I 8 Het gevangenisleven in Amerika. Tfxtqdiiksch Overzicht jBuitenland, Jladioptüqtamma 'JmiUeim Model-gevangenis op het eiland Alcatraz. o De heks van Winslea Al Capone als gast. Viervoudig strafsysteem. Toch te pakken gekregen! FRANSCHE SOC. DEM. BIJEEN. KERKEN GESLOTEN. FRANCOIS PONCET BIJ HITLER. (Van onzen correspondent)^ New-York, October 1934. Weinig menschen zullen er voor voelen de betrekking van James A. Johnston over te nemen, ook al heeft deze een goed betaalde Rijkspositie en woont hij op een eiland in de schilderachtige baai van San Francisco. Bovendien is hij daar heer en meester over een personeel van een kleine honderd man en een dito aantal gasten. Maar het zijn juist de gasten, die het zoo onplezierig op het eiland maken, omdat zij er zeer tegen hun zin zitten en geen gelegenheid voorbij zullen la ten gaan om er vandaan te komen. En dit is juist niet de bedoeling van de Amerikaansche federale regeering, die het eiland Alcatraz om verschillende redenen heeft uitgezocht en ingericht voor de herberging van de allerge vaarlijkste misdadigers in den lande, de zoo genaamde „incorrigibles" of onverbeterlijke gevangenen. Het aantal lieden in Amerika, dat voor korteren of langeren tijd zijn vrijheid moet missen, tengevolge van een begaan misdrijf tegen de openbare orde, is groot en om tot een totaal generaal te geraken zou men er een aparte studie van moeten maken. Het strafsysteem is n.1. niet als bij ons uitslui tend een rijksaangelegenheid, maar als in de heele maatschappelijke orde van de V.S. vier voudige, n.1. gemeentelijk, volgens de „coun- ty" hetgeen wij provinciaal zouden kunnen noemen, van staatswege door-ieder der 48 souvereine Staten en tenslotte van federale gouvernementswege uit Washington. Terwijl een zakkenroller op Times Square na zijn vonnis in een gemeentelijke gevangenis van de stad New-York terecht komt, gaat iemand, die een aangeteekende brief steelt naar de fe derale gevangenis in Leavenworth, en zoo bestaan er tallooze schakeeringen. Het stelen van een auto wordt gestraft door den Staat, waarin de diefstal plaats had, maar laat de dief het voertuig uit New- York door de Hudson Tiyinel naar New- Yersey brengen, dan begaat hij een vergrijp tegen de federale regeering en komt Wash ington in actie. Die aat, los van plaatselijke politiek, altijd vlugger en beter tot een resul taat brengt dan de locale justitie, zooals men vroeger bij Al Capone en onlangs bij den beruchten John Dillinger heeft kunnen meemaken. En het zijn juist deze heeren, wier naam en twijfelachtige faam ver buiten de grenzen des lands gaan, die ondef het ge vaarlijkste soort behooren en die door hun uitgebreide relaties en hun optreden in bot sing komen met de opperste regeering van het land, die maar over een paar honderd de tectives beschikt in vergelijking met de 19 duizend man politie in de staa New-York al léén. En toch heeft dit kleine keurcorps de zelfde roep als de bekende bereden politie in Canada, n.1. dat zij tenslotte altijd den ge zochte te pakken krijgen. Een van hen, die er meer als een platte lands schoolmeester uitzag dan een detecti ve, begroef zich de noodige maanden in al lerlei paperassen en kwam zoo tot de ont dekking, dat Capone jarenlang geen in komstenbelasting had betaald, ofschoon hij- millioenen verdiende en op die manier werd de Chicagosche rooverhoofdman, dien de po litie minstens van twee dozijn moorden ver denkt zonder die te kunnen bewijzen, achter de federale tralies opgeborgen als een belas tingontduiker. Dat hi] niet uitsluitend als zoodanig door zijn cipiers bezien wordt, blijkt wel uit het feit, aat Al een van de eer sten was, die per gepantserde wagon en on der sterke bewaking van de Oostkust dwars door het land naar Californië werd ge transporteerd om de eer te hebben Alcatraz met zijn aanwezigheid te mogen inwijden. Teekenend genoeg heeft Capone's advo caat. die hét laatste jaar toch al hemel en aarde beweegt om zijn cliënt vrij te krijgen op grond dat deze „in strijd niet de grond wet" gevangen wordt gehouden, opnieuw stormachtig geprotesteerd, omdat Capone een model-gevangene tot nu toe geweest is en deze behandeling niet verdiende! Het is tee kenend voor de mate waarin de misdadigers hier op alle mogelijke manieren het rechts- verloop kunnen en durven tegenwerken door achterdeurtjes en sluipgangen, waar de ge middelde burger, die tot zijn wroeging in botsing met de wet is gekomen, geen idee van heeft en zich niet aan zou durven wa gen. Maar het zijn juist de kopstukken van het misdadige gilde, die achter de gevange nismuren even brutaal, even sluw en even niets ontziend blijven als zij er buiten wa ren. Zij zijn het, die op gezette tijden oproe ren verwekken of fabelachtige ontsnappin gen op touw zetten en het verleden heeft ge leerd, dat zij daar al te dikwijls in slagen ook. Modelgevangenis op een eiland. Om daar eens en voor altijd een eind aan te maken besloot het gouvernement het eiland Alcatraz tot een model-gevangenis te maken in den zin, dat opstand en poging tot ontvluchting van te voren ten doode gedoemd zouden zijn door gebrek aan ieder contact met de buitenwereld. In plaats van muren sluiten stroomversnellingen van ijskoud wa ter deze gevangenis afzonder hulp van een boot kunnen getrainde zwemmers de paar kilometers tusschen Alcatraz en het vaste land niet afleggen én sinds 1865, toen het eiland een militaire gevangenis werd, zijn er af en toe wel eens bewoners ontsnapt door middel van een boot, maar nooit al zwem mende. In 1933 ging het eiland over uit han den van het ministerie van oorlog, zooals het nog in Amerika heet in die van het ministerie van justitie, dat oogenblikkelijk begon de na tuur nog te verbeteren. Het hoofdgebouw der cellen is zulk een samenstelling van gewa pend beton en verhard staal, aat normale werktuigen als in de handen der gestraften komen tijdens hun dagelijkschen arbeid waardeloos zijn bij een poging om uit te breken dynamiet of electrische drilboren van groot kaliber zouden van meer nut zijn, maar worden op het eiland niet gevonden. Drie rijen cellen boven elkaar kunnen 350 bewoners herbergen en elke deur wordt afge sloten door een ingewikkeld toestel, dat elec- trisch gecontroleerd wordt buiten het ge bouw. Plekken om zich te verschuilen zijn er niet en door het veelvuldig gebruik van open traliewerk in plaats van muren, trappen en gangen zijn de' mannen altijd zichtbaar voor de bewakers, die hen op een afstand en zelf achter beschermend traliewerk staande kun nen gadeslaan. Tusschen de hoofdingang van het gebouw en de stalen deur van het celblok is een wapenzaal, waar machinege weren liggen, die 600 kogels per minuut kun nen afvuren. De autoriteiten zullen het onge twijfeld het beste weten, maar het is in de laatste jaren herhaaldelijk voorgekomen, dat gevangenis-oproeren juist zoo gevaarlijk wa ren, omdat de gestraften zich door geweld of list van die wapenverzameling meester ma ken en dan is het gevolg een bloedbad. Drie stalen torens. Op punten, die het eiland beheerschen en waar net oog gehouden kan worden zoowel op een aanval van buiten als een opstand binnenin staan drie stalen torens, waar dag en nacht de wacht wordt gehouden. In de eerste toren bevindt zich de electrische con trole van alle poorten op den weg, die ronc het eiland gaat. Zoeklichten en machinege weren zijn aanwezig en zelfs een draadlooze telefoon per korte golf zorgt voor verbinding met de kustwacht in de haven van San Fran cisco om direct hulp per schip te kunnen ont bieden. 1 ioewel er de noodige ondergrond sche kerkers zijn uit den tijd, dat de Span jaarden er een fort bouwden, wonen de ge vangenen nu in lichte en luchtige cellen met electrisch licht en moderne sanitaire instal latie. Er is een ziekenhuis voor 20 patiënten met een operatiezaal, een recreatiezaal, met een klein tooneel en een dito bibliotheek, ter wijl het sportterrein, omgeven door een 7 M hooge muur groot genoeg is voor het geliefde baseball. Een tuin, wasscherij, schoenenfa briek, kleermakerij, de keuken en eetzaal zor gen voor bezigheid der inwoners. Koud zal het er nooit zijn, eerder het te gendeel, maar daarom behoeft het nog niet met het Duivelseiland vergeleken te worden, Directeur Johnston, die sinds 1913 aan het hoofd van de San Quentin gevangenis met 5000 gestraften stond, heeft zich tegen de pers uitgelaten niet in het minst bekommerc te zijn over het feit, dat hij de élite van het Amerikaansch geboefte onder zijn beheer heeft. Hij is een der eerste criminologen in dit land en een voorstander van het plan om deze gevangenis in ieder opzicht van de bui tenwereld af te sluiten, hetgeen nergens ge beurt. Dus geen bezoekers, geen lezen van kranten en tijdschriften, radio en film onder de strengste controle. Omgekeerd zal elk nieuws vanaf Alcatraz via het gouvernement moeten komen, hetgeen inhoudt, dat de op sensatie beluste pers zich tot Washington zal moeten wenden om uit. te vinden of Capone het gras knipt dan wel borden wascht. Mis schien werkt dit nieuwe systeem zoo goed, dat andere gevangenissen het onwillekeurig gaan nabootsen en dan zou tot algemeene veiligheid een beetje de schrik komen in het genoegelijk samenleven, dat de buitenwereld nu met gevangenen onderhoudt, en dan zou men begrijpen, dat achter de tralies zitten geen goedkoop en veilig logies beteekent. Op Alzatraz zal geen paroolraad de halve straf voorwaardelijk kwijtschelden, noch zal het publiek er tegen entree voetbalwedstrijden kunnen meemaken, maar daar hebben de be woners het ook allerminst naar gemaakt. De Fransche radicaal socialistische kamerfractie is onder voorzitterschap van Chautemps bijeen gekomen, in de eerste plaats om de hervormingsplan nen van Doumergue te bespreken. On geveer 60 afgevaardigden namen aan de besprekingen deel; alle radicaal socia listische ministers waren afwezig. De fractie heeft zich met groote meerder heid uitgesproken tegen het besnoèien van de rechten van den senaat en zich aangesloten bij het rapport van den rapporteur inzake de-,^ervormingen. Er werden eveneens bezwaren te berde ge bracht tegen de ambtenarenwet, doch deze hadden slechts technische bete* kenis. De voormalige minister van financiën, Georges Bonnet, bracht in groote lijnen Vrijdag 26 October. HILVERSUM, 301 M. (8.—12 4.-8.— en 11.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 8.—11.uur). 8.Gr.pl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 „Ik droomde", spel van Nico Boer, mmv. F. Nienhuys, deel. en gr.pl. 11.45 Concert. J. Mulder, saxofoon en J. Vogel, piano. 12.Kovacs Lajos en zijn orkest en gr.pl. 2. Grpl. 2.30 Causerie mevr. I. de Leeuwvan Rees. 2.50 Gr.pl. 3. Uit Heck's Lunchroom: John van Brück en zijn orkest. 4 Kniples 4.45 Gr.pl. 5.Kinderuur. 5.30 Gr.pl. 6Concert. C. Steyn, ac cordeon en Joh. Jong, piano. 6.15 VARA-orkest olv. H. de Groot. 7. Dr. J. v. d. Tempel: Het vraagstuk der devaluatie. 7.20 Gr.pl. 7.27 Herh. SOS-ber. 7.30 Verv. orkest concert. 8.— Ds. C. B. Burger: Toekomstgeloof. 8.30 Kamer-orkest olv. Th. v. d. Pas. 9.Ds. E. D. Spelberg: Vrijz. Protestanten in Indië. 9.30 Vervolg Kamer-orkest. 10.Vaz Dias., Vrijz. Godsd. Kirsbureau. 10.15 A. v. d. Vies: et Hedendaagsch Russisch too neel. 11.Jazzmuziek. 11.30 12.— Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (Alg. progr. NCRV, 8.-9.30 VARA). 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst o. 1. v. ds. C. J. Sikkel. 11.12.En semble van der Horst. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble van der Horst. I.30 Orgelconcert F. Kloek. 2.30 Chr. Lectuur. 3.-3.45 The Colum- bia Three en gr.pl. 4.— De Colum- bia Three. 5.Mevr. L. Flipse Snel, sopraan en E. Flipse, piano en gr.pl. 5.45 Gr.pl. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7 Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Or.pl. 7.30 Causerie H. de Bruin. P.A Capella koor „Bel Canto" olv. A. Vranken. 8.15 VAR A-strijkorkest olv. H. de Groot. 8.22 Vervolg koorconcert. 8.34 VARA-orkest olv. H. de Groot- 8.51 Verv. Koorconcert. 9.02 Verv. orkestconcert. 9.13 Verv. koorcon cert. 9.30 Haarl. Orkestver. olv. F. Schuurman, mmv. H. Leydensdorff, viool. 10.Vaz Dias. 10.10 Verv. concert. 11.—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10 50 Morgenwijding. 11.05 Le zing. 11.20 Orgelspel R. New. II.50 Voor de scholen. 12.10 Het New Victoria-Cinema-orkest o.l-v. Phasey. 12.50 BBC-dansorkest olv. Hall. 1.35 Birminghamsch Philh. strijkorkest olv. Hoek, mmv. W. Heard, fluit. 2.20 Voor de scholen. 3.35 Lezing. 4 BBC-Northern ►-PARIS), 1648 M ■Pi 12.50 Gold}.' dio-tooneel. 10.50 orkest olv. Morrison. 4.50 E. Co lombo en zijn orkest. 5.35 BBC- dansorkest olv. Hall. 6.20 Ber 6 50 Muzikale causerie. 7.10 Lezinc 7.30 Koorzang. 7.50 „Some Dav" spel van Kelly. 9.10 Gr.pl g «ió Ber. 10.20 Causerie „The causes of War". 10.35 BBC-orkest 0. l.v K Douglas. 11.30 Voordr. 11.351 12 20 Harry Roy en zijn Band. PARIJS (RADIO-PARIS), 7.20 en 8.20 Gr' orkest. 9.05 Ra Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 1120 —1.20 Concert olv. H. Andersen 2.-4 Omroeporkest olv. Reesen' 7.30 Zang en piano. 7.45 Radio: tooneel. 10.Mandoline-concert 10.20--11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl 6.35 Gr.pl. 11.20 NS-Franken- orkest olv. Boehm. 12.20 Gr.platen 1 20 Omroepkwintet. 3.20 Kamer: orkest olv. Hartmann. 4.35 Spaan- sche muziek. 6.20 Omroepkl.-orkest olv. Eysoldt. 7.30 Omroeporkest 0. I. v. Buschkötter en koor 0. 1. v. Breuer. 10.2011.20 Orkestconcert olv. Schroeder. ROME, 421 M. 8.05 „Don Gil dalla calze verdi", operette van Ca- rabella. BRUSSEL, 322 en 484 M.322 M 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Salon- orkest olv. Walpot. 5.20 Dansmu. ziek. 6.20 Salon-orkest olv. Douliez. 7.35 Gr.pl. 8.20 Salon-orkest olv. Douliez. 9.20 „Tyl Uilenspiegel", hoorspel van Y. de Man. 10.30^- II.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Om roeporkest olv. Gason. 1.30—2.20 Gr.pl. en zangvoordr. 5.20 Concert door saxofoon-kwartet. 5.35 Mas- senet-progr. 6.35 en 8.20 Gr.pl. 8 35 Concert voor Oud-strijders, mmv. militaire kapel en symphonie- orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 „Der grüne Hut", hoor- bericht. 8.— Beethovenconcert olv. H. G. Görner mmv. solisten, koor en orkest. 9.20 Politiek overzicht. 9.35 Ber. 10.20—11.20 Dansmu ziek uit Breslau. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE- Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35 11.05, Midi. Reg. 10)5-18.50, Luxemburg 18.5024. Lijn 4: Keulen 10.3018.50, Lond. Reg. 18.5024 rapport uit over de algemeene politiek, ge'ijk hij dit zal uitbrengen aan den landspartijdag in Nantes. De voorgenomen wijzigingen met be trekking tot de staatebegrooting werden door de vergadering slechts in onder deden goedgekeurd. De president der republiek mag niet het recht hebben financieele wetten uit te vaardigen, welke een teveel aan uitgaven met zich zouden medebrengen. Aan het slot der zitting wees Chautemps er op, dat hij een onderhoud heeft gehad met minister Herriot had hem verklaard, dat hij nog stellen van zijn persoonlijk standpunt ten opzichte der hervormingsplannen. Herriot had hem verklaarl, dat hij nog geen besluit had genomen welke hou ding hij zou aannemen op den lands partijdag. In den staat Mexico. De sluiting van alle Roomsch-katho- lieke kerken is in den staat Mexico, een der 28 staten van den bondsstaat Mexi co, wettelijk verordend. Hiermede heeft het reeds lang bestaan de conflict tusschen de staatkundige en kerkelijke autoriteiten van Mexico, in welks verloop het in vele plaatsen tot bloedige gevechten tusschen de aanhan gers der radicale landbouw- en volksop- Hwrp" voedingwet der regeering eenerzijds de Katholieken anderzijds gekomen K zijn hoogtepunt bereikt. Gelijktijdig met de sluiting der kerken werd in den staat Mexico ook een ver bod voor de stichting van Roomsch- katholieke parochies uitgevaardigd. Naar uit Ciudad Bravos in den staat Guerro gemeld wordt, heeft de staatsre- geering aldaar bevolen, dat de bisschop van Chilapa, alsmede alle overige Ka tholieke geestelijken binnen 72 uren het staatsgebied moeten verlaten. De uitgewezenen worden beschuldigd van schending der grondwet. In den staat Chihuahua heeft de re geering een kerk gesloten, waaraan een niet goedgekeurd priesterseminarie was verbonden. Bij het verschijnen der politie waren er 22 seminaristen aanwezig, die evenals de geestelijken der kerk uit het gebouw verwijderd werden. Naar het Katholieke blad „Palabra" uit den staat Colima meldt, zijn daar de laatste beide kerken gesloten en de nog aanwezige geestelijken verbannen, v De Fransche ambassadeur Frangois Poncet is gisteren door Hitier ontvan gen, in tegenwoordigheid van den mi nister van buitenlandsche zaken, von Neurath. Frangois Poncet bracht den van May Wynnc 22) En hij dacht vol tecderheid aan Barbara met de mooie, bruine oogen en hetgeen zij hem beloofd nad, op den dag, dat nij zich zoozeer verdienstelijk zou hebben gemaakt tegenover den koning. Een ommezien bleef hij onder aan de stee- nen trap staan. Er waren twee punten, vanwaar het sig naal gegeven zou worden aan de wachtende koningsgezinden. Van ae beide schildwachten stelde hij meer vertrouwen in Hartley, dan in Daring- ton. Dan moest hij juist het eerst gaan naar Darington, die de wacht hield op het bol werk tusschen den Koninginne- en den Ko ningstoren, en dan naar Hartley, die aan den westkant van het eerste terras, onder de schaduw van den schatbewaarderstoren, stond. Zonder verwijl klom hij naar boven en vond Darington verlangend, om mee tot uitvoering over te gaan en dus in het minst niet tegenstrevend. De maan was aan het afnemen en ver spreidde dus slechts een ongewis licht, zoo dat de groep mannen, die beneden stond, één donkere pjassa leek, van het bolwerk dertig voet hooger gezien. Op het afgesproken tecken werd een lad der tegen den muur gezet en begonnen zij die te beklimmen, zoo stil en geruischloos, of ze geestverschijningen waren van degenen, die bij een vorig beleg op dergelijke wijze waren opgestegen. Terwijl beide mannen over de borstwering stonden geleund, om zich te overtuigen, dat alles goed ging, klonk er een kreet van den westelijken muur, waar de schatbewaar derstoren een donkere schaduw wierp over een rij lagere gebouwen. Zonder zich den tijd te gunnen om te onderzoeken wat zulk een onwelkom geluid beduiden mocht, ijlde Morrice heen en liet Darington alleen kennis maken met de nieu we vrienden. Halverwege de trap, die naar de plek leidde, waar Hartley geposteerd had moe ten staan, kwam een ander soldaat hem te gemoet. Morrice schrikte zoo zeer, dat hij bijna het evenwicht verloren had. „Wat nu?" riep hij. „Waarom schreeuw de je? O, je bent Jo.'hua Parsley Waarom ter wereld?" „Ik ben het, kolonel Morrice. Ik sta hier inplaats van Hartley, die bezocht weid door de zonde der dronkenschap, op een oogen blik van zwakte der vleescnes en dit juist, nu de vijand gebruik heeft gemaakt van. de duisternis, om ons t-- overvallen". „Je lijkt wei gek, Pusley!" riep Morri.-i met geveinsde verontwaardiging itDe vij and? Ik geloof zoowaar, dat de drank ook jou de oogen beneveld heeft, of althans schijnbeelden voor je oproept!" Ten antwoord trok Joshua den ander bij den mouw en drong: „Kijkt u dan zelf eens, kolonel Morrice. Sinds den dag van mijn bekeering, nu twee jaar geleden, is mij geen druppel drank meer over de lippen gekomen. Maar als u zich nu eerst zelf eens overtuigd heeft, dan ga ik zoo gauw mogelijk den gouverneur waarschuwen". „Waar zijn die vijanden dan?" vroeg hij nij I wtm naar den anderen over de lage borstwering en deed, of hij tevergeefs van den eenen kant heenkeek, ofschoon hij met één oogopslag de ladder zag, met de gedaanten, die er tegen op klommen. En de list lukte. In zijn ijver boog Joshua zich ook voor over en stak zijn rechterarm uit. „Daar! begon hij, maar kwam niet verder. Met de lenigheid van een panter sprong Morrice op hem toe, hield met de rechterhand de keel van zijn slachtoffer toe geknepen, dat hij niet ten tweede maal een alarmkreet zou doen hooren, en wierp hem toen over de borstwering. Morrice veegde zich het zweet van het voorhoofd, maar had nu de handen vrij om verder zijn onderneming ten uitvoer te brengen. „Morrice!" hoorde hij de stem van sir Hugh Ainslie fluisteren in de doodsche stilte. Er moest snel gehandeld worden; dat was een eerste vereisente. Met een enkel woord bracht Morrice dit den mannen onder het oog, die hem dan ook, zonder bedenken, als hun leider erkenden. „Vlug!" drong hij, „voor het heele garni zoen wakker is! Als wij eenmaal tot de bin nenplaats zijn doorgedrongen valt er weinig tegenstand meer te duchten". Naarmate zij dichterbij trokken, werd het rumoer toch grooter en op de binnenplaats kwamen een drie, vier man, met een luite nant. ijlings op hen toegeschoten. „Verrader!" beet de officier Morrice toe, „dat is jouw werk! Ik heb den gouverneur wel gewaarschuwd, dat hij een adder aan zijn borst koesterde!" Dit zeggende deed hij een uitval naar ko lonel Morrice, maar die was daarop voor bereid en bracht het gevest van zijn degen met zulk een kracht neer op het hoofd van den luitenant, dat die het bewustzijn ver loor. „Ik heb met hem gestreden bij Edgehill", zei hij tot Ainslie. „Maar nu heeft hij ge noeg om onschadelijk te zijn". En toen de soldaten zagen hoe het hun leider vergaan was, waren zij weldra ont wapend en werden op de binnenplaats ach ter gelaten met een half dozijn cavaliers, om hen te bewaken, terwijl de overigen ijlings de poort gingen openen voor de compagnie paarden- en voetvolk, die buiten wachtte. „Nu blijft enkel de gouverneur over", zei kolonel Aikton. „Ongetwijfeld zal kolonel Morrice wel de taak op zich nemen om hem op de hoogte te brengen van hetgeen er is voorgevallen" Morrice begreep instinctmatig, dat hem dit werd opgedragen, om nog eens zijn op rechtheid in deze op de proef te stellen. Maar nog een andere beweegreden dan beleedigde trots dreef er hem toe deze op dracht te vervullen. Kolonel Cotterell toch zou naar zijn ver klaring misschien nog wel willen luisteren, terwijl hij met de koningsgezinden niet an ders zou willen onderhandelen dan dat hij hen op de punt van den degen vorderde. En hierin had hij juist gezien, zooals nij onmiddellijk wel begreep uit wapengekletter en verwoed geschreeuw, toen hij zich door de gang spoedde, die naar de slaapkamer van den gouverneur leidde. „Mij overgeven?" riep kolonel. „Het za nooit gezega worden van een Cotterell, aa hij zich overgaf aan een troep losbanaig goddeloozen, die door snood verraad kasteel zijn binnen gedrongen". Terwijl hij dit riep, deed hij een Ultva,; bracht Knowles een stoot toe in den scn der, waarop een half dozijn degens hem uitgestoken werden en hij zwaar <s viel in de armen van den man, die hem raden had. „Arme Cotterell!" mompelde Morric er trok een floers over zijn oogen, v3 neerkeek in het bleeke gelaat van zijn g zen vriend. „Wat een bloeddorstige toch deze oorlog, die den broeder door broederhand!" (Wordt ve rvolgd)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6