KERKBRAND TE NOORDSCHARWOUDE. 'fxowtdaal 'flieuws £and= en 'Jmm&ouiv 0$aekm Stad en Omgeving Het interieur der verbrande kerk. Slechts de muren staan nog overeind. LIMMEN. SPANBROEK. ZWAAG. DE STREEK. UITGEEST. Naar Rusland. I>e voorzitter van het comité, de heer OUDE NIEDORP BROFK OP LANGENDIJK. Geneeskundige brieven De Ned, herv. kerk een prooi der vlammen. Na den grooten brand van het Langen- dijker warenhuis is Noordscharwoude op nieuw geteisterd door een feilen brand. Th'ans was het de Ned. herv. kerk ten gevol ge van een kort maar hevig onweer, dat zich aldaar Zondagavond tusschen tien uur en half elf boven deze gemeente ontlastte. Het was ongeveer half elf, toen een felle blik semslag den toren van de Ned. herv. kerk in lichte laaie zette. Hoog sloegen de vlammen uit en een regen van vonken woei over de nabijgelegen landerijen, alsmede boven de vde huizen van de onmiddellijk achter de kerk gelegen Oosterstraat. De klok van half elf heeft men nog hooren slaan, doch reeds voor elf uur stortte de toren met veel lawaai naar beneden. De brandweer was inmiddels ter plaatse en men probeerde vanaf de Kerkelaan en het kerkhof met slangen op de waterleiding te spuiten, doch zooals was te voorzien, gaf dit niets en weldra was het geheele kerkgebouw een vlammenzee. Het waaide hevig en er bestond ernstig gevaar, dat de huizen staande aan het ach- t-rste gedeelte van de Oosterstraat vlam zouden vatten. Het was nu de motorspuit van de gem. lichtbedrijven, welke ook spoe dig gearirveerd was, die deze perceelen be gon te bespuiten. Ook met diverse slangen op de waterleidingbrandkranen begon men te werken. Om half twaalf werd de hevige wind, die oorspronkelijk Noordwest was, iets min der en liep meer naar het Westen, waardoor het gevaar voor de huizen aan de Ooster straat gelukkig verminderde en zeer zeker een nog grootere ramp voorkomen werd. Het lijkenhusje, dat naast de kerk staat, begon ook te branden, doch men slaagde er in dit voor algeheel uitbranden te behoe den. Dit was van veel belang voor de on middellijk belendende perceelen. Vervolgens ging men er weer opnieuw toe over om in het brandende kerkgebouw te spuiten. Terwijl wij dit schrijven, is het reeds 1 uur 's nachts en was men nog steeds bezig met pogingen om den brand te blusschen. Van pogingen om de brandweer van om liggende plaatsen op te roepen voor assisten tie is ons niets bekend. Dit was zeer zeker niet overbodig geweest, daar de brand te groot was en er zeer veel gevaar voor de nabijgelegen woonhuizen bestond. Eindelijk kon men zien, dat de brand be gon te verminderen, wat niet te verwonderen is, daar het geheele kerkgebouw van binnen uitgebrand was. Het zijn alleen de dikke en forsche muren, dit stand hielden. Het was nu mogelijk om goed in het leeggebrande ge bouw te spuiten, waar het een ware vuur haard was. Terwijl wij ons verslag vervolgen, is het reeds half drie en werkt de motorbrandspuir onafgebroken, alsmede de spuiten op de waterleiding. Het gevaar voor de omgeving is nu geweken. Het is jammer van het oude kerkje, waarmede een mooi gebouw voor de gemeente Noordscharwoude is verloren ge gaan. In het kerkje stonden een preekstoel en banken uit de 16e eeuw, die een prooi der vlammen werden. Hoe zwaar de vonkenregen was, kwam o.m. tot uiting op de Oosterstraat, waar een partij riet, dat gelegen was bij het perceel van den heer Kramer, begon vlam te vatten en aan het initiatief van den heer Prijs was het te danken, dat verder onheil werd voorkomen. Zelfs de motorbrandspuit begon vlam te vatten, wat met eenige emmers water werd gebluscht. Naar wij vernemen, is de kerk verzekerd bij de Oudkarspelsche Brandverzekerings maatschappij. waard. A. B. te Beverwijk, C. E. D. te Bever wijk, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. J. Z. te Alkmaar, 4 plus f 2 boete of 4 en 2 dagen hechtenis. J. K. te Amsterdam, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Overtredingen van art. 435 van het Wetboek van Strafrecht (op geven van valschen naam). J. M. te Schermerhom, 10 boete of 10 dagen hechtenis. H. B. P. D. J. te Haarlem, 8 boete of 8 dagen hechtenis. Over t re dingen va nart. 461 van hetWetboek van Strafrecht (loo- pen over verboden grond): J. S. te Egmond aan Zee, A. de Z. te Alkmaar, ieder 3 boete of 3 dagen hechte nis. N. S. te Alkmaar, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding van de IJkwet: C. H. te Hoorn, 1 boete of 1 dag hechte nis. Overtreding van de Wapenwet: C. M. te Amsterdam, teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. Andermaal is Vrijdagavond in een der lokalen van de r. k. school een tuinbouw- wintercursus geopend. De heer P. Boschman, hoofd der O. L. school, geeft les in bloembollen- en bloemen teelt, ziektebestrijding e.d. en de heer W. J. Beun te Alkmaar in theoretische vakken en groenteteelt. Aan den cursus, welke uitgaat van den L. T. B., nemen 16 leerlingen deel Door den raad dezer gemeente is de re kening over 1933 vastgesteld. Deze sluit, wat den gewonen dienst betreft, met een nadee- lig saldo van 4278.45; die van den kapi- taaldienst en het burgerlijk Armbestuur res pectievelijk met een nadeelig slot van 705.14 en 922.07. De gemeenteraad heeft de rekening over 1933 vastgesteld. Deze wijst aan, gewone dienst, inkomsten 51879.90; uitgaven 50602.92; batig slot 1276.98. Kapitaaldienst: inkomsten 1596.87; uit gaven 1496.87batig slot 100. Door de gezamenlijke zouters worden dagelijks groote hoeveelheden tweede en derde soort bloemkool verwerkt. Wat als eerste soort wordt aangeboden, vindt door auto-transport een weg naar het binnenland. 'Zaterdagavond was in het hotel de Ooievaar een openbare vergadering be legd door een comité, samengesteld uit «enige inwoners die ten doel had een Inwoner van Uitgeest als candidaat te «tellen, die een onderzoek zal instellen naar de toestanden in Rusland. J. Vrouwe, heette de aanwezigen wel kom en zette het doel van deze vergade ring uiteen. Hieruit bleek o.a. dat het de bedoeling was iemand van Uitgeest aan te wijzen die eens eerlijk verslag zal doen van zijn bevindingen in Rus land. Hiertoe zou de aan te wijzen per soon de gast zijn van de sovjet-arbeiders aldaar en daardoor toegang kunnen verkrijgen tot alle fabrieken, werkplaat sen, enz. Tot dit doel had zich reeds beschik baar gesteld de heer C. Krom. Genoem de heer zou de opdracht dan ook gaarne aanvaard hebben was het niet dat er op het laatste moment voor hem onover komelijke bezwaren oprezen. Zeer tot zijn spijt moest hij thans hiervan afzien. De vergadering werd thans gevraagd candidaten te stellen. Ten slotte steiden zich hiervoor beschikbaar de heeren J. Rijs Hz. en J. Krom. Daar slechts voor èèn persoon de mogelijkheid was open gesteld werd er gestemd wie der beide heeren als candidaat gesteld zou wor den. Bij de eerst gehouden stemming staakten de stemmen bij een tweede stemming werden de meeste stemmen uitgebracht op den heer J. Rijs Hz. Deze werd als candidaat aangewezen terwijl de heer Krom verzocht werd als zooda nig op te treden ingeval de heer Rijs verhinderd mocht zijn de reis mede te maken. Het ligt in de bedoeling dat de delega tie reeds in November a.s. vertrekt en aldaar een week of vier zal verblijven. HEILOO. Zondag was het de „blauwe" dag voor de drankbestrijders (sters). De Mariavereeni- gingen en Kruisverbonden in Noordholland, onder leiding van den heer B. Korteman en mej. Tine Goeman uit Amsterdam, waren Zondag bijeengekomen op Kapel. Het be zoek was niet zoo groot als andere jaren en bedroeg ongeveer 400. Om kwart vóór elf droeg pater Ernestus O.M.C. uit IJmuiden- Oost de hoogmis op. 's Middags hield de pater kruiswegoefening met den heer H. v. d Waarden, kapelaan te Amsterdam. De in de drankbestrijding vergrijsde pater hield een treffende predicatie, waarbij hij wees op opoffering en versterving, doch bovenal het goede voorbeeld voor de zwakke broeders of zusters. Daarna had een plechtig lof plaats met sacramentsprocessie. De plechtigheid werd besloten met het Sobriëtaslied (nieuwe zangwijze). Naar wij vernemen, is het aantal werk- loozen uit deze gemeente Zaterdag 13 Oc tober 1934 geplaatst bij de centrale werkver schaffing in den Wieringermeerpolder 8. Door de N. C. G. O. V. was een groote film-avond georganiseerd in het lokaal van den heer J. de Boer. Naast komische films en natuuropnamen werd des middags een kindervoorstelling gegeven met als hoofdfilm „Was ik maar thuis terwijl des .avonds voor de ouderen werd Yertoond Jfcierwonn^a geluk", een boeiende film uit het Amsterdamsche volks leven, welke zich afspeelt in de Jordaan. Een echt stuk volkshumor vol van grappige too- neelen en even later ontroerend leed. Bij ministerieele beschikking is de tuin- bouw-onderwijzer P. Glas benoemd tot lei der der tuinbouw-cursussen te Heerhugo- waard-Noord en Zuid en Oudorp. EGMONDBINNEN. De Bisschop in de gemeente. Zondag 14 October bestond de Parochie van den H. Adalbertus te Rinnegom 150 jaar, een plechtigheid die door mgr. Aengenent werd bijgewoond. Zaterdag om 5 uur arriveerde de Bis schop in de gemeente. Bij de grens hadden zich verscheidene ruiters en een groot aan tal dames op met bloemen getooide fietsen en allen gekleed in witte toiletten met gele bies, opgesteld. Voorafgegaan door deze groepen arriveerde Z. H. in het dorp Eg- mondbinnen, waar hij door den burgemees ter hartelijk werd welkom geheeten. Dan trok de stoet verder, nu voorafge gaan door de ruiters, het fanfarecorps, de meisjes per fiets, een groep graalmeisjes met vaandel. Achter de auto waarin de Bisschop was gezeten, volgden de verschil lende kerkelijke autoriteiten, zoowel van Rinnegom als Egmond aan den Hoef en Egmond aan Zee. Even vóór de kerk van Rinnegom stonden een 50 tal in het wit gekleede kinde ren, z.g. bruidjes, opgesteld, die nu ook voor den Bisschop uitgingen. Bij de kerk aangekomen, ging de bisschop door een haag van bruidjes de kerk binnen, de belangstellenden werden daarna den tuin binnen gelaten, waarheen inmiddels ook de bisschop, evenals de vele autoriteiten zich hadden begeven. Hier werd mgr. door pas toor Looyaards toegesproken, daarna werd gezamenlijk een lied gezongen, waarna ook een klein bruidje een wenschje uitsprak. De bisschop dankte hartelijk voor de be toonde hulde en zag hierin een blijk van groote godsvrucht. Des Zondags was om half 10 de pontifi cale H. Mis, w.o. mgr. Aengenent een pre dicatie hield. Het zangkoor was versterkt met zangers van Egmond a. d. Hoef en Egmond aan Zee, die na de Mis een feestcantate zongen. Des avonds in het lof werd de feestpredi- catie gehouden door pastoor van Noort. HET CRISISBOTERMERK. De Crisis-Zuivel-Gentralc maakt bekend, dat, behoudens tussdieniijdsche wijziging, voor de week van 13 tot en mei 19 October de prijs van het crisisbotermerk en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter zijn vastgesteld op 1 per K.G. DE STREEK. De bloemkoolcampagne heeft nog geen opwekkend verloop. Het aanbod is te groot voor de binnenlandsche behoefte en men mag al tevreden zijn, dat de behoorlijke kwaliteit nog geregeld wordt verkocht en alleen de derde soort zelfdekkers als onver koopbaar naar de belt gaan Verschenen is een 2e druk van Verstand en Gevoel, een voordracht gehouden in de Aula van de Universiteit van Bern door Dr. Paul Dubois, hoogleeraar in de Neuropathologie. Met toestemming van den schrijver is deze voordracht door Dr. D. H. Adriani in het Nederlandsch ver taald en Dr. A. W. van Renterghem heeft daarvoor een voorwoord geschreven. Het interessante werkje is verkrijgbaar bij de N.V. Uitgevers- en Drukkersmaatschappij F. van Rossen te Amsterdam. BOVENKARSPEL. De bloembollenveilingsvereen. „Westfries land heeft wederom een plantgoed-veiling bestond611' waarvoor goede belangstelling HET KANKERVRAAGSTUK. I. Ten gevolge van een groot aantal maat regelen van velerlei aard zijn de verhou dingen tusschen het levende individu en ziekte en dood sterk gewijzigd. Tal van be smettelijke ziekten zijn, dank zij dejmoderne mogelijkheden als gevolg van beter inzicht, in Eu. opa aan banden gelegd en beteugeld. Wel neemt ip sommige jaren een griep-epi- demie ineens ernstiger afmetingen aan en ontstaat er daardoor een teleurstellende top in het aantal sterfgevallen, gedurende een bepaalde, gelukkig meestal snel voorbijgaan de, periode, maar dit is niet te vergelijken met de eruptie welke men in vroeger eeuwen op het gebied van besmettelijke epidemiën kon meemaken. Hoezeer de menschheid van vroeger daar anders tegenover stond als de gemeenschap van heden moge blijken uit het volgende document. De geschiedschrijver C. Commelin spot op de volgende wijze over de voorzichtig heid der Joden, die in 1664 bij het heer- schen van een hevige pestepidemie te Am sterdam die stad verlieten en naar Bever wijk vertrokken. „Die het vuur kan ontloopen is vrij van branden" zegt hij. „Maar is het nu zoo erg", zoo betoogt hij verder, dat er in dat jaar 24.000 menschen stierven? Amster dam heeft 300 straten en burgwallen en in sommige huizen wonen 3 en zelfs 4 gezin nen. Als er in iedere straat of gracht per dag maar een mensch sterft krijgt men een totaalcijfer van 2100 in de week en het is nooit hooger gekomen dan 1041". Bedenken wij nu, dat Amsterdam toen omstreeks twee honderdduizend inwoners had en dat er dus in dit epidemie jaar 1214 der bevolking was overleden dan staat men zeer verbaasd wanneer men leest hoe een beschaafd geschiedschrijver zulk een ramp toch eigenlijk als een kleinigheid be handelt. Daarop zou men in den tegenwoor- digen tijd toch wel anders reageeren! De zuigelingensterfte is evenals de sterfte aan tuberculose in de laatste decenniën sterk gedaald. De levensgevaren voor de zwange re zijn tot een minimum teruggebracht. In gevaarlijke beroepen worden maatregelen van beveiliging zoo goed mogelijk doorge voerd. Het gemiddelde geboortecijfer en het gemiddeld aantal kinderen per gezin is da lende. Al deze factoren werken samen om den levensduur van de tegenwoordige men schen gemiddeld aanzienlijk te verlengen. Helaas werken de gevaren van het moderne snelverkeer hierbij in remmende ricting. De gemiddelde levensduur neemt dus toe. Daar door is b.v. het aantal 40-50 jarigen per 100.000 inwoners thans veel grooter dan honderd jaren geleden en ook de groep van boven de 50 jaar geeft een geheel ander aan tal te zien iper 100.000 inwoners. Sterfte- statistieken, handelende over ziekten, wel ke aan bepaalde leeftijden gebonden zijn, hebben dus met deze verouderde leeftijds bezetting rekening te houden. De meest gunstige levensverhoudingen zullen den levensduur kunnen verlengen voor een kleiner of grooter aantal jaren, maar eens zal de levensdraad worden door geknipt. Onherroepelijk en onafwendbaar komt eens voor elk levend individu het ein de van het aardsche leven. Geboorte sluit sterven als onontkoombare consequentie in. Wanneer dus bepaalde ziekten als doods oorzaak afnemen of zelfs geheel wegvallen, dan moeten wel andere ziekten als doods oorzaak toenemen, zelfs al is menigeen ge neigd het overlijden op hoogen leeftijd door uiteindelijke slijtage der weefsels als iets normaals berustend te aanvaarden, toch zijn ook de ouderdomsgebreken als verschijnse len van ziekte te beschouwen. Reeds Hip- pocrates zeide reeds in dit verband: „Se- nectas morbus est". Het is de taak van den geneesheer op zoo gunstig en doelmatig mogelijke wijze le vensverlengend op te treden en dus elke levensbedreiging zoo doelmatig mogelijk te bestrijden. Wanneer men het ziekteproces tot stilstand of genezing kan brengen is dit in alle omstandigheden de hoogste plicht. Wanneer men het optreden van een ziekte proces kan voorkomen arbeidt men nog veel doeltreffender. Het kennen van de oorzaak van een ziekteproces biedt daarbij een van de allergewichtigste en allereerste mogelijk heden van genezing en bestrijding al is meestal het kennen van de ziekteoorzaak al leen nog niet voldoende voor het behalen van de overwinning. Al deze vraagpunten dringen zich aan ons op, zoodra we ons verdiepen in het kan- kervraagstuk en beschouwingen ten beste willen geven over de sterk 'toegenomen kan- kersterfte gediirende de laatste vijftig jaren. Allereerst hebben we dan de vraag te be antwoorden wat we onder kanker hebben te verstaan. Het menschelijk lichaam is te vergelijken met een wereldstad, waarin het volle leven in al zijn onderdeelen groeit en bloeit. Het is een wereldstad, waarin gedu rende den toestand, die we gezondheid noe men, alle onderdeelen in feillooze harmonie samenwerken tot heil van het geheel. Een weermacht van witte bloedlichaampjes en verschillende afweerinrichtingen trachten onmiddellijk schadelijke indringers te ver nietigen; langs bloed- en lymphvaten wor den alle stoffen gecirculeerd en gedistri bueerd, die voor het goed functioneeren van het geheel zoowel als van de afzonderlijke wijken (hier de organen) noodig zjjn Tevens worden langs deze en andere w^jen de afvalstoffen vervoerd die uiteindelijk bui- ten het stadsgewoel worden gedeponeerd. E>e magistratuur zetelt in hart en hersenen en in ae zenuwen zoowel als in de klieren met z.g. inwendige secretie beschikt deze over telefoon- en telegraafdraden en stations van waaruit onmiddellijk de r.oodige beve- len worden doorgezonden om de vrede en de harmonie te bewaren. Dit wondere bouw werk bestaat uit vele milliarden cellen. Ter wille van de harmonische eenheid van het eeheel zijn er van alle cellen precies zooveel als toelaatbaar zijn en respecteert elke cel- trroep het terrein van zijn buurman. „Liever sneuvelen voor het algemeen belang, dan de grens van mijn gebied overschrijden iS de leuze van elk weefsel, van elk orgaani vredig leven de buren en de wijken onafhan kelijk van rang of stand samen. Helaas wordt deze schoone werkelijkheid wel eens wreed verstoord en treedt hebzucht en egoïsme in plaats vangrenseerbied.ging en altruïsme. Een bepaalde cel of celgroep word oproerig, gaat zich onevenredig ver meerderen en eischt meer plaats op dan in het algemeen belang wenschelijk en toelaat baar is. Afweerkrachten blijken onmachtig, maar vol argwaan staan de buren gereed zich zo goed mogelijk tegen de gevaren te weer te stellen. Intussehen is daarmede ontstaan van een gezwel weergegeven a/ is hierbij het waarom? en hoe? nog niet aange roerd. We moeten hier nu principieel onder scheid gaan maken tusschen de goedaardige en de kwaadaardige gezwellen; ook wel be- nigne en maligne tumoren genoemd. Laten wij ter verduidelijking hiervoor *k- gaan van een bepaald onderdeel van het menschelijk lichaam en wel de vrouwelijke borstklier of mamma. Deze is weer opge bouwd uit weefsels, welke weer bestaan uit cellen. Wanneer hierin zich nu een celgroep overmatig gaat vermeerderen ontstaat een knobbel in de borst. Wanneer zulk een knob bel de omgevende cellen en weefsels alleen maar op zij duwt, doch nog wel resj>ecteert, dan is het een goedaardig gezwel. Zulk 'n tu mor is meestal gemakkelijk te bewegen en goed afgrensbaar. Het is 'n onplezierig, ont sierend bezit maar het evenwicht in het lichaam blijft overigens intact. Zulk een goedaardig gezwel behoeft daarom in geen enkel opzicht een gevaarlijke bedrei- ding voor het leven te zijn. Het hangt in het algemeen van de plaats en de uitgebreidheid van een goedaardig gezwel af of dit levens gevaar met zich mee zal brengen of niet. Een goedaardig gezwel in de luchtpijp b.v. zal al heel gemakkelijk stikkingsgevaar kunnen veroorzaken en dan is er dus, ondanks de goedaardigheid toch een zeer gevaarlijke si- tuatie opgetredenZoo zouden er nog vele voorbeelden gegeven kunnen worden welke bewijzen, dat een goedaardig gezwel toch gevaarlijk kan zijn of worden. Ook een goed aardig gezwel behoort daarom volgens de regelen van de kunst te worden behandeld. Meestal zal dit op verwijdering door opera tie neerkomen. Heel anders en veel ernstiger wordt de toe stand wanneer zich een kwaadaardig ge zwel in een orgaan ontwikkelt. De oproerige celgroep is dan veel boosaardiger en strijd lustiger. De zich vermenigvuldigende cellen doen weer een knobbel ontstaan. Maar fit groeien en woekeren zichtbare en onzicht bare uitloopers de omgeving in. Weefse.- grenzen worden niet meer gerespecteerd; in tegendeel, ze worden doorboord; de omge vende weefsels worden vernield, het gezwel groeit gestadig, onbeheerscht en onbelem merd in alle richtingen voort. Het afweer geschut van het lichaam staat machteloos teen dezen boozen vijand. Zulk een kwaad aardig gezwel bestaat uit levende cellen met een aparte stofwisseling; hun stofwisse lingsproducten worden in het lichaam opge nomen en vormen een nieuw gevaar. En nog zijn wij niet aan het einde van alle ramp spoeden. Terwijl een goedaardig gezwel plaatselijk blijft, gaat op den duur een kwaadaardig gezwel zich vrspreiden. Cel len van zulk een gezwel maken zich los en worden heel gemakkelijk langs de lymphwe- gen meegevoerd naar de klieren in de omge ving. Deze trouwe verdedigers van onze ge zondheid doen hun best en houden de ge zwelscellen tegen. Wanneer levende ziekte kiemen in de lymphklieren worden tegenge houden ontstaat een strijd, waaruit meestal het lichaam als overwinnaar te voorschijn treedt. Zulk een strijd gaat meestal met koorts en andere nuttige verschijnselen ge paard. Maar wanneer gezwelscellen in de lymphklieren gevangen worden, dan gaan ze er zich meestal rustig in nestelen en verme nigvuldigen. Ze vormen nu ook hier weer knobbels en tasten het klierweefsel aan. Na eenigen tijd treft men dus in deze vergroote klieren de typische gezwelscellen in groot aantal aan. We noemen dit het optreden van regionnaire kliermetastasen. Weer maken zich cellen los en langs bloedsbaan en verdere lymphwegen kunnen deze allen nu op trans port worden gezet naar alle mogelijke deelen van het lichaam. In welhaast alle andere or ganen van het lichaam kunnen de gesels- cellen van de oorspronkelenke of primaire haard zich nu gaan nestelen, telkens weer nieuwe gezwellen, metastasen of zaailin gen vormend. Zoo verspreid de kankerhaard zich uiteindelijk door het geheele lichaam, soms verloopt dit geheele dramatische pro ces in enkele maanoen, soms zien wij schijn bare stilstand of zelfs teruggang; soms ook gaan maanden en jaren van onnoemelijk veel leed voorbij waarna ten slotte de dood als een ware verlossing van veel tragisch lij den de rust brengt waarnaar tijdens het le ven te vergeefs werd uitgezien. Begrijpelijk is het daarom dat steeds weer de menschheid reikhalzend uitziet naar en dringend roept om middelen die ons in staat stellen dezen meedoogenloozen vijand doeltreffender dan tot nu het geval is te bestrijden. Het beeld van den onbehandelden, aan zich zelf overgelaten kankerlijder, zooals ik u dat hierboven schetste is droef en somber. In den volgenden brief zullen gelukkig de lichtpunten naar voren kunnen wordenJP" bracht, die dank zij de moderne behande lingsmogelijkheden in elk stadium van deze ziekte bestaan,

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8