fllkmaarsche Courant FIFTY-FIFTY buitenland HOE MATA HARI STIERF. binnenland MiNHferd Zes n Derfigsle iMrgang. DONDERDAG tl OCTOBER SPANJE WORDT WEER RUSTIG. 1600 man gevangen genomen. i!af.rjd heerscht rust. Weliswaar is in ^riivmW zo°wel als in de openbare be- slechts gedeeltelijk hervat, 12 doodvonnissen. DIENSTPLICHT IN OOSTENRIJK? Militaire opleiding gewenscht. MILITAIRE DIEFSTAL. Onderofficier zwaar gewond. De zaak-Violette Nozieres. Ontaarde dochter voor haar rechters. Moeder als aanklaagster. dij het uitvoerige verhoor hield Violette vol, dat zij alleen haar vader heeft willen dooden en niet haar moeder, welke zij een veel geringer dosis slaapmiddel heeft toege diend Als reden voor haar handelwijze gaf zij ook thans op, dat haar vader zich al van toen ze nog maar twaalf jaar oud was, aan onbehoorlijke handelingen met haar zou heb ben schuldig gemaakt. Zij betwistte, dat zij den moord uit hebzucht zou hebben ge pleegd^ al had zij later het geld weggeno men. Bij de behandeling van de vergiftigings scene zelf viel zij flauw en moest de zitting eenigen tijd geschorst worden. RUSSISCHE OFFICIEREN MOETEN LEEREN DANSEN. BOMMEN GEVONDEN. Tc Montevideo. MEDICI STAKEN. Patiënten rebelleeren. DE MOEILIJKHEDEN IN DEN LANDBOUW. Een voorspelling. TE WEINIG GRAAN IN AMERIKA. Kleinste oogst sinds 1882. 4 VLIEGTUIGEN ZOEK. Hulpeskaders onderweg. JONGE VROUW ONTVOERD. Hoog losgeld geëischt. HET 32-DE EUCHARISTISCH CONGRES. Te Buenos Aires gehouden. Onthullingen van een politie-chef. FANTASIE EN WERKELIJKHEID. „Het is zoover „Wees dapper Een groote dame. Vergiffenis. HET RIJK EN DE NIEUWE SPELLING. De houding van het kabinet. Dokter adviseert SIGARETTEN No. 240 1934 uUEl? Z1]n geen vuurgevechten meer fn gee" ernstige sabotagedaden a P ®d. De arbeidscontracten der arbeiders en bedienden, die geen gevolg heb ben gegeven aan den dringenden oproep het werk te hervatten, worden nietig verklaard Naar verluidt, zal de gearresteerde voor- malige minister-president Azana naar Madrid worden overgebracht om daar te worden berecht. In Astrië zijn in den loop van gisteren nieuwe artillerie- en infanterieversterkingen aangekomen, die om het nog steeds niet ge vallen Ovido worden geconcentreerd. Men verwacht, dat de stad zich elk oogenblik kan geven en dat de troepen er nog vandaag zul len kunnen binnentrekken. Militaire vliegers hebben strooibiljetten met een oproep van den opperbevelhebber boven het opstandige mijngebied uitgeworpen, waarin de opstan delingen worden opgewekt zich over te geven om onnoodig bloed vergieten te voorkomen. Naarmate men langer met de overgade wacht, zullen de straffen zwaarder worden. In de omgeving van Ovido werden gisteren 14 personen gedood, velen gewond en 1600 man gevangen genomen. Alle partijbureaus der linksche Catalaansche groepen zijn ge sloten. De krijgsraad te Saragossa heeft gisteren 12 personen ter dood veroordeeld, die er van werden beschuldigd betrokken te zijn ge weest bij de Anargo-syndicalistische bewe ging van December j.1. De tweede onder-burgemeester van Wee- nen Kresse verklaarde in een gister avond gehouden rede, dat hij had vernomen, dat men zeer binnenkort in Oostenrijk de in voering van de algemeene dienstplicht kon verwachten. De geheele Oostenrijksche jeugd zou dan een militaire opleiding moeten krijgen en tegen geringe soldij geruimen tijd dienst moeten doen. Eerst thans na beëindiging van het voor onderzoek wordt bekend, dat 2 Fransche sol daten van het 21ste vliegregiment uit de regimentskas te Essey les Nancy een bedrag van frs. 900.000 hebben gestolen. Zij reden 's nachts met een auto naar het regiments bureau, overvielen de wacht en gingen er met de kas vandoor. Een onderofficier van de wacht werd levensgevaarlijk gewond. Gister begon te Parijs het proces tegen Violette Nozières, die beschuldigd wordt van moord op haar vader en poging tot moord op haar moeder. Wij weten niet of dit onzen lezers nog iets zegt. Indertijd bracht dit misdrijf van het toen 18-jarige meisje een golf van af schuw teweeg, die zich ver buiten Frankrijk voortplantte. Bij den aanvang van het pro ces, aat meer dan een jaar na de misdaad filaats vindt, willen wij even de voornaamste eiten in herinnering brengen. Violette Nozières was de dochter van een machinist bij de spoorwegen. Zij leefde bij haar ouders in Parijs doch was vaak dagen lang zoek, daar zij reeds op zeer jeugdigen leeftijd op het slechte pad was geraakt en een steeds lichtzinniger leven leidde. Op 21 Augustus 1933 heeft Violette haar wandaad bedreven. Zij gaf haar vader en moeder een zware dosis van een giftig slaapmiddel, zeg gend dat het een onschuldig geneesmiddel was De vader is aan vergiftiging overleden, maar de moeder kreeg een kleinere dosis en kon in het leven gehouden worden Den volgenden dag kwam Violette weer thuis de misdaad was nog niet ontdekt en zette de gaskraan open. Zij hoopte dat de politie zou denken dat haar ouders aan gasvergiftiging, dus door een ongeluk wa ren gestorven. De politie doorzag echter den toeleg en bemerkte weldra hier met een moord te doen te hebben. Violette, die eerst niet verdacht werd, nam de vlucht. Weerzinwekkende details. Tot zoover de eigenlijke moord, die op zichzelf reeds afgrijselijk genoeg was. .De ge schiedenis verwekte echter een storm va ontzetting door de weerzinwekkende detai s die geleilelijk bekend werden. In de eerste plaats bleef Violette nog een acht al dagen op vrije voeten, zonder dat de politie ha vinden kon. Zij verbleef al dien tijd te Parijs indancings en hotels. Zij voerde ee vroolijk leventje en niets wees erop dat zi eenigerlei berouw van den moord op haar vader en den moordaanslag op haar moeder Als eenig motief voor haar daad was lage geldzucht te vinden. Violette gaf toe geld urt haar ouderlijk huis °"tvre^ni f nebben en zeide op de erfeniste hopen. Ook bekende zij reeds in Maart 1933 gepoogd^ hebben haar ouders te vermoorden. De zaax kwam echter in een nieuwe stadium toen zij bij de voortgezette verhooren klaarde, dat haar vader oneerbare bedoelin gen met haar had gehad en dat zij hem daarom haatte. Of hiervan iets waar is tijdens het proces wel blijken. «MPT Een andere bijzonderheid die niet prettig aandoet is dat de moeder van Violette zich t*ft gesteld Men 231 dus i" de rechtszaal het ongekende feit medemaken aat een moeder optreedt als aanklaagster van haar dochter. Gisteren op de zitting was deze nog jonge, maar reeds zoo volkomen ontaarde beklaag- t,?HP ^Z1ï urteuds geruimen aan prosti- j.'.S hebben overgegeven, diep onder L Haar antwoorden waren zoo S dat. de President haar uit de beklaagdenbank liet komen en haar tegen- «wi na1ast het getuigenhekje op een ,1plaats nemen. Men zag nu beter het bleeke ontdane gezicht onder den bree- den hoed, waarin de groote donkere oogen deRe€n'ge aantrekkelijkheid vormden. De indruk, door de klemmende argumenta tie van den president in zijn verhoor gewekt is, dat het Violette en haar verdediger zeer moeilijk zal vallen, haar lezing bij de jury ingang te doen vinden en dat de kans op een veroordeeling van deze onbegrijpelijk ver worden jonge vrouw zeer groot is. De be handeling zal, naar men verwacht, vier zit tingen in beslag nemen. Violette's moeder die geweigerd heeft har dochter vergiffenis te schenken en die zich civiele partij heeft gesteld, zal buiten eede tot het geven van in lichtingen worden gehoord. Krachtens een bevel van den opperbevel- hebber van het Russische roode leger, gene- raai Worosjilof, moeten de officieren leeren dansen. Vroeger mochten de officieren van het roode leger zelfs niet naar hotels gaan, waar zich een dansvloer bevond. De tijden zijn echter veranderd en dansen wordt nu niet alleen een gezond vermaak geacht, maar ook iets, wat bij het maatschappelijk leven hoort, aldus de Russische opvatting. In een boerenhofstede in een der voorsteden van Montevideo in Uruguay zijn 86 bommen ontdekt, zoomede mate riaal, dat bij de vervaardiging van bom men kan worden gebruikt. Uit Colima in Mexico wordt gemeld, dat de bevolking in den afgeloopen nacht is binnengedrongen in de wachtkamers en kabi netten van een aantal artsen als protest die sedert enkele dagen staken als protest tegen verhooging van belasting. De verbitterde patiënten vernielden alle toestellen en konden slechts met moeite met hulp van de politie weer verdreven worden. De medici hebben een protest ingediend bij den president der republiek. De wandaden worden aan radicale ophit sers toegeschreven. De Amerikaansche minister van land bouw, Wallace, heeft voorspeld, dat over enkele jaren weer alle landbouwgrond zoo grondig mogelijk zal worden geëx ploiteerd. De regeering zal de beperkin gen voor den landbouw opheffen, zoo dra de buitengewone economische en weersomstandigheden, welke de controle op den oogst noodzakelijk hebben ge maakt, zich in gunstigen zin zullen heb ben gewijzigd. Het maandoverzicht voor de oogstver- wachting voor 1933 der voornaamste land bouw producten gepubliceerd door het Ame rikaansche departement van landbouw schat de totale graanoogst, die voor 1934 kan wor den verwacht op 1416772000 bushel of iets meer dan de helft van de gemiddelde oogsten De graanvoorraad zal voldoende zijn voor de menschelijke consumptie, doch men vreest, dat gedurende den komende winter gebrek aan veevoeder zal komen. Dit is de kleinste graanoogst sedert 1882. Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van de vier vliegers, een Engelschman en drie Indiërs, die met hun drie vliegtuigen op den terugweg van Londen naar Bombay tusschen Bagdad en Basra in de woestijn ge land moeten zijn en waarschijnlijk sedert Maandagochtend geen water en geen levens middelen meer hebben. Twintig Britsche vliegtuigen nemen thans aan het opsporings werk deel, waarvan 6 speciaal hiervoor uit het op 800 K.M. afstand liggende komen. De groep vliegtuigen bestond uit vier toe stellen, waarvan één te Basra is aangekomen Uit Louisville (Am.) wordt gemeld, dat de 26-jargie echtgenoote van een employé der olieraffinaderij aldaar, Berry Stoll, gisteravond uit haar wo ning is ontvoerd door een man, die bin nendrong, haar neersloeg en het dienst meisje knevelde. De ontvoerder heeft zich later met Stoll in verbinding ge steld en een losgeld van 50 000 dollar geëischt De federale politie stelt een onderzoek in. Gisterochtend is met groote praal het 32-de Eucharistische congres te Buenos Aires (Zd. Am.) geopend in tegenwoor digheid van kardinaal Pacelli en andere kerkvorsten en hoogwaardigheidsbe- kleeders der R. K. kerk, den president der Republiek, hooge regeeringsautori- teiten en meer dan 350.000 geloovigen. Hedenavond om 10 uur zal de presi dent der Republiek ter eere van de hoo ge gasten een banket aanbieden. Aan boord van het ss. Malolo, dat voor den eersten keer een bezoek aan een Argentijnsche haven brengt, bevin den zich tal van R. K. geestelijken en meer dan 300 bedevaartgangers uit de Vereenigde Staten en Mexico, die het Eucharistisch congres zullen bijwonen. Dr. Leon Bizar, chef-arte van de Parij- sche politie, die de executie van de spionne Mata Hari bijwoonde, heeft thans na zeventien jaar zijn zwijgen op gegeven en een ooggetuige-verslag van den moedigen dood der danseres gepu bliceerd. De executie van Mata Hari, die op een somberen Octoberochtend van 1917 in het Parijsche fort Vincennes werd vol trokken, wordt sedert jaren door roman- en tooneelschrijvers gebruikt als basis van fantastische intriges. Graag wordt verteld, dat de mooie danseres niet wist welk lot haar wachtte. Toen men haar haalde zou men haar gezegd hebben, dat de geheele ceremonie een comedie was, wel zou men haar blind doeken, maar op het laatste nippertje zou men haar gratie verleenen en haar bij den Geheimen Franschen Dienst in lijven. De mededeelingen van den arts, die haar in de laatste uren bijstond, la ten van deze romantische legende niet veel over. Velen zullen dit op waarheid berustende bericht ontroerender vinden dan de kunstproducten. In den ochtend van 13 Februari 1917 werd Mata Hari haar juiste naam was Greta Zelle echtgenoote van kapitein M J. MacLeod, door den commissaris Priollet in het hotel aan de Champs Elyssée gearresteerd. Zij werd naar de gevangenis van St. Lazare gebracht die zij vóór haar dood slechts op 24 en 25 Juli zou verlaten. Op die dagen ver scheen zij voor den oppersten krijgsraad, die haar eenstemmig ter dood veroor deelde. Tijdens de acht maanden, die de dan seres in cel 12, een bescheiden, maar bewoonbaar vertrek, met zuster Leonida doorbracht, ontving zij van niemand an ders bezoek dan van haar arts en ver dediger. Nooit werden haar bloemen of lekkernijen gestuurd. Evenmin ontving of verzond zij brieven, behalve de drie, die zij voor haar dood schreef. Deze wer den in beslag genomen. Mata Hari twijfelde er niet aan, dat men haar zou doodschieten, toen zij ver nam, dat de president van de republiek het verzoek om gratie verworpen had. Tot het laatst wónd zij zich over de dwaasheid der autoriteiten op, die het verkozen een waardevolle kracht als zij was, te dooden, inplaats van haar geheimen te profiteeren. ,,'s Maandags 15 October", zoo vertelt de ooggetuige, „kwam ik om vier uur 's ochtends in St. Lazare. Het was koud. Op het plein 6tonden vier auto's met ge doofde lichten. Zij zouden ons naar Vin cennes brengen. In de wachtkamers wa ren ongeveer honderd menschen, die voor de bijwoning van de executie uit- genoodigd waren. Bij gewone gevallen noodigde men slechts dertig uit. Allen spraken met gedempte stem. Totdat plotseling de commandant Julien luid riep: „Mijne heeren, het is zoover, laten wij naar boven gaan" Slechts een paar autoriteiten mochten hem volgen. Op dat oogenblik drong een kleine, lijkwitte grijsaard naar den offi cier toe. Het was niemand anders dan maitre Clunet de verdediger van Mata Hari. Met trillende stem riep hij: „Com mandant, commandeert, excuseert u mij, ik voel mij niet in staat om naar boven te gaan, maar zegt u haar alstublieft, dat ik haar tot 't einde toe niet verlaten heb". „Ik ben hier niet om uw orders uit te voeren, maitre", antwoordde de commandant gewild hard. „Wanneer u deze vrouw nog iets te zeggen hebt, zegt het haar dan zelf". En de advocaat, die zich nauwelijks kon staande houden, volgde den stoet, die zich naar de cel begaf. Zuster Leonida deed open. Mata Hari, die ik den avond te voren een dubbele dosis slaappoeder gegeven had, 6liep nog. Toen de commandant haar wekte, opende zij verschrikt de oogen, trachtte te spreken, richtte zich op. De officier zei met moeizaam verborgen ontroe ring: „Zelle, wees dapp&r. Het oogenblik is aangebroken". Een dood6che stilte volgde. In de schemering glansden de oogen der danseres. Met toonlooze stem herhaalde zij steeds weer: „Dat kan toch niet, dat kan toch niet". Dan echter vat te zij moed en zei tot zuster Leonida, die haar troosten wilde: „Wees niet bang, zuster, ik zal dapper sterven. Zij zullen een mooie dood beleven". Ik bleef bij haar toen zij zich begon te kleeden. Haar hemd was niet, zooals vaak beweerd werd, van ruw linnen, men had haar haar eigen ondergoed ge laten. Dan liet zij zich haar warmste kleeren en mooiste schoenen geven. „Ik draag gaarne goed schoenwerk", ver klaarde zij. Daarop begon zij zich zorg zaam te poederen. Plotseling riep zij: „Ik wil mijn pastoor spreken". Zij werd met den geestelijke alleen gelaten. Toen wij weer binnen mochten komen, ontving zij ons als een groote dame. Zij droeg een blauw costuum met witte zoomen en een hoed met een kleine voi le. Zij was juist bezig haar handschoe nen aan te trekken. „Ik ben zoo ver", zei zij vastberaden en tot zuster Leoni da: „Ik heb veel gereisd in mijn leven, zuster, dit keer wordt het mijn laatste reis. Dit keer vertrek ik naar het groote station, waarvan niemand meer terug keert. Maar huilt u toch niet mijn kind, heersch u". Een officier vroeg haar vol gens de voorschriften of zij nog iets te zeggen had. Neen. Hierop vroeg mijn collega Socquet of zij vermoeden had zwanger te zijn. „Neen, dat zeker niet", antwoordde zij bijna lachend, „maar u wilt natuurlijk wat weten!" Toen men de trap af ging en zij voor de open deur een groote menigte zag, glimlachte de danseres opnieuw. „Wat een toeloop", riep zij. „Wat een succes". Toen werd Greta Zelle, genaamd Mata Hari, den militairen ter vonnisvoltrek- king te Vincennes overgegeven. Voor het vertrek kreeg zij verlof eenige brieven te schrijven. Met vaste hand stelde zij de brieven op, schreef het adres op de enveloppes en overhandigde hen den directeur met de woorden: „Maar alstu blieft niet de adressen verwisselen. Onderweg spoorde zuster Leonida de veroordeelde aan vergiffenis te schen ken. „De Franschen zou ik niet gaar ie willen vergeven", meende zij. „Ook hen moet ge vergeven", drong de non aan. En Mata Hari zei met half luide stem: „Goed dan, omdat gij het wilt, zuster, zal ik hen vergiffenis schenken". Toen reed men 't fort Vincennes binnen. Trom petsignalen klonken. De executietroe pen stonden gereed. Mata Hari 6tapte het eerst uit den wagen en was zuster Leonida bij het uitstappen behulpzaam. Toen schreed zij aan haar arm langzaam voorwaarts, kort voor den paal rukte zij zich los en zeide tot haar begeleidster: „Omarm mij vlug en laat me alleen. Tot weerziens". Zij weigerde zich te laten blinddoeken. Terwijl een officier het vonnis voorlas bond zij zichzelf met een losse lus aan den paal. De soldaten stonden op tien meter afstand van haar. Mata Hari glimlach te nog één keer naar de knielende Leo nida en hief de hand ten afscheid. De commandant trok den degen, de gewe ren kwamen in den aanslag, en dof ge knal en de roode danseres zakte met het hoofd naar voren in elkaar". Naar de Maasbode verneemt, heeft het Kabinet per omzendbrief aan de verschillen de departementen doen weten: 1. dat de stukken uitgaande van de pu blieke diensten moeten zijn gespeld in de spelling van de Vries en Te Winkel; 2. dat stukken of citaten van niet-officieele zijde aangeboden in de spelling-Marchant, in deze spelling in de officieele publicaties als Staatscourant en dergelijke geplaats kun nen worden; 3. dat candidaten voor de verschillende diensten bij het afleggen van examens vrij zijn om de spelling van de Vries en te Win kel te bezigen of de nieuwe spelling; 4. dat echter na 1 Januari 1936 bij alle examens de spelling-Marchant zal worden geëischt. De spellingkwestie is in het kabinet op nieuw ter sprake gekomen naar aanleiding van het feit, dat de voorzitter van een der examencommissies de uitslagen in vereenvou digde spelling opzond. Daarop is in het ka binet met overgroote meerderheid besloten beide spellingen in de Staatscourant toe te laten, wanneer de nieuwe spelling niet van officieele zijde komt. Zoo zullen ook aanvra gen om de Koninklijke goedkeuring op statu ten bij het departement van Justitie geen be zwaar ontmoeten, als zij in de vereenvoudig de spelling zijn gesteld. IN NAAM VAN DE SNELHEID. Nog niet alle Nederlandsche wegen zijn tolvrij. In Holland staat een tol. Er staan nog wel meer tollen in Holland, helaas Ergens tusschen Utrecht en Jutphaas staat nog zoo'n zonderling wegverfraaisel dat jea raison van één dubbeltje mag zien opengaan. Het ding is overigens nog al opvallend ge noeg, om het, vergezeld van een zeker onbe haaglijk gevoel vrij spoedig in de gaten te krijgen. Zoo niet de matineuze Amsterdam mer, die in den vroegen morgen van een de zer dagen met zijn auto naar het Zuiden rol de. Een vrij behoorlijke snelheid joeg den wagen Jutphaas in, waar het nog stil was op de straat. Gelukkig! Tachtig kilometer snelheid is ernstig genoeg, wanneer je deze vaart benut, om een tolboom van hechte constructie te rammen. De gevolgen bleven dan ook niet uit en de gelegenheidsstormram kwam er dan ook vrij slecht af. Koplampen waren zoek en de motorkap geschonden en nog meer trieste dingen waren er gebeurd. Later op den morgen moest een takelwagen de restanten opruimen. Aan Goodwin 6 Co. 23 Aagustas 2934 Als medicus wilt XI mij wel toestaan XI geluk te wenschen met Uw pres tatie ten ee zien van de fabricage Uwec Fifty-Fiftg sigaretten, die blij kens lange persoonlijke ervaring alle goede kwaliteiten vereenigen met de zeer loffelijke eigenschap, dat zij, door wcenschappelijke samenstelling, prikkeling van dat gevoelige orgaan, de keel, voorkomen. Ik beschouw dit als een besliste en blijvende bijdrage tot het ongestoord genot van de talrijke rookers en iedereen, die last heeft van keel-irri tatie of rookers-hoest, kan ik met vertrouwen aanbevelen voortaan Fif ty-Fiftg sigaretten te rooken, daar htm dan in de meeste gevallen het lot bespaard wordt zich één van die weinige genoegens geheel of gedeel telijk te moeten ontzeggen, die in deze moeilijke tijden op allen zulk een weldadigen invloed uitoefenen Hoogachtend /V (Het origineel van dezen brief ligt te onzen kantore ter inzage.) Indien U bemerkt dat andere sigaretten Uw keel prikkelen en dien „rookershoest" veroorzaken, probeer dan eens één week BRUTALE KERKINBRAAK. Veldwachter verschalkt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in de r.k. parochiekerk te Schinen ingebro ken. Ruim een maand lang werden in deze kerk min of meer belangrijke voorwerpen vermist en herhaaldelijk werden de offer blokken gelicht. De veldwachter Janssen had zich daarom des nachts in de buurt van de kerk verdekt opgesteld en het mocht hem gelukken de die ven op heeterdaad te betrappen. Omstreeks half twee zag hij mannen het gebouw bin nendringen. Hij liet hen rustig hun gang gaan. Een der inbrekers bewerkte het hoofd altaar, terwijl een ander de offerblokken voor zijn rekening nam. Toen de dieven de politie bemerkten, vluchten zij door de deur van de sacristie, die zij met een looper had den geopend. De deur viel achter hen in het slot, zoodat de veldwachter zijn achtervol ging moest staken en de daders konden ont komen. Alle offerblokken waren geleegd. Hoeveel geld de offerblokken bevatten, is niet bekend. ONDERZOEK NAAR BRAND STICHTING. Het echtpaar, dat Dinsdag gearresteerd werd ter zake vermoeden van brandstichting in perceel Vrolikstraat 141 te Amsterdam, is gisternamiddag onder politiegeleide naar zijn woning gegaan, daar het wenschelijk was het in de gelegenheid te stellen ter plaatse inlichtingen te geven en aanwijzin gen te doen. Het tweetal bleef ontkennen; op een aan tal vragen moest het een antwoord schuldig blijven. HET LOTJE UIT DE LOTERIJ. Inbrekers in het Utrechtsche loterij kantoor gearresteerd. Gelijk gemeld werd voor eenige dagen in gebroken in een Utrechtsch loterij-kantoor, gelegen in de Lichte Gaard. De politie, ge holpen door de recherche, stelde een uitge breid onderzoek in, doch trok den eersten dag slechts nieten uit de loterij-affaire. Gis teren is zij er echter in kunnen slagen, de daders te doen arresteeren. Te Amsterdam werd een 22-jarige jongeman aangehouden, die een ritje met een taxi had willen betalen met een vijf francs-stuk, dat hij voor een rijksdaalder wenschte uit te geven. In zijn woning te Utrecht werd een nauwkeurig on derzoek ingesteld, waarbij men in de kachel een groote hoeveelheid oud Duitsch bankpa pier vond, ter waarde van ongeveer honderd duizend mark. Dit bankpapier werd bij de inbraak in het loterij-kantoor ontvreemd. Be-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9