Na den dood van Barthou en Poincaré. De leider der Alexander-verzetplegers. 0En»\E.ERAD,a 8 BxtgeÜfksch Politieke plannen en vooruitzichten. JLuliopcogtamma Buitenland. Zelfverzekerdheid van revolverpolitici. Lijn 3: Droitwich 10.35—24 Lijn 4: Keulen 10.30-19.20, GESTIKT OP DEN EIFELTOREN. (Van onzen correspondent.) Het is alsof we niet meer uit de begrafe nis-atmosfeer kunnen komen! De aanslag te Marseille, de teraardebestelling van Louis Barthou, de reis van president Albert Lebrun met de andere autoriteiten naar Belgrado, het overlijden van Raymond Poincaré, het dé filé in het Pantheon, de plechtigheid in de Notre-DameIn de Fransche bladen niets aan posthume lofspraken en weinig opwek kende kiekjes van doodkisten; in de radio niets dan orgelklank en een speaker die met bewogen stem het voortschrijden van een lijkstoet beschrijft. In combinatie met het sombere regenweer van de laatste dagen, waaraan in den herfst zelfs Parijs niet ont komt, strekt dit alles niet tot het scheppen van optimisme en luchtigheid in een oordeel over de politieke gebeurtenissen, die zich op zichzelf toch reeds allerminst vroolijk lieten aanzien. Het heengaan van Poincaré treft als het verdwijnen van dit schouwtooneel van elke belangrijke persoonlijkheid, die er een plaats van beteekenis op heeft ingenomen, maar heeft overigens geen invloed op de gebeurte nissen. Sinds een paar jaar speelde hij, hul peloos lijder geworden, praktisch geen rol meer. Zijn ongelooflijke werklust bleef hem tot het laatst beheerschen, en als hij kon, zette hij zich nog aan zijn schrijftafel, en leg de de verlamde linkerhand met de rechter op het vel papier, om voort te schrijven aan zijn Mémoires. Maar de kracht begaf hem, en het elfde deel is, op enkele zijdjes na, ongeschre ven gebleven, zijn belangstelling was tot het laatst levendig, doch de hulde die president Doumergue hem in zijn lijkrede voor het Pantheon gebracht heeft als raadsman van de opeenvolgende regeeringen beantwoordde niet geheel meer aan de werkelijkheid. Zijn werk was afgedaan. Veel grooter is het verlies dat Frankrijk treft door het vermoorden van Barthou, die in weerwil van zijn twee-en-zeventig jaren nog een geweldige werkkracht ontwikkelde. Hij beheerschte feitelijk de heele buitenland- sche politiek, en de actie door Frankriik uit geoefend eerst om Rusland in de plaats te stellen van den ontrouwen Poolschen bond genoot, daarna om de banden met Italië weer aan te halen, was geheel en al zijn werk. Barthou praatte veel, en sommige van zijn uitingen, zooals die te Genève tegen Ge- nève, aan het laatste banket van de Volken bondspers, hebben aanleiding gegeven tot gerechtvaardigde kritiek, maar hij handelde ook, en stond elk oogenblik klaar om den trein te nemen voor een of andere nuttige onderhandeling. Dat en het ernstige nadeel door den aanslag te Marseille aan zijn poli tiek van toenadering tusschen Frankrijk en de Kleine Entente eenerzijds en Italië ander zijds toegebracht, maken dat zijn opvolger een moeilijken taak krijgt. De politiek wordt voortgezet. Natuurlijk zal die politiek worden voortge zet, en ook Mussolini blijft bereid in dezelfde richting voort te werken. De vraag is maar hoe het nu verder in Zuid-Slavië loopen zal, en of de regeering daar bij machte zal blij ken de opwinding onder de bevolking tegen Hongarije en Italië, waar de samenzweer ders vrij hun gang hebben kunnen gaan, en eenigszins ook tegen Frankrijk, waar de be waking van hun vorst zoo volstrekt onvol doende is geweest, te bezweren. Dit zal eerst over eenigen tijd beoordeeld kunnen worden, vooral indien, zooals te verwachten is, Duitschland voortgaat het vuurtje aan te blazen, in de hoop op een uiteenvallen van de Kleine Entente. Intusschen zal Pier re La- val, die de onderhandelingen met Italië reeds weer heeft aangeknoopt, maar die zich eerst in dit alles moet inwerken, een zwaren tijd hebben. Ook voor de inwendige Fransche politiek heeft de moord te Marseille groote beteeke nis gehad, nu als gevolg van de sancties die tegen de hooge politie-ambtenaren genomen moesten worden tevens de minister van bin- nenlandsche zaken, Albert Sarraut, is afge treden, en nu men van de gelegenheid ge bruik gemaakt heeft om Chéron, tegen wien als hoofd der justitie gegronde grieven gere zen waren om zijn gebrek aan energie bij het opsporen van de schuldigen in de zaak-Sta- visky en van de moordenaars van den raads heer Prince, eveneens te verwijderen. Een „repiatrage", een oplappen van een ministerie, tast altijd zijn kracht en zijn weerstandsvermogen aan. Daarom heeft pre sident Doumergue steeds zooveel moeite ge daan om te verhinderen dat het daartoe ko men zou. Nu het onvermijdelijk geworden was zijn de onderlinge verschillen, die in een kabinet van wapenstilstand tusschen de par tijen als gevolg van zijn gemengde samen stelling altijd voorkomen, ernstiger gewor den, omdat de vervulling van de opengeval len plaatsen niet aller goedkeuring weg draagt, en men is hier een beetje ongerust over hetgeen er gebeuren zal als de volgende maand de Kamers weer bijeenkomen. De splijtzwam aan het werk. In verschillende partijen is de splijtzwam aan het werk en staan de voorstanders van een voortzetting van den Godsvrede tegen over hen, die 't schipperen met de eigen be ginselen, dat er een noodzakelijk gevolg van is, slechts noode verdragen. De neo-socialis- ten, die zich door de aanwezigheid van hun leider Marquet nooit hebben laten weerhou den in meerderheid ertegen te stemmen, schij nen van plan hem thans maar heelemaal uit hun partij te zetten. De radicalen zullen op hun aanstaand congres te Nantes waar schijnlijk in meerderheid hun president Her- riot wel volgen, maar men acht het niet on mogelijk, dat een deel der linksche elementen zich afscheidt, en aansluiting zoekt bij het gemeenschappelijke front van de socialisten en communisten, met welke ze zich ten slotte meer verwant gevoelen dan met de behouden den van de nuances Tardieu en Louis Marin. Dit alles zou zich wel eens kunnen uiten in een vermindering van het aantal aanhangers van het kabinet in de beide Kamers. Grondwetsherziening. Het gevaar daarvoor wor it aanmerkelijk verhoogd, doordat president Doumergue van plan schijnt te zijn in de allereerste plaats zijn voorstel tot Grondwetsherziening er door te halen, en daarvoor de beide Kamers te Versailles in een congres te doen bijeenko men. Doumergue oordeelt dat het volstrekt noodig is het gezag van de regeering te ver sterken, en een van de middelen die hij daar toe voorstelt is den president van den minis terraad het recht te geven de kamer re ont binden zonder dat hij 't daartoe, zooals de grondwet thans nog voorschrijft eens is niet alleen met den president van de republiek, maai ook met aeïï senaat. Niet jen onrechte is hij van meening dat de houding van de Kamer, waar elk voorstel eindelooze discus sies en amendementen uitlokt, het voor een regeering vrijwel onmogelijk maakt nuttig werk te doen, Doordat de sterkste partij zoo wel in de Kamer als in den Senaat nog altijc die der radicaal-socialisten is, heeft een mi nister-president die mocht willen probeeren de Kamer naar huis te sturen al heel weinig kans daarvoor, de toestemming van den Se naat los te krijgen. Bovendien heeft de eenige keer dat hier een Kamer ontbonden is, die van 1877, door maarschalk Mac-Mahon, met het beruchte „ministère du seize mai" zulk een ongunstigen indruk achtergelaten, dat de ontbinding hier nooit, zooals in Engeland tot een normaal regeermiddel geworden is Drijft nu Doumergue toch zijn wil door, dan moet eerst in de beide Kamers een wet worden aangenomen, waarin verklaard wordt dat er aanleiding bestaat de Grond wet te herzien. Het verkrijgen van een meer derheid daarvoor vormt het voornaamste beletsel dat de regeering te overwinnen zal krijgen, want het verzet tegen een derge'ijke verklaring is in beide Kamers groot. De linksche partijen in de Chambre der Députés beschouwen het plan van Doumergue, de ontbinding in bepaalde gevallen gemakkelij ker te maken, als in zijn aard fascistisch, en zijn er daarom tegen. De Senaat ziet een deel van zijn invloed vervallen indien de president van den ministerraad voortaan het recht krijgt de Kamer te ontbinden zonder de tot dusver vereischte senatoriale goedkeuring, en het is dus zeer begrijpelijk dat de Senatoren er niet zeer warm voor gestemd zijn. Daatom zal het een zware haal zijn de wet die de procedure der herziening mogelijk moet ma ken in de twee Kamers erdoor te krijgen. De grief der linksche groepen. De grief van de linksche groepen in de Kamer dat president Doumergue door een ontbinding te vergemakkelijken den fasmsti- schen kant zou willen opgaan is in theorie niet zeer gegrond. Immers de grondwet schrijft voor dat op elke ontbinding binnen drie maanden nieuwe verkiezingen moeien volgen, en ze heeft dus de beteekenis van een beroep op de kiezers, om een tusschen regee ring en Kamer gerezen verschil van meening te Beslechten. Het beginsel is daarom zoo de mocratisch mogelijk. Mén moet echter wel degelijk rekening houden met de werkelijk heid. Vele Kamerleden .zijn dikwijls maar met een kleine meerderheid gekozen, en hun her kiezing is allerminst verzekerd. Een verkie zingscampagne is bovendien voor alle afge vaardigden een lastige, inspannende en vooral dure corvée, en het is hun verre van aangenaam daartoe gedwongen te worden voordat de vier jaar van hun mandaat, op de beëindiging waarvan ze het recht hadden ie rekenen, om zijn. Daarom is de kans groot dat, wanneer in een bepaald geval de regee ring met ontbinding dreigt, vele in de Kamer geneigd zullen zijn ze haar zin te geven, er. niet Bij hun oppositie te blijven, om maar voor die corvée te worden behoed. Het is dan ook zeker om te beschikken over een „stok achter de deur" dat de heer Doumergue de Grondwet in dezen zin gewijzigd wenscht te zien. Men kan hem daarin gelijk geven, maar het maakt het verzet van socialisten, com munisten en een aantal'radicalen begrijpe lijk, en tot zekere hoogte gewettigd. Zijn eenmaal de wetten in de beide Ka mers gevoteerd, dan zal de herziening zelf er ook wel doorkomen, al zal men rekening moeten houden met allerlei obstructie-pogin gen. Men kan dus voorzien dat het lot van Het gewijzigde kabinet in den loop van de volgende maand zal worden beslist. De vraag wat er zou moeten gebeuren in dien Doumergue eens gedwongen mocht worden heen te gaan, kan blijven rusten tot er omtrent de kansen daarop wat meer ze kerheid bestaat dan thans. I De beruchte aanvoerder der Macedonische terroristen, Vance Mihailoff, die een belang rijke rol in de voorgeschiedenis van den moord op den Joego-Slavischen koning Alexander te Marseille gespeeld moet hebben en die nu ook in Turkije in hechtenis is ge nomen, heeft een paar dagen vóór de ver schrikkelijke daad een buitengewoon inte ressant onderhoud met een Turkschen jour nalist gehad, waaruit duidelijk blijkt, hoe de mentaliteit van deze oproerlingen eigenlijk is, met wat voor taaie volhardingskracht zij voor het doorzetten van hun wanhopige denkbeelden vechten en op welke wijze zij met elkaar samenwerken. Het onderdrukken van de Macedonische vrijheidsbeweging, zoo zeide hij, heeft het Macedonische vraagstuk daarom nog niet den kop ingedrukt. Parabellum-pistolen en knallende zweepen kunnen de beweging niet om zeep brengen. De beweging zal eerst dan ophouden te bestaan, zoodra de Macedoniërs als een vrij volk in hun eigen land kunnen en mogen leven. Wij hebben doortastende mannen, die ook in de toekomst onder alle omstandigheden voor de vrijheid en onafhan kelijkheid van hun vaderland zullen vechten. Op de vraag van den Turkschen persman, of men zich voor geld bij de Macedonische Organisatie kon laten aanwerven, antwoordde Mihailoff veront waardigd „Zooiets bestaat bij ons niet. Wij betalen onze menschen niet. Geld heeft voor ons wei nig waarde, wij offeren ons op voor een denkbeeld. Lieden, die geld voor hun werk willen hebben, vinden geen plaats in onze rijendie worden doodeenvoudig doodgeschoten Is het waar, vroeg de journalist verder, dat u in den loop van de laatste twaalf jaar niet minder dan 25.000 menschen om het le ven hebt laten brengen? Mihailoff sprong van zijn stoel op. Wat? zei hij, wat? Ik zou 25.000 men schen hebben laten vermoorden?! En in den oorlog worden net zooveel menschen in een paar minuten door een enkel machinegeweer gedood Mihailoff vertelde dan verder, dat de Ma cedonische Organisatie ongeveer een millioen leden telt. Hijzelf kon niet naar Bulgarije te- rugkeeren, omdat hem daar de doodstraf wacht. Ben u nooit bang voor een moordaan slag? vroeg de journalist. Bang? antwoordde Mihailoff, bang! Waarom zou ik voor den dood bevreesd zijn? U moet toch ook sterven? Ja, maar waarschijnlijk een natuurlij ken dood! Bah! zei Mihailoff, ik beschouw het sterven in bed als een schande! Bent u nooit bang geweest? Ik zou moeten liegen, wanneer ik dat zou durven beweren. Neen. Af en toe kan men wel eens wat zenuwachtig worden. Maar zenuwachtigheid is een slechte raads man. Men moet immer oppassen. Was u erg afgemat op uw vlucht? Wel neen, in het geheel niet. Alleen waren onze k'.eeren aan flarden. Maar de vlucht was niet eens zoo moeilijk. Wij had den niet eens honger, want we hadden ge noeg brood, kaas en sardines bij ons. En in het gebergte was voldoende water. Meer konden we niet verlangen. Wat denkt u van de toekomst? vroeg de journalist nog. Van de toekomst? Ik ben er zeker van, dat wij de overwinning zullen behalen. Be slist!" Gezien echter de wijze, waarop de terro risten en revolverhelden in Europa worden aangepakt, zal het met Mihailoff en de tien moordenaars van Marseille voorloopig wel uit zijn Uit Kladno in Bohemen wordt gemeld, dat de schoone blonde Slavische vrouw, die in verband is gebracht met den aanslag op koning Alexander en minister Barthou, in deze stad heeft gewoond en daar verkoopster is geweest in een suiker- bakkerswinkel. Zij is kort geleden van haar echtgenoot gescheiden en thans wordt haar naam opgegeven als Marie Janous—Vondra- cek. De Kroaat dr. Peritsj, die te Luik is gear resteerd, verdacht van medeplichtigheid aan den moordaanslag op koning Alexander, heeft, naar uit het onderzoek is gebleken, 4800 francs opgenomen met een credietbrief, die was uitgegeven door een te Lausanne ge vestigde Zwitsersche bank Een lid van het comité der Oestasji's te Seraing, Anitsj ge naamd, was bij de uitbetaling aanwezig. De Roemeensche bladen melden, dat de politie een Franschman, een Bulgaar en een Kroaat heeft gearresteerd. De arrestaties zouden in verband staan met het drama van Marseille. Tien gearresteerde zwaar verdachten en 10 gearresteerde medeplichtigen achter slot en grendel in de verschillende landen- men schijnt een ziektegezwel in Europa's lichaam te kunnen opereeren ten bate van allen die rust en vrede wenschen. LIJST VAN POLITIEKE GEVANGENEN IN DUITSCHLAND. In een brief aan de redactie van de „Man chester Guardian" vestigen eenige lezers de aandacht op het feit, dat, ondanks de aan gekondigde amnestie bij den dood van Von Hindenburg, toch nog een groot aantal poli tieke gevangenen vastgehouden wordt. Zij noemen de volgende namen: Ernst Thai mann, die thans na negentien maanden arrest binnenkort voor het volksgerechtshof zal terechtstaan. Ernst Torgler. vrijgespro ken in het proces van den Rijksdagbrand; Carl von Ossietoki, vroeger redacteur van het pacifistische weekblad „Die Weltbühne"; dr. Carl Mierendorf, oud sociaal democra tisch rijksdaglid; Frits Küster, vroeger pre- sident van de Duitsche liga voor den vrede; dr. Hans Ritten, partijloos advocaat, die arbeiders voor de rechters in de jaren tus schen 1928 en 1932 verdedigde, dr. Theo Neubauer, een gewezen communistisch rijks daglid, wiens vrijlating eenige maanden ge leden beloofd is. (Dezer dagen is hij tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens valschheid in geschrifte. Red.) Ludwig Renn, de bekende schrijver. Onder hen, die als gijzelaars worden vast. gehouden worden genoemd: Else Steinfurth, echtgenoote van het com munistisch lid van den Pruisischen landdag, dat in Februari j.1. vermoord werd. Cen'a Beunier, wier echtgenoot ontvluchtte uit het concentratiekamp bij Dachau, haar zuster en een jong neefje; Annemarie Jacobs, een verpleegster en Cilly Nadsluy, de vrouw van een communistischen agitator. Zaterdag 27 October. HILVERSUM. 301 M. (VARA uitz.) 8.ur.pl. 10.VPRO- morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: De Flierefluiters olv. J. v. d. Horst, mmv. A. de Booy, zang en gr.pl. 12.— De Notenkrakers olv. D. Wins en gr. pl 1.45 Zenderverz. 2.— Filmpr. M. Sluyser. 2.15 „Hernani", opera van Verdi (op gr.pl.) 3.Econo mische causerie J. W. Matthijsen. 3 20 Klein VARA-Ensemble olv. F. Bakels. 4.— Rep. uit een groote radiofabriek. 4.30 Verv. ensemble concert. 5.— Cor Steyn, accordeon en JJ. Vogel, piano 5.10 Vervolg ensembleconcert. 5.30 Literaire causerie A. M. de Jong. 5.50 Verv. accordeon en piano. 6.Gr.platen. 6.30 De Krekeltjes, olv. Leida Hul- scher. 7.— Friesche uitz. 8.— Herh. SOS-ber. 8.03 Gr.pl. 8.30 Bonte Avond, mmv. VAR A-orkest olv. H. de Groot, de Flierefluiters olv J. v. d. Horst, de Notenkrakers olv.' D. Wins, Joh. Jong en Cor Steyn, piano, R. Bresser, cello, J Mulder, saxofoon en L. Blom, alt viool, Lombardo, bariton, Coos en Polly Speenhoff, liedjes en VARA- tooneel olv. W. van Cappellen. In de pauze'sVaz Dias en VARA- Varia. 11.30—12 Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz.) 8—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestcon cert en gr.pl. 2 Voor de jeugd. 2.30 Gr.pl. 3.-4.— Kinderuur. 4.15 Gr.pl. 5Schlagermuziek en gr.pl. 6.20 Causerie. 6.45 Gr.pl. 7 15 Lezing en gr.pl. 8.— Orkest concert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Cau serie. 9.05 Orkestconcert. 9,15 Radiotooneel. 9.45 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gr.pl. 1045 Schlagermuziek. 11.3012.Gra- mofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.05 Le zing 11.20 Gr.pl. 12.05 BBC-Nor- thern Orkest olv. Morrison, m.m.v C Locke, fluit. 1.20 Commodore Grandorkest olv. H. Davidson. 2.25 Het Belfaster Omroeporkest olv. E G. Brown. 3.20 Orgelspel H. Ram- say. 3.50 BBC-MicTland-orkest olv. H. F. Clark. 4.35 „Songs from the films", gevar. procrr. 5.35 't Casani Club Dansorkest oiv. Ch. Kunz. 6.20 Ber. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch Intermezzo. 7.20 Actueele uitz. 7.50 BBC-orkest olv. J. Lewis, mmv. E. Hannevig, sopraan. 8.50 Variété-progr. 9.50 Ber. 10.20 Amerikaansche muziek olv. S. Ro- binson. 11.20—12.20 Dansmuziek door Ambrose en zijn Band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M 7 20 en 8.20 Gr.p'. 12.20 Symph.- concert olv. Letombe. 3.20 Assoc. des Concerts Lamoureux. 8.20 „La périchole", operette van Offenbach. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 —1.20 Concert uit rest. Wivex. 1 50—2.20 Gr.pl. 2.50—4.50 L. Preil en zijn orkest. 6.50 Opera muziek, mmv. jet Omroeporkest, koor en solisten. 8.10 Strauss-con- cert olv. Mahler. 9.Omroep orkest olv. Mahler 9.45 Banjosoli. 10.2011.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. 6.35 Omroepkwintet. 9.35 Viool- en pianoconcert. 11.2r Blaasconcert o. I. v. Heiprich. 1.20 Gr.pl. 3.20 Or- pkestconcert. 6.20 Bonn'sche Madri- gaalvereen. olv. Kökeler. 7.35 Con cert mmv. orkesten, koren en solis ten olv. G. Kneip. 10.20 Dansmu ziek. 11.20-12.35 „Funkbrettl", 1 manuscript van I. Hesse. ROME, 421 M. 8 05 „La fille du- régiment", opera van Donizetti. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Omroeporkest olv. Gason. 1.30—2.20 en 6.40 Gr.pl. 8.20 Symphonie concert, (opera-progr 10.30—12.20 Dansmuziek. 484 M.; 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Omroep! orkest olv. Gason. 5 20 Debussy- concert. 6.35, 7.20 en 8.20 Gr.pl. 8 25 „Polyphème", van A. Samain, mmv. solisten, koor en orkest o.l.v. André. 9.25 Gr.pl. 9.35 Omroep- orkest olv. Gason. 10.3012.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 „Dur gegen MolP, con. eert door Hans Bund en zijn orkest. 9 20 Ber. 8.50 Causerie. 10.05 Weerber. 10.20—12.15 Dansmu- ziek. Lijn 1: Hilversum- Lijn 2: Huizen. Brussel 19.2024. Zondag 28 October. HILVERSUM, 301 M. (8.30 10.en 5.8.VARA, de VPRO van 10.-12.— en de AVRO van 12.-5 en 8.—12.— uur). 8.30 Gr.pl. 8.35 Tuinbouwpr. S. S. Lan- tinga. 9.— Voetbalnieuws. 9.30 Gr. pl. 9.45 A. Pleysier: De kreet om arbeid. 10— Kerkd. v. d. Vereen, v Vrijz. Herv. te Arnhem. Spr. ds. D. A. Vorster. 12.— Uurslag en klokkenspel v d. Domtoren te Utrecht. 12.01 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Orgelconcert P. Palla, mmv. Hilde Jager, zang en B. Lensky, viool. 1.30 Gr.pl. 2.— Boekenhalfuur dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Onbekend. 3.30 Omroeporkest olv. A. van Raalte. 4.30 Gr.pl. 4.45 Vaz Dias. 5 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 5.30 C. A. 't Hart: Cultureele schade der werkloosheid. 5.50 Verv. orkestconcert. 6.— Voet balpr. 6.20 Vervolg orkestconcert. 6.45 „Menschen zonder werk", scène's van W. Kwecksilber, mmv. het VARA-tooneel olv. W. v. Cap pellen. 7.30 Vervolg orkestconcert. 8— Vaz Dias. 8.15 Concert door H. Bauer, piano, m. m. v. het Om roeporkest olv. A. van Raalte 8 50 Uit Frankfort a. M.: Omroeporkest mmv. Marcel Wittrisch, tenor. 9.30 Radio-Journaal. 9.45 Het AVRO- Aeolian-orkest. 10.15 In hel restau rant „Au dodu Dindon". 10.30 Verv. concert. 10.45—12.Gr.pl. HUIZEN, 1875 M. (8.30-9 30, 12.15-5.- en 7.45-11.- KRO de NCRV van 9.30—12.15 en 5.— 7 45 uur). 8.30 Hoogmis. 9.30 Ge wijde muziek. 9.50 Kerkd. uit de Geref. kerk te Rotterdam. Voorg. ds. J. A. Tezelaar. Hierna gewijde muziek. 12.15 Gr.pl. 1.Lezing. 1 20 Schlagermuziek. 2.10 Lezing. 2.30 Orkestconcert 3.20 Gr.pl. 3.30 Voordr. 3.40 Verv. orkestconcerr. 4 30 Ziekenhalfuur. 5.— Chr. Da meskoor „Looft den Heer", olv. P. Pul, mmv. N. van Beelen, orgel en J Bekkers, begel. 6— Kerkd. uit de Ned. Herv. kerk te Katwijk aan Zee. Voorg. ds. P. Bras. Na afloop orgelspel. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Po pulair concert. 9.— Symph.-concert. 10.— Populair concert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gr.pl. 10.4011. Epiloog. „KRACHTBROOD" TE KOOP. In Duitschland zal een nieuw soort brood worden gebakken, namelijk melkeiwitbrood, „het Duitsche krachtbrood". Voor dit brood wordt krachtens een vrij willige overeenkomst met alle betrokkenen 2 'A poedermelk aan het meel toegevoegd. Het brood mag slechts verkocht worden in zaken, waar ook gewoon brood verkrijgbaar is, zoodat de koopers niet gedwongen wor den melkeiwitbrood, dat iets duurder is, te betrekken. Tot dusver zijn reeds 18.000 aan vragen ontvangen om melkeiwitbrood te mogen bakken. RADICAAL-SOCIALISTISCHE PARTIJDAG TE NANTES GEOPEND. De radicaal-socialistische partijdag te Nantes is gister geopend. Na de begroe tingsrede van den secretaris-generaal wer den onmiddellijk vier commissies gevormd, de commissie inzake de staatshervormingen, de commissie voor buitenlandsche zaken, dë economische commissie en de commi'ssie voor binnenlandsche zaken. En vijfde speci ale commissie zal zich bezighouden met de uitwerking van een partijverklaring, welke aan het slot van de conferentie aan de ple naire vergadering ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Er werd besloten zich allereerst bezig te houden met de hervormingsplannen van oumeigue. De desbetreffende commissie behandelde onmiddellijk het belangrijkste punt van de agenda. Na uitvoerige debatten werd het rapport van den rapporteur Cornu aangenomen, waarin het behoud van de bij zondere rechten van den senaat wordt aan bevolen. Een sub-commissie kreeg opdracht een desbetreffende resolutie uit te werken welke aan de plenaire vergadering zal worden voorgelegd Deze sub-commissie zal verder een voorstel indienen, waarbij de senaat in den vervolge de staatsbegrooting automa tisch voor 1 December ter bespreking ont vangt, zelfs, wanneer zij in de kamer nog niet in haar geheel is aangenomen. In de zitting van gistermiddag verwacht te men algemeen, dat Herriot zijn stand punt zou bepalen met betrekking tot de her vormingsplannen. De voorzitter der partij stelde een definitief standpunt-bepalen ech ter uit tot na het slot van de algemeene debatten. Hij verklaarde, dat hij natuurlijk een dezer dagen spreken zou, maar eerst dan, wanneer het er om zou gaan belang rijke en verantwoordelijke besluiten te ne men. Herriot droeg daarop het voorzitter schap over aan den voormaligen premier, Chautemps, die onmiddellijk den rapporteur voor de hervormingskwestie het woord gaf. Een zeer vreemd ongeluk, dat aan twee menschen het leven heeft gekost, heeft zich op den Eiffeltoren voorgedaan. Op een hoogte van bijna twee honderd meter zijn twee werklieden die aan de lift reparaties verrichten, gestikt. De beide mechaniciens waren eerst laat in den avond naar boven gegaan om een spoed- herstelling aan één der liften te volbrengen. Omstreeks midderbacht hebben zij van het werk in de groote koude wat willen uitrusten in één der „onderkomens" die op verschillen de hoogten als schuilplaatsen zijn aange bracht. Zij beginnen de onvoorzichtigheid, een cokespot aan te leggen en het poortdeurtje van de schuilplaats dicht te doen. De beide mannen, waarvan de één bij de zestig was en de ander de zestig reeds had overschreden, hebben zich vermoedelijk een oogenblik ter ruste gelegd en zijn weldra ingeslapen onder den invloed van het zich ontwikkelend stikstofgas. Omstreeks twee uur ging men ongerust worden over het niet terugkeeren der werk lieden, terwijl ook de lift niet terugkwam.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6