^Buitenland ^Binnenland COMMUNISTISCHE OPSTAND? Politie- en Heimwehr-versterking te Weenen. DUITSCH SPIONNAGE-SYSTEEM. Parijsche onthullingen. te JAPAN EISCHT OPZEGGING VLOOTVERDRAG. Norman Davis en Jamamoto Londen aangekomen. ZUID-SLAVIER TE HEERLEN AANGEHOUDEN. Contact met de moordzaak te Marseille? DE MILLIOENEN VAN VANDERBILT. Dochters maken aanspraak op het vermogen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. Najaarsvergadering. Salarieering Provinciaal personeel g- veren van zeker 15 millioen gulden, aangenomen, dat die 18 millioen blikken Vleesch voor 20 cent per stuk zijn te plaatsen (n.1. voor 25 cent aan den con sument). Is 't na 'n uitgave van 14 millioen ver lies op de vorige afslachting, gewettigd nog 15 millioen goed geld naar kwaad geld te gooien? Goed geld, hetwelk moet worden *p- gebracht uit de belasting op de volks voeding vleesch, zonder dat de veehou derij in 't algemeen er profijt van heeft, zonder dat we op die wijs ooit door het teveel aan vee heenkomen! Er is toch ook nog voor 225 millioen liter melk plaats in het brood, of voor 5 van de productie. Verplicht melk gebruik voor brood maakt het iets duur der, doch verhoogt de voedingswaarde. Afslachting van 150.000 runderen houdt het vleesch 10 a 15 cent per K.G. duur der, nog wel anderhalf jaar lang, want de 15 millioen zal uit den met 200 ver hoogden accijns op het geslacht pas in lü jaar binnen zijn, wellicht nog niet eens, wijl met den verderen teruggang in het vleeschgebruik ook daalt de op brengt uit de crisisheffing. RUNDVEETEELTREGELING. De Landbouw-crisis-organisatie voor N.- Holland yestigt er de aandacht der veehou ders op, dat identiteitsbewijzen van geslachte of gestorven kalveren, waarvoor men voor 1 November a.s. een ander kalf geschetst wenscht te hebben, uiterlijk 24 October a.s. ter inwisseling aan haar moeten zijn inge zonden. Er kan niet voor worden ingestaan, dat voor identiteitsbewijzen, welke na dezen da tum worden ingezonden, nog andere kalve ren, welke voor 1 November geschetst dienen te zijn, kunnen worden geschetst. Inwisseling van identiteitsbewijzen van gestorven of ge slachte kalveren blijft na 1 November a.s. mogelijk tot 1 Januari 1935, mits de hier voor dan te schetsen stierkalveren nog niet het gewicht van 60 K.G. en de vaarskalve ren nog niet het gewicht van 100 K G. heb ben bereikt. Verder wordt er nog de aandacht op ge vestigd, dat de stierkalveren, welke per 1 November een gewicht van 60 K.G. en de vaarskalveren, welke per 1 November een ge wicht van 100 K.G. hebben bereikt, voor dien datum alle geschetst moeten zijn. De toegewezen schetsen, welke per 1 November a.s. nog niet zijn gebruikt, vervallen. Zij, die na 1 November 1934 nog vaars kalveren met een gewicht tusschen 100 en 250 K-G. en stierkalveren met een gewicht tusschen 60 en 300 K.G. niet gedekt door een identiteitsbewijs in voorraad hebben, stellen zich aan vervolging bloot. GORING NAAR BELGRADO. Hulde der Duitsche weermacht. De Führer en rijkskanselier Adolf Hitier heeft in zijn kwaliteit van opperbevelhebber der weermacht den Pruisischen minister-pre sident generaal Göring als bijzonder gevol machtigde bij den rouwdienst ter gelegen heid van de bijzetting van koning Alexander van Joegoslavië naar Belgrado gezonden. De opperbevelhebber der weermacht heeft door een zijner meest nauwe medewerkers aan te wijzen uiting gegeven aan de veree ring en hoogachting, die de Duitsche soldaat voor den overleden koning gevoelt. Göring zal op het graf van den koning een krans leggen met een opschrift, waarin de Duitsche weermacht hulde brengt aan den heldhaftigen tegenstander van weleer. BURGEMEESTER VERMOORD. Door onbekende uit zijn woning gelokt. In geheel Innsbrück is groote opschudding gewekt doordat burgemeester Kalinger ver moord is. Dit is blijkens het onderzoek op enkele passen van zijn huis geschied. Kalinger werkte tot middernacht aan een stuk over den opmarsch van de Oostenrijk- sche stormscharen in het district Tulln (bij Weenen). Zijn vrouw en zijn zoon hadden zich reeds te ruste begeven, zoodat men nog niet met juistheid weet wat er voorgevallen is. Zeker is echter dat Kalinger door een on bekenden man onder een of ander voorwend sel uit zijn woning is gelokt en daarop ge wurgd is. Bewoners der plaats (welke plaats vermeldt het D.N.B. niet. Red.) vertellen aat de vermoorde reeds den dag tevoren met ver scheidene onbekende mannen een bespreking heeft gehad. Men neemt thans aan dat deze onbekenden met den moord in verband staan. Dreigbrieven aan den vermoorde, die als politiek leider een zeer drukke en uitgebreide werkzaamheid ontplooid had, brachten de politie op een bepaald spoor. Er zijn reeds verscheidene verdachten aangehouden. Uit vrees voor een communistischen op stand hebben de Weensche politie en Heirn- wehr Maandag groote voorzorgsmaatrege len genomen, meldt de „Daily Telegraph". Machinegeweren werden voor de openbare gebouwen, stations en voornaamste punten der stad opgesteld. Deze maatregelen werden genomen na in beslagneming van vele communistische pam fletten waarin aangespoord werd tot een op stand. Er is echter niets gebeurd en thans gaat het gerucht dat de communisten in alle geheime bevelen waarin een datum voor komt van de kerkelijke tijdrekening uitgaan, zoodat de opstand 28 October, d.i. dertien dagen later, verwacht moet worden. In het „Pariser Tageblatt", het Duitsche emigrantenblad, dat onder leiding van den oud-hoofdredacteur van de „Voss. Ztg", Georg Bernhard staat, worden bijzonder heden verteld over spionnage-methoden van de Duitsche regeering in Parijs. Gepoogd wordt achter de activiteit van de voornaam ste uitgewekenen te komen, na te gaan welke Duitsche journalisten in Duitschland in het geheim voor de réfugiés en de anti- nationaal-socialistische bladen werken en uit welke buitenlandsche bronnen werken en uit welke buitenlandsche bronnen de gelden, ter ondersteuning van anti-nazi-propaganda in Duitschland, vloeien. Hulp wordt dezen Duitschen agenten verleend door Duitschers, die in het Fransche vreemdelingenlegioen hebben gediend. Zij, die dit spionnagewerk verrichten, ver dienen goede salarissen, zij hebben vrij rei zen, ruime vergoeding van onkosten en bo vendien krijgen zij voor bijzondere diensten belooningen, soms tot een bedrag van ruim f 20000 een blok van duizend zitplaatsen aange vraagd. Een functionnaris van deze firma vertelde de „Evening Standard", dat er hon derden aanvragen uit het buitenland waren ontvangen. Honderden personen zullen uit Amerika en van het continent komen alleen maar om dit huwelijk te zien. Nog nooit leeft deze scheepvaartfirma zooveel aanvra gen voor haar booten gehad. Het werk aan de oprichting van de tribu nes begint onmiddellijk na Armistice Day. Zestig man zullen dag en nacht werken om ervoor te zorgen, dat 29 November de tribu nes af zijn. BEEEDIGING DUITSCHE MINISTERS Nieuwe wet aangenomen. In de zitting van gisteren van het Duit sche rijkskabinet is een wet aangenomen op de beëediging der rijksministers en der leden der landsregeeringen. De rijksministers zul len in den vervolge onderstaanden eed moe ten afleggen: „Ik zweer, ik zal den leider van het Duit sche rijk en volk, Adolf Hitier, trouw en ge hoorzaam zijn, mijn kracht voor het welzijn van het Duitsche volk geven, de wetten be hoeden, de op mij rustende plichten conscien teus vervullen en alle zaken onpartijdig en rechtvaardig voor ieder leiden. Zoo waar helpe mij God". De leden der landsregeeringen, voorzoo ver zij niet tegelijkertijd rijksministers zijn, leggen bij aanvaarding hunner functie den zelfden eed af. De rijksministers, rijksstad houders en leden der landsregeeringen moe ten zonder verwijl volgens deze wet beëedigd worden. 1 liiM DUITSCH AMBTENAAR GEARRESTEERD. Van de Centrumpartij Een leidende figuur van de Centrumpartij van Danzig, Oberregierungs- en Schulrat Behrendt, is in arrest gesteld, verdacht van ernstige in functie begane vergrijpen. Hij is ter beschiking gesteld van den rechter van instructie. Behrendt wordt er van beschuldigd uit hoofde van zijn functie verkregen kennis over dienstgebeurtenissen, welke hem ter oore waren gekomen door zijn vertrouwens positie in den schooldienst van Danzig, te hebben medegedeeld aan den vertegenwoor diger van een naburige mogendheid. MET DE BIJL ONTHOOFD. Zijn grootmoeder vermoord Op de binnenplaats van de strafge vangenis te Plötz bij Berlijn is gister morgen een 20-jarige jongeman, die op 10 December 1933 zijn grootmoeder had vermoord, om haar van haar spaarpen ningen, die 18 Mark bleken te bedragen te berooven, en daarvoor op 26 April j.1. ter dood was veroordeeld, met de bijl onthoofd. De Pruisische minister-president Göering had van zijn recht tot gratie- verleening geen gebruik gemaakt, De onder leiding van Norman Davis staande Amerikaansche afvaardiging voor de voorbereidende besprekingen te Londen over de vlootconferentie van 1935 is te Ply- mouth aangekomen. Schout-bij-nacht Jamamoto, de Japansche afgevaardigde naar de vlootbesprekingen, is te Southampton gearriveerd. Bij hun aankomst te Londen werden Nor man Davis en Jamamoto, naar de Britsche draadlooze dienst meldt, door vertegenwoor digers van de admiraliteit en van buitenland sche zaken ontvangen. De vlootbesprekingen zullen volgens Reu ter waarschijnlijk niet vóór de volgende week oeginnen. De Engelschen en de Amerikanen verwachten een initiatief van Japan. Deze week zal voornamelijk worden be steed voor het in contact treden van Jama moto met den Japanschen ambassadeur te Londen Mat soedeira. AAN NEKKRAMP GESTORVEN. In Haderslev in Denemarken zijn twee ge vallen van nekkramp voorgekomen, welke Ixiiden doodelijken afloop hebben gehad. VOORHISTORISCHE VONDST. Nederzetting van 2500 jaar voor Christus. Bij de grondwerken voor den aanleg van iet Olympische dorp te Doebertz (Duitsch land) zijn voorhistorische vondsten van buitengewone beteekenis gedaan. De werkzaamheden moesten in verband liermede met de noodige voorzichtigheid worden uitgevoerd. Er is een Indo-Ger- maansch dorp ontdekt. Gereedschappen en aardewerk, welke ter plaatse zijn gevonden, doen concludeeren, dat hier sprake is van een nederzetting van 2500 jaar voor Chris tus. Men heeft de fundeering blootgelegd1 van vijf woningen. De eerste sporen van een vroe gere nederzetting werden reeds op anderhal- ven meter onder het aardoppervlak gevon den. EISCH TOT UITKEERING VAN 400.000. Wegens smaad en laster. Rose Schneidermann, die lid is van den Raad van Advies van de New Deal heeft van dr. William A. Wirt een schadeloosstelling geëischt van 400.000 wegens smaad en laster. Dr. Wirt is degene die van de Brain Trust verklaarde, dat het een bolsjeswistisch com plot was, terwijl hij voorts zeide, dat presi dent Roosevelt niets anders was dan dé Ke- rensky der nieuwe Amerikaansche revolutie. Hij had daar aan toegevoegd, dat op den achtergrond een Hitier stond, die te Wash ington een greep naar de macht zou doen. Van Rose Schneidermann had Wirt ver klaard Ik vestig uwe aandacht op Rose Schneidermann, die thans op de Virgin Is- lands vertoeft in het belang van een sodalis tisch experiment van de Brain Trust. Zij is bekend als de „roos" der anarchie. Roes Schneidermann is van meening, dat deze beleedjging haar aanspraak doet maken op een schadeloosstelling van 400.000. SPORT ALS WERKVERSCHAFFING. Grootste „sportgolf". De afdeeling Michigan van het Ameri kaansche legioen wenscht, dat het legioen een program zal steunen, waarbij in plaat sen in landelijke streken, welke minder dan 2500 inwoners tellen, het geheele jaar door sportbijeenkomsten zullen worden georga niseerd. s De afdeeling Michigan zal bepleiten een dergelijke onderneming over het geheele land op touw te zetten. De voorstellen zullen wor den ingediend bij de conventie van het le gioen, welke de volgende week te Miami zal worden geopend. Niet alleen dat door dit voorstel de groot tes „sportgolf zich over het land zou ver spreiden, welke de Amerikaansche geschie denis ooit heeft gekend, doch het zou voorts een macht van belang worden bij de bestrij ding der depressie en een groote arbeids markt scheppen. HET A.S. ENGELSCHE HUWELIJK. Overweldigende belangstellinj Er bestaat een waarlijk overweldigende belangstelling voor het huwelijk van prinses Marina en den hertog van Kent te Londen op 29 November a.s. Op het plein voor de St Margaretskerk zullen tribunes worden op gericht van waar men een overzicht heeft op aankomst en vertrek van het prinselijk paar. Voor deze plaatsen zijn reeds per stuk 10 guineas geboden. De laagst geprijsde plaat sen kosten op het oogenblik nog drie guineas Binnen een paar uur na de aankondiging, dat plaatsen waren te verkrijgen op tribunes met uitzicht op de St. Mararetskerk, waren duizend aanvragen ontvangen. Een scheepvaartmaatschappij heeft later GRUWELIJKE MISDAAD. Meisje in een oven. Een van do gruwelijkste misdaden, welke de politie in New York meege maakt heet, is ontdekt in een flat-ge bouw te Vernon (New York). De conciërge van de flat vond een bal, waarmee hij een meisje van 5 jaar, Nancy Jean Costigang genaamd, op straat voor het huis had zien spelen. Het meisje was echter nergens te vin den. Van de bal af liep een bloedspoor naar den oliebrander van de verwar ming van het gebouw en hierin vond men tot zijn groote ontzetting het bijna geheel door de vlammen verteerde lijk je van het kind. Men heeft niet kunnen nagaan of het kind al dood was toen men het in den oven stopte. Zeker is, dat de moordenaar het eerst heeft trachten te vermoorden. Er zijn nog geen arrestaties gedaan, maar men heeft iemand aangehouden ter ondervraging. Sedert Zondag bevindt zich bij de politie te Heerlen in ardrest de 18-jarige Sloveen- sche student France Jeza afkomstig uit Ptoej in Zuid-Slavië, die is aangehouden omdat hij zonder middelen van bestaan in ons land verbleef. Hij bleek in het bezit van een valsche pas, welke heeft toebehoord aan zekeren K., die 2 jaar geleden te Rich- terich, bij een auto-ongeval om het leven is gekomen. Jeza heeft bij het onderzoek toege geven, dat hij de leider is van een politieke „studenten"-vereeniging, die tegen de regee ring van Zuid-Slavië ageert en naar een vrij Slovenië streeft. Aanvankelijk verklaarde hij bij zijn verhoor, dat hij zijn studie aan het gymnasium te Ptoej wegens geldgebrek- heeft moeten opgeven, maar later gaf hij toe een politieke vluchteling te zijn. Daar de mogelijkheid niet is uitgesloten dat hij iets uitstaande heeft met den moord te Marseille wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Frace Jeza zal ter beschikking worden gesteld van de justitie te Maas tricht. CRITIEK OP BEMANNING „MORRO CASTLE". Kapitein en oiiicieren voor raad van scheepvaart gedaagd. Kapitein Warms, die het bevel voerde over de „Morro Castle" tijdens den brand van dit schip en de vier officieren worden heftig ge- critiseerd in een voorloopig rapport van den Amerikaanschen raad voor de scheepvaart, die met name van oordeel is dat de lijst der slachtoffers minder groot zou zijn geweest als en de „Morro Castle" had doen stoppen en er onmiddellijk na het ontdekken van den brand een S.O.S. was uitgezonden. Warms en de vier officieren zijn gedag vaard om op 26 October voor den raad te verschijnen waar de schorsing of intrekking van hun certificaat van officier zal worden behandeld. In het rapport wordt voorts gezegd dat de bemanning, na plaats te hebben genomen in de booten van de „Morro Castle", welke zij had gestreken, geen acht sloeg op de kreten van de passagiers, die zich op het achter schip van de „Morro Castle" verzameld had den. De drie schoone dochters van mevrouw Laura Morgan mevrouw Gloria Vander- bilt, de Viscountess Furness en mevrouw Benjamin Thea schreden Maandag zij aan zij 't gebouw binnen van de rechtbank te New York, waar zij hun recht op de voogdij over de kleine Gloria Vanderbilt kwamen verdedigen tegen de aanspraken van me vrouw Whitney, tante van het kind. Me vrouw Whitney wordt gesteund door de oude mevrouw Morgan. De dochters schreden in den pas, met hoog geheven hoofd, op den voet gevolgd door hun broer Harry Hays Morgan, hun solidariteit ten duidelijkste demonstreeren- de. De schoonheid van de drie vrouwen ont lokte aan de menigte, die voor den toegang verzameld was, zuchten van bewondering. Hoewel de zaak met gesloten deuren is behandeld, was een groot aantal menschen in de couloirs bijeengestroomd, de stemming was, volgens een Britschen correspondent, als die van een première. Mevrouw Whitney. gestreng in het zwart verdween eenige oogenblikken later in de rechtszaal. Prins Gottfried zu Hohenlohe Langen- burg, die eenigeit tijd met mevrouw Vander bilt verloofd is geweest, is met de „Bremen" overgestoken om voor haar te getuigen. In een interview ontkende hij met verontwaar diging, dat hij en mevrouw Vanderbilt zich te Biarritz incorrect zouden hebben gedra gen. Hij was verstomd, toen hij hoorde, dat een dienstbode tegen hen had te berde ge bracht, dat zij in pyjama hadden gedineerd. „In het seizoen doet iedereen het", zeide hij, „de dienstbode zelf droeg een pyjama. Ik verbaas me er overigens niet over, dat mevrouw Morgan het proces aanhangig heeft gemaakt, want ik ken den menschelij ken aard". w- De echtgenoote van den prins, geboren prinses van Griekenland zeide: „ik heb het grootste vertrouwen in mijn echtgenoot en in mevrouw Vanderbilt. Het heele geval is be lachelijk", De Provinciale Staten van Noordholland zijn gistermorgen in tweede gewone ver gadering van 1934 bijeen geweest onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der koningin. Na onderzoek van de geloofsbrieven werd mr.. A. J. Honig, die benoemd is in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van jhr. mr. D. E. v. Lennep als lid der Provinciale Staten geïnstalleerd. De voorzitter deed mededeeling van een aantal ingekomen stukken, waarna in behan deling kwam het voorstel van Ged. Staten in zake de salarieering van het provinciaal per soneel. Ged. Staten hadden meegedeeld, dat de besluiten van de Prov. Staten van 25 Juli j.1. resp. tot wijziging van het salarisregie ment, tot vaststelling van een salarisregeling voor enkele hoofdambenaren en tot intrek king van tijdelijke kortingen, zijn goedge keurd bij Kon. besluit van 11 Augustus j.1 Evenwel werd tevens toegezonden het Kon besluit, houdende aanmaning aan de Staten om voor 1 December a.s. de vastgestelde regeling opnieuw te herzien en daarbij een verdergaande verlaging door te voeren. Ged Staten meenen, dat er aanleiding is om dezer zake in overleg te treden met den minister van binnenlandsche zaken. Zij vroe gen daartoe machtiging aan de Staten. De heer Polak (s.d.) merkte op, dat tot de vorige salarisherziening nog geen drie maanden geleden door de overgroote meer derheid van de Staten is besloten. Tegelijk met de goedkeuring door de Kroon hebben Ged. Staten een aanmaning ontvangen om de salarissen nog verder te verlagen. Het ver heugde spr., dat Ged. Staten thans niet ver dere verlagingen voorstellen, maar in over leg willen treden met den minister. Van wel ken aard zal dit overleg zijn?, vroeg spr. Zullen Ged. Staten het besluit der Staten blijven verdedigen? Er is geen enkele omstan digheid, dat Ged. Staten zullen afwijken van de door de Staten goedgekeurde gedragslijn Ook de cijfers van de nieuwe begrooting geven daartoe geen aanleiding. De financiën van de provincie zijn gezond. De heer Asscher (lib.) merkte op, dat ver dediging van de besluiten iets anders is dan overleg plegen. Spr. wilde niet spreken over de vraag of verdere salarisverlaging noodig is. Wel weet hij, dat de toestand de laatste maanden nog verscherpt is. Spr. wilde Ge- dep. Staten niet dwingen hun standpunt ongewijzigd te laten, omdat dan een verla ging door de regeering zal worden opgelegd riet beste is aan Gedep. Staten vrij mandaat te geven. De heer Lambooy (r.k.) achtte het ook beter niet den voet schrap te zetten tegen de regeering, want de gevolgen hiervan zullen nadeelig zijn voor de provincie. Ook voor de regeering moet het onaangenaam zijn maatregelen op te leggen aan een college als Gedep. Staten van Noordholland. Spr. hoopte ten slotte, dat het overleg zou slagen in dien zin, dat geen verdere verlagingen opgelegd behoeven te worden. De heer Baas (a.r.) vroeg op welke basis het overleg moet geschieden. Op enkele punten dient speciaal gelet te worden, n.1. het tijdstip der invoering van de verlaging en of zij eventueel een terugwerkende kracht zal hebben. Dit moet terdege worden gere geld om sommige gezinnen niet in ongele genheid te brengen. Wanneer men, zooals de heer Polak, alleen naar de begrooting kijkt, dan is er inderdaad geen reden tot verlaging, maar als men verder kijkt en de verhoudingen in den lande bezit, dan is er wel reden. Spr. was tegen een uniforme salarisregeling over het geheele land. Het beste inzicht in de provinciale toestanden lebben Gedep. Staten. Daarom moeten »ii zooveel mogelijk zelfstandigheid behoudt De heer Ketelaar (v.d) vond, dat er w^t nig sprake is van eigen verantwoordelijk heid, indien de regeering telkens weer sluiten gewijzigd wil hebben. Spr. deelde het standpunt van den heer Lamboov Gedep. Staten moeten den minister trachten te overtuigen, dat het besluit, waarvoor de Staten de verantwoordelijkheid op zich na! men, juist is. Wil de regeering een andere regeling, dan moet zij zelf de verantwoor- delijkheid daarvoor dragea De heer Seegers (c.p.) had eenig vertrou. wen in het overleg tusschen Gedep. staten en den minister, indien- Gedep. Staten oo iet standpunt blijven staan, dat de salaris, sen niet verder verlaagd mogen worden. Spr diende een hiertoe strekkende motie in welke niet werd ondersteund. De heer J. J- de Vries (r.k.) hoopte ook dat het besluit van 11 Juli de gronslag voor iet overleg zal zijn. De loonen mogen niet verder verlaagd worden. De heer Gerhard (s.d., Ged.) beantwoord, de de gemaakte opmerkingen. Hij vestigde de aandacht er op, dat Ged. Staten slecht» machtiging vroegen om overleg te plegen Spr. vond het van zelf sprekend, dat Ge^ Staten beginnen met het genomen besluit te verdedigen: Het zou zonderling zijn om direct maar te erkennen, dat men onjuist gehandeld heeft. Indien men echter vooraf zegt: wij wij- en niets doen en wij geven niets, dan is overleg totaal overbodig. Ged. Staten zullen liet eerder genomen besluit krachtig ver- dedigen, doch zij zullen toch ook moeten luisteren naar de bestrijding ervan. Indien uit het overleg voortvloeit, dat Ged. staten van inzicht veranderen, dan zullen de Prov. Staten in elk geval zelf moeten beslissen. Na korte replieken van de heeren Polak, Baas en Seegers is aan Ged. Staten de ge vraagde machtiging verleend. De overige agendapunten zijn commisso riaal gemaakt. De volgende openbare vergadering wordt gehouden op 27 November. GEVAARLIJKE BALLONNETJES. Ontploffing in een schipkind licht gewond. Op het Nederlandsche binnenschip „Ad- jo", liggend bij de Koningshaven te Rotter dam, is gistermiddag een kleine gasontplof. fing ontstaan, die te wijten is aan het jubi leum van een warenhuis. Dit warenhuis n.1. geeft ter gelegenheid van zijn jubileum ballonnetjes ten geschen ke die gevuld zijn met een brandbaar gas. Het dochtertje van den schipper der „Adjo" twee en een half jaar oud, was vanmiddag met moeder uit winkelen geweest en had ook een ballon bemachtigd. Thuis speelde het kind ermee. In de nauwe behuizing van het binnencship was daarvoor evenwel niet veel ruimte. Toen het meisje eensklaps den bal lon wat hardhandig aanpakte, ontplofte deze. Het gebeurde vlak bij een brandende petroleumkachel. Een krachtige vuurzuil schoot plotseling omhoog. Het kind kreeg lichte brandwonden aan hoofd en handen en schroeide het haar en de wenkbrauwen. Een ruit sprong. Met een emmer water konden dt vlammen worden gedoofd. De politie onder zoekt thans in hoeverre de ballonnetjes die de laatste dagen bij honderdtallen door de stad verspreid zijn, gevaar opleveren voor brand. TEGEN MACHINALEN ARBEID. In de sigaren-industrie. Een groot aantal sigarenfabrikanten heeft aan de ministers van koloniën, van sociale zaken, van economische zaken en van finan ciën een adres gericht, waarbij zij wijzen op het gevaar van den machinalen arbeid in at sigarenindustrie, in verband met de steeds toenemende werkloosheid. De laatste typen „compleet-machines" wel ke door drie jeugdige arbeidskrachten be diend kunnen worden rollen per week 30.000 sigaren op, terwijl een volslagen sigarenma ker per week slechts 3000 oprolt. Het behoeft geen betoog, dat dit de werkloosheid zeer in de hand werkt. De werkloos geworden arbeiders trachten nu plaats te vinden in het z.g.n. randbedrijf, waarin tegen ieder loon werk wordt ver richt. Het gevolg hiervan is, dat in dit rand bedrijf sigaren worden gemaakt, waarvan de verkoopsprijs zóó laag is, dat het geregelde bedrijf niet meer kan concurreeren. De eenige weg om nog concurrentie moge lijk te maken is de aanschaffing van nieuwe machines, waarvan echter weer nieuwe werk loosheid het gevolg is. Dat dit voor 's Rijks schatkist ook zeer nadeelige gevolgen zal hebben, ten eerste door de verminderde op brengst van den tabaksaccijns en verder door den steun die aan de werkloozen zal worden uitgekeerd, behoeft geen betoog. Om uit dezen vicieuzen cirkel te geraken, stellen de sigarenfabrikanten voor om als crisismaatregel de oprolmachines in de si garenindustrie te verbieden. Velen van hen zullen door dezen maatre gel gedupeerd worden, omdat zij juist deze machines aangeschaft of besteld hebben, maar zij zijn bereid in het algemeenbelang ter wille van het behoud der werkgelegenheid met de regeering samen te werken, om de dreigende ramp voor het land en speciaal voor de sigarenindustrie 1e voorkomen. OPRUIING GESTRAFT. De vierde kamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam, veroordeelde van daag den heer D. Schilp, voorzitter van den *Nederlandschen federatieven bond van personeel in openbaren dienst te Amster dam conform den eisch van het O. M we gens bij geschrifte opruien tot een strafbaar feit, tot een gevangenisstraf van 3 maanden. EEN BEZOEK VAN PRINSES JULIANA H. K. H. prinses Juliana heeft gistermid dag vergezeld van eenine studievriendinnen en leden van haar hofhouding een bezoe» gebracht aan mevr. RijperdaWierdsema Leiden, die zij kende uit haar studietijd. N* de thee te hebben gebruikt is prinses Julian* .weer naar 't Loo teruggekeerd, 1

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8