De zaak-Violette Nozières. J-iidschciften Een niet gehouden pleidooi. A. S. V. V1CTRIX. WEDSTRIJDEN TE ST. PANCRAS. E. K. Z. ONZE RUITERS TE GENEVE. Nederland in het algemeen landenklassement no. 1. Buitenland. Hcnry Bordeaux aau het woord! DE KUNST VAN ADVERTEEREN. EEN ELECTRISCHE TRAGEDIE. HOE PIETRO ONTVLUCHTE. Een held? reeds, heeft meer gedaan, dan men durfde verwachten. Anderiessen was vooral tegen het eind van de eerste helft prachtig in vorm, maar dat was toen trouwens het geheele team Bas Paauwe en van Heel waren beide ten volle voor hun taak berekend, wat ons van van Heel reeds lang bekend was en wat ons voor Bas genoegen doet. Hij toonde zich in deze wedstrijd b ij n a de evenknie van Pelli- kaan, een kwalificatie, die voor beiden eer vol mag zijn. Na een wat warrelig begin herstelde onze achterhoede zich later volkomen. Het „be grijpen was er en daarmede kwam de be- heersching. Van Run, zoowel als van Die penbeek hebben keurig werk laten zien, dat van Kun allicht een tikje beter afging, maar misschien leek het wel zoo, aangezien zijn torsche gestalte nu eenmaal forscher en ook doortastender ingrijpen toestaat. En thans no« "al e, de Deventenaar. Hij heeft het wonderlijk genoeg niet druk gehad. Harde verraderlijke schoten in den hoek behoefde hij met te stoppen omdat zij niet voorkwa men. ten bombardement heeft hij zelfs niet een halve minuut behoeven te verduren, maar desondanks kan gezegd worden dat zijn „rentrée joyeuse" genoeg was om hem de volgende maal weer op te stellen. Hij toonde zich een moedige doelman, voldoende klemvast, zonder zich te laten verleiden tot overmoedigheid, feiten, die ons overigens al lang van hem bekend waren. Het Zwitsersche elftal viel iiwi^geheei tegen en dat stak het publiek, toen het na de rust het elftal met een stevig fluitconcert begroette, ook niet onder stoelen en banken. Het sterkste deel van het team was onge twijfeld de verdediging, waarin Minelli bo ven W. Weiier uitblonk. Weiier scheen er na de eerste helft een beetje genoeg van te heb- j*11Hij was kort na het begin met een der Hollanders wat hard in botsing gekomen en zijn daarbij opgeloopen kwetsure werden voor de Zwitsers aanleiding om een invaller te vragen voor de tweede helft. De afspraak luidde echter, dat er in de tweede helft geen invaller zou worden toegestaan voor geen der beide partijen en hieraan wenschte Ne derland zich ook te houden. En zoo speelde Weiier den geheelen wedstrijd uit. Sécheaye, die het heel wat drukker dan Halle heeft ge- had,speeldeeen prachtige wedstrijd en deed bij tijd en wijle brillante dingen. Zonder voorbehoud was de middenlinie het zwakste gedeelte van de Zwitsersche ploeg en vooral van den spil Jaccard ging weinig uit, terwijl de invaller Frick, zooals gezegd, bezwaarlijk op een gunstig debuut kan terugzien. De andere debutant Spagno- h in de voorhoede, bracht het er wat beter af Een vergelijking met een der Holland- sche binnenspelers, zal hij echter niet kun nen doorstaan. Kielholz, de groote man uit de voorhoede stelde in vele opzichten teleur. Geroutineerd is hij zeker, maar van gevaar lijke schotvaardigheid was geen sprake. De linksbinnen Jaggi starte uitstekend, verbijs terd goed zelfs, want later viel vooral Jag gi tegen. Van Kanel, de rechtsbuiten was foed zonder meer. Buitengewone dingen eeft hij niet laten zien. W ielren:ien. De A S.V. Victrix hield Zondag een af standwedstrijd voor A-, B- en C-klassen en Junioren. De uitslag is als vo'gt- i A'Hasse afstand 32 K.M.: 1. J. Groot, 2. 1. Min, 3. P. Hoogland. B-klasse afstand 24 K.M.: 1. D. Groot, 2. J. Schippers, 3. J. Schenk. C-klasse afstand 20 K.M.: 1. J. de Bood, 2. L. Prins, 3. J. van der Sluis. Junioren afstand 12 K.M.: 1. C. Schippers, 2. J. Ravenstein, 3. J. Stroet. Biljarten. Te St. Pancras werden biljartwedstrij den gehouden tusschen De Driesprong al daar en De Drie Ruiten te Alkmaar. De uitslagen waren: E. Ket Nuchter Meyer Apeldoorn J. Schuit N. Bloothoofd D. Koning J. Smit Bloothoofd H. Kuiper 58 100 20 21 100 28 100 39 67 39 89 34 100 35 70 63 100 63 10 2.90 17 4.76 18 2.93 11 3.56 10 2.56 7 1.71 15 2.65 11 2.85 8 1.11 7 1.58 DE DRIESPRONG. Uitslag biljartwedstrijd Z. E. K. Z., ge houden in café A. de Wit te Alkmaar tegen De Driesprong te Sint Pancras: Driesprong. 118 Jb. Ruys Z. E. K. Z A. de Wit Jb. Tol A. Wit Jb. Ploeger N. N. P. Bus Interna G. Booij Bloothoofd 23 29 5.13 125 150 79 100 43 100 62 100 79 23 25 35 34 30 29 31 30 38 37 16 17 16 10 14 13 25 10 5.43 4.29 280 3.33 1.48 3.22 2.06 2.50 2.13 Paarden. De Nederlandsche ruiters hebben zich in het internationaal concours hippique te Ge lieve dat gisteren geëindigd is weer ten eerste onderscheiden. In het algemeen landenklas sement toch staat Nederland bovenaan, ge volgd door Frankrijk, België en Italië. Het slotnummer van dit zoo bijzonder ge slaagd hippisch festijn was het Championnat de Barre, een parcours over een zestal hooge hindernissen met een tusschenruimte van slechts 10M Meter. Na vier maal oversprin gen de hindernissen werden tenslotte zelfs verhoogd tot 1.90 Meter werd het num mer gewonnen door onzen landgenoot, lui tenant Greter met Ernica, die daarmede zijn derden eersten prijs behaalde. Waarlijk een buitengewone prestatie. Men kent de afschuwelijke geschiede nis van Violette Nozières, te Parijs, een eenig kind, meisje van negentien jaar. dat vrleden jaar op haar ouders een moordaanslag pleegde, waaraan haar vader bezweek, terwijl de moeder nog juist aan den dood ontsnapte. De zaak- Violette Nozières kwam zooals we meld den voor de Parijsche rechtbank, waar bij de moeder als getuige tegen haar dochter optrad. Violette werd ter dood veroordeeld. De hoogbejaarde Henry Bordeaux de bekende schrijver en Academicien, 'pu bliceert thans een ontroerend pleidooi een pleidooi dat niet gehouden werd' Maar Bordeaux was dertig jaren geleden ook advocaat en hij stelt zich voor, dat als hij geroepen was geworden om Vio lette Nozières te verdedigen, hij onge veer in dezen geest zou hebben ge sproken „Heeren van het Hof, Heeren van de Jury, Deze vrouw, dit jongemeisje van ne gentien jaar, een kind bijna nog, dat daar voor U staat als aan de schand paal, wordt omringd door een kring van eenzaamheid. Zij is door allen verlaten, door haar moeder, die civiele partij is een civiele partij tegen haar eigen kind! door haar minnaars, door haar vrien den, door het publiek. Niemand wil haar kennen. Zij is door heel de wereld uitge bannen. Tweemaal vadermoordster, is zij van de wereld afgesneden. Haar mis daad 6taat vast en ik zal haar niet ver dedigen. Ik kom haar niet verdedigen, want mijn doel is U te beschuldigen, Gij allen, die hier tegenwoordig zijt, van de man nen der justitie af, in den persoon van den weisprekenden Advocaat-Generaal, die zich onverbiddelijk heeft getoond om met de doodstraf een soort van chantage te plegen, omdat men deze niet meer toepast op vrouwen; tot aan de familie toe, die hier vertegenwoordigd wordt door een moeder, die nu eens beschul digt en dan weer vergeeft; tot de zwij gende vrienden die vreezen zich te com- promitteeren, tot de afschuwelijke min naars, die van haar hebben geprofiteerd en haar geld hebben aangenomen en nu geen woord van 6impele menschelijk- heid weten te vinden, tot het publiek toe, dat hier als jagend naar wild is sa mengekomen en dat reeds met zijn gul zige blikken als honden dezen jachtbuit verslindt. De Adv -Generaal heeft u dit meisje voorgesteld als een monster, maar dan als een verantwoordelijk monster. Deze uitdrukkingen spreken elkaar tegen. Of men moet dit monster nader verkla ren. Aangezien zij verantwoordelijk is, is zij niet als monster geboren. Als zij niet als monster geboren is, hoe is zij het dan geworden? Dat moet Gij weten, Mijnheer de Ad vocaat-Generaal, omdat Gij het hebt beweerd, en als gij 't weet, heeft U het ons niet verklaard. Ik zal dus Uwe te kortkoming aanvullen. Wie heeft dit monster gemaakt? Eerst de vader en de moeder: 't Is niet voldoende om alleen een leven te schep pen. Het vaderschap en het moeder schap beginnen met de geboorte van het kind. Haar vader? Gij hebt er een voorbeeid van een machinist van gemaakt omdat hij ook wel den trein begeleidt van den President der Republiek. Maar deze voorbeeldige machinist, die een eenige dochter heeft, houdt er boeken met ob scure platen op na. Wat doet deze voor beeldige man, als hij hoort van de be schamende ziekte van zijn dochter, als hij de brieven vindt van haar vrienden? Wie Uwer, Heeren van de Jury, had te genover zulke ontdekkingen niet alles beproefd om dit kind van 16, 17 jaar, te bewaken? Wie Uwer zou van zijn vrouw niet de hoogste waakzaamheid hebben gevorderd? Wat heeft deze moeder, die hier voor de balie zoo ontroerend kan doen, aan haar kind geleerd en voorgehouden? Welken catechismus heeft zij het ge leerd? En bij gemis van een catechis mus, welke moraal heeft zij haar kind ingeprent? Zij heeft het naar een in richting van onderwijs bedreven, waar voor het niet geschikt was en geen be kwaamheid bezat. Heeft zij ooit haar dochter naar school gebracht? Een eenig kind is toch niet zoo'n zware taak Een eenig kind, een dochter, de moeder heeft den tijd en den plicht om zich met haar bezig te houden en haar te volgen Bovendien deze moeder was gewaar schuwd. Zij wist van het wangedrag van Violette. Zij liet haar haar gang gaan. Zij had zich zelve hier voor de balie moeten beschuldigen, als zij zich bewust was geweest van haar moederlijke ver antwoordelijkheid. Ziet deze bewonderenswaardige ouders, die hun dochter op het trottoir lieten glijden en niet kunnen beweren, dat zij 't niet wisten. Inderdaad, Heeren Gezwo renen, als een van U deze manier van meisjes-opvoeding begrijpt, laat hij mij dan zeggen, wat het verschil is, dat de deugd van de prostitutie onderscheidt. Wat den voorbeeldigen machinist be treft, waarom bepaalt men zich niet tot het probleem, dat zich hier te zijnen op zichte opdringt, en dat misschien heel de zaak verklaart? Ik begrijp den eerbied voor de dooden, vooral voor dooden, die zijn neergesla gen door een tragisch lot. Maar gisteren nog hebben leden van het Parlement, daartoe gemachtigd door den Minister- Zegelbewaarder, een politierapport ge publiceerd over een Raadsheer van het Hof, die vermoord is geworden. Voor dezen doode heeft men geen respect be toond en men heeft niet geaarzeld een smet van verdenking te werpen op een volmaakt eerbaar man. Aangemoedigd door dit openlijk voorbeeld van het Mi nisterie van Justitie, zal ik hier de kwestie stellen zonder eenige huichela rij en zonder valsche schaamte. Er is een rechtsbeginsel, dat niemand in een rechtszaal mag schenden: de gewettig de twijfel voor den beklaagde. Hier is geen twijfel aan de misdaaad, maar wel de twijfel aan de oorzaak van de mis daad, die zonder haar te rechtvaardi gen, ze althans kan verklaren en ver zachten. Dezen twijfel, mijnheer de Ad vocaat-Generaal, hebt Gij niet uitge sproken. Violette Nozières heeft haar vader aangewezen, toen de misdaad nog niet begaan was. Gij hebt een en ander ge hoord uit de mededeelingen van anderen over de afschuwelijke gedragingen, die zij van hem heeft moeten onlergaan. Dat waren vertrouwelijke mededeelin gen. Zij heeft ze zelve uitgesproken met een weerzin voor zich zelve, maar die ons toch een weinig deernis doen ge voelen voor de triestheid van haar ge vallen leven. Deze mededeelingen heb ben een accent van waarheid, toegege ven dat een accent van waarheid altijd nog kan betwijfeld worden. Maar erger nog, zij zijn bevestigd geworden door de zwakheid van den vader zelve. Hoe re ageert de vader als hij verneemt van de oneer van zijn dochter en haar relaties met jongelieden! Waarom toont hij geen ontzetting en toorn? Hij heeft er over gedacht, zeggen zijn vrienden, om haar in een verbeterhuis te zetten, maar hij heeft 't niet gedaan. Hij heeft niets gedaan. Hij heeft geen enkelen maatregel genomen. Stel u zu'k een familiescène voor in een normaal gezin. De moeder zou tusschenbeide gekomen zijn om de gevolgen van een verregaanden toorn te bezweren. Zij zou gebeefd hebben voor haar dochter. Hier, niets van dit alles. Als de vader zelf zonder schuld was geweest, zou hij dan zóó hebben gedaan? Beschuldigt hij zich zeiven niet door deze schuldige onver schilligheid? Hij straft zijn dochter niet, omdat hij zelf bevreesd en bang voor haar is .Hij deed afstand van alle vader lijke macht, van alle vaderlijke autori teit. Violette werd op het trottoir gewor pen. Na de onwaardige gedraging van den vader en de zwakheid en zorgeloos heid van de moeder na een opvoeding, die alle godsdienstige of moreele teugels heeft verwaarloosd, wat moet haar gaan gebeuren? Vergeet niet, dat zij 16, 17 jaar is. Het monster is in haar wakker geworden, maar heeft zich nog niet gerealiseerd. Beeft en siddert voor haar, Heeren Gezworenen, en denkt aan de verpletterende verantwoordel ijkhei d van al die ellendigen, van die mannen, misschien zelfs van geachte mannen, die denken nog fatsoenlijk hun weg te gaan, ook al gunnen zij zich zoo nu en dan een schandelijke geneugte, al dege nen ,die dit meisje hebben belaagd en er zelfs geld van hebben afgetroggeld. Gij hebt voor U voorbij zien trekken heel die ongure troep van jongelieden, zoogenaamd studenten van het Quartier Latin, die hier hun relaties met Violette hebben bekend en die haar openlijk in ddn steek hebben gelaten. Gij hebt den bevoorrechte gezien, dien zij onderhield, en die het de eenvoudigste zaak der wereld vond om haar van alles te be- rooven. In waaarheid had men hen allen moe ten brandmerken, opdat niemand zich meer in hen kon vergissen. Heel dit défilé van de moderne rid derschap, niemand van hen heeft zijn stem verheven ten haren gunste. Allen hebben haar in het gezicht gespuwd. Deze ploerten hebben nooit begrepen wat een vrouw beteekent. Zij hebben zich nooit afgevraagd of zij ook een hart en een ziel had. Zij allen hebben een misdaad aan de ziel gepleegd, misda den, die ongestraft blijven, maar mis schien de ergste zijn van alle. Zoo is het monster, gevormd in het gezin, gegroeid en voltooid op de 6traat, omdat niemand ter wereld, noch de va der, noch de moeder, noch de vrienden, noch de vluchtige minnaars, ooit tot dit kind, dat nog geen 20 is, het woord van liefde en teederheid heeft gesproken, dat een hart kan openen. Al deze man nen hebben dit kind begeerd, beleedigd, geëxploiteerd, maar niet één heeft het liefgehad, al was het maar één oogen- biik. Dat is wat haar ontbroken heeft, wat haar heeft geworpen uit den gewo nen weg. Zij had nog gered kunnen worden door de liefde. Deze genade is haar ont zegd. De reeks van lammelingen en schurken, die u voorgesteld is geworden, verklaart haar ellende, haar nood, haar zedelijke ontsporing. De kring van ver eenzaming is rondom haar steeds enger geworden. Die kring i6 vandaag gesloten gewor den. Ziet hen allen staan in de rondte, en van den anderen kant de barrière, die haar tot kooi strekt. Aanschouwt hen, aanschouwt ook dat publiek, dat haar hier zijn verachting en zijn baat komt toonen. Inplaats van over haar eigen gezin en haar kinderen te waken, zijn de moeders naar dit levend schouwspel komen kijken, dat straks misschien zal eindigen met den dood. Inplaats van te werken of na te denken zijn de vaders I hier de zaal ingeslenterd als in een café. En dit publiek zal niet verslagen zijn: straks zal het het doodvonnis toe juichen, en het zal den nacht ingaan met een visioen van bloed en modder, waarin het behagen schept. Eens was er in deze zaal iemand, die medelijden zou hebben betoond. Maar die is weggedragen, (^geborgen, wegge worpen, verdwenen wie weet waar, op een van de zolders van dit Paleis van Justitie. Dat was Hij, die uitgestrekt op een krui6, al de menschelijke ellende heeft gedragen, hoe gvoot deze ook was. Hij riep tot zich de ongelukkigen en de schuldigen. Hij hielp hen hun ongeluk en hun misdaad te dragen. Violette Nozières heeft Hem niet ge kend. Niemand heeft hem haar ooit ge toond. Haar is alles geweigerd gebleven, zelfs de tegenwoordigheid van God. Heeren Gezworenen, durft nu haar le ven te nemen. Dat is alles wat haar nog rest. Durft allen te vergeten, die dit monster in haar hebben geteeld en ge vormd. Durft haar los te maken van haar oorsprong, van haar omgeving, van haar medeschuldigen, en ter dood te veroordeelen, dit kind van negentien jaren, schuldig aan de zwaarste aller misdaden. En dan, keert terug, naar uw huis, blikt op uw eigen kinderen en vraagt u af wat er van hen worden kan als Gij hun uwe waakzaamheid en liefde ont trekt, als Gij hun elke menschelijke teederheid ontzegt, en als Gij hun God oonthoudt. Mrs. Ogden, die een van de leidende functies bekleedt in de „Boston Adver- tising Club" gaf in een vergadering van deze club een aardig voorbeeld van psychologie bij adverteerders. Een meisje in St. Louis, die de eenige kostwinster was in een groote famailie, had haar baantje verloren en zocht een nieuwe broodwinning. Ze plaatste in een van de groote bla den een advertentie, waarin ze vermeld de, dat ze eerlijk en vlijtig was en goede getuigschriften had. Ze ontving niet één brief hierop. Ten einde raad plaatste ze weer een advertentie met den volgenden inhoud: „Jongedame, onbetrouwbaar, oneerlijk en lui, zoekt een baantje als hulp in de huishouding, bedienster, ver koopster, etc., liefst korte werktijd en hoog loon, weinig getuigschriften. Ik heb niet veel zin om te werken, maar moet wel." Op deze advertentie ontving ze meer dan honderd brieven en kreeg een goed baantje. Een amateur-electricien had in de waranda van het huis van mevrouw Hill in Blemfontein in Zuid-Afrika licht aan gelegd. De draad van de leiding, welke niet geheel geïsoleerd was, kwam in contact met het ijzeren- dak van een loods, die in den tuin stond. Aan het dak was een drooglijn bevestigd, waaraan mevrouw Hill de wasch ophing. Toen mevrouw Hill de draad aanraak te, werd zij gee'ectriseerd en kon niet meer los komen. Haar zuster kwam haar te hulp, maar werd eveneens ge- electriseerd. Een buurman, de heer van Wijk, snel de toe en na eerst een paar handschoe nen aangetrokken te hebben, knipte hij de draad door. Maar de hond van me vrouw Hill, die dacht dat hij een inbre ker was, hapte hem een stuk uit zijn pantalon. Indalecio Prieto, leider der Spaansche socialisten en oud-minister van Finan ciën, die, toen de jongste opstand in Spanje misliep, het veege lijf tijdig wist te bergen, de door hem opgehitste massa aan haar lot overlatend, heeft aan den Parijschen correspondent van de „Daily Herald" verteld hoe hij er in geslaagd is Frankrijk te bereiken. Hij noemde zich zelf een deskundige in het vluchten uit Spanje over zee, doch achtte het raadzamer niet al te veel details te geven om zijn vrienden niet in ongelegenheid te brengen. Het moet overigens een zeer comfor tabele reis door Spanje zijn geweest, volgens zijn mededeelingen. Hij en zijn vrienden gaven zich uit voor buiten- landsche toeristen, die voor het eerst in Spanje waren. Later maakte hij gebruik van de snelste motorboot om het land te verlaten en de Fransche kust te berei ken. De zee was heel kalm, dus hij had zijn pillen tegen zeeziekte niet noodig! Dit is de derde maal geweest, dat Prieto per motorboot van Spanje naar Frankrijk vluchtte. Na zijn eerste vlucht, in 1917, keerde hij terug om tot lid van het parlement te worden gekozen. Na zijn tweede vlucht, in 1930, werd hij mi nister van Financiën in de Spaansche republiek. Hij is er dan ook zeker van dat zijn derde vlucht gevolgd zal wor den door een nieuwen terugkeer omdat en dit behoorde hij als socialist tot een socialistisch blad wel te zeggen!! de Spaansche socialistische beweging in een toekomst, welke waarschijnlijk dichterbij is dan velen gelooven, een geweldiger politieke kracht zal worden dan zij ooit tevoren is geweest. Om de mislukking van den socialisti- schen opstand goed te praten zeide Prie to dat de republiek de massa der arbei dersklasse dermate heeft teleurgesteld, dat wanneer de leiders zich tegen een revolutionnaire actie zouden hebben verzet, zij eenvoudig terzijde zouden zijn geschoven. De grootste tegenslag der socialisten is de spoedige ineenstor ting geweest van den door Companys in Catalonië geleiden opstand. Maar zou den er vier of vijf districten zijn ge weest met bewegingen als die in Asturië, dan zou de regeering nooit in staat zijn Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten 6 tO.75 perflocon. geweest de revolutie neer te slaan. Intusschen zijn er in Asturië honder den slachtoffers gevallen, en is Indalecio Prieto veilig in Parijs MENSCHEN-SMOKKELARIJ. Tafreel uit de Middeleeuwen. De politie heeft op zoek naar opium- smokkelaars in den kelder van een afgele gen huis nabij Atlantic City aan de kust van New Yersey 17 Chineezen gevonden, meerendeels studenten, die half verhongerd waren. Zij verklaarden, dat zij drie maan den geleden uit Kanton via Trinidad door een schip van de wildevaart naar de kust van Virginia waren gesmokkeld. Bij het be ging van de zeereis waren zij met 50 man aan boord geweest. Onderweg waren echter 12 ziek geworden. Deze zijn eenvoudig over boord geworpen. De overige 38 waren bij Virginia Beach aan land gebracht en toen in aardappelzakken genaaid. Tusschen zakken met aardappelen zijn zij toen op vrachtauto's naar Nek Yersey ver voerd, waar 21 Chineezen in vrijheid zijn gesteld, aangezien familieleden het reisgeld hadden etaald De overige 17 die men thans had gevosden waren in een donkere kelder gevangen gehouden en onder ewaking van een reusachtige neger, en wilde hen pas vrij laten, wanneer voor hen eveneens passage geld zou worden betaald, dat ongeveer 1500 dollar bedroeg. Zou op d en duur het geld niet worden betaald dan zouden zij om hun schuld af te doen in wasscherijen moeten werken tegen een bedrag van 20 dollarcenten per dag, ter betaling van de bus waarmee zij naar hun werk zouden gaan. Vlieg- en Zweef sport". Het November-nummer van „Vlieg- en Zweefsport", het aantrekkelijke maandblad voor luchtvaartpropaganda, opent met een levendig artikel „Vliegende Hollanders over den halven aardbol", waarin de Melbourne- race en het succes van den „Uiver" onder de loupe worden genomen. C. van Steende ren leverde een technische beschouwing voor leeken over de Autogiro, terwijl W. W. Smit een warm pleidooi houdt voor de ge dachte: Jeugd en Luchtvaart hooren bij el kaar. Uit den verderen inhoud noemen wij nog het Maanbericht gewijd aan de Nederl. Aeroclubs en de dezen keer al zeer interes sante rubriek „Zweefvliegen". „Universum". Als openingsartikel in het „Univer sum" nummer van November vinden we in de serie: De wonderen der. techniek, 'n artikel over „de stand der Televisie", waarin de ontwikkeling en de stand der huidige techniek t. o. v. televisie in het bijzonder wordt beschreven; van dr. U. J. Rutgers vervolgens een artikel over „Atoomenergie"; dan een belangwek kend artikel „Het verboden land", hetgeen met name handelt over een onderzoek in Til et; in de serie: De levende natuur verscheen van de hand van dr. J. C. v. d. Steen ditmaal „De jungle van Suriname: onder den titel „Techniek der vernietiging" vinden we een interessante verhandeling over springstoffen van vroeger en nu; in de serie moderne Vlaamsche letterkunde zien we van de hand van dr. A. Yer- meylen een artikel over Cyriel Busse; verder in de serie Mensch en microben van dr. P. H. v. d. Hoog: „Bacteriën- oorlog"; van ir. K. F. Mallé zien we een boeiende beschrijving over Automati sche boekhoudmachines; verder van mevr. D. Tielrooy „Indrukken uit Java en Bali"; van ds. J. W. MelChers in de serie Amerikaansche wijsgeeren iets over John Dewey; dan in de serie De wieg der beschaving van mr. J. W. L. Meijer een artikel over Alexander de Groote; en tenslotte het vervolg op De Onderdaan" van Heinrich Mann, terwijl verder nog vele andere kleinere doch niet minder interessante artikelen dit nummer weer tot een goed verzorgd geheel makbn. Magazine „Nova". „Nova" opent met een vermakelijke en tevens spannende éénacter van Daan van der Zee ,De rijke klant". Een jitstekend verhaal van de zee, „Het geheim van de Jolly Tribc", werd bijgedragen door Henk de Wit. Miep Luitingh stond een love-story met complica ties af, „Burenruzie" en van Gurtzgen een Afghaansch erhaal, „De Held van Herat". Van de vertalingen noemen wij „De Wereld verwoester" van sir Arthur Conan Doyle en „De Parapluie" door Guy de Maupassant. In het filmsupplement o.m. bijdragen over „Ketti Gallian's Filmdebuut" en „Mooie en talentvolle vrouwen van Hollywood". Tusschen den tekst voorts nog foto's van Trude Marlen, Jarmila Novotna, Miriam Hopkins en Ketti Gallian. Meisjesleven. la Sevenhuysen—Verhoeff gaf voor het nieuwe nummer een aardige schets Nieuwe kleeren. Wè P. geeft een wijze les om niet langs omwegen, maar rechtuit andermans diensten te vragen. Willy Petillon vertelt van een paar dagen in Hongarije doorge bracht. Nap Ages begint een uiteenzetting over hockey. Van W. Talsma een interes sant verhaal over den vogeltrek. „Het afscheid" is een interessant schetsje van Cissy van Marxveldt. Hans Brusse schrijft opgetogen over oceaanvlnchten volgens dienstregeling. Riek WillinkPinto schrijft in de filmrubriek over Greta Garbo. Mr. C. Coops verklaart weer het karakter van verschillende personen uit hun handschrift. Verder correspondentie, een gedichtje, enz.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 11