3&inHetiland Vleesclvsmokkelarij. bij Hoofd-en Kiespijn. MELEN E SWARTH 18591934. Koeien van f 27.50. leem of andere pijnen MIJNHARDT'S POEDERS^ jv*v. ?v.xu^\ verkoopingen Dinsdag 23 October J.l. bad do fl0 bare verkooping plaats, ten pv van notaris J p. Stuijt te Castricui de kalkovens en verdere £ek°urt,-„.en te den daarbij behoorende grond go o0t Uitgeest nabij de Uitgeestermee y MICHAILOVS DOODVONNIS I UITGESPROKEN. S§ Koningsmoordenaar op de lijst van misdadigers. Twee maanden geleden had de politieke politie te Sofia een groot aantal Macedo nische terroristen met Iwan Michailov aan het hoofd uitgenoodigd binnen twee weken het land te verlaten. Deze maatregel was ge nomen ter bescherming der veiligheid van den staat. Op verzoek van de staatspolitie heeft de krijgsraad te Sofia thans Michailov en zes andere terroristen als misdadigers ter dood veroordeeld. Elk Bulgaarsch staatsburger, die een der gezochten aantreft, is verplicht daar van bij de politie aangifte te doen of hem zelf te arresteeren. Michailov. de leider van de Imro, en eenige andere komitadsji zijn, zooals men weei, naar het buitenland gevlucht. De politie ver moedt echter, dat velen der gezochten zich nog in Bulgarije verborgen houden. Merkwaardigerwijze komt op de lijst der genoemde misdadigers ook de naam voor van den koningsmoordenaar van Marseille, Wlado Georgjev, alias Tsjernosemski. Controleerende ambtenaren heb ben in samenwerking met de politie te Haarlem, Zandvoort en Haar lemmermeer een uitgebreide smok kelhandel in frauduleus geslacht vee tot klaarheid weten te brengen. Het vee bleek geslacht te zijn bij een particulier dicht bij de rand der gemeente Haarlem en was van zulk een slechte hoedanigheid dat het bij consumptie de gezondheid der verbruikers ernstig in gevaar ge bracht zou hebben. Tegen den man in wiens woning het vee geslacht was, tegen den slachter zelf en tegen drie slagers in bovengenoemde plaat sen waar dit frauduleus geslacht vee in be slag werd genomen, is proces-verbaal opge- IflidmCt De inspecteurs van het Openbaar Slach*- huis hadden een tip gekregen, dat op de vee markt te Purmerend twee zieke koeien waren verkocht en deze beesten vervoerd warén naar een particuliere woning dicht bij de gemeente Haarlem. Tezamen met een inspecteur van de in voerrechten en accijnzen werd een onderzoek ingesteld ter plaatse, doch aanvankelijk vond men niets, terwijl de bewoner ontkende ook maar iets van de zaak af te weten. Bij het verlaten van de woning ontdekten de ambtenaren echter op het paadje dai naar de groote weg leidde, dat zich aan de- kant versche aarde bevond. Bij nader onder zoek bleek, dat hier de longen en andere organen van pas geslacht vee begraven waren. De bewoner gaf als motief op, dat hij dat alles gekregen had om er zijn var kens mee te voeren, doch dat de kwaliteit van dien aard was, dat het voor dit doel te slecht was. Voor de ambtenaren was dit echter een duidelijke aanwijzing, dat het gevolgde spoor het juiste was en zij zetten hun on derzoek voort. Te Haarlem werd een sla gersknecht aangehouden, die na een lang durig verhoor aan het hoofdbureau van po litie een bekentenis aflegde, nadat de bewij zen tegen hem zich zoo opgestapeld hadden, dat langer ontkennen niet baten zou. Ontstellende feiten. Door deze bekentenis kwamen inderdaad ontstellende feilen aan het licht Er bleek uit, dat bij den man waar de organen opgegeven waren, twee koeien ge stald waren, die op de markt te Purmerend gekocht waren voor het bedrag var. 27.50 Zooals bekend is, bedraagt de normale han delswaarde van één koe 150 a 200! Toen de man merkte, dat een der koeien stervende was, waarschuwde hij den slagers knecht, die het stervende beest ophing en de andere koe naar de markt te Leiden bracht, waar het de kapita'e som' van zeven gulden opbracht. Als men nu ir. aanmerking neemt, dat de waarde van de huid ook nog onge veer vijf gulden bedraagt, kan men nagaan, dat de verkoopers het vleesch voor twee gul den van de hand deden! De ambtenaren hebben alles in het werk gesteld om het vleesch van de afgemaakte zieke koe op te sporen en inderdaad is dat met veel moeite gelukt. Allereerst werd een omvangrijk onderzoek ingesteld te Hoofd dorp waar men in een slagerij echter slechts de beenen vond van een halve koe. Reeds dacht men zonder resultaat te moeten ver- trekköi, toen men een luikje opende, dat uit kwam in een najjwe gang. Daar vond men een teil met frauduleus geslacht afkomstig van een halve koe. Dit „vleesch", waarvan de slechte hoeda nigheid voor iederen leek onmiddellijk zicht baar was, had de slager gekocht voor 35 cent per kilo. De andere deelen van het ge slachte beest werden later nog opgespoord bij een slager te Haarlem en in een slagerij te Zandvoort. Gevaarlijke toestand. Uit deze feiten blijkt weer eens op schrille wijze, welk een gevaarlijke toestand het is, dat de mogelijkheid bestaat om ongestraft ziek vee te vervoeren. De beesten worden daardoor op het land, waar het toezicht minder scherp is, geslacht en langs een omweg toch weer in stad ge bracht. De bekende handelaren in „vuil vleesch" zorgen er dan wel voor dat het ver kocht wordt, ongeacht of het vee in verre gaande ziektestaat of in het laatste stadium van t.b.c. is geweest. Het is niet moeilijk te raden, welke cate gorie van personen het slachtoffer wordt van deze praktijken, als men bedenkt, dat dit „vleesch" voor een belachelijk lage prijs verkocht wordt. Dit geval heeft weer eens bewezen, dat er aan de wetgeving op dit gebied nog heel wat te verbeteren valt, in het belang van de volksgezondheid in de eerste plaats. ,/Val Mijnhardt maakt isgoeu. COMMUNISTEN ZOEKEN TE HEERENVEEN CONTACT. Het bestuur van de afdeeling Heerenveen der Communistische Partij Holland heeft aan de afdelingsbesturen der S. D. A. P. en der Christelijke-Democratische Unie en aan het onafhankelijke raadslid den heer J. K. Bosma een schrijven doen toekomen, waarin deze afdeelingsbesturen en de heer Bosma worden uitgenoodgid, op 27 October met het afdeelingsbestuur der C. P. H. de wiize te bespreken, waarop een gemeen schappelijk optreden in en buiten den raad zou kunnen worden tot stand gebracht. In het schrijven wordt verder als uitgangspunt voorgesteld een program van eischen, o.a. bevattende het herstel der vroegere steun- normen, verstrekking van arbeid aan jeug dige werkloozen, opruiming van krotwo ningen enz. WEER EEN BRANDSTOFFEN- BIJSLAG. Voor werkloozen. De minister van sociale zaken heeft thans definitief besloten, ook dezen win ter een brandstoffenbijslag aan de on dersteunde en te werk gestelde arbei ders toe te kennen. De desbetreffende regeling, die binnen enkele dagen ter kennis van de gemeentebesturen aal worden gebracht, stemt nagenoeg geheel overeen met die van het vorige jaar. Ten aanzien van de gemeenten, waar in de hoogste werkverschaffingsloonen worden uitbetaald, wordt intusschen in de circulaire de verwachting uitgespro ken, dat aan diegenen onder de bij de werkverschaffing geplaatsten, wier in komsten naar de meening van burge meester en wethouders zoodanig zijn, dat zij aanzienlijk boven den steun uit gaan, geen verstrekking van bedoelden bijslag zal plaats vinden, aangezien ook hier met de individueele inkomsten en behoeften rekening moet worden ge houden. CONTACTCOMMISSIE VOOR HET MIJNBEDRIJF. In de op gisteren gehouden vergadering te Heerlen van de contact-commissie voor het mijnbedrijf kwamen allereerst in behande ling enkele in de vorige vergadering aange houden punten. Naar aanleiding van een door den R.K. Mijnwerkersbond ingediend bezwaarschrift, dat op een der ondernemingen een loonsver laging van 3 pCt. in strijd met de afspraak ook was toegepast in een week waarin slechts 4 dagen was gewerkt, werd medege deeld, dat de betrokken directie haar handel wijze in overeenstemming acht met hetgeen in de jongste loononderhandelingen is over eengekomen. Nadat de vertegenwoordiger van den R.B. Mijnwerkersbond dit standpunt had bestre den verklaarden de directies zich bereid om trent deze aangelegenheid nader overleg te plegen. Omtrent een door den Ned. Mijnwerkers bond ingediend schrijven betreffende loons verlaging bij een der ondernemingen naast de algemeene vermindering toegepast, werd vanwege de betrokken onderneming uiteen gezet dat het hier ging om het wegnemen van ongelijkheden in de belangen van soort gelijke arbeiders. Het betrof slechts een be paald aantal gevallen en tegenover de arbei ders wier loonen vermindering heeft onder gaan sfaat een even groot aantal aan wie een verhooging is toegekend. Van de zijde der organisatie werd een en ander bestreden De betrokken directie verklaarde bereid te zijn concrete klachten te onderzoeken. De behandeling van een schrijven van den R.K. Mijnwerkersbond betreffende omzetting van de Contact-commissie in een Bedrijfs- raad werd tot een in November te houden bijeenkomst uitgesteld. DE „GRATO" TE UTRECHT. Vandaag de opening. Vandaag zijn in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht de poorten geopend van de Grato, de grafische tentoonstelling, georganiseerd door de federatie dtr werkgevers-organisa- tién in het boekdrukkersbedrijf. Het doel dat door de inrichters met deze expositie beoogd wordt, is in de eerste plaats te komen tot werkvermeerdering voor het grafische bedrijf. Door het drukwerk-ver bruikend publiek te toonen, welke eischen aan goed uitgevoerd drukwerk kunnen wor den gesteld, en het duidelijk te maken welke kracht gelegen is in trekkende en doeltref fende reclame, doet zij een ernstige poging, den druk waaronder ook het grafisch bedrijf gebukt gaat, lichter te doen worden In de groote „standszaal" van het eerste gebouw is in een vereenigd verband al het drukwerk ondergebracht, dat door de aan gesloten drukkerijen waartoe ook de landsdrukkerij en de stadsdrukkerij van Am sterdam behooren is ingezonden. De bezoeker doet goed vergelijken is altijd een nuttig ding om terstond nadat hij deze zaal is doorgewandeld eens een vi site af te steken bij de „gruwelkamer" waar drukwerk te zien wordt gegeven „zooals het niet moet". De vergeliiking is inderdaad stichtelijk en frappant. Wat door sommige veelal obscure drukkerijtjes op de markt gebracht werd én wórdt, wat zoo nu en dan op onaanzienlijk papier in onze brievenbus £ew®j"Pen wordt het is zoo verregaand slecht en belachelijk inferieur, dat 'het wer kelijk moeite kost om te gelooven dat zoo iets m dezen tijd nog kan. In de standszaal zijn nog de affiches ge hangen, die binnengekomen zijn op de door de Grato uitgeschreven prijsvraag. Zij be wijzen juist beperkende voorwaarden aan het gehalte van het biljet ten goede kunnen komen. Elders ziet men het resultaat van een prijsvraag door de Federatie uitgeschreven voor briefpapier. Interessant is die zaal, waar de Federatie een stand heeft gearrangeerd voor „gerichte reclame", waar de P.T.T. zich een zeer origi neel vertrek heeft ingericht, en waar het publiek zijn oogen kan uitkijken aan de mo dernste en fraaiste machines en werktuigen op het gebied van drukken, zetten, clicheeren etc. meestentijds inzendingen uit den vreemde (Duitschland, Engeland, Frankrijk, Itaië) maar waartusschen de eenzame Hol landsche inzendingen des te opvallender zijn Ook inktfabrieken zijn vertegenwoordigd, zaken voor verpakkingsmethodes etc. Er zijn boeiende inzendingen van verschil lende grafische onderwijs-inrichtingenbui- tenlandsch drukwerk, dat uiteraard voortref felijk vergelijksmateriaal oplevert; een prach tige collectie historische boekwerken vanaf de 15e eeuw, geïllustreerde boeken van het anti- queriaat Menno Hertzberger, en ter opluiste ring een collectie oude Japansche hout sneden (B. Modderman, Amsterdam) en Exa- libris (J. J. Vürtheim Gzn. te 's-Gravenhage). Naar wij vernemen, zal bij de opening der Internationale Grafische Tentoonstelling de openingsrede worden uitgesproken door Z. Exc. mr. M. P. L. Steenbergne, minister van Economische Zaken. Bij deze gelegenheid zal nog het woord voeren R. A. Austen Leigh als voorzitter van het Internationaal Bureau der Boekdrukkersvereenigingen namens de buitenlandsche delegaties. De heer S. S. Kort- huis, voorzitter van de Federatie, zal namens de vereeniging, die deze tentoonstelling heeft georganiseerd, het woord voeren. LANDBOUWERSWAGEN IN EEN SLOOT GERAAKT. De landbouwer gedood. Gistermiddag omstreeks drie uur is het paard, dat gespannen was voor een landbou werswagen, waarop de landbouwer Lannen- tnik gezeten was, geschrokken voor een pas seerde auto. Het paard sprong hierbij op zij met het noodlottig gevolg, dat oe wagen in een naast den weg gelegen sloot geraakte. Hierbij kwam de landbouwer onder den wa gen terecht. Hij was op slag dood. Na eeni- gen tijd is het paard zoowei als de wagen op het droge gebracht. OVERDRACHT VAN HET HUIS AAN BOEYINK. Gistermiddag heeft te Vorden de over dracht plaats gehad van de nieuwe woning met 1 1/4 H.A. bouwland aan H. J. Boeyink. De overdracht geschiedde door den gepen- sionneerden generaal-majoor I. C. C. Tonnet, do duaiM 5(!iq8nj3} uao Jjee-idsaoj uas ui 3ip de lange lijdenshistorie van de zaak-Boeyink en die vervolgens de eigendoms-acte aan Boeyink overhandigde. In het huis is een gedenksteen aange bracht, vervaardigd door den Amsterdam- schen sierkunstenaar E. J. Hoek. •'Een en ander geschiedde onder groote be langstelling van de zijde van de bevolking van Vorden. DOOR DEN TREIN OVERREDEN. In het naburige Neuenhaus (Dld.) geraak te gistermorgen de heer Meyer uit Barchem (Gld.) die nabij Neuetfhaus in betrekking was, onder den trein Neuenhaus—Nordhorn. De jongeman overleed spoedig aan de opge- loopen verwondingen. Het lijk werd naar het ziekenhuis te Neuenhaus overgebracht. OPIUMHANDEL TE AMSTERDAM. Amsterdamsche en Rotterdamsche recher cheurs hebben te Amsterdam een Griek en een Nederlander aangehouden, die zich on ledig hielden met opiumhandel. Een partij van 25 K.G. opium werd in be slag genomen. Het tweetal is op transport gesteld naar Rotterdam, in we'ke stad het waarschijnlijk geruimen tijd dit verboden heeft uitgeoefend. VALSCHE MUNTERIJ. Twee in de Goudsbloemstraat te Amster dam wonende broers zijn gister door den substituut-officier van justitie mr. B. Kist, die daarbij vergezeld was door ambtenaren van de valsche geldcentrale, gesnapt, terwijl zij bezig waren met het vervaardigen van valsche munten. Beiden zijn gearresteerd, terwijl de verschillende werktuigen in beslag werden genomen Het tweetal had reeds kans gezien eenige valsche rijksdaalders uit te ge ven. Na kort geleden uit de gevangenis te zijn ontslagen, waar zij een langdurige straf hadden ondergaan voor een soortgelijk mis drijf, sjaat de cel thans opnieuw voor hen open. INTERNATIONALE VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID. Jaarvergadering te Deventer. Te Deventer hield de Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, afdeeling Nederland, haar jaarvergade ring op 20 en 21 October, onder voorzit terschap van mevrouw Ramondt— Hirschmann. Het financieel verslag wees uit, dat het bezit van den bond 1815 bedraagt. De studie-conferentie, die apart gefi- nancieerd werd, boekte 2028.58 aan ontvangsten, terwijl de uitgaven 1843.71 bedroegen. Een samenvatting van het werk der plaatselijke groepen werd uitgebracht door mevrouw van Geuns-Godfried, lid van het hoofdbestuur. Uit haar ver slag blijkt, dat vooral de propaganda op den wapenstilstandsdag met kracht ter hand was genomen. Het ledental liep bij sommige groepen iets terug. Er waren echter ook groepen die sterk in ledental toenamen, o.a. Haarlem. De neiging tot samenwerken met andere vredesorgani saties neemt sterk toe. Bij de verkiezing van hoofdbestuurs leden werden herkozen: mevrouw van Wulfften Palthe, dr. van der Pijl en dr. Thiel. Als nieuwe leden koos de verga dering mevrouw Kohier te Amsterdam en mevrouw Knuttel te Deventer. De secretaresse bracht vervolgens het jaarverslag uit, waarin zij constateerde dat ondanks alle ongunstige factoren om ons heen, de vredesbeweging groeiend is. Het ledental bedraagt nog pl.m. 3000, terwijl dezer dagen weer een nieuwe groep van 25 vrouwen is opgericht te Singapore. Een overzicht werd gegeven van wat de Bond deed. Vervolgens begon de behandeling der voorstellen, allereerst dat van de afdee ling Groningen tot het uitgeven van een eigen blad. Er werd op gewezen dat het mogelijk moet zijn, een blad in stand te houden, mits er een echt bondsorgaan van wordt gemaakt. Besloten wordt, dat het blaadje voorloopig eenmaal in de ze, weken zal verschijnen. Het voorstel van het hoofdbestuur in houdend dat de winterpropaganda wor de gesteld in 't teeken van wetenschap- tel ijken en systemathischen opbouw van den vrede werd zonder stemming aangenomen. Ook sprak de vergadering zich uit voor de instelling van een com missie voor internationale belangen waaruit voor den Bond afgevaardigden kunnen worden benoemd naar interna tionale congressen. In de avondvergadering sprak dr. Groeneveld uit Amsterdam over „De oorlog als psychologisch vraagstuk". De Zondagochtendbijeenkomst werd gehouden in de jeugdherberg „De Klei ne Haar". Naar aanleiding van een me- dedeeling van de presidente betreffende immigranten wier passen afloopen en niet verlengd kunnen worden, machtig de de vergadering het hoofdbestuur waar dit hoog noodig blijkt, stappen bij de regeering te doen ten einde het asyl- recht toe te passen. Betreffende de resultaten van de stu die-conferentie deelde de presidente mede, dat de daar aangenomen resolu tie aanleiding heeft gegeven tot een groote internationale actie. De resolutie werd toegezonden aan 50 regeeringen. Er bestaat in den Bond een internatio naal Vrouwencomité voor ontwapening en tegen den wetenschappelijken oorlog, waarmede mevrouw Ramondt zich nu in verbinding heeft gesteld om de pro paganda verder voort te zetten. Van het antwoord zal afhangen op welke wijze in Nederland verder gewerkt zal wor den. De presidente deelde betreffende den internationalen toestand mede, dat in Joego-Slavië kort geleden mede inge volge de soepeler geworden politiek van den vermoorden koning een afdeeling van den Internationalen Vrouwenbond was opgericht, nadat gedurende eenige jaren de mogelijkheid uitgesloten was geweest. Het toetreden van Rusland tot den Volkenbond achtte zij zeer verblij dend. Een groote vredesfactor achtte zij de toenadering tusschen de Balkan- staten. Tenslotte werd behandeld een verzoek van den Internationalen Bond, ten ein de een onderzoek in te stellen naar de samenstelling der stembureau's en der verkiezingslijsten voor het Saar-ple- bisciet. Dit wordt ter afdoening gesteld in handen van het hoofdbestuur. Het werkplan voor den winter werd vastgesteld zooals voorgesteld was door het hoofdbestuur. De actie inzake de wapenindustrieën zal worden gevoerd in samenwerking met den Algemeenen Nederlandschen Vrouwen vredebond. GEMEENTE-SECRETARIS GEARRESTEERD. Wegens verduistering. De gemeente-secretaris van Schaes- berg (L.) de heer P. H. H. tevens secre taris van het Burgerlijk Armbestuur aldaar is gistermorgen naar de strafge vangenis te Maastricht overgebracht in verband met een ontdekte fraude. P. H. H. had gelden van het Burgerlijk Arm bestuur ten bedrage van eenige duizen den guldens verduisterd. Hij was op zijn verzoek Maandagavond door den ge meenteraad ontslagen. Nader vernemen wij nog, dat P. H. H. de boekhouding van het Burgerlijk Armbestuur bijzonder slordig had ge voerd en dat de controle alles te wen- schen overliet. Ruim een jaar geleden werd reeds een tekort geconstateerd, doch toen wist H het ontbrekende nog tijdig aan te zuiveren. Bij de aangeboden rekening over het jaar 1933 bleek bij accountantsonderzoek, dat wederom fraude was gepleegd. De ontbrekende gelden had H. te eigen bate aangewend. Hij ontkende echter fraude te hebben gepleegd, daar hij voornemens was ge weest de gelden te gelegener tijd weer aan te vullen. Het onderzoek is nog in vollen gang. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat H- n°g slechts kort geleden met veel luister zijn 25-jarig ambtsjubileum heeft gevierd. CENTRALE VAN NEDERLANDSCH OVERHEIDSPERSONEEL. i ^,a^e,rc^ kwam de Centrale van Neder- landsch Overheidspersoneel (C.N.O.P.) te Amsterdam bijeen met de vertegenwoordi- gers der aangesloten organisaties, ter be- spreking van de voorstellen der regeering betreffende de herziening der standplaats- classificatie. Tusschen de eminente hervormers proza en dichtkunst, die de tachiil3.1! jaren op den voorgrond zijn getreden F men den naam onzer groote dichteres' h!uQ ne Swarth niet missen. Hoe zij met F sche gratie en Latijnschen geest onze tot iets fijns en vloeiends heeft gemaakt if'6 zij zich verdiepte in de woordkunst en' krachtige hand de dorre rhetoriek die in"^ Nederlandsche dichtkunst was binnen p i pen, op zij zette, hoe zij woord en overdacht en beteekenis gaf dit alle - van voldoende bekendheid. 15 Oorspronkelijk dichtte zij haar creh*.! schoolopvoeding hebbend genoten 0p P Fransch instituut te Brussel jn Fransch; de latere ontmoeting met P0i i Mont, vurig ijveraar voor de Nederlandsrh taal, deed haar kenteren, en ook wel voeM zij zich aangetrokken tot de jonge, letterkun dige beweging, die zich begon te ontwikt len en die de schoone taal nieuw leven inblazen. *°u De eerste bundels der jeugdige dichter* werden met ware geestdrift in Nederlam! en Vlaanderen ontvangen: aansporing ól: voortaan te blijven schrijven in de Ned* landsche taal, doch feitelijk haar moede, taal, die zij niet ophield met ijver en Ml te bestudeeren. Zoo zijn de lyrische ontboezem, dezer fijngevoelige ziel in vele boekcelen tot ons gekomen. Het „gebeeldhouwde s0n net" trok haar in zijn geserveerden vorm het meest aan, en men mag op grond van uit. spraken onzer grootste letterkundigen aan. nemen dat zij hierin niet werd overtroffen Weinige dichters hebben met zoo volk0me„ eerlijkheid en oprechtheid eigen gevoelen* vertolkt, hun ziel blootgelegd evengoed in tijden van wanhoop en vertwijfeling a\s \n die van liefdesgeluk en lentevreugd. Al haar wisselende emoties werden steeds met zuiverheid en een waarheidsliefde uitj, beeld, die weerklank vindt in het gemoei van den lezer en den grootsten eerbied ai dwingt. Ook tot natuurzangen en tot vrome, go voelige mijmeringen werd, vooral op latera leeftijd, het hart der dichteres bewogen. Op 25 October viert Hélène Swarth in de landelijke rust van Velp, haar 75sten ver. jaardag, dus in Gelderland's dreven, haar zoo dierbaar, vooral nu, in de kleurenpracht der stervende bosschen. Daar vindt zij, eo moge zij nog vele j'aren vinden het „avondrood van schoone herinneringen". JAARD ROSA SPAN standplaats" Algemeen werd groote teleurstelling uit gesproken over het voornemen der regeering om opnieuw de rijkssalarissen aan te tasten, temeer omdat men uit de millioenennota mocht afleiden, dat het rijkspersoneel dn jaar eens met rust zou worden gelaten. Voorts werd de onbillijkheid betoogd van het stelsel van standplaatsaftrek, welke ai- trek door het regeeringsvoorstel wordt ver groot. Ook achtte men het onjuist indien er wederom offers moesten worden gebracht- deze ten laste te brengen van een gedeelte van het personeel. Rechtvaardiger was het dan, het bedrag, dat men uit de salarissen wilde halen, over het geheele personeel om te slaan. Tenslotte werd het standpunt vastgesWd, dat de vertegenwoordigers van de Ca<3P. in de Centrale Commissie zullen innemen. SPLITSING IN DE N. S. B.? Oneenigheid tusschen de heeren Tusenius en Geelkerken. Er gist iets in de N. S. B.? Hiervan is reeds enkele dagen sprake, maar eerst thans kunnen we definitief melden, dat de heer K. R. Tusenius te IJmuiden, gewestelijk commissaris voor Noordholland, zijn functie tijdelijk neergelegd heeft, omdat hij geen bevelen wenscht te ontvangen van den secreta ris der N. S. B., den heer Van Geelkerken te Utrecht. Nader vernemen we: De leider der N.S.B., ir. Mussert, bevindt zich in Duitschland, waar hij te Berlijn heeft gesproken. De heer Van Geelkerken vervangt blijkbaar den lei der bij diens afwezigheid, doch de ge westelijke commissaris voor Noordhol- land bleek niet bereid, bevelen van den secretaris der partij uit te voeren Om dat de heer Van Geelkerken er op stond, dat de bevelen wel werden uitgevoerd heeft de heer Tusenius zijn functie zoo lang neergelegd. Het Hbld. had een onderhoud met den heer Tusenius, die zeide, dat hij niet uit de N.S B. was getreden, maar dat i"l geen bevelen van den heer Van Geelker ken wenschte uit te voeren en dat de der niet bekend gemaakt had, dat w bevelen van den secretaris moesten worden opgevolgd De zaak zal opgelost moeten worden, als de leider weer te rug is. 'JjM De heer Tusenius deelde mede, .^atpr meer moeilijkheden in de partij zij'*;-~*j is, zeide hij, een rechtsche en een hnR- sche oriënteering, net als in andere p& tijen. De rechtsche groep wordt vo0^7 gevormd door de kapitalisten, de beurs mannen te Amsterdam, die van de me links georiënteerden niets moeten he - ben. J Deze rechtsche en de linksche orie teering hebben in IJmuiden onia s reeds tot een conflict geleid. Doorda burgemeester van Velsen het veider v treden van den (vroeger anarcni schen) spreker Kees Frenay l?crhe Santpoort een zuiver commun>sWak rede had gehouden onmogeUik J" te. bedankte deze als lid der N S o In IJmuiden, waar de heer Tus vroeger kringleider der N.S.B waar deze Woensdagavond n°* oph(,eft openbare vergadering der ,-nir de- gesproken. ziet men de afwikkel!' k zer zaak met groote belangstel>in» j gemoet. AFLOOP VAN 20.10 Aren. Alles eigendom van jj€er Onrust te Uitgeest. Kooper wera Filippo te Haarlem voor 88ov-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8