DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. QaqeÜi&tch Ovevticht De Engelsche civiele luchtvaart. ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 258 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag I November 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Na de Lond.n-Melbourne race. Er moeten verbeteringen komen HITLER EN DE KERK. Bisschop Müller in ongenade. POOLSCHE NATIONAAL- DEMOCRATEN VEROORDEELD. VREES VOOR S. A.-PUTSCH. In het Saargebied. GEEN OVEREENSTEMMING TUSSCHEN DOUMERGUE EN HERRIOT? DE ROEMEENSCHE BUITENLANDSCHE KANDEL. Regeling van den buitenland- schen handel. PRINSES MARINA IN PARIJS. WEGENS SPIONNAGE VEROORDEELD. Wat vandaag de aandacht trekt RADIODISTRIBUTIE TE KOPENHAGEN. Initiatief uit Nederland. DE GANZEN VAN LITTAUEN. Ambtenaden moeten op bevel ganzen consumeeren. ALKMA ARSCHE COURANT. Je groote luchtrace Londen—Melbourne heeft in Engeland heel wat stof doen op waaien en wel voornamelijk doordat de Hol- landsche Uiver eigenlijk het eenige toestel is geweest, dat aan de bedoeling beantwoord de. Wei is men er in Engelsche kringen zeer verheugd over, dat Scott de snelheidsrace gewonnen heeft, maar algeheele voldoening heeft dat toch niet gegeven. 't Begon al vóór het vertrek van Milden- hall. Ier wijl eg op koortsachtige wijze ge werkt werd over een 20 machines, terwijl maar al te duidelijk beek, dat geen dier toe stellen kant en klaar was voor de race, kwam de Uiver zoo uit het iijnverkeer naar Mil- denhall vliegen, de bemanning na:n eenige dagen rust en het v.iegtuig werd eenzelfde 1 rust gegund. De Uiver was klaar voor den start. Dat was één verschil. Maar 't was niet het eenige. Want terwijl de Engelschen drie „Cornets" in den strijd hadden, drie toestellen, speciaai voor deze reis gemaakt, drie toestellen, die geen enkele accomodatie hadden, maar twee zeer benauwde zitplaatsen met nauwelijks een dakje ter besc.iikking van de twee leden der bemanning, drie toestel en, die het beste als vliegende benzinetanks beschouwd kon den worden, had de Uiver een zeer ruime ca bine vol geriefelijkheden, ruime zitplaatsen voor de vier leden der' bemanning, slaapgele genheid, een keukentje, ja, wat niet al. Dat was weer een verschil. Maar nog b eef het daar niet bij. Want terwij. de Cornets volgepompt wa ren met benzine en zoo weinig mogelijk re- serve-onderdeelen meenamen, zoo weinig mogelijk eten, maar wel parachutes, nam de Uiver een paar honderd kilo post en drie betalende passagiers mee. Welk een enorm verschil dus: hier een vliegende benzinetank, daar een vliegend ho tel; hier alles opgeoefferd aan snelheid en actie-radius, daar gezorgd voor accomodatie en veiligheid, maar.... zonder parachutes En nu was ailes natuurlijk wel goed <re- gaan, a s die Uiver bijvoorbeeld een week of nog iets 'anger over den tocht gedaan had. Maar neen, die Uiver was de eenige, die Scott bedreigde, was de eenige, die kans zag, om Engeland te deen beven. Ondanks de noodlanding in Albury en ondanks het feit, dat de Uiver drie keer zooveel landingen maakte en een paar duizend K M. meer vloog, kwam de Uiver slechts een aantal uren na Scott te Melbourne aan. En ook dan was er nog een verschil. Twee der drie Cornets hadden op de eerste helft der route al met motorpech te kampen. Scott stond een paar uur in Port Darwin met een kapotte motor en s'aagde er in alles wagende om met motor Melbourne te bereiken. Het toestel was „moe". En de Uiver kwam in Melbourne aan mei goed werkende metoren, met frissche beman ning en met frissche passagiers. Dat alles is aanleiding geweest voor de Engelsche pers, om te wijzen op het verschil tusschen de Enge'sehe en de Nederlandsche luchtvaart ende Engelsche kwamen er niet a' te gunstig af. In dit verband moeten wij thans melding maken van een bericht uit Londen betreffen de de ontwikkeling der Britsche luchtvaart. Binnen enkele maanden zal naar men in Engeland hoopt, een ontwerp voor de ver dere ontwikkeling van de Engelsche commer- cieele luchtvaart verschijnen met plannen waarmede het ministerie voor luchtvaart in samen wei king met P T.T. en de Imperial Airways thans verscheidene maanden bezig is geweest. Een desbetreffende mededeeling is thans gedaan door Sir Phi.ip Sassoon, secretaris voor luchtvaart, die juist is teruggekeerd van een vliegtocht van 19.000 mijlen over veer tien landen, waarbij hij oostelijk tot Singa pore is gekomen en verder bezoeken heeft gebracht aan de stations der Royal Airforce in Egypte, aan de Noord westgrens van Br.- Indië zelf. Sir Philip Sassoon heeft gereisd in zeven verschillende types van toestellen, Civ ele luchttransporten in 'n niet al te verre toekomst steeds meer de oudere vormen van vervoer zullen vervangen. Tijdens zijn lange reis heeft hij geen enkele gedwongen landing behoeven te maken en zijn alle vluchten pre cies vo'gens program verloopen. Sir Philip Sassoon heeft in het bijzender belang ge ste d in de ontwikkeling en de vooruitgang van de vliegvelden en landingsterreinen het Indische gedeelte van de route, waar men naar zijn meening cp den goeden weg iS. ue groote moeilijkheid van dit gedeelte van de route is de vochtigheid der vliegve'den in de periode van de natte Moesson, doch deze zaak staat in de bijzondere aandacht van de vliegve'ddeskundigen. Gelukkig varieeren de winden niet belangrijk van richting en is het derha ve moge'ijk de moeilijkheden te over winnen, door het inrichten van landings- strooken. Deze methode is reeds toegepast op Bangkok, waar men er groot succes mee heeft gehad. Sir Piiiiip Sassoon verklaarde, dat het civiele vliegveld te Singapore voor treffelijk was en dat iedereen daar overtuigd is van het feit, dat hier een schakel gevestigd is van seeds grooter wordend belang voor den rijksluchtpostdienst. Sir Philip Sassoon sprak er zijn vo'doening over uit, dat de snel heidsrace LondenMelbourne ge wonnen was door een Britsch toe stel en bracht hulde aan de voor treffelijke prestatie van de „Dou- glas", die bestuurd was door de bijzonder kundige Nederlandsche piloten. Hij is echter niet van mee ning, dat de tijd reeds is gekomen, waarop men een snelheid van 200 mijlen per uur tijdens de gewone gewone vliegdiensten bij iedere weersomstandigheid en in alle tijden van het jaar, kan overwegen. De lessen van deze race springen in het oog, doch men moet niet denken, dat het ministerie van luchtvaart op grond hiervan eenige speciale actie zal instellen. Betreffende de werkzaamheden aan de plannen voor de ontwikkeling, welke door het ministerie voor luchtvaart in de afgeloopen maanden zijn uitgewerkt tesamen met de posterijen en de Imperia! Airways, verklaarde Sir Philip Sassoon, dat men tot de conclusie is gekomen, dat de vliegtijden voor de rou tes tusschen Londen en de andere hoofdste den van het Britsche rijk, op toenemende wijze en drastisch beperkt moeten worden en dat maatregelen moeten worden genomen voor de verdere ontwikkeling in het bijzon der van de luchtpostdiensten. Het ligt voor de hand, dat heel wat voorbereidend werk zal moeten worden gedaan in nauw overleg met de Dominions en de koloniën, voordat men een definitief plan kan opstellen. Men is niet voornemens deze plannen prematuur aan het publiek bekend te maken. De Berlijnsche Hbld. correspondent seint: Volgens mijn informaties kan gecon stateerd worden, dat de tegenwoordige, door Hitier nog altijd niet beëedigde rijksbisschop dr Müller honderd tegen een ook niet beeëdigd zal worden omdat men in dit geval gerust de uitdrukking in ongenade gevallen" gebruiken kan. Het schijnt dat Hitier den laatsten tijd tot de ontdekking gekomen is. dat zoowel de rijksbisschop als zijn mede werkers dr Jager en Pfeffer von Salo- mon als volkomen ongeschikt voor hun taak beschouwd moeten worden. Beide laatstgenoemden hadden onIai??s *®n rede inzake het kerkelijk conflict ont worpen. die Hitier tijdig onder de oogen gekomen is en die den ^kanselier door haar volkomen onbru.kbaren houd ontzet moet hebben. Hij liet on middellijk den rijksbisschop ter verant woording roepen, die verklaarde den inhoud van deze rede niet gekend te hebben. Voor Hitier schijnt een en ander echter voldoende geweest te zijn om aile drie functionnarissen voor goed te laten vallen. Het was dus dagelijks meer duidelijk, dat ook de rijksbisschop zich op een afscheid moet gaan voorbereiden. Of zijn opvolger onder de bisschoppen der oppositie zal gezocht worden, is nog volkomen onbekend. Het Poolsche districtsgerechtshof in Star gard heeft 15 Poolsche nationaal-democra- ten evroordeeld wegens deelneming aan een optocht, van oppositioneele nationaal-demo- craten. Zij kregen sraffen van vijftien maan den tot twee en een half jaar. RADIOREDE VAN KOZLOWSKI. De Poolsche ministerpresident Kozlowski heeft gistermiddag om 5 uur een radio-rede voering uitgesproken over de regeerings- werkzaamheden in den loop der laatste drie maanden op economisch- en financieel ge bied. Het in den Sejm ingediende begroo- tings-ontwerp verwacht een weinig belang rijk deficit, dat progressief vermindert. In feite was dit in 1933/34 337 millioen en in 1934/35 223 millioen, terwijl het in 1935/36 nog slechts 150 millioen zal be dragen. Met klem wees de minister-president er op, dat de begrootiugs-toestand geen enkel nadeel vormt voor de stabiliteit van het geld. In de gewone begrooting zijn trouwens uitgaven voor belegging in productieve werken opgenomen, die het bedrag van hel deficit overtreffen. Uitvoerig zette Kozlows ki vervolgens de maatregelen uiteen, die ge nomen zijn met het doel de uitgaven voor het staatsapparaat te verlagen en de koop kracht der bevolking te vergrooten Met na me ging hij daarbij in op de vrijmaking van schulden van den landbouw, de hervorming van de sociale verzekeringen, fiscale hervor mingen, verlaging van spoorweg- en poste- rijentarieven enz. De actie ter verlaging van de prijzen van industrie-producten en ver hooging van de prijzen voor landbouwpro ducten heeft gunstige resultaten opgeleverd en zal worden voortgezet. Hierdoor zal de ruil tusschen stad en land vergroot kunnen worden en de rentabiliteit kunnen worden hersteld van de landbouw productie. Aan den anderen kant zal de re geering de openbare werken voortzetten, waarbij op het oogenbük ruim 100.000 ar beiders aan het werk zijn. Voorts zette Kozlowski uiteen wat er ge daan is voor de slachtoffers van de over stroomingen, waarna hij ten slotte verklaar de, dat de regeering consequent doorwerkt aan 't herstel van het evenwicht der begroo ting en van de nationale economie. Veel is op dit gebied gedaan, maar veel moet nog gedaan worden. Derhalve vraagt de regee ring het vertrouwen en den steun van het volk. Volgens de ParijSche „Le Matin" ie de generale staf ongerust gemaakt door berichten welke wijzen op de mogelijk heid van een putsch der Hitlerianen in het Saargebied onmiddellijk na de volksstemming, om den Volkenbond dan voor een fait accompli te stellen. De le gerleiding te Met'' en die te Nancy heb ben de noodige maatregelen met het oog daarop genomen. De instructie van de miliciens in Elzas-Lotharingen wordt versneld. Dinsdagavond was beweerd, dat een over eenstemming was tot stand gekomen tus schen Doumergue en Herriot. Het schijnt thans echter, dat dit niet geheel juist is ge weest. Bij geruchte verluidt thans namelijk weer, dat nog een kloof bestaat tusschen de plannen van Doumergue en de verlangens van de radicaal-socialisten. Het Roemeensche staatswettenblad publi ceert de bepalingen betreffende het nieuwe Roemeensche systeem van den buitenland- schen handel, dat op 15 November van kracht wordt. Volgens deze bepalingen zal de import in geen geval hooger mogen zijn dan 60 pCt. van de waarde van den export. De betaling van iederen export uit Roemenië mag slechts geschieden in buitenlandsche deviezen. Alle uit den export verkregen deviezen moeten worden afgeleverd aan de Roemeensche na tionale bank tegen de door haar vastgestel de tegenwaarde. Van de op deze wijze bijeen gebrachte deviezen zal de nationale bank 40 pCt. behouden Uitgezonderd hiervan zullen worden de deviezenopbrengsten van den uit voer van petroleum, graan en hout (en' de bijproducten daarvan), aangezien de quota van 40 pCt. ter dekking van de verplichtin gen van de nationale bank dient. Deze quota zal slechts in deviezen van landen worden vastgelegd, welke de nationale bank bepaalt. 40 pCt. van den opbrengst van den export van andere producten dan de genoemde zul len benut worden voor betaling van renten en dividenden, benevens voor liquideering van achterstallige goederenschulden. De rest der ontvangen deviezen blijft op speciale re ening bij de nationale bank staan, ter beta ling van den goederen import in overeenstem ming met de beschikkingen van het ministe rie van handel. Ter bereiking van dit doel zullen de douanekantoren importcertificaten ten bedrage van 60 pCt. van den uitgevoer- den export uitgeven. In plaats van de op het oogenblik func- tionneerende instanties er regeling van den import zal een commissie ter controleering van den buitenlandschen handel worden in gesteld, waarvan vertegenwoordigers van de bevoegde economische overheden, van de ka mers van industrie en koophandel of van de kamers van landbouw zullen deel uitmaken. Tot het van kracht worden van het nieuwe systeem zullen voorloopig inportmachtigin- gen en bedrage van 30 pCt. van den export van het laatste kwartaal van 1933 worden verstrekt. De handels-, betalings-, en clearingsover- eenkomsten, die thans bestaan zullen met het nieuwe systeem in overeenstemming worden gebracht. Het afsluiten van bilaterale han delsovereenkomsten blijft ook in het vervolg mogelijk. De verloofde van prins George van En geland, prinses Marina, van Griekenland, is in Parijs aangeomen, teneinde haar uitzet aan te vullen. Ncar de Paris Soir meldt, wierpen zich Dinsdagavond, toen zij uit haar hotel ver trok, twee mannen en een vrouw op haar auto. Zij werden echter onmiddellijk door agenten van de Süreté in hechtenis genomen en naar het naastbijzijnde politiebureau ge bracht, waar zij verklaarden, dat zij slechts een verzoek tot de prinses hadden willen richten. Er werden geen wapenen op hen bevonden. Hun papieren waren echter ook niet in orde. De politie stelt thans een on derzoek in om uit te zoeken in hoeverre hun verklaringen op waarheid berusten. KOUDE EN SNEEUW IN ENGELAND. Er heerseht thans in Engeland een voor den tijd van het jaar bijzondere koude. In verschillende deelen van het land is veel sneeuw gevallen. Ook in Londen is gister middag sneeuw gevallen. Voor de schepensenaat te Weenen is gis ter een spionnageproces behandeld tegen den Vcormaligen kapitein van het bondsleger, Oskar Hill, die beschuldigd was van spion- nage voor een buitenlandsche mogendheid en die in verband daarmede korten tijd geleden uit het leger was ontslagen. Hill werd ver oordeeld tot vier jaar zware kerkerstraf. WAPENEN GEVONDEN BIJ WEENEN. In St. Andreae bij Weenen is onder een mesthoop een wapendepot ontdekt, waarin 127 geweren, een machinegeweer en 10 kis ten munitie waren opgeslagen. 300 OOSTENRIIKSCHE SOCIALISTEN GEARRESTEERD. De Weensche poliiie heeft 300 sociaal democraten gearresteerd, die er van verdacht worden een proclamatie te hebben ver spreid, welke uitging van de „sociaal-revolu- tionnaire commissie". In deze proclamatie worden aanwijzingen gegeven voor den door de regeering afge- schaften openbare feestdag van 12 November (stichtingsdag der republiek). ZUID-SLAVISCHE BLADEN PROTESTEEREN. Campagne tegen de Oosten- rijksche monarchisten. De Zuid-Slavische bladen zetten hun campagne tegen de Oostenrijksche monar chisten in verband met den aanslag in Mar- seille voort. Het heftigst is de „Prawda", die zich wendt tegen de „Belgische ban kiers" en ook overigens krachttermen niet spaart. Het blad stelt een verband vast tus schen de Oostenrijksche legitimisten en de „Maffia der dubbelmonarchie, welker leden als doodsschaduwen glijden over het pla veisel van Weenen en Boedapest". Om te kunnen leven hebben deze Hambsburg- spruiten zich in dienst gesteld van de staatsvijanden van Zuidslavië. De zwart- gele generaals en luitenants willen het ver val van Zuidslavië tot stand brengen. Be wijzen hiervoor kan men behalve in de be kentenissen van de in Frankrijk gearresteer de daders ook zien in de omstandigheid, dat Pawelitsj op den dag van den Konings- De Engelsche civiele luchtvaart. (Dag. Overzicht). 300 Oostenrijksche socialisten ge arresteerd. (Buitenland). De kerkelijke strijd in Mexico. (Buitenland). Russische ambtenaren gearres teerd. (Buitenland). De motorschoener „Jupiter" ver gaan, de opvarenden gered. (Bin nenland). De regeering verdedigt haar be leid. (Binnenland). Tegen het faillissement van Onnes appèl aangeteekend. (Rechtszaken). De Uiver verlaat Melbourne met 14 passagiers. (Luchtvaart). Gemeenteraad van Alkmaar. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) moord met generaal Sarkotisj te Weenen een lang telefoongesprek heeft gehad over den zelfmoord van overste Dujitsj. De vroe gere keizerin Zita eenter heeft wederom naar de begrafenis van overste Dujitsj een prachtige krans gezonden. MAXIMOVITSJ AFGETREDEN. Volgens een officieele mededeeling, die gisteravond om negen uur gepubliceerd werd, is de Zuid-Slavische minister van Justitie, Maximovitsj, Woensdagavond afge- tredien. Een motiveering van dit aftreden is nog niet gepubliceerd. In wel ingelichte kringen ver luidt, dat de ministerraad zich in zijn laatste drie zittingen bezig gehouden heeft met de voornemens tot aftreden van den minister van Justitie en daarbij getracht heeft zekere persoonlijke tegenstellingen op te heffen, welke bestaan hebben tusschen Maximovitsj en den minister van oorlog, generaal Zifko- witsj. Daar een verzoening niet mogelijk was zou Maximovitsj zijn afgetreden. „Berlingske Tidende" maakt melding van een „gigantisch" plan voor radiodis tributie in Kopenhagen, waarbij het blad in herinnering brengt dat er voor eenige jaren ook al een dergelijk plan is ge weest en dat het stelsel op enkele plaat sen op kleine schaal is toegepast. Het geeft een uiteenzetting wat radiodistri butie is en wijst er op dat deze in het bijzonder in Nederland toegepast wordt. Het nieuwe plan gaat, naar het blad meldt, uit van een Nederlandsche firma; het is opgesteld door de ingenieurs Jongstra en Scharff te Kopenhagen en te Bussum. De kosten worden op kr. 5 mill. geraamd en het plan is berekend op 50.000 abonné's, in 3 jaar te bereiken. Er worden nog onderhandelingen over gevoerd met de autoriteiten. De radio- handel heeft er zich ongunstig over uit gelaten met het oog op de concurrentie voor den verkoop van radiotoestellen. Sedert de export van ganzen uit Littauen moeilijkheden ondervindt, heeft de Littau- sche regeering maatregelen moeten nemen om mogelijkheden te scheppen tot het afzet ten van ganzen door den landbouw. Thans heeft de regeering een besluit genomen, waarbij alle staatsambtenaren en employé's van half door den staat gedreven onderne mingen verplicht worden een in overeenstem ming met hun inkomend zijnde aantal gan zen te verbruiken. Op deze wijze hoopt men voor 200 000 ganzen koopers te vinden. De ambtenaren zullen den gewonen marktprijs moeten betalen. ALS ER IN RUSLAND GEPLUNDERD WORDT. Arrestaties wegens plundering van levensmiddelentreinen. De ambtenaren van het volkscommissari aat van binnenlandsche zaken (vroeger OPOE) hebben te Moermansk 45 ambtena ren van het goederenstation aldaar gearres teerd, wegens plundering van levensmidde lentreinen. De gestolen goederen werden tegen hooge prijzen aan particulieren ver kocht en het ontbrekende gewicht werd me steenen aangevuld.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1