Dobbel ma nn lekker-man? Dorpsopstand tegen veldwachter w Omgeving. JlecfUs.'zaken £cuuU w Jmh&oim Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. kaansche generaal Keen een rede gehouden, waarin hij nader op de verhouding tusschen scheepvaart en luchtverkeer inging. Keen, die op het gebied van vliegwezen en scheepvaart tot oordeelen bevoegd is, was van oordeel, dat de Vereenigde Staten lucht schepen moeten bouwen om te kunnen con- curreeren tegende buitenlandsche super- oceaanschepen, zooals de Fransche „Nor mandie" of de Engelsche „Queen Mary". Volgens Keen's opvattingen zouden vijf luchtschepen, elk berekend voor het vervoer tachtig passagiers, niet duurder uitvallen dan één oceaanreus als de „Queen Mary". Het luchtschipverkeer moet door de scheep vaartmaatschappijen worden opgebouwd Daarbij herinnerde hij aan het innige con tact, dat er bestaat tusschen de Hamburg- Amerika Lijn en de „Graf Zeppelin". De voormalige voorzitter van. de federale luchtvaartcommissie Farley noemde het be lachelijk, bij Amerika te spreken over scheep vaart. De Amerikaansche handelsvloot zou immers nooit in staat zijn met goed gevolg met de super-oceaanreuzen te concurreeren, die in de Vereenigde Staten zelfs niet kun nen worden gebouwd. Met klem betoogde hij, dat voor hem de luchtvaart het verkeer van de toekomst is. - LICHTE PIJPTABAK I Rookt Dobbolmann's Tabak on (ién anderal weinig en druiven zijn haast onverkoopbaar, Keuken-vruchten golden 5 a 8.50, tafel- vruchten 6.50 16, druiven 14 20 per 100 K.g. Kool (roode, gele en groene), gold verbazend weinig. We kunnen dan ook alles over een kam scheren en melden dat de prijzen varieerden van 1 tot 3.50 per 100 stuks. De overige aanvoer gaf onver- anderde prijzen. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Morgen (1 November) zal het K.L.M.- vliegtuig, de Havik, van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal be staan uit de heeren G. J. C. te Roller( eerste bestuurder), J. J. Abspoel (tweede bestuur der), P. Weiman (werktuigkundige) en M Saaf (radiotelegrafist). De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond te Am sterdam zijn. KOLENDIEFSTAL OP GROOTE SCHAAL. Zeventien personen staan terecht. Voor de Haagsche Rechtbank, gepresi deerd door 'rtir. Van der Boom, stonden heden 22 verdachten terecht, die betrokken zijn bij den massa-iiefstal van kolen uit de opslagplaats van de brandstoffenhandel v/h Cons. Aandewiel en Dijk. De diefstallen wer den gepleegd door het personeel. Zooals uit de behandeling ter terechtzitting is gebleken waren er onder de verdachten eenige per sonen, die reeds verscheidene jaren bij de firma in dienst waren. Een van hen was er zelfs veertig jaren in dienst. Eén van hen, J. P. D., liet verstek gaan. De overigen waren verschenen. Het eerst namen in de verdachtenbaiik piaats de werk lieden W. F. v. d. V., K. J. P., en J. W. van der P., verdacht herhaalde malen groote hoe veelheden anthraciet en kolen van het terrein der firma met de auto's van deze firma te hebben weggehaald en verkocht. Als eerste getuige trad op de directeur van bovengenoemde N.V., de heer A., die ver klaarde, dat bedoeld terrein een reserve- terrein is, vanwaar de kolen steeds onder controle worden weggehaald. Op een vraag van mr. v. d. Boom, hoe het mogelijk was dat deze diefstallen in zulk een lange periode konden plaats hebben, antwoordde get., dat zulks geregeld onder schafttijd geschiedde. De drie aanwezige verdachten bekenden het hun ten laste gelegde. Mr. van der Boom (tot verdachte v. d. V.) Het noodlot wil, dat u de eerste is, dien ik moet ondervragen en ik geloof, dat ik daar mee tevens de oorzaak van al deze diefstallen te pakken heb. Hoe is u daartoe gekomen om verschillende te goeder naam en faam bekend staande personen hierin te betrekken? VerdachteIk ben daar niet mee begonnen en het is nooit uit te zoeken wie daar eigen lijk wèl mee begonnen is. De verdachte P- zeide het ook niet te kun nen zeggen. Het wsa volgens hem een groot complot, waarbij de betrokkenen elkander niet goed in de oogen durfden te kijken. Men ging met elkaar mee. Deed de een het niet, dan kwam de ander wel, maar het is niet precies te zeggen wie. Hierna kwam de tweede serie verdachten voor, die allen een volledige bekentenis af legden. Het meerendeel van hen verklaarde zelf niet te weten hoe zij tot hun daad waren gekomen. De president wees er op, dat de firma goede loonen betaalde. Den verdacht v. d. V., die reeds 16 jaar bij de firma in dienst is. werd er op gewezen, dat hij reeds vijf maal wegens diefstal is ver oordeeld Verdachte reageerde hierop door te zeg gen, dat het personeel ook op order van de directie moest stelen. President: Hoezoo? Verdachte zeide hierop, dat het personeel order had iedere maand minstens 15.000 K.G. meer aan gewicht te noteeren, dan er in wer kelijkheid afgeleverd was. Deze leveranties geschiedden meestal aan groote instllingen, zooals de strafgevangenis, het Roode Kruis ziekenhuis etc Hierop werd de directeur der N.V. nog maals voorgeroepen, die verklaarde dat de beweringen van v. d. V. onwaarheid waren. Er bestond een st. enge contröle op de af leveringen. Requisitoir. Mr. P. R. Blok, het O. M. waainemend, zeide dat het onderzoek hier een buitenge woon licht op verschillende verdachten heeft geworpen, waarbij er zijn die jarenlang bij de firma iri dienst waren. Hij ei3chte tegen J. D. 6 maanden, waar van 3 maanden voorwaardelijk; tegen W. F. v. d. V. 1 jaar; tegen K- J. P. eenzelfde straf; tegen den verdachte W. H. L., die reeds eer der is veroordeeld 4 maanden; tegen J. M. 2 maanden voorwaardelijk en 2 maanden on-1 voorwaardelijk, en tegen de overige ver dachten voorwaardelijke straf van vier maan den, met ondertoezichtstelling, gedurende een proeftijd van drie jaar. Vervolgens stonden terecht de los-werklie- den in dienst van de firma A. van R., S. L. v. d- K., en C. H., die van de vorige ver dachten geldsbedragen, varieerend van drie tot negen gulden hadden aangenomen en die behulpzaam waren geweest bij het opladen DE CRISISZUIVELCENTRALE. De crisiszuivelcentrale maakt bekend, dat voor de periode van 4 November tot en met 10 November 1934 de prijs voor het taxege- deelte van consumptiemelk, gekocht op regee- ringscontract, is bepaald op 61/4 cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwa liteitsafdracht van 1/4 cent. De afdracht op andere in consumptie ge brachte' melk is vastgesteld op 2 cent per liter. SAMENWERKING TUSSCHEN ZUIVELHANDELAREN. De Amsterdamsche Centrale van Boter- handelaren heeft gisteravond in Nieuwendam een vergadering gehouden, waarin besloten is in los federatief verband te gaan samen werken met andere bonden van zuivelhande laren in Nederland, terwijl voorts een con tactcommissie tusschen de verschillende or ganisaties zal worden gevormd. De onlangs voor dit doel ingestelde propagandacommis- sie zal spoedig haar werkzaamheden aan vangen. Inlichtingen omtrent de beoogde werkwijzen zijn te verkrijgen bij den secreta ris van de Amsterdamsche Centrale van Bo- terhandelaren, den heer H. van Zijl, Schel- lingwouderdijk 151, Amsterdam West. EEN WELDAAD, DIE EEN MISDAAD WAS. Een 22-jarig los-arbeider Jitse T. uit Schagerbrug, gem. Zijpe, stoffeerde het zondaarsbankje als gevolg van een on geoorloofde uiting van zijn goede hart. Hij vertoefde als commensaal ten huize van den 48-jarigen werkloozen werk man J. Landman, die het uiteraard niet breed had. De heer Landman genoot steun van de gemeente op een kaart, waarop door hem was opgegeven een verdienste van 5, doch de verdachte, die op 22 Juni voor hem met die kaart naar het gemeentehuis ging om te stem pelen, veranderde het cijfer 5 in 2, waardoor natuurlijk het steunbedrag steeg. Landman kreeg daardoor 2 méér steun. De goedhartige maar ondoor dachte jongeling, die het feit erkende, stond dan terecht ter zake oplichting en valschheid in geschrifte, 'n misdrijf lat lang niet voor de poes is en waarop een duchtig maximum is gesteld. Hij overhandigde een brief van zijn vader, die voor hem een voorwaardelijke raf verzocht. Voor het overige gaf ver dachte toe, dat hij een gemeene streek had gespeeld. Volgens de inlichtingen staaaat Jitse als brutaal en voorts ongunstig bekend. De officier vond de methode van ver dachte om een gezin te bevoordeelen, niet de juiste, vooral als zulks geschie de op kosten der gemeenschap. Voor een voorwaardelijke veroordeeling voelde de officier niet en requireerde 1 maand ge vangenisstraf. DE DUPE VAN EEN OPLICHTER. De 31-jarige beroeplooze Petr. Jac. v S., voormalig aannemer te den Haag, 'n lange in motorjas gehulde figuur, ge domicilieerd te Rotterdam en aldaar vertoevende in de strafgevangenis, had in de „Vrije Westfries" 'n annonce ge plaatst waarin hij geld ter leen aanbood. A s gegadigde diende zich aan de heer Klaas K., veehouder te Wijdenes, die wel 'n sommetje kon gebruiken en nu met dezen meneer in relatie kwam. Hij had Zitting van Dinsdag 30 October. HIJ HAD GEEN HAAST MET DE INLEVERING. Den 44-jar. vrachtrijder Cornelis Sm. uit den Helder was on 15 Mei '34 door een gerechtelijk vonnis de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen ontzegd voor den tijd van 1 jaar. Niettegen staande deze ontzegging had deze chauffeur gedaan of zijn neus bloedde en was hij doorgegaan met zijn wagen te rijden alsof er geen vuiltje aan de lucht was. De vrachtrijder was op 16 Juni door den rijksveldwachter Brouwer vah Huisduinen aangehouden en geverbali seerd. Heden terechtstaande, beweerde hij wel in de courant te hebben gelezen onder de rechtszaken, dat hem die bevoegd heid was ontzegd, doch niet dat hij niet meer mocht rijden. Zijn verdediger, mr. Mulder, advo caat te Den Helder, had verdachte het vonnis medegedeeld, doch hem niet extra er op gewezen, dat hij niet meer mocht rijden. Wel had mr. Mulder ge zegd, dat hem de bevoegdheid om ie mogen rijden was ontzegd. Uit de ge tuigenverklaring van mr. Mulder bleek echter wel, dat verdachte te goeder trouw had gereden. Hij had ook aan den heer van Helden, parketklerk le kl., medegedeeld, dat hij vermeende te mo gen rijden, omdat het rijbewijs niet was afgenomen. De officier, overwegende dat ver dachte de wetenschap had, dat hem de bevoegdheid was ontnomen, achtte ver dachte dus strafbaar, doch nam ver zachtende omstandigheden aan en vor derde dus bij exceptie 75 subs. 30 da gen hechtenis. In gewone gevallen, waarbij opzet wordt verondersteld, is de eisch steeds gevangenisstraf. Do verdachte was zeer aangedaan en beriep zich op zijn geringe middelen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10