Rechtszaken Jladiapcogcamma eo®°0®^ 'Jmiltetoa De heks van Winslea Kantongerecht te Alkmaar. Zitting van Vrijdag 26 Oetober. ONVRIENDELIJKE WEGMIS- BRUIKER. De automobilist J. P. A. B. uit Amster dam, 'n heer, die het blijkbaar ook met de voorzichtigheid en veiligheid op den weg niet al te nauw nam, reed op 1 Aug. op de brug te Schoorldam een wielrij der, den heer K. Verver van Hoorn, die met zijn echtgenoote op weg was naar Schoorl, waar zijn dochtertje kampeer de, finaal van de 6okken, met gevolg dat het rijwiel werd beschadigd. Toen de verontwaardigde man protesteerde, kreeg hij ten antwoord: daar heb ik niks mee noodigl De kantonrechter had er echter wel wat mee noodig en veroordeelde den niet verschenen bullebak tot 15 boete of 10 dagen hechtenis alsmede 2 schadever goeding voor de aangereden fiets ALS IS DE LEUGEN OOK ZOO f SNEL De Amsterdamsche baarstorpedist Henk B. te Akersloot gesnapt door Schermersbode Vlaming, had beweerd, dat hij alléén maar had staan kijken naar de kunst van zijn broeder en wist het zoover te schoppen dat de zaak werd aangehouden. Thans echter, nu zijn praatjes zouden worden getoest aan de ambtseedige verklaring van den verba lisant, was hij in geen velden of wegen te zien. Men zag nu welk vleesch men m de kuip had en veroordeeling volgde tot 4 boete of 4 dagen hechtenis. BALDADIGE JONGELINGSCHAP Een viertal jongelieden, waarvan één minderjarig en één niet verschenen, zoo lang uitgegroeid, dat ze wel 'n dakgoot zonder ladder konden schoon vegen, ie weten de heeren M. HJ. H. en Th. L. uit Zuidscharwoude, alsmede S. de M uit Noordscharwoude, hadden in hun kinderlijke lust tot baldadigheid eenige ruiten stukgepikt in het weeghuisje der Ned. Spoorwegen te Noordscharwoude. Ook de paardenboet had gediend tot een dergelijk amusement. De politie wist hen te pakken en heden stonden de le vendige knaapjes terecht. Jongeheer M. K. was de nobelste van het drietal. Hij erkende openhartig, maar de andere twee draaiden er zoo'n beetje om heen en werden nu opgeknapt met een zwaar dere straf. Waar jongeheer K. er af kwam met 8 boete of 4 dagen hechte nis, daar werden J. H. en S de M. aange slagen voor 10 boete of 10 dagen en Theo L., van wien men geen bepaalde meening had kunnen vormen, werd ook geclassificeerd in de 10 rubriek. De schade was vergoed. DE BOCHT AFGEKNEPEN. Het bleek dat de fruithandelaar Dirk de R. van de Oudegracht te Alkmaar, niet op 't appèl was verschenen. Hij moest terecht staan, omdat hij op 3 Sept. op zeer onoordeelkundige manier met zijn vrachtkaros bij het nemen van de linksche bocht LaatGroot Nieuw- land deze nauwe boulevard was inge- hobbeld zoodat df aannemer Jonker uit Heiloo met zijn fiets leelijk in 't gedrang kwam. De fruitman werd er echter nu op zijn beurt tusschen genomen voor 10 boete of 10 dagen hechtenis, bene vens 2 aan Jonker voor rijwielherstel ling. SLECHTE VEKEERSMANIEREN. De heer Zwarteveen uit H.H Waard had hinder ondervonden van een vóór hem rijdenden automobilist. Op den Middel weg werd hij gedwongen noodeloos te tuffen achter diens tractor met opleg ger, waarvan de bestuurder Jan v. T. uit Zaandam niet op zij verkoos te gaan. Toen de medicus eindelijk zijn vrijheid herkreeg, maakte hij van die gelegen heid gebruik den onhoffelijken Zaan dammer den velddwachter op zijn dak testuren. Bij verstek werd de man heden veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen hechtenis. De heer Zwarteveen had geconstateerd, dat de chauffeur hem wel degelijk in de gaten had, want hij had hem voortdurend in zijn wegspiegel zien gluren. DE KAT IN 'T VREEMDE PAKHUIS. De chauffeur Cor. de J. uit Hem (ge meente Venhuizen) bereed op 18 Aug. den Bergerweg, geheel onbekend met het feit, dat op dien weg ook uitkomt de beroemde Turfweg, waaruit juist 'n motorrijder kwam aansnorren, toen de autobestuurder voorbij reed Een caram bole kon niet uitblijven en het was de motorrijler, die om zoo te zeggen de sigaar werd. Zijn motor ontving-een be langrijks schade en het scheen aanvan kelijk dat er met de regeling geen vuil tje aan de lucht was, doch later bleek dat dat chauffeur heelemaal niet was verzekerd. Deze chauffeur, heden als verdachte geëxposeerd, trachtte nu het z.g. afschuifsysteem in toepassing te brengen. Het was de motorrijder, die de bocht sneed, geen signaal had gegeven, te snel had gereden, geen richting had aangegeven, kortom zich in een klein bestek aan alle mogelijke zonden tegen het normaal verkeer had schuldig ge maakt. De kantonrechter wist echter het kaf van het koren te scheiden en veroor deelden den „onschuldigen" chauffeur tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. ZIJN VEILIGE STANDPLAATS VERLATEN. De autobesturende caféhouder H. J. K. üit Nieuwe Niedorp had zich op 25 Augustus met zijn wagen op pad begeven, teneinde eenige goede kennissen of familieleden naar Julianadorp te vervoeren. Alles ging als gesmeerd tot men bij St. Maartensvlotbrug was gekomen. Daar kwam een verkeersstagnatie en de caféhouder ge raakte in de file van stilstaande wagens, waarin het hem deerlijk begon te vervelen. Op een gegeven moment zag hij kans te ont snappen, hij reed weg uit de file, doch was nu oorzaak, dat een snelrijdende auto, be stuurd door den bollenhandelaar v. Santen uit Heemskerk, die plots moest stoppen, op den wegberm stoof en over den kop sloeg. De heer H. werd beschouwd als de oor zaak van dit incident en stond heden terecht Hij redeneerde als wijlen Brugman, om aan te toonen, dat de schuld bij hem niet gezocht moest worden, doch de ambtenaar had zich dit nu eenmaal in 't hoofd gezet en requi- reerde 40 boete of 30 dagen. Aangezien echter de kantonrechter de uitspraak een week aanhield, kwam het niet tot een beslissing. CANDIDAAT VOOR DE PRISON. Bakker A. van E. te Burgerbrug is een werkzaam man en neemt het niet te nauw met de arbeidswet. Voor dag en dauw is hij al aan 't corveeën in zijn bakkerij, wat hem door collega's natuurlijk kwalijk werd ge nomen. Er kwamen dus klachten en de con troleur Renooy lag op den loer, met gevolg, dat de nijvere bakker werd betrapt. Hij moest heden terecht staan, doch in zijn plaats ver scheen de heer Herman Kloet, secretaris der nationale bakkersorganisatie te Haarlem als gevolmachtigde. Waar de verdachte een recidivist is, was hij de beste periode reeds ontgroeid en thans werd gevorderd 2 dagen principale hechtenis. De heer Kloet hield een flink betoog en riep de clementie in van den kantonrechter om te verhinderen, dat een braaf en arbeids- zaam burger naar de cel werd verwezen. Blijkbaar voelde de kantonrechter daar ook niet veel voor, hij hield zijn uitspraak aan tot a.s. Vrijdag. DE RIJWEG IS NIET VAN ELASTIEK. De handelaar J. T. uit Bergen had ge tracht te Alkmaar zich met zijn motor door het verkeer te wringen in strijd met regels van den weg. Er gebeurde geen ongeluk, maar de politie stak een stokje voor dit on verstandig gejakker en thans werd opgelegd 7.50 boete of 3 dagen. DE ZENUWACHTIGE PIEPERS- KROCHTHOUDER. De heer Corn. D. uit Egmond aan Zee zou op 31 Augustus zich hebben verlaagd cm met assistentie van een hond konijnen te gaan delven in de provinciale duinen van Egmond-Binnen. Kees was toen gesnapt door Jan Diemeer, had zich hevig opgewonden en zelfs Diemeer gedreigd hem de „arses" te zullen inslaan. Voor de konijnendelverij moest Kees heden terecht staan. Hij ontken de het feit en toonde zich ontzettend zenuw achtig. Het scheelde weinig of hij had het glas water van den kantonrechter uitgedron ken. In onvervalscht Egmondsch betuigde hij zijn onschuld. Hij had „gescholen'' voor den regen op zijn aardappelenkrocht. Wel had hij twee schoten gehoord. De hond, in zijn gezelschap gevonden, was niet van hem. Hij had nog nooit gestroopt, was een eerbaar huisvader, die genoeg te doen had om zijn kinderen de „angde boven et oofd te auwe", enz. Toen besloten werd de zaak aan te houden om Diemeer te hooren, kermde Kees met tra nen in de oogen, dat hij hoopte van den kan tonrechter medelijden te zullen ondervinden, waarop hij onder zenuwachtig gebabbel zoetjesaan de zaaldeur uitschoffelde. 111:1 BAKKERSLEVEN 1 H IS GEEN LOLLETJE. De jeugdige bakker Aibert K. te Niedorp, die blijkens zijn minder gesoigneerd uuer ijk en zijn-weinig optimistische'uitlatingen, met broodbakken geen brood verdienen kon, had verzuimd zijn tarweregister bij te houden en compareerde deswege voor den kantonrech ter. Hij moest natuurlijk het feit erkennen, en beweerde met die administratie geen weg te weten. Hij had die registratie maar laten rusten om den controleur, die nooit ver scheen, maar eens te consulteeren. De arme- iijke jonge man wekte consideratie en de kan tonrechter kon het niet over zijn reeds door Kees D. vermurwd hart verkrijgen, hem meer dan 4 boete of 4 dagen op te leggen. ONGEWENSCHTE KUNST STUKKEN. Evenals meerdere dorpen is Limmen geze gend met een clubje lanterfanters, die door hun onhebbelijke capriolen een last zijn voor voetgangers en rijweggebruikers. Zoo was het ditmaal het jongemensch Jan W. van der St., dat op den voor wielrijders verboden rijksweg op zijn fiets heen en weer zwierde. De gemeenete-veldwachter v. d. Sanden had dezen acrobaat ook in de gaten en dank zij zijn bemoeiingen kon aan Jantje 7.50 boete of 5 dagen worden opgelegd. DE GARDE STIERF, MAAR GAF ZICH NIET OVER. Een huisvader met 9 kinderen, de tuinder Herm. van der T. te Akersloot, had van 9 tot 26 Juli zijn leerplichtigen stamhouder Gerar- dus Nicolaas het r.k. bijz. onderwijs onthou den en verscheen nu voor den kantonrechter om mede te deelen dat hij 7 steun genoot en ieder zijner kinderen die daarvoor in aan merking kwam, moest meewerken om de treu rige inkomsten te vergrooten. En wat vader Manus ook werd voorgepreekt, hij bleek niet bereid dit standpunt te verlaten, beriep zich op de harde noodzakelijkheid en werd met veel consideratie, want de ambtenaar had al 15 gulden boete gevorderd, veroordeeld tot 4 boete of 4 dagen. OVERMACHT DOOR KARN'EMELK- SCHAARSTE. De directeur der zuivelfabriek te Winkel had zich te verantwoorden wegens overtre ding der arbeidswet, wat door hem erkend werd. Er bestond echter force majeure we gens gebrek aan karnemelk. Het werd den directeur heel kwalijk- genomen, dat hij een knaap, die door den veldwachter Veldhuys in verband met dez zaak was gehoord, op straat had gezet. Waar echter de directeur verklaarde dat deze jongen, toen was geble ken dat hij, zooals werd verondersteld, niet had gelogen, weer in dienst was teruggeno men, laaide de vijandige stemming en eischte de ambtenaar 3 x 10 boete of 3 x 10 dagen Uitspraak a.s. Vrijdag. HIJ KREEG EEN VINGER, MAAR VROEG DE HEELE HAND. Een Amsterdamsche kantoorbediende op nonactiviteit, Th. K., had op 5 September te Limmen den rijksweg misbruikt door dit ver boden pad te befietsen en bovendien had hij zich laten voorttrekken door een vrachtauto, voor welke verkeerszonde hij thans terecht stond. Het jonge mensch scheen den ernst dezer overtredingen nief'te beseffen en gaf, toen hij met groote soepelheid was veroor deeld tot 2x 4 boete-of'2 x 4 dagen, zoo tusschen de regels dóór te kennen, verwacht te hebben, dat men hem de gemaakte reiskos ten van en naar Amsterdam wel had willen vergoeden. Mondelinge uitspraken van de zitting van Vrijdag 26 Oetober 1934. Overtredingenvan demotor en r ij w i e 1 w e tC. S. te Velsen, 6 boete of 1 week tuchtschool; C. L. te Oosthuizen, A. B. te Zijpe, T. O. te West- zaan, ieder 2 boete of 2 dagen hechte nis; A. H. V. te den Helder, J. H. O. te Bergen, J. J. M. te Noordscharwoude, K. M. te Broek op Langendijk, K. K. te Zaandam, P. J. H. M B., J. v. d. L. te Assendeltt, R. R. te Schagen, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis; W. H. ie Oudkarspel, P. B. te Harenkarspel, C. K. te St. Pancras, F. W. F. te Enkhuizen, C. B. te Alkmaar, A. J. ÏL te Amster dam, C. de G. te Amsterdam, J. C. S. te Alkmaai, G. M. te Assendelft, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, C. T. te Lim men, H. M. D. te Schoorl, H. A O. te Noordscharwoude, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, T. T. de J. te IJmuiden, J. M. te IJmuiden, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, L. R. te Enkhuizen, 6 en 4 boete of 6 en 4 dagen hechteni-; J. F. P. te Alkmr.ar, 8 boete of 8 dagen hechtenis; J. B. R. te Oegstgeest, 10 boete of 10 dagen hechtenis, D. de R. te Alkmaar, 10 boete of 10 dagen hechte nis met toewijzing der civiele vordering Diijsdag 30 Oetober. HILVERSUM, 301 M- (AVRO- uitz.) 8— Gr.pl. 9.— Ensemble Rentmeester. 10— Morgenwijding. 10.15 Gr.platen. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.Kook- en bakpr. door mevr. R. Lotgering—Hille- brand. 11.30 Pianorecital E. Veen. 12.Omroeporkest olv. N. Treep en gr.pl. 2.— Orgelconcert F. Has selaar, mmv. Fr. Vetter—Hendriks, sopraan. 3.4.Kniples. 4.15 Gr pl 4.30 Radiokinderkoorzang olv J. Hamel. 5.— Voor kleine kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO olv. ds. B. J. Aris. 6.— Gr.pl. 6.15 Dajos Bela en zijn 'orkest 7.— Kamermuziek door het Lener Strijkkwartet. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.— Vaz Dias. 8.05 Gr.pl. 9.— „De Familie Kegge", hoorspel van C. Hermus naar Hil- debrand's „Camera obscura'Lei- ding Kommer Kleyn. 9.35 Omroep orkest olv. N. Treep m. m. v. G. Weynschenk—Hogenbirk, sopraan. H Viskil, tenor en Koor olv. H. v. Wielink. 10.15 Gr.pl. 10.30 Verv. Omroeporkest. 11-Vaz Dias. 11.10—12— Uit de Bodega „Windsor House": Leo Sar met zijn zingende Wiener Stars. HUIZEN, 1875 M. (KRO-uitz 8—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30— 12.Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. 12.30 Schlagermuziek. 1.45 Gr.pl. 2.Vrouwenuur. 3.4.Mode cursus. 4.15 Orkestconcert en gr.pl. 6 40 Esperanto. 7.15 Lezing. 8.45 Gr.pl 10 Schlagermuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Vervolg Schlager muziek. 11.12.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 1105 en 11.20 Lezingen. 11.40 Gr.pl. U-50 Voor de scholen. 12.10 E. Pini's Tango-orkest mmv. D. Clare, zang. I.20 Birmingham Hippodrome- orkest olv. H. Peil. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Gr.pl. 4.50 Philh. strijkkwartet mmv. N. Gladitz, so praan. 5.35 Dansmuziek door H. Hall en het BBC-dansorkest. 6.20 Ber. 6.50 Koorconcert. 7.10 Fran- eche les. 7.40 Gr.pl. 7.50 Lezing. 8.20 Pianorecital C. Dixon. 8.35 „The Silver Patrol" spel van Sie- vier met muziek van Thayer. 9.50 Ber. 10.20 Lezing. 10-40 Orgel concert F. Germani. 11.30 Voordr. II.35—12.20 Lew Stone en zijn band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M 7 20 en 8.20 Gr.pl. 12.20 Symph - concert olv. Labis. 8.20 I. „Lak- mé", opera van Délibes. II. „Le Si- cilien", opera van Letorey. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 11 20—1.20 Concert uit rest. Wi- vex. 2.20—4.20 M. Hansen's orkest. 7.50—11.20 Wecnsch progr. mmv. orkest en solisten. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. 6 35 Gr.pl. 9.50 Solistenconcert. 10 50 Gr.pl. 11.20 Kwintetconcert. 12 20 Blaasconcert olv. H. Meier. 3.20 Concert door Kinderkoor m. m v. solisten en blaassextet. Aan den vleugel G. Liederwald. Aan het orgel F. Kober. 6.50 Omroep- kleinorkest olv. Eysoldt. 7.30 Con cert door het Omroepkleinorkest. 8 10 Voordracht. 8.30 Sinfonia do- mestica op. 53, R. Strauss door het Omroeporkest olv. Buschkötter. ROME, 421 M. 8.05 A. Serato, viool en A. Satta, piano. 9.20 Radiotooneel. 9.50 Concert. BRUSSEL, 322 en 484 M- 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Omroep orkest olv. Gason. 5.20 Gr.pl. 6.50 Salonorkest olv. Walpot. 7.35 Vo caal concert. 8.20 „Boven de Stra- tosfeer", hoorspel. 10.30—11.20 Gr pl. 484 M.: 12.20 Salonorkest olv Walpot. 1.30-2.20, 5>.20 en 6.35 Gr.pl. 7.05 Zangvoordr. 8.20 Koorconcert olv. Dufrane. 9.35 Omroeporkest olv. Gason. 10.30 11.20 Gr.pl. DEUTSCHLAND5ENDER, 1571 M. 7.30 Dorfkirmes' dansmuziek mmv. solisten en orkest. Leiding H. Dekner. 9.20 Ber., sportpr. en weer- ber. 10.20—1120 Uitwisselings- concert TokioBerlijn. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lnn 3: Lonc. Reg- 1035 11.05, Midi. Reg. 11.05—17.35, Droitwich 17.3524. Lijn 4: Keulen 10.30—17.35, Stuttgart 17.35—19.30, Deutschl.- sender 19.30—20.10, Stuttgart 20.10—22.20, Breslau 22.20— 23.20, Stuttgart 23.20—24.—, ad 2, J. v. T. t© Zaandam, 15 boet© of 10 dagen hechtenis, 7. F. A. B. t© Amster dam, 15 boete of 10 dagen hechtenis, met toewijzing der civiele vordering ad 2.-. Overtredingen van de poli- ti e verordeningen: W- S. D. te Amsterdam, C. S. P. te Amsterdam, J. A. te Bolsward, O. A. T. K. te Amsterdam, H. W. v. V. te Heerlen, L. F. v. d. V. te den Haag, O. A. T. K. t© Amsterdam, G. N. te Zaandam, G. B. te den Helder, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, G. v. d. B. te Hoorn, J. B. te Alkmaar, ieder 3 boet© of 3 dagen hechtenis, T. C. B. te Nijmegen 4 boet© of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van art. 424 van het wetboek van straf recht (baldadigheid)M. K. te Zuid scharwoude, 4 boet© of 1 week tucht school, J. H. te Zuidscharwoude 10 boete of 10 dagen hechtenis, 3. de M. te Noordscharwoude 10 boete of 10 dagen hechtenis, Th. L. te Noordscharwoude 8 boete of 8 dagen hechtenis. Overtredingen van art. 453 van het wetboek van straf recht (dronkenschap): J. de B. te Haarlem, C. v. D. te Haarlem, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van art. 461 van hetwetboekvanstrafrecht (loopen over verboden grond): P. L. B. te Bergen 5 boete of 5 dagen hechtenis. Over^redingvandevissche- r ij w e t D. den D. te Haarlem, 4 boe te of 4 dagen hechtenis. Overtreding van de leer plichtwet: M. K. te Akersloot, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de tarwe- w e t Th. B. te Zijpe 7.50 boet© of 3 dagen hechtenis. Overtreding van dejacht- w e tR. M. te Bergen 12 boete of 12 dagen hechtenis. PSEUDO-CONSUL STAAT TERECHT. Behandeling verdaagd. Voor de Amsterdamsche Rechtbank heeft terechtgestaan een 53-jarige promotor, wo nende te Naarden en thans gedetineerd in het Huis van Bewaring. Aan verdachte, die gefailleerd is, zijn een groot aantal feiten ten laste gelegd, n.L op lichting, poging tot oplichting, het verschaf fen van valsche passen, verduistering en be- driegelijke bankbreuk. Betreffende de oplichting wordt in de dag vaarding o.m. gesteld, dat hij te Amsterdam omstreeks Oetober van het vorige jaar, sa men met zijn zoon, of alleen, met het oog merk zich wederrechtelijk te bevoordeelen, Ida Feingold heeft bewogen hem 250 af te geven, door zich in strijd met de waarheid, uit te geven voor consul van Costa-Rica. Hij zou haar wel een Costa-Ricaansche pas be zorgen. De vrouw was n.1. statenloos en had een nationaliteitsbewijs- en „Einbürgerungs- schein" noodig. Verdachte had haar al dus de dagvaarding een papier doen tee kenen, waarop het wapen van Costa-Rica en stempels met het opschrift „Consulado de Costa Rica Amsterdam" voorkwamen. De portretten van de bewuste dame en haar dochter waren in de pas van valsche stem pels voorzien, ook het visum was vervalscht. De poging tot oplichting zou hierin heb ben bestaan, dat verdachte getracht heeft Faramont 100 los te krijgen. Deze poogde voor zekeren Sabaty te Parijs de naturalisa tie als burger van Costa-Rica te verkrijgen. Verder deelde hij den markies mee, dat hij vau May Wyuue. 25) Maar Jack kwam hem nu toch goed te pas, dacht dr. Stapleton, toen hij de laatste kruimel kaascake had genuttigd en verlang de naar het heiligdom van zijn studeerka mer, waar hij ongestraft kon snuiven en waarheen hij dus nu ook des te vroeger kon terugdraven met den struikroover als boe man. Dien middag omhelsde Marjorie haar va der misschien wat langer dan anders, ter wijl zij hem smeekend influisterde, dat hij dien dag over drie weken toch wel heel vroeg zou komen. De doctor knike van ja; misschien met wat meer sympathie dan gewoonlijk. Hij streek haar eens liefkoozend over het hoofd en vermaande haar zooals hij dit altijd deed om haar tante te gehoorzamen. Het diene gezegd dat Marjorie nooit minder lust had gevce'.d om dit te doen, dan toen zij haar vader nakeek, en toen ze eindelijk het puntje van den staart van Gray Thomas had zien verdwijnen, ijlde zij naar toven, wierp zich te bed en snikte niet orrdat haar vader weg was maar omdat drie weken haar een eindeloozen tijd toeschenen, eer zij haar geliefden Hugh zou weerzien. Dien avond na het souper moest Marjorie stijf en netjes rechtop op haar stoel met hooge leuning zitten luisteren naar de wij ze lessen van tante Penelope. Gedurende anderhalf uur hield het jonge ding het vol met stoïcynsche kalmte, maar toen tante's aanklacht tegen de mannen ein delijk haar hoogtepunt had bereikt, brak Marjorie's naald, haar patroon viel op den grond en met hoogroode kleur van ergernis en verontwaardiging ging zij met gevouwen handen vlak tegenover tante staan. „Het is niet waar!" riep zij. „O, neen, tante Penelope! Het is niet waar dat.... dat alle mannen zoo zijn!" „Marjorie!" Als mistress Stapleton zich in haar waar digheid gekrenkt achtte, dan was zij gewel dig. Beschaamd sloeg Marjorie de oogen neer, toen tante haar gebood naar haar kamer te gaan en nog eens goed haar woorden te overdenken en te overpeinzen. Eigenlijk was die straf niet anders, dan waarnaar 't nichtje al anderhalf uur had uitgezien. Met zedigen groet verliet zij dan ook zoo gauw mogelijk het vertrek, waar mistress Penelope zich bleef ergeren over de onbeschaamdheid van het opkomend ge slacht en zich vast voornam om van haar broer te weten te komen met wie Marjorie al zoo omging. Had het Lot haar in kennis gebracht met Barbara Carcroft, dan zou mistress Staple ton zeker niet 'bewaard zijn gebleven voor een beroerte! Dat een slechte invloed al werd die dan ook enkel vermoed moest tegenge werkt worden door een goeden, was de over tuiging van tante Penelope, die dan ook steeds met den grootsten nadruk terugkwam op haar aan- en terechtwijzingen, hetgeen een jonge dame van stand behoorde te doen Marjorie droeg die zedelessen zoo goed, als het haar maar immer mogelijk was; dat ze er echter genoeg van had, bleek wel dui delijk uit het feit, dat ze uitermate verheugd was toen ze een bezoek kreeg van Janet Bir- ley. Tot wederzijdsche, niet geringe verrassing, hadden de beide meisjes elkaar ontmoet in de straten van Doncaster. Janet had het geheim van haar broer wel vermoed, toen de geestverschijning zoo als hij immers veronderstelde van Mar jorie hem begroette bij zijn terugkeer naar Winslea Grange, op den dag, dat de bood schap van Langdale zco ongelukkig te land of liever te water kwam. Birley had een kreet van verbazing niet kunnen onderdrukken en toen was hij, tril lende, op een stoel geyallen en eerst toen Marjorie tot hem gesproken had, had hij zich kunnen losmaken van de vrees, dat zij een geestverschijning was. Maar de verlich ting, dat oogènblik van zwakheid, waarop hij zich wat meer had laten gaan, dit alles was voldoende bewijs geweest voor Janet, hoe haar stiefbroer over het nichtje dacht. Marjorie zou zeker een ideaal schoonzus ter zijn geweest, maar aan den anderen kant was het goed voor James, om ook eens te ondervinden, dat de wereld niet geheel voor hem geschapen was en dat iemand hem eens vertelde, dat zij doof was voor zijn betui gingen en bevelen. Sinds dien bewusten dag had Janet Mar jorie niet weergezien, want de inneming van kasteel Pontefract had de vijandelijkheid weer versterkt tusschen koningsgezinden en Rondhoofden. „Maar Meggie", riep zij, Marjorie bij een oude afkorting noemend, „wat doet mij dat goed dat ik je lief gezichtje weer eens zie! Waar logeer je? En is je vader bij je?" Marjorie schudde het hoofd en lichtte Ja net toe, dat zij logeerde bij tante Penelope. De zucht, waarvan deze mededeeling ver- gezeld ging, verklaarde Janet genoegzaam den staat van zaken. „En tante Penelope is zeker een lastige dame? riep zij, op de makkelijke manier, waarop zij met haar nichtje placht om te gaan, als haar broer er niet bij was. „La ten wij nu eens een uur afspreken, waarop wij eens gezellig met elkaar kunnen babbe len. Ik logeer bij mijn oom en de neefjes en nichtjes in het Roode Huis, even buiten de stad. Mijn oom is weduwnaar en is slechts van drie dingen vervuld: eerstens om voort durend de deugden te prijzen van zijn over leden vrouw, tweedens om een troep bande- looze kinderen tot gehoorzaamheid te bren gen en derdens om de zaak der gerechtigheid te bevorderen, zooals dit door Olivier Crom- well werd voorgesteld". Marjorie glimlachte, maar werd toen ern stig en vroeg: „En je broer? Logeert die ook op het Roode Huis?" Janet lachte. „Neen, neen", zei ze, „James heeft het heel druk. Ik geloof, dat hij naar het Noorj den gereden is, om zijn beklag te doen bij generaal Cromwell, hoe de duivel zijn festijn viert in Yorkshire. Maar hij kan wel gauw terugkeeren!" „Als hij naar Schotland is gegaan, kan het toch nog een heclen tijd duren, eer hij te rug is: er zal daar heel wat te strijden val len!" „Arme James! Hij is een godvruchtig man en heftig in zijn gevoelens. Hij is dan toen mijn broer en dus wensch ik hem het beste toe in den strijd en in de liefde. En je wilt mij dus zoo komen opzoeken in het Roode Huis, Meggie? De nichtjes en neefjes zul len blij zijn je te zien. Ondanks de strenge wijze, waarop ze door oom gekastijd worden, hebben ze nog niet veel van Puriteinen, en, als hun vader maar de helft wist van de on deugende streken, die zij uithalen, nu, dan....! Maar weet je wat: kom morgen na het middagmaal. Eerder durf ik je niet vragen, want oom zou den schrik om het hart slaan, als hij een Babylonische bij zich aan tafel zag!" (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6