Pcownciaai Tlieuws !Bimmdand ZUIDSCHAR W OUDE. NOORDSCHARWOUDE, BLOEMBOLLEN. GEHEIMZINNIG STERFGEVAL OPGEHELDERD. Van de kermis komend door een richtingaanwijzer van een auto getroffen. HET DRAMA TE DEN HAAG. Dader met slachtoffer gecon fronteerd. VRAAGSTUK VAN DEN ZENDERBOUW. Wetsvoorstellen worden weldra ingediend, Nieuws uil België. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan hield het fanfarecorps „Kunst na Arbeid te Zuid-Scharwoude een herden kingsavond. De kolfbaan van den heer Kramer was nagenoeg geheel gevuld met genoodigden, donateurs enz. Na een kort welkomstwoord van den heer C. Oudendijk als voorzitter speelde de fan fare Swiemans raarsch „Met vlag en wimpel". In het bijzonder verwelkomde de voorzitter o.m. enkele aanwezige leden van het gemeentebestuur en deelde mede, dat de burgemeester kennis had gegeven van verhindering. In een zeer sympathiek schrijven com plimenteerde de burgemeester het corps met zijn 40-jarig jubileum. Na voor lezing hiervan volgde een luid applaus. De oud-dirigent, de heer Hopman, werd eveneens in dankbare woorden herdacht De voorzitter releveerde nu de wor dingsgeschiedenis en ondervindingen van het corps en deed dit op zeer humo ristische wijze. In den winter van '93'94 gaf Winkets fanfarecorps een uitvoering te Noordscharwoude. Een paar daar tegenwoordig zijnde Zuid- scharwouder jongelui ondergingen een inspiratie en zeiden tegen elkaar: „sou we wai dat nou ok nie kenne, we moste bai ons ok zoon fanfarie hewwe as 'tkon". Toen namen de heeren Jn. de Boer, Jb. Zomer en F. Kooi daartoe het initiatief en weldra werd ons corps op gericht met aanvankelijk 22 leden. Be schermheer werd notaris Duker. De eerste directeur was de heer P. Pluister. De eerste jaren repeteerde men in de kerkekamer, waar het heel erg tochtte, zoodat de leden aldus de voorzitter lappen en vodden medenamen om de kieren en gaten te stoppen. Het over zicht gewaagde van vele luimige en ernstige ervaringen. Na den heer Pluister fungeerden ach tereenvolgens de heeren C. Groot, W. Keizer, de Vries. Het ledental slonk tot acht. Met de aanvaarding van het direc teurschap door den heer J. Hopman herleefde de fanfare en de eerste lauwe ren oogstte men in '11 toen in N.-Schar- woude in de 3e afd. een 2e prijs werd gewonnen. In 1912 ging men over naar de 2e afd., omdat men te Buiksloot een eersten prijs behaalde. In 1913 won men te Warmond slechts een 3en prijs B. Spreker ging op deze wijze voort Onder directie van den tegenwoordi- gen dirigent, den heer P. Pranger, ging het corps steeds vooruit en oogstte di verse lauweren. De heer Pranger is sedert 1915 dirigent. Het corps werd lid van den W. F. Bond en heeft aan 27 con coursen deelgenomen. Eerste prijzen werden 25 maal behaald en slechts 2 maal een tweede prij6. Eveneens wer den behaald 12 eerste eereprijzen, 2 tweede en 1 derde idem, terwijl ook nog 10 maal het hoogst aantal punten werd behaald. Het overzicht bevatte natuur lijk ook een welverdiende lofuiting aan den heer Pranger. Door de burgerij werd destijds o. m. ook een muziektent cadeau gegeven, die men echter om dercrisis- wille enz. van de hand moest doen. De voorzitter eindigde aldus: Met een ge schiedenis van 40 jaren achter ons van lief en leed zijn wij allen vol moed en bereid, zoo noodig, te offeren, om het goud van een 50-jarig jubileum te be reiken. Van onderscheidene zusterverenigin gen en van andere vereenigingen waren afgevaardigden aanwezig, die het fan farecorps kwamen gelukwenschen in treffende bewoordingen met overhandi ging van bloemstukken en marschmu- ziek. Op zijn eigen humoristische wijze wist de voorzitter de verschillende wen- schen te beantwoorden. Hierna werden eenige muzieknum mers ten gehoore gebracht. Ter afwisseling traden twee jonge on derwijzers (werkloos) op, die met door hen zelf vervaardigde liederen en decla matie de aanwezigen wisten te boeien. Zij werden met de piano geaccompag neerd door een collega. Hoewel dit drie tal uit amateur-declamatoren bestaat, vielen hun spel, zang en declamatie waarlijk te prijzen. Zij zijn in deze op den goeden weg. Een hartelijk applaus viel hun ten deel. Ten slotte dankte de voorzitter allen, in 't bijzonder de onderwijzers, voor de ondervonden belangstelling en mede werking. Hij twijfelde er niet aan, of deze avond zal bij allen een zeer aange name herinnering achterlaten. Voordat de gordijnen werden toege trokken, trad de heer P. Wit naar voren, en dankte den voorzitter uit naam der vereeniging voor zijne uitstekende en aangename leiding. Een luid applaus was de onderstreeping van dit uit het hart gegrepen woord. Inmiddels was het één uur in den nacht, en bleven de danslustigen nog een poos om deze traditie getrouw te blijven. „Kunst na Arbeid" gaf een mooien herinneringsavond. Vergadering van bloembollenkweekers. Vrijdagavond werd in „Concordia" een vergadering gehouden door de afdeeling Langendijk van het Hollandsche Bloembol lenkweekers Genootschap. Wegen afwezigheid van den voorzitter, den heer P. Wijn, werd de vergadering ge leid door den secretaris, den heer A. Bakker. Medegedeeld werd, dat het dag. bestuur 'n vergadering had gehad met de afdeelingen Winkel en Tuitjehorn over het afkeuren van de bloembollen, bestemd om door de regee ring te worden overgenomen. Daar men niet over deze afkeuringen te spreken was, heeft men een schrijven gericht aan het hoofdbe stuur van het H. B. C. Het H. B. heeft deze zaak onderzocht, en er is aan het licht geko men, dat er wel bollen zonder reden zijn af gekeurd. Het H. B. heeft zich tot de Centra le gericht, met gevolg dat verscheidene par tijen zijn herkeurd en goedgekeurd. Na het onderzoek van het H. B. was wel soepeler door de keurmeesters opgetreden. Omtrent den beschrijvingsbrief van de alg. vergadering van het H. B. G. werd de bevreemding uitgesproken, dat men niet in de gelegenheid was gesteld, voorstellen voor deze alg. verg. te doen. De door het H. B. gezonden beschrijvings brief werd hierna behandeld. Betreffende de vraag, of de saneerings- maatregelen ook voor 1935 bestendigd moe ten blijven, werd door het H. B. geprae adviseerd, dat de algemeene toestand in bin nen- en buitenland nog niet gedoogde om tot algeheele vrijheid terug te keeren, zoodat de meerderheid voorstelde, de saneerings- maatregelen te doen handhaven. Hiermee was de afd. vergadering het wel eens, maar op voorstel van den heer L Kalverdijk zal door den afgevaardigde er op worden aangedrongen, dat het nu met steun van de regeering zal gaan en dat niet het vak zelf de saneerings-maatregelen uit eigen zak moet betalen, zooals dit jaar. De bollenkweekers hebben volgens den heer Kalverdijk ook recht op steun. Spr. wees in dit verband op de groote bron van inkomsten, welke de bollenteelt steeds is ge weest voor het land. Men was het er algemeen over eens dat de teelt van hyacinthe, tulpen en narcis sen moet blijven beperkt tot de beteelde op pervlakte van 1933—1934. Over het vraagstuk, of minimumprijzen moesten worden vastgesteld voor het jaar 1935 liepen de meeningen in het hoofdbe stuur nogal uiteen. De minderheid was voor garantieprijzen, terwijl de meerderheid zich voor minimumprijzen uitsprak, omdat door het stellen van garantieprijzen de mogelijk heid van prijsdrukken vergroot werd. Uit de besprekingen op de afd. vergade ring concludeeren wij, dat men het stellen van garantieprijzen niet mogelijk acht, om dat deze niet anders zouden zijn te handha ven dan bij verplicht veilen en daar gevoelt een groot gedeelte van de bollenkweekers niet voor. De beurs zou dan weg moeten en daarvan zal niets komen. Men stelde daar om voor, de minimumprijzen te handhaven. De maatregelen ter controle van den uit voer moeten volgens deze vergadering blij ven bestaan. Bij de hierna gehouden verkiezing van een afgevaardigde voor de alg. vergadering werd de heer A. Bakker Oz. als zoodanig verkozen. De onveiligheid ten plattelande neemt wel toe. Wij vernemen, dat bij eenige tuin ders benzine is ontvreemd uit de schuren. Bij een. hunner werd een heel vat afgetapt. De afd. WinkelNieuwe Niedorp en om streken van het Hollandsch Bloembollen- kweekersgenootschap hield Vrijdagavond hare ledenvergadering bij den heer Laan. Na opening door den voorzitter werd me- dedeeling gedaan dat door het bestuur een gecombineerde vergadering is belegd met de besturen der afdeelingen Langendijk en Ha renkarspel ter bespreking van het punt af keuring van voor de regeering bestemde niet- verkochte tulpen. Aangezien men van oordeel was dat de af keuring in sommige gevallen ten onrechte was geschied is een verzoek aan de directie aan het H.B.G. gericht ten einde hiernaar een grondig onderzoek in te stellen en een en ander bij de Sierteeltcentrale aanhangig te maken. Uit een van de directie ontvangen schrijven bleek dat men een grondig onder- Zoek bij de veilingen Bovenkarspel, Langen dijk, Haarlem, Lisse enz. heeft ingesteld en dat de 'veilingsbesturen over de keuring een jarig van oordeel waren dat deze op een juiste wijze was geschied, een heel enkele uitzondering daargelaten. In geval van af keuring kon men herkeuring aanvragen door een hoofdcontroleur. In 'de vergadering sprak men er zijn be vreemding over uit dat het nut aan alle kweekers bekend gemaakt is, dat er gelegen heid bestond herkeuring aan te vragen en men achtte het niet juist dat hierover nie*s in de vakbladen is vermeld, waardoor een ieder er onkundig van is gebleven. Adhaesie zal worden betuigd aan het ver zoek van de afdeeling Hillegom om het daar heen te leiden, dat gezien het feit dat de Ned. Sierteeltcentrale ter voorkoming van het ver- koopen der bollen beneden de vastgestelde minimumprijzen de volle 85 der mini mumprijzen aan de kweekers der bollen heeft gegarandeerd, de ophoud en opslagkosten niet van de rekening van de aanvoerders zullen worden afgehouden. Verder werd behandeld de beschrijvings brief voor de Maandag te houden algemeene vergadering te Haarlem. Allereerst werd de leden de vraag voorgelegd: Moeten de sa- neeringsmaatregelen ook voor 1935 besten digd blijven. Na de langdurige discussie waarbij vele grieven en bezwaren tegen het saneerings- plan naar voren werden gebracht bleek dat de meerderheid der vergadering tegen be stendiging van de saneeringsmaatregelen voor 1935 was en alzoo zich uitsprak om de teelt vrij t? geven. Daar men veronderstelde dat de meerderheid op de algem. vergadering wel voor de saneeringsmaatregelen zal zijn, werd de afgevaardigde opgedragen, dat wan neer de saneeringsmaatregelen bleven te stemmen voor minimumprijzen aangezien men deze prefereerde boven garantieprijzen. Men vreesde dat met garantieprijzen de knoeierij nog grootere afmetingen aan zou nemen. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer T. Grootes, terwijl de heer Camels als lid van het Hoofdbestuur tevens op de alge meene vergadering tegenwoordig zal zijn. Hierna sluiting. HAGENAAR TE AMSTERDAM AANGEREDEN. Ernstig gewond. Een lid van de afdeeling personeel van het hotel „De Witte Brug" te Den Haag is Za terdagmorgen op het Stationsplein te Am sterdam, toen hij, komende van het bagage depot, zonder uit te kijken den rijweg over stak, aangereden door een auto, welke be stuurd werd door een dame. De man sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. De Geneeskundige Dienst heeft hem met ernstige verwondingen aan het hoofd naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. De auto werd. door de politie in beslag genomen, doch is kort daarna vrijgegeven. HET CLEARINGVERDRAG MET DU1TSCHLAND. Naar wij nader vernemen, is de opzegging van het clearing-verdrag met Duitschland een rechtstreeksch gevolg van het niet-na- komen van Duitsche zijde van zekere bepalin gen in het belang van den Nederland- schen tusschenhandel. Overeenkomstig de bepalingen van het verdrag is beproefd, door besprekingen tusschen de ^aar- voor ingstelde Duitsche en Nederlandsche regeerings-commissies de ontstane moeilijk- de weigering van Duitsche zijde om haar standpunt te herzien niet mogelijk bleek, heeft de regeering zich verplicht gezien ge bruik te maken van de haar verleende be voegdheid om bij gebreke van overeenstem ming omtrent de uitvoering van het verdrag tusschen de bedoelde commissies, het ver drag op te zeggen. Uiteraard heeft de hou ding van Duitschland op het stuk van het treffen eener regeling ter tegemoetkoming aan de bezwaren der trage afdoening van de bekende achterstallige vorderingen de nei ging der regeering om van haar bevoegd heid geen gebruik te maken niet versterkt. In den nacht van Donderdag 25 op Vrijdag 26 October is de 17-jarige v. Eckelen, slagersknecht, na kermis te hebben gevierd te Bergen op Zoom, een paar uur na zijn thuiskomst te Halste ren overleden, zonder ook maar iets te hebben gezegd van wat hem was over komen. Dr. Hulst constateerde bij onderzoek een wondje aan den linkerslaap en een gebroken hersenpan vermoedelijk ver oorzaakt door een aanrijding in welke richting de politie dan ook het spoor volgde. Toen een paar dagen later mej. G de F. uit St. Maartensdijk zich per autobus naar Bergen op Zoom begaf, werd zij door den chauffeur opmerkzaam gemaakt op de woning van de familie van Eekelen waar de jongen had ge woond. Zij schrok toen zoo hevig, dat dit de aandacht trok van den chauffeur, die daarvan de politie op de hoogte bracht, die haar doen en laten naging. Het meisje dat blijkbaar gewetenswroeging had gekregen, schreef aan de K. uit Ze venbergen, die haar in den bewusten nacht per auto naar huis heeft gebracht, een brief, waarin zij de K. aanspoorde om harentwille kennis te geven aan de politie van de aanrijding, hoewel beiden waren afgesproken van de aanrijding in dien nacht niets te zeggen. Deze brief nu werd door de politie onderschept, zoodat de dader spoedig was gevonden en ook direct een bekentenis aflegde. Uit het onderzoek in Zevenbergen bleek, dat een richtingaanwijzer van de auto ge heel was verwrongen, zoodat vermoed wordt dat de jongen door deze richting aanwijzer aan de slaap is getroffen, waarbij toen een scheuring van den schedel is veroorzaakt. De richtingaan wijzer is in beslag genomen en de auto verzegeld. HET JULIANAKANAAL. Opening begin van het volgend jaar. Naar „De Binnenvaart", liet officieel or gaan van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, verneemt, kan de volledige openstelling van het geheele Julianakanaal tegen het begin van 1935 worden tegemoet gezien. Omtrent het drama aan de Laan van Meerdervoort, waar Vrijdagmiddag een 46-jarige tandarts een 30-jarigen collega heeft vermoord, valt nog te melden, dat de halsslagader van het slachtoffer is doorgesneden. De getroffene begaf zich naar het huis van een dokter, die op cir ca 150 M. afstand woonde Hij vergiste zich echter in het huis, welke vergis sing zijn dood zeer vermoedelijk bespoe digd heeft. De dader, wiens kleeren met bloed be vlekt waren, schoot haastig een jas aan en liep de straat op, waar hij ongeveer anderhalf uur heeft rondgedoold. Daar na begaf hij zich naar de politie om deze mededeeling te doen van zijn daad. Gistermorgen is de dader, die zeer be wogen was, in het ziekenhuis aan den Zuidwal met het slachtoffer, J. F. Hel- lendoorn, geconfronteerd. In den loop van den dag zal den da der, die gehuwd is, een verhoor worden afgenomen, hetgeen door den overspan nen toestand waarin hij verkeerde, tot dusver niet kon geschieden. De tandarts zal in den loop van den dag naar het huis van bwaring worden overge bracht. De Haagsche advocaat mr. v. Oven zal als verdediger van S. optreden. belangrijke vraagstuk, in den geest van een door samenwerking tusschen Rijk en omroepvereenigingen te organiseeren gemengd bedrijf, hetwelk belast wordt met aanleg, beheer en exploitatie van den Radio-omroep, zoo spoedig mogelijk te bevorderen. De noodige wetsvoorstel len zullen weldra bij de Staten-Generaal worden ingediend. ONWEER TE AVENHORN. De bliksem in den kerktoren ge slagen. Vrijdagmiddag is de bliksem in de Ned Herv. Kerk te Avenhorn geslagen. De leien van den toren werden aan den buitenkant beschadigd. Het uurwerk werd geraakt en geraakte onklaar. Twee zware looden vielen door eenige zolders heen en kwamen op den vloer terecht. Er werd brandlucht bespeurd en bij onderzoek bleek, dat op een van de zolders poetskatoen smeulde. Een en ander kon spoedig worden gebluscht. De schade wordt door verzekering gedekt. AMMONIAK GEDRONKEN. Zaterdagavond heeft de 64-jarige mej. H. Bakker—Mulder, wonende in de Rosestraat te Rotterdam, toen zij medicijn wilde in nemen per abuis een lepel ammoniak inge nomen. Een dokter verleende de eerste hulp. De vrouw moest daarna ijlings naar het ziekenhuis aan den Coolsingel worden ge bracht, waar zij is opgenomen. ONEERLIJKE COLLECTANTEN. De Rotterdamsche centrale recherche heeft drie mannen aangehouden in verband met oneerlijke praktijken bij straatcollectes te Rotterdam. Twee hunner gaven zich steeds als collectant op, hetzij voor het crisiscomité, hetzij voor Simavi of voor Kinabu. Uit de hun ter beschikking gestelde collectebusjes kwam altijd maar een heel kleine opbrengst. Dit is, naar thans is gebleken, niet zoo heel wonderlijk, want de beide collectanten gin gen, voor zij hun busjes inleverden, eerst naar den derden aangehoudene, die de bus jes aan de achterzijde opende en er het grootste deel uit nam. Daarna soldeerde hij de busjes weer dicht. De opbrengst deelden zij met hun drieën. Zij zijn opgesloten. De door den minister van Binnenlant- sche Zaken ingestelde commissie om het vraagstuk van den zenderbouw te onderzoeken, heeft naar in de Memorie van Antwoord op de P.T.T.-begrooting wordt medegedeeld, dezer dagen haar rapport ingediend. Het ligt in de bedoeling van den mi nister na kennisneming en overweging van het verslag een oplossing van dit De inwijding van het Albertkanaal. Een nationale historische ge beurtenis. Hoe tot het graven werd besloten. Gisteren heeft de Koning, in gezelschap van de Koningin, het tweede vak ingewijd van het nieuwe Albertkanaal, dat door de Kempen heen en gedeeltelijk langs de Ne- derlandsche grens Antwerpen met het in- dustrieele Luik moet verbinden. Het was een nationale gebeurtenis, die dan ook met de noodige plechtigheid werd gevierd. Twee extra-treinen brachten genoodigden naar Haccourt, van waaruit met booten naar Ter- naaien werd gevaren. Hier was een tribune getimmerd, aan den ingang van de ingra ving van Kaster, op de plaats waar het ka naal de Maasvallei verlaat door die van de Jeker. Hier moesten groote moeilijkheden worden overwonnen. Het kanaal moest wor den gegraven door een berg van tuf en krijt. Wat daar is tot stand gekomen is een techni sche prestatie van beteekenis. De ingraving heeft een diepte van 65 meter en een breedte van 50 meter ter hoogte van het jaagpad, maar van 120 meter aan den top. De wan den zijn steil en het geheel heeft een indruk wekkend uitzicht; het herinnert aan het ka naal van Korinte. Hier begint het gedeelte dat, tot Lanaken, pas onder water werd ge zet en dat van vandaag af voor het scheep vaartverkeer is opengesteld. De beteekenis van het kanaal. Het is vooral na een reis, zooals wij ze gisteren reden, dat men zich rekenschap geven kan van de beteekenis van dit werk. Men weet in welke omstandigheden werd besloten tot het graven van het Albertka naal, nu vier jaren geleden. De verwerping- van het veelbesproken verdrag met België in 1925, door de Tweede Kamer had hier een neiging doen ontstaan om een eigen oplos sing te zoeken voor het probleem van de verbindingen tusschen de Antwerpsche ha ven en het Luiksche achterland, en toen in Nederland werd begonnen mei het graven van het Julianakanaal, dat den afstand tusschen Luik en Rotterdam aanzienlijk moest verminderen, vergeleken met den af stand over het Belgische Kempisch kanaal, zoodat dit kanaal veel van het scheepvaart verkeer uit Luik naar Roterdam zou drai- neeren, stond het besluit vast. Te meer daar het nieuwe Albertkanaal schitterend scheen te passen in de plannen van den Belgischen generalen staf voor verdediging van de oos- stelijke grens. Een breede 'waterlinie, van Luik tot Antwerpen, heeft immers een groo te strategische beteekenis en het is ook voor een belangrijk deel om deze reden, dat het kanaalplan een zoo goed onthaal'heeft ge vonden en dat er zoo krachtig aan is voort- gewerkt. De werken zijn zeer goed opge schoten en zullen ruim een jaar eerder klaar zijn dan men had verwacht. Dit heeft het mogelijk gemaakt, dat vOór de openstellinsr vsn het Julianakanaal, in België geleden- heid wordt gegeven door de afwerking van iet tweede vak van het Albertkanaart tus schen Ternaaien en Lanaken, de voor de Bel gische scheepvaart onbetwistbaar zeer hin derlijke enclave van Maastricht te vermii- pntpip e en^ve verloren de schepen nkele dagen aan tol- en andere formalitei ten InT' u? va,art tengevolge van slui zen en bochten nogal werd vertraagd. „P,iperH°penStillinf van ^et n'euwe vak werd fpn J,:rder ^onwelwillende gevoelens ten opzichte van Nederland tot uiting kwa- u™ v^nVfV ^grijpen, dat de afwer- i banaal tusschen Ternaaien en u,faro een overwining wordt gevoeld, waaraan zekere verdiensten zijn verbonden. ls verheugd, dat het Julianakanaal n gelegenheid zal bieden om een gedeel te van het verkeer met Antwerpen, n.1. dat uit Luik, weg te nemen. De plechtige opening. Er werd slechts een enkele rede gehouden, namelijk door minister Forthomme, die in het Fransch en in het Nederlandsch sprak. Deze wees op de beteekenis van het kanaal, dat den afstand tusschen Luik en Antwer pen, wanneer het heelemaal klaar zijn zal, op 122 kilometer brengt in stede van 153 K.M., met slechts 6 sluizen in stede van 24, terwijl de schepen 2000 ton zullen kunnen meten in stede van slechts 450. Binnen en kele weken zal het oude Kempisch kanaal verbeterd zijn en van dat oogenblik af zul len reeds schepen van 600 ton tusschen Luik en Antwerpen kunnen varen, dank zij een verbindingskanaal van vijf kilometer met het reeds klaar gekomen gedeelte van het Albertkanaal, vertrekkende van uit Brieg- den over Lanaken naar Neerhaven. De mi nister voorspelde, dat het kanaal in zijn ge heel tegen 1938 klaar zal kur.nen zijn. De ingraving te Eigenbilsen, waar men het meest voor bevreesd was, omdat daar moest worden gewerkt in een waterachtigen klei grond, wordt met het grootste succes uitge voerd. Men is reeds, naar de directeur-gene raal voor Openbare Weken ons bevestigde, over de grootste moeilijkheden heen. De ver kregen uitslagen overtreffen de stoutste ver wachtingen en ze geven de zekerheid, dat het kanaal zal kunnen worden tot stand ge bracht zonder verdeelpand, wat beteekent een minimum van sluizen en een natuurlijke voeding van Luik tot Antwerpen. De Koning hield geen rede. Zijn aanwe zigheid was voldoende. Vermelding ver dient, dat de Commissaris van de Koningin te Maastricht aanwezig was en bij aan komst van Koning Leopold en Koningin Astrid de vorstin bloemen aanbood bij wijze van begroeting. Het is de traditie, wanneer de Belgische vorsten op officieel bezoek ko men in een dicht bij de grens gelegen plaats van hun rijk, dat een vertegenwoordiger van den bevrienden Staat aanwezig is om van deze vriendschap bewijs te geven. Doch pp deze plaats zal dit meer dan elders worden gewaardeerd. De Commissaris begaf zich met de leden van de regeering, het bureel van de Kamer, hoogere ambtenaren en an dere autoriteiten aan boord van de_ boot, waarmee de Koning de officieele inwijdings vaart maakte. Op deze boot volgde die van de journalisten en dan nog vele andere. On der de particuliere booten zagen wij er ook verscheidene met de Nederlandsche vlag. Een grootsch werk. Hoe zouden wij trachten, u een beschrij ving te geven van het gedeelte van het kanaal dat wij op deze reis zagen. Het is een werk, dat bewondering afdwingt, en men behoeft geen technicus te zijn om te beseffen, dat de ingenieurs hier een reeks groote moeilijk heden hebben weten te overwinnen op schit terende wijze. De strategische beteekenis van het werk blijkt uit de verdekt opgestelde plaatsen op den linkeroever, van waaruit ge heel het kanaal kan worden bestreken. Deze militaire steunpunten staan nnatuurlijk in verbinding met het nieuwe fort van Eben- Enaal. Op technisch terrein zijn er vele vermel denswaardige bijzonderheden aan te stippen. In de Maasvallei, van Haccourt af, en over een lengte van ongeveer 6 K.M., is het Albertkanaal ingemuurd en ingedijkt om het waterpeil op 10 M. boven het omliggende terrein te brengen. Te Lixhe werden muren gebouwd over een totale lengte van 2300 M. De breedte van het kanaal tusschen de muren bedraagt 72 M Groot was de moeilijkheid om de op grof grint rustende fundeeringen waterdicht te maken. De muren werden op palen gebouwd, nadat het terrein gecemen teerd was. Dit werk is volkomen geslaagd. Van Lixhe tot Ternaaien werden dijken ge bouwd over een lengte van zes K.M. Ze hebben een hoogte van 8 tot 14 M. en een aanlegbreedte van 180 tot 240 M. Aan den waterkant, samengesteld uit een dichtheids lichaam van stevig dooreengewerkte klei en grint, zijn ze volkomen waterdicht. Het ka- naalbed zelf is ook volkomen waterdicht. Buitengewoon interessant is het kanaal te Ternaaien, op de plaats waar de Maas den steilen wand van de va'lei nadert en waar de reeds gencemde ingraving van Kaster be gint. Hier is een kom van 1 K.M. bij 145 M. Voorbij de Jeker-vaiiei ligt het kanaal onder aan in de ingravingen te Vroenhoven en te Veldwezelt, die den uitersten rand van de Haspengouwsche hoogvlakte doorsnijden en de Nederlandsche grens van zeer dichtbij volgt. Te Briegden eindigt het Albertkanaal voorloopig in de kom, welke het begin vormt van het vak dat in Noordwestelijke richting naar Eigenbilsen en Hasselt loopen zal Het is hier langs dat de scheepvaart nu wordt afgeleia naar de Zuidwillemsvaart langs de verbinding Briegden, Lanaken-Neerharen. Het nu reeds afgewerkte gedeelte van het kanaal heeft nog niet zijn definitief uitzicht. Wanneer de indijkings- en verbreedingswer- ken van het kanaal tusschen Luik en Hac court heelemaal klaar zullen zijn. zal het waterpeil nog twee meter worden opge voerd. Thans hteft het kanaal en diepte van 3 meter, wat ruim voldoende is voor de be staande scheepvaart. En het programma is dan verder gereed voor wat er nog overblijft. De verbreeding en de verdieping van de Kempische kanalen, alsmede het afschaffen van al de beweeg bare bruggen zullen in de eerste maanden van het jaar 1935 klaar komen. Het vak van het Albert-kanaal tusschen Antwerpen en Herenthals nadert zijn voltooiing en zal in Maart of April reeds klaar komen. Voor het laatste gedeelte dan, tusschen Hasselt en Herenthals zijn de voorbereidingen ver gevorderd en weldra zullen reeds zekere wer ken worden aanbesteed. De voordeelen van het nieuwe kanaal zijn voor de Belgische scheepvaart buitengewoon belangrijk. Het Albertkanaal zal naar wij reeds zeiden, 122 K.M. lang zijn terwijl de oude kanalen tusschen Antwerpen en Luik 153 K.M. lang zijn. Het aantal sluizen zal 6 zijn tegen 24 op de andere kanalen. De virtueele lengte, als men een sluis voor 5 K.B. rekent, is 152 K.M. voor het Albertka naal en 273 voor de oude kanalen. Het aan tal beweegbare bruggen is bij het Albertka naal nul en bij de oude kanalen 63- De duur der reis Luik-Antwerpen zal bij het eene ka naal 2 tot 3 dagen bedragen, tegen 8 tot 12 dagen bij het oude. Het jaarlijksch trans portvermogen wordt bovendien gebracht van 6 mililoen op 20 millioen ton. Het ver dient erkenning dat de Belgische techniek hier een pracht werk tot stad heeft gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 12