Tragische thuiskomst wijlen Koning Alexander J&juitenland Aankomst te Split Zondagnacht om 4 uur. Ontroering allerwege. No. 243 ALKMAARSCHE COURANT van Maandag 15 Ociober 1934. Een menigte van 100.000. Na den moord. Koning Alexander was gewaarschuwd. De teraardebestelling van wijlen minister Barthou. PolïTieke BGftSttlgtïTJ in Europa sedert 1900. De havenstad Split in Zuid-Slavië had zich reeds Zaterdag in rouwgewaad ge huld. Het eskader, dat den koning terug bracht, werd immers reeds in de avond- "Sl«cht weer en storm in de Middellandsche Zee bezorgden echter -vertraging den geheelen avond en den geheelen nacht wachtte men. Van alle buizen hingen zwarte rouwvlaggen, met zwart floers gesluierd, vaak omgeven rnet brandende kaarsan. De menigte, die zich door de nachte- i'jke straten bewoog,kan stellig op 100.000 worden geschat. Het scheen of de geheele kustbevolking was samenge stroomd, om den koning een laatsten groet te brengen. Om vier uur 's ochtends groepeerden zich de afgevaardigden van de gemeen ten en-officieels lichamen op den haven kant, en om vijf uur klonken de eerste saluutschoten van den Zuid-Slavischen oorlogsbodem en kustbatterijen, waarin zich dreunend het klokgelui van de ka thedraal en het paleis van Diocletianus mengde. Op de reede gingen vijf Engel- sche kruisers, met het admiraalschip Queen Elisabeth, voor anker. Op de ha venkade was een monumentale katafalk opgericht, geheel met zwart doek over trokken en geflankeerd door zuilen, waarop vuren vlamden. De aankomst. Om half zes komt de Dubrovnik in 't zicht, en kort ntfi zessen stroomt zij lang zaam de reede op. De valreep wordt neergelaten: de eerste, die aan boord gaat, is Prins Arsène Karageorgewitsj, de oom van den dooden koning, gevolgd door de leden van de regeering, den voorzitter van den Senaat en den vice- president van het Skoepsjila. Zij hebben een treurige ambtshandeling te verrich ten. Zij moeten officieel vaststellen, dat het inderdaad de koning is, die is terug gekeerd. De kist wordt een oogenblik geopend, ord na een korte formaliteit opnieuw te worden verzegeld. Intusschen is van het Engelsche ad miraalschip Queen Elisabeth een sloep gestreken, waarin de Britsche admiraal Fisher plaats neemt met zijn staf. Even later gaat van den Franschen kruiser Colbert eveneens een sloep van boord, die den Franschen minister van marine aan wal brengt. Reeds een oogenblik later dragen de officieren van den oor logsbodem Dubrovnik de kist met het koninklijke stoffelijke overschot van den kruiser op den wal, om haar op de katafalk te plaatsen. Het volkslied schijnt de kist tegemoet te zingen, die de officieren langzaam schrijdend, trede voor trede omhoog dragen; de troepen presenteeren het ge weer, vaandels en vlaggen buigen zich in diepen, langen groet. Watervliegtui gen strooien rozen en anjers, vele oi eieren zijn hun ontroering niet meer meester, van eenige vaandeldragers sid deren de handen, terwijl tranen over hun gezicht rollen. De doodsche stilte wordt slechts verbroken door het snik ken uit de menigte, het geronk der mo toren en de stooten van het zware artil- leriegeschut Aartsbisschop Irene uit Sjibenik ver richt een korte inzegening. Het défilé. Dan begint een eindeloos défilé mi litaire troepen, nationale vereenigingen en publiek. Publiek: daaronder vele, vele boeren en boerinnen in hun nationale kleederdrachten, allen dik onder het stof; zij hebben den urenlangen weg uit hun dorpen te voet afgelegd om bij dit afscheid te kunnen zijn. In de Parij- sche patriarchale denkwijze is hun vorst immers geen Kral, geen koning, maar hij is hun Gospodin, hun heer. Zij hebben hem kransen en kleurige een voudige veldbloemen meegebracht, die zij aan den voet van de katafalk neder- leggen. vroegere leider van de Sloween- sche volkspartij, de abt Korosjetej, eerst minister-president, dan politiek gevan gene van de koninklijke dictatuur, staat lang weenend naast de kist. Op het oogenblik dat geheel Zuid-Slavie zijn grooten koning beweent, moet al het an dere vergeten zijn, laten wij l€™n werken voor Jugo Slavië, zegt hij. Be morgennevel is opgetrokken, zon nestralen buigen zich om het grije om de katafalk. Om half tien wordt de kist door tien officieren uitgedragen naar het station, waar zij in den hoftrein wordt geplaatst en een half uur later ie het afscheid ook hier voltrokken. Te Belgrado. Om half zeven klonk van de Turksche vesting Kalimegdan het eerste schot, dat aankondigde dit het stoffelijke over schot des konings op vaderla.ndschen grond was teruggekeerd. Etke vijf mmu- ten werd het saluut herhaald tot de plechtigheid in Split was gee^igd. De stad heeft de laatste hand aan haar rouwkleed gelegd. In de s^'®ch€ orthodoxe kathedraal werd geen god dienstoefening gehouden de kerk wor voor de bijzettingsplechtigheid des ™gs gereed gemaakt. De vrouwen die men op straat ziet, zijn mts!uitend het zwart gekleed. Vrouwen en dochters van staatsambtenaren en van pers die in eejiigerlei betrekking tot het ninklijk huis 6taan, dragen zwaren rouw; de mannen met zwarten das en een rouwband om den arm. De straten der binnenstad, die anders s avonds vol leven zijn, zijn uitgestor ven; leden van families waar men de oude Servische tradities in eere houdt, verlaten hun woning niet. Prins George naar Belgrado. De Hertog van Kent (Prins George) is uit Londen per vliegtuig naar Parijs vertrokken, waar hij zijn verloofde, prin ses Marina en haar ouders zal ontmoe ten. Met hen zal hij naar Belgrado reizen per trein, om de begrafenis bij te wonen van koning Alexander. De hertog zal ongeveer een week buitenslands vertoe ven. De dader zou een zekere Wlada Georgrief zijn. Van welingelicht zijde wordt verno men., dat men in Joego-SLpvië thans ge looft te weten, wie den dader van den moordaanslag te Mprseille is. Na publi catie van 'zijn portret in de bladen zou den zich onafhankelijk van elkaar twee Zuid-Servèn, die op' verschillende plaat sen woonden en geruimen tijd in Sofia hebben gewoond, bij de autoriteiten heb ben gemeld. Zij verklaarden, dat volgens de foto's de dader een zekere Wlada Georgief moest zijn, die den bijnaam droeg van Tsjroe Nozemski en lid was van de I.M.R.O., de beruchte Macedoni sche Revolutionnaire Organisatie. Georgief, die té Kazenitza geboren is, stond bekend als terrorist. In 1924 heeft hij Hadi Dim'of Vermoord, iri verband waarmee hij gevangen werd genomen. Later zeg hij echter kans te ontvluch ten. Hij trad toen toe tot de revolution naire organisatie van- Michailiëf, in welke organisatie hij o.a. als chauffeur dienst deed. Later werd hij met speciale opdrachten naar het buitenland gezon den. Zoo zou hij ook met de Kroatische emigranten Pertsjetz en Pawalitsj in contact zijn getreden. De Joego-Slavische en Bulgaarsche autoriteiten werken nauw samen om alle duistere punten ten aanzien van Georgief op te helderen. Uit Sofia zou te Belgrado zelfs reeds een bericht zijn ont vangen, waardoor de Joego-Slavische vermoedens bevestigd worden. Opwinding in Bulgarije. Het bericht, dat de identiteit van den moordenaar van koning Alexander is vastgesteld in den persoon van den Ma- cedonischen Bulgaar, heeft in Roemenië groote opwinding veroorzaakt. Zoodra te Sofia de eerste berichten uit het buitenland omtrent den moorde naar van koning Alexander bekend wer den, heeft de Bulgaarsche politie een onderzoek ingesteld, om na te gaan, of hij werkelijk lid is geweest van de eeni ge maanden geleden ontbonden Imro. De resultaten van het onderzoek zijn on middellijk ter kennis gebracht van de politie te Belgrado en te Parijs, ten ein de de vaststelling van de identiteit te vergemakkelijken. De Bulgaarsche poli tie zet inmiddels haar nasporngen voort. Nog een slachtoffer te Marseille. De filmoperateur Dhcombs, die bij den moordaanslag op koning Alexander tt Marseille aan het filmen was en toen gewond werd, is aan een hersenbloeding gestorven. Hij wilde echter niet van zijn reis afzien. Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat koning Alexander herhaalde malen tegep een bezoek aan Frankrijk is gewaarschuwd, omdat hij daar zijn noodlot tegemoet zou gaan. joen hij zijn reis naar Parijs zou ondernemen, aldu6 verhaalt Alexanders kamerdienaar, die hem reeds van' zijn jeugd af heeft ge diend, heeft de koning een gesprek ge had met koningin'Maria, die hem be zwoer niet naar Parijs te vertrekken, omdat hem daar iets vreeselijks te wach ten stond. De koning, aldus ging de bediende voort, antwoordde echter, dat hij zijn voorgenomen reis niet kon opgeven, daar zij van groot belang was voor de politiek van vrede op den Balkan. Maar ook van andere zijde heeft men den koning gewaarschuwd. De voorzit ter van het Joegoslavische Huis van Af gevaardigden, Koemanoedisj, heeft spe ciaal daarvoor zijn verblijf te Istanboel onderbroken. Hij is in allerijl naar Bel grado teruggekeerd om den koning voor zijn reis naar Parijs te' waarschuwen, omdat er een samenzwering bestond, die zich ten doel stelde op Franschen bodem een aanslag te plegen op zijn leven. De koning antwoordde ook Koe manoedisj, dat hij niet van zijn reis naar Parijs kon afzien. Peter terug naar school? Volgens artikel 40 van de Joegoslavi sche grondwet moet de koning binnen het koninkrijk wonen. Men tracht nu echter, naar Reuter verneemt, middelen en wegen te vinden waardoor het den jongen vorst mogelijk zal worden naar Engeland terug te keeren ter voltooiing van zijn studies. De plechtigheid op de Esplanade des Invalides. Tot negen uur Zaterdagmorgen duurde het délilé van de belangstellende Parijsche bevolking langs de baar om den te Marseil le bij den moordaanslag op koning Alexan der om het leven gekomen minister van buitenlandsche zaken, Barthou. Te één uur Zaterdagmiddag begon de lijkstoet zich op te stellen langs de Quai d'Orsay nabij het ministerie van buitenland sche zaken, waar de lijkkist gedurende twee dagen stond opgebaard in de Salon de 1' Horloge. Een reusachtige menigte had zich langs den weg opgesteld, die de stoet zou volgen, langs de Quai dOrsay tot de Pont Aelex- andre. Politie en militaire troepen hadden voor een afzettingscorden langs den geheelen weg gezorgd. Het was ruim half twee, toen de stoet zich in beweging zette, voorafgegaan door eeni ge bereden afdeclingen van de Garde Ré- publicaine. Dan volgden vier rijtuigen, zwaarbeladen met ontelbare kransen en bloemstukken. Getrokken door zes paarden reed hier achter het affuit, waarop de lijkkist ge plaatst was, die geheel bedekt was met een reusachtige vlag in de kleuren van Frank rijk. Naast het affuit schreden officieren, die de kussens droegen met de ordeteekenen van den overledene. Eenige soldaten volgden de lijkkist, en achter hen schreed, voor de leden der regee ring uit, de president der republiek, Lebrun, gevolgd door de voorzitters van Kamer en Senaat en de ministers. Op de Esplanade des Invalides staan ter weerszijde van den rijweg twee tribunes op gesteld, rechts een voor de familieleden, leden der regeering en genoodigden, links voor de delegaties. In het midden staat de op vier zuilen rustende catafalk, waarop de kist geplaatst zal worden. De catafalk is eveneens bedekt met de Fransche driekleur en ter zijde is een reusachtige krans van eikenloof ertegen aan geplaatst. De geheele weg waar de stoet langs trekt hoort men slechts het geschuifel van de pas- seerende rouwstoet en van tijd tot tijd de tonen van een treurmarsch der gardemuziek, afgewisseld door het doffe geluid der om floerste trommel. De brandende straatlan tarens langs den weg zijn met rouwfloers omhangen. Het is ongeveer twee uur als de kop van de stoet op de Esplanade des Invalides aan komt. Voor de catafalk houdt het affuit halt en officieren dragen de kist op de catafalk. Rede van Doumergue. minister-president Als allen gezeten zijn, beklimt minister president Doumergue het spreekgestoelte links van de catafalk tot het uitspreken van de rouwrede. Hij zegt, dat het onmogelijk is een volle dig overzicht te geven van het leven en de werkzaamheden van Louis Barthou, zoodat hij slechts het voornaamste daaruit zal aan stippen. Zijn geheele leven werd beheerscht door zijn liefde voor het vaderland. Zijn generatie heeft de nederlaag gekend en de tragische gebeurtenissen van 1870 hadden een zoo diepen indruk ep hem gemaakt, dat de richting waarin zijn verdere leven zou gaan, erdoor bepaald werd. De mannen van zijn generatie hebben zich gewijd aan het herstel van Frankrijk, en Frankrijk heeft Barthou gediend op alle mogelijke wijzen. Schrijver en philosoof zoowel als politicus heeft hij ook op cultureel gebied zijn plichten tegenover Frankrijk vervuld en heeft hij ook Frankrijk's taal, natuur en kunst lief gehad. Hij zag Frankrijk als dat, wat de natuur het had geschonken en wat zijn bewoners door noesten arbeid er van hadden gemaakt. Als hij zijn land bedreigd achtte aarzelde hij niet op heldhaftige wijze te doen wat hij noodig meende. Hij was het die als minister in 1913 in de Kamer de invoering van den driejarigen dienstplicht voorstelde en door zette, waardoor het in 1914 mogelijk was weerstand te bieden aan een vreemde inva sie, en het hoofd te bieden aan een doodelijk gevaar. Barthou begreep ook, dat het niet vol doende was den vrede te willen om hem te verkrijgen. Daarom was het ook noodig in vredestijd te zorgen voor de krachten, die den vrede konden handhaven en het recht beschermde. Toen zijn zoon op de slagvelden van den Elzas viel, aldus Doumergue, heb ik de tranen in zijn oogen en zijn smart om dit verlies gezien, maar hij bleef zijn plicht doen, en toen hij in Februari geroepen werd om de portefeuille van buitenlandsche zaken op te nemen, hebben wij opnieuw samenge werkt. In deze acht maanden heeft hij den vrede bevorderd door een politiek van toe nadering tusschen alle volken, die van goe den-wik zijn. Hij bracht - persoonlijk contact tot stand met alle leidende politici vail Europa en hij stierf aan de vooravond van een bezoek aan een naburig land, -waarheen hij wilde trekken om eenige nog bestaande misverstanden uit den weg fe ruimen. Hij stierf aan de zijde van een nobel, wijs en ridderlijk koning, die door denzelfden vredeswil was bezield als hij en die vervuld was vap dezelfde vriendschap jegeos Frank rijk, die wij jegens Joego-Slavië koesteren. Zijn dood en leven, dat hij offerde voor het vaderland, zij ons allen een voorbeeld. Door den nauwen band," die het gezamenlijk ver lies tusschen twee volken legt, dient hij zijn vaderland nog zelfs na zij dood. Toen Doumergue zijn rede beëindigd had en van het spreekgestoelte was afgedaald defileerden de troepen, waarbij alle Fran sche wapenen en legerafdeelingen, alsmede legerafdeelingen uit de koloniën en een af- deeling Spahi's uit Marokko vertegenwoor digd waren, langs de catafalk, vervolgens werd de stoet opnieuw geformeerd en werd de kist overgebracht naar de Dome des Inva lides, waar een muzikaal rouwprogram werd uitgevoerd als einde der officieele plechtigheid. De nieuwe ministers in Frankrijk De nieuwe ministers Rollin en Marij chandeau hebben gister op het Elysée een officieel bezoek gebracht aan den President der Republiek Lebrun. Men verwacht, dat Doumergue nog Zondagavond of Maandagmorgen de vrijgekomen portefeuille van Justitie den Senator Marcel Regnier zal aanbie den. Door het aftreden van Chéron en Sarraut en den dood van Barthau wordt de Senaat momenteel nog slechte door Laval in de regeering vertegenwoordigd Derhalve zou Doumergue er prijs op stellen, een senator tot opvolger van Chéron te benoemen. Marcel Regnier maakt deel uit van de radicaal-socialis tische Senaatsfract. De „Jour" verklaart te hebben verno men dat Chéron kort voor zijn aftreden een ontwerp-verordening tot beperking van de persvrijheid in den ministerraad zou hebben ingediend. Uit Parijs wordt nu gemeld, dat minis ter-president Doumergue door tusschen- komst van Laval aan senator Regnier de portefeuille van Justitie heeft aange boden. Regnier heeft echter medege deeld, dat hij dit aanbod niet kan accep teeren, daar hij er den voorkeur aan geeft algemeen rapporteur van de se- naats-commissie van financiën te blij ven. MOEILIJKHEDEN MET DE DUITSCHE KERK. Befooging van trouw aan dr. Meiser. Uit München wordt aan de „Daily Tele- graph" gemeld, dat aldaar Zondag indruk wekkende betoogingen van aanhankelijkheid aan Dr. Meiser, die, zooals men weet door Rijksbisschop Dr. Mueller van zijn functie is ontheven, hebben plaats gehad. Na den kerkdienst hebben de Protestanten zich naar het paleis van Dr. Meiser, die „huisarrest" heeft begeven. De bisschop ver scheen op het balcon en zegende de geloovi- ge schare. De bisschop sprak den kerkgangers toe en vroeg hen met waardigheid „stand te hou den", hij verzekerde zelf niet te zullen toe geven. Generaal von Epp, Rijksstadhouder in Beieren, en roomscne katholieke geestelijken hebben gisteren, aldus het blad, twee uren lang met Hitier geconfereerd en er bij den Fuhrer op aangedrongen het geschil te re gelen. Hitier weigerde evenwel te interve- nieeren. REORGANISATIE FRANSCH KABINET. Laval krijgt buitenlandsche zaken. In den ministerraad van Zaterdagavond is de reorganisatie van het Fransche kabinet voltrokken In de plaats van Barthou is Laval, tot dusverre minister van koloniën, benoemd tot minister van buitenlandsche zaken. In de plaats van den afgetreden mi nister Sarraut is Mardhandeau, tot dusverre burgemeester van Reims, benoemd tot mi nister van binnenlandsche zaken. De vroegere minister van economische zaken en afge vaardigde Rollin is tot minister van koloniën benoemd. Chéron afgetreden. De minister van justitie Chéron heeft den ministerpresident zijn ontslag aangeboden om zijn taak te vergemakkelijken. Doumergue heeft het ontslag aanvaard en in het begin van de volgende week zal voor zien worden in de benoeming van een nieu wen minister van justitie. De ministerraad heeft verder besloten, dat staatspresident Lebrun naar Belgrado zal gaan om Frankrijk te vertegenwoordigen bij de bijzettingsplechtigheden voor wijlen koning Alexander. Lebrun zal vergezeld wor den door den minister van oorlog, maar schalk Pétain. den minister van marine Piétri, en den minister van Luchtvaart Denain. Deze laatste zal aan het hoofd van een eskader vliegtuigen naar Belgrado vertrekken. Sarraut heeft in een zitting officieel zijn aftreden bekend gemaakt. Hij deed- verder mededeeling van de maatregelen, die hij ge troffen heeft tegen drie hooge ambtenaren. De controleur-generaal bij de algemeene politie, Sisteron, is evenals de prefect van het departement Bouche du Rhone en den di recteur der Surété Générale van zijn post ontheven. Regnier wil geen minister van Justitie worden. Minister-president Doumergue heeft door tusschenkomst van o minister van Buiten landsche Zaken Laval, senator Regnier de portefeuille van Justitie aangeboden. Regnier heeft evenwel verklaard, dat hij zich door dit aanbod wel is waar zeer ver eerd gevoelt, doch dat het hem niet mogelijk is het aanbod aan te nemen, aangezien hij er dc voorkeur aan hecht algemeen rapporteur te blijven van de senaatscommissie van Financiën. Minister-president Doumergue zal thans hedenochtend zijn bemoeiingen voortzetten. DE SPAANSCHE OPSTANDELINGEN. Vandaag zou te Madrid het werk hervat worden. Terwijl Zaterdag den geheelen dag de telegrafische verbinding met Madrid ver broken was en geen enkel contact kon wor den verkregen, is Zaterdagavond omstreeks negen uur een bericht ontvangen, volgens hetwelk de minister van binnenlandsche za- Schrikbarend lang is de lijst van politieke aanslagen, die in de eerste 30 jaren van deze eeuw in Europa zijn gepleegd. Wij zullen slechts die aanslagen bespreken, die geleid hebben tot den dood van staatshoofden of regeeringsgeleiders, want als men aan deze lijst nog wilde toevoegen die aanslagen, die of geheel mislukten, of slechts tot verwon dingen hebben geleid, dan zou het aantal minstens het dubbele bedragen. Verder wordt niet in aanmerking genomen het groo te aantal politieke aanslagen en moorden die in de loop van dit jaar in Midden-Europa zijn gepleegd. In de lijst van slachtoffers moeten in de eerste plaats worden genoemd aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin, wier dood in Serajewo de aanleiding was tot den we reldoorlog. Het oude OostenrijkHongarije verloor door moord den Oostenrijkschen mi nister-president graaf Stürgkh en in den tijd der omwenteling den toenmaligen Hongaar- sche minister-president graaf Tisza, het nieu we Oostenrijk bondskanselier dr. Seipel, wiens vroegen dood moet worden toegeschre ven aan de gevolgen van zijn verwondingen, en tenslotte bondskanselier dr. Dollfuss. Sedert het begin van deze eeuw werden de volgende staatshoofden het slachtoffer van een politleken aanslag: koning Humbert van Italië (Juli 1900), dan in Juni 1903 koning Alexander en koningin Draga van Servië, in Februari 1908 koning Carlos van Portugal met zijn zoon, kroonprins Filips, in Maart 1913 koning Carlos van Griekenland en in Juni 1918 de laatste Russische Czaar met zijn familie. In den na-oorlogtijd waren het de Poolsche staatspresident Narutovicz, die in December 1922 in Warschau werd doodge schoten, evenals in Mei 1932 president Dou- mer in Frankrijk. Onder de hooge Europeesche regeerings- personen, die sedert 1900 op gewelddadige wijze den dood vonden, opent de Russische minister-president Stolypin de tragische rij. Hij werd in September 1911 het offer van een revolver-aanslag, nadat reeds in Augus tus 1906 een bomaanslag op hem gepleegd was, waarbij 30 personen, waaronder twee kinderen van den minister-president, werden gedood. In November 1912 viel als volgend slachtoffer de Spaansche minister-president Canalejas, in Mei 1915 de Portugeesche mi nister-president Joas Chagas, die door een senator werd doodgeschoten, in den na-oor- logstijd de minister-president van den Beier' schen revolutietijd Kurt Eisner, wiens moor denaar graaf Arco Valley was, in 1921 dé Spaansche minister-president Dato, in Octo- ber van hetzelfde jaar de Portugeesche mi nister-president Granjax, tegelijk met drie van zijn ministers, in Juni 1923 de Bulgaar sche minister-president Stambuliski, in De cember 1933 de Roemeensche minister-presi dent Duca. Onder meer buitengewone politici moet men den Russischen minister van binnen landsche zaken, v. Plekwe noemen, die in Juli 1904 ten offer viel aan een bom van de nihilisten. In Mei 1916 werd de beroemde Russische monnik Gregor Rasputin ver moord, die reeds in Juli 1914 door een vrouw met een dolk zwaar gewond was. In Januari 1919 werden in Berlijn Karei Liebknecht en Roza Luxemburg door hun vervolgers op de vlucht gedood, in April van hetzelfde jaar werd de Saksische minister van oorlog Neuring door demonstranten in de Elbe ge worpen en, terwijl hij zwom, door geweer schoten vermoord. ken van Spanje mededeelt, dat de vakver- eenigingen in Madrid besloten hebben Maandag het werk door hare leden te doen hervatten, zocdat heden alles weer nor maal zal zijn. Intusschen kan nog steeds met Madrid geen telefonische verbinding verkregen worden en wordt alleen toege staan telegrammen te wisselen, welke echter onder strenge militaire censuur staan. Caballero gearresteerd. De Spaansche socialistische en vakver- eenigingsleider Largo Caballero is Zon dagmorgen in zijn woning gearresteerd. Naar uit Madrid gemeld wordt zou de stad weer haar normaal uiterlijk hebben herkregen. Er rijden weer meer trams, de winkels zijn open en de openbare bedrijven werken weer normaal. De transportarbeiders, een deel der keil- ners en der bakkersgezellen hebben het werk hervat. De stakingsleiding van den onder grond is gearresteerd. In geheel Spanje, Asturie uitgezonderd, zou rust heerschen. De dorpen in de ver schillende provincies, waar de opstande lingen zich hebben teruggetrokken en ver schanst, worden stuk voor stuk door de re- geeringstroenen omsingeld en ingenomen. Oviedo, Gijon, Aviles en andere steden zijn in handen der regeering. Een revolu- tionnair centrum bestaat nog slechts in het mijndistrict van Mieres. Uit officieele verklaringen van de Spaan sche regeering blijkt verder, dat de opstan delingen zich in massa overgeven. Men ver wacht, dat de laatste centra der revolution- nairen binnen 48 uur vernietigd zullen zijn. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN PAUS. Het slot van het Eucharistisch congres te Buenos Aires. Zaterdag verluidde, dat de gezondheids toestand van den Paus in verband met de gebeurtenissen in Spanje, Frankrijk en Zuid- Slavië door de groote bezorgdheid welke Z. H. gevoelt, minder goed genoemd moet worden, in verband waarmede de radio toespraak, welke hij gisteren voor het Eucharistische congres te Buenos Aires rca houden, niet doorging. De uitzending werd beperkt tot een eenvoudige zegening. Het twee en dertigste Eucharistische Con gres te Buenos-Aires is besloten met een algemeene vergadering, waarin op de 500.000 pelgrims een dringend beroep werd gedaan de leering van het heilige sacre- ment naar het vaderland mede te nemen. Het einde van het congres was gisteren een pontificale mis, een processie en een Te Deum.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9