De heks van Winslea WINKEL. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 9 October. oprMng. Een noodzakelijke bemiddelaarster. Qemeentecadea Dinsdag vergaderde de raad der ge- meente. Door het Hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier is voor de uitvoering van werken (bochtverbetering) aan den Westfrieschendijk tusschen Kolhorn en de Boerensluis, voor het tewerkstellen van werklooze arbeiders uit deze gem, volgens overeenkomst 25 pCt. der loonkosten, ad 527.23 in rekening gebracht, In deze kos ten wordt door Geaep. Staten krachtens hun besluit van 28 Maart 1934 no. 56, 50 pCt, tot een maximum van f 325 bijgedragen, zoodat voor rekening van de gemeente blijft 263.62. Met ingang van 1 October j.1. is weder het onderwijs begonnen van den cursus voor schoolvrije jeugd, waarvoor zich 18 leerlin gen hebben aangemeld. De leiding is weder om opgedragen aan den onderwijzer M. J. Wolthuis te Winkel. Aangezien door alle geldschieters der lee ningen inzake de gasfabriek toestemming is verleend om de aflossingen gedurende de ja ren 1935 en 1936 achterwege te laten, wordt thans voorgesteld de goedkeuring van Ged. Staten te vragen. Aldus besloten. In verband met de opdracht van den raad om de plannen voor een sportterrein en een zwembassin door een deskundige te doen uit werken en de kosten daarvan te berekenen, zijn thans door den heer S. Vis te Oudkar spel een drietal plannen met begrootingen ontworpen. Den raad zullen in de volgende vergadering voorstellen bereiken. Een kon. besluit van 11 Augustus, houden de uitspraak ingevolge art. 13 der Lager-on- derwijswet 1920 op het beroep van J. van Ens, alhier. In hoogste instantie is bepaald, dat aan J. van Ens, briadier 'der rijksveldwacht, alhier, voor zijn leerplichtig kind dat de school voor Christelijk nationaal onderwijs te Scha- gen bezoekt, een bijdrage in de vervoerkosten moet woraen verleend van 80 pCt. in 102.40 is 81.92 per jaar. Waar echter de totale vervoerkosten slechts 61.44 per jaar bedragen, zijn om trent deze beslissing nadere inlichtingen ge vraagd. Antwoord is nog niet ingekomen. Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1933. Door de commissie van onderzoek werd bij monde van den heer Dekker rapport uit gebracht omtrent het onderzoek, welk rap port strekt tot voorloopige vaststelling van de gemeenterekening 1933, gewone dienst, in ontvangsten 108.486.16. uitg. 111.115.75, nadeelig saldo 3289.59. Ontvangsten ka- pitaaldienst 6663.11, uitgaven 6513.11, batig slot 150. De rekening van de gasfabriek sluit in ontvangsten en uitgaaf met 48.844.07; de rekening van het burgerlijk armbestuur sluit met een nadeelig saldo van 974.76. Overeenkomstig het voorstel der commis sie werd besloten, en de commissie dank ge bracht voor haar onderzoek. Ontheffing van schoolgeld werd verleend aan de heeren G. Butter Czn., H. de Rooij en P. Smit Azn., allen te Winkel, Ph. Komen te Nieuwe Niedorp (9/12 ontheffing), P. Ruig te Nieuwe Niedorp (9/12 ontheffing), J. Zwaag te Aartswoud voor een leerling, die de Ulo-school in Juli heeft verlaten (9/12 ontheffing). Aldus besloten. Door den heer G. Wit Azn. te Nieuwe Niedorp werd verlaging van schoolgeld ge vraagd voor drie leerlingen. Voorgesteld werd op dit verzoek afwijzend te beschikken. Aldus besloten. Ten opzichte van kinderen uit Nieuwe Nie dorp, die een O.L. school te Winkel bezoeken, doet het geval zich voor, dat de ouders niet in de rijksinkomstenbelasting zijn aangesla gen en hen derhalve geen aanslag in het schoolgeld kan worden opgelegd en hoewel het mogelijk is, ingevolge de destijds getrot- fen overeenkomst, dat het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp daartoe machtiging kan verleenen en zich dan garant verklaart voor 7.50 per leerling en per jaar, is het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp niet bereid deze verklaring af te geven, aange zien bedoelde kinderen daar het L.O. kunnen volgen. Aannemende dat een leerling der O.L. school de gemeente gemiddeld 15.66 Eer jaar kost, is het niet gewenscht deze osten te dragen voor leerlingen uit andere gemeenten, waarvoor niet wordt betaald en het komt B. en W. gewenscht voor te dien opzichte maatregelen te treffen. Goedgevon den. Vaststelling verordening winkelsluitings wet. In verband met de wijziging der win kelsluitingswet stelden B. en W. voor de winkels voor den verkoop uitsluitend of in hoofdzaak van visch, fruit, brood, banket, suikerwerk, chocolade, tabaksartikelen en winkels waarvoor een drankvergunning is verleend, des Zondags ten hoogste zes ach tereenvolgende uren open te laten. Aldus be sloten. Verbreeding weg in Lutjewinkel. Ter ver krijging van verbreeding van den weg in Lutjewinkel, hebben B. en W. zich in verbin ding gesteld met den heer S. Vethman en deze is bereid aan de gemeente af te staan plm. 34 M2,, tegen een bedrag van 250, benevens alle kosten van overdracht en roye ment, Voor verbreeding van den weg is van den heer J. Nobel geen grond noodig, doch aan hem is verzocht grond af te staan voor het maken van een bocht. De heer Nobel wenscht in geen geval meer grond af te staan dan 8 M2. en stelde daarvoor geen koopsom, doch de voorwaarde dat de gemeente betaalt de kosten van een scheiding langs den voor- en zijkant van zijn perceel, welk hek zal moeten kosten S 312. Aangezien de zijkant van het perceel grenst aan den weg die het eigendom is van het Hoogheemraadschap, is aan dit lichaam een bijdrage in de kosten gevraagd. Alvorens voorstellen te doen, wenschten B. en W. dit antwoord af te wachten. Aldus besloten. Enkele leden spraken er zich nu reeds over uit, dat de gevraagde vergoeding veel te Voorstel verlaging huur woningen Blok ker en Krokké. Het kwam B, en W. voor, dat de huur van deze woningen na de huurverlaging der woningwetwoningen ook een verlaging die nen te ondergaan en zij stelden voor de huur voor de woningen te bepalen op 1.50 per woning en per week, ingaande den eersten Zondag in October. B. en W. wezen er op, dat de bewoners de zer woningen zich schuldig maken aan wan betaling en de verlaging niet van toepassing zal kunnen zijn op de achterstallige huur, die h.i. niet geheel aan onmacht moet worden toegeschreven, doch aan andere factoren en er worden maatregelen genomen, daar krach tig tegen op te komen en toe te passen al die maatregelen die aan de verhuurders van woningen zijn toegekend. Een voorstel van den heer v. Zoonen om de verlaging te doen ingaan vanaf 1 Aug. werd met 3 tegen 2 stemmen verworpen. Door den heer W. Keetman Wz. Jr. is ver zocht het gymnastieklokaal te Winkel te mo gen gebruiken voor het geven van droog- trainingslessen als voortraining voor het hardrijden op de schaats, welke lessen zul len worden gegeven op Zondagmorgen. Voor deze lessen worden geen toestellen ge bruikt en de deelnemers moeten per les iets bijdragen in de kosten. Aangenomen moet worden, dat voor net geven van bovengenoemde lessen ook andere geschikte plaatsen in de gemeente aanwezig V en W. stelden voor op het verzoek af wijzend te beschikken. Aldus beslóten. Verzoek van bewoners van de Strook om een tegeling te treffen met de gemeente Bar- singerhorn, voor toelating van school kinde ren uit de gemeente Winkel. Door de bewoners van de Strook is ver zocht zoodanige maatregelen te willen tref fen, dat de mogelijkheid blijft bestaan, dat hun kinderen ook na 1 Jan. 1935 de O.L. school te Kolhorn zullen kunnen blijven be- zoeken B. en W. stelden voor, dit verzoek in hun handen te stellen om advies, waarvoor reeds een conferentie met B. en W. van Barsinger- horn is aangevraagd. Goedgevonden. De borgstelling van den gemeente-ontvan ger zal in verband .met de gemiddelde in komsten over de laatste 5 jaren op J 10.000 moeten worden gesteld. B. en W. stelden voor te bepalen, dat bin nen 2 maanden na dit besluit door den ge meente-ontvanger een zakelijke borgtocht moet zijn gesteld van 10.000, ten genoege van B, en W. Aldus besloten. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde. JlechL'i'zaken ALKMAARSCHE GEMEENTEWERK LIEDEN AANGEREDEN. In den avond van 17 Januari reed de 37- jarige winkelier Albertus Kr. te Heiloo met zijn vrachtauto van Heiloo over den Kenne- merstraatweg in de richting Alkmaar en had alstoen het ongeluk een handwagen, waarbij; 2 personen, die in dezelfde richting rechts van den rijweg reed, op zoo'n geweldige wijze aan te rijden dat beide personen tegen den rijweg werden geworpen en min of meer ernstig gewond. De bestuurder, de gemeente werkman van de reiniging, Simon van Ber- kum, bekwam onder meer een ernstige been breuk, verschillende andere wonden en bloed uitstortingen, en raakte bewusteloos. Hij werd naar het St. Elisabethsgesticht vervoerd en vertoefde daar ruim 11 wekén. Ook thans was hij nog niet geheel hersteld en kon zich met behulp van een stok z-eèr moei zaam voortbewegen. De andere werkman, R. Westrik, kwam er belangrijk beter af, doch hij geraakte ook nog zoodanig van streek, dat hij ge durende 3 dagen niet in staat was zijn werkzaamheden aan de gemeente uit te voeren. Hij werd met geweld op het rijwielpad geslingerd. Men reed geheel rechts van den weg, zelfs met één wiel op den berm, terwijl de reflector goed voor den achterligger zichtbaar was. De verdachte kon het feit niet erken nen. Hij had de handkar niet opgemerkt voor het te laat was. Behalve de aangeredene, werden ook nog een drietal andere getuigen, waar onder inspecteur Dreeuws, gehoord, die de verklaringen van de heeren v. Ber- kum en Westrik versterkten. Dr. Kerseemakers, die den heer v. Berkum medisch had behandeld, ver toefde buiten de stad, dus werd van zijn verhoor afgezien. De directeur der gemeentereiniging, de heer C. Grootegoed, die vurig belang stelt in zijn discipelen, was ter zitting aanwezig. De officier achtte de aanrijding volko men onnoodig en distilleerde daaruit de door hem in de dagvaarding uitgespro ken meening dat door verdachte onacht zaam, onvoorzichtig en onhandig was gereden. De man had in zijn plotselingen schrik de maatregelen verzuimd, die noodig waren, om de aanrijding te voorkomen. In verband met de ernstige gevolgen de officier noemde zulk rijden, waardoor dooden en blijvende invaliden vallen, méér dan verschrikkelijk sloeg de of ficier dergelijke gevallen heel hoog aan en requireerde ten slotte 150 boete of 60 dagen hechtenis en ontzegging rijbe voegdheid voor den tijd van 1 jaar. Verdachte die een groot gezin heeft en steeds kalm rijdt, riep de clementie der rechtbank in. FLINKE STRAF GEVORDERD. Buiten tegenwoordigheid van onbe voegden had heden de voortgezette be handeling plaats van de zedenzaak 248 bis contra een gedetineerden arbeider te Anna Paulowna. Als getuige werd alleen gehoord de reclasseeringsambtenaar J. H. Wiggers. e! Eisch 10 maanden gevangenisstraf. Mèj. Klaaske hiiiéWouw.C, M.,/en de heeren Jan Vr. en Jan Br., allen te Uit geest, verschenen vöor de meerv. straf kamer op grond van 'het feit: versprei ding van pamfletën aldaar op 7 Juli op den openbaren weg, waarin de ouders werden ganimeerd om te weigeren hun kinderen naar de school te zenden en schoolstaking te organiseeren uit pro test tegen de steunverlaging. De verdachten werden als raadsman en verdediger juridisch bijgestaan door mr. P. van 't Hof Stok uit Amsterdam. De drie verdachten erkenden commu nisten te zijn, doch verklaarden met den inhoud van het pamflet niet bekend te zijn geweest wat den president der Kamer, mr. Ledeboer, wel wat onwaar schijnlijk voor kwam.; Verschillende bewoners van Uitgeest, on der meer ook de rijksveldwachter Tilstra, hadden een dergelijk strooibiljet ontvangen. De verdachte Jan V. had aan dezen getuige erkend met den inhoud bekend te zijn. Deze verdachte zeide, het biljet in casu niet te hebben verspreid, wél andere manifesten, waarmede Uitgeest schijnt te worden overstroomd. In dezen vorm echter niet, verklaarde Tilstra. Het opschrift van het geincrimineerde artikel luidde sensationeelAan de vrouwen van heel Nederland Mej. v. d. Bergv. d. Eng had het bil jetje na. lezing weggegooid. Een dagblad „De Tribune", waarmede Klaaske S. zou hebben gevent, had mej. v. d. Berg niet ge kocht. Jladiopccqtamma Vrijdag 12 October. HILVERSUM, 301 M. (8.12. 4—8— en 11—12 VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 8.—11.— uur). 8.— Gr.pl. 10— VPRO-morgenwijding. 1015 Deel, R. Rijken. 10.30 Orgelspel J Jong. 11.— Verv. deel. 11.20 Gr.pl, 12,— Het symph. jazz orkest v. d. Nationale Revue olv. J. Susan. 2.— Gr.pl. 2.15 Omroep orkest olv. N. Treep, mmv. A. Ca- sals, sopraan en W. Ravelli, ban ton. 3.— Causerie Mevr. I. de Leeuw—van Rees. 3.20 Gr.pl. 4.— Kniples. 4.45 Gr.pl. 5.— Voor de kinaeren. 5.30 De Notenkrakers o. 1 v. D. Wins. 6.— Klein VARA- Ensemble olv F. Bakels. 6.30 De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst. 7.— Orgelspel Cor Steyn. 7.30 Le zing Mr. S. Mok. 7.50 Gr.pl. 8.— Ds. C. B. Burger: Kerk en volk. 8.30 Orgelconcert W. Petri. 9. Causerie Prof. dr. C. Mennicke. 9.30 Orgelconcert W. Petri. 10.— Vaz Dias, Vrijz. Godsd. Pers bureau. 10,15 Lezing Dr. K. F. Proost. 11,-12.— Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (Alg. progr. NCRV). 8.Schriftlezing en me ditatie. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. H. J. Langman. 11.— Zang door M. Reilingh, sopraan. Aan den vleu gel: H. Schouwman. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble d. Horst. 2. Gr pl. 2.30 Chr. lectuur. 3.3.45 Harmonium-recital T. Brandes. 4.— Het Hendriks-Trio. 5.30 Gr.pl. 5.45 Orgelspel D. Lmcy. 6.30 Cau serie A. J. Herwig. i.Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Lite rair halfuur. 8 Utr. Mannenkoor „Euterpe" olv. Lieven Duvosel en het „Kudo" olv. H. Kok. Om 9. Causerie en 9.30 Vaz Dias. 10.30 —11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.05 Cau serie. 11.20 Orgelspel R. New. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Het New Victoria-Cinema-orkest olv. S. Phasey. 12.50 BBC- dansorkest o. 1. v. H. Hall. 1.35 Birminghamsch Philh. strijkorkest olv. J. Hoek m. m. v. M. Bury, piano. 2.20 Voor de scholen. 4.— BBC-Northern-orkest olv. Morrison. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5 20 Rep. v. h. Euchar. Congres te Buenos Aires. 5.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 Muzikale causerie. 7.10 Lezing. 7.30 Cembalo-muziek. 7.50 Orgelspel C. H. Trevor. 8.35 BBC- orkest olv. Clifford, mmv. H. Co- hen, piano. 9.50 Ber. 10.20 Rev. W. R Inge: Causes of War. 10.35 Concert door G. Parker, bariton en K Taylor, piano. 11.20 Voordr. 11.2512.20 Harry Roy en zijn Band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M. 7 20 en 8.20 Gr.pl. 12.50 Goldy- orkest 7.05 Gr.pl. 9.05 Rachel spel van Grillet. 10.50 Dansmu ziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11-20 1.20 Concert uit rest. Wivex. 2.50—4.50 Sid Merriman en zijn Band. 7.30 Kerkmuziek door Gem. koor en J. L. Emborg, orgel. 8.— Hoorspel. 9.10 Saxofoon-recital. 9.45 Kamermuziek doo: strijkkwar tet, 10.20—11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.— Grpl. 11.20 Kwintetconcert mmv. H. Lux, alt en E. Grape, piano. 12,20 —2.05 Sted. orkest Remscheid olv. H Tanu Margraf. 3.20 Gev. con cert. 4.50 Gr.pl, 7.30 Omroepklein- orkest olv. Eysoldt. 10.20—11.20 Hedendaagsche Kamermuziek. ROME, 421 M. 7 30 Gr.pl. 8.05 Operette-uitzending. BRUSSEL, 322 en 484 M 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Salon orkest olv. Walpot. 5.20, 7.05 en 7 35 Gr pl. 8.20 Koorconcert. 9.05 Hoorspel. 10.35—11.20 Gr.pl. 484 M: 12.20 Omroeporkest olv. Gason. I.30—2.20 Gr.pl. en zang. 5.20 Concert door kleinorkest. 6.35 G*. pl. 6.50 Piano-recital 7.35 Piano recital. 7.35 Accordeonmuziek. 8.20 Voor oud-strijders. 9.35 Gr.pl. en Militair concert. 10.30—11.20 Gra- mofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 „Obst Obst und ein Stadtchen dazu", hoorber. 7.50 Populair concert uit Stuttgart olv. R. Kraus. 9.20 Ber. 9.50 Tweege sprek. 10.05 Weerber. 10.20— II.20 Dansmuziek GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35 10.50, Droitwich 10.5011.05, Lond. Reg. 11.05—17.35, Droit wich 17.3524. Lijn 4: Keulen 10.50—19. Luxemburg 19.24. De 16-jarige mej. A. Liefting, ook be hoor ende tot de vrouwen van Nederland, had opgemerkt dat Jan B. aan de woning van haar ouders 2 biljetten had uitgereikt en ook aan voorbijgangers overhandigd^. Zij zelf had het biljet niet gelezen. Jan Br. haalde zijn schouders op en bleef er bij deze biljetten niet te hebben verspreid. Mej. Betsie Heijne, 'n 17-jarige dienst bode, had, pratende met een vriendin, Jan B. gezien, biljetten verspreidende in de Cornelisstraat. De officier trachtte op grond van de una nieme ontkentenis aan te toonen, dat al thans de verdachte Klaaske S. en Jan B. zich aan de verspreiding hadden schuldig genjaakt, wat echter Jan V. betrof vermeen de de officier dat vrijspraak zou moeten volgen uit bewijsgebrek. Tegen Jan B. vorderde de officier schul dig verklaring en veroordeeling tot 1 maand gevangenisstraf. De officier noemde diens houding kinder achtig en had het veel flinker gevonden, indien hij royaal voor zijn gevoelens was uitgekomen en zich niet van den domme had gehouden. Eveneens vorderde de officier tegen Mej. Klaaske S., huisvrouw Corn. M. 1 maand gevangenisstraf eventueel uitstel der verdere behandeling ter hare opzichte, teneinde nog een nieuwe getuige te hooren. Mr. van 't Hof Stolk vermeende kort te kunnen zijn en bestreed de meening, dat de leden der communistische partij altijd be kend met den inhoud zouden zijn omdat op grond van de veelvuldigheid dezer ter ver spreiding toegezonden biljetten van den in houd geen kennis wordt genomen, hoewel de menschen wel bereid zijn tot verspreiding. Tal van manifesten werden destijds ver spreid, men zou zelfs van een hoog conjunc tuur kunnen spreken. Pleiter refereerde zkb ten slotte aan het requisitoir wat betrof de vrijspraak van Jan B., doch achtte met be-. wezen, dat de andere verdachten met den in houd bekend waren en concludeerde dus ook hier tot vrijspraak. GECOMBINEERDE STRAF GEEISCHT. Een 33-jarige beklaagde uit Broek op Langendijk had groote ergernis verwekt door zich schuldig te maken aan openbare schennis der eerbaarheid,verschillende ma len gepleegd. Eisch 4 maanden voorw. met 3 proefjaren en 75 boete, subs. 60 dagen. ENKHUIZER VENDETTA. De 57-jarige, tamelijk onooglijk uitziende schoenmaker, Antonie K. uit Enkhuizen stond in de middagzitting terecht ter zake dat hij op 15 Augustus j.1. den getuige M. A. Guineau zou hebben gepoogd met een broodmes van het leven te berooven, door naar hem met dit gevaarlijk wapen te slaan en te steken, welke bloedige intentie werd verijdeld door tijdige tusschenkomst van an deren. Althans dat hij zich op gezegden da tum zou hebben schuldig gemaakt aan be dreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht. Het scheen dat" een ongunstige familieverhouding oorzaak was van deze onvoltooide symphonie. In deze zaak waren gedagvaard 'n 6-tal getuigen k charge, ter wijl mr. v. d. Loos zijnerzijds ook 4 getuigen h décharge voor het hekje bracht. De beide dramatische personen zijn zuiderlingen, wat veel verklaart voor hen, die de rechtsversla- gen uit de provincie lezen. 'JxuUtetm van May Wynne. 10) HOOFDSTUK V. Het was geen wonder, dat beide partijen in den burgeroorlog elkaar het bezit van kasteel Pontefract bestreden, hoog en droog als een roofvogelnest, als dit was ge legen. Geheel door rotsen omsloten, was het massieve gebouw niet anders dan door hongersnood tot overgave te dwingen. De hoofdingang lag aan den weg van Darrington en was door een dubbele borst wering met de portierswoning verbonden. Het gebouw bezat drie torens, waarvan de een boven de beide andere uitstak en werd beschut door een valpoort op hèt eerste ter ras. Op een hoogte van dertig voet boven den grond was een bolwerk, dat naar het oosten gedekt werd door den Koninginne- toren, naar het uidoosten door den Konings toren, naar 't zuidoosten door den Konings- beltoren. Op het tweede terras werd de laatste reeks van gebouwen gedekt door het drietal torens, den Pijper, den Gascogner en den Schath waarder, terwijl het derde terras omvatte de gebouwen van den Ronden To ren. Aan de westzijde daarvan was de Nor- mandische doorgang, die bereikt werd langs een trap, in de rotsen uitgehouwen. Deze trap was, eigenaardig, in drie reeksen van treden verdeeld, waarvan er één leidde onder een vestingwal naar het onderste ge deelte van den slottoren, en de andere, door een plotselinge wending naar het westen, naar de volslagen duisternis van een klei nen kerker, in de rotsen uitgehouwen en waaruit gevangenen dus onmogelijk ont snappen konden. Deze sterke veste was gedurende vorige jaren van strijd moedig behouden voor ko ning Karei, maar, daar ze door verraad in handen van het parlement was gevallen, lag er nu een sterk garnizoen, onder comman do van kolonel Cotterell. Dit was een man met scherpen blik, niet makkelijk te verschalken. Vreemd, dus, dat hij juist zulk een onbepaald vertrouwen stel de in den vroolijken, luchthartigen Dick Morrice. Een verborgen gave van intrigue, de prik kel om de opdracht van een dame te vervul len en een verlangen om zich verdienstelijk te maken tegenover degenen, die zijn poli tiek wantrouwden, al waren ze nu ook vriendschappelijk gezind jegens hem dit alles hielp hem om op zeer vernuftige wijze een strik te spannen voor zijn niets kwaads vermoedend slachtoffer. Al lp soldaten op het kasteel .waren goede vrienden met Dick Morrice, die, al naar de gelegenheid zich voorbeeld, met hen dropk dobbelde, of omstandig verhaalde van dè dappere daden, bedreven in dienst van den lord Protector. Er werden meer bezoeken gebracht op Pontefract en niet alleen maakte de ijverige vriend van den gouverneur er dien opmerk zaam op, hoe hij „vreesde dat er samenzwe ringen werden gesmeed om het kasteel te overrompelen", maar hjj placht zelfs mid den in den nacht op te staan en de ronde te doen door de geheele vesting, daarbij gron dig acht gevend op degenen, die waakzaam op hun posten waren, en er bij den kolonel op aandringend, dezen en genen onder de man nen, die hij voor onbetrouwbaar verklaarde, te ontslaan. Op deze en dergelijke wijze kreeg hij overmacht op den gouverneur en bereidde hij den weg voor tot de uitvoering van de samenzwering, die in waarheid op het kas teel beraamd werd. Dit alles kostte tijd en het was al op het laatst van Mei, toen Dick Morrice Barba ra Carcroft opzocht, om haar het goede nieuws mede te deelen, van het rijpen van het plan. Een vroolijke maand, die Meitijd, terwijl in een rondedans op het grasveld jonge harten 't dreigende dat in de lucht zat, met zulk een gemak vergaten.. Barbara was aan het, plukken van sleutel bloemen in de bosschen van Fryston ge weest, toen Morrice haar zocht, en haar vlijtige handen waren aan het ruikertjes ma ken toen hij zich naast haar had gezet en aan het .vertellen was, van wat hij reeds voor de zaak had gedaan. Zij knikte en glimlachte goedkeurend, met oogen, die schitterden bij de gedachte aan het succes van dit stout ondernemen, waar van zij, op vrouwenmanier, al weer ettelijke malen spijt had gehad, als ze ook weer dacht aan al de verschrikkingen van de straf voor verraad, die er uit konden voort komen. Tot nog toe was alles goed gegaan, maar nu nog de ontknooping Op mannenmanier wilde Dick natuurlijk 'n belooning vooruit hebben, en wie kon hem dit nu ook kwalijk nemen bij die tartende, donkere oogen en die ondeugende kuiltjes in de wangen? Maar Barbara bleef volhouden: „Als Pontefract genomen is", en daarop danste zij weg met haar bloemen, terwijl haar teleurgestelde verloofde zich maar moest tevreden stellen met een enkele bou- quetje, dat zij puur bij toeval natuurlijk! éérst aan de lippen had gedrukt, voor zij het hed laten vallen. „Als Pontefract genomen is", herhaalde Dick Morrice en stak het weggeworpen bou- quetje in den binnenzak van zijn buis, met een aandoening, die hem deed trillen van het hoofd tot de voeten. Verder droomde hij van den dag, wanneer oude vrienden hem weer de hand zouden drukken, als een, die recht had op den dank der koningsgezinder ofschoon het hem nu als een verwijt aandeed, dat kolonel Cotte rell hem steeds als zijn vertrouwde en raad gever beschouwde. Barbara voelde zich niet gekweld door dergelijke gedachten, toen zij den bescha duwden heuvel afliep, die naar Knottingley voerde. Haar werkzame geest was alweer bezig er de beste manier op te bedenken om de vrienden, die door sir Marmaduke Langdale in het geheim genomen waren, be kend te maken met den onvoorzienen voort gang van hun plannen. Dat sir Hugh Ainslie den spot zou drij ven met haar voorstel, of boos zou wezen over haar stout ondernemen, begreep zij zeer goed. Maar hij zou noch spotten, noch uitvaren, als de aardige Marjorie Stapleton hem het nieuws mededeelde. Als mistress Bab een ander meisje aan het handwerken zag, maakte zij zich hier al tijd vroolijk over. Een naald te hanteeren. was iets, aat men niet van haar vergen moest, en, zooals Marjorie verdiept was in haar werk, gaf haar dit dubbel en dwars aanleiding tot spot en ergernis. „Kom, laat dat borduurwerk nu maar rusten, kind", drong zij, „en luister liever eens naar een zaak van groot belang". Marjorie keek glimlachend op. „En waarom zou ik niet kunnen luiste ren en borduren tegelijk? Kijk eens, Bab, is dat niet een mooi patroon?" „Prachtig, hoor!" riep Barbara; echter zonder eenige geestdrift naar de guirlande van rozen en kamperfoelie kijkend, waaraan haar vriendin zoo ijverig voortwerkte, „Sir Hugh zal er door getroffen zijn"'. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6