±&MUienta(ul 'Jtuilleioft De heks van Winslea De heer Ed. Gerzon tegen devaluatie. De regcering dient door de professoren met nist te worden gelateu. Als de practijk spreekt ZIJN BROERTJE DOODGESCHOTEN Drama te Beugen. NEDERLANDER IN DUITSCHLAND VEROORDEELD. Beschuldigd van landverraad. UTRECHT IN DUISTER GEHULD. Electriciteitsstoring. gang van nader door ons te bepalen tijd- stippenen eindigende met ingang van nader door Ons te bepalen tijdstippen is elders dan op markten, in door of vanwege Onzen aan w'izen marktstallen en daar bij behoorende terreinen, in openbaie slacht huizen, of in door of vanwege Onzen mi- nisier aan te wijzen andere slachtplaatsen en daarbij behoorende stallen en terreinen, het in voorraad hebben van rundvee, waarvan het gewicht gelegen is binnen door onzen minister te bepalen gewichtsgrenzen, slechts toegestaan, indien dat in voorraad hebben gedekt is door een identiteitsbewijs, hou dende een beschrijving van het betreffende rund en een aanduiding van zijn eigenaar, wien het identiteitsbewijs is verstrekt en van diens rechtverkrijgenden, wien dat bewijs is overgedragen". Op grond van voornoemde wijziging wordt aan eigenaren van marktstallen, met eventueel bijbehoorende terreinen, die deze stallen en terreinen, in verband met het voor gaande door den minister aangewezen wen- schen te zien, in hun eigen belang in over weging gegeven deze wensch ten spoedigste schriftelijk aan het bestuur der Ned. Vee houder-centrale, le van den Boschstraat No. 1, 's-Gravenhage, kenbaar te maken. Hierbij dient dan tevens opgegeven te worden 1. De gemeente, waarin de marktstal en het biibenoorende terrein gelegen zijn, 2. De geheele kadastrale omschrijving van den stal en ook van het bijbehoorende ter rein, 3. De oppervlakte van het bij den stal be hoorende terrein. LANGENDIJK. Uitvoerbelemmeringen voor groen ten. Theorie en practijk. De conferentie voor verruiming van fiandelsv er richtingen. De zoogenaamde goudlanden Frank rijk, Italië, België, Nederland, Zwitserland en Polen hebben kort geleden, zooals men weet, een conferentie gehouden over de hand having van de goudpariteit hunner resp. munt. Doch behalve deze kwestie kwam ook aan de orde de export, die in deze landen meer en meer in het gedrang kom tengevolge van de concurrentie der landen met gedepre- ciëerde valuta. Het is duidelijk, dat de tuin bouwers de besprekingen en besluiten met de meeste interesse hebben gevolgd, want voor het welzijn der tuinbouwers geldt het tegen woordig zonder overdrijving to be or not to be (te zijn of niet te zijn) al naar de moge lijkheid van uitvoer. De tuinbouw staat hier voor een catastrophe, als er niet spoedig mo gelijkheid komt van een verhoogden export. Met ingenomenheid werd door den tuinbouw dan ook kennis genomen van het genomen besluit betreffende de handelsbetrekkingen, luidende: „na te gaan op welke wijze het thans mogelijk is, de handelsbetrekkingen tusschen hun landen te bevorderen. Zij ach ten een toeneming van tien procent van den globalen omvang der handelsverrichtingen, die tusschen 1 Juli 1933 en 30 Juni 1934 plaats hadden gewenscht; en zonder verwijl met dit doel bilaterale onderhandelingeh te openen, welke binnen een termijn van maxi mum een jaar tot een goed einde moeten zijn gebracht." Onze tuinders frischten er van op en meenden, dat het begon te gloren in het don kere Zuiden. De vergadering toch werd te Brussel ge houden en Frankrijk niet waar, dat tot nu toe ons toch nog al geen klein beetje dwars zat, Frankrijk achtte dus ook een toeneming van het wederzijdsche handelsverkeer met 10 procent gewenscht. De natuur of de practijk bleek helaas ster ker te zijn dan de leer. Immers, op denzelf den dag, dat de Fransche minister van han del te Brussel dit genomen besluit (resolutie noemen ze zoo iets in hoogere kringen, buiten het bereik van gewone stervelingen liggende) onderteekent, kondigt de Fransche minister van landbouw een decreet af (al weer zoo'n vreemd woord, dat onzen tuinders wat wan trouwend in de ooren klinkt, omdat ze 't in verband brengen met decreteeren), waarbij de invoer van zuurkool in Frankrijk wordt gecontingenteerd. Aangezien de invoer van zuurkool bijna uitsluitend uit Nederland plaats heeft, was dit decreet dus ook rechtstreeks tegen ons land gericht. Als men nu nog weet, dat wij reeds zoo ernstig waren gedupeerd door de beslissing van Frankrijk om de versche groenten (gecontingenteerd N.B.!) met 500 per spoorwagen te belasten boven het normale invoerrecht, waardoor het dus on mogelijk is, nog van die groenten uit te voe ren naar Frankrijk en waarop door onze Kamer van Koophandel zoo ernstig is gewezen, dan komt die beslissing op de con ferentie der goudlanden toch wel wat vreemd aan onze tuinders voor, die hun witte kool tegen zoo'n luttel bedragje moeten verkoo- pen, omdat de uitvoer van zuurkool naar Frankrijk practisch is verboden. Maar de Fransche regeering weet van het treffen van maatregelen met tastbaren inhoud: de niet gebruikte overschotten der contingenten wijst zij toe aan de landen van het goudblok. Onze tuinders zijn de laatste jaren heusch niet ver wend, doch deze soort van conferenties, waarvan de practijk zoo grievend spot met de leer, druft zij met comedie en poppen- kasterij te bestempelen. Naar aanleiding van het feit, dat in de me morie van antwoord op de algemeene be schouwingen der rijksbegrooting de regee- ring uitdrukkelijk heeft medegedeeld den gou den standaard te zullen handhaven, heeft een verslaggever van het jrersbureau Vaz Dias zich gewend tot den heer EduardGer- z o n, met het verzoek, zijn standpunt ten deze te willen kenbaar maken. De heer Gerzon, wiens gezondheidstoe stand ofschoon hij grootendeels hersteld is van een ernstige indispositie nog niet toelaat, dat hij zich opnieuw in het openbare leven gaat bewegen, verklaarde zich niette min onmiddellijk bereid, aan vermeld ver zoek te voldoen. Hij vond hierin te gereeder aanleiding, omdat hij enkele maanden geleden geant woord had op een schrijven met circulaire van prof. dr. ir. J. Goudriaan Jr., waarin hem verzocht werd door het plaatsen van zijn handteekening te doen blijken van zijn goedkeuring met de p'annen van hoogleera ren, industrieelen enz. om te komen tot de op richting van een Vereeniging voor Waarde vast Geld. Zooals bekend is 20 October 1.1. de oprich tingsvergadering van deze vereeniging ge houden. Er moge in dit verband aan herin nerd worden, dat in deze vergadering plei dooien voor een valuta met stabiele koop kracht in goederen zijn gehouden door prof. dr. N. J. Polak, prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, prof. G. Gonggrijp, prof. ir. D. Dres- den, het lid van de iweede Kamer, de heer M. P. v. d. Weyden en prof. dr. ir. J. Gou driaan Jr. Al deze sprekers zien als eerste stap naar het beoogde doel devaluatie van den gulden. Olschoon den heer Gerzon naar hij me dedeelde verzocht was, de hem voorgeleg de kwestie als vertrouwelijk te beschouwen, was hij van meening, dat, nu de oprichting der vereeniging een feit is geworden en de oprichters zich hebben uitgesproken over hetgeen zij meenen, dat waardevast geld is, er voor hem geen aanleiding is tot het verder betrachten van stilzwijgendheid. Hij had dan ook geen bezwaar, den interviewer inzage te geven van zijn aan prof. Goudriaan ge zonden antwoord, waaraan de volgende zin- sneden zijn ontleend. „Zoowel van de academici als van hen, die in het bedrijfsleven staan, is mij bekend, hoe men denkt omtrent den gouden standaard en over devaluatie. Ik voor mij kan onmogelijk medewerken aan een beweging, die ingaat tegen het prin cipe van onze regeering en het principe van den president van onze circulatie. Zoodat, hoe gaarne ik ook u van dienst ben, ik voor dit keer niet aan uw verzoek kan voldoen". Ziedaar, mijn standpunt, aldus de heer Gerzon, vastgelegd in dezen op 5 Juh 1- verzonden brief. Een standpunt, dat ik ten volle handhaaf! Nu de regeering zich op nieuw zoo duidelijk heeft uitgesproken voor handhaving van den gouden standaard, ben ik bovendien van meening, dat de professo ren, van wie in dezen sprake is en die onze jongelui opvoeden, er in dezen moeilijken tijd beter aan zouden doen, op te houden met hun verzet. Het moge dan waar zijn, dat profes soren in dienst staan van de wetenschap, in zekeren zin zijn zij ook ambtenaren en 'he nen zij onze regeering met rust te laten. En ik wil tegenover industrieelen, die meenen dat zij persoonlijk belang hebben bij deva luatie, verklaren, dat ik voor de goederen, die ik uit Amerika betrek, méér betaal dan in de dagen, toen er over den oceaan van devalua tie nog geen sprake was! De voorbeelden in Amerika, Engeland en Tsjechoslovakije spre ken een duidelijke taal en kuryien ons tot waarschuwing zijn. Het loslaten van den gouden standaard zoo besloot de heer Gerzon het onderhoud zou ons op den duur geen voordeel brengen Het zou integendeel economisch voor ons volk een ramp beteekenen. DE HEER ROELOFSEN ZIT ZIJN STRAF UIT. Gisterochtend van zijn bed gelicht. Naar het Hbld. verneemt, hebben gister ochtend omstreeks zes uur twee rechercheurs den heer H. Th. Roelofsen in zijn woning aan den Essenburgsingel te Rotterdam van zijn bed gelicht en in hechtenis genomen. Via het hoofdbureau van politie aan het Haag- scheveer is hij naar het huis van bewaring aan den Noordsingel gebracht, waar hij is opgesloten, teneinde hem een gerechtelijke straf te doen ondergaan. juist zijn en bij de regeering bekend, wat is dan van regeeringswege gedaan om dezen Nederlander tegen zoodanige behandeling te beschermen? Mocht de regeering niet op de hoogte zijn van de omstandigheden waaronder deze ar restatie en het proces hebben plaats gehad, is zij dan bereid een ernstig onderzoek in te stellen en, als daaruit blijkt, dat de gestelde feiten geheel of in hoofdzaak juist zijn weer gegeven, alsnog de geëigende stappen te doen om redres te verkrijgen? NA TIEN DAGEN ANTWOORD! Correspondentie met Batavia Op 20 October j.1. zond een inwoner van Amsterdam met de „Uiver" een brief naar een vriend in Batavia. Tot zijn verrassing ontving hij reeds gistermiddag het ant woord! De „Kwartel" had het meegebracht naar Schiphol, vanwaar rappe hadden den brief in de stad bezorgden. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft zich te Beugen (N.Br.) een drama afge speeld, waarbij de 18-jarige L. zijn zeven jarig broertje met een geweer heeft doodge schoten. De 18-jarige jongeman was bezig zijn wapen schoon te maken en daarbij schijnt het geweer te zijn afgegaan. Het parket uit 's-Hertogenbosch heeft zich naar Beugen begeven, om deze zaak nader te onderzoeken. Omtrent het drama te Beugen verneemt de Tel. nader, dat het jeugdige slachtoffer met het geweer aan het spelen was. Herhaaldelijk had zijn broer al gezegd, dat het ventje het geweer moest neerleggen. Toen het kind hieraan echter niet voldeed, dreigde zijn broer hem dood te zullen schieten. Hij nam het geweer van hem af en richtte het op het kind. Plotseling ging het geweer af en trof het 'knaapje, dat spoedig daarna overleed De moeder van de beide jongens is 'n arme weduwe, die ondersteuning geniet en een groot gezin heeft. De familie staat niet on gunstig bekend. De dader blijft in arrest De heer Vliegen heeft aan de ministers van justitie en van buitenlandsche zaken de vol gende vragen gesteld: Hebben de heeren ministers kennis geno men van de berichten, behelzend dat de te Venlo wonende Nederlander Gerrit Jan Zwiers in December 1933 nabij de Duitsche grens, maar nog op Nederlandsch gebied, door Duitsche politiemannen of andere per sonen, die daartoe van Duitsche autoriteiten opdracht hadden ontvangen, is gearresteerd en met geweld over de Duitsche grens is ge bracht; dat daarna deze persoon in Dmtsch- land is vervolgd wegens landverraad of hoogverraad en nu kortgeleden door het zoogenaamde Volksgericht te Berlijn is ver oordeeld tot een tuchthuisstraf van 6 jaren; dat de pogingen om genoemden Zwiers door een Nederlandsch advocaat als verdediger te doen bijstaan door de Duitsche justitie zijn afgewezen en het proces met gesloten deuren is gevoerd Indien deze feiten geheel of in hoofdzaak ALGEMEENE ABONNEMENTS KAARTEN NED. SPOORWEGEN. Naar wij vernemen, worden met ingang van 15 November verkrijgbaar gesteld alge meene abonnementskaarten, zonder betaling van toeslag in D-treinen geldig. De prijzen zijn voor elke maand vijf gul den hooger, dan die der gewone algemeene abonnementskaarten. Zij moeten tenminste vijf dagen vooraf aangevraagd worden. PAARD OP HOL. Knaapje ernstig gewond. Terwijl de zoon van den landbouwer A Grit met paard en wagen zich op de Dikke- wijk te Smilde (Dr.) bevond, werd het paard schichtig en sloeg op hol. In een bocht sloeg de wagen om, waardoor het zesjarig zoontje van G., dat erop zat, onder de kar terecht kwam. Het knaapje werd bewusteloos en zwaar gewond opgenomen. Een tweetal ge- neesheeren verleende de eerste hulp. Gisteravond omstreeks kwart voor zes ontstond storing op het electrisch net, waardoor de stad en de provincie eeni- gen tijd in duister zijn gehuld geweest. In de electr. centrale van de P. U. E. M. aan het Merwedekanaal ontstond een breuk in twee pijpen die het condens- water afkoelen Als gevolg daarvan liep de condensor leeg en stopte de turbine bij welke zich de breuk voordeed. De andere turbine, er loopen er twee, kon het alleen niet af en zakte weg in haar stoomontwikkeling. De stoomspan- ning daalde aanzienlijk en als gevolg daar weer van moest de turbine worden uitgeschakeld, teneinde den ketel op verhaal te laten komen. Andere turbines moesten worden aan gezet, doch daar ging eenigen tijd mee heen. Om ongeveer half zeven was het ongeluk weer verholpen. WANHOOPSDAAD VAN EEN WERKLOOZE. Een werklooze havenarbeider liep gisteren moedeloos rond op het Stieltjes plein te Rotterdam. Hij had geen geld en verkeerde in de overtuiging, dat hij niets meer zou kunnen krijgen ook. In zijn radeloosheid gooide hij een ruit in bij een filiaal van de levensmiddelen firma C. Jamin. Het gevolg was, dat een agent van politie een hand op zijn schouder legde en hem meenam naar het bureau Nassaukade, zoo schrijft het Hbld. Toen de inspecteur den man in ver hoor had genomen, begon deze bij stuk tlcottfihcOfd? VOOR TEGELS STEEDS VIM l/cflz NOOIT EEN GEWOON SCHUURMIDDEL.' Vermijdt het eindeloze wrijven en schuren, dat de te reini gen voorwerpen vernielt en U zelf vermoeit. Gebruik het ongeëvenaarde VIM, omdat het een dubbele werking heeft. VIM Is heel wat anders dan gewone, scherpe reinigings middelen, waarvan de werking berust op hard schuren. VIM bezit twee bijzondere bestanddelen. Het ene maakt het vuil los en het andere stelt U in staat om het ge makkelijk weg te wrijven. Daarom de enorme hulp, die VIM U biedt jes en beetjes zijn wedervaren te ver tellen. Een maand geleden was hij getrouwd met een gescheiden vrouw, moeder van twee kinderen. De vrouw had van Maatschappelijk Hulpbetoon wekelijks tien gulden ondersteuning genoten. Zoodra zij getrouwd waren, was de man geregeld dezen steun gaan halen aan het stempellokaal in de Oudelandstraat. Ondertusschen was hij zelf werkloos geworden. Dus vroeg hij ondersteuning in zijn kwaliteit van gehuwd werk looze. Gisteren kwam hij aan het loket van het stempellokaal en toonde het boekje waarop hij de steungelden voor zijn vrouw placht te ontvangen. De dienstdoende ambtenaar keek het boekje in en sloot het toen weg, zonder van deze handelwijze eenigen uitleg te geven. De man keek even verbaasd en vroeg toen: Gaat nu mijn steun in? Hij verkeerde n.1. in de veronderstel ling, dat de steun van zijn vrouw wel zou worden ingetrokken, zoodra hij dien waarop hijzelf recht had, zou ont vangen. Het antwoord bestond hierin, dat de ambtenaar met een klap het loket dichtsloeg. In zijn vertwijfeling liep de man naar de politie, maar die kon er niets aan doen. Daarop gooide hij een ruit in, het geen de politie noopte het geval nauw keuriger te onderzoeken. De dienstdoen de inspecteur belde den ambtenaar op om inlichtingen. Deze deelde hem mede: Het stond al vast, dat met ingang van Zaterdag de man steun zou ontvan gen. Die van de vrouw werd dus inge trokken. Maar had de man er dan geen recht op dat te weten? Och, wij hadden dat wel kunnen zeggen; maar dat is nu eenmaal niet gebeurd Uit de onkostenkas van het politie bureau is den man een voorschot van 2.50 verstrekt. De politie heeft zich in verbinding gesteld met de directie der firma C. Jamin, die, na de toedracht der zaak vernomen te hebben, mededeelde er geen prijs op te stellen dat de man wegens vernieling van de ruit zou worden vervolgd. KOKENDE KOFFIE OVER ZICH HEEN GEKREGEN. Een dezer dagen heeft in de woning van de familie Z. aan de Touwslagerstr. te Rotter dam een meisje van 10 maanden, dat bij een zusje op schoot zat, den inhoud van een kan kokende koffie over zich heen gekregen. Aan vankelijk is het kind, dat ernstige brandwon den had gekregen, thuis verpleegd, maar Woensdag bleek opneming in 'n ziekenhuis noodzakelijk. Gisternacht is het aan de ge volgen overleden. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling gehouden bij opbod te Alkmaar, op Woensdag 31 October 1934, ten overstaan van den notaris mr. C. J. de Lange, van de navolgende huizen en erven te Alkmaar, als: 1. Winkel- en woonhuis a. h. Luttik- Oudorp, No. 92, hoek Kooltuin, groot 114 c.A., 3650. 2. Heerenhuis met voor- en achter tuin, Van Everdingenstraat 9 groot 189 c A„ 4210. 3. Huis a. d. Bloemstraat No. 4 groot 25 c.A., 500. 4. Huis en erf, aldaar, No. 6, groot 41 c.A., 360. 5. Huis en erf, aldaar, No. 8, groot 45 c.A., 355. 6. Huis en erf, aldaar, No. 10, groot 39 c.A., 360. 7. Huis en erf, aldaar, No. 12, groot 44 c.A., 355. 8. Huis en erf, aldaar, No. 14, groot 31 c.A., 500. 9- Huis en erf, aldaar No. 16, groot 31 c A., 500. 10. Huis en erf a. d. Wognumsche Buurt No. 8, groot 143 c.A., 2270 11. Huis, met voor- en achtertuin a. d. Palingstraat No. 19 groot 121 c.A., 4760. 12. Huis en er' a. h. Heiligland, No. 48 groot 55 c.A., 3700. 13. Huis, erf en steeg, aan de Kanaal kade No. 29, groot 201 c.A., 4530. 14. Huis en erf. aan de Steijnstraat, No. 15, groot 152 c.A., 4900. De afslag en combinatiën blijven be paald op Woensdag 7 November a.s. des avonds 6 uur, in het café Het Wapen van Haarlem, van den heer N. Kerssens, aan de Nieuwesloot te Alkmaar. van May Wynne. 29) Maar John Pennerton, die ernstig ver stoord was door het voorgevallene, dacht er niet aan. Zijns inziens was het een aller dwaaste onderneming, want, als Harry de waarheid had gesproken wat hij betwij felde dan zou Marjorie met haar vader Doncaster nog niet verlaten hebben, daar het zes uur was, toen het bewuste onder houd in de studeerkamer plaats had. Zooals u wilt", zei Birley. „Ik ga mij in ieaer geval op de hoogte stellen want Rains- borough zal het ons niet dankbaar afnemen, dat wij zijn komst hebben aangekondigd aan vijanden, die wij voor wilden zijn, eer ze het kasteel voor een beleg proviandeeren". Hij stond op, rekte zich uit en vervloekte de verraderlijkheid van de vrouwen in het algemeen en van zijn zuster Janet en mis- tress Marjorie Stap'e'.on in het bijzonder. Toch schitterden zijn donkere oogen. toen hij dien laatsten naam uitsprak, want hij bleef steeds bij zijn gelofte, dat zij ééns de zijne zou wezen, met een vasthoudendheid, die zijn sterkste karaktertrek was. Of zij nu goddeloos was of niet, hij zou haar trouwen; naderhand zou hij haar op- standigen geest zoodanig tot onderwerping en onderworpenheid brengen, dat zij geen andere verlangens zou kennen, dan die van haar heer en meester. Van deze en dergelijke gedachten ver vuld, besteeg Birley zijn paard en reed naar de gesloten stadspoorten. Hij herinnerdë zich niet meer het bestaan van mistress Penelope Stapleton en hield het voor zeker, dat de doctor zijn dochter een dagje mee naar Doncaster had geno men, ofschoon hij niet begreep, hoe Janet daarachter was gekomen. De slaperige wacht wist zich eerst niet te herinneren, maar, daar master Birley hem bekend was, scheen de vrees hem het geheugen te verscherpen en kon hij zeggen, dat hij enkele minuten nu, op z'n hoogst een half uur geleden had laten passeeren op een bruin paard een jonge dame, die zich inderhaast naar een stervende bloedverwan te begaf met een bediende tot ge'.eide Ja, hij was er zeker van dat het een bediende was en geen geestelijke, zooals James Bir ley hem zoo nadrukkelijk afvroeg. Nu, Birley had dus geen keuze: hij moest die bewuste jongedame achterhalen. Kwam Rainstorough er toch achter hoe hij niet be ter zorg had gedragen, dat hetgeen hij in Doncaster in net geheim aan vrienden had toe te vertrouwen, werd afg-luisterd door de tegenpartij, dan zou dit zijn reputatie geen goed doen Hij draafde dus door de poorten met hart grondige verwenschingen tot den man, die een koningsgezinde spionne zoo makkelijk gelegenheid had gegeven te ontsnappen. HOOFDSTUK XVI. Jack of Lanthorn. „Iemand zit ons achterna, mistress Mar jorie. Zoo waar als ik leef!" Parker's stem klonk hoe langer hoe be nauwder en hij scheen den vijand in den rug te verwachten. Marjorie keek eens achterom en hij had gelijk: er kwam althans een ruiter aandra ven uit de richting van Doncaster. „Stil, man! Het is maar een mede-reiziger, die toevallig denzelfden kant uitrijdt". „Toevallig!" bromde Parker. „Iemand, die op die manier de vennen overdraaft' Mistress! Mistress! Wij zijn verloren!" Marjorie was niet zoo stoutmoedig als Barbara, maar bezat een scort taaien moed, die haar nu goed te pas kwam. „Laten wij wat ter zijde gaan rijden, langs de helling van Dra'xe's Hollow. Als de ruiter maar een toevallige voorbijganger is, zal hij zich niet ophouden om ons te vra gen waar we heengaan". Parker gehoorzaamde snel, maar de rui ter kwam in galop, rechtstreeks op hen aan gereden en Marjorie herkende den man het eerst, ofschoon ze al eenig vermoeden had gehad, toen ze den kegelvormigen hoed en het snit van den mantel had gezien. „James Birley!" hijgde zij en keek rade loos rond of zij niet ontsnappen kon. Maar hoe zou vluchten nu mogelijk zijn? Haar vermoeide hit zou immers nooit een voorsprong kunnen behalen op het vurige ros, dat Birley bereed en hij riep haar al aan, terwijl hij nader kwam. „Schiet, Parker! Schiet!" riep zij, door vrees bevangen ofschoon ze de handen vouwde in stille dankzegging, toen de kogel verre voorbij het doel streefde en terecht kwam in een hoop plaggen, daar dichtbij. „Sta, mistress!" riep de Puritein. „Ik ben het!" Hij nam den hoed af, terwijl hij sprak, zoodat zij hem nu in het volle gelaat zag. Nog trachtte zij door scherts haar zaak te winnen en vroeg naïef: v „Maar, James Birley! Waarom kom je zoo op een paar kalme, verlaten reizigers afge reden, of je een Jack of Lanthorn was, of een dergelijke sinjeur!" „Met evenveel recht", klonk het smalende terug, „kom ik vragen, wat een welopgevoe de jonge dame op dit late uur over de ven nen drijft, met maar één armzaligen bedien de als geleide. Maar laten wij niet zoo gek zijn, jij weet zeer goed wat mij je doet vol gen, evenals ik weet, wat jou, op gevaar af van het leven en op z'n minst het verlies van je goeden naam, in het holle van den nacht over de vennen drijft". Marjorie voelde zich den moed ontzin ken. Hoe was Birley aan die wetenschap ge komen? Toch deed zij haar best flink haar rol te blijven doorspelen, ofschoon ze droe vig besefte, dat ze met de vennen achter en Birley's groot paard voor zich, letterlijk tus schen Scylla en Charydbis was. „Ten antwoord", zei ze met iets hoog hartigs en tegelijk iets naïefs in haar stem, „zou ik wel eens willen weten wat u het recht geeft om een dame op te houden op een tocht, waarvan het doel u in het minst niet aangaat". Hij lachte met een stroeve hardheid, die haar schrik aanjoeg. „Mij niet aangaat, meen je?Het zou mij dus niet aangaan als een aardige, klei ne luistervinke de geheimen van mijn lord Protector overbrengt naar het vijandelijk kamp? Weet wel, meisje, dat de behande ling van spionnen dezelfde is aan weers kanten en dat hun straf kortwegOn der het spreken boog hij zich voorover en sloeg de armen om haar middel, trachtende haar uit het zadel te lichten. Marjorie schreeuwde het uit en vocht als een wilde kat om vrijheid, terwijl Parker een poging deed om zijn meesteresse te hulp te komen. Een slag met het gevest van een rapier, dat Birley uit den gordel trok, deed den man met een bloedende wonde aan het hoofd voorover vallen, juist op de afschei ding van het pad en de vennen, terwijl hij dus geen bewu'ziin meer had van al wat volgde op dezen laffen stoot. (Wordt yeiv«£d)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7