BEKERWEDSTRIJD. Alcnaria Victrix I H. R. C. I. Amstecdamscfie !Beacs JCeckSL School De Londen-Melbourne-race Zondag a.s. 2 uur onovertroffen tegen Rheumatiek van Vrijdag 26 October 1934. OPGAVE VAN NOüRDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. li7*'* Doel: Leo Halle (Go Ahead). Achter Van Diepenbeek (Ajax) en van Run (P.S.V.). Midden: B. Paauwe (Feyenoord), Andries- sen (Ajax) en van Heel (Feyenoord). Voor: Wels (Unitas), Vente Neptunes), Bakhuis (Z.A.C.), Smit (Haarlem) en van Gelder (V.U.C.). Reserves: Mul (H.B.S.), Caldenhoven (D.W.S.), Vrauwdeunt (Feyenoord), Graaf land (H.B.S.) en Drok (R.r.C.). Wielrennen. FILMAVOND AMSTERDAMSCHE SPORTPERS. Eenige weken geleden heeft de vereeniging .,De Amsterdamsche Sportpers" een film avond gehouden ten bate van nagelaten betrekkingen van de om het leven gekomen renners Hoevens en Reynders. Deze avond trok, ook al door de medewerking van den Zesdagenkoning Jan Pijnenburg zeer groote belangstelling. Dit interesse was wel zoo groot dat honderden moesten worden teleur gesteld. De toezegging werd gedaan, dat de avond zou worden herhaald. Dinsdagavond a.s. wordt nu in de groote zaal van Krasna- polsky te Amsterdam de tweede avond gehouden. Opnieuw heeft de Polygoon de toezegging gedaan alle films te draaien (en nieuwe tevens) die eenige weken vertoond werden. Jan Pijnenburg zal zijn voordracht houden: „Hoe ik wielrenner werd" en voorts ligt het in de bedoeling de reeds aanwezige Zesdagenrenners die deelnemen aan de Derde Amsterdamsche Zesdaagsche aan het rubliek voor te stellen. DE DERDE AMSTERDAMSCHE ZESDAAGSCHE. Omtrent de organisatie van den 3en Amsterdamsche Zesdaagsche kan nog het volgende worden meegedeeld: De radio zal ook dit jaar weer een groot aantal uitzendingen aan den Zesdaagsche wijden. De V.A.K.A. zal den openingsavond van den start en het eerste uur verslag ge ven, alsmede van den Zaterdagavond, ter wijl de A.V.R.O. den Zondag-, Maandag-, Dinsdag- en Donderdagavond voor haar re kening neemt. Evenals vorige jaren zal de medische dienst van den Derden Amsterdamsche Zes daagsche worden verzorgd door Dr. Stur- kop en Dr. van Daal, die ditmaal worden bijgestaan door Dr. Hans Tetzner, den be kenden oud-internationaal. Voorts is de Duitsche „Zesdaagsche-Dok- ter" Geelhaar weer aan dezen Zesdaagsche verbonden. Op den openings- en sluitingsavond van den Zesdaagsche zal het brandweermuziek corps onder leiding van Frans Diepenbeek concerteeren, terwijl het muziekcorps van de Jaminfabriek op den tweeden avond (Zater dag) een concert zal geven. De ovi.ige da gen en avonden zal gramofoon-muziek door den luidspreker gemaakt worden, waarvoor de firma Vroom en Dreesmann uit haar collectie gramofoonplaten keuze heeft ge daan. De Zesdaagsche-keuken is, evenals vorige jaren, weer in handen van den Duitschen Zesdaagse!)e-kok Huber, die op geen belang rijken Zesdaagsche ontbreekt. De gemeentetram heeft wederom extra autobusdiensten ingesteld, waardoor de be zoekers van den Zesdaagsche ook na het middernachtelijk uur naar alle deelen der stad kunnen worden vervoerd. Deze diens ten gelden des nachts van half een tot 5 uur (Zondagmorgen tot zes uur). Dammen. W. D. O. WEERSTAAT DEN HELDER! In den afgeloopen zomer waren door de Alkmaarsche Damclub „W. D. O." z.g. resultaten-wedstrijden gehouden, waaraan door verscheidene clubs was deelgenomen Na afloop der wedstrijden bleek, dat zoowel den Helder als Limmen er in geslaagd wa ren om Alkmaar een 1614 nedeilaag toe te brengen. Het ge\olg hiervan was dat bei de clubs opnieuw tegen ,,W. D. O." moesten spelen. Gisteravond nu was de Heldersche Damclub uit het hooge Noorden naar Alk maar gekomen, om te trachten „W. D. O." een nog grootere nederlaag te bezorgen. Zij is hierin niet geslaagd en na een uiterst spannenden wedstrijd werden de punten gedeeld, n.1. 1515. Thans rust op Idrnmen de plicht te trachten een gunstiger resultaat tegen .,W. D. O." te behalen teneinde hier door in het bezit te komen van den fraaien zilveren beker, welk als eerste prijs voor de ze Resultaten-wedstrijden beschikbaar is gesteld. De gedetailleerde uitslag van Alkmaar- den Helder is als volgt: Alkmaar. Den Helder. H. Linders J. Stolt 0—2 C. Dammer D. C. W Rab 0—2 W. v. d. Molen P. J. Smolenaars 20 G. Smit J. C. Kossen 1—1 J. Amelsbeek S. Slort 2—0 K. Madderom L. Simonse 1—1 J. Dik Jr. M. Kwast 1—1 W. Bosman A. J. José 02 C. Booy P. H. C. Groenemeyerl1 H. Toepoel W. Wieren 20 Jb. Booy H. G. Fonteyn 02 C. v. d. Veer G. Heldt 2—0 D. Davelaar P. J. Arends 2—0 S. Vos A. Bosman O2 C. Fok J. Peters 1 15-15 ALBURY'S STRAATLANTAARNS WEZEN DOOR MORSETEEKENS DEN WEG! En Parmentier volgde het schijnsel der autolampen naar de renbaan. In de „Daily Telegraph" troffen we de vol gende mededeeling aan, gedateerd Melbour- ne, Woensdag: Toen het Hollandsche verkeersvliegtuig 160 mijlen van Melbourne in de duisternis den koers kwijt was, werd de piloten door middel van morseteekens, gelijktijdig door de stadslichten gegeven, den weg naar het landingsterrein gewezen. De marconist van Brugge vertelde van daag: „Albury scheen geheel bevolkt met Morse duivels. Duizenden lichten flinkerden in code. In 't begin was 't erg verwarrend en toen werd 't me opeens met een slag duidelijk dat iets wonderbaarlijks gedaan werd om ons te helpen. Alle electrische lichten van de stad ston den onder controle van de electrische cen trale, en die alle tezamen werden gebruikt voor de verzending van mededeelingen. Het was iets verbazingwekkends en ook iets zeer sportiefs wat daar gedaan werd. HET TRAGISCH EINDE VAN GILMAN EN BAINES. „We zullen óf verongelukken óf er komen". Omtrent het noodlottig ongeval met de Fairy Fox, bestuurd door vliegofficier Harold Darwin Gilman en luitenant J. K. C. Baines, die bij Napels neerstortte, meldt de correspondent van de „Daily Express" nog het volgende: Baines was 29 jaar oud en Gilman 28 jaar. •"Reeds bij het begin van den tocht konden ze van geen geluk spreken. Zij hadden er alles op gezet den wedstrijd te winnen. Ik heb den avond voor het begin van den tocht met de twee piloten op Croydon door gebracht. We zullen óf verongelukken óf er ko men, waren de besliste, bijna wanhopige woorden van Baines. Met een dame, 'n kennis van Gilman, was ik de eenige getuige, die de laatste patheti sche uren, waarin de beide piloten op alle mogelijke wijzen trachtten de laatste ponden bijeen te brengen om de mecaniciens voor hun reparaties aan de machine te betalen, meemaakte. Twintig uur voordat het startsignaal voor de race zou worden gegeven, werd een leening, welke hun was beloofd, plotseling ingetrokken. Nu rtonden ze dus voor een ongedekt bedrag van meer dan duizenn pond. Beide officieren hadden dien morgen hun auto's verkocht en de moeder van Baines had een hypotheek op haar huis genomen en hem haar laatste spaarduiten geleend. Donderdagmorgen om 7 uur was de machine pas klaar voor haar proeftocht Toen moesten zij aan de firma, waar de ma chine was gerepareerd en geïnspecteerd, mededeelen, dat zij de rekening voor 75 pond sterling schuldig bleven. Tien minuten voordat Gilman Croydon verliet, ongeveer 4 uur 30 Donderdagmid dag, belde hem een vriend op, die hem een leening van 50 pond beloofde. Toen drukten de beide mannen elkander plechtig de hand in een hoek van de hangar en zij verklaarden: „Naar Australië of ap de flesch". Persoonlijk beloofde ik hun de laatste tien of vijftien pond. We hebben slechts twintig pond bij ons, zei Baines, en die moeten we bewaren voor onze eigen behoeften. Hun machine was een zeven jaar oude „Royal Air Force, twee- zitter". Hoewel Baines een Engelschman was, was hij vliegenier in Nieuw Zeeland Hij arri veerde te Londen in April om schikkingen te treffen voor de race, maar hij ondervond moeilijkheden met de keuze van een mede piloot. Pas de laatste vier minuten, zoo ver telde hij, waren we overeen gekomen, op den laatsten dag van de inschrijvingen voor de race. Onze inschrijving werd weinige minu ten voor de sluiting hiervan ontvangen. Vanaf het oogenblik van den star te Croy don hadden de vliegeniers met ongeluk te kampen. Een telegram van het ministerie van luchtvaart, waarin werd medegedeeld, dat de machine luchtwaardig was bevonden, werd naar een verkeerd postkantoor te Croy don gebracht en tenslotte zijn ze zonder de verklaring vertrokken. Den eersten dag waren zij gedwongen te Avord, nabij Lyoti te landen wegens het slechte weer. Later zijn ze op Marseille aangevlogen. Daar werd hun medegedeeld, dat de staart der machine was beschadigd. In het wrak van het vliegtuig werden een dames- taschje en een armbandhorloge, dat mevrouw Baines haar zoon had meegegeven, gevon den. En in Shoreham in Sussex, hield ik de grijzende, in-bedroefde dame gezelschap, terwijl ze op een draadloos bericht wachtte, dat haar den dood van haar zoon zou be vestigen. Eenige minuten tevoren had zij het tragi sche nieuws per telefoon van haar gehuwde zuster vernomen. Dat is de vierde van mijn acht kinde- ren zei ze. Het is niet meer dan ik verwachtte Ik had deze race gevreesd en een gevoel of er iets mis zou loopen. Hij is mijn derde zoon, die op zoo tra gische wijze om het leven is gekomen. De oudste werd gedood bij een vliegongeval. De ander* overleed slechts een paar dagen na dat Jimmy hier vanuit Nieuw Zeeland was aangekomen. Ik voel me thans een eenzame vrouw. Gilman was geboortig uit Sydney, New South Wales. Zijn moeder en zuster waren van plan hem te Melbourne te komen be groeten. In Maart 1933 maakte hij promotie tot vliegofficier en werd in Juni ingedeeld in het 15e eskadron bommenwerpers te Abing- don, Berkshire. Hij had speciale toestem ming om Baines in de race te vergezellen. vensmysterie is, het eeuwig goddedjk won der van worden en vergaan, van in heid sterven en in 't licht herboren worden, het mysterie waar het herfstbosch vol va is en dat op een stillen, zondoorzongen ot ook op een wilden stormbewogen najaars dag diep ontroeren kan.A. L. d- BOSCHGEHEIMEN. Op eenzame zwerftochten. Op herten uit. Langs dierenpaden in het hooge Noorden. Zonder geweer op jacht. Zoo, luiden de titels van verschillende boeken van den Ameri- kaanschen natuurschrijver William Long. Veelbelovende titels, die inderdaad den weg wijzen naar een boeiende wereld, waar in de sneeuwvelden het spoor van schuwe dieren is te volgen, waar de wind geheimzinnig door donkere pijnboomwouden ruischt en waar langs den rand van wijde blinkende meren een grootsche ongerepte natuur weid- sche en intieme wonderen ontvouwt. „Boschgeheimen'' heet ook een van deze boeken. En de schrijver voert ons daarin in derdaad langs eenzame paden van het wilde woud, waar menschen nooit of weinig komen en het ongerept mysterie van plant en dier den ontvankelijke, die er als pionier weet door te dringen, ongemeen boeit en bekoort. Want ja, wij menschen, wij weten het zelf wel en Long vertelt het ons ten overvloede nog eens heel duidelijk, wij menschen, wij ja gen door onze luidruchtige aanwezigheid de boschgeheimen maar al te vaak op de vlucht. De ware oorzaak, zegt hij, waardoor wij vaak zoo weinig in de bcsschen zien, schuilt vaak in de wijze, waarop wij er ons gedra gen. Wij praten, lachen, ritselen, trappen takjes kapot, verstoren den - .'rede der een zaamheid door wat de kleine wilde wezens wonderlijke en barbaarsche geluiden moeten toeschijnen. Zij, aan den anderen kant, glip pen met geruischloozen gang door de dichte dekking, waar ze thuis zijn, schuw, zwij gend, luisterend, er meer op uit om te hoo- ren dan gehoord te worden, zij houden van de stilte en haten gerucht. Wie stil en voor zichtig hun wegen bespied, zal hun geheimen kunnen nagaan, zooals Long het deed en zooals hij boeiend en prettig vertelt van de boschmuis en den otter, de beukenpatrijs en den ijsvogel, den adelaar en den bever en zooveel andere gestalten van het Amerikaan- sche boschleven meer. Wij zullen in onze bosschen en in en langs onze boschvijvers den bever en den arend niet vinden en de otter zal voor ons een heel, heel zeldzame verschijning zijn. Maar de prachtige bonte ijsvogel behoeft ook ons niet onbekend te blijven en de patrijs of de schu we ree evenmin. Juist nu, in den laten herfst, nu de Octo- berwind nog maar enkele dagen door de steeds kaler wordende boomen jagen zal en de Novembervlagen het laatste blad zullen doen vallen, juist nu is er kans de boschge heimen nader te komen dan in den zomer. De drukte van menschen, die trouwens behalve langs de hoofdwegen genoeg meevalt, is er nu niet meer en de storende geruchten zijn dus verstild. En nu het dichte blad van boom en struikgewas al meer is verdord, gevallen en verstorven, nu is het uitzicht, het door zicht, het vergezicht veel ruimer geworden. Daar staat tegenover dat een deel van het schuwe boschvolkje nu vertrokken is, maar wie bleven of kwamen en komen zullen uit andere oorden, de vinken en de sijsjes, de koperwieken en de bonte kraaien, de goud haantjes en de ijsvogels, de boomkruipers en de roodborstjes, zij alle zijn nu veel beter te zien dan, voorzoover zij er teen al waren, dan in den vollen zomer en in den voorherfst mogelijk was. En andere boschgeheimen, wondere droom gestalten van het woud zijn verschenen en toonen zich op den vochten bodem. Ik bedoel de paddestoelen, geheimzinnige verschijnin gen in den stillen goudglans van het na jaarsmiddaguur, mysterieuze vertegenwoor digers van een merkwaardig natuurgebied. Boschgeheimen. Wie stil gaat speuren en zwerven langs verlaten wegen en eenzame paden, zal in roep en kleur, in welkend blad fluitende vogelstem, in geruisch van herfst wind en in zonnespel in beek en vijver, in ranke gestalten van aarzelende herten en vlugge v.ucht van voorbijtrekkende vogeis veel van dez geheimen vinden. En bij en in dat alles zal hem iets openbaar worden van het groote boschgehtim, dat het groote le- u»i.£?£ezBra»di,ii No„,d«u,de t, derij van den heer van Dil zijn in den narhi'n^en kenevans dc kapitale boer- grond toe afgebrand. Het blïssShings wïkht van Don,derdag op Vrijdag tot den Tot notabelen der herv. kerk te Oter- leek werden gekozen de heer A. van Ham, L. Hoogvorst en G. Dekker. Laatstgenoemde iKeft bedankt, zoodat een nieuwe verkiezing noodig zal zijn. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 October. Oroote Kerk. 10.30 uur, ds. Baar; 6 uur, ds. Terlouw. Woensdag, 31 October, 8 uur, herdenking der Kerkhervorming; ds. peet man openingswoord, ds. Terlouw predikatie, ds. Baar predikatie. Medewerking van het kerkkoor, dir. J. F. de Haas en het Vrijz. herv. zangkoor en bet knapenkoor, dir. Lom. Jonker. Kapelkerk, 9 uur, Jeugddienst, ds. Brouwer, van Oegstgeest; 10 30 uur, ds. Warners. Waakt en BidtDonderdagavond 8 uur, vierde bijbellezing door ds. Warners over Job. Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Ralv°Ia(A. Kerk, 10.30 uur, ds. Makkink, Bidstond voor de kerkhervorming. Woens dagavond, 7 uur, ds. Makkink, hervormings avond; mevr. Eriks zingt. Doopsgezinde Keek, 10.30 uur, ds. Kuiper, collecte. Geref. Kerk, 10 uur en 5 uur, de heer J. A. Verhave, cand. te Amsterdam. fierst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 uur en 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. Vrije Ev. Gem., Lindenlaan 117, 10.15 en 7 uur, de heer A. Donker, van Zaandijk; 2.15 uur, Zondagsschool. Leger des Heils (stichter Gen. Bootb), Limmerhoek 40. Zaterdag, 8 uur, openlucht- samenkomst op de Steenenbrug, onder lei ding van luitenant Lelyveld; Zondag, 7.30 v.m., bidstond; 10 u., heiligingsdienst; 3.30 uur, verblijdingssamenkomst; 8 uur, verlos singssamenkomst (al deze bijeenkomsten onder leiding van majoor G. Greve, van Amsterdam); Maandag, 7.30 uur, straat zang; Dinsdag, 8 uur, voor leden; Donder dag. 8 uur, heiligingssamenkomst. Nederlandsch Leger des Heils, Hekel straat C 9. Hedenavond, 8 uur, samenkomst, geleid door brigadier Kerkhoven uit E>en haag. tevens inzegening van drie plaatselijke officieren; Zaterdag, 8 uur, straatzang: Zon dag 10 uur wijdingsdienst, 4—5 uur bijeen komst, 8 u. verlossingssamenkomst; Maan- I Jicht, verkoudheid, apit, ischias I hoofd- eo zenuwpijn. Attesten I van ruim 6000 Prof. en Doktoren erkennen dc goede en onschn- delijke werking vnn T o g n I. dag, 8 uur, moederbond; Dinsdag- en Don derdagavond, 8 uur, openbare samenkomsten „eleid door kapiteine M. v. Stein, bijgestaan door kadet W. Hoogstege. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. v. Mullem. j BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Geref. Kerk, 10 uur en 5 uur, de heer J, H Slager, hulpprediker. 'Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, voorbereiding, en 7 uur Avondmaal, ds. Lekkerkerker, vari Bennebroek. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo- bol; 31 October, 7.30 uur, ds Roobol, kerk- hervorming. Oud kath. kerk, geen bericht ontvangen. DRIEHUIZEN, 10 uur, ds. Loysen. EGMOND-BINNEN, 10 uur, ds. Nobel, Heilig Avondmaal. GR AFT, 10 uur. ds. Boerendonk. GROOTSCHERMER, 9.30 uur, ds. Heep. HÉILOO, 10 uur, ds. Bloemhoff, tekst Hand. 26 28. Onderwerp: ..Albury, bijna Melbourne". Woensdag 31 October, 8 uur, ds. Bloemhoff, herdenkingsavond Nederl. Herv. Evang .Vereeniging, aan de Kerklaan, 10 u., ds. Miskotte, van Haarlem HEERHUGOWAARD, 10 uur, ds. Deet- man; Maandagavond, 7 uur, ds. Bloemhoff, herdenking kerkhervorming. KOEDIJK, geen dienst LIMMEN, 2 uur, ds. Bloemhoff. OUDE NIEDORP, geen bericht ont< VaCMJDORP, 9.30 uur, ds. Terlouw. OTERLEEK, 9.30 uur, ds. Roobol. OUDKARSPEL, geen bericht ontvangen SCHERMERHORN, geen dienst, vaca- ture. SCHOORL, geen bericht ontvangen. ST. PANCRAS, geen bericht ontvangen. STOMPETOREN, geen dienst, vacature. Evangelisatie10 uur, de heer D. Plomp uit Amsterdam. UITGEEST, 10 uur, wijdingsdienst. Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur, de heer R. v. Tuinen, van Amsterdam; 11.40 uur. Zondagsschool. URSEM, geen dienst. WARMENHUIZEN, geen bericht ont- mgen. ZUIDSCHERMER, geen dienst. (Outvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te: 1931 1934 1934 1934 1930 STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 4 4 Ned-Indië 4 SH Duits-hland idem met kettingverklaring BAN tv iribic.ii MlifcN. Amaterd Bank Handel Mpij Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ntd. Ind Handeltbank Rotterd Bank 4NDUSTR. OND BINNENL Alt Kunstzijde Unie v Berkels Patent Calvê Delft Cert. Nederl bord ex 40 afat. Philips OIoeiL Gem Bezit Unilever INDUSTR OND BUITENL. Am Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service S'eel co mm U S Leather CULTUUR MAATSCH. H V A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unia Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW Aid biplo MIJ. a a Botton Kediang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. a a a a Kon Petr Per lak Continent?' 011 Shell Union RUBBEtaS. Amaterd Rubber Dell Hat Rubber H'««« Rubber Oostkust Serbad'ddi Interc. Rubber SCHEEPVAARILN. Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. IJtli Batavia Senembab AMLR SPOORWEGEN. Atchison lopeka Southern Rail* Cert. Union Pacilie §Noteering per 50. •Hsdivldend +tuclaim. PROLONGATIE Vor Vorige koers lOU/ie lul»/l6 10U/, 100V, 21% 22»/, 1071/, 37% a5Vs 62»/, 80 33»/, 24 441/s 224'/v «D»/, V3Va pl.m. 1.80 21 22V, 377, 35 63 34 223 zlH-*/, U-ll. 167, 1 2U-Vi6 3»/8 157 134 57, 167 1437, o4 97, 37/s 907,-| 70 90 33 60 147»/, 123 131 pl.m. pl.m. 1.45 2.00 101»/» 2l»/W-i 22% 228/8-7, 1077, 86 214|-5i 2157, 72»/,-3 72»/,-31 167» 6»/» 167»-i 16/7,8 90»/, 167 22 S öi»/i6 ■77.6 1 20^6 37, 1583/g '17* tb'n 13 6.00 1347i6 5'/, 166'/, 123»/, 1441/8 847, 98/i6 3«fa 215/a 707, i 90 33 617? 1*7.6 37, 317, 1497, 123»/, 131 336/s H7s 62/, <*e koers 1 pCt Heden 1 pCt. WlSSKLK' ihRSbN AMSlF.RDAM. p\.nu 2.15 2157, 90»/, 08»/, 607, kI NIET OFFICIEEL. New-York Londen Ho Pari., E ssel (Belga) Barel Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid Italië Vorige koera 7 35-6 59 37|-421 9 /4-7, 34 50.3 43 15-20 12 80-33 37 0-38 •6.80-3/ 2010-20 12.62-7 Koers op heden 2 uur 1 477,-7, I 31J-37, >9.40-5 /37,-»/, >446-50 43l2i->t >2 4 -60 17 50-70 36 5 -70 20 10 20 lz.63-7

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10