Alkmaarsclte Courant iBuitenland Knoeierij in margarine-fabricage. voor de groote Directeur te Oud-Beijerland pleegt fraude. Honderd Zes en Dertigste laargang. DINSDAG 16 OCTOBER De hongerstakende mijnwerkers. Toestand uiterst penible. De hongerstaking der mijnwer kers in Fünfkirchen in Hongarije waarvan we in ons nummer van gisteren reeds melding maakten) neemt steeds dreigender vormen aan. Tot gistermiddag waren in totaal 1500 Christelijk-sociale mijn werkers in staking. Op instructie van de algemeene directie is het werk in het geheele mijngebied stop gezet,zoodat op het oogenblik 4300 arbei ders zonder werk zijn. Van de stakende ar beiders bevonden zich gistermiddag 1000 reeds 100 uur onder den grond. Onderhan delingen met de stakende arbeiders zijn tot dusverre zonder succes gebleven. Teneinde onlusten te voorkomen heeit de regeering twee regimenten en 100 gendar men bij de mijnen geconcentreerd. De toe stand is zonder twijfel buitengewoon ern stig, daar tengevolge van het stopzetten der zuigpompen en der ventilatoren gevaar be staat voor ontploffingen. Sedert de pompen niet meer werken stijgt het water voortdurend. De stakers zouden in volkomen uitgeputten toestand in groepen van 10 tot 20 liggen in een gang van 500 M. Zij zouden nog nauwelijks kunnen spreken. Talrijke arbeiders zouden een ze nuwinstorting hebben. Men vreest, dat bij een verder voortduren van de hongerstaking der arbeiders binnen 48 uur gevaar van verdrinken zal drngen Minister-president Goemboes heeft per soonlijk ingegrepen en een secretaris gezon den, die den stakenden mijnwerkers een voorstel van den minister-president en den minister van handel heeft overgebracht. Volgens dit voorstel zullen de onderhan delingen over regeling van de loonkwestie onmiddellijk worden opgenomen, echter on der voorwaarde, dat de arbeiders zonder verwijl de schacht verlaten. Er is een beroep gedaan op de mannen binnen een half uur de staking op te geven en hun antwoord te geven. Halsstarrig volhouden. De arbeiders bleven echter een afwijzende houding tegenover dit voorstellen handha ven, waarna zij er een aanvang mee maak ten den ingang van de mijn te barricadee ren Zij maakten stangen vast in de lucht- schacht en zetten het personeel van de lift gevangen. Langs telefonisehen weg waarschuwden zij er voor de lift in beweging te brengen, aangezien anders de ingangen zouden wor den vernield. Na eenigen tijd verklaarden de arbeiders zich echter bereid een vertegen woordiger van den minister-president te ont vangen. Economische oorlog. weer in werking werden gesteld, zijn door de arbeiders weer stopgezet. De mijndokter, die zich naar de 48 in de Thomansmijn be- I vindende zwaargewonde arbeiders wilde be- I geven, werd door de arbeiders verhinderd in de mijn af te dalen. De toestand der zieke mijnwerkers wordt buitengewoon ernstig ge acht, doch ook deze mannen dehken er niet aan de hongerstaking op te geven. De regee- I ring hoopt echter, dat de staking in afzien- baren tijd zal worden beëindigd. VON PAPEN NAAR BERLIJN. Von Papen is per vliegtuig naar Berlijn vertrokken. „Exchange" deelt mee, dat Von Papen met de Oostenrijksche regeering besprekin gen heeft gevoerd, welke tijdelijk zijn afge broken. Von Papen zou de regeering om toe stemming verzocht hebben Oostenrijkers toe te staan het swastica teeken te dragen en den Oostenrijkschen nazi's politieke activiteit toe te staan. Aan dat verzoek werd door de Oosten rijksche regeering niet voldaan. Volgens „Exchange" is Von Papen thans naar Berlijn j om nieuwe instructies te halen. BRAND BIJ „LE JOURNAL". Een zetter verbrand? Gisteravond is brand uitgebroken in den kelder van het dagblad „Le Journal" te Parijs. Men veronderstelt, dat het vuur is ontstaan in de vertrekken, waar zich de electrische machi nes bevinden. De brand sloeg over op de drukkerij, waar hoeveelheden olie waren op geslagen. Wegens de hevige rookontwikkeling moest het geheele gebouw door het personeel worden ontruimd. Tal van personen zijn via de brandladder uit het gebouw geleid. Men is thans nog in het onzekere omtrent het lot van een zetter. Het is mogelijk, dat deze man niet tijdig die kelderruimte heeft kunnen verlaten. Twee belendende perceelen zijn ont ruimd. De editie van Dinsdag zou in verband hier mede in een andere drukkerij worden gedrukt, den gedrukt. Zij deelden hem mede, dat het hier om een economischen oorlog ging. Zij waren goede Hongaren, hadden den oorlog meegemaakt en voerden thans evenzeer een oorlog, ten einde hun troosteloozen toestand te verbete ren. Zij achtten en eerden de persoon van den minister-president, maar de internatio nale leiding van de mijnen, teger. wie zij al leen den strijd voerden, had hen leeds zoo vaak bedrogen, dat zij welke voorstellen ook, voor zoo ver deze niet schriftelijk en geze geld werden overhandigd, niet gelooven konden. Zij waren vastbesloten tot den dood toe vol te houden. De poging van een rijksdagafgevaardigde met de stakende arbeiders telefonisch con tact te krijgen mislukte doordat hij het wachtwoord niet kende. De minister van handel laat in de bladen verklaren, dat de regeering natuurlijk bereid is in het belang der arbeiders in te grijpen en in overeenstemming met de feiten pools hoogte te nemen van den toestand. Voorts deels de minister van handel mede, dat een ontzaggelijke voorraad slakken, groot 13000 Wagonladingen opgehoopt ligt. De christelijk-sociale arbeidsgemeenschap werkt samen met de sociaal-democratische vakvereenigingen. De situatie is voor de regeering in zoo verre moeilijk, dat de kolenmijnen van Fünf kirchen in handen zijn van de Wiener Do- nau-Dampfschiffahrtgeselschaft, welke be hoort tot de belangensfeer van de Wiener Kreditanstalt, die weer in nauw contact staat met de Oostenrijksche regeering en al dus een onmiddellijk ingrijpen der Hongaar- sche regeering een netelige zaak is. De Hon- gaarsche vertegenwoordiger van genoemde maatschappij publiceert een verklaring, waarin er op wordt gewezen, dat de loonen der arbeiders slechts dan kunnen worden verhoogd, wanneer het gelukt den uitvoer te bevorderen en de binnenscheepvaart te ver- grooten. Tengevolge van het betrekken van buitenlandsche steenkool is de afzet van Hongaarsche steenkool buitengewoon ach teruit gegaan. De hongerstaking der mijn werkers is niet gerechtvaardigd. Een derge lijke hongerstaking is in Polen en Frankrijk mislukt. De maatschappij beperkt zich tot afweermaatregelen, die de veiligheid van het bedrijf eischt. Het geheele bedrijf is stop gezet. De arbeiders die de maatschappij op eigen risico de mijn in heeft gezonden zijn door de stakers als gijzelaars vastgehouden. Toch hoopt men nog, dat de staking spoedig ten einde zal zijn. Reeds meerdere zieken. Tot gisteren in den loop van den middag was nog geen wijziging ingetreden in den toestand te Fünfkirchen. De stakende mijn werkers hebben de vertrouwensmannen, die naar hen de schacht in gezonden waren, niet weer naar buiten laten gaan. De zuigpom pen, die op dringend verzoek voor korten tijd NEEF VAN DEN PAUS GEHUWD. Plechtige gebeurtenis. De zaal van het consistorium te Rome is tot een kapel ingericht, waar de paus per soonlijk het huwelijk heeft ingewijd van zijn neef, graaf Ratti, den voorzitter van den Centralen Raad van Vaticaanstad, met Angela Maria Crespi, de dochter van senator Crespi, den bekenden Milaneeschen industrieel. De getuigen van den bruidegom waren de her tog van Bergame en de voorzitter van den i senaat Federzoni, de getuigen van de bruid markies Serafini, de gouverneur van het Vatieaan en haar oom Grespi. Aanwezig waren de voorzitter van de kamer, de minis ter van verkeerswezen, de grootmeester in de orde van Malta, prins Ohigi, prinses Or- sini Colonna, en verschillende hoogwaardig- heidsbekleeders en hooggeplaatste persoon lijkheden uit hofkringen. Na de mis hield de paus een toespraak over de heiligheid van het huwelijk en de Christelijke familieplichten. DE REORGANISATIE VAN MANDSJOEKWO. Oppositie van 5000 Japahsche politiemannen. In zijn hedenmorgen gehouden zitting heeft het Japansche kabinet besloten zijn plannen tot hervorming der Japansche ad ministratieve organisatie in Mandsjoerije, door te zetten ondanks de oppositie van 5000 Japansche politiemannen in het pacht- gebied van Kwantoeng, die zich o.a. verzette tegen de voorgestelde militairisatie van de administratie. De minister van oorlog Ma- jasji drong ten sterkste aan op uitvoering van de reorganisatie, die door het kabinet reeds was goedgekeurd, waarbij hij ver klaarde, dat het niet de bedoeling was de politiemannen tot gendarmes te maken. Ha jasji werd gesteund door den minister van oorlog Ozoemi en den minister van buiten landsche zaken Hirota. Het kabinet besprak voorts de maatregelen, die ten aanzien van het politiepersoneel in het pachtgebied van Kwantoeng konden worden genomen, ten einde ook hen tevreden te stellen. zijn buiten hun oevers getreden. Op tal van plaatsen is alle verkeer verbroken. De mate- rieele schade wordt op 10 millioen frs. ge raamd. Men weet nog niet of ook menschen- levens te betreuren zijn. MANILLA DOOR CYCLOON GETEISTERD. Groote schade aangericht. Manilla is heden geteisterd door een he- vigen wervelwind, die groote schade heeft aangericht en vermoedelijk ook het verlies van menschenlevens heeft veroorzaakt. Alle verbindingen waren verbroken en een groot deel van de stad werd overstroomd, waarbij het water op vele plaatsen meer dan een M. hoog kwam te staan. Tallooze boomen werden ontworteld. Het^ noodweer zette des nachts tegen half twee in en duurde heden morgen nog voort. Het is de hevigste storm, die Manilla sedert jaren heeft geteisterd. 100 ARBEIDERS NAAR BENEDEN GESTORT. Eenige tientallen gewond in Polen. Te Kattowitz in Polen heeft zich een vree- selijk ongeluk voorgedaan bij een daar in aanbouw zijnde kathedraal. Een groep van 100 werkloozen had aangeboden de door ge brek aan fondsen stopgezette werkzaam heden voort te zetten. Onder leiding van een architect bestegen zij het steigerwerk, ten einde zich op de hoogte te stellen van de te verrichten werkzaamheden. Op een gegeven I oogenblik stortte de steiger in en sleurde met zich mede alle. honderd' arbeiders. Zij vielen van de. tweede verdieping ter aarde. Eenige tientallen hunner werden gewond, waarvan 10 zware kwetsuren bekwamen. De actie tegen het inrichten van het eiland als verbanningsoord voor Amerika's gevaarlijkste misdadigers is uitgegaan van een aantal winkeliers. De bedoeling is dat in alle winkels petities ter onderteekening door de klanten worden neergelegd, die dan aan de regeering zullen worden gezonden, met de bedoeling tot opheffing der gevange nis te geraken. Het is niets meer of minder dan een vuilnisbelt, waar het uitschot van de bevolking wordt gedeponeerd. „Dat juist Al- catraz Eiland als plaats hiervoor gekozen is. moet door iederen burger dezer gemeente als een beleediging worden opgevat", zoo verklaarde een der voormannen der actie. VIOLETTE NOZIERES. Te Parijs heeft na het vonnis tegen de gifmengster Violette Nozières hardnekkig het gerucht geloopen, dat in strijd met de sedert 1887 bestaande traditie, dat ter dood ver oordeelde vrouwen in Frankrijk niet geëxecu teerd worden, de moordenares toch het scha vot zou moeten bestijgen. Ofschoon bij den president der republiek de eindbeslissing in zake gratie berust, wordt het echter thans reeds uitgesloten geacht, dat de oudermoor denares zal worden onthoofd. De jury zelf, die het schuldig tegen haar heeft uitgespro ken, heeft n.1. een gratieverzoek ingediend, voor het eval dat het hof van cassatie, dat de zaak over een aand behandelt, het cassatie beroep van Violette Nozières mocht verwer pen. Bovendien schijnt het, dat de president van het Assizenhof en de advocaat-generaal, die de doodstraf g|ëischt heeft, een verande ring van de straf in levenslange opsluiting zullen voorstellen. Onder die omstandighe den wordt het zeer waarschijnlijk geacht, dat de z.g.n. commissie voor gratie, die president Lebrun adviseert, dezen zal aanraden gratie te verleenen. MRS. STOLL NOG NIET TERUG. Ofschoon het losgeld is betaald. Ofschoon het door de ontvoerders van mevr. Stoll geëischte losgeld van 50.000 door haar echtgenoot is betaald, is zij nog steeds niet in haar woning teruggekeerd. Te Charleston (West-Virginia) is een werklooze aangehouden, die voor 15 aan een handelaar een auto had verkocht, waar in men bosjes blond haar en stukjes witte stof vond. Het verhoor leverde echter niets op, evenmin als de achtervolging van een auto, waarin men naar verluidde een man en een vrouw met verbonden hoofd had zien rijden. Binnenland HAUPTMANN WEDEROM VERHOORD. NOODWEER BOVEN NOORD FRANKRIJK. Schade van 10 millioen francs. Een orkaan van ongekende hevigheid ge paard met hevige regenbuien woedt momen teel boven Noord-Frankrijk. Alle rivieren Een alibi? De in verband met de Lindbergh-zaak in arrest zijnde Hauptmann heeft gisteren voor het gerecht van Bronx verklaard, dat hij in den nacht der ontvoering in zijn woning is geweest. Hij herinnert zich duidelijk, dat hij zijn vrouw des morgens naar de bakkerij gebracht heeft, waar zij werkzaam was. Des avonds had hij zijn vrouw weer afgehaald. De vrouw van Hauptman, de eigenaar van de bakkerij en diens vrouw verklaarden eveneens, dat Hauptman op den dag der ontvoering thuis moet zijn geweest. Het be treft hier een Dinsdag en Hauptmann heeft zijn vrouw regelmatig Dinsdags van de bak kerij gehaald Een scherp verhoor. Hauptmann heeft in een kruisverhoor, dat hem in New Jersey is afgenomen, verklaard in October 1931 voor de laatste maal in New Jersey te zijn geweest. Kort na zijn arrestatie heeft hij den in specteur van politie, die hem verhoorde, zelf opmerkzaam gemaakt op de 14.000 dollar aan goudcertificaten, welke hij had verborgen. Op de vraag, hoe hij gekomen is aan het I van Lindbergh afkomstige losgeld, ant woordde hij het pakje onder zij:, kleeding- stukken te 'hebben gevonden Hij her ft het geopend, nadat het door regen vochtig was geworden. Hauptmann heeft de certificaten toen in een mand te drogen gelegd- Hauptmann verklaarde, dat hij de goud- oertificaten heeft verborgen uit vrees te zul len worden gearresteerd wegens overteding van de wet op het goudembargo. In de eerste jaren na den oorlog heeft hij in Duitschland gestolen om levensmiddelen te kunnen koopen, doch hij heeft nimmer iemand lichamelijk letsel toegebracht. Het verhoor bereikte een dramatisch hoog tepunt, toen Hauptmann op vragen van den officier van justitie en den verdediger opge wonden en onwillig ontkende het kind van Lindbergh te hebben geroofd of vermoord, of ook maar iets van de ontvoering af te weten. PROTEST TEGEN „DUIVELS EILAND". In de baai van San Francisco. Vele bewoners van San Francisco protes teeren heftig tegen den bouw van een ver sterkte gevangenis op Alcatraz Eiland, het Amerikaansche Duivelseiland, in de baai van San Francisco. Zij vinden het zeer on aangenaam dat het „uitschot der Ameri kaansche maatschappij" gehuisvest wordt aan wat zij hun „voordeur" noemen Zooals men weet zit de bekende bendeleider Al Capone op het eiland gevangen, alsook „Machinegeweer Kelly" en andere despe rado's. Voor zaken op reis.... Reeds geruimen tijd kwamen er zoowel bij den crisisdienst van de Rotterdamsche poli tie, als eldërs klachten over de hoedanigheid van door de N.V. Handels Maatschappij Rij- lant te Oud-Beijerland geleverde margarine. Genoemde tak van dienst heeft in samenwer king met de politie te Oud-Beijerland en den crisis-accountantsdienst een uitgebreid on derzoek ingesteld, dat ten slotte heeft geleid tot de arrestatie van den directeur van die fabriek, den 33-jarigen D. S. en /an den con troleur D. L., oud 56 jaar en thans te Zwar- tewaal indienst. Eerstgenoemde is in het Huis van Bewaring te Dordrecht opgesloten; de ander is, nadat er proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, weer op vrije voeten gelaten. Genoemde maatschappij heeft een fabriek, welke tot dusver vergunning had voor het mengen van margarine A. Deze margarine moet bestaan uit 25 pCt. Nederlandsche roomboter en 75 pCt. margarine B. Deze margarine B is uitsluitend te krijgen bij die fabrieken, die vergunning hebben voor het vervaardigen van onvermengde margarine. De vergunning van de genoemde maatschap pij hield tevens in, dat zij gedurende een paar bepaalde dagen van de week mocht mengen en dat er in totaal een vastgesteld quantum mocht worden gemaakt. De direc teur van de N.V. is eigenlijk al dadelijk na het inwerking treden van de desbetreffende crisiswet begonnen met veel grootere quan- tums te maken. Dit heeft hij op drieërlei ma nieren geprobeerd. Eerst is hij begonnen met roomboter aan het mengsel te onttrekken, waardoor hij van de ter beschikking gestelde roomboter meer margarine kon maken. Deze methode liep al spoedig vast, tot uit onderzoekingen van het door hem geleverde product bleek, dat het percentage roomboter onvoldoende was. S. kreeg een ernstige waarschuwing en hij hield met deze praktijken op, echter alleen, om het langs een anderen weg te probeeren. In de tweede plaats van zijn knoeierijen hield hij vast aan de 25 pCt. Nederlandsche room boter, maar in plaats van 75 pCt. margarine nam hij er slechts 25. De rest vulde hij aan met vet, welk vet hij zelf bereidde. Dit ging echter slechts één maand goed. Toen begon het klachten over het product te regenen. De aldus verkregen margarine was n.ï veel te slap en totaal niet houdbaar. Reeds na een paar dagen droop zij de pakjes uit. Opnieuw zocht S. naar een methode, om de wet te kun nen ontduiken en zoo kwam hij tenslotte tot de derde phase van zijn knoeierijen. Weer hield hij 25 pCt. Nederlandsche roomboter aan, maar de 75 pCt. margarine verving hij door 50 pCt. margarine B en 25 pCt. vet. Deze methode heeft hij gedurende ongeveer een jaar volgehouden. Aangezien het mengen moet geschieden onder toezicht van een rijksambtenaar, lag de veronderstelling voor de hand, dat S. de medewerking van den betrokken ambtenaar had. Uit het onderzoek is gebleken, dat dit inderdaad het geval was. Telkens, als er vet in de machine werd gedaan iets wat dus eigenlijk niet mocht keek de ambtenaar even een anderen kant uit. Bovendien waar schuwde hij den directeur, als er door andere gecontroleerd zou worden. Het is dus geen wonder, dat deze nooit iets verdachts konden vinden. In ruil voor zijn hulp kreeg de amb tenaar van S. gratis benzine voor zijn dienst auto. Voor deze auto kreeg de ambtenaar van het rijk een vergoeding van 7 cent per K.M. Deze vergoeding heeft hij steeds opge streken, zonder natuurlijk te vermelden, dat hij gratis benzine had. Alles ging goed, totdat de betrokken amb tenaar zou worden verplaatst. Het was na tuurlijk zeer de vraag, of de opvolger ook weer bereid zou zijn om mee te knoeien, maar S. was vindingrijk en toen de nieuwe ambte naar kwam, had hij diens hulp niet meer noodig. Wij schreven reeds, dat S. vergunning had, om gedurende bepaalde dagen een be paald kwantum margarine te mengen. Zoo dra de machine niet meer mocht worden ge bruikt werd deze afgesloten met een door het rijk verstrekt Lipsslot, waarvan de ambte naar den sleutel bewaarde. Maar toen de nieuwe ambtenaar kwam, had S. reeds een nagemaakten sleutel. Hieraan is hij alleen kunnen komen, als hij den echten sleutel tij delijk in zijn bezit heeft gehad. Zoolang de nieuwe ambtenaar ter controle aanwezig was, werd er in <le fabriek precies volgens de wettelijke voorschriften gemengd. Als de dagtaak was afgeloopen, deed' de ambtenaar de machine op slot en hij ging zijnsweegs. Dadelijk daarna kwam S. met den valschen sleutel, opende de machine en het bedrijf werd rustig voortgezet, nu echter met een mengsel van boter, margarine en vet. Er bestaat evenwel nog meer controle, dan alleen de toeziende controleur bij het mengen. Maar ook daar wist S. wel wat op. De afgeleverde margarine moet uiteraard de fabriek verlaten in gebanderolleerde embal lage. Aangezien S. belangrijk meer margari ne maakte, dan hij mocht, zou hij natuurlijk al spoedig met de banderolles vastloopen. Maar geen nood. De broers van S. werkten als reizigers voor dé zaak. Zij wisten een aantal afnemers over te halen de van de fa briek gekregen pakken margarine „heel voorzichtig" open te maken, waardoor de banderolle niet werd beschadigd. Deze reizi gers namen later de emballage weer terug en zoo kon de teveel gemaakte margarine in behoorlijk gebanderolleerde pakjes de fabriek verlaten. Alleen werden deze pakken al voor de tweede of derde maal gebruikt! Tenslotte wist S. ook door allerlei mani pulaties in zijn boekhouding de controle op zijn administratie te verschalken. De fabriek leverde voornamelijk aan Rot terdam en aan West Noord-Brabant, S. was echter doodbesnauwd voor de scherpe con trole te dezer stede en daarom zorgde hij er voor, dat de met vet vervalschte margarine zooveel mogelijk naar kleine plaatsjes in West-Noord-Brabant ging. No. 244 1934 Moeilijkheden met Oostenrijksche regeering? Gratie verleening? Het vertrek van de Douglas-machine van Schiphol naar Engeland ter deelneming aan de groote Melbourne-race. Parmentier, de commandant van de „Uiver" spreekt voor het vertrek voor de microfoon. De start van de machine voor de eerste maal. Wegens een defect moest het vliegtuig kort na de opstijging terugkeeren, waarna het toe stel voor de tweede maal startte.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9