Nederland verrast Zwitserland. IJsbond Hollands Noorderkwartier. De eerste uit-overwinning op de Zwitsers. Het verzekeringsvoorstel met algemeene stemmen aangenomen. Met op één na algemeene stemmen besloten kortebaanwedstrijden te organiseeren, Een druk bezochte vergadering. Statutenwijziging. Het verloop van den strijd. De Hollandsche spelers. Schaatsenrijden. De IJsbond Hollands Noorderkwartier kwam Zondagmiddag in de Unie in bui tengewone vergadering bijeen. De voor z i 11e r, de heer J. Stikkel, opende de goed bezochte vergadering met zijn voldoening er over uit te spre ken dat zoovelen aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven. Ondanks de malaise was de bond niet achteruit ge gaan. Hij telde thans 96 afdeelingen met 14.520 leden. Voorts deelde spreker mede, dat bij loting Warmenhuizen was aangewezen voor het hardrijden om de bekerwed strijden; Uitgeest voor het schoonrijden dames en Wieringerwa'ard voor het schoonrijden heeren. Het woord was hierop aan den heer G. Cloeck over het verzekeren van de leden op schaatsen. Vooraf zeide spr. dat het hem onaan genaam had aangedaan, dat leden van het hoofdbestuur waren ontvangen zoo als in de opgeheven afd. Nieuwe Nie- dorp. Spr. verwees naar het daarover in de Alkma&rsche Courant van Vrijdag voorkomende verslag en concludeerde, dat de voorzitter van die vergadering niet begrepen had wat de taak is van een districtsvertegenwoordiger. Deze heeft den plicht, het hoofdbestuur in te lichten als er iets niet in den haak is. Wanneer het hoofdbestuur zijn avond vrij maakt en het wordt niet toegelaten, dan is er iets niet in orde in de afdee- ling. Spr. bracht den heer Rutgers den dank van het hoofdbestuur, verzekerende, dat dit in zijn geheel achter hem staat. (Applaus). Komende tot zijn onderwerp, verwees spr. naar de door het hoofdbestuur ver zonden circulaire en het artikel daar over in de Alktr earsche Courant, dat op zijn verzoek werd gepubliceerd. Hij zei- de het de courant na: „accepteer deze kans." We leden staan vrij of zij zich al of niet willen verzekeren. Naast de kwitantie voor het lid maatschap kan een kwitantie van 15 cent voor de verzekering aan het lid worden afgegeven en een lid dat geen verzekering wenscht kan de tweede kwitantie afwijzen. Voor 15 cent wordt het een lid echter mogelijk gemaakt op de schaats verze kerd te worden. De afgevaardigde van Zwanenberg deelde mede, dat zijn afd. besloot alle leden (400) te verzekeren, zonder contri- butieverhooging. Op zijn vraag werd nog eens duidelijk verklaard, dat het lid, dat zich verze kert, ook op niet-aangesloten banen, als hij daar rijdt, verzekerd is en het recht heeft, voor 15 cent per persoon zijn huis- genooten mede te verzekeren. De afgevaardigde uit St. Pan- cras vond het een goede vondst, doch was van oordeel, dat de bond zich te veel op zijpaden begaf en het doel, de verzorging van ijstoestanden, geheel uit het oog verloor. Op 'n vraag van Krommenie II deelde de heer Cloeck mede, dat de afdee lingen, die alle leden verzekeren zonder contributieverhooging, in eventueels ge vallen, ook de premie ontvangen en dus vrij zijn, de uitkeering in gevallen, waar in de verzekerde minder verdiende dan wordt uitgekeerd, ook minder te betalen. De afgevaardigde uit Anna Paulowna bracht het bestuur dank vo >r den verrichten arbeid. Op zijn vraag werd medegedeeld, dat alleen leden der afdeelingen zich voor 15 cent kunnen verzekeren. Op 'n vraag van Benningbroek werd nog medegedeeld, dat met de Eerste Ne- derlandsche voor 5 jaar een overeen komst was gesloten. De kwitantie van de 15 cent is de polis en de inschrijving daarvoor bij den secretaris is het bewijs, dat men is verzekerd. Alleen op aangesloten banen is men verzekerd tegen verdrinken, als het wak, waarin gereden wordt, is afgezet. Overigens is men overal waar men zich op het ijs bevindt, verzekerd. Onder applaus deelde de heer Herin ga, Stompetoern, hierop mede, dat de stand van den wedstrijd Zwitserland- Holland was 14 voor Holland Deafgevaardigde van Warmen huizen merkte op, dat het mogelijk is, dat leden op slootjes naar de baan ver drinken. De heer Cloeck: Als zij dan op schaatsen waren, is de verzekering in orde. Nieuwe leden zijn op het moment waarop zij 15 cent voor de verzekering hebben betaald, verzekerd Bestuursleden en juryleden, die 15 cent hebben betaald, zijn ook verzekerd als ze niet op schaatsen zijn. De heer Heringa: Zwitserland Holland, 1—4 voor Holland. (Gelach). Op verschillende vragen werd nog ge antwoord dat voor de verzekerden geen leeftijdsgrens is gesteld Met algemeene stemmen werd, nadat Schellinkhout verklaa-d had niet mede te zullen doen en als lid te bedan- i ken het voorstel aangenomen. De voorzitter feliciteerde den ver tegenwoordiger der verzekerings-maat- schappij met dit besluit. Verwaarloozing verkeerswegen. De voorzitter betreurde het, dat er in de laatste jaren niet met hart en ziel was gewerkt aan de verkeerswegen. Spr. gaf toe, dat in Noordholland de kanalen stuk worden gebaren, waardoor het moeilijk was, ver keerswegen te zoeken, doch met een goeden wil was het wel mogelijk die langs zijwegen tot stand te brengen. Het hoofddoel van den Bond is toch zeker het in orde houden van de verkeerswegen en spr. wekte op, dit doel in het oog te blijven houden, overtuigd als hij was, dat de districts-voorzitters daarvoor het noodige doen. Aan de orde was hierop het voorstel tot wijziging van de statuten, opdat de Bond voortaan in Noordholland de kortebaan wedstrijden om geldprijzen kac regelen. De heer G. Cloeck lichtte dit voorstel toe. Hij herinnerde aan zijn vorige uiteenzet ting, verleden jaar in Krastiapoisky, toen hij zich namens het Bondsbestuur daartegen ver zette, omdat het amateurisme hoog moest worden gehouden en de Bond zich moest bemoeien met datgene, wat in zijn statuten stond. Aan het einde van het thans door hem te leveren betoog, zal men kunnen spreken van den omzwaai van Cloeck. Spr. stelde voorop, dat dit te danken is aan de Alkmaarsche Courant, die is blijven vol houden, dat het wenschelijk was, in Noord- liolland te regelen, wat in Friesland en Gro ningen allang geregeld is. Spr. bracht daar voor thans hulde aan den sport-redacteur van de Alkm. Courant voor het in dezen ge nomen initiatief. In Nederland is men tot de ontdekking ge komen, dat het met de lange baan-wedstrijden niet langer gaat, maar dat evenals in Fries land, wedstrijden over de 160 M. voor ama teurs en beroepsrijders noodig zijn. Regeeren is vooruit zien en daarom is het hoofdbestuur den geheelen zomer bezig geweest om hier over gegevens te verzamelen. Spr. herinnerde ten dezen nog eens aan een hoofdartikel in de Alkm. Courant en aan andere artikelen in dit blad over deze materie. Regeling was noodig om te voorkomen, dat men de modderjaren meemaakt, die men in Friesland gehad heett. Spr. heeft onderzocht, in hoeverre het mogelijk is, dat de Bond dit terrein gaat beireden zonder in conflict te komen met den K. N. S. B. Het is hem ge bleken, dat h<=t mogelijk is, dat Hollands Noorderkwartier de korte baan-wedstiijden regelt, zond-er conflict met den K. N. S. B. en spr. wil daarom gaarne overeenstemming met d? bonden voor de korte baan-wedstrijden in Friesland, Groningen en Drente. Het bondsbestuur had gedacht deze mate rie in de December-vergade-ing te regelen, doch toen bekend werd, da een Comité van vijf personen, best.-arde uit de heeren mr. C. P. Eecen Gz. te Oudkarspel, jhr. H. van Fo- reest te H-eiloo, D. A. Klomp te Bergen, G. K. Oud te Purmerend en H G. Rijs te Warmen huizen, uitnoodigingen had verzonden voor een op 10 November te houden vergadering, met het doel om hiervoor met Alkmaar als centrum, een bond op te richten, een doel, waarmee wij ons den geheelen zomer hadden bezig gehouden, werd besloten, dit punt nog op de agenda van deze buitengewone ver gadering te plaatsen. Spr. is overtuigd, dat die heeren niet wis ten, dat IJ. H. N. hiervan studie maakte en hij hoopt, dat zij ervan overtuigd zullen worden, dat IJ. H. N. niet wist. dat zij aan gezocht waren door den Frieschen Ijsbond om die materie voor Noordholland te rege len. Het is louter toeval, dat beiden hetzelfde willen regelen. Maar het is ook logisch, dat IJ. H. N. zegt: „Wij zijn er en het is dus niet noodig, dat hiervoor een nieuwe bond wordt opgericht. Wij zijn een vereeniging met 14500 leden en 96 afdeelingen Het zou dus dwaasheid zijn, wanneer in Noordholland twee vereenigingen hetzelfde doen. Laat men toch aan de bestaande vereeniging. die er lust voor gevoelt, de gelegenheid laten om het te regelen. Het is de bedoeling van IJ. H. N hiervoor een aparte commissie in elkander te zetten en er is niets tegen om die commissie met het comité te regelen, opdat wij krijgen een één stemmige regeling in Noordholland. De voorzitter van <Ln K. N. S. B de heer Van Laer, heeft tot spr. gezegd: „Ik bemoei mij niet met de korte baan-wedstrijden" en hij heef+ verklaard, dat de K. N. S. B. aan IJ. H. N. niets in den weg zal leggen, als hij daar voor zijn statuten wijzigt. Nadien ontving spr. van den heer Van Laer een briefje met een uitknipsel uit de Leeuwarder Courant, waarin stond, dat door Friesland in Noordholland besprekingen zijn gevoerd over de oprichting van een bond in Noordholland voor dit doel en dat die be sprekingen zoo ver zijn gevoraerd, dat spoe dig tot oprichting kan worden overgegaan in federatief verband met de andere bonden Spr. heeft toen den heer Van Laer telefonisch medegedeeld, dat hem dit bekend was. doch dat IJ H. N. een aparte commissie wil in stellen en er ook voor is, om een federatief verband te leggen met de andere bonden. Wanneer spr. adviseert, dat IJ H. N. zich met de regeling van de korte baan-wedstrijden belast, dan doet hij dit. omdat hr overtuigd is, dat er voor den Bond waarde in ligt. om dezt zaak te regelen. Het is een middel om de bestaanszekerheid van den Bond te ver hoogen en de verkeerswegen zullen door de wedstrijdregeling beter geregeld kunnen worden. In een onderhoud, dat spr. Vrijdagmiddag met de heeren Eecen en Klomp heeft gehad, stelden deze beiden zich op het standpunt, dat hoofdzaak was dat het geregeld wordt. Bij hen, die reeds zeer veel om handen heb ben, gaat het er niet om. dat een groepje menschen bestuurtje kan spelen. Ook bij spr gaat het er niet om wie het doet maai hij vraagt om dit in handen te laten van IJ. H N., die de oudste papieren heelt, want deze bond hee't 96 afdeelingen met 14500 leden en hem komt het toe. (Applaus). De voorzitter btacht den lieer Cloeck dank voor zijn gloedvolle rede en conclu deerde, dat eiaarui' wel blijkt dat IJ- H. N. iets is en iets wil zijn voor de toekomst. De afgevaardigde van Zunder- d o r p vroeg, ot bii aanneming van het voor stel zijn afdeeling, die lid is van den K N. S. B lid kan blijven van den K. N. S. B want het reglement van den K N. S. B. be paalt nu eenmaal, dat amateurs, die uitko men in wedstrijden om geldprijzen, gedis kwalificeerd moeten worden. De heer Cloeck zeide, dat een afdeeling, die lid is van den K. N. S. B., voor korte- baan-wedstrijden «een toestemming van den K. N. S. B. noodig heeft. Ieder amateur op de lange baan, die deelneemt aan wedstrijden om geldprijzen op de korte baan, moet voor wedstrijden van den K. N. S. B. gediskwalifi ceerd worden doch net is hem niet verboden, aan korte baan-wedstrijden deel te nemen, waarin om medailles wordt gereden. Deafge vaardigde van den Anna Paulownapolder zei, dat deze afdee ling al enkele jaren wedstrijden op de korte baan voor beroepsrijders houdt en dat dit nooit door den K. N. S B. is verboden Wel moeten wij de amateurs, die willen deelnemen, erop wijzen, dat als zij rijden om geldprijzen, zij amateur-ai zijn. De heer Cloeck zeide, dat het de bedoe ling is om de geldprijzen niet zoo hoog te stellen, dat de amateurs daardoor verlokt werden, beroepsrijder te worden. De bedoe ling is alken, regelend op te treden in fede ratief verband. De heer Hoogland, St. Pancras, juichte als sportman het rijden op de korte baan ten zeerste toe. Het heeft ten volle zijn instemming, dat die materie wordt geregeld. Spr. wilde zich echter niet laten meeslee- pen door het oratorisch talent van den heer Cloeck. Het laat hem koud, hoe de heer van Laer erover denkt. Spr. heeft alleen op het oog de belangen van den IJ. H. N. En het hoofddoel van dien bond is: het tot stand brengen van verbindingswegen op het ijs en de verzorging van goede ijstoestanden. En spr. zou haast zeggen, dat dit doel bij IJ. H. N. al verloren is gegaan. Den vorigen winter was er ijs en geen sneeuw. Door natuurlijke omstandigheden was het ijs veilig en als schaats-liefhebber was spr. met zijn gezinsleden daardoor in staat, naar Oudkarspel te Tijden. Den volgenden dag ging hij met leden uit zijn gemeente naar Oudkarspel en Warmenhui zen. Eenige jongelui kregen daardoor de lust naar Marken te rijden en dank zij een kaartje dat spr. maakte, zijn zij er gekomen, doch van werk van IJ. H. N. hebben zij niets ontdekt. Wij hebben verkeerswegen noodig. Er zijn afdeelingen, die deze niet kunnen onderhou den en het is de taak van het Hoofdbestuur, om die te helpen. Daarvoor dienen de gelden en voor niets anders. Spr. is dan ook perti nent van oordeel, dat IJ. H. N. zich moet wijden aan de taak, d;o men zich vóór 40 jaar stelde en waarvoor zoovele jaren met succes is gewerkt. In het voorstel ziet spr. an ders dan den nieuwen geest, die daar reeds 3 jaar werkt, een geest, die naar zijn over tuiging, den Bond in den grond zal boren. De heer Cloeck was van oordeel, dat de heer Hoogland zich: elf had tegengespro ken. Z.i. wil de heer Hoogland, dat het bestuur de teekenen des tijds niet verstaat De geldmiddelen van den Bond zijn niet zoo groot. En de werklooze hoerenarbeiders, die 9 tot 14 steun krijgen, willen nu niet meer, zooals vroeger, voor een loontje op de baan staan. Daarom is het niet meer mogelijk, de verbindingswegen behoorlijk te onderhouden. Spr. drong er op aan, het be stuur in de gelegenheid te stellen, andere banen te bewandelen. Hierop besprak hij nog een artikel in de Schager Courant, waarin de sport-redacteur van dat blad van mr. Eecen opteekende, dat de Bond voor het regelen van de korte baan- wedstrijden in Noordhcxland al gesticht is. Spr. betwistte de juistheid hiervan.' Men kan het het Hoofdbestuur niet kwalijk nemen, dat het heeft doorgezet, waaraan het veel voorbereidend werk deed, hoewel anderen, zonder dit te weten, buiten het bestuur van IJ. H. N. om pogingen doen om een bond op te richten. De heer Hoogland voelde zich niet geroepen, mr. Eecen tegenover den heer Cloeck te verdedigen. Spr. was van oordeel, dat hij van den heer Cloeck, die hem ver weet, dat hij zichzelf had tegen gesproken, hetzelfde met meer recht kan zeggen. Spr. bleef van oordeel, dat door aanneming van het voorstel het eigenlijke doel nog meer zal verslappen. De heer Kaan, Anna Paulownapolder, was van oordeel, dat door de wedstrijden de afdeelingen een behoorlijke kas kunnen krij gen. De Anna Paulownapolder doet al jaren, wat wordt voorgesteld en uit de finan- cieeie voordeelen is zt in staat, de 25 K.M. lange banen in die afdeeling te onderhou den. Spr. oordeelde, dat het wel op den weg van den Bond ligt, om de voorgestelde rich ting in te gaan. Ook de afgevaardigde van de afd. Zwa nenburg zeide, dat zijn afdeeling door het houden van wedstriiden is gegroeid. De afgevaardigde van'B en n i n gb r o e k zeide, dat de jongeren de wedstrijden willen. Zijn afdeeling kan zich dan ook wel met de statuten-wijziging vereenigen. Z. h. st. werd hierop tot statuten-wijziging besloten. De heer Cloeck feliciteerde het bestuur met dit succes, waaraan hij een hartelijk woord van dank toevoegde tot den sport redacteur van de Alkmaarsche Courant, Spr. was overtuigd, dat het een succes zou worden voor IJ. H. N. De heer Hoogland verzocht aanteeke- ning, dat hij geacht wenschte te worden, te hebben tegen gestemd. Besloten werd, in art. 8 van de statuten een bepaling op te nemen over verzekering van de leden. Mede werd besloten, om in het huishoude- lijk reglement een bepaling op te nemen, dat er een speciale commissie komt om de wed striiden te regelen. De heer Cloeck stelde voor, goed te vinden, het bestuur te machtigen om zich voor het regelen van de wedstrijden te doen bijstaan door leden, geen bestuursleden, van IJ. H. N. Het zou hem aangenaam zijn, het zoover te kunnen brengen, dat de voorloopi- ge commissie, die den nieuwen bond wil op richten, na een conferentie, zich ermee zou kunnen vereenigen, dat die wedstrijden op de korte baan door IJ. H. N. worden gere geld en dat eenige leden van die commissie in de wedstrijd-commissie worden opge nomen. Het werd goedgevonden. Onder instemming van de vergadering, deelde hierop de heer Heringa, Stompe- toren, mede, dat de eindstand van den wed strijd HollandZwitserland 4—2 was. GoedgevQnden werd, in het huishoudelijk reglement te bepalen, dat het bondsbestuur wordt bijgestaan door een commissie voor het ijstoerisme (noodig voor den 15-dorpen tocht) en door een commissie voor het hard rijden op de korte baan. De afgevaardigde van M e d e m b 1 i k constateerde, dat de afdeelingen nu geen vrijheid meer hebben in het houden van wedstrijden, omdat die tweemaal 24 uur van te voren bij het hoofdbestuur moeten worden aangevraagd. De heer Cloeck verdedigde het desbe treffend? artikel in het huishoudelijk regle ment, waarin ook nog aan de afdeelingen de verplichting wordt opgelegd, dat zij zich houden aan het wedstrijd-reglement. Eveneens verdedigde hij het nieuwe arti kel in het huishoudelijk reglement, dat be paalt, dat de afdeelingen voor eiken te houden open korte-baan-wedstrijd, verplicht zijn aan het hoofdbestuur 2.50 af te dra gen. Z. h. s. werd ook dit aangenomen. Op voorstel van den voorzitte r werd besloten om het hoofdbestuur te machtigen, op de aangenomen wijzigingen en eventueel noodige kleine wijzingen de koninklijke goedkeuring te vragen. Rondvraag. De afd. Zwanenburg wenschte voor dit jaar den Bondsdag, omdat die het vorige jaar wegens dooi niet kon doorgaan. De heer Cloeck zegde toe, dat de afd. Zwanenburg als no. 1 op de lijst zal worden geplaatst. De afd. Zwanenburg bepleitte nog een regeling met het persbureau V.D. en de dagbladen over het afgelasten van wedstrij den. E>e heer Cloeck zegde toe, dat het bondsbestuur zal trachten, in dezen iets bij het persbureau te bereiken. De afgevaardigde van Benningbroek verzocht het bestuur, aan de afdeelings-se- cretarissen, een exemplaar te doen geworden van de Alkmaarsche Courant, met een ver slag van deze vergadering. De voorzitter antwoordde, dat dit al vele jaren gebruikelijk is. Het blad wordt echter aan de afgevaardigden, die ter verga dering aanwezig waren, gezonden. Aan de afdeelingen zullen de gewijzigde statuten en het gewijzigde huishoudelijk re- element worden toegezonden. De afgevaardigde van M e d e m b l i lc vroeg of het hoofdbestuur er niet voor kan ijveren, dat het baanvegen in de werkver schaffing wordt opgenomen De heer Cloeck zeide, dat a! pogingen zijn gedaan voor een dusdanige regeling, doch dat daarop nog geen antwoord is geko men. Ook Zuiaholland en Friesland hebben dezelfde stappen gedaan. De afd. Krommenie II informeerde of mpn zich in de toekomst voor de koppelwed- strijden tot IJ.H.N. of tot den K.N.S.B. moet WDe°heer Cloeck antwoordde, dat men zirh voor alle wedstrijden, waarbij de baan langer is dan 160 M., tot den K.N.S.B. moet WeOpe'eên vraag van den afgevaardigde van H o I y s 1 o o t, zeide de heer Cloeck, dat door de statutenwijziging van den bond de afdeelingen hun statuten niet behoeven te wijzigen. Ook zeide de heer Cloeck op een vraag van denzelfden afgevaardigde, dat de vergade ring bij hooge uitzondering op Zondag iS De afgevaardigde van Oudend ij k zei de dat deze afdeeling het vorige jaar van de gemeente werkloozen als baanvegers heeft ^Dc^heer Cloeck zeide, dat Alkmaar aan de afdeeling, bij berijdbaar ijs, gedurende 14 dagen, 100 per dag geeft. Op een vraag van de afd. D r i e h u i- z e n antwoordde de heer Cloeck, dat het voor afdeelingen gevaarlijk is, om zonder koninklijk goedgekeurde statuten te blijven werken. Hernieuwing kost 25 en nieuwe statuten 50. Het bondsbestuur is bereid, aan afdeelingen, die daarvoor het geld mis- sen, a 4 pCt. met een minimum-aflossing van 5 per jaar, dit geld te leenen. De heer Heringa, Stompetoren, zeide, dat zijn afdeeling een baan heeft, die voor een deel in Oterleek, en voor een deel in Schermerhorn ligt. Beide gemeenten betalen de afdeeling de helft van het werkloon. De afdeeling moet baanvegers uit beide gemeen ten nemen en kreeg het recht de werkloozen op de ijsbaan te werk te stellen. De afgevaardigde van O o s t w o u d gaf in overweging om zich voor het tewerk stel len van werkloozen als baanveger in verbin ding te stellen met den Inspecteur voor de werkverschaffing te Beemster. De voorzitter zegde dit toe en sloot hierop met een woord van dank aan den heer Cloeck en aan de pers de vergadering. Voetbal. Wij waren lang niet optimistisch t.o.v. de zen wedstrijd. In de eerste plaats toch was er een traditie, die wilde, dat Nederland in Zwitserland niet kon winnen en in de tweede plaats was ons elrial, althans op papier, minder sterk dan in het vcrige seizoen. Wij hebben daar reeds in onze voorbeschouwin gen van Zaterdag op gewezen en kunnen er dus thans wel over zwijgen. 't.Is echter anders geloopen. Het oranje team heeft zich in Zwitserland niet alleen verrassend goed gehouden, maar heeft bo vendien een meer dar; verdiende overwinning behaald op de ploeg, die tot de sterkste van Europa behoort, die een Tsecho-Slowakije een week tevoren goed partij gaf en daar tegen gelijk speelde! En deze overwinning is meer dan een zege alleenze is meteen een revanche van de nederlaag, in de wereld kampioenschappen tegen de Zwitsers opge daan. En met deze zege is wel bewezen, dat het het Nederlandse' elftal niet meegezeten heeft in de voorzomer van dit jaar. Het fraaie stadion in Bern was totaal uit verkocht, toen scheidsrechter Leclercq begin nen floot. Dat begin was voor de Hollan ders niet bemoedigend, want de Zwitsers be gonnen in een hoog tempo, dat de oranje mannen niet konden bij-beenen Weldra kwam ons doel in gevaar en binnen de 5 minuten had Zwitserland de leiding geno men. Even is het mis met de Hollanders, doch weldra zijn ze over hun teleurstelling heen en vallen aan. Een corner is het resultaat en het is Smit, die deze benut, zoodat de ach terstand binnen een minuut weer is inge haald. Nog blijft Zwitserland een tikje sterker, Halle wordt eenige keeren op de proef ge steld, een paar kansjes worden niet benut en dan eindelijk, komt onze halflinie er beter in Wel kan de Zwitsersche verdediging nog langen tijd stand houden, maar na een half uur komt het keerpunt. Wels en Vente zig zaggen op het doel af. laatstgenoemde geeft een mooie pass naar Bakhuys en met een hard, laag schot doelpunt "de Hollandsch» midvoor (1—2). Direct daarop komt er weer een kans, maar nu redt de verdediging der Zwitsers En zoo gaat het spel verder in alle felheid; de Hollanders trachten hun voorsprong zoo lang mogelijk te behouden, de Zwitsers pro- beeren alles, om gelijk te maken. Slechts een enkele keer komt er een kans op den ge lijkmaker, maar Diepenbeek brengt nog net op tijd redding. En weer wordt Holland beter, nieuwe en snelle gevaarlijke aanvallen komen, steeds geleid door Bakhuys en Vente en steeds worden de vleugels er in betrokken. Een paar keer wordt het doel te hoog gezocht, maar als dan Bakhuys ineens doorgeeft naar links, is het van Gelder, die onmiddel lijk laag in schiet en den stand op 1—3 brengt. Nederland leidt met 3—1. De verbijste ring is groot bij de Zwitsers, die nu volko men overspeeld worden. Weldra komt er een nieuwe kans, doch de Zwitsersche verdedi ging redt op 't critieke moment. Bakhuys mist even later een andere kans, maar direct daarop krijgt hij weer een bal en hard en laag schiet hij op het doel en 't is 1—4. Met dezen sfar.d komt de rust. Na de the gaat het anders Lotsy heeft het parool gegiven: eerst verdedigen met teruggetrokken bmnenspelers en dan uitval len doen En daardoor gebeurt het, dat Zwitserland in de tweede helft meer aanvalt, dan Nederland. Hoe de Zwitsers echter ook aanvallen, succes brengt het niet, want de Hollanders zijn nu ingespeeld en laten zich niet overrompelen. Goede kansen komen er niet en onze verzwakte voorhoede komt ook weer in actie. Er volgen schoten op het Zwitsersche doel, maar zij zijn niet meer zoo verrassend. Toch blijft deze periode spannend, doch Nederland houdt stand. Totdat na 25 mi nuten de scheidsrechter aan Zwitserland een strafschop toekent en daarmee wordt de stand op 24 gebracht. De rest van den strijd is weinig boeiend. De verdedigingen blijken te sterk en zonder sensatie komt het einde met 42 voor Ne derland. De Crt. geeft de volgende beschouwing over de spelers: Van Gelder, de man die terugkwam, heeft het er naar behooren afgebracht. Hij was snel en ijverig en zoolang hij kans kreeg tot fikse voorzetten, ging het oog goed, maar als hij echter gedwongen werd met kort spel tusschen Hufschmid en Minelli door te komen, dan schoot zijn kunst wel eens wat te kort. De ideale links-buiten is hij zeker niet maar idealen zijn ook uiterst zeld zaam. Smit spetlde 't spef, dat wij van hem gewend zijn van het oogenblik af aan, dat als de groote vraagteeken in onze voorhoede werd opgenomen. Bewegelijk, handig en tac tisch, dat laatste vooral in de tweede helft, toen hij het consigne had wat acher te blij ven ten einde de W-formatie wat scherper door te voeren. Het is verwonderlijk hoe een speler als Bakhuys, die toch niet meer in competitie verband uitkomt en alles moet hebben van serieuze training, waaraan hij zich dan ook ten volle heeft onderworpen, zoo uitmuntend in vorm kan blijven. Voor de rust was hij wellicht de beste man van ons elftal en na de rust nam aanvankelijk Vente deze positie in om daarna wat af te takelen door de ver moeidheid, die hem parten ging spelen. Wel is waar had Vente aan den invaller Frick een niet al te hardnekkigen tegenstander, maar wat hij toch weer in dezen wedstrijd presteerde, verdient alle lof. Zijn througn- passes naar Bakhuys waren af en toe onna volgbaar en keer op keer stichtte hij verwar ring in de Zwitsersche achterhoede. Wels was wel de kleinste van het spel, maar zeer zeker niet de minste. Nu en dan was hij Weiier royaal de baas. Wels had vooral vóór de rust sublieme oogenbükken, die steeds bekroond werden met 18-karaats- voor zetten. De middenlinie, wij zeiden hef

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10