Stad ett Omqemtig. JladiopcoQcaHüiia 'Jxuitletm De heks van Winslea Brieven uit de Hoofdstad AUTOBUS-DIENSTEN IN BEHANDELING BIJ GED. STATEN. FrieslandHolland en Alkmaar Egmond aan Zee. Den Oever—Schagen. AlkmaarEgmond aan Zee via Heiloo. HUIZEN, 1875 M. (NCRV-uitz 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgen dienst olv. ds. E. Douma. 11. 12— Zang door R. Ipema, so praan. Aan den vleugel Eucken. 12.15 Gr.pl. 1.15 Orgelspel R. Par ker mmv. L. Gokkes, viool. 2.15 Piano-recital M. Sluzewski. 3. .Chr. Lectuur. 3.30—3.45 Gr.platen. 4.Orgelspel S. P. Visser. 4.40 Gr.pl. 5.— Kinderuur. 6.— Land- bouwpr. 6.30 Afgestaan 7.Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Technische causerie M. M. Schip per. 8.Herdenking der Kerkher vorming in de Herst. Ev. Luth. kerk te Amsterdam. Ds. C. F. Wester- mann, spreker, mmv. het kerkkoor olv. J. Zwart. 9.15 NCRV-Klein- orkest olv. P. van der Hurk, mmv. A. v. Wickevoort—Crommelin, so praan en A. Woud, alt. 10.Vaz Dias. 10.10 Causerie H. Gordeau. 10.20 Vervolg concert. 11.-11.30 Gramofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.05 Le zing. 11.20 Gr.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.05 Orgelspel Q. Mac- Lean. 12.50 Ch. Manning's orkest. 1.50 Gr.pl. 2.25 Voor de scholen. 3.15 Piano-recital K. Denyer. 3.35 Sted. orkest Bournemouth olv. R. Austin mmv. E. Kersey, viool. 5.05 Het McArthur kwintet. 5.35 Het Londensch Zigeunerorkest. 6.20 Ber. 6.50 en 7.05 Lezingen. 7.25 Koorconcert. 7.50 Het Crook kwin tet. 8.35 Concertinleiding. 8.50 BBC-symphonie-orkest, koor en so liste olv. A. Boult 9.50 Ber, Hier KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 KFULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. ROME, 421 M. 8.05 Belfagor", DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 en 7.55 Zie Keulen. 8.20 Concert uit Koningsbergen o. 1. v. Brückner mmv. S. M. Rascher, sa xofoon. 9.20 Ber., Radio-praatje en weerber. 10.20—11.20 Concert uit Hamburg olv. R. Krug. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10-35 HOOFDSTUK XIV. Een luistervink. Amsterdam vlagt voor den Uiver. Spannende dagen. Iedereen spreekt over de vliegsport. Een apach>;nkroeg op Katten burg. „Oome Leen". Amsterdam heeft spannende dagen en nachten achter den run, Op geheel onver wachte wijze hebben ae Amsterdammers en naar wij vermoeden alle landgenooten gereageerd op de berichten, die ons van de vlucht over drie werelddeeien bereikten. In den regel zijn wij nog al koel en lauw, maar nu bleek het overduidelijk, dat onder die lauwheid veel hartstocht en spontaniteit ver borgen zit. Voor het huisje van de Kon. Luchtvaart Maatschappij op het Leidscheplein stonden den geheelen dag en een groot deel van den nacht drommen nieuwsgierigen, die de win- kansen van onze luchtvaarders bespraken. Toen het eenmaal bekend was, dat Scott en Black de race gewonnen hadden, ging er een spontaan hoera op dit was in den vroegen morgen en wij trofen in den loop van den dag een groepje, waarvan de leden het onder ling bar oneens waren omtrent de sportieve prestaties van dit Engelsche tweetal. Een van de omstanders veroorloofde zich de opmer king, dat het zonde was, dat niet beide moto ren van Scott en Black in het ongereede wa ren geraakt, waarop groote verontwaardi ging bij de aanwezigen losbarstte. Want al zijn wij chauvinistisch genoeg om voor onze mannen te duimen, de sportiviteit behoudt toch de overhand. In de café's was de luchtrace het gesprek van den dag. In een goed bezet café vindt men sterk uiteenloopende menschen bijeen, vooral in een restaurant als Americain, waar verschillende typen komen. Aan één tafel een groep schilders, een an dere tafel bezet met tooneelspelers, elders bijvoorbeeld weer een groep advocaten, ver der een tafel met een allegaartje van journa listen, architecten, tooneelspelers en teeke naars, in de late avonduren eenige gegoede middenstanders, zakenlieden; ook de kell- ners bij groepjes, als zij even tijd hadden, en allé hadden het over de Melbourne-race. Voor velen was er echter in den vooravond gelegenheid geweest om een Amsterdamsche noviteit te bezoeken: de apachenkelder op Kattenburg. In avolging van de Jordaan-ca- barets moest onze andere volkswijk: de Kat tenburger- en de Wittenburgerstraten en dwarsstraten, de z.g.n. eilanders, ook hun exclusieve gelegenheid hebben. En zij schie pen een apachen-kelder. De Jordaan heeft de Kattenburgers allang gestoken. Sedert Israël Querido zijn beroemd epos „de Jordaan" schreef, is deze volkswijk in het brandpunt van de belangstelling van heel het brave vaderlandje komen te staan. Louis Davids en Herman Bouber deden de rest. Zij vestigden, door middel van liederen en volks stukken, steeds en steeds weer de aandacht op het leven van de „toffe meiden en jon gens", wier wieg aan den voet van den Wes tertoren had gestaan, net zoo lang, dat we allen galmden: „In de Jordaan, in die heer lijke Jordaan" en het leven en bedrijf in deze volksbuurt even noodzakelijk voor ons volks bestaan werd, als de wijde pofbroeken der Volendammers. Zoo kent ieder Nederlander de Jordaan. Dat ze in werkelijkheid er in het geheel niet zoo romantisch uit ziet, komt er niets op aan. We gelooven, dat het zoo en niet anders is en relletjese zooals in den afgeloopen zomer, kunnen ons slechts even uit dezen zoeten droom opwekken. Maar dan komt Louis Da vids weer met een nieuw liedje en Bouber met een ander romantisch stuk en de zaak is weer echt voor mekaar. Door de liefde voor de Jordaan zijn we zoo zoetjes aan vergeten, dat Amsterdam nog een tweede volksbuurt rijk is, waar het leven niet minder ros en de bewoners niet minder interessant zijn, dan 'n het buurtje rond den Westertoren. Katten- en Wittenburg. Zelfs voor de meeste Amsterdammers is deze buurt tus- schen de oude marine-kazerne en de Czaar Peterstraat terra incognita. En dat is wel te begrijpen. Nog minder dan de Jordaners zijn de Kattenburgers op „vreempies" gesteld. Zij zijn, voor alles, de stelregel toegedaan, dat men zijn vuile wasch in den familiekring moet reinigen en dat geen buitenstaander er iets mee te maken heeft. Bij dezen hang naar teruggetrokkenheid voegt zich nog een onweerstaanbare vrij heidsdrang en een bijzondere afkeer voor el- ken vorm van gezag. Een stel glimmende knoopen werkt op de Kattenburg als de be faamde roode lap op een stier: zij worden wild.... Voorts behooren zij echter tot de zacht aardigste der Amsterdamsche volksstammen en bezitten evenals de Jordaners een uitge sproken liefde voor visschen en pret maken. Wie van dat laatste een glimpje wil op vangen, moet naar „Oome Leen" gaan in den apachenkelder. Het is op de Kattenburgergracht vlak naast de brandweer, zei mijn vriend, de poo- tige kastelein uit de „Groote Slok", waar op wekkende aanmoedigingen, als: „neem nog een pikketanisie, ze zijn goedkoop en het is tof voor lever en nieren", den wand sieren. Wat zal ik ie zeggen: een paar linke jon gens zijn op de idee gekomen, om hier op Kattenburg zooiets te beginnen als bij tante Tilly in de Tuinstraat. Vroeger heette het „Café Willem Barends", een tent, waar de meiden en jongens, die wel of geen verkeering hadden, gingen dansen. Daar werd elk vreempie uitgeknokt. Ga maar eens kijken en doe vooral „Oome Leen" de groeten. Nou, moet je den weg nog weten? Wel, je loopt hier de Kattenburger- dwarsstraat uit en dan zie je het zoo". We volgden dezen wijzen raad op. Weldra stonden we voor dat, wat men op de Eilan den de tent van Oome Leen" noemt, in uiterlijk niet veel verschillend van de kroegen zooals men er op Kattenburg zoo velen aan treft. Wat ons opviel, was, dat er op de duis tere Kattenburgergracht een paar autos stonden, een bewijs, dat de uitgaande wereld reeds den weg naar deze gelegenheid had gevonden. Vol goeden moed stapten we dus naar bin nen. Het was er stampvol. Zoo op het oog een uiterst gemengd publiek: dames in bont jassen en heeren uit het Apollokwartier za ten er broederlijk met de jongens en meiden van de Eilanden tezamen. De tent was een apachenkelder uit de Lichtstad in het Hoog-Kattenburgsch ge transporteerd. Ze voert den wijdschen titel van „Sous les toits de Paris", maar kon even goed „Onder de daken van Kattenburg" hee- ten, maar ten slotte heeft Shakespeare het ook reeds gezegd: „What is in a name?" Op het vermaak en vertier komt het ten slotte aan en dit is, ondanks de bediening van toffe jongens in apachencostuum en mu ziek van een aantal trekpiano's, waarvan de bespelers, eveneens in Lichtstadsche kleedij zijn gedost, in groote mate aanwezig. Ook al is de beeltenis van Landru op den wand geschilderd, dit alles doet niets aan het echt-Kattenburgsche karakter af. Zelfs kan het feit, dat er nog geen Kattenburgsch vischcollege is gevonden, dat in de tent van „Oome Leen" zijn tenten opslaat en wier le den zoo af en toe een nummertje ten beste geven, gelijk bij tante Tilly, de feestvreugde verstoren. Zonder dat zingt de Kattenburger ook met de muziek der trekpiano's mee en draagt er zorg voor, dat de feestelijke stemming, soms tot over het kookpunt dreigt te stijgen. De zaak is bij „Oome Leen", die bij den Burgerlijken Stand als L. W. A. Overmeyer staat ingeschreven, fijn voor elkaar. En de vreemdeling in het Kattenburgsche Jeruza lem, die een ontdekkingstocht naar dit caba ret waagt, zal een idee krijgen van dit brok rosse leven, dat weliswaar vermomd in Parij- sche kleedij, op de Eilanden pleegt te heer- crhpn ADAM WEEVERS. Gisteren zijn te Haarlem in een langdurige vergadering van de commissie uit Ged. Staten voor de vervoerszaken verschillende aanvragen voor autobusdiensten behandeld. Er waren veel belangstellenden verschenen. De voorzitter, mr. J. B. B o m a n s, stelde eerst aan de orde de aanvraag van Veltmann voor een dienst Leeuwarden over den af sluitdijk, Schagen, Alkmaar, Haarlem, Am sterdam. Hiertegen waren van verschillende zijden bezwaren ingebracht. De heer Kraak S t h e e m a n, die het eerst het woord kreeg, zeide te kunnen volstaan met een verwijzing naar het Kon. besluit, waarbij al een beslissing in bepaalden zin genomen is. Als deze vergunning echter wordt verleend, dan zou spr. in elk geval willen aandringen op het opleggen van een vervoersverbod, waardoor geen schade wordt toegebracht aan ondernemers, die al vergunningen hebben voor gedeelten van het traject. Mr. Buiskool sloot zich daarbij namens de „Habo" aan. Ook spr. vroeg een ver voersverbod ingeval van verleening der ver gunning. Mr. Buiell. uit Leeuwarden. optredende voor Veltmann, meende, dat hier het al gemeen belang en het particulier belang Samen gaart". Spr. stelde zich op het standpunt dat bi] met verleening der vergunning de vraag onder de oogen moet worden gezien of schade wordt toegebracht; en dan Heeft spr. niet het oog op financieele schade, maar op schade voor het vervoerswezen. Hij ziet in afwijzing ook een financieel nadeel voor den staat, omdat de invoer van elke autobus vermeerde ring van inkomsten voor den staat (invoer rechten, wegenbelasting, personeele belasting) beteekent. Er bestaat, naar spr. verder betoogt, wel degelijk behoefte aan een goedkoope en recht- streeksche verbinding als in de aanvraag is genoemd. Een vermeerdering van vervoers- mogelijkheid over den afsluitdijk is naar spr.'s meening gewenscht; en op een spoor weg behoeft z.i. niet te worden gerekend. Er is een antipathie tegen de A. T. J.; niet al ken bij de autobus-ondernemers, ook bij het publiek. De A. T. O. is te duur en de dienst voorziet niet in de behoefte van het publiek. Er is, zoo gaat spr. vport, in de Noorde lijke provincies, sinds de tot standkoming van den afsluitdijk een sterke neiging om meer cantact te zoeken met Holland. In ver schillende gemeenten, vooral in Friesland, is dit duidelijk te bemerken. De voorzitter, mr. Bomans, maakte de opmerking, dat er geen bezwaar wordt ge maakt tegen de exploitatie door de A. T. O De heer Buiell „Daartegen zijn wel bezwaren. De A. T. O. is tc duur en er wordt te weinig met het publiek rekening ge houden". Mr. Bomans: „Als men dus maar be talen wil, is er voldoende vervoer?" De heer Buiell: „Dat is altijd het geval maar een goedkoop en gunstig vervoer is het niet". Spr. is van gevoelen, dat het vervoer meer profijt moet trekken van den afsluitdijk. Deze verbinding is een groot voordeel; daar moet het verkeer gebruik van maken. De behandeling van deze zaak wordt hier na gesloten. In behandeling kwam hierna een vergun ning-aanvraag van den heer Van Geel te Schagen voor een dienst Eten Oever— Schagen. Mr. Buiskool, die voor de „Habo" op trad, betoogde, dat deze aanvraag een traject betreft, dat al in het net van de „Habo" be hoort. De Kroon heeft wat de aanvraag van de „Habo" betreft, nog altijd geen beslissing genomen. De aanvrager Van Geel heeft vroeger dezen dienst gehad, dien hij moest opgeven; maar hij komt nu weer met een aanvraag, nu de „Habo" deze vergunning wenscht. Spr. meent te moeten opmerken, dat het in het belang van het publiek en van de veiligheid van het verkeer is, indien niet te veel afzonderlijke vergunningen worden ver leend. Hoe meer de vergunningen geconcen treerd worden, hoe beter zal het voor het vervoer zijn. De heer Naastepad kwam krachtig op tegen het z.i.: onverdedigbare drijven van de „H.A.B.O.", die het geheele net in het Noorden van Noordholland in handen wil hebben. ,rioc - De heer van Nuland was, in strijd met mr. Buiskool, van meening, dat de groote concentratie, waarnaar de „H. A. B. O." streeft, niet in het belang van het pu bliek is. Spr. komt op tegen de poging van de A.T.O. om hier ook een vergunning te verkrijgen. Als deze dienst in handen van de A T. O. komt, is spr. er van overtuigd, dat dit ten nadeele van het publiek zal zijn. Hij acht exploitatie door de A.T.O. nog grooter bezwaar dan door de „H.A.B.O." De heer Buiskool merkte nog op, dat de „H.A.B.O." al het grootste deel van het traject heeft, dus dat het goed zal zijn haar ook deze lijn te geven. Spr. vestigt er nog de aandacht op hoe in het Noorden van Noord holland gewerkt wordt tegen de „H.A.B.O." De heer Van Nuland meende, dat er alle reden voor was den heer van Geel deze vergunning te geven, omdat hem indertijd de vergunning is ontnomen, toen Ged. Sta ten een andere regeling noodig achtten. De laatste zaak was die van eenige vragen betreffende een dienst Alkmaar Egmond aan Zee over Heiloo. Een vertegenwoordiger van de A. T. O. verdedigde de aanvraag van deze Maat schappij waarna de heer Bosman de aanvraag van de Alkmaar Packet verdedig de. Er was vroeger geen aanleiding voor de Alkmaar Packet om een vergunning voor Woensdag 31 October. HILVERSUM, 301 M. (VARA uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. .10.— VPRO-mor-gen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.Klein VARA-Ensem- ble olv. F. Bakels, Dr. J. v. d. Tempel, lezing en dialoog. 12. Grpl. 12.20 KL VARA-Ensemble olv. F. Bakels. 1.— De Fliereflui ters olv. J. v. d. Horst mmv. A. de Booy, zang. 2.15 Kniples. 3. Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest olv. H. de Groot. 6.30 RVU. Dr. Th. v. Schelven: Moeilijkheden met kinderen. 7.Sportuitz. 7.20 Verv. concert. T40 Voor het Platteland. 8.— Herh. SOS-ber. 8-03 Gr.pl. 8.15 Joodsche uitz. mmv. S. H. Englander, causerie met gr.pl. en A. Pleysier, inleiding. 9.10 Stem men uit het Proletariaat. 9.30 De Notenkrakers olv. D. Wins. 9.50 Vaz Dias en VARA-Varia. 10. Uit Londen: BBC-Symphonie-orkest olv. Catterall, Radio-koor en Myra Hess, piano. 11.0512.Gr.pl. na verv. concert. 11.05 Voordracht j ]o12.20 Roy Fox en zijn Band. PARUS (RADIO-PARIS). 1648 M 7 20 en 8.20 Gr.pl. 12 50 Goldy- orkest 8.20 Parijsch Instrum. Kwintet mmv. solisten 10.50 Dans muziek. 1.20 Concert uit rest. Ritz. 2.50 _4 50 Omroeporkest olv. Reesen. 7 20 Oude en Nieuwe dansen door het Omroeporkest. 8.35 Piano-reci- tal. fL50 noorspel. 9.30 Gr.pl. 9 50 Kamermuziek door Blaaskwintet 1020—11.50 Dansmuziek. 6 35 en 11.20 Gr.pl. 12.20 Omroep- kleinorkest olv. Eysoldt. 3.20 Con cert uit Berlijn olv. W. Steiner. 4 40 Solistenconcert. 6.20 Schram- melmuziek. 7.30 Uit Stuttgart: Un- sere Saar - den Weg frei zur Ver- standigung. 7.55 „Stunde der iun- gen Nation'Wereldoorlog. 8.20 Ein Tag Soldat", gevar progr. 9.50 „Schwarze Jager-Suite voor blazers en harp van W. ZUlig. 10 20—11.20 De Kapel Hauck- Reichardt. opera van Respighi. Orkestleiding Respighi. BRUSSEL, 322 en 484 M- 322 M P 20 Omroeporkest olv, Anaré. 30-2 20 5.20 Gr.pl. 6.50 Viool- recital. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroep- orkest olv. Andri. 8.50 HoorspeL 9 20 Verv. concert. 10.30—11.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. I.30—2.20 Omroeporkest o l. v. André. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Qr. pl 8.20 Gr.pl. 8.45 Fragm. „La passion du Christ", met muziek van H Thiébaut. Hierna tot 11.20 Gra mofoonplaten. II.05, Midi. Reg. 11.05-17.35, Droitwich 17.3519.20, Kalund- borg 19.2024. Lijn 4: Keulen 10.3015.20, Berlijn 15.20—16.20, Keulen 16.20 —18.20, Frankfort 18.20—19.20, Lond. Reg. 19.20-24.—. AlkmaarEgmondEgmond aan Zee aan te vragen, zei spr., omdat met de spoorwe gen werd samengewerkt. Nu de spoorlijn is opgeheven, is er voor de „Packet" wel reden voor aanvraag van een bus-vergunning. Spr. acht zijn maatschappij aangewezen en de aanvraag van van Geel niet voor inwilli ging vatbaar. Voorlezing werd gedaan van brieven van de gemeentebesturen van Heiloo en Bergen en EgmondBinnen, die wat de eerste en de laatste betreft vóór een vergunning van van Geel pleiten. De heer Kraak Stheema n meende, dat er hier veel was gezegd, dat een kenner van de wet op de openbare vervoermiddelen tot verontwaardiging moet brengen. Spr. komt met kracht op tegen de houding van de A. T. O. De spoorwegen willen op dit traject brengen, wat zij steeds op anderen terrein hebben bestreden, n.1. „een vervloek te vervoers-luxe". Want er wordt op dit traject volkomen deugdelijk in de vervoers-be hoefte voorzien. De „Naco" heeft evengoed een dienst Egmond aan Zee—Castricum als Egmond aan Zee-IJmuiden. Dus meent spr. dat deze vergunning moet worden gegeven aan den reeds bestaanden vergunninghouder Al de nieuwe aanvragen zullen slechts brengen de vervoers-luxe, die uit den booze is, en die dus zal moeten worden afgewezen. De „Naco" zal er voor zorgen, dat ande re ondernemers niet in het den gezeten. vaarwater wor- Er werden nog enkele vragen gesteld en opmerkingen gemaakt, waarna ook de be handeling van deze zaak gesloten werd. De beslissing van Ged. Staten volgt. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Tel. 838. Geopend voor werknemers uitsluitend van 9—12 uur en op Maandag- en Don derdagavond van 7—8 uur. Voor vrou welijk personeel dagelijks van 25 uur, beh. op Zaterdag. Bemiddeling» voor werkgevers van 912 en van 25 uur. De directeur van bovengenoemd bu reau deelt mede, dat heden staan inge schreven: Groep bouwvakken: 77 timmerlieden, 74 grondwerkers, 35 metselaars, 8 voe gers, 6 stucadoors, 22 opperlieden, 36 schilders, 5 betonwerkers, 1 tegelzetter, 1 steenhouwer, 2 glas in loodzetters, 1 stratenmaker, 1 stuc. opperman, 2 bouwk. opzichters, 2 opz. teekenaars, 2 bouvvk. teekenaars, 3 waterbouwkundi gen, 1 bouwkundige. Groep metaalindustrie: 1 autog. las- scher, 15 bankwerkers, 3 carrosserie bouwers, 8 electriciens, 1 fitter, 3 instru mentmakers, 1 kernmaker, 2 ketelma kers, 3 klinkers, 4 loodgieters, 2 lijnwer- kers, 7 machinisten, 1 mach. teekenaar, 8 metaal draaiers, 1 metaalvijler, 2 me- van May Wynue. 26) Nu, een praatje met Janet Birley en een stoeipartij met een troep wilde kinderen kwam Marjorie altijd nog verkieslijk voor boven zoo'n wandeling, moederziel alleen, het terras op en neer, of een saai gevangen zitten aan haar borduurraam. Dien volgenden dag begaf zij zich dus vroeg op weg en werd opgehaald door Ja net en een half dozijn kinderen, aan wie het duidelijk te zien was, dat zij geen moeder hadden, onverzorgd in de kleeren als ze wa ren. De jongeren bleven verlegen vlak bij Janet, maar Thomas, een jongen van bijna twaalf jaar, stak haar gul de hand toe: „Vader zegt, dat alle goddeloozen ten onder zullen gaan, maar ik denk niet, dat hij dit van u zal meenen, ofschoon Janet toch zegt, dat u een aanhangster is van Karei Stuart". Janet trok het jongemensch eens bij de ooren voor deze misschien wat al te oprech te verwelkoming, maar toen de meisjes sa men naar boven gingen, zei ze tot Marjo rie: „Oom zou inderdaad heel boos zijn als hij wist, dat ik je vandaag hier genood had. Maar hij is uit en als we nu maar wat voor zichtig zijn, en ook Thomas betracht de be scheidenheid, dan hoeft hij niets te weten van je bezoek!" Maar van het praatje, dat Marjorie's eigenlijke bedoeling was geweest, kwam weinig in, want niet zoodra waren de meis jes gezeten in Janet's kamer, of er klonk ru moer aan de deur. „U hebt ons beloofd om verstoppertje te spelen als die dame kwam. Dan komt u nu toch zeker, nicht Janet?" „Gaan jullie eens gauw weg, ondeugen- den, of je zult een standje krijgen!" Waarop Thomas vol overtuiging zei, dat zij dan eerder een standje zou krijgen als zijn vader hoorde dat een goddelooze zijn huis had bezocht. Er hielp niets aan en het was dan ook haar eigen schuld, dacht Janet, want ieder moest toch wel het verschil in kleeding tref fen van Marjorie Stapleton en de eenvoudi ge Puriteinsche dracht. Op het met lint ver sierde lijfje van haar blauwe japon droeg mistress Stapleton een breeden kanten kraag, zoodat zij er allerliefst uitzag en Thomas in het bijzonder zich tot haar cava lier opwierp, terwijl hij haar de mooiste plekjes wees, om zich te verstoppen, zóó lis tig bedacht, dat zelfs broer Harry er zich door zou laten verschalken. „Kijk", zei Tom, „ik sta er voor in. dat niemand u vinden zal, maar dan moet u mij ook beloven, dat niet te voorschijn zult ko men, eer ik u haal!" Dit zeggende had hij haar bij een ladder gebracht en ging haar voor. „Nicht Janet zou hier niet durven opklim men, omdat ze bang zou zijn, dat ze haar rokken vuil maakte, maar u is een veel ver standiger meisje, die niet zooveel zal geven om een scheur of een winkelhaak!" Marjorie lachte, want dit was blijkbaar de grootste lof, dien Tom haar ooit zou heb ben toegezwaaid. Ze volgde hem dan ook, maar vond het een ware lijdensweg over die stoffige planken! ,?U moet voorzichtig zijn, dat u niet uit glijdt, want dan zoudt u wel eens door het plafond van vaders studeerkamer kunnen zakken en plompverloren op zijn schrijfta fel kunnen terechtkomen". Marjorie ging gehurkt zitten, maar dat was anders een besluit, want aan alle kan ten lag vuil, stof en spinnewebben; boven dien was het er heel donker en stikkend warm! ,,Je blijft toch niet lang weg?" vroeg ze dringend. „Neen, tien minuten op zijn hoogst!" ant woordde Tom geruststellend. Het leek haar echter, dat die tien minu ten al lang om moesten zijn; ja, het scheen wel een half uur, toen ze opgeschrikt werd door het geluid van stemmen. In het eerst dacht zij, dat Tom terugge keerd was om haar uit haar gevangenschap te verlossen. Maar neen het waren stem men daar beneden Arme Janet! Wat-zou zij er tegen loopen als master Pennerton onverwacht terugge komen was in gezelschap van anderen!... Zij moest zich dan maar zonder hulp uit haar schuilplaats zien los te werken en in ieder geval het huis verlaten, eer haar te genwoordigheid Janet in ongelegenheid zou kunnen brengen. En terwijl zij dus al pogingen in het werk stelde om de ladder af te dalen, troffen haar de woorden: „Het lijdt geen twijfel: Cromwell heeft volkomen verslagen het Schotsche leger, dat tegen hem afgezonden werd door de aan hangers van Karei Stuart". Die stem was die van James Birley! Met kloppend hart bleef Marjorie precies zoo zitten. Het Schotsche leger verslagen! Wat een vreeselijke tijding voor haar ver loofde en de dappere verdedigers van Pon- tefract, als dit waar was! Alle gedachten aan persoonlijk gevaar werden vergeten in het overweldigend ver- langen, om meer te hooren. Ze kon ieder woord verstaan, dat Birley zei, ofschoon de andere stemmen als om floerst waren. Dat zijn tijding echter gunstig ontvangen werd, bleek wel uit een gemompel van gods dienstige dankzegging, onderbroken door vurig belangstellende vragen. Toen verhief Birley andermaal zijn stem en sprak: „Langdale zit gevangen in Nottinghain onder strenge bewaking. De verrader en sa menzweerder kan er zeker van zijn, dat wij met onze straf, hem opgelegd, een voor beeld zullen stellen!" „Langdale?" klonk het als een echo. „Sir Marmaduke Langdale, de vriend van prins Rupert? „Een vriend van iederen vijand, vervloekte goddelooze, dat hij is! Hij zal dienen als eerste vrucht van onze overwinning! Lo, heb ik niet luide de stem verheven bij den goddelijken wreker, Olivier Cromwell, om aan te dringen op bevordering van de heili ge taak?" „Stil, vriend!" viel een ander hem in de rede. „Vertel eens even Maar de rest van den zin ging verloren voor haar, die zoo ingespannen te luisteren zat. Doodsbleek had Marjorie het oor haast te gen de stoffige planken gelegd. Wat een afschuwelijk nieuws, dat zij daar had gehoord! Het Schotsche leger verslagen en sir Mar maduke Langdale gevangen genomen, en dit op een tijdstip, dat hun eigen succes, door de inneming van Pontefract, zoozeer ioop had gewekt in het hart van ieder ko ningsgezinde in West-Yorkshire. Prins Rupert was de derde zoon van Frederik V van de Pfalz; in 1642 trad hij in dienst van zijn oom, Karei I van Enge land, die hem den titel schonk van hertog van Cumberland. (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6