jaar 1573 na den val van Haarlem. Gedurende 31 weken had Haarlem zich manmoedig verdedigd, maar eindelijk moest het tengevolge van nijjpend gebrek aan voedsel tot over gave besluiten. Na een mislukte poging om tegen de overgave als voorwaarde te stellen behoud van lijf en goed, capitu leerde het op genade of ongenade, en volgde de wraak van de belegeraars. En nu richtten de blikken der Spanjaarden zich op Alkmaar, zooveel kleiner dan Haarlem, zooveel zwakker. Stelt U ook den toestand der bevolking voor. Hoeveel stroomingen leven niet in haar. Er zijn er onder de burgers, die dezen opstand verfoeien, daar voor hen de onderdrukking door de Spanjaarden minder beteekent dan de schijn, dat zij tegen het geloof der vaderen in verzet zouden komen. Er zijn er, die in het verre verschiet de onafhankelijkheid zien lichten en de volkomen vrijheid van overtuiging op welk gebied ook. Er zijn er, die afgezien van hunne inner lijke overtuiging een verdediging als een hopelooze zaak beschouwen, anderen, die evenzeer opzien tegen de ruwheid en plunderwoede van de geuzentroepen als van de Spanjaarden. Maar er zijn er ook, die het lot van Zutphen en Kaarden vreezen, waar ondanks het uitblijven van tegenstand, tot plundering en moord werd overgegaan. Denkt het U een oogenblik in, dat rondom deze stad zi^b wederom wallen en grachten zouden vormen en dat buiten die wallen de vijand nadert Denkt het U in. dat Gij déze meening zoudt zijn toegedaan, maar Uw buurman géne meening. Denkt het U in, hoe Gij door de straten der stad zoudt heentrekken, en U met Uw medeburgers zoudt verzamelen op de pleinen der stad. Ginds van uit het Zuiden nadert de vijand en aan de West- en Noordzijde liggen de troepen, die willen helpen Uw stad te verdedigen en die dringend verlangen om binnen gelaten te worden. Dan vereenigt zich de vroedschap in het stadhuis. De vijand is in aantocht, de geuzentroepen eischen, dat men de poorten voor hen open*, hun aanvoer ders staan voor de raadszaal en kloppen op de deur. Vóór het stadhuis trekt de volksmenigte heen en weer. In deze sfeer van dreiging en span ning, van onrust en volslagen oneenig- heid moet de vroedschap vergaderen om te beslissen over het lot van Alkmaar, wolk een nroeilijke beslissing! Verdedi gen? Maar als de overmacht te groot is en de stad valt? Dan volgt ongetwijfeld een bloedbad. Verdedigen? Dus binnen de poorten laten de geuzentroepen, Je ruwe huurlingen? De stad overgeven zonder eenig verzet? Maar dan loslaten net ideaal, dat in het verre verschiet daagt: een zelfstandig volksbestaan, los van Spanje, vrij om te denken, vrij om te gelooven wat men wil? De stad overge ven in de hoop, dat plundering en dood slag zullen uitblijven? Maar als die hoop ijdel blijkt? Er is groote oneenigheid ook in d« vroedschap. Zelfs de burgemeesters zijn verschillende meeningen toegedaan De kreten van de volksmenigte in de stra ten dringen tot in de raadszaal door. De bevelhebbers der geuzentroepen eischen een besluit, het gerucht dat de vijand

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2