DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na den moordaanslag in Marseille, Twee verdachten gearresteerd. Sarraut afgetreden. ^Buitenland VICTORIA THEATER No. 241 136e Jaargang De laatste reis. Het politioneel onderzoek. Sarraut afgetreden. Een film van den aanslag. Onderzoek te Belgrado. Als extra nummer yanaf Zaterdagavond de ontzettende moordaanslag Koning Alexander en Ministi ÉCLAIR ACTUALITEIT. Barthou. 1Vat vandaag de aandacht trekt,.. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 12 October 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De torpedobooljager DuLrovnik, met het stoffelijk overschot van koning Alexander aan boord, heeft in de Tyrrheensche Zee zeer slecht weer, maar desondanks wordt toch verwacht dat het schip Zaterdagmid dag in de haven van Split zal aankomen, waarna de kist naar Zagreb, de hoofdstad van Kroatië, wordt vervoerd. Daar zal de eerste rouwdienst gehouden worden en Zon dagmiddag wordt de kist dan naar Bel grado overgebracht, waar het stoffelijk over schot Maandag en Dinsdag in staatsie op gesteld zal worden, om de bevolking gele genheid te geven langs de baar te defileeren. Het is echter onwaarschijnlijk, dat de kist nog heropend zal worden. Woensdag volgt dan de plechtige begrafenis te Belgrado. Toen de Dubrovnik, die het stoffelijk ov-rschot van koning Alexander naar Zuid- Slavië vervoert, de straat van Messina passeerde, zond de Itaiiaansche marine een onder admiraalsvlag varenden kruiser en een eskader torpedojagers, die den kruiser Dubrovnik door de straat begeleidden tot aan de grens der territoriale wateren. Voorbereidingen voor de teraardebestelling. In de Zuid-Slavische hoofdstad maakt men thans voorbereidingen voor de teraarde bestelling van koning Alexander, wiens lijk in het oude paleis zal worden opgebaard. De zwarte vlaggen in de stad worden steeds talrijker. In de etalages zijn omfloer ste portretten van den koning opgesteld. Voor de bloemenwinkels verdringen de menschen elkander om kransen enz te bekij ken, die besteld zijn voor de begrafenis. In de gemeenschappelijke zitting van den senaat en de Skoeptsjina heeft de voorzitter van den senaat Tomatsjitsj den vermoorden koning de laatste eer gebrach.t Zoo langzamerhand is het wel duidelijk geworden, dat Kalemen niet alleen stond, maar dat de aanslag het werk is geweest van een zeer goed georganiseerde bende, waarvan een zekere Tichomir Nalis de spil moet worden geacht. Deze, een Macedoniër, is een half jaar geleden uit Frankrijk en over de Belgische grens gezet, na in Mar- seille eerst vier maanden gevangenisstraf te hebben uitgezeten. Twee personen gearresteerd. Gisteravond kwam volgens de Parijsche N.R C.-correspondent beridit uit Fontaine- bleaü, dat daar een verdacht persoon per auto was aangekomen. Hij had op het sta tion een kaartje naar Evian genomen, in het restaurant een glas bier gedronken en den kellner een enorme fooi gegeven. Daarop verliet de onbekende het stationsgebouw om in de buurt op zijn trein te wachten. Toen hij 's avonds laat weer terugkwam, langden zijn papieren. De man toonde toen een Tsjechischen pas, die op naam van Chalny stond, geboren in 1902 te Karlovats De pas - of het falsificaat - droeg als plaats van uitgifte het Tsjechischeconsu laat-generaal te Zagreb en zijn bezitter had blijkens het stempel de Fransche grens bij Vallorbe op 28 September overschreden De nummers en de andere kenmerken van den pas nu stemmen volkomen overeen m die van Chalny, die mhetjiotel teiA£ en Provincie had geiogeerd. oen de be gendarmen den man wilden arresteeren duwde hij hen achteruit en nam de vluch in de naburige boschjcs. Daar!bij veidj» J een aantal patronen van het merk wal ter, d.w.z. van hetzelfde merk als een van de re volvers van Kalemen. De gendarmen zo den den vluchteling een aantal schoten ach- terna, zonder hem echter te treFen. De bos schen zijn thans door gendarmerie en poime voor zoover die maar beschikbaar was, - singeld. Daar de bosschen tamelijk uitge strekt zijn, zal het nog wel eenigen tijd du ren eer men Chalny in handen heeft. Gisteren kwam echter ook bericht uit F - tainebleau, dat men daar in den nacht va 9 op 10 October twee verdachte individuen in den nachttrein had zien stappen, die naar Evian ging. Op dezen trein had Cha ny blijkbaar gewacht. De politiecommissariaten in den omtrek van Evian werden ges meerd met het resultaat, dat £'ster^' in een hotel te Thounon beiden werden g pakt. Zij waren in het bezit van P welke oppervlakkig gezien in orde s^e"e Een stond op naam van Ladislaus Benesj, geboren te Zara 1903. Het stempel bewees dat deze Benesj op 28 September Como in Italië heeft verlaten en denzelfden dag over Chiasso Zwitserland is binnengekomen. Benesj had 1700 francs bij zich en een re tourkaartje naar Fontainebleau. Doch de belangrijkste vondst behalve het paspoort, waarvan de inhoud alweer klopte met de gegeven, die Benesj te Aix opgaf, is een portemonnaie, die in hetzelfde warenhuis op de Place Clichy is gekocht als het pak van Kalemen. De pas van den ander stond op naam van Jozef Novak, geboren 1900 te Gorz. Deze pas was evenals die van Benesj zoogenaamd afgegeven door het Tsjechische consulaat- generaal te Triëst. Novak had 1100 francs bij zich, ook een retourkaartje en een kom pas. De eenige bagage van beiden bestond uit een pakje, waarin een overhemd en een kam. Het eerste verhoor. De verhooren worden bemoeilijkt door het feit, dat de beide arrestanten vrijwel geen Fransch spreken. Hun werden photo's voor gelegd, waarop zij staan afgebeeld in gezel schap van Kalemen. Zij zagen zich toen ge dwongen toe te geven, dat zij Kalemen ken den, doch trachtten te loochenen, dat zij in eenig verband zouden hebben gestaan met de daad. Uit het verdere verhoor schijnt echter gebleken te zijn, dat zij het waren, met wie Kalemen de laatste dagen in Parijs heeft doorgebracht. De locale politieautoriteiten zijn van mee ning, dat men hier een goede vangst heeft gedaan. Hoewel eenige Parijsche bladen meldden, dat de beide bij Annemasse gearresteerde ver moedelijke medeplichtigen van den moorde naar Kalemen een volledige bekentenis hebben afgelegd, verklaart de bizondere correspon dent van Havas, dat zij slechts hebben toe gegeven den moordenaar te kennen. De arrestanten zullen naar Parijs worden overgebracht. Wij hebben gisteren uitvoerig medege deeld hoe de veilig'eidsdienst in Marseille functionneerde en tevens bleek daaruit, dat de maatrege.en der politie lang niet afdoende zijn geweest. Thans wordt officieel medegedeeld, dat de Fransche minister van binnenlandsche zaken, Sarraut, die als hoofd der politie door de Fransche bladen verantwoordelijk wordt ge steld voor het feit, dat de aanslag in Mar seille kon gelukken, is afgetreden. De directeur-generaal van de Süreté, Bertheim, is uit zijn functie ontheven, evenals de prefect van het departement Bouches du Rhone, Jouhaux. Men verwacht, dat nog verdere sanctie maatregelen zullen worden genomen. Duizenden Londenaren hebben gister een film aanschouwd, die wel een der actu eelste en meest historische is, die ooit ver toond werd. Op het witte doek werden de laatste oogenblikken van Barthou en koning Alexander en de opwinding der razende menigte die op den moordenaar aftrok, ge projecteerd. Men is van meening, dat het geen wonder is, dat de Fransche autoriteiten alles in het werk gesteld heoben om te verhinde ren, dat de film over de grenzen kwam en dat zij een copie die voor New-York bestemd was, in Cherbourg in beslag heeft genomen Men is er echter blijkbaar in geslaagd de film naar Engeland te brengen, waar zij nu in 1500 bioscopen wordt gedraaid. Onder le toeschouwers bevonden zich gister een groot aantal ambtenaren van de geheime politie van Scotland Yard. die zoo nauwkeurig mo gelijk de gezichten van de mensclienmenigte bestudeerden, teneinde te zien of zich ook bekende internationale misdadigers daartus- schen bevonden. Een verklaring uit Marseille. Het gemeentebestuur van Marseille publi ceert een verklaring, waarin het de geruchten tegenspreekt, dat het zich tegen bepaalde veiligheidsmaatregelen ter gelegenheid der ontvangst van den koning van Zuid-Slavië o.a. gebruikmaking van troepen voor den ordedienst zou hebben verzet. De stedelijke autoriteiten van Marseille verklaarden, dat zij over het organiseeren van de ontvangst van den koning in het geheel niet zijn geraad pleegd, doch dat alle ordemaatregelen door een uit Parijs iaar Marseille gekomen poli- tievertegenwoordiger zijn georganiseerd Men heeft den burgemeester van Marseille zelfs niet gevraagd, zich bij de personen, die den koning ontvingen, aan te sluiten. Zooals werd gemeld, hebben eenige film operateurs het verloop van den aanslag ge heel op de filmstrook kunnen vastleggen. Deze films zijn ter beschikking van de jus titie gesteld. Verschillende exemplaren ervan zouden reeds Woensdagavond in de jour naals der Parijsche bioscopen draaien, doch op het laatste oogenblik heeft de politie de vertooning ervan verboden. Een in Londen vertoonde film zou reeds sterk gecoupeerd zijn geweest. Slechts een enkele Parijsche bioscoop hield zich niet aan de politie-instructie en vertoonde de film on danks het verbod. Volgens degenen, die de film hebben gezien, blijkt daaruit duidelijk, hoe gebrekkig de ordedienst was georgani seerd. De Paris Soir schrijft, dat men nauwelijks kan spreken van een cordon van politie agenten, die de menigte tegenhielden, doch dat men slechts hier en daar een agent zag, die de grootste moeite had de straat vrij te houden. Bovendien kan men op de film met verbazing constateeren, dat de auto, waarin zich de koning cn Barthou bevonden, slechts door twee hooge officieren te paard was om geven en bovendien zeer dicht langs de menigte reed. De Matin meldt uit Marseille, dat de moordenaar van koning Alexander buiten gewoon zwaar was bewapend. Men vond op hem een Mausermacliine-pistool, waarin pa troonbanden van 10 of 20 patronen werden gebruikt, verder een Walter-pistool, eveneens van 7.65 m.M. kaliber en tenslotte een bom, waarvan de herkomst niet kon worden vast gesteld. Zij was van een model, zooals anarchisten gewoonlijk niet bezitten, doch zooals in den oorlog werden gebruikt. Aan patronen had Kalemen bij zich 2 patroon banden van 20 patronen vooi den Mauser-, en 6 patroonbanden van 9 patronen voor den Walter-revolver. De Weensche politie heeft volgens het Hbld. een scherp onderzoek ingesteld naar het mogelijk contact tusschen de Joegosla vische emigrantenkringen aldaar en den moordenaar en zijn medeplichtigen in Frankrijk. Het onderzoek is nog niet afgeloo- pen, maar men kan thans reeds met vrij groote zekerheid voorspellen, dat het resul taat van het politie-onderzoek geheel nega tief zal blijken te zijn. De radicale en revolu- tionnaire emigranten uit de Balkanlanden, die zich na hun uitwijzingen en vlucht in Weenen hebben verzameld, zijn door de po litie steeds aangezegd het Oostenrijksche ter ritoir te verlaten, zoodat zij spoedig verder getrokken zijn. De Kroatische emigranten, die thans nog te Weenen verblijf houden, zijn gematigde elementen die niet ervoor in aan merking komen betrokken te zijn bij een der gelijk misdrijf of brj een samenzweering. De leider van deze Kroatische emigranten en ook de meest hooggeplaatste van hun is de gewezen Joegoslavische minister en Kroaten- leider Kossutisj, die onmiddellijk na het be kend worden van den aanslag te Marseille met nog eenige andere landgenooten is ver hoord. Dit verhoor heeft geen bezwarende feiten aan den dag gebracht. Het onderzoek dat te Belgrado wordt ver richt is uitteraard zeer scherp. In de eerste plaats betreft het onderzoek de vraag of deze aanslag in verband kan staan met die, welke op 17 December 1933 tegen koning Alexan der werd gericht en die toen mislukt is. Toen werd wegens zijn deelneming aan den opzet van den aanslag de politie-agent Tsjoertsjitsj doodgeschoten. De uitvoerders van den aanslag Oreb, Begowitsj en Podgro- letsj werden gearresteerd en op 28 Maart van dit jaar ter dood veroordeeld. Dit vonnis is eenigen tijd later ten uitvoer gelegd. De deelnemers aan dezen aanslag waren allen lid van een Kroatische terroristische en re- volutionnaire organisatie, „Oestassa" ge naamd, welke organisatie ook bij de opstan dige beweging in het gebied van Irika de hoofdrol speelde. Dat de „Oestassa" zekere verbindingen heeft met de Macedonische or ganisatie die jarenlang de leiding had bij de revolutionnaire beweging in Servisch-Ma- cedonië is bij de Joegoslavische politie zeer goed bekend. Deze Macedonische orga nisatie was oorspronkelijk de strijdgemeen schap van de Macedonische bevolking tegen de Turksche heerschappij. Toen na den oor log Macedonië bij Servië werd ingelijfd trad deze organisatie met zuiver-revolutionnaire methodes op tegen de Servische heerschap pij. In 1922 begon de tweedracht in de or ganisatie zich op bloedige wijze kenbaar te maken. De stoot daartoe gaf de toenmalige Bulgaarsche minister-president Stamboeliski (die later werd vermoord), die de organisatie met alle kracht vervolgde. In het jaar 1924 werd de leider der organisatie, Alexandrov, vermoord, in 1925 de moreele leider profes sor Milet, in het jaar 1928 de toenmalige partijleider generaal Protogerov. Met deze laatste bloedige daad was het uiteenvallen van de organisatie voltrokken. De meest ra dicale kern van de leden verzamelde zich om den opvolger van Protogerov, Mihailov, die als gevolg van het krachtige optreden van de tegenwoordige Bulgaarsche regeering tegen de revolutionnaire Macedoniërs de wijk naar het buitenland moest nemen. Hij vluchtte naar Turkije en houdt zich daar nog steeds op. Overigens is het opmerkelijk, dat het or gaan der revolutionnairen „La Macedoine", in het Juli-nummer het besluit publiceert, dat in Februari van dit jaar door de verga dering der Kroatische emigranten te Luik is genomen en waardoor koning Alexander ter dood werd veroordeeld „bij verstek" al thans. Het onderzoek wordt ook gevoerd betref fende andere revolutionnaire en niet-revolu- tionnaire emigrantengroepen. In de buurt van Berlijn verscheen nog het vorig jaar het Kroatische emigranten-orgaan „Kroatia Pres" en de „Presseschau". Van daar heeft men de drukkerij moeten over brengen naar Dantzig, of wel Zoppot. Weer later moest men ook van daar weg en trok men naar Lugano. Daar verscheen tot vóór kort het orgaan „Nesawisna Hrwatska Drsjawt" (onafhankelijke Kroatische staat). Deze organen worden den laatsten tijd evenwel ook uit Boedapest geëxpedieerd. Aan het hoofd van deze organisatie staat zekere Jelitsj, als plaatsvervanger van den eigenlijken chef, Pavelitsj, die zich in den laatsten tijd in Italië heeft opgehouden. Ook uit Amerika wordt een orgaan onder den naam „Kroatia Press" naar Europa ver zonden. Hetzelfde orgaan, in het Fransch, verschijnt te Genève. Ook in Argentinië heb ben de Kroatische emigranten een centrum van agitatie. Een preciese karakteriseering van deze ver schillende emigrantengroepen is daarom zoo moeilijk omdat zij zich telkens met elkaar verzoenen, dan weer met elkaar breken en steeds haar tactiek veranderen. Eén ding alleen is zeker de „Imro", de Ma cedonische organisatie, met alle Kroatische revolutionnaire groepen die bij haar aange sloten zijn, heeft de terreur als blijvende strijdmethode in haar vaandels staan. Broeder van den moordenaar gearresteerd. De „Information" meldt uit Belgrado, dat de broeder van den moordenaar van koning Alexander en Barthou in Belgrado is gear resteerd. Het betreft hier een tandarts, Ka lemen genaamd. Betoogingen in Joego-Slavië. Uit Belgrado wordt gemeld, dat in Joego- Slavië vandaag in tal van plaatsen anti-Ita- liaansche en anti-Hongaarsche betoogingen zijn gehouden. De „Times" meldt uit Boedapest: Het ko ninklijk Hongaarsche ministerie van buiten- landsche zaken dementeert het in de Times van 10 dezer gepubliceerde bericht uit Bel grado, volgens hetwelk de p'.eger van den aanslag op koning Alexander en den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken be hoort zou hebben tot de Kroatische organi satie in Hongarije, Jenkpueste. Aan dit de menti wordt door het ministerie toegevoegd, dat in Hongarije geen vereeniging van Kroa tische emigranten bestaat. Nog meer betoogingen. Gisteren hebben zich in verschillende ste den van Zuid-Slavië de anti-Italiaansche be- t ogingen herhaald, terwijl op sommige plaatsen ook tegen Hongarije werd betoogd. Te Lubljana kwam het tot ernstige botsingen voor het Itaiiaansche consulaat en een der secretarissen van het consulaat, die tusschen de menigte terechtkwam, werd mishandeld doch kon spoedig door de politie worden ontzet. Te Submich, Subotich en Bseg aan de Hon gaarsche grens werden anti-Hongaarsche de monstraties gehouden. Een menigte drong het redactiegebouw van een Hongaarsche dagblad binnen en stak de inventaris in brand. De brandweer slaagde erin de menig te uit het gebouw te verdrijven en den brand te blusschen. Het Zuid-Clavische kabinet heeft den drie regenten zijn collectiet ontslag aangeboden. Prins Paul verzocht het ministerie in functie te willen blijven tot de bestelling van Koning Aiexander's stoffelijk overschoot, welke Woensdag zal plaats vinden, zal geschiedde Alle Zuid S'avische grensposten zijn gis teren versterkt, naar verluidt in verband met de uittocht van talrijke Kroaten en Slovenen. die vijandig tegenover 'de Zuid-Slavische regecring staan. Treinramp in Amerika, 4 dooden. (Buitenland). Aartsbisschop te Riga in Letland op vreeselijke wijze vermoord. Felle brand te Rotterdam; gebouw „Ulrich" vernield. (Binnenland). Brand aan boord van de „Zuider- kerk". (Binnenland). Kindermoord te Gorinchem. (Bin nenland). Wordt het bedrijf van de Ned. Scheepsbouw Mij. stopgezet? (Bin nenland). Meisje doodgedrukt te Amster dam. (Binnenland). Predikanten protesteeren in een open brief aan Overheid en volk tegen de verwarde toestanden. (Bin nenland). Opruiming van rundvee. (Land en Tuinbouw). (Zie verder eventueel laatste berichten.) De film in Nederland. Wij vernemen in verband met de moord aanslag te Marseilie, dat de film dienaan gaande in den afgeloopen nacht te 12 uur door de justitie is vrijgegeven en dat de importeur de copieën jredeu te Den Haag zal brengen. De aanbieding ter keuring wordt tegen morgen, Zaterdagochtend, verwacht. Eerst daarna kan beslist worden of zij al dan niet zal worden vertoond. ARTHUR HENDERSON ZIEK. Sinds Woensdag op bed. De 71-jarige voorzitter der ontwapenings conferentie, Arthur Henderson, ide te Lon den vertoeft, is ziex. Tijdens het congres der Labour Partij te Southport werd hij onwel. Later herstelde hij weer, maar zag zich ge noodzaakt gisteren het bed te houden. ERNSTIG ONGELUK IN DUITSCHLAND. Tijdens lossen van spring stoffen. In de nabijheid van Innsbruck was gisteren een militaire commissie bezig met het lossen van sprngstoffen. Plot seling ontstond een ontploffing, waarbij twee personen gedood werden Een ka nonnier werd zoo hevig gewond, dat hij spoedig overleed Twee andere kanon niers werden licht gewond. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Vier dooden, talrijke gewonden. In den staat Iowa in Amerika is een trein op een brug gedérailleerd en in de rivier gestort. De locomotief verdween in de diepte. De machinist, de stoker en drie passagiers werden gedood, uit de vernielde drie wagens werden talrijke gewonden geborgen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1