Stad en Omq&hhq £and= en JmmAouiu SBucqzcüjke Stand De brandweercollecte bijna f 400. WEER EEN GASVERGIFTIGING. Net op tijd gered. CENTRALISATIE VEILINGEN TE BEVERWIJK. Het standpunt der regeerings- bemoeiïng. voor de onderscheiding. Zooals U gehooid hebt, aldus de mecanicien, heeft de reis een vlot verloop gehad. Alles is normaal geloo- pen, de motoren hebben zich goed gehoude-:., jnfin, we hebben heelemaal geen trouble ge had- De minister merkte op, dat hij de mannen j„ het vaderland nog wel terug zou zien. jullie gaan eerst naar Australië en blijven jan no8 een Paar dagen op Java en daarna zjen wij elkander weer. jparmentier deelde hierop mede, dat het thans mogelijk was gemaakt om een speech vun den minister in het Engelsch op te ne men en te broadcasten. Wij zouden het bij zonder op prijs stellen Excellentie aldus parmentier indien U vooral wilde bedan ken den Lord-Mayor van Albury. Het is een oude man, die den geheelen avond en den halven nacht half kreupel op krukken gere geld gezorgd heeft voor voldoende hulp en bewakers bij de machine. Het heeft ons aan njets ontbroken. Het was slecht weer en er viel een stroomende regeen. Zijn hulp werd door ons buitengewoon geapprecieerd. De minister verklaarde, dat hij aan dit verzoek zeker zou voldoen. parmentier informeerde nog of hun radio- speeches naar Batavia ook in Holland goed ^ar€n doorgekomen. De minister zeide, dat bij die niet zelf had gehoord, maar dat de jn de studio aanwezige heeren hem verzeker den, dat die goed waren doorgekomen. parmentier zeide nog; dat ze vanmorgen met Scott en Campbell Black op receptie wa ren geweest bij den burgemeester van Mel- bourne en dat ze daarna hadden geluncht met den consul van de stad Victoria. Hierna bracht minister Colijn in het En gelsch aan den burgemeester van Albury den dank van de regeering over voor de verleen de hulp waarbij hij hem tevens verzocht dien dank aan de bevolking over te brengen. De minister sprak tevens een gelukwensch aan het adres van de Enge'.sche vliegers Scott en Campbell Black. Hierop verscheen de directeur van de K.L.Mde heer Plesman, voor de microfoon die de bemanning van harte geluk wenschte met de geslaagde Melbournevlucht De op dracht is uitgevoerd op een wijze welke hier den h oogsten lof heeft gewekt. Zoowel hier als in Indië ver en over de grenzen is men daarover enthousiast. Evenzeer over uw tus- schenlanding. Uw telegrammen en de door u getroffen maatregelen te Albury getuigen van uitstekende vakkennis. Kunt u ons vertellen hoe uw aanloop na die landing was? Parmentier: De aanloop was, doordat wij de machine leeg gemaakt hebben, vrij kort, maar het terrein was klein. Wij hadden wei nig snelheid, maar konden toch nog van den grond optrekken en er was nog voldoende terrein over om veilig uit te loopen. De heer Plesman: Hoelang was de aanloop naar schatting? Parmentier: Ongeveer tweehonderd meter. Plesman: Zijn de post en de u toever trouwde stukken goed afgeleverd? Parmentier: Die zijn ailemaal afgeleverd De post is per auto doorgegaan naar Mel- bourne en daar denzelfden namiddag op het postkantoor afgeleverd en verstuurd. De directeur: Wilt U aan de passagiers r.amens de K.L.M. een aangenaam verblijf ja Australië toewenschen? Ik wensch voorts een goede reis en ik verwacht jullie in goeden welstand weer in het vaderland terug te zien. U weet, zoo vervolgde hij, dat U op 11 November uit Indië zult vertrekken, kunt U al een datum vaststellen, waarop U uit Me!- bourne vertrekt? Parmentier: Dat nog niet, wij zullen be ginnen het vliegtuig goed na te zien. Op ver zoek van den directeur zegde de heer Par mentier toe die datum zoo spoedig mogelijk te zullen laten weten Indien, zoo vervolgde de heer Plesman, men u wil huldigen, ten einde de noodige samenwerking te verkrij gen, verzoek ik je alleen uitnoodigingen aan nemen in overleg met de K.N.I L.M.-vertegen- woordiger, den heer Nieuwenhuis, opdat die alles kan regelen. De heer Parmentier zegde toe aan dit verzoek te zullen voldoen en zeide nog desgevraagd dat de benzine en olievoor ziening van de Shell uitstekend had ge werkt. Ook zeide hij nog den indruk te heb ben dat het toestel uitstekend in orde is. De heer Plesman vroeg hierop of de bemanning nog bepaalde wenschen had, die de K. L. M. kon vervullen. Parmentier zeide dat zij op het laatste traject van den tocht moeilijkheden hadden ondervonden met het horizon apparaat. In Bandoeng zou hij graag een nieuw apuaraat ontvangen, hoewel hij n eg wel een reservehorizon bij zich had. Dj heer Plesman zegde dit toe. Parmentier verzocht den directeur hierop nog om aan het gansche personeel van de K.L.M. de dank van de bemanning over te brengen. Hierop vroeg de heer Plesman duizend gulden beschikbaar te stellen aan i.e hospitalen van Albury? Parmentier: Wat zegt U? Nadat de heer Plesman dit verzoek had herhaald, zeide de heer Parmentier, dat nxj daaraan zou voldoen, waarop de heer I les- man hem nog verzocht om aan de Holiancr sche kolonie te Melbourne te zeggen, dat de directie van de KL.M. zich in gedachten bij hen voelt en hoopt spoedig Melbourne in het regelmatige verkeer te kunnen opnemen De heer Parmentier bedankte nog de K. L-M. voor het vertrouwen bij de bemanning gesteld om hen de vlucht te laten maken. De Directeur: Wij hopen jullie 17 November in Amsterdam te kunnen ontvangen. De heer Parmentier: Goed Directeur. De heer Plesman: Wij hopen jullie dan in blakenden welstand weer te zien. Parmentier: Goed, Directeur, ik dank U vriendelijk, dag Directeur." Hierop volgde een gesprek met den directeur van P. T. T. waaruit bleek dat door een vergissing Parmentiers speech met Batavia niet naar Holland was uit gezonden. Naar wij vorn^m^n zal da A. V. R. hedenavond tijdens de pauze van het Concertgebouw deze gesprekken, op gramofoonplaten vastgelegd, weder uit zenden. 1 let sympathieke idee van onze brandweer om een groote collecte te houden voor de dappere bemanning van de „Uiver", is prachtig ten uitvoer gebracht en een volko men succes geworden. Over het algemeen zijn er met veel liefde penningskes geofferd, om van het totaal- beding, straks, wanneer de vliegers terug zijn in Holland, uit naam van de Alkmaar- sche bevolking, hen een huldeblijk aan te bieden. De collecte dan bracht op 390.20. Wie er nog iets voor over heeft, zende dit zoo spoedig mogelijk naar den commandant van de brandweer, den heer F. Ringers, Oudegracht 222. Wié maakt de 400 vol Hedenmorgen om half zes verliet de con ducteur bij de Ned. Spoorwegen, de heer Schaap zijn woning aan de Hoeverkade om zich naar zijn werk te begeven. Toen om half tien nog geen teeken van leven was verno men, maakte een buurvrouw zich bezorgd en klopte eens aan. Niets werd gehoord en ten slotte besloot ze met een sleutel het huis bin nen te gaan. Direct sloeg haar een benauwde gaslucht tegemoet en bij nader onderzoek bleek ook, dat mevr. Schaap met haar vier kinderen door het gas te bed in bedwelming waren geraakt. Aanvankelijk dacht men aan een ernstig ongeluk, doch het gelukte den in middels geroepen geneesheer gelukkig de vijf personen weer bij te brengen. Wij wijzen in dit verband nogmaals op de groote voorzichtigheid, welke steeds met de behandeling van gas betracht moet wor den. GEVALLEN. VAN DE LOOPPLANK Gistermorgen vroeg viel een 61-jarige bewoonster van een aan he.t Zeglis lig gend schip door de gladheid Van de loopplank, waardoor zij een bloedende verwonding aan het hoofd opliep. De politie legde een snelverband, waarna zij naar haar huisarts is verwezen OP VERBODEN PAD GEREDEN. Gistermorgen reed een bewoner van den Omval, alhier, op het rijwielpad, van den Schermerwcg met zijn rijwiel tegen een bé^,»^1',r■ handwagen, waarvan de bestuurder ten onrechte van dat nad ge bruik maakte De wielrijder liep een wonde aan ie rechterhand op De politie onderzoekt deze zaak. Zuid, met benoeming van mr. Krabbe tot r.-c. en mr Judell tot cur. J. Toes, tuinman te Groote Keeten bij Zijpe met benoeming van mr. Ubbens tot r.-c en mr. Buiskool tot cur. DE ZUURKOOLFABRICAGE. Een blijvend karakter voor filialen in België? de LANTAARNPAAL GESNEUVELD. Gistermidag omstreeks half vijf werd een op den hoek van de Oudegr. en Bril- lesteeg. alhier, 6taande lantaarnpaal, door een automobilist omver gereden, tengevolge waarvan het gas naar buiten stroomde. Lichtbedrijven herstelde de aangerichte schade, terwijl de politie een onderzoek betreffende de schuld vraag instelt. RUIT VERBRIJZELD. Hedenmorgen omstreeks 8 uur reed een vtachtautobestuurder een in het Payglop alhier staanden met groenten beladen handwagen aan, waardoor een hoeveelheid groenten op den weg te recht kwam en de kruk van den wagen een ruit van een winkelperceel verbrij zelde De aangerichte schade werd on derling geregeld. DE LONDEN-MELBOURNE-RACE. E)e directie van het theater Cinema- Americain, heeft dank zij een uitgebreide telegramwisseling reeds vanaf hedenavond beslag kunnen leggen op de film „De Mei- bourne-race", zoodat onze Hollandsche jon gens met hun prachtige machines vanavond al door de A'kmaarders kunnen worden be wonderd. AANGEHOUDEN. Te Wognum zijn een tweetal jongemannen aangehouden als verdacht van poging tot aanranding van een ongeveer 16-jarige dienst bode. Zij zijn naar Alkmaar overgebracht en in het Huis van Bewaring ingesloten. VALSCHE RIJKSDAALDER. Bij een winkeiiei aan het Fnidsen werd een valsche rijksdaalder in betaling aangeboden Het geldstuk bleek goed nagemaakt te zijn, zoodat het geen wonder is, dat de toeleg gelukte. De kleur van de valsche munt week eehter eenigszins af. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Aan den buitengewoon veldwachter der gemeente Abbekerk, den heer H. Vierstra, thans veldwachter te Oterieek, is met ingang van gister eervol ontslag verleend. In zijn plaats is benoemd de heer C. Stam tot buiten gewoon veldwachter benoemd. FAILLISSEMENTEN. De rechtbank alhier heeft heden het fail lissement uitgesproken van: H. A. Evers fabrikant te Alkmaar, Wester- weg 332, handelende onder den firmanaam Generaal Likeur- en limonadefabriek Hollaar, met benoeming van mr. Ledeboer tot r.-c en mr. de Lange tot cur. J. Hoekstra, koopman te Heerhugowaard- Men deelt ons mee, dat het met den in maak van zuurkool in België door de Lan- gendijker zuurkoolfabrikanten, die in dat land filialen voor het bereiden ervan hebben in gericht, naar wensch gaat. Verschillende scheepsladingen witte kool worden voort durend daarheen gezonden, waardoor de invoerrechten op de bereide zuurkool worden ontgaan en men dus de concurrentie beter het hoofd kan bieden. Men denkt tot ongeveer Kerstmis her bedrijf aidaar in werking te houden. Het spreekt vanzelf, dat, waar deze fabricage een tijdelijk karakter draagt, de opzet niet is als de méér moderne inrichting hier en het inmaakproces er niet in daarvoor ingerichte bakken plaats vindt, doch in groote vaten, die hier vroeger ook gebruikt werder Mochten de tarievenoorlogen nog lang duren, dan zou het niet onmogelijk zijn, of aan die nu tijdelijke inrichting zou een blij vend karakter gegeven kunnen worden. VOORDRACHTAVOND OVER CURACAO. Een Nutsavond. Het Nutsdepartement heeft gisteravond zijn serie winterbijeenkomsten hervat met een vergadering, waar als spreker optrad jhr dr. V. H. van den Bergh met een causerie over Curagao, het belangrijkste bezit van Nederland in de Antillen. De voorzitter, de heer Massink, hield vooraf een korte ope ningsspeech, waarki hij herinnerde aan den tocht van eenige avontuurlijke en volharden de Nederlanders van voor drie eeuwen, die, evenals de luchtvaarders onzer dagen, nieuwe wegen zochten voor handel en ver keer en daarbij landden op de eilandengroep der Antillen, tusschen Noord- en Zuid-Ame- rika, aan de Carafbisch zee, waar sinds dien het Nederlandsche gezag bleef geves tigd. Gaarne had spr. grootere belangstel ling gezien voor dezen avond (de dancing der Harmonie was matig bezet). Jhr. v. d. Bergh, die eenige jaren op Cu- ra9ao woonde, heeft gisteravond laten blij ken, dat hij daar goed heeft rondgekeken, want op zeer vlotte en interessante wijze heeft hij van alles en nog wat verteld van dit voor Nederland belangrijkste eiland van West-Indië, dat ongeveer 69 K.M. lang en 11 K.M. breed is. Hij vertelde van de dor- heid van het grootste deel van dat eiland, van den op hef overige gedeelte meestal nog schralen plantengroei (schraal tengevolge van den zeer geringen regenval); hij sprak over de groote massa's cacteeën, die men er aantreft, een plant die schier overal schijnt te kunen groeien, zelfs op de naakte rotsen; hij liet ons de armelijke woningen van de inlanders zien, de negers, die leven van de hand in de tand, te midden van hun kleinen veestapel, bestaande uit geiten, enkele koeien en een paar schapen; we hoor den dat Cura^ao eigenlijk heel weinig echt- tropisch heeft, en nog veel meer interessants van de bodemgesteldheid zoowel als van de bewoners. In het tweede gedeelte van de cau serie maakten we met den begaafden spreker, eveneens aan de hand van een uitgebreide collectie voor het overgroote deel zeer duide lijke en goed geslaagde kiekjes, een wande ling door de hoofdstad Willemstad, een havenplaats, die in belanrijkheid Amsterdam nog overtreft. We hoorden daarbij van de groote moeilijkheden om in den steenharden bodem gas- en waterleiding te leggen, moei lijkheden die men ten aanzien van kerkhoven heeft terzijde gesteld door de grafkelders boven de aarde te metselen. Overigens wer den nog vele bijzonderheden verteld van het leven der bewoners en van de groote petro- leumraffinaderijen, die tot de grootste der wereld behooren. De spreker besloot zijn uit eenzettingen met een herinnering aan den overval van den Venezolaanschen generaal Urbina, welke ons nog versch in het geheu gen ligt, en voerde ten slotte zijn dankbaar gehoor weer naar Nederland terug met de Kortenaer. een der Nederlandsche oorlogs bodems, d;e na dien overval naar West-Indië was gedirigeerd. De heer Massink bracht bij het einde den heer v. d. Bergh een hartelijk woord van dank voor diens aangename causerie, waar door duidelijk was gemaakt welk een be langrijke bezitting Nederland heeft in West- Indië. HET PRAAGSCH KOOR. Het programma. Het wereldvermaarde Praagsche Koor, dat van 25 October tot 3 November een reeks concerten in ons land geelt, zal op Vrijdag in 't Gulden Vlies het volgende programma ten gehoore brengen: „Heilige Wenzelaus" van J. B. Försier (Vorst Wenzelaus. de nationale heilige en patroon, stichter van den Tsjechischen staat voor 1000 jaren, was vanouds het symbool der Tsjechische onafhankelijkheid; het volk richt zich in de zware tij-den der onderdruk king tot hem in de hoop, dat hij in den moei lijksten tijd zou komen en hun van de ver drukking en vernedering zou bevrijden); ,Lied op de Zee" van B Smetana; „Onweer" van Fred. J. Roeske; „Hymne" (dubbelkoor) en „Op een .andwegvan J. B. Förster; „De rust houdt op" en „Wiegelied uit Monte negro" van Jos. Suk: „Ostrava" van Jan Kunc; „Marycka Magdonsva" van L. Janacek; „Kerstwiegelied" van V. Novak; „Mij ver heugt nie*s in Klenci" van J Jindnch; „De Avondster" van J. Kricka; enz. VOLKSZANGAVOND. Ned. Vereen, voor den Volkszang, afd. Alkmaar. Maakte de Uiver een geweldigen schuiver, Volkszang maakte er ook een, doch van be scheidener afmeting, van de Koorstraat naar de Heul. In het vriendelijk gebouwtje van de Vrij zinnig Hervormden sloeg Volkszang dezen keer zijn tenten op, en laat ons er onmiddellijk aan toevoegen, dit schuivertje van het Volks- zang-Uivertje heeft zóó goed vo(daan, dat het bestuur besloot niet verder te schuiven en van deze pleisterplaats een vaste woonveste te maken. Deze eerste avond in het nieuwe huis slaagde voortreffelijk; de voorzitter van Burken opende met een woord van welkom aan alle aanwezigen, deed nog enkele mede- deehngen Van internen aard en toen, toen stond hij tiaar weer op het podium Sixrria, de leider met zijn glunderen kop, goed door- gezomerd. Sixma had er spoedig de stemming in, en gesteund door zijne voortreffelijke accom- pagnatrice, mevr. G. OhlenBosman, liet hij de schare weer zingen, zooals van ouJs, men was blijkbaar nog niet verleerd de kunst van gemeenschappelijken zang. Bij wijze van proef was er dezen avond geen afwisseling, ^en proef die bij de aan wezigen in goede atide viel. en dat voor het bestuur een vingerwijzing is in die richting voort te gaan, hetgeen natuurlijk niet zeggen wil, dat de afwisseling tot het verleden be hoort. De heer van Burken sloot den avond op de gebruikelijke wijze onder mededeeling, dat de eerstvolgende avonden vastgesteld zijn op 26 November en 17 December a.s. Houdt deze datums goed vast. en zorgt er voor, dat ge deze avonden vrijmaakt foor Volkszang; propaganda maken in eigen kring, ook daarop wordt nog eens extra de aan dacht gevestigd. ADINT. VOLKSONDERWIJS. Dinsdag vergaderde Volksonderwijs. In deze vergadering, de eerste na het verscheiden van den heer Jb. Cloeck, werd deze door den waarnemenden voorzitter op treffende wijze herdacht. Spr. herinnerde aan het vele werk, dat de heer Cloeck tijdens zijn 20-jarig voorzitterschap had verricht, vooral ook op de wijze waarop hij voor de openbare school heeft gewerkt. Vervolgens werd de agenda behandeld. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering gaf goede gedachtenwisseling naar aanleiding van 't voorst. Voorburg in de afdeelingen de wer.schelijkheid te doen be spreken het geven van bijbelsche ge schiedenis aan de openbare scholen. Voor de te houden algemeene vergadering té Utrecht op 3 en 4 Nov. a.s. werden de afgevaardigden benoemd. Aan de collecte-commissie en medewerkers werd dank gebracht voor het vele werk waardoor zulk een mooi resultaat was ver kregen. Tijdens de vergadering was gelegenheid de vlaggen te bezichtigen, welke door de ge meentebesturen van Alkmaar en Schoorl waren aangeboden tijdens het 50ste School feest. De Melbourne-race zal wel mede oorzaak geweest zijn van het matige bezoek van deze vergadering. MAX BECKER IN ALMAAR. Max Becker in Alkmaar. De lezers zuilen met ons vóór vandaag nimmer dezen naam hebben gehoord en ver moedelijk veronderstellen dat een of andere filmster of sportster Alkmaar met een bezoek vereert. Dit is niet bet geval en toch aarzelen wij, na kennismaking met Max Becker niet, om zijn bezoek aan Alkmaar als een gebeurtenis te. beschouwen. Max Becker uit Berlijn Is n.1. 's we relds grootste glasblazer, waarvan in vakkringen va°t staat, dat hij als kun stenaar-glasblazer niet is te slaan. Tot en met Zaterdag demonstreert hij in de huishoudelijke afdeeling van Vroom en Dreesmann zijn kunst en het is onge looflijk, te zien wat hij presteert. Zon der teekening of model blaast hij met ongelooflijke nauwkeurigheid van glas in verschillende natuurlijke kleuren, alle mogelijke dieren, als: olifanten, giraffen, pinquin's, vogels en bloemen, kandelaars en vazen. Bijzonder waren wij getroffen door een elegant naakt vrouwenfiguurtje, van anatomische juistheid. Ook glazen, schalen en karafjes wor den door hem. overeenkomstig de wen schen van de koopers. geblazen. Tin ta'ent komt wel sterk uit in het feit, dat ieder volgend stuk dat ge wenscht wordt, nauwkeurig gelijk is aan het vorige. Wij konden ons er van overtuigen dat het speciale door hem verwerkte glas vrij sterk is en niet zoo broos, als dit bij deze kunstmodellen werkelijk het geval is. Uit het onderhoud, dat wij met den kunstenaar hadden, bleek ons, dat wij in hem een familie-talent konden vast stellen. Van zijn vader, die in Ham burg een glasblazerij heeft, leerde hij de kunst spelenderwijze. Op 15-jarigen leeftijd trok hij naar Engeland, waar hij veie jaren werkte, om daarna met zijn manager in verschillende landen demon straties te houden. Bewonderaars van deze kunst verzuimen niet zijn werk te gaan bezichtigen. Men doet dan tevens verstandig een bezoek aan de eerste étage te brengen, waar men een 16-tal gedekte tafels kan aanschouwen, die in hoofdzaak be oogen het publiek te laten zien hoe het ook met beperkte middelen mogelijk is iets aardigs naar voren te brengen. Wij zien een bruidstafel, een feesttafel, een feesttafel van de kegelclub. een dito van de brandweer, een kersttafel, een ont bijttafel, een bittertafel, een bowltafel en een kindertafel Bij aankoop van een theeservies krij gen de koopers 6 theelepeltjes, bij aan koop van een eetservies een aardappe len-, groente of sauslepel en bij aan koop van een ontbijtservies: twee vleeschvorkjes cadeau. VERTROKKEN PERSONEN. G. Th. A. Walta, R,K., dienstbode, van Kennemerstraatweg 19 naar Heiloo. J Pieler, R.K., dienstbode van Kennemerstraat weg 19, naar Heiloo. A. M. Middelhof!, R.K., commies b. h. Hoogheemraadschap NH. Noorderkwartier, en echtgenoote en kinderen, van Kennemerstraatweg 19, naar Heiloo. F. Struck, D.E., dienstbode, van Oudegracht 1S§ naar Bloemendaal. Th. J. H. Huis in 't Veló, R.K., dienstbode, van Geestersingel 46, naar Amsterdam. W. A. van Hartingsveldt, Geref., kommies Dir. Be lastingen, van Burg. Palingstraat 17, naar Weert. D. Stompedissel, geen, reiziger, van Oudegrachf 35. naar Anna Paulowna. J. de Groot, R K., huishoudster, van Uiten- boschstraat 41, naar Heerhugowaard. J. C. Visser, geen, dienstbode, van Koningsweg 17, naar Doesburg. W. A. Booij, N.H., z.b., van Geest 41, naar Oterieek, Stompe- toren. J. C. Zaadnoordijk, N.H., onder wijzer, van Baansingel 1, naar Dokkum. M. Nap, N.H., z.b., en zuster, van Westerweg 111, naar Heiloo. J. Korver, Rem., z.b., en echtgenoote, van Kruislaan 14, naar Zeist. W. Pauw, geen, bloemistknecht van Oost- wijk 20, naar Limmen. C. P. H. M. Joost, H.E.L., z.b., van Mc P. J. Troelstrakade 20, naar Amersfoort. J. A. Ruijterman, N.H., dienstbode, van Voormeer 32a. naar Hilver sum. G. S. M. Kop. N.H.. z.b., van Wil- helminalaan 11, naar Medemblik. T. Wai- boer, D.G., z.b:, van Comansstraat 27, naar Wieringerwaard. P. J Nagengast, R K drukker, van Rksevoort 37, naar Leeuwarden. C. Spaans, geen, z.b.. van Kruislaan 14, naar Barsingerhorn. M. J. Bierman, R K onderwijzeres van Comansstraat 15, naar Egmond-Binnen, Egmond a. d. Hoef. M. Schermer, R.K., dienstbode, van Lindenlaan 82, naar Castricum. M. M. van Diik, R.K., z.b., van Langcstraat 95, naar Nijmegen T. Butter, N.H., z.b., van Nieuwpoortslaan 3, naar Hoorn, A. F. M Leesberg, R.K.. z.b., van Kennemerstraatweg 17. naar Leiden. SUIKERBIETEN-NIEUWS. De Crisissteunbeschikking voor den 'suiker- bietenoogst-1934 is aangevuld met de vol gende bepalingen: „Bovendien wordt uit het Landbouw- Crisisfonds ten behoeve van de leden van den Bond van Zuid-Limburgsche bietentelers over een hoeveelheid van ten hoogste 3.600.000' K.G. bieten, welke aan de Naamlooze Ven nootschap Handels Maatschappij der Lim- burgsche Stroopfabrikanten ter verwerking op stroop zijn geleverd, steun verleend tot een bedrag van ten hoogste f 2.20 per 1000 K.G. bieten, met inbegrip van kosten van ontvangst". (E>eze hoeveelheid komt niet in mindering van de hoeveelheid garantiebieten voor de suikerbieten) Ook wordt de volgende wijziging aange bracht in artikel 17: „Op 15 October en op 15 November wor den aan de fabrieken voorschotten verstrekt, telkens ten bedrage van 7 per 1000 K.G. suikerbieten voor hoogstens de helft der to tale hoeveelheid te verwachten garantiebie ten, onder zoodanige voorwaarden als de Centrale ter richtige uitvoering van de be palingen van dit reglement gewenscht acht. De voor elke suikerfabriek te verwachten hoeveelheid garantiebieten wordt telkens door de Centrale geschat en vastgesteld op de wijze, welke-daar hét meest redelijk voor komt. De voorschotten worden bij het vast stellen der definitieve afrekening verrekend, terwijl, voor zoover de definitieve afrekening eener fabriek een lager bedrag mocht aan wijzen dan het aan die fabriek verstrekte voorschot bedraagt, het verschil door de fabriek wordt terugbetaald". Eenigen tijd geleden hebben ongeveer 800 tuinders uit de streek Kennemerland zicU middels een adres tot den minister van Econ. Zaken gewend en daarin uit drukking gegeven aan hun bezwaren tegen de stichting van een centrale groenten- en fruitveiling en de opheffing van de twee particuliere veilingen. Alle adressen behooren tot die groep van tuinders welke haar producten pleegt te verhandelen bij de laatstgenoemde vei lingen, aldus de Tel. Het tuindersreomité heeft dezer dagen het adres mondeling toegelicht aan den regeeringscommissaris voor den tuin bouw, dén heer F. Valst'ar, en bij die ge legenheid vernomen, jlat de regeering alleen dan in het bedrijfsleven ingrijpt, Indien daarvoor dringende noodzaak aanwezig is. De moeilijkheden der beide veilingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling" dwongen in het voorjaar tot ingrijpen der regeering en hadden de centralisatie dezer veilingen ten gevolge. Of verdere stappen der regeering noodig zijn, moet nog blijken. In het algemeen leidt de omstandigheid dat meerdere veilingen in dezelfde plaats bestaan tot zeer onge zonde toestanden, die niet in het belang der tuinders zijn. De regeering zal echter zoo ver klaarde de heer Valstar met de belan gen van alle tuinders in Kennemerland rekening houden en eerst dan verdere stappen ten aanzien van de veilingen in Beverwijk overwegen, als blijkt, dat deze in het belang der tuinders noodig zijn. Op dit oogenblik is dit naar de mee ning van den regeeringscommissaris noa niet gebleken, zoodat er vooralsnog geen maatregelen worden overwogen voor een verdere centralisatie. Dit standpunt van de regeering en van den regeeringscommissaris is in ieder geval een geruststelling vóór de tuin ders, die hun producten veilen op de z.g. particuliere veilingen. GETROUWD: Johannes Karseboom en Henriette van Lopik. Evert Hamberg en Berendina Zwiers. Jan Schreuder en Guurtje Leeu- wangh. GEBOREN: Cornelis Bernardus, z. van Willem Kooij- man en Margaretha Nootebos. Johannes Franciscus, z. van Adrianus Hertogh en Dimphna Rombouts.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 3