DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD. No. 248 136e Jaargang Dat hun salaris niet verhoogd wordt, is het eenige, dat enkele hoofdambtenaren niet goed verstaan hebben. Volgens sommige raadsleden hebben de loodgieters een zoo handige politiek gevolgd, dat men hen beter politieke tinnegieters kan noemen. Het verschil tusschen een Alkmaarschen en een Drentsche stoet is, dat de eerste door een politieagent met een sabel en de laatste door een stadhuisbode met een mes begeleid wordt. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2: franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 20 October 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het is een feit, dat een betrekkelijk kleine gemeente als Alkmaar rijk gezegend is met bedrijfsdirecteuren en hoofden van takken van dienst. Onze plaatsruimte staat niet toe, ze hier allemaal de revue te laten passeeren, maar het is begrijpelijk, da1 men zich, vooral in financieel moeilijke tijden, wel eens afge vraagd heeft of hierbij niet wat gereoorgani- seerd en bezuinigd zou kunnen worden. Dat lijkt heel wat gemakkelijker dan het werkelijk is en de verschillende commissies van onderzoek zijn dan ook in verloop van tijd met heel weinig resultaten te voorschijn gekomen. Men staat allereerst voor de groote moei lijkheid, welke slachtoffers men zal moeten uitzoeken en of men dan bezuiniging ver krijgt, hangt niet alleen af van den aard der bedrijven, die men al dan niet met andere zal kunnen combineeren, maar ook van den leef tijd van den betrokken hoofdambtenaar, die men bij eventueel ontslag natuurlijk op wacht geld zal moeten stellen. Er zijn vele bedrijven, die niet met andere te combineeren zijn en de heer Vogelaar heeft daarvan al een duidelijk voorbeeld gegeven door op de mogelijkheid van een combinatie van het Slachthuis en het Centraal Ziekenhuis ie wijzen, omdat men in dat geval voor de moeilijke keuze zou staan, of men een veearts dan wel een dokter als directeur zou moeten benoemen. Toch bewijst de practijk, dat er met een beetje goeden wil op het gebied van combi naties nog heel wat te bereiken is. Sportpark en Begraafplaats staan thans onder dezelfde directie en de directeur van het Abattoir zal in zijn studietijd nimmer vermoed hebben, dat zijn diploma als veearts hem nog eens tot chef van de Zaterdagavondmarkt en de Sint Nicolaasmarkt zou promoveeren. Diensten als de Lichtbedrijven, de Keu ringsdienst en het Slachthuis eischen een speciaal daarvoor opgeleide directie. Zij zijn niet ergens anders onder te brengen en de reorganisatiecommissies richtten dan ook al spoedig noodgedwongen hun blikken op die bedrijven, die zoogenaamd iedereen wel kan beheeren, zonder zich daarbij voor oogen te stellen hoe juist ook daar directeuren kunnen zetelen, die door rijpe ervaring en door kauf mannische eigenschappen voor het beheer van dergelijke bedrijven uitermate geschikt zijn. De directeur van het Grondbedrijf, het Sportpark, het Marktwezen en de Havendienst heeft in zijn veelomvattenden en drukken werkkring altijd het deprimeerende gevoel gehad, dat hij in breeden kring als een over bodig ambtenaar beschouwd werd. Dat is bij zijn benoeming al tot uiting gekomen en dat is eigenlijk altijd zoo gebleven. Bezuinigings- commissies keken allereerst zijn kant uit en het is de groote vraag ot er ook ondei zijn collega's niet waren, die het heelemaal niet erg hadden gevonden als zij een deel van zijn bedrijf bij het hunne hadden kunnen voegen en zoo stond de heer Schenk altijd vo°j, ,e uiterst moeilijke taak zijn veelomvat e werk met ambitie te volbrengen, ondanks de gedachte, hoe weinig het geapprecieerd werd. Dat laatste bracht, in verband met den leeftijd van den heer Schenk, geen bezni ging van eenige beteekenis en wij z0"dfn zeer nieuwsgierig naar het reorganis - rapport van de commissie-Van de Vall j geweest, als de heer Schenk in lev gebleven. Nu een vrij piotsehngen dood dezen stoeren werker uit de lij der hooi ambtenaren deed verdwijnen, was der commissie slechts Kinderspe 1 Men «on nu eenvoudig het bedrijf in stukjes knippen en hier en daar een stukie bij een anderen dierst voegen en wanneer dan meteen bepaa.d weid dat voor die meerdere werkzaamheden geen vergoeding mocht worden gegeven, had E mJ doeltreffend, bero.ms.ng, welke men zich maar kon djI*kenó^iriifs(iirec- Zoo is het dan ook gegaan. Bednjtsdir c teuren w. o er waren. verklaarde^ 0* onderbrenging van een deel va" d bij het hunne niet de minstte JJ zou opleveren, hebben inderdaad g wat zfi wenschten. maar mis^hiaj metheeje maa' zooals zij zich dat gedach Immers, tegenover dit meerdere werk wensch te de commissie en ook de raad geen hooger salaris te geven en er zijn nu reeds twee directeuren geweest, die hebben mee gedeeld, dat zij dat laatste niét goed verstaan of althans niet goed begrepen hebben. B. en W. stéllen zich op bet standpunt een standpunt, dat inderdaad de aandacht verdient dat meerder werk ook een hoogere vergoeding eischt, ook al zal die vergoeding dan uiterst bescheiden moeten zijn, zoodat nog voldoende door de reorganisatie bezui nigd kan worden. Maar de heer Vogelaar wees er reeds op, uat de tijden voor een ambtenaar niet gunstig zijn. Deze leeft evenals de heer Schenk dat zoo vele jaren gedaan heeft onder den voortdurenden druk zijner overbodigheid en van de vrees voor ontslag of op-wachtgeld- stelling. Een ambtenaar, zoo heeft de heer Vogelaar waarschuwend gezegd, is in dezen tijd van algemeene belastingverhooging een niet-populair persoon, die uiterst voorzichtig zal moeten zijn om zich te kunnen hand haven. En de heer Van de Vall heeft daarop nog meer den nadruk gelegd door te laten uitkomen, dat de commissie en ook de Raad geen salarisvérhoogingen wensebt, niet alleen omdat bij vermindering van werk ook geen salarisverlaging is gegeven, maar ook omdat die verhooging door de belasting betalende burgerij zeer weinig geapprecieerd zou worden. Een ambtenaar is in dezen tijd nu eenmaal iemand, die blij behoort te zijn als hij meer werk krijgt, omdat het gevaar van overbodig te worden, daardoor voor hem een minder dreigend aanzien heeft gekregen. De vraag of de directeur van het Sport park, den Plantsoendienst en de Begraaf- plaas zijn kantoor in het Waaggebouw dan wel in een gemeentewoning aan den Wester- weg zal hebben, heeft de gemoederen nog geruimen tijd opgewonden gehouden. De heer Van de Vall wees er op, dat Alkmaar nog geen wereldstad is en dat het er dus eigenlijk weinig toe doet waar men een der gelijk bureau zal vestigen. Ook de heer Schenk had als directeur van het Sport park zijn bureau op het Waagplein, maar men vergete niet, dat zijn directeurschap van het Marktwezen dit zeer wenschelijk maakte. De heer Hoek heeft alleen Sport park, Plantsoenen en Begraafplaats en zou dus met een bureau op den Westerweg zeker in het centrum van ziin werk zetelen. Evenwel, de tijd van bezuiniging is aan gebroken, het kantoor in het Waaggebouw is er nu eenmaal en een kantoor op den Wes terweg kost geld, zoodat de heer Hoek wel dra in het Waaggebouw zal resideeren en eiken dag op de begraafplaats audiëntie kan verkenen, aan allen, die het grondgebied van een zijner bedrijven nader wenschen te bezichtigen. Het was alles reorganisatie en bezuiniging wat de klok sloeg en ook het met pensioen gaan van den gemeenteontvanger had B. en W. reeds de vraag onder de oogen doen zien op welke wijze men door reorganisatie van een anderen dienst het beste en voordee- ligste in de bestaande vacature zou kunnen voorzien. B. en W. stelden voor althans in prin cipe den heer Schierbeek, gemeente-con troleur, tot ontvanger te benoemen, diens twee klerken, die zich hoofdzakelijk met be lastingcontrole bezig houden naar het ont vangerskantoor te verplaatsen, den klerk, die zich met verificatie en controle onledig houdt naar de afdeeling Financiën van de secretarie over te brengen en deze afdeeling te splitsen in A. en B. waarbij de afdeeling verificatie en controle dan een nog te benoe men verificatieur als chef zou kunnen krij gen. De heer Venneker en ook andere raads leden waren huiverig om over deze bij lage een beslissing te nemen omdat bij goedkeuring daarvan eigenlijk in principe al besloten zou zijn den heer Schierbeek tot ontvanger te benoemen en zij liever de nor male voordracht van twee personen voor deze vacature onder de oogen wilden krij gen. Bovendien heeft de heer Keesom een uit voerig pleidooi voor «.ontrole door een buiten staander en niet door een eigen ambtenaar gehouden, niet alleen omdat de te benoemen verificateur-controleur een hoofdambtenaar zal moeten zijn, die voldoende salaris en ge zag zou moeten hebben om bij de collega's, die hij moet controleeren, niet met den hoed in de hand té moeten staan, maar ook omdat een zekere amicaliteit tusschen den bekleeder van dit moeilijke ambt en andere hoofd ambtenaren een zekere soepelheid in de controle teweeg zou kunnen brengen Veel beter achtte de heer Keesom het daarom deze controle door een accountant van de Ver. van Nederlandschen gemeenten te laten ver richten en de heer Sietsma gevoelde ook veel voor deze argumenten, welke hij B. en W. dringend ter nadere overweging heeft aan bevolen. Waar de heef Schierbeek het maximum salaris van den gemeente-ontvanger zou ge nieten en de te benoemen verificateur met den rang van hoofdcommies eveneens een bezoldiging welke niet zoo heel veel van die van zijn voorganger zou afwijken, meende de heer Vogelaar een betere oplossing te hebben gevonden. Men zou den gedelegeer de, die, nourri dans le serail, bij afwezigheid van den ontvanger reeds jaren diens functie op onberispelijke wijze heeft waargenomen, tot ontvanger kunnen benoemen en hem de beide klerken toevoegen, die thans belasting aangelegenheden verzorgen. De heer Schier beek zou dan met zijn klerk-controleur rus tig op zijn post kunnen blijven en men zou aldus ook al zou het belastingkantoor wat meer schrijfloon moeten kosten het salaris van een nieuwen gedelegeerde bijna geheel kunnen uitsparen. Het was een oplossing, die niet alleen de billijkheid betrachtte, maar bovendien een bezuiniging van eenige beteekenis inhield en de heer Westerhof verklaarde zich dan ook dadelijk bereid deze nader onder het oog te zien en het principe-voorstel van B. en W. zoolang in den gemeentelijken doofpot te stoppen. Nog niet zoo lang geleden hebben B. en W. voorgesteld het kachelwcrk voor zoo ver het onderhoudswerk betreft in eigen beheer te nemen omdat uaardoor een belang rijke bezuiniging kon worden verkregen. De Raad vond dit vanzelfsprekend en keurde het goed. Daarna heeft de directeur van gemeente werken hetzelfde gewild ten aanzien van het loodgieters- en bankwerkerswerk en waarschijnlijk zou pok daarnaar geen ge meentelijke haan gekraaid hebben als de loodgieters niet op den grooten trom hadden geslagen en alle organisaties in het geweer geroepen hadden welke daarvoor maar eenigszins in aanmerking konden komen. Wethouder Klaver sprak zelfs van 30 adres sen en wij zouden voor de aardigheid wel eens willen weten hoeveel leden van die or ganisaties precies weten waarom het eigen lijk gaat en hoe vele de kwestie zelf met eenig verstand van zaken kunnen bekijken. De raadsleden konden dat althans niet hoewel zij natuurlijk wel wisten waarom her eigenlijk ging, want daarvoor is dit voorstel reeds te vaak in behandeling gekomen. Maar een vergelijking van cijfers kon niet gemaakt worden waarbij nog deze moeilijkheid kwam, dat een deel der raadsleden de cijfers van den betrokken bedrijfsdirecteur niet ver trouwde en een ander deel zeer wantrouwig stond tegenover de mededeelingen van de loodgieterspatroons zonder dat iemand nu precies de onbetrouwbaarheid van een en ander kon of wilde aantoonen. Wel stond vast, dat de loodgieters plotse ling een 700 op het aanbestedingsbedrag gelegd hadden om zich tegen vorstrisico te dekken en daarna nog 300 waarvoor geen enkele verklaring gegeven kon worden. Bovendien betoogde de heer Klaver dat het onderhoudswerk niet steeds gecontro leerd kon worden en dat belanghebbenden veel te spoedig door vernieuwing tot extra bijverdienste kwamen. Hij berekende een be drag van enkele duizenden guldens die door uitvoering in eigen beheer bespaard konden worden, maar de loodgieterspatroons had den blijkbaar zoo hard op de groote trom geslagen, dat de Raad er duchtig van onder den indruk was gekomen. Men sprak, hoewel de loodgieters voor verniewingswerk toch materiaal konden blij ven leveren, van benadeeling van den mid denstand, van een kunstmatig drukken der onderhoudskosten om maar mooie vergelij- kingscijfers te kunnen krijgen en de bezuini ging, die bij andere voorstellen zoo'n groote rol gespeeld had, bleek plotseling van zoo weinig beteekenis, dat men de proef met uit voering in eigen beheer niet langer wenschte voort te zetten en, met de stemmen der wet houders en die der S.D.A.P. tegen, besloot den loodgieters als voorheen weer voor het onderhoudswerk te laten inschrijven, Een kachelsmid, die tevens loodgieter en bankwerker kon zijn was nu eenmaal een vak-kunstenaar die nog geboren moest wor den en men wenschte die geboorte niet af te wachten. De directeur van Gemeentewerken zal van dit alles kennis kunnen nemen met de gedachte dat hij althans gewaarschuwd heeft en de verantwoordelijkheid voor noode- loos hooge uitgaven in de toekomst aan den Raad kan overlaten. Den belastingbetaler zal de uitslag der stemming misschien niet zoo onverschillig blijven, maar hij is nu eenmaal de man over wien en zonder wien men beschikt en met wiens opvattingen heel weinig rekening wordt gehouden. De Raad heeft onlangs besloten, dat ont slag wegens revolutionnaire gezindheid en ontslag van de huwende ambtenares en van haar collega, die in concubinaat leeft, in Alk maar niet getolereerd zullen worden. Men heeft er toen eindeloos over gedeba- teerd, maar van hoogerhand was thans de aanmaning gekomen om zich nog maar eens te bezinnen, aangezien bij herhaalde weige ring de regeering zelf de ambtenaren- en werkliedenreglementen in dien zin zou wijzi gen. De Raad kwam daardoor in de positie van den kwajongen, die in het turfhok zal wor den opgesloten, maar wien toch de keuze wordt gelaten vrijwillig het hok in te gaan of er anders ingegooid te zullen worden. De Vrijheidsbonders, die een vorig maal tegen de voorgeschreven bepalingen stem den, deden dat thans voor de opnamen daar van. Van verschillend politiek standpunt ba- keken, heeft dit natuurlijk een geheel ver- sohillende beteekenis. Van liberale zijde wordt het beschouwd als een verstandige maatregel, omdat verzet toch niets uitwerkt en een goed vaderlander zich aan het regee- ringsgezag heeft te onderwerpen. Van sociaal democratische zijde bekeken beteekent het beginselverzaking en medewerking aart de vernietiging van de autonomie der ge meenten. De vrijzinnig democraten en sociaal demo craten bleven zich ook nu tegen deze regee- ringsvoorschriften verzetten wat, van hun standpunt bezien, natuurlijk als een onder alle omstandigheden hoog houden van democratische principes kan worden be schouwd. Men wist, dat de heer Grondsma gaarne declameert en den naam van een bekwaam declamator heeft. Is de burgemeester mis schien tegen zijn oratorisch talent gewaar schuwd, dat hij zoo bang is dezen afge vaardigde aan het woord te laten? Bij zijn installatie heeft de heer Grondsma niet kun nen zeggen, wat hem op het hart lag en nu hij verkondigde, dat in Duitschland honderd vijftig millioen van ons geld verloren zijn gegaan, dat de belastingbetalers daarvan de dupe worden en de uiterste zuinigheid dus geboden was, zoodat aan ambtenaren geen salarisverhooging kon worden gegeven, heeft de burgemeester hem herhaaldelijk tot kort heid aangemaand. Blijkbaar duurde de tocht via Duitschland naar de Alkmaarsche amb tenaren den burgemeester te lang, maar de heer Grondsma zal bij de beschouwingen over de gemeentebegrooting wanneer on gelimiteerde spreektijd is toegestaan zijn schade wel kunnen inhalen. Hij mag dan alle werelddeelen ter sprake brengen, als hij er maar zorgt, zoo nu en dan eens naar Alkmaar terug te keeren. Een hartelijk applaus heeft de woorden van den burgemeester onderstreept, toen deze een woord van hulde aan onze kranige brandweer gebracht heeft. Zij heeft het ver diend, dat de tevredenheid van den hoogsten gezagdrager hier ter stede in de raadszaal tot uiting is gekomen. Blijkbaar heeft de burgemeester die met den overledene niet heeft samengewerkt er niet aan gedacht vanaf de tafel van B. en W., \vaaraan de ontslapene zoovele jaren de belangen der gemeente behartigd heeft, nog een woord aan de nagedachtenis van oud wethouder Cloeck te wijden. Het is te be treuren, dat zijn medeleden van het college den burgemeester daaraan niet herinnerd hebben. Een zoo verdienstelijk burger als de heer Jb. Cloeck, die als raadslid en wethou der moeite noch tijd ontzag om de gemeen schap naar zijn beste krachten te dienen, had er zeker recht op, dat in de eerste raads vergadering na zijn overlijden met waardee ring aan zijn arbeid herinnerd zou worden. Wanneer het gewoonte wordt, dat burge meesters tracteeren op de karakteristieke lek kernijen van de streek waaruit zij af komstig; zijn, zal de Raad bij burgemeesters benoemingen niet alleen naar den persoon van den benoemde, maar ook naar de volks gebruiken van de streek zijner herkomst in- formeeren. Drente is altijd het land van massale ver rassingen geweest men denke maar eens Rapport van de Kleine Entente inzake den moordaanslag op koning Alexander. (Dag. Overzicht). Sir John Simon spreekt over den Europeeschen toestand. (Buiten land). Göring tracht Engeland te winnen voor een luchtvaartverdrag, (Bui tenland). Generaal Von Kluck te Berlijn overleden. (Buitenland). Laval's a.s. bezoek aan Rome. (Buitenland). De LondenMelbournerace: de deelnemers vlot gestart. (Lucht vaart). Doodelijke verkeersongevallen. (Binnenland). Minister Steenberghe over het goudblok. (Binnenland). Uit het parlementaire leven. (Ar tikelen.) i. j. sfc.,1 Uitbreiding Kofa. (Stad). W77 (Zie verder eventueel laatste berichten.) aan de hunnebedden en nu de burgemees ter ter gelegenheid van de Zuidlaarder ker mis den Raad eens op de zoogenaamde Drentsche stoet wilde tracteeren, werd door den bode een krentenbrood van bewonde renswaardige afmetingen binnengedragen. De vreugde steeg ten top, toen de burge meester vertelde, dat dit nog maar een halve stoet was. De hoeveelheid krentenbrood was voldoende om er de Amsterdamsche vroed schap en meer dan voldoende om er den Alkmaarschen Raad op te tracteeren en de edelachtbaren alsmede de pers hebben den stoet geopend met een eerste en besloten met een tweede portie, waarna er nog voldoende overbleef om er de gezinnen aer diverse boden gelukkig mee te maken. De burgemeester houdt van afwerken. Hij dringt voortdurend op kortheid in de debat ten aan en stelt gelukkig ook wel eens voor geen replieken meer te houden, wanneer hij meent, dat een zaak van alle kanten bekeken is en ieder raadslid reeds zijn standpunt be paald heeft. Mr. Langeveld, die schriftelijk vragen over de voorzorgsmaatregelen bij bioscoop voorstellingen ingediend had en in het bij zonder naar de veiligheid van de schoolbios coop had geïnformeerd, behoefde die vragen niet meer toe te lichten. Hij kreeg, zonder dat hij nog iets gezegd had, zoo snel en zoo afdoende antwoord, dat hij onder algemeene vroolijkheid den Raad nog slechts dank wenschte te brengen voor de hem geboden gelegenheid zijn vragen te stellen. De burgemeester heeft laten uitkomen, dat de doorloopende vergunningen slechts aan theaters met brandvrije cabines onder con trole van brandweer en politie wor len ge geven. Tijdelijke vergunningen geeft de poli tie. Deze keurt de film en onderzoekt het pro jectietoestel op brandvrijheid. Bij brandbare films moet een kofferkino aan bijzondere eischen voldoen, wordt een rookverbod gege ven, de plaats van het toestel vastgesteld en moeten een emmer water en een dweil gereed gehouden worden. Wat de schoolbioscoop betreft, heeft de burgemeester den brandweercommandant om een rapport gevraagd, dat reeds is ingeko men en door B. en W. behandeld zal worden Tot den tijd, dat deze een beslissing hebben genomen, zullen vertooningen in deze bios coop niet meer plaats hebben. Wij meenen te weten, dat het rapport tol afkeuring van de schoolbioscoop adviseert en kunnen dit niet anders dan toejuichen. Alk maar bezit meer dan voldoende bioscoop zalen ook in de scholen 2eif waar men zijn kinderen met heel wat geruster hart zal laten heengaan dan naar de zolverdieping van de oude Handelsschool, in den nok van een gebouw met houten trappen, waar nood uitgangen volkomen ontbreken. De tijd, dat men adviseerde een koffer kino, die in brand geraakte, eenvoudig uit het raam te gooien o argelooze voorbij gangers! ligt gelukkig achter ons. Hil versum heeft een te ernstige les gegeven dan dat men de daar gegeven waarschuwing niet overal ter harte zou nemen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1