DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Poincaré's uitvaart Zaterdag. QxiqtUikscPi Omczicht Hoe Duitschland den winter tegemoet gaat 3$uitmland ££3 £S£va, WttM No. 244 136e Jaargang Nationale liefdadigheid: „Winterhilfe". Koning Alexander's laatste reis. „Chalny" gearresteerd. Wat vandaag de aandacht trekt.., Stoffelijk overschot tijdelijk in Panthéon opgebaard. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 16 October 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. (Van onzen Berlijnschen correspondent). Göbbels. Berlijn, 15 Oct. Tot de onder werpen die men, over het Nieuwe Duitschland schrijvend, met bijzondere voor liefde aangrijpt, omdat ze slechts weinig aanleiding tot van de idealen onzer Oostelijke buren afwijkende beschouwingen geven (men meent hier in Hitlefs Rijk namelijk al tijd nog, dat wij vreemde cor respondenten er een soort sadistische vreug de in vinden, het nationaal-socialistische regime te pas en te onpas onder het ontleed mes te nemen), behoort ongetwijfeld dat der nationale liefdadigheid, die hier onder het begrip „Winterhilfe" saamgevat wordt. Alles van hooger hand. Eén concessie zou ons nu eenmaal tot cri- tiek neigend beroep, dat we ook onder den Duitschen druk niet verloochenen kunnen noch willen, mogen voorafgaan. Ze bestaat in het ook voor dit ressort geldend verwijt, dat alles en nog wat in dit land tegenwoordig meer of minder op dwang van hoogerhand berust, ook dan, wanneer de idealistisch- altruïstische grondgedachte eiken vorm van pressie behoorde uit te sluiten. Maar het zij toegegeven, dat onder de uiterst benarde om standigheden, die het Duitsche volk op het oogenblik begint door te maken, werkelijk overweldigende resultaten der liefdadigheid en die zijn hier in dit geval noodzakelijk zonder een zeer nadrukkelijke aanwakke ring van regeeringszijde met in het verschiet zeker niet te onderschatten bedreigingen nu eenmaal onbereikbaar schijnen te zijn. Daaruit vloeit voort, dat een zeker deel der op te brengen en in den vorigen winter reeds opgebrachte waarlijk geweldige som men door bepaalde systemen als het afhou den van een deel der traktementen, salarissen en loonen, het voortdurend controleeren der publieke scheutigheid door buurtcommissies en het ophalen der bijdragen aan de woning deur met bijbehoorende niet altijd aange name opwekkingen het algemeene beeld dezer nationale liefdadigheid eenigszins vertroe belen. Maar daarmede wil niet gezegd zijn, dat nu ook werkelijk alleen maar oqder dwang gegeven wordt en dat niet honderd duizenden ja millioenen geestdriftige patriot ten inderdaad persoonlijke offers brengen ter wille van de gemeenschap. Ware dit niet het geval en stelde men terecht niet zooveei prijs op dit goede voorbeeld, dan zou het ge- wenschte doel natuurlijk ook door den fiscus in den vorm van opcenten op de bestaande en invoering van nieuwe weeldebelastingen bereikt kunnen worden. Dan zou zich echter, politiek gezien, de steun der armen door be lasting der bezittenden waarschijnlijk tegen regeering en regime richten, en dat zou men, gezien de reeds talrijke motieven voor ont stemming in breede kringen, er stellig niet op willen wagen, zoolang de. tegenwoordige methode nog succes belooft. En inderdaad, van succes mag gesproken worden Göbbels, de gevierde. Men bedenke, dat de organisatie „Winter hilfe", die onder opperste leiding van den vaak en niet altijd nobel gecritiseerden rijks minister dr. Josef Göbbels staat, in den win ter 1933/34 niet minder dan 320 millioen Mark in geld en goederen bijeengezameld heeft, en dat ondanks de omstandigheid, dat het den gemiddelden Duitschen staatsbur ger de laatste jaren waarlijk niet meer naar den vleeze gaat! Vergelijken we daarmede de opbrengst der openbare liefdadigheid in voorafgaande jaren dus vóór de Hitier- dictatuur waarbij de beide groote kerkge nootschappen in hoofdzaak de organisatie in handen hadden, dan valt niet alleen het succes der nieuwe methode bijzonder op, maar ook de stuwende en opwekkende kracht, die op zekere gebieden wel degelijk van een straf-nationalistisch staatsbewind vermag uit te gaan. De winter 1931/32 bracht name lijk aan liefdadige bijdragen 97 millioen, die van 1932/33 41 millioen en 50 millioen staatssubsidie op. De sprong van 41 op 320 millioen teekent de gewijzigde mentaliteit der bevolking onder den invloed van nationaal- socialistische opwekking en zachten dwang! Hitler's steun. Eenige dagen geleden heeft Adolf Hitier voor de tweede maal de grootsche liefdadig heidsactie plechtig ingeluid door een per soonlijke rede, en vierentwintig uur later wa ren de eerste talrijke millioenen reeds ge stort. Waarbij het rijke I. G. Farben-concern met een bijdrage van één millioen Mark als gewoonlijk het prachtige voorbeeld gaf. Men neeft zich, om der wille van deze propagan distisch werkende voorbeelden, dan ook ge haast, deze eerste lijst met indrukwekkende bedragen, waaronder vele van 100.000 Mark en meer, in alle bladen af te drukken. Met het nogal grappig resultaat, dat zich de in de handelswereld geschoolde legers onmid dellijk op deze lijst geworpen hebben om te controleeren, of bepaalde banken en be kende firma's, die men voor niet bijzonder solvent meer hield, nog in staat waren, het liefdadigheidsfonds meer of minder groote bedragen te doen toekomen! De inzamelingsactie is dus begonnen. En het programma ziet er ongeveer zoo uit als verleden jaar. De eerste collectanten loopen reeds door de straten van Berlijn en van alle andere steden, dorpen en vlekken. In Berlijn verkoopen ze stukjes barnsteen, op naalden geprikt, die op de revèrs gedragen worden. Niet minder dan één millioen van deze scherfjes eener oer-Duitsche industrie ze komen van de Oostzeekust nabij Konings bergen zijn voor de rijkshoofdstad gere serveerd, en ik neem aan, dat ze desondanks binnen twee weken glad uitverkocht zullen zijn. Gestampte pot. Dan is verder de verplichte „gestampte pot" voor zes Zondagen van dit wintersei zoen aangekondigd. Wat wil zeggen: dan zullen alle restaurants slechts een keuze uit drie „Eintopfgerichte" toelaten, waarvoor een klein bedrag gerekend wordt, terwijl de kosten van toebereiding nog veel geringer zijn. Het verschil vloeit niet in de kassen van den restaurateur, maar wordt aan de lief dadigheid afgedragen. Arme menschen krij gen gratis-bons voor deze „gestampte pot" in alle restaurants, ook de meest luxueuse. En wie thuis wil eten, moet aan huiscollec tanten een minimumbedrag geven, dat met het door den restaurateur af te dragen geld per couvert overeenkomt. Straks zullen op straat en in alle publieke lokalen ook de „grijze geluksmannen" ver schijnen, die voor een halve Mark loten ver koopen, waarop een eventueele winst onmid dellijk door hen uitbetaald wordt. Aan de huisdeuren zullen de plaquettes verschijnen, die voor elke maand anders zijn en die be wijzen, dat de bewoner een zeker percentage van zijn inkomen te regelen naar de hoogte van zijn totale belastingsbedrag voor de „Winterhilfe" betaald heeft en dus door inzamelingen .aan de deur verder niet lastig gevallen mag Worden. Hoe men collecteert. Dat zijn zoo enkele methodes om geld los te krijgen. Het zijn er natuurlijk lang niet alle! Men zal inzamelen in alle lokalen voor publieke vermakelijkheid. Men zal op straat collecteeren met muziek, in S.A.- en S.S.-uni form, met hulp van beroemde kunstenaars en vooraanstaande regeeringsmenschen in per soon. Men'zal de Rijksweer en de Rijksma rine op het pad zenden om bij de inwoners kleeren en dekens, kolen en hout, levensmid delen en schoenen in te zamelen. Zes maanden lang zal men vragen en eischen, trommelen en trompetten, danken en hoonen. En het resultaat zal waarschijnlijk de 320 millioen van verleden jaar nog over treffen. Omdat de Leider het zoo wil. Dat is de Duitsche „Winterhilfe", een werk der barmhartigheid en der nationale solida riteit. Een offer, dat de een gaarne en rijke lijk brengt, de ander morrend en tierend. Maar een offer van zoo grootsche afmetin gen. dat in de wereld zeker zijn weerga niet heeft. Van Zagreb naar Belgrado. De extra-trein met het stoffelijk overschot van Koning Alexander is tegen middernacht te Belgrado aangekomen. Dc' wagons zijn met zwart laken behan gen, voor de portierramen hangen zwarte De^wagen met de lijkkist van den koning is kenbaar gemaakt door drie witte kruisen. De heele trein is met lauriertakken ip*001^ Aan de locomotief is een groot bord beves- '"Te^ereMrotteiTS!5 3OCMJ00 menschen had de bevolking zich met fakkels en k sen aan de kleine stations verzameld onaf gebroken biddende en godsdienstige lederen zingende. Hetzelfde beeld vertoonde het tra ject naar Belgrado. In de hoofdstad dragen alle bewoners zwarte dassen en rouwfloers, vooral de boe ren, die in grooten getale naar de stad gestroomd, en die zelfs hun wagens en paar den met zwarte strikken hebben getooid- Belgrado is reeds stampvol bezoekers. De burgemeester heeft een beroep pdaan op de bevolking om kamers ter beschikkin te stellen voor het verschaffen van onderdak aan de speciale'berichtgevers der buitenland- sche bladen. President Lebrun naar Belgrado. President Lebrun is naar Reuter uit Parijs meldt Maandagavond 19.45 naar B 8 vertrokken. De escadrilles die de Franscfte luchtmacht bij de begrafenis dei-Koning» zullen vertegenwoordigen zijn eveneens trokken. Generaal Denain, de minister v Lebrun. luchtvaart, vertrekt per vliegtuig naar Saint Raphael en vandaar naar Belgrado. De Koning van Engeland heeft bepaald, dat op den dag der begrafenis op alle regee- ringsgebouwen in Engeland de vlag zal worden geheschen. Dader bekent. De gisteren nabij Melun bij Parijs ge arresteerde Zuid-Slavische terrorist Malmy heeft in den loop van het verhoor bekend met de andere gearresteerden de aanslag op Koning Alexander en minister Barthou te heben voorbereid. Malmy zou in werkelijkheid Kralz heeten en in 1908 te Corionco zijn ge boren. de, en die te Fontainebleau aan de gendar mes, die hem wilden arresteeren ontsnapt was, is thans in een café in de buurt van Melun bij Fontainebleau gepakt. De café houder, die zijn cliënt verdacht vond, waar schuwde de politie, die hem kwam arrestee ren, aldus de Parijsche correspondent van het Hbld. De man, die er vermoeid en ver magerd uitzag, erkende dat hij de gezochte was. Hij had geen wapens bij zich, slechts een kompas en een bedrag van fr. 700. Hi) heeft vier dagen lang in het bosch van Fon tainebleau gezworven. Gistermiddag deed het gerucht de ronde, dat Malny de hand aan zich zelf had gesla gen. Men had in het bosch van Fontainebleau het lijk van een zelfmoordenaar gevonden wiens signalement geleek op dat van Malny. De identiteit van „Kramer" is eveneens vastgesteld. Het is een zekere Quarternix, in 1920 te Zagreb geboren en de rechterhand van dr. Ante Pavelitsj. Men is er echter niet in geslaagd hem op te sporen. Twee van de vier bij den aanslag te Mar- seille betrokken terroristen zijn, blijkens een Reuter-bericht uit Lausanne, uit München gekomen, twee anderen direct uit Boedapest Michailov heeft Turkije verlaten. Dete Istanboel als politiek emigrant wo nende leider der Imro, de Macedonische re- volutionnaire arganisatie, Michailov, is se dert eenige dagen verdwenen. Er loopen geruchten, dat hij het verzoek zou hebben ontvangen, Turkije te verlaten, waarna hij zou zijn vertrokken. Men zegt, dat hij het voornemen heeft ken baar gemaakt, zich naar Zwitserland te be geven. Na vier dagen zwerven in bosch van Fontainebleau. het De medeplichtige van den moordenaar van Marseille, die zich Chalny of Malny noem- DE MOEILIJKHEDEN IN DUITSCHE KERK. DE Uit München wordt aan de „Daily Tele- graph" gemeld, dat de geestelijken in Beieren voortgaan ongehoorzaamheid te prediken jegens de Duitsche rijkskerk. Aan beide zijden in den kerkelijken strijd worden thans de krachten „geconsolideerd". 19 van de 792 protestantsche geestelijken zijn tot de rijkskerk overgegaan; de anderen willen een vrije kerk, welke buiten de politiek staat. „Times" en „Morningpost" in Berlijn in beslag genomen. Gisteren is te Berlijn de „Times" van Za terdag in opdracht van de geheime staats politie opnieuw in beslag genomen. Ook de „Morning Post" is in beslag genomen, beide bladen volgens een mededeeling van de tasatspolitie wegens hun berichtgeving uit München over den kerkstrijd in Beieren. EEN DOLLFUSS-KRUIS. Op 3301 M. hoogte. Op de Lüsener Fernekogel, een 3301 M. hooge bergspits van de Stubaiergroep in Tyrol in deze maand met groote inspanning een kruis opgericht als herinnering aan dr. Dollfuss. Dit kruis, dat 5 M. hoog is en 110 K-G. weegt, is gisteren plechtig ingewijd. VERLAAT GANDHI HET CONGRES? Hij is teleurgesteld. Gandhi heeft aan persvertegenwoordigers verklaard, diat hij van plan is zich uit het Congres te Wardhi (Br.-Indië) terug te trek ken onmiddellijk na de sluiting van de vol gende zitting. Hij voegde daaraan toe dat dit besluit het natuurlijk gevolg is van het verwerpen door Congresleden van amende menten op die constitutie van het Congres, welke Gandhi heeft voorgesteld. EX-PRINS SIGVARD TE STOCKHOLM. Mr. en mevr. Bernadotte. Ex-prins Sigvard, die in het begin van dit jaar getrouwd is met een Duitsche, Erika Patzig, heeft dezer dagen voor het eerst in gezelschap van zijn vrouw een bezoek ge- Hoe Duitschland den winter tege moet gaat. (Dag. Overzicht). 1100 Hongerstakende mijnwerkers. (Buitenland). Heeft Hauptmann een alibi? (Bui tenland). Poincaré wordt Zaterdag hegraven. (Buitenland). De bijzetting van wijlen koning Alexander. (Buitenland). Manilla door cycloon geteisterd. (Buitenland). Noodweer boven Noord-Frankrijk. (Buitenland). Diefstal van 8000 in Amsterdam. (Binnenland). De Spoorwegen en de politiek. (Binnenland). Lijk gevonden te Muiden. (Bin nenland). Knoeierij In margarine-fabricage te Oud-Beijerland. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) bracht aan Stockholm, waar zij zich in hun hotel inschreven als de heer en mevrouw Sigvard Bernadotte. Zij zijn o.a. naar een opvoering van een revue geweest, waarbij: een der medespelenden onmiddellijk toepasse lijke grappen op hun aanwezigheid maakte. Thans is vastgesteld dat de nationale uitvaart Zaterdag zal plaats hebben., Ook president Lebrun heeft gister een bezoek aan het sterfhuis van Poincaré gebracht. Tot zoolang zal het stoffelijk overschot in het Panthéon worden opgebaard, waar het publiek in de gelegenheid zal zijn het een laatste hulde te brengen. Bijzetting van Poincaré in het familiegraf. Onder de uitvoerige artikelen die in de Fransche avondbladen van alle richtingen aan den overleden grooten staatsman wor den gewijd, valt melding te maken van een artikel van Henry de Jouvenel, die erop zinspeelt dat Poincaré toen hij hem uit Italië terugkomend, opzocht, van geest nog volkomen helder was, maar worstelde met Sj,.-eekstoornissen, gevolg van een vroegere attaque, die hem zeer hinderden. Karakteristiek is wat de Jouvenel vertelt van een uiting vaa Poincaré in antwoord oip de vraag, die hij hem eens stelde, of hij niet vermoeid was. „Vermoeid", vroeg hij toen met verbazing, „ik wil wel aannemen dat vermoeienis be staat, want ik heb er door vrienden over hooren spreken, maar ik heb ze zelf nog nooit ondervonden". Gevoeligheid ontbrak hem echter niet. Hij was zeer gevoelig voor bewijzen van vriend schap. In intiemen kring was hij een prettig vriendelijk mensch. Hij hield ook van zijn Siameesche kat „Gris-gris", van het hondje (eenBruxellois) van madame Poincaré en van zijn eigen grooten zwarten herders hond „Babette". Uiterst gevoelig was hij voor critiek op z'n persoon. Clemenceau heeft hem in dit opzicht niet gespaard. Een we reld scheidde deze beide mannen, maar zij hadden gemeen hun groote liefde voor hun land. Reeds eenigen tijd geleden had president Poincaré zijn arbeid aan zijl. mémoires moe ten onderbreken. Van het elfde deel heeft hij nog maar enkele velletjes kunnen schrij ven. Maar hij wilde geregeld op de hoogte blijven van alle politieke gebeurtenissen, en de tragische dood, zoowel van koning Alex ander met wien hij zoo dikwijls in contact geweest was, als van zijn ouden vriend Barthou, hebben er zeker toe bijgedragen zijn einde te verhaasten. De nationale begrafenis van het stoffelijk overschot, zooals gemeld, vastgesteld op a.s. Zaterdag, wanneer de president van de republiek uit Servië teruggekeerd zal zijn. Twee dagen van te voren zal de lijkkist in het Panthéon worden tentoongesteld. Ver volgens wordt ze naar Notre Dame overge bracht, waar een lijkdienst zal worden ge houden. Daarna keert de stoet terug naar het Panthéon, waar de president Doumer- que de lijkrede houden zal. De begrafenis heeft, overeenkomstig den wensch van den overledene, plaats te Numercourt, waar zich het familiegraf van de Poincarés bevindt. Wijlen Poincaré als redenaar.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1