De heks var» Wirislea ILLEGALE DRUKKERIJ TE WEENEN GESLOTEN. Twintig Marxisten door politie gearresteerd. DE ZAAK-HAUPTMANN. Bezwarende verklaringen- BRAND IN EEN MIJN. In Italië. VOORZITTER O. S. P. VOOR HET HOF. Verdacht van opruiing:. PLANNEN TOT VEREENIGING VAN BEVERWIJK EN WIJK AAN ZEE EN DUIN. OLIVER TWIST IN HET ALKM. BIOSCOOPTHEATER. van May Wynne. Dick Morrice krijgt zijn belooning. (Wordt vervolgd) Men begaf zich naar boven en vond bij ope ning der schuilplaats de beide lijken. De geneesheer van den politie-hulpdienst inmiddels met de ademhalingstoetsellen aan gekomen, kon slechts vruchteloos werk doen De door de sociaal-democraten uitgegeven illegale „Arbeiterzeitung", die den laatsten tijd in toenemende mate werd verspreid, werd tot nog toe in Bruenn gedrukt en van daaruit naar Oostenrijk gesmokkeld. Thans had even de partijleiding te Bruenn besloten, het blad in Oostenrijk zelf te laten drukken. De Weensche politie heeft dit plan echter verijdeld. Donderdagmorgen deed de Ïolitie een inval in een kleine drukkerij in et veertiende Weensche gemeentedistrict, waar men inderdaad de reeds vervaardigde matrijzen der „Arbeiterzeitung" vond en ook talrijk ander Marxistisch porapagandama- teriaal in beslag kon nemen. De drukkerij werd door de politie gesloten, terwijl twintig sociaal-democraten werden gearresteerd. Uit hun verklaringen bleek, dat de partijleiding in Bruenn het smokkelen van de bladen te duur vond en daarom po gingen had gedaan haar illegaal blad in Weenen zelf te laten drukken. BRANDSTICHTING IN OOSTENRIJKSCH DORP. In het Neder-Oostenrijksche plaatsje Oberkreuzstaetten heeft de beruchte in breker Sailer gisternacht vier boeren hofsteren in brand gestoken. Tijdens de algemeene verwarring pleegde hij een inbraak in eenige woningen. Een groot aantal gendarmes en talrijke met jacht geweren gewapende boeren hebben de bosschen omsingeld, daar het vermoeden bestaat dat de dader zich daar verbor gen houdt. MIJNONTPLOFFING IN BELGIE. Twee dooden, vier gewonden. Gisteren heeft zich in de mijn Trien- Kaisin te Mentilly-sur-Sambre op een diepte van 535 M. een ernstig ongeluk voorgedaan. Bij het afschieten van pa tronen ontstond een ontploffing, ten gevolge waarvan een arbeider ge huwd en vader van 7 kinderen zoo ernstig gewond werd, dat hij spoedig na in het ziekenhuis te zijn opgenomm, overleed. Een tweede arbeider werd door den luchtdruk opgenomen en oen eindweegs weggeslingerd. De man sloeg op de vlucht doch koos helaas een ver keerden uitweg. Hij is door koolmono- cyde gestikt. Ten Hotte werden nog vier arbeiders ernstig gewond naar het zie kenhuis overgebracht. BOM ONTPLOFT TE HAVANA. In de binnenstad van Havana is een groote bom ontploft. Twee voorbijgan gers zijn gewond. BOMMEN ONTPLOFT TE SAN SEBASTIAN. Volgens uit Spanje ontvangen berich ten zijn gisternacht te San Sebastian on- geregelheden voorgekomen. Er zijn verscheidene bommen ontploft, ten ge volge waarvan zeven personen om het leven zijn gekomen. VALSCHE MUNTER GEARRESTEERD. De politie van Santiago heeft den Ar gentijn Eduardo Muriani gearresteerd, die valsche muntstukken van een peso zou hebben vervaardigd, waarvan groote hoeveelheden in omloop zijn gebracht. EEN VOORSPOEDIGE FAMILIE. Uit Akron in den staat Ohio wordt gemeld, dat de 30-jarige mevrouw Bar- ney Coates, van wie uitdrukkelijk wordt medegedeeld, „dat zij nog niet breit en zeer veel van dansen houdt", gister ochtend ontwaakte als grootmoeder. Zij ontving nl. een telegram van haar 13- jarige gehuwde dochter mevrouw Marshall Satterly uit Duncan in den staat Kentucky, dat deze bevallen was van een gezonde jongen. De overgroot ouders van de baby zijn 49 en 50 jaar oud en de bet-overgrootouders, die bei den nog nabij Duncan in leven zijn, alle bei 71 jaar oud. Uit Flemington wordt gemeld, dat dr. Condon, die des nachts bij het kerkhof het losgeld heeft uitgekeerd, meer dan een uur men rlauptmann heeft gesproken, waarbij hij dezelfde woorden en zinnen gebruikte als „John in den nacht, dat het losgeld werd uitgekeerd. Condon is er van overtuigd, dat rlauptmann en „John" identiek zijn. De be langrijkste getuige voor het alibi van Mauptmann, Joseph Furcht, die verklaard nao, dat rlauptmann den dag van de ont voering had gewerkt, verklaarde thans zich vergist te hebben. In de mijn van Particara bij Pizarc in Ita- k '5 ï.and uitgebroken- Ondanks de uitge breide blusschingspogingen greep het vuur snel om zich heen. Men sloot derhalve de in gangen van de mijn, teneinde het vuur te doen verstikken. Na verscheidene uren drongen eenige arbeiders de mijn binnen. Zij werden tengevolge van het instorten van een mijn gang bedolven. Vier arbeiders werden ge dood, verscheidene anderen licht gewond OUchtsnaken HAAR SCHOONZUSTER BESCHOTEN. De rechtbank te Den Bosch heeft gis teren uitspraak gedaan in de strafzaak tegen mej. M. van B. uit Oss, thans gede tineerd, die terecht heeft gestaan, omdat zij op 23 Juli te Oss getracht heeft haar schoonzuster, mej. Ch. P. van E. van het leven te berooven door op korten af stand op haar eenige revolverschoten te lossen, welke evenwel hun doel mi6ten doordat mej. van B. ter zijde sprong. De officier van justitie had twee jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde haar tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden onvoorwaardelijk en zes maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. DE MOORDZAAK TE UDEN. De rechtbank te Den Bosch deed gis teren uitspraak in de strafzaak tegen den 18-jarigen J. A. M. L. uit Uden, die terecht stond terzake, dat hij op 8 No vember van het vorig jaar te Uden op zettelijk en met voorbedachte rade J. Lammers van het leven had berooid door hem de keel dicht te knijpen, ten gevolge waarvan deze overleed. De officier van justitie had wegens doodslag twee jaar gevangenisstraf ge- eischt en ter beschikking stelling van de regeering. De rechtbank heeft hem gister wegens mishandelin, zwaar lichamelijk letsel, den dood tengevolge hebbende, veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf met af trek der prefentieve hechtenis en ter beschikking stelling van de regeering. MET EEN MES GESTOKEN. Gister werd voor de rechtbank te Den Bosch voortgezet de behandeling van de strafzaak tegen een 19-jarigen landbou wer H. C. H. uit Nistelrode, wien ten laste was gelegd, dat hij op 13 Februari te Heesch P. v. d. Berg met een mes had gestoken. De verdachte had voor de po litie en den burgemeester van Heesch een volledige bekentenis afgelegd, doch voor de rechtbank had hij zijn beken tenis ingetrokken. Hij beweerde door de politie mishandeld te zijn en daarom bekend te hebben. De officier van justitie, thans requisi toir nemend, hield hem aan zijn vroe ger afgelegde bekentenis en eischte een gevangenisstraf van twee maanden. De politierechter te Haarlem veroordeelde op 8 Juni j.1. den voorzitter der O.S.P., P. J. Schmidt wegens opruiing tot een gevan genisstraf van drie maanden. Hem was ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 16 Maart 1934 te Zaandam in een openbare vergadering waarin hij als spreker optrad, ten aanhoore van het aldaar aanwezige publiek, dus in het openbaar, mondeling heeft opgeruid tot het misdrijf van doodslag, althans tot het plegen van een strafbaar feit en tot geweldadig optre den tegen het openbaar gezag, door de vol gende woorden te spreken: „Ik kan hier niet alles zeggen, omdat de politie in de zaal aanwezig is, maar als jul lie goed luisteren dan begrijpen jullie mij wel. Het proletariaat is momenteel onge wapend en zou bij een eventueele opstand staan vóór de kanonnen en machinegeweren. Maar als vandaag het mobilisatiebevel af komt, dan is de zaak veranderd en is het proletariaat niet ongewapend meer. Zij staan dan niet vóór de kanonnen en ma chinegeweren, doch dan staan zij er achter en het kapitalisme hier misschien voor. Be grijpen jullie mij?" Évenals in eerste instantie werd verd. ver dedigd door mevrouw mr. de Ruyterde Zeeuw. President van het Hof was mr. Lewe van Nijenstein. Het O.M. werd waargenomen door den procureur-generaal mr. D. Reilingh. Op de vragen van den president zeide verd., dat hij in beroep was gekomen, omdat hij met het vonnis niet tevreden is. De eerste getuige is een agent van politie, die de vergadering had bijgewoond en pro ces-verbaal had opgemaakt. Het bleek, dat het proces-verbaal pas een maand nh de vergadering, nl. op 16 April was opgemaakt. Op 24 April is Schmidt eerst gehoord. President: Heeft U op de vergadering aanteekeningen gemaakt? Getuige (aarzelend): Neen... dat niet! M'n collega President (kort): Dat zullen we van Uw collega wel hooren. Het bleek, dat getuige de passage later „uit het hoofd" heeft aangeteekend. President: Hoe lang duurde de vergade rt"^ Getuige: Twee uur. President: Dan hebt U een goed geheu- gen. Verdedigster: Hoe luidde het slot van de redevoering? Getuige wist dat niet meer, doch hij hield vol, dat de tenlaste gelegde passage of „woorden van gelijke strekking" door verd. zijn gebruikt. Een tweede rechercheur weet óók zeker, dat Schmidt de bewuste woorden heeft ge sproken. Hij heeft echter maar enkele aan- teekeningeh n a de vergadering gemaakt. Pres.: „Waar heeft de spreker het over gehad?" Get.: „Over België, Oostenrijk, Frankrijk en Nederland". Verdedigster: ,Voor den politierechter hebt U over Oostenrijk heelemaal niet gepraat". Dan wordt de voorzitter der afd. Zaan dam van de O.S.P. gehoord. Hij geeft inlichtingen over het gesproke ne op de vergadering. Verdachte vraagt dan of hij een verkla ring mag afleggen. Verd. zeide dan, dat de discussies op de vergadering te Haarlem niet agitatorisch was. Spr. heeft slechts bezwaar gemaakt te gen de stelling, dat het [proletariaat nóóit de overwinning kan behalen door wapenge weld. Mijn bedoeling, aldus S., was geheel anders, dan in de geïncrimineerde woorden werd uitgedrukt. In mijn woorden lag niets strafbaars. Pres.: „Daar zullen wij wel over oordee- len. U hebt dergelijke woorden toch gespro ken?" Verd.: „Ja, maar ze zijn geheel uit het verband gelicht. Requisitoir. Het woord is dan aan den procureur-ge neraal Mr. D. Reilingh. De verdachte heeft gezegd, dat het pro letariaat bij een eventueele mobilisatie in het txzit van wapenen zal zijn en hij bedoelde daarmee, dat het proletariaat daarvan tégen de regeering gebruik zou kunnen maken. Spr. acht de opruiing bewezen, hij requi- reerde bevestiging van het vonnis van den politierechter (drie maanden gevangenis straf). De verdedigster Mevr. Mr. de Ruyter de Zeeuw lag er den nadruk op dat het proces-verbaal op een zeer gebrekkige wijze tot stand is gekomen. De rechercheurs heb ben tijdens de vergadering geen enkele aan- teekening gemaakt het eigenlijke verbaal kwam pas veel later tot stand. Het verband van de tenlaste gelgde passa ge geeft de doodslag voor de beoordeeling van de strafbaarheid. Er is op de vergade ring slechts getheoretiseerd over de aanvaar ding van het geweld bij den klassenstrijd Openbare beraadslaging is niet verbodeg. PI. concludeerde tot vrijspraak, subs. ont slag vai. rechtsvervolging. Nadat Schmidt nag van het laatste woord gerbuik heeft gemaakt, werd de uitspraak bepaald op 8 November. NU ONTVANGT GE EEN GRATIS PROEFFLACON KRUSCHEN SALTS BIJ ELKE FLACON VAN f 1.60, DIE GE KOOPT. Uw apotheker of drogist heeft nu een beperkt aantal Reuze Pakken Kruschen Salte. U ontvangt dus nu meer Kruschen voor hetzelfde geld. Kruschen Salts is over de geheele wereld bekend als het rheumatiek-middel bij uitnemendheid. Nergens kent men een middel evengoed als Kruschen, geen, dat even goede re sultaten geeft. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koo- pe daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenlandsche verpakking, doch uit sluitend in ongeschonden Hollandsche verpakking met den naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij op verpakking en etiket van de flacon gedrukt. TxwuHciaat Tlieuws B. en W. van Beverwijk hebben prae-advies uitgebracht op een door den raad ingediend verzoek, waarin het college wordt uitgenoo- digd zijn zienswijze kenbaar te maken over de vraag of het aanbeveling zou vérdienen, indien de raad eert verzoek tot de Kroon zou richten, strekkende tot vereeniging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. B. en W. deelen den raad mede, dat zij na ernstig beraad .overtuigd zijn van de wen- schelijkheid om dezen stap zonder verwijl te doen en bieden ter vaststelling een ontwerp- adres aan. Indien de raad zich met den inhoud van dit ontwerp kan vereenigen, stellen B. en W. voor te besluiten een beroep op de Kroon te doen zoodra ook de raad van de gemeente Wijk aan Zee en Duin van een ge lijk gevoelen blijk geeft. Indien dit het geval zou zijn, zou het door beide gemeenteraden gezamenlijk verzenden van dit adres de meest doeltreffende vorm zijn. B. en W. noemen het wenschelijk den onzekeren toestand als gevolg van de vereenigingsplannen ontstaan, spoedig tot klaarheid te brengen. B. en W. gelooven, dat de ingezetenen van de beide gemeenten van een eventueele vereeniging geen nadeel van beteekenis hebben te duchten. In elk ge val zou zulks niet opwegen tegen de zeer groote gemeenschappelijke belangen, die door de samenvoeging krachtig zullen worden ge diend. BURGERVLOTBRUG. In een daartoe gehouden vergadering van de plaatselijke vereeniging „Nut en Ijs bond" werden als bestuursleden gekozen de heeren J. Ploeger, P. Geusebroek en Th. Nanne. Tot bode der vereeniging werd benoemd de heer J. Koopman. HEILOO. Bazar in de evangelisatie. In tegenwoordigheid van vele genoo- digden had Woensdagmiddag 3 uur in het vriendelijk kerkgebouw van de herv. evange lisatie de opening plaats van de bazar. De voorzitter, de heer H. van Westrienen liet zingen Psalm 68 10 en bracht hulde aan de dames die het initatief hadden geno men en bracht dank aan hen die de bazar steunden. Daarna werden de stands en at tracties bezichtigd. De theeschenkerij had reeds dadelijk bezoek. Ouderavond in het Brunogebouw. Woensdagavond werd in het Brunoge bouw een z.g. Ouderavond gehouden, waar bij waren uitgenoodigd mannelijke jeugd- vereenigingen. Nadat de directeur van het jeugdwerk welkom had geheeten, gaf hij het woord aan den nieuwen rector van het St. Willebordusgesticht. De heer J, J. Boon behandelde de taak der ouders, der onder wijzers en die der kerk. Alleen samenwer king kan het jeugdwerk ten goede komen. Medewerking verleende het Dubbel-Man nenkwartet „Ons Genoegen", terwijl een strijkje de gezelligheid nog verhoogde. ZIJPE. Vacature gemeenteraad. De voorzitter van het centraal stembu reau alhier heeft, wegens niet-aanneming der benoeming door den heer M. Roozing, tot lid van den raad dezer gemeente (vac.- C. Smit) benoemd verklaard den heer W. Eriks te 't Zand. BERGEN. Den len November zal het de dag zijn waarop vóór 25 jaar den heer K. Beets in onze gemeente bij het onderwijs werd aan gesteld. E>it heuglijke feit wil de burgerij niet on opgemerkt voorbij laten gaan, waartoe dan ook een comité zich heeft gevormd om dien dag voor den heer Beets tot een feestdag te maken. Te 10 uur zal hij op feestelijke wijze in de school verwelkomd worden, terwijl tusschen 11 en 12 uur v.m. gelegenheid bestaat den heer Beets te complimenteeren. Zeker zal menig oud-leerling, vriend en bekende van dlze gelegenheid gebruik willen maken. Gistermiddag werd hooibroei ontdekt bij de boerderij van den heer Swakman aan de Voert. De brandweer die spoedig ter plaatse was, slaagde er in de hooiberg uit elkander te gooien en de brand te blusschen. BOVENKARSPEL. Op de veiling van de bloembollenvei- lingsvereeniging „Westfriesland" bleef de handel voor de gladiolen zeer stug. De mini mumprijs was door het bestuur bepaald op 20 cents voor maat 1012 en 35 cents voor maat 12. Ondanks den lagen minimumprijs draaiden toch nog enkele partijen door. EGMONDBINNEN. Bij enkele candidaatstelling werden ge kozen tot voorzitter van den Sammerspolder, ter vervanging van den heer W. Ligthart, die niet meer herkiesbaar was. de heer N. de Wit te Rinnegom, en tot bestuurslid de heer C. de Waard te Egmond aan den Hoef. Het bestuur benoemde voor één jaar tot secretaris-penningmeester den heer J. Apel- doori} Wzn. Uiittutieuws In tegenstelling met het gebruikelijke pro gramma, waarop het sensationeele de voor naamste plaats is toegewezen, vraagt het A.B.T. voor de eerstvolgende week met in gang van hedenavond aandacht voor een film van een heel andere genre, waarin het sensationeele wel niet geheel ontbreekt (zoo min als trouwens in een zeer groot aantal andere rolprenten), maar die daarom toch nog niet met „sensatie" kan worden bestem- Als hoofdnummer zal namelijk gedraaid worden „Oliver Twist", een film die geschre ven is naar het beroemde boek van den bij jong en oud bekenden Engelschen schrijver Charles Dickens. Het scenario volgt het boek vrijwel op den voet, maar hier en daar heeft de samensteller ervan zijn fantasie natuurlijk even den vrijen loop gelaten, mis schien alleen om een beter speelbaar verhaal te krijgen, misschien ook om meer spanning te krijgen. Maar hoe dan ook, de Nederland- sche tekstbewerking van Simon B. Stokvis geeft een zeer aantrekkelijk verhaal, dat, in Beeld gebracht door een keur van spelers, niet zal nalaten indruk te verwekken bij den toe schouwer. Ter oriënteering herinneren we nog even, dat het verhaal weergeeft de ervaringen van een in een „werkhuis geboren knaap; wiens moeder onmiddellijk na zijn geboorte over leed Door kruiperij van de baker raakte de iongen in handen van menschen, die alles behalve het goede met hem voor hadden: mishandelingen e.d. hadden geregeld plaats, zoodat de jongen, dien men Oliver Twist had genoemd, in arren moed» vluchtte naar Lon den, waar een man zich over hem erbarmde, zooals het heette, maar wiens verlangen er in werkelijkheid naar uitging om van den knaap een dief en zakkenroller te maken. Dat het niet zóó droevig was, was te danken aan de tusschenkomst van een boekverkoo- per, die hem een inderdaad liefderijk onder dak verschafte en van wien later bleek, dat hij Oliver's grootvader was. Een dertiental spelers maakte van dit ver haal, waaraan zooals gezegd, sensationeele momenten niet ontbreken, een filmwerk, dat zeker niet zal nalaten vele bezoekers te trek ken. 'JmiUetm 23) „Hij is niet doodelijk gewond", merkte Ainslie op. „Laten wij hem naar bed dragen en het bloeden stelpen. Later kunnen wij dan den chirurg uit de stad halen, die hem met genezenden balsem verbinden kan. Een kra nig soldaat is hij. Ik wilde wel, dat hij tot de onzen hoorde, inplaats van de dienaar te zijn van opstandige onderdanen en van een onbeschaamd overweldiger". De oogleden van den gewonde trilden. Verraden!" mompelde hij, „en door Dick Morrice! Wee mij!... Dat grieft mij nog het diepst!... Mijn vriend, Dick Morrice. Dit waren woorden, die althans eén, die ze hoorde, zich weer herinnerde, toen hij la ter in de hall van kasteel Pontefract luide geprezen werd door zijn nieuwe vrienden Hij trachtte enkel aan Barbara Carcroft te denken en hoe die hem zou toelachen, toen hij langzaam de trap naar den Ronden To ren beklom naast Ainslie en kolonel Aikton, om de koninklijke vlag op kasteel Pontefract Barbara. zou blij zijn, als zij hoorde van de rol, die hij had gespeeld. Dien volgenden morgen zou hij de belooning van haar lip pen krijgen. Zou hij dan de vier woorden van smart vergeten hebben: „Mijn vriend, Dick Morrice!" Dit is zeker: géén vervloeking kon hem dieper getroffen hebben. HOOFDSTUK XII. „Maar ze moesten jou tot gouverneur van Pontefract hebben gemaakt!" Barbara sprak met grooten nadruk, maar Morrice lachte. Wat gaf hij om een gouveneurschap, op het oogenblik, dat hij naast zijn verloofde zat in de nis van het groote erkervenster, dat den hall van Rettesley Manor verlicht te, en zag, hoe het zonlicht speelde op de glanzige krulletjes, die aan weerskanten van een blozend gezichtje hingen, waarvan de schoonheid nog verhoogd werd door een rijk kleed van narciskleurig satijn met kost baar kanten kraag, echter laag genoeg uit gesneden om de blankheid van den bals te doen uitkomen, terwijl een paar rozen, op de borst gespeld, nog des te meer bekoring ver leenden aan de lieflijke verschijning, zoo schoon verlicht door het gekleurde venster glas. „Ik ben een veel te luchthartige persoon lijkheid voor zulk een groote waardigheid!" zei hij. „En wat heb ik gedaan om het te verdienen, liefste, daar jouw vernuft den bal heeft voortgestuwd naar een eenig suc ces!" Hij vatte de gebruinde hand, die groot genoeg was voor zulk een schoone jonge dame en harder dan men dit verwacht zou hebben, en kuste die zóó vurig, dat daaruit wel bleek, hoe Barbara haar belofte van be looning was nagekomen. Openlijk waren deze beiden dan ook ver loofd, ofschoon ze een vreemd paar vorm den. Bij tijden vroeg Morrice zich af, of zijn ver loofde ook soms een dwaallichtje van de vennen was, zoo onverklaarbaar en raadsel achtig kon Barbara wezen en dan weer ineens zoo vurig in haar teederheid, dat haar roode lippen ongevraagd de zijne zochten, terwijl zij hem vroeg, met tranen in de stem, of zijn liefde wel echt en oprecht gemeend was. „Want, o", placht zij dan te zeggen, „ik ben zoo geheel verschillend van Marjo- rie, of eenig ander jong meisje, waarvan ik ooit gehoord heb!" „Dat is waar" gaf hij toe en bood haar den schouder, dat zij daar het donkere hoofdje tegen kon laten rusten en hij mis schien in staat zou zijn het geheim te door gronden van die lichtbruine oogen, „want nooit heb ik zoo'n lief, aardig, beminnelijk schepseltje gezien!" Zij lachte met groote minachting voor zichzelve. „Dit zou dus Barbara Carcroft beschrij ven?" riep zij, „maar dan ken je haar niet zult haar misschien ook nooit kennen! Kon ik maar heel mijn leven de-rol blijven spelen van stemmige Barbara en tevreden zijn met liefde en de zedige waardigheid van een landvrouwe. Maar wil je wel gelooven, Dick, dat zulk een visoen mij vreemd-ruste loos maakt? Ik zou niet kunnen aarden in zulk een atmosfeer, maar zou al gauw de vormelijke grenzen der conventie overschrij den en en Zij wendde het gelaat af en verborg haar gezichtje tegen zijn mouw. „Och, wat ben ik toch dwaas!" snikte zij. „Houdt mij maar dicht tegen je aan, Dick, want liefde is het beste en ik, ik moest tevre den zijn, want een meisje, dat zoo wispel turig is, zal de liefde den rug toekeeren, en liefde is het beste!" En Dick Morrice, die niet vergeten had de kunst om een mooi meisje het hof te maken, zelfs niet in de enge, sombere atmosfeer van de Puriteinsche gelederen, deed zijn best om haar te overtuigen van de waarheid van die woorden. Zoo dwaalden zij dus van kasteel Ponte fract naar dat zelfzuchtig gebabbel, dat steeds weer bekoring heeft voor geliefden, en ongetwijfeld droegen de plek en het uur nog bij tot de betoovering van het oogenblik, daar het licht van de avondzon prachtig rood door het venster viel, terwijl er een heerlijke bloemengeur binnenstroomde, die al evenzeer van jeugd en liefde en zomer sprak, als de vogels in hun trillenden lof zang. Het was Barbara, die misschien zonder het te willen, Pontefract weer in gedachten bracht, want zij was in een droomerige bui, die iets bijzonder zachts en teeders gaf te genover de opgewekte, bijna uitdagende houding, die Morrice van haar gewoon was. Het deed hem dus niet aangenaam aan, toen zij ineens met de vraag te voorschijn kwam: „Nu jij het niet bent, wie is dan gouver neur van Pontefract?" „Sir John Digby van Nottingham, die hierheen is gekomen, zoodra het bericht van ons succes hem bereikt had en die verge zeld werd door sir Hugh Cartwright en vele andere officieren en manschappen. Er ligt nu een flink garnizoen, dat ouwe Noll er zoo gaarne uit zou verdrijven!" Barbara huiverde en drong zich dichter tegen hem aan. „Ik weet niet waarom", zei ze, „maar als wij zoo samen hebben zitten droomen van al de lange jaren van geluk die de toekomst ons zeker brengen zal, dan moet ik ineens denken aan Pontefract en zie ik een schrik beeld vóór mij. Wat beduidt dit? Kan het zijn, dat Pontefract een schaduw werpt over die jaren en er den zonneschijn aan ont neemt door een onvoorziene tragedie?" „Neen!" riep Morrice met vuur, „aan zulke schrikbeelden wil ik geen geloof slaan. Het lijkt wel, kind, of Zwarte Meg van Winslae je betooverd heeft, om aan derge lijke dingen te hechten!" „Zwarte Meg van Winslea?" herhaalde Barbara fluisterend. „Zoo moet je haar toch niet noemen. Zij heeft mij eens het leven ge red en ik geloof, dat ze voor mij wai ":It. Moeder Meg en ik zijn goede vriendinnen".

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7