DE SSuïS, lerwW 1,08 DOUWE EGBERTS DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL. GEEN GRAPPEN MEER OVER DUITSCHE BOEREN. DE VLOOTBESPREKINGEN TE LONDEN. Opheldering gevraagd. VELDSLAG IN KIANGSI. Verbitterde strijd tusschen com munisten en Kantontroepen, ONTPLOFFING IN VUURWERK FABRIEK. IN MIJNSCHACHT BEDOLVEN. 11 Jongens gedood. MATOESJKA AAN HONGARIJE UITGELEVERD. WERVELSTORM BOVEN MISSOURI. AMERIKAANSCHE VLOOT HUISWAARTS. In het Panamakanaal. EEN A.S. RAMP IN AMERIKA. Een nieuwe textielstaking? STRAFFEN VOOR NALATIGHEID. Levensmiddelen tijdens vervoer bedorven. Tooneelstukken voor huiselijk gebruik. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. daar is Het meerendeel der rookers het roerend over eens: er is voor Uw pijp geen geuriger en beter tabak te vinden dan Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baail ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI 10 - 15 - 20 ct. per half ons. GEMEENTE-ARCHITECT. Vrijgesproken. BERGEN. dank over van de Fransche regeering voor de betuigingen van deelneming ter gelegenheid van het overlijden van Barthou. De Duitsche boer is altijd het lijdend onderwerp van vele grappen geweest. Dit is echter nu afgeloopen. De Duit sche regeering heeft een verbod uitge vaardigd om in het vervolg over boeren grappen te maken. Deze grappen verlagen den Duitschen boerenstand, van wien in dezen tijd juist zooveel verwacht wordt. De boer is nu een aanzienlijk perso nage geworden en het woord „dummer Bauer" zal uit de vocabulaire van den Duitschen humorist geschrapt worden. Gisteren zijn de Amerikaansch-Japan- schë vlootbesprekingen te Londen be gonnen. Nadat de Japanners hun hou ding in algemeene lijnen hadden gemo tiveerd, verzochten de Amerikaansche gedelegeerden nadere ophelderingen. De Amerikaansche bijzondere gedelegeerde, Norman Davis, verklaarde, dat de be sprekingen geen politieke of economi sche bijzonderheden hadden betroffen. De houding der Japanners heeft geen verrassing gebaard. In de Chineesche provincie Kiangsi woedt over een breed front een veldslag tusschen troepen van de Kantonregee- ring en eenige zeer groote afdeelingen communistische bandieten. De communisten, wier aantal op on geveer 80.000 geschat wordt, hebben de stellingen der Kanton-troepen, die onge veer driehonderd kilometer ten Westen van Kanton zijn gelegen, aangevallen en pogen deze te doorbreken, om de provin cie Kwantoeng binnen te dringen. Tengevolge van hun geweldige over macht slaagden de communisten erin, aanvankelijk eenige gedeeltelijke suc cessen te boeken. Toen de toestand van de Kanton troepen evenwel gevaarlijk werd, zond men een aantal bommen- vliegtuigen tegen de communisten uit die tal van bommen afwierpen, welke groote verliezen aan de communistische troepen toebrachten. Hierdoor kwam hun opmarsch tot stilstand, doch de strijd woedt over het geheele front nog met de grootste verbittering voort. kond7n0rn0enUmPtie de beV°lking vftn?,uP^?tSi!lijke aut°fiteiten hebben ta hun 15 ^structies ontvangen, en btalf krachtig in te grijpen tegen wier, &gen mede te deelen- worden ingesteld. strafvervolgin« moet vannheetnhV^'erkfabriek in de buurt dischP VS k?rtifr van het Pai1 In" ontnlofWgr,eS ,te Bomba>' heeft een personen l ,s fehad, waarbij negen P onen m het leven zijn gekomen personenfond ,dat nog verscheidene personen door het puin zijn bedolven. stnlewf16118 -hebben geprobeerd in een ÏSSW miJn te Plainville ((Pennsyl- bfi hL te delven. Zij werden daar- Hik ,Dne jongens werden als zlekenh?rifenö tw?e,zijn op weg naar het r.i,vf?eSjkalis Dinsdag door de Oosten- rijksche autoriteiten aan de Hongaar- sche uitgeleverd. Hij werd door Oosten rijk, waar hij nog niet ten volle zijn zes Em£ker,Straf heeft uitgezeten, „ter beschikking" gesteld. Talrijke woonhuizen te Maryville (Am.) en in de omgeving zijn verwoest door een wervelstorm. Onder de verniel de gebouwen zijn ook verschillende ge bouwen van het naburige werkkamp Drie personen werden gedood, ruim 40 gewond, waarvan 17 zware verwondin gen bekwamen. Volkomen onverwacht is gisteren de Amerikaansche vloot in de Limen-Bay verschenen. Kort daarop begon de door vaart van 88 oorlogsschepen door het Panamakanaal in de richting van den Stillen Oceaan. Mten verwacht, dat de oorlogsschepen in 40 uur door het ka naai'«uilen zijn gevaren. In dien tijd is het handelsverkeer in het Panamaka naal stop gezet. De vicepresident van den Amerikaanschen textielarbei- dersbond, Gorman, heeft giste ren verklaard te Washington, dat het uitbreken van een nieuwe groote staking in de textielindustrie binnen de eerst volgende 10 dagen volkomen mogelijk is. De toestand is tengevolge van het standpunt van de werkgevers tegenover de werknemers, die deel genomen heb ben aan de kort geleden afgelaschte al gemeens staking, buitengewoon critiek, vooral in de Zuidelijke Staten. De stakingscommissie zal Vrijdag te New-York haar standpunt bepalen in zake de stakingseischen van talrijke locale vakvereenigingen. Deze verklaring van Gorman is afge legd juist op het oogenblik, waarop de laatste pogingen gedaan werden om de tegen heden te middernacht afgekondig de staking van 20.000 werknemers in het Patterson-district in New-Jersey te voorkomen. Tegen een groot aantal Russische ambtenaren van de verschillende levens middelenorganisaties van den staat is een strafvervolging ingesteld. De ambtenaren waren aansprakelijK voor het transport van fruit en groente Tengevolge van de misstanden, welke hierbij heerschen, zijn groote hoeveel heden van deze levensmiddelen bedor- Volgens mededeelingen, die men hier uit de Krim en uit Rostow a. d. Don heeft ontvangen, zijn onlangs 28 wagons groente en fruit in beslag genomen, die geheel bedorven waren, zoodat zij niet HAAR MAN GEDOOD. Een vrouw wordt vrijgesproken. De 40-jarige Georgette Labourier, een be- slist leehjke arbeidster, maar een vrouw van onbesproken gedrag, die haar thans 14-jarig dochtertje een fatsoenlijke opvoeding heef gegeven,'stond terecht voor de rechtbank- van gezworenen te Parijs, wegens doodslag op haar man. Labourier, taxchauffeur van beroep, was een kroeglooper verslaafd aan drank en spel, die zijn vrouw en kind sloeg en gebrek lie lijden. Een jaar geleden had hij de echtelijke woning verlaten en onlangs schreef hij zijn vrouw, dat hij haar wilde spreken. Ga niet naar hem toe, moeder, smeekie het meisje. Dienzelfden avond werd er tegen de voor deur getrapt. Vrouw Labourier ging er met een pistool, dat zij vroeger uit zelfverdediging had ge kocht, heen. De woesteling rammelde met de beide handen op de deur. Ik was bang, verklaarde de vrouw voor de rechtbank; Ik weet niet meer hoe alles precies gebeurde. Zij loste drie schoten door de tralies van het deurraampje en liep zoo vlüg zij kon de trap weer op. Op haar kamer omhelsde zij haar dochter tje, met de woorden: Je moet me vergeven, lieveling! De man lag, door twee kogels in het hart getroffen, dood op straat. Na een vrij mild requisitoir van het O M werd de vrouw door de gezworenen niet schuldig verklaard, waarna de rechtbank haar vrijsprak. ROMANTISCHE INBRAAK. Bij baron E. de Rothschild. Bij Lagny (Fr.) is 's nachts ingebroken in het kasteel van baron Edouard de Rothschild te Ferrières-en-Brie. Dit kasteel ligt in een park van 700 hectaren tuinen, kreupelbosch en waterpartijen, te midden van uitgestrekte landerijen, toebehoorende aan den baron. Het groote gebouw bevat een enorme waarde aan kunstschatten. Twee inbrekers slaagden er in, onopge merkt in het kasteel binnen te dringen. Er bevonden zich alleen de bedienden en bewakers in het gebouw. Een dezer laatsten, de 38-jarige Auguste Rebut, wien de zorg voor de eerste verdieping is toevertrouwd, moet 's nachts eenige malen de ronde doen met een zaklantaarn en gewapend met een revolver. Den nacht, toen de inbraak plaats had, deed hij op tija zijn eerste ronde, maar hij had vergeten zijn revolver mee te nemen. Op zijn inspectietocht kreeg hij opeens het gevoel, dat achter een der kolommen in een groote zaal een man verborgen zat. Hij richtte het licht van zijn lantaarn, op die kolom, maar opeens sprongen twee mannen op hem af en werd hem de lantaarn uit de hand geslagen. Een der bandieten hield hem met een re volver in bedwang, terwijl de andere hen) aan de kolom vastbond. Rebut durfde zich niet te verroeren, of om hulp te roepen uit vrees, dat men hem zou neerschieten. Nadat de roovers eenige voorwerpen hadden inge pakt, lieten zij hem in het donker alleen Spoedig slaagde Rebut erin zich los fe werken en hij ijlde naar de afdeeling waar de bedienden sliepen. De politie was spoedig ter plaatse, maar geen spoor van de inbrekers is tot dusver gevonden. Ook is het nog niet bekend, welke voorwerpen vermist worden. DE VERVELENDE MAN. Het echtpaar Palmers leefde in den be ginne zeer vreedzaam bij elkaar. Dit zou niet vermeldenswaard zijn, wanneer het echtpaar niet in Hollywood leefde en zich achter den naam Palmers niet een bekende filmspeelster verschool. In den beginne dus dachten de echtelieden niet aan scheiding. Dat dit ver anderde, dat het toch tot een scheiding kwam is alleen de schuld van de Muse, die den heer Palmers kuste en waardoor hij 'n kunstenaar dacht te zijn. In Amerika kan dat een reden tot echtscheiding zijn. De heer Palmers voelde zich n.1. geroepen tooneelstukken te gaan schrijven. Deze wer den echter nooit opgevoerd en daar de schrij ver toch eenig pleizier van zijn werk wilde hebben, las hij ze voor aan zijn huisgenooten en vrienden. Dit had een vereenzaming van het huis der Palmers tengevolge. Daar waar vroeger alle sterren en financiers uit de filmwereld elkander ontmoetten, waren nu nog slechts ledige stoelen. De gasten meden het huis der Palmers, sinds de gastheer bij elk gezellig samenzijn zijn tooneelstukken begon voor te lezen. Dat was op den duur niet uit te hou den, zelfs niet voor filmmenschen, die toch heel wat gewoon zijn. Mevrouw Palmers leed onder deze vereen zaming, niet alleen werd zij in haar eer als gastvrouw aangetast, maar er waren ook financieele gevolgen. Nu de machtigen uit de filmwereld haar huis niet meer bezochten, bleven ook de goede engagementen weg. Zij vroeg haar man daarom, liever met zijn kunstuitingen op te houden, of tenminste daarmede niet in het openbaar te pralen. De heer Palmers willigde haar verzoek niet in. Hij stelde de Muse boven zijn vrouw en waar hij maar een kennis trof, begon hij met zijn tooneelstukken. Teneinde raad liep mevrouw Palmers toen naar den rechter met het verzoek het huwe lijk te willen ontbinden. En de Amerikaan sche rechter begreep, dat het voor 'n vrouw onaangenaam moet zijn, wanneer haar man plotseling zoo zeer op een Muse verliefd raakt, dat hij daarom alles in den steek laat en alle vrienden en bekenden uit het huis jaagt. Het huwelijk werd dus ontbonden. GEHEIMZINNIGE MISDAAD. Half verkoold lijk van onbekend meisje gevonden. Uit Sydney (Australië) wordt gemeld, dat tot de politie in bijna alle groote steden ter wereld het verzoek is gericht om te trachten, de identiteit te helpen vaststellen van een meisje wier lijk in een overdekt riool bij Al- bury, in Nieuw Zuid-Wales, is gevonden. Het lijk werd door een landbouwer gevon den, het was gedeeltelijk gekleed in een geel witte pyama en bedekt met een in petroleum gedrenkt stuk jute zak, dat eveneens half verkoold was. De beenen waren door het vuur aangetast en het hoofd toonde zware verwondingen. Een uitgebreid signalement is gepubli ceerd, maar tot dusver is nog geen spoor in deze misdaad gevonden. Aan alle schepen in de Australische havens is een exemplaar van het politieblad met het signalement toege zonden, men vermoedt, dat het slachtoffer van Engelsche of Amerikaansche afkomst is. daar het gebit blijkbaar in behandeling bij een Britschen tandarts is geweest. Jleddsfiaken (Vervolg). NOG ALTIJD ZEDENMISDRIJVEN. Deze onsmakelijke delicten zijn nog niet van de lucht. Heden was het weer een 44- jarig arbeider, Gerarcjus D. te Wervershoof. die zich wegens het voortgezt misdrijf van het plegen van ontuchtige handelingen met een meisje beneden den leeftijd van 16 jaar met gesloten deuren had te verantwoorden Gevorderd werd 8 maanden gevangenisstraf CARAMBOLE TUSSCHEN TWEE AUTO'S TE HOOGWOUD. De autoverhuurder Willem H., uit Winkel, had op den Dorpsweg te Hoogwoud een aanrijding veroorzaakt met het 4-wielig motorrijtuig, bestuurd door den heer C. Commandeur, omdat hij aan dezen bestuur der, van rechts komend; den voorrang niet had verleend. Hij was toen te Hoorn ver oordeeld tot 4 boete en betaling van 40 aan den heer P. Floris. De veroordeelde, die zich niet schuldig achtte, was in hooger beroep gekomen Mr. Buiskool, raadsman en verdediger, had een drietal getuigen a décharge gedag vaard. De wagen van Commandeur was omgevallen. De inzittende in den wagen van verdichte, Piet Floris, was bij de botsing gewond geraakt en hen was 40 schadeloos stelling toegekend. De getuigen van mr Buiskool, drie ge luwde dames, verklaarden een en ander dat in 't voordeel van opposant kon worden geacht, waarop de officier gelegenheid kreeg, zijn requisitoir te nemen, waarin werd ge constateerd, dat Commandeur onverant woordelijk had gereden. Er was echter vol doende schuld om bevestiging van het vonnis te vorderen. Mr. Buiskool bestreed den officier uitvoe rig en concludeerde vrijspraak. ALWEER EEN INCIDENT BIJ EEN HARINGAUTOMAAT. Een 25-jarige loodgieter Willem Joh. M. te Heiloo had zich te verantwoorden ter zake het feit, dat hij in den winkel van den heer Willem Smit aan de Laat te Alkmaar uit de automaat had weg genomen 4 kwartjes, toebehoorende aan genoemden heer Smit. Verdachte ont kende. Wel had hij aan een onbekend qguiZgsfefty/iXci&zA J (Ook in onten en halve ponden.) heer 2 dubbeltjes en 5 centen geleend, t eneinde hem in de gelegenheid te stel len een haring te bemachtigen. Een kwartje had hij niet terug ontvangen. De heer D. van Veen had verdachte op zijn knieën vóór den automaat zien lig gen. Later vond hij voor den automaat nog een kwartjet Verdachte zei krabben gekocht te heb ben om te visschen en bij de firma Hoogland had hij een haring geautoma tiseerd. Mej. Catharina Smit, geliefde van den heer van Veen, had voor 2 dubbeltjes en 5 cent een kwartje aan verdachte ge geven. Zij had hem later voor den auto maat ziet staan. Haar zuster had de politie getelefoneerd. De automaat was ledig en er lag een kwartje op den grond. De officier achtte op verschillende gronden,het feit bewezen en eischte 50 boete of 50 dagen. Verdediger mr. Scholten noemde het een duistere zaak en meende, dat geen voldoend bewijs naar voren was ge bracht om tot een veroordeeling te ko men. Hij concludeerde derhalve vrij spraak. De Vierde Kamer der Amster- damsche arrondissementsrecht bank heeft gister de 45-jarige gemeentearchitect van do ge meente Huizen vrijgesproken S. R. verdacht van valschheid in geschrifte en gebruik maken van een valsch geschrift. Het O. M. had wegens valschheid in geschrifte tweemaal gepleegd een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden geëischt. ytouiHcia al Tlieuws Nu de raad in de jongste zitting het bezwaarschrift van den heer Dirkson, oud raadslid, tegen het beleid van den inspec teur der werkverschaffing in comité behan delde, zonder hem voldoening te geven, heeft genoemde heer zich met het volgende adres tot den minister van sociale zaken gewend: Ondergeteekende, Th. Dirkson, wonende Loudelsweg 38 te Bergen N.H., neemt bij dezen eerbiedig de vrijheid Uwe Excellentie het volgende onder de aandacht te bren gen: D.d. 10 September j.1. richtte hij zich met n adres, inhoudende grieven over toestan den bij de werkverschaffing alhier, tot den gemeenteraad. Het adres werd gepubliceerd. Een nummer van een der bladen, waarin het adres werd opgenomen, gaat hier bij Een en ander zal geen nadere toelichting behoeven. Ondergeteekende werd in verband hier mede nadien door den Rijksinspecteur bij de werkverschaffing geschorst, met als motief „onjuiste voorlichting." Op een tot den Rijksinspecteur gericht schrijven, hem in verband met de schorsing alsnog te willen hooren, mocht ondergetee kende geen antwoord ontvangen. Dit is teekenend. Hij zond daarop een tweede adres aan den raad, hetwelk eveneens werd gepubliceerd, zooals kan blijken uit de andere krant welke hierbij gaat. Ook dit schrijven zal voor Uwe Excellentie voldoende duidelijk zijn. Het antwoord op dit adres hield in, dat, aangezien de Rijksinspecteur de zaak had af- lehandeld, de raad, op voorstel van den urgemeqgter vermoedelijk, het adres voor kennisgeving had aangenomen. Dit geval staat niet op zich zelf. Meer dere malen geschiedt het, dat na een „van wege" den Rijksinspecteur ingesteld onder zoek, iemand wordt geschorst. Dat dit „van wege" beteekent „door de Ned. Heidemaat schappij", kan uit de adressen blijken. Het gaat bij de werkverschaffing hier met de schorsingen als Multatuli het in zijn ge dicht in de Max Havelaar zoo juist weergaf over „Het wand'lend schorsbesluit Dat schorsend ons regeert". Ook de Rijksinspecteur in dit district re geert „al schorsende". In arrenmoede stal Multatuli op klaar lichten dag een kalkoen van den op schorsen beluste generaal. Het is ondergeteekende niet bekend, dat in de werkverschaffing geschorsten op klaar lichten dag stelen. Maar het zou misschien van groot maat schappelijk nut kunnen zijn tfat eens werd onderzocht, waarvan menscnen als deze met hunne gezinnen dan wel leven. Een aanwijzing in die richting zou mis schien kunnen zijn het artikel van ds. van Hoogenhuyze in de Christ. Hist. Nederlan der, over ae wijze waarop gehuwde vrouwen vaak medewerken om in de tekorten van haar gezin te voorzien. Uwe Excellentie kan evenmin als ik toch aannemen, dat dit „leven" enkel zou geschie den van den geringen steun, welke vanwege het Burg. Armbestuur wordt verschaft. En voor welke onnoozele feiten de onmen- schelijke straf van schorsing vaak wordt uit gedeeld, het is haast niet te gelooven. Een der meest treffende gevallen is wei, dat er arbeiders zijn geschorst, omdat zij meerdere weken wilden werken, dan waarop zij rechten konden doen gelden. Te dien einde gaven zij hun inkomen dan lager op, dan dit werkelijk geweest was. Het komt een enkele maal voor, dat een goed gesitueerd burger dit zelfde doet met de belastingaangifte. Hij krijgt dan de ge legenheid zich te herzien. Maar de te werkgestelde arbeider niet. Hij krijgt direct de zwaarste straf, die wel is uit te denken, hongeren met geheel z ij n gezin. En dan te bedenken, dat er arbeiders wor den geschorst, als er totaal geen reden voor is, zoo als uit de adressen kan blijken. Enkel met de bedoeling klachten te smoren. Ondergeteekende heeft zich afgevraagd, hoe het mogelijk is, dat er lieden worden ge vonden, die hun medemenschen dit groo'e leed kunnen aandoen. En vaak moest hij den ken aan het oude „Vergeef het hun, ze weten niet wat ze doen." Maar ook van schuld is er sprake, van een zich niet willen verdiepen in ae zorgen van anderen. Dan, het toezicht op de werkverschaffing wordt vaak beschouwd als een bijbaantje, zij het dan goed betaald bijbaantje. De Rijksinspecteur voor dit district b.v. is tevens burgemeester van een plattelandsge meente. Alleen al om het feit, dat ruim drie maal honderd duizend menschen geen arbeid kunnen vinden en een minstens even groote groep in hun bedrijf geen bestaan hebben, is het cumuleeren van goed betaalde func ties niet te verdedigen. Maar als deze menschen gemakshalve of om andere redenen geen werk willen of dur ven maken van hun baantje, als dan menschonteerende toestanden als hierboven geschetst er een direct gevolg van zijn, dan is het van de regeering onverant woordelijk cumulatie van functies nog lan ger te tolereeren. Het is om die redenen, dat onderteekende een ernstig beroep doet op Uwe Excellentie om een onderzoek te willen doen instellen om ingeval dan daaruit mocht blijken, dat de schorsing van ondergeteekende onrechtmatig is, deze op te heffen en hem alsnog schade loos te stellen voor het onvrijwillige ver zuim. Hij spreekt de hoop uit, dat dit onderzoek 231. Onderweg, dicht bij een stadje, dat bij een oase stond, ontmoette Piet een oude kolonist, die op de leeuwenjacht was. „Hebt U Drein Drentel ook ge zienvroeg Piet. „Zeker", antwoordde de kolonist, „die heeft ginds een hotel opgezocht. U vraagt maar naar het grootste hotel, dan vindt U hem wel". 232. Toen Piet het hotel bereikt had, vond hij daar werkelijk Drein, die in de duurste kamer op zijn gemak de krant zat te lezen. „Zoo", zei Drein, toen Piet binnenstapte. „Ben je daar".

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7