DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 'Daqeliiftsch Ovevzicht ^Buitenland De vlootbesprekingen te Londen, No. 256 136e Jaargang Engelsch'Amerikaansrhe bijeenkomst. Niet optimistisch gestemd. beleediging van gobbels. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHB COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maandna bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 30 October 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Gisteren zijn de eerste officieele vlootbe sprekingen begonnen tusschen de Engelsche en Amerikaansche vertegenwordigers. Van Engelsche zijde waren aanwezig: Mac Donald. Sir John Simon en Sir Bolton Eyres Mansell; de minister van marine, die verge zeld waren door den eersten zee-lord, admi raal Sir Ernre Chasfield en vice-admiraal Little en voor de Ver. Staten waren aan wezig: Norman Davis, admiraal Standley en Hugh Wilson, de Amerikaansche gezant te Bern. Ook een aantal technische deskundigen was aanwezig. De twee delegaties bespraken hun indrukken over de Japansche voorstellen, van welker groote lijnen zij intusschen op de hoogte gesteld zijn. In het algemeen komen de japansche voorstellen op twee punten neer: kwantitatieve voorstellen, welke een gemeenschappelijke hoogste limiet wenschen vastgesteld te zien, met zekere vrijheid binnen de totale tonnage en kwalitatieve voorstellen, welke moeten leiden tot drastische beperking van de „offensieve" eenheden. Terwijl de En gelsche en Amerikaansche delegaties de voorstellen natuurlijk van verschillend poli tiek en geografisch standpunt bezien, zagen beide de moeilijkheid om den Japanschsn wensch naar een gemeenschappelijke opper ste limiet met de verschillende verdedigings behoeften in overeenstemming te brengen. Weder rijst de moeilijkheid, welke scheeps- typen als van aanvallend karakter beschouwd moeten worden. Men was het er echter over eens, om de onderhandelingen ondanks de tegenwoordige impasse voort te zetten en geduld te oefenen De beide delegaties geven zich er rekenschap van dat de tegenwoordige toestand ernstig is en dat alles gedaan moet worden om ot een oplossing te komen. Het laatste, wat wij willen, is moeilijk heden met Japan te krijgen, verklaarde de woordvoerder van de Amerikaansche dele gatie. Reuter meldt nader: De Amerikaansche en Engelsche delegaties zijn tegen vlootpariteit met Japan en in Amerikaansche kringen blijft men zeer pessimistisch, daar men geen enkele aanwijzing heeft, dat de Japanners in iets anders dan pariteit zullen willen toestemmen. Verhouding Jaoan—Amerika. De bespreking, die gisterochtend tusschen de Japanners en de Amerikanen is gehouden heeft een uur en twintig minuten geduurd! De Jaapnners voltooiden de uiteenzettino- van hun denkbeeuden, gelijk zij ook in hun tweede gesprek met de Engelscheu gedaan hebben Er heeft zich gisteren geen nieuw gezichts punt voorgedaan. De Japanners zetten hun stelling uite n dat vliegtuigschepen, linieschepen en kruisers van 10,000 ton tot de aanvalswapens gere kend moeten worden. Er is geen cijfer voor de globale tonnage genoemd en geenerlei voorstel gedaan om voortaan gedrieën te ver gaderen. De marine-medewerker van de Morning Post schrijft, van welingelichte zijde ver nomen te hebben, dat de Ver Staten en Japan bij de vlootbesprekingen de moge'ijkheid van een compromis in overweging hebben ge nomen. Het is niet uitgesloten dat de Japanners af zien van hun eischen inzake vlootpariteit, en zich tevredenstellen met eer geringe verhoo ging van hun totale tonnage. Aan den anderen kant zouden de Vereenig- de Staten genoegen willen nemen met een vermindering der tonnage en van het ge- schutskaliber van hun slagschepen. „Een woord aan Amerika" In een hoofdartikel onder het opschrift Een woord aan Amerika schrijft de te Tokio verschijnende Nitsji Nitsji, dat de grootste zorg van Amerika met betrekking tot de vlootbesprekingen te Londen is, dat de Japansche vloot in verhouding tot de Amerikaansche kleiner moet zijn. Wanneer Amerika spreekt over concessies, stemt net alleen toe in het toekennen van een kleiner verschil in de verhouding Het Japansche volk echter kan een inferioriteit op vloot- gebied niet dulden, aangezien het van mee ning is een peil bereikt te hebben, waarop in ternationale rechtvaardigheid kan worden geëischt en waarop de in het verleden begane fouten met betrekking tot het bukken, vaak zelfs voor een schending van die rechtvaar digheid, moeten worden hersteld. Het is derhalve wel mogelijk, dat Japan concessies doet op technische onderdeden, maar op het mint kan het geen voetbreed principieel" punt Kan uei wiiken Japan eischt een „Ja »Neen °P rijn eisch van afschaffing van het systeem van vlootverhoudingen. Japan aanvaardt echter niet de onvermijdehikheid van een wedstrijd in vlootbewapenmg, daar het ver schefdene omstandigheden kent d*een vrees daarvoor kunnen verdreven. Het vasthouden vai. Amerika aan verouderde formules is on verstandig. NATIONALE EENHEID. MacDonald, Baldwin en Simon spreken. MacDonald, Baldwin en de vertegenwoor diger der liberalen, minister sir jonn Simon hebben tijdens een déjeuner, dat gister aan- geooden werd door het bestuur van de Na tional Labour Partij aan de une leiders van ae nationale regeering, redevoeringen gehou den over de regeeringspolitiek. MacDonald hield hier zijn eerste politieke redevoering sedert zijn terugkeer uit Canada. De te Lon den aanwezige kabinetsministers, de onder ministers en de leden van het parlement wa ren aanwezig. MacDonald In zijn rede zeide MacDonald, die door de aanwezigen hartelijk werd toege juicht, o.a., dat men niet kan ontkennen, aa het werk der nationale regeering veel gedaan heeft voor het Britsche Rijk, voor zijn eer en zijn aanzien. Men heeft gezien, hoe in het eene volk na het andere in Europa de vrij heid is verdwenen. „Ik geloof in vrijheid riep MacDonald uit. „Sommigen zeggen, dat ik orde en wetten heb overschreden om ze in stand te houden. Wanneer het noodig is, zal ik dat weer doen. Zoolang mijn mede werkers en ik wetten kunnen maken, die geen man en geen vrouw verhinderen de vrijheid te verdedigen, zullen wij niet uit den weg gaan en ons er niet van laten weerhouden die stappen te doen, die wij noodzakelijk achten om de vrijheid van het geheel te beschermen Het land kan op het oogenblik een terug keer tot de partijpolitiek niet verdiagen." MacDonald deed vooral een beroep op de jonge generatie tot medewerking. Zij moet in de nationale regeering de uitdrukking zien van een groote philosophie van socialen vooruitgang. Organische evolutie is de eeni- ge politiek, die regeering en natie verder brengt. Na MacDonald sprak B a 1 d- w i n, die o.m zeide: Wat ook de reputatie van de nationale re geering in het binnenland moge zijn, in het bui tenland staat zij in hoog aanzien wegens de op dracht, die haar door het Engel sche volk is ge geven en wegens de gemeenschap, die achter haar staat. Voor zoover Engeland en zijn betrekkingen in de wereld betreft, is de veiligste waarborg van den vrede de sociale en democratische be stendigheid en het voortbestaan yan een regeering op breeden grondslag, die mannen met inzicht in zich vereenigt. „Ik zie", zoo sprak Baldwin, in de naaste toekomst geen kans voor een terugkeer tot den partijstrijd van vroeger. Alles moet gedaan worden om de eenheid in stand te houden, welke op dit oogenblik in de nationale regcering bestaat Het Engelsche volk moet opnieuw overreed worden om de nationale regeerincr een nieuwe periode van bewind toe te kennen. Er zijn thans in Europa drie groote sta ten, Waar zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsche politiek aan één man gehoor zaamt en zoolang dit voortduurt is de positie van deze staten buitengewoon sterk, wat de betrekkingen tot andere landen betreft. An derzijds bestaan er slechts zeer weinig staten waarvan men kan zeggen, dat zij een sterke democratische regeering bezitten; wij hebben er een." Ook Sir John Simon verklaarde, dat het systeem der politieke samenwerking moet voortduren. In het buitenland bestaat er geen twijfel aan, dat de nationale regeering voor Engeland goed is geweest. De tegen woordige periode is een tijdperk van samen werking, niet van twist. Een van de gevolgen van den wereldoor log is geweest, dat overal de volken gedwon gen werden in eenigerlei vorm tot nationa'e concentratie te geraken. Er bestaan hiervoor Baldwin slechts twee wegen. De eerste is alle macht te leggen in de handen van één man. De andere is een nationale regeering, die handelt uit naam van het geheele volk zon der inbreuk op de parlementaire vrijheid en op de rechten van den enkeling. De redevoeringen werden door de aanwe zigen geestdriftig toegejuicht. Dader vrijgesproken. De rechtbank te Warschau (Polen) heeft, naar United Press de bladen meldt, een in teressant vonnis gewezen in de procedure tegen een jongeman, genaamd Abraham Fei genberg. In Mei van dit jaar had genoemde jonge man tijdens het bezoek van den Duitschen minister van propaganda, dr. Göbbels aan Warschau, op een reclamezuil een rood pa pier bevestigd met als opschrift: „Weg met den bloedhond Göbbels". De verdediger van den 18-jarigen beklaag de voerde voor de rechtbank aan, dat in de Poolsche wetgeving geen artikel voorkomt aangaande schending van de eer van leden der buitenlandsche regeeringen. Er bestaat slechts een wet.tot bescherming der eer van buitenlandsche staatshoofden. Daar dr. Göb bels geen staatshoofd is zou Feigenberg slechts dan gestraft kunnen worden, wan neer dr. Göbbels als particulier persoon een strafvervolging wegens eerroof tegen hem aanhangig zou maken. De verdediger eischte op grond van deze uiteenzetting vrijspraak. De rechtbank sloot zich. bij de woorden van den verdediger aan en sprak Feigenberg vrij. MEVROUW VON PAPEN VERLIEST HAAR PAS. Mevrouw von Papen heeft haar diploma tieke paspoort verloren. Zij liet het liggen in een trein tusschen Saarlouis en Saarbrücken. Het is gevonden door een tegenstander van het Hitler-bewind, die den pas heeft medegenomen naar het centraal-soci'alisti- sche bureau. Van hier werd aan de vrouw van den oud- vicekanselier per telegram meegedeeld, dat zij haar pas kon komen halen. De pas is uitgegeven op 13 Augustus 1934 bij het rijksministerie van buitenland sche zaken en beschrijft de houdster als „Vrouw van baron von Papen, buitengewoon afgezant en gevolmachtigd minister op spe ciale zending in Weenen." DUITSCHE OPPOSITIE BISSCHOPPEN. Bij Hitier ontboden. De Duitsche landsbisschoppen Meiser en Marahrens zijn plotseling door den rijks minister van binnenlandsche zaken, Frick, tegen heden naar Berlijn ontboden, waar zij door Hitier zullen ontvangen worden. Bisschop Wurm is inmiddels na achttien dagen in hechtenis te zijn geweest, ontsla gen. Naar aanleiding hiervan moet worden op gemerkt, dat Meiser en Wurm alleen als kerkleiders gehoord kunnen worden, daar zij in tegenstelling tot landsbissehop Marah rens van Hanover zich tot de Bekenntnis- kirche rekenen. BURGEMEESTER VAN BREMEN AFGETREDEN. De „Oberbiirgemeister" van Bremen, dr. Markert, is wegens voortdurende conflicten met de regeering van Bremen en den Duit schen Rijksstadhouder afgetreden, meldt de Times". WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. In Duitschland waren op 1 October nog 2.281.800 werkloozen, daarvan waren 582.000 ongeschoold, 295.000 metaalbewer kers, 221.000 behoorden tot het kantoorper soneel, 172.000 waren verkeersarbeiders, 147.000 waren arbeiders uit de bouwvakken. Bij het huispersoneel waren 69 000 werkloo zen (daarvan 30.000 vrouwen). De minste werkloosheid heerscht bij de landarbeiders (47.000). In Pommeren en in Oost-Pruisen te zamen zijn bij de landarbeiders slechts 941 werkloozen. DE STEMMING IN HET SAARGEBIED. Honderdduizend protesten. De commissie ter voorbereiding van de stemming in het Saargebied maakt bekend, dat ongeveer 110.000 bezwaren tegen de op gestelde kiezerslijsten bij elkaar zijn inge diend. Een groot aantal van deze protesten schijht alleen ingediend te zijn om het werk der commissie te rekken. De commissie heeft daarom vergaderd en nagegaan of zij zich wel kon veroorloven ook de protesten te on derzoeken, welke al dadelijk ongegrond le ken. Zij heeft toen besloten toch alle ingeko men bezwaren te onderzoeken en zij heeft tevens de noodige maatregelen getroffen om te maken dat het werk daardoor toch niet opgehouden wordt. HESS GEÏNTERVIEWD. Toenadering tot Frankrijk? In „La Presse" beschrijft George Suarez een onderhoud, dat hij in het Bruine Huis te München met den plaatsvervanger van Hit- Ier, Rudolf Hess, en met v. Ribbentrop heeft gehad. Hess heeft o.a. het volgende gezegd: „Ik heb mijn ideeën over de noodzakelijkheid van een toenadering tot Frankrijk sedert mijn rede te Koningsbergen niet gewijzigd. Ik spreek overigens thans niet met den jour nalist Suarez, maar met den vroegeren front strijder Suarez". Naar Suarez verder mededeelt heeft de plaatsvervangende leider hem een exemplaar van den tekst van zijn Koningsbergsche rede overhandigd en hierbij gezegd, dat deze rede zoo lang als er tu§schen Duitschland en Frankrijk geen toenadering is gekomen, ac tueel zal blijven. „Deze toenadering zal ongetwijfeld ko men, men moet echter geduld hebben". VERKLARING VAN MAARSCHALK PETAIN. De Fransche minister van oorlog, maar schalk Petain, heeft gisteren eenige mede- deelingen gedaan, welke, naar verklaard wordt, grooten indruk hebben gemaakt. Hij hééft den internationalen toestand aan een onderzoek onderworpen en de moeilijkheden nagegaan, welke zich met betrekkingen tot hét Saarplebisciet zouden kunnen voordoen. Zijn conclusie was dat het noodig is de Fransche wapening op haar huidig niveau intact te houden. Maarschalk Petain deed deze mededeelin- gen in de Kamercommissie voor Financieele aangelegenheden. Nader wordt nog bekend, dat hij een voorstel aankondigde, waarbij suppletoire credieten voor het leger zullen worden gevraagd. WONDERBAARLIJKE REDDING. Een 9-jarige jongen, die te Genua op het balkon van zijn op de vierde étage gelegen woning speelde, kwam door onvoorzichtig heid over de balustrade te vallen. Een voor bijganger zag den jongen vallen en had de tegenwoordigheid van geest met uitgespreide armen toe te loopen en den jongen op zijn armen op te vangen, waardoor deze als door een wonder ongedeerd bleef. GOEMBOES EINDE DER WEEK NAAR ROME. De Hongaarsche minister-president Goem- boes zal, naar van officieele zijde wordt medegedeeld, aan het einde van deze week naar Rome vertrekken. Op zijn reis daar heen zal hij een dag in Weenen blijven, ten einde bondskanselier Schuchnigg een tegen bezoek te brengen. Daarbij zullen dan actueeel economische vraagstukken tusschen Hongarije en Oostenrijk worden besproken In het begin van dc volgende week zal de premier dan in Rome aankomen, waar hij drie tot vier dagen zal blijven. Het programma van zijn verblijf te Rome is reeds door den minister van buitenland sche zaken, Kanya, met Mussolini vastge legd. Men verklaart hier, dat Goemboes met Mussolini alle problemen, die voor beide landen van internationaal belang zijn zal bespreken. Men weigert echter nadere mede- deelingen te doen over den aard dezer pro blemen. In diplomatieke kringen te Boedapest heeft men den indruk, dat tijdens dit bezoek aan Rome in de eerste plaats de verdere ver houding van Italië tot Hongarije en de be trekkingen van Italië tot Zuid-Oost-Europa, vooral 7uid-Slavië, te berde zullen worden gebracht. INPLAATS VAN DEN DOOD. 12 jaar kerkerstraf. De nazi Diesenreiter, die te Weenen ter dood werd veroordeeld omdat hij op 25 Juli j.1 in een dorpje in Stiermarken nazi's bewa pend zou hebben, is gegratieerd en veroor deeld tot 12 jaar kerkerstraf. VERHOUDING TOT ITALIË. „Voorzichtig optreden noodig", zegt Zuid-SIavië. Een medewerker van de „Echo de Paris" te Belgrado is door den minister van bui tenlandsche zaken Jeftitsj ontvangen, die hem op zijn vraag naar de verhouding tot Italië antwoordde: „Hier moet men voor zichtig optreden. Er is te veel vooroordeel te overwinnen en te veel gegronde argwaan te sussen. Het probleem heeft drie kanten: de Adriatische Zee, de Balkan en Midden- Europa, Joegoslavië verlangt eenvoudig dat zijn bestaan door Rome openlijk wordt erkend, dat Italië zijn territoriale plsuinen en zijn eerzucht om een politieke controle op den Balkan uit te oefenen, opgeeft en, tenslotte, dat het ervan afziet de eerste viool te willen spe'en in Oostenrijk. Tot dezen prijs zijn wij bereid tot een loyale oprechte samenwerking". De Fransche correspondent, die uitgezon den is om na te gaan welke stroomingen De vlootbesprekingen te Londen. (Dag. Overzicht.) MacDonald, Simson en Baldwin spreken zich uit voor nationale een heid. (Buitenland.) Hitier en de kerkstrijd. (Buiten land.) Treedt de koning van Siam inder daad af? (Buitenland.) Viruly hield een lezing te Rotter dam over de prestatie van de ,Uiver". (Luchtvaart.) De groote race; no. 5 aangekomen. (Luchtvaart.) Zeelui onder de Rotterdamsche tram; ernstig gewonden. (Binnen land.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) zich in Belgrado op het gebied der buiten landsche politiek voordoen, meldt verder dat men in diplomatieke kringen aldaar een groot wantrouwen schijnt te koesteren je gens de regeering te Weenen. SPAANSCH OUD-MINISTER NAAR FRANKRIJK GEVLUCHT. Hij zal worden geïnterneerd. De Spaansche socialistische oud-minister Indalecio Prieto is op Fransch grondgebied gearriveerd na een vrij bewogen zeereis. Minister-president Lerroux deelde mede, dat de bij den opstand betrokken oud-mi nister Prieto, die zich op het oogenblik te Hendaye ophoudt, door de Fransche politie van de Spaansche grens verwijderd zal wor den en naar een plaatsje in Noord-Frankrijk zal worden gebracht. De aan het wegennet in Asturie toege brachte schade is geringer dan men aanvan kelijk veronderstelde, verklaarde gister de minister van openbare werken. Om de wegen weder in hun vroegeren staat te herstellen, zal een crediet van onge veer honderd duizend peseta's moeten wor den verleend. In de haven van Aviles, waar de rebellen een wachtschip tot zinken hadden gebracht, om het landen van troepen te verhinderen, kunnen thans weer schepen van 4000 ton zonder eenige moeite binnenloopen. NIEUWE VOORSCHRIFTEN VOOR OVERSTEKEN. Treden heden te Londen in werking. Heden treden te Londen nieuwe voor schriften van den minister van verkeerswezen Hore Belisha in werking betreffende over? steekpunten voor voetgangers. Dezen zijn niet verplicht op de officieel aangege ven punten over te steken. Voetgangers, die langer dan noodig is vertoeven op een over- steekpunt maken zich aan een overtreding schuldig, waarop een boete van maximum 40 sh. staat. LORD POWELL OP REIS. Rond de wereld. De leider der internationale padvindersbe weging, Lord Baden Powell, heeft Zaterdag Londen verlaten en een aanvang gemaakt met zijn wereldreis, welke negen maanden zal duren. Hoofddoel van de reis is het bijwonen van de Australische Jamboree, welke ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van de stad 'Melbourne gehouden wordt. Op de heenreis zal Baden Powell een bezoek bren gen aan Gibralter, Ceylon en Malakka, ter wijl hij later naar Nieuw-Zeeland zal gaan om ten slotte via Canada en de Vereenigde Staten terug te keeren. Bij het afscheid van het station zeide de padvindersleider o.a.: „De wereld is een heel stuk kleiner geworden dan zij een maand ge leden was. De Londen—Melbourne-race heeft dit aangetoond." MISDADIGE JEUGD. In New-York. De New-Yorksche politie heeft II jongelie den gearresteerd, die een der gevaarlijkste benden van New-York's onderwereld vorm den. De leider der bende, de 24-jarige Wal- ter O'Leary, gaf zijn bevelen van uit een luxueus ingerichte woning te New-York, waar hij een Chinees als huisknecht in dienst had. De bende wordt ervan beschuldigd meer dan honderd diefstallen te hebben ge pleegd ten nadeele van kleine winkeliers. In totaal is een bedrag van 75.000 dollar buit gemaakt, waarvan O'Laery 1/3 gedeelte in zijn zak heeft gestoken.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1