£(Uld: w (Rechtszaken Jieck School DRÉIN DRENTEL EN PIET DE STREEK. lutiebroek. URSEM. WINKEL. OTERLEEK. W ARMENHUIZEN. SINT-PANCRAS Kantongerecht te Alkmaar. Perceel III, bouwland, genaamd „de Krom", groot 14 A. 30 c.A., huurder C. Boo; voor 14. Perceel IV, bouwland, genaamd „Half morgen huurder Jb. Weitman, vooi f 50. Perceel V. bouwland, gioot ruim 80 A. en gelegen in Je poider Obdam, huurder P. Groot aldaar voor 85. a .Perceeie,i werden alien verhuurd voor den tijd van 4 achtereenvolgende jaren. De bloemkoolcampagne, waarvan naast de teelt van vroege aardappelen het wel en i*,ee iV^.n c'en tuin^9uw alhier afhangt, ver loopt heel ongunstig. De massa uitschot is geweldig, evenals het aantal tweede en derde ??T dit alles komt slechts een luttel bedrag binnende zouters kunnen het aan bod niet verwerken, zoodat zich op de belten geweldige hoopen opstapelen. Het Bannebestuur GrootebroekLutje troek heeft een verzoek gericht aan de bol- lenkweekers om voortaan de afgesneden bloemen niet meer cp het bok te werpen, doch adviseert om de bloemen te werpen in m daarvoor gespitten ki il op het eigen land Hierdoor wordt het water zuiver gehouden voor het halen van goede bagger. In de'op Woensdag 31 October j.1. ge houden schietwedstiijd (,3e) van de Vrij willige Landstorm aihier, werd dooi de res pectievelijke schutters het volgend aantal punten behaald: J. D. Gerritsen 97 pt.Jac. Schaap 94 pt.; C. Schaap 93 pt.; P. Oudejans 93 pt.Th. v. d Lee 93 pt.; G. Hoogewerf 92 pt.; J. Eeken 92 pt.; D. Bakker 87 pt.; jn Mulder 84 pt.; H. Langedijk 84 pt.; P. Groen S3 pt.; Jac. TesseJ 83 pt.; O. Commandeur 82 pt L. v. Schagen 80 pt C Beerepoot 80 pt.; P. Nooy 80 pt.; jn. Overboom 78 pt.N. Komen 76 pt.; Jac. Muidei 75 pt.; H. Insing 74 pt.; A. Mak 73 pt.; P. Witte 62 pt.; Jac de Boer 42 pt. In deze gemeente is beweging gaande om te komen tot een bad- en zwemvereeniging, welke beweging verband houdt met bij den raad aanhangige voorstellen inzake de op richting van een sportterrein annex bad- en zweminrichting, welke plannen een punt van nader onderzoek uitmaken. Door B. en W. dezer gemeente, is in overleg met den inspecteur der Volksgezond heid, dr. Doyer, en den plaatselijk geneeskun dige, dr. J. Broekens. besloten de gelegenheid open te stellen om de kinderen der lagere schalen en jongere kinderen, te doen inspui ten voor de actieve onvatbaarmaking tegen roodvonk en diphtherie. De rekening der Floraliavereeniging wees aan een ontvangst van 142.61 Vu een uit gaaf van 169.8514, nadeelig saldo 27 24. Dit tekort is gedekt door de zustervereni ging de Huisvlijt. De collecte voor het plaatselijk crisis- comité heeft in de gemeente Oterleek (dorp) en Stompetoren opgebracht 64.52. De rekening der Huisvlijlvereeniging wijst aan een nadeelig saldo van 64.17yi, waarin verdisconteerd een subsidie aan de Floralia van 27.24. Het bezit der vereni ging is hierdoor gedaald tot 208.64. Vergadering „1Vitte Kruis". Woensdag vergaderde het „Witte Kruis" in de zaal van den heer Slikker. De voorzitter, de heer P. Slot, opendei de aanwezigen hartelijk welkom heeten- de en in 't bijzonder zuster de Looper. Medegedeeld werd dat 873 bezoeken voor de tuberculosebestrijding waren afgelegd, uitgeleende artikelen 13, onder toezicht staan 35 gezinnen met 37 pa tiënten. Eén patiënt is uitgezonden en 3 tenten zijn uitgeleend. Ingekomen was een schrijven van den heer Terpstra dat hij wegens ver trek genoodzaakt is als bestuurslid en lid van de contactcommissie te bedan ken. Tevens een mededeeling dat gele genheid bestaat tot uitzending van kin deren beneden de 14 jaar naar „Bosch en Heide" en „Heidelleuvel" voor den tijd van 4 weken en tot een beperkt aantal. Na gehouden stemming werd in de vacature J. Terpstra gekozen de heer P Klant, die deze benoeming aannam. Vervolgens verkiezing bestuurslid en reservelid contactcommissie t. b. c. be strijding. Na stemming werd gekozen de heer S. G. Rijpma. Deze nam de benoeming aan. Tot plaatsvervanger is gekozen de heer P. Slot. Financiering contact-commissie t.b.c Ingekomen was een schrijven van de contact-commissie dat onder voorbe houd van goedkeuring, de subsidie wordt verdeeld, t. w. 40 pet. aan het Witte Kruis en (10 pet. aan het Wit-Gele met verzoek het nog aanwezige saldo van de t. b. c. ter beschikking te stellen van de contact-commissie. Door het bestuur is besloten voorloo- pig 25 beschikbaar te stellen aan de contact-commissie, daar deze zonder middelen zit. Voor de kleine dagelijk- sche uitgaven blijft het beheer aan de contact-commissie. Voor uitgaven van belangrijker aard zal het advies ge vraagd worden aan de besturen van het Witte- en Wit-Gele Kruis. Na enkele be sprekingen werd besloten de contact commissie in deze vrij mandaat te ge ven. Er wordt vertrouwen gesteld in deze bestuursleden, die met het finan- ciëele gedeelte zeer goed op de hoogte zijn. De vraag werd gesteld hoe het staat met het bedanken van de leden. Verle den jaar bedroeg het aantal leden 210 en thans ongeveer 150. De toen nog onge veer 60 katholieke leden hebben bijna allen bedankt De voorzitter sprak de hoop uit, dat de zuster met een volgende vergadering weer aanwezig zal zijn. Volksonderwijs. a ^reeniging „Volksonderwijs'' verga derde Vnjdag 2 Nov. in het lokaal van den o j ®°uysira, onder leiding van den heei P. de Ruiter, hoofd der O.L. school. In zijn openingsrede herdacht de voorzit ter den heer C. Kloosterboer. Met hem is Volksonderwijs een bestuurslid ontvallen wiens plaats moeilijk zal kunnen worden in genomen. Gedurende 30 jaar heeft de heer Klooster boer zich gegeven voor de O.L. school, zijn nagedachtenis zal in Volksonderwijs steeds blijven voortleven. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de heeren P. de Ruiter en J. Wit werden her kozen en in de vacature-C. Kloosterboer werd gekozen de heer Jb. de Vries. De bestuursfuncties werden verdeeld als volgt: P. de Ruiter, voorzitter; C. de Jong. secretaris en M. Zeegers, penningmeester. De rekening van den penningmeester gaf tot uitslag: ontvangsten 11639, uitgaaf 72.40, saldo 44.49. St. Nicolaasfeest: ontvangst 139.61, uitgaaf f 106.65, saldo 32.96. Besloten werd om het Sint Nicolaasfeest wederom te laten doorgaan. De gezellige avond zal worden gehouden in Febr. Hoe deze gehouden zal worden, zal nog door het bestuur worden uitgewerkt. Na nog eenige besprekingen van huishoti- delijken aard sloot de voorzitter de vergade ring. Een aanrijding. Vrijdagmiddag had een aanrijding plaats van een zandauto der firma Schot en de motorbakfiets van de coöperatie te Zuid Scharwoude op den hoek Vijzellaan. De bakfiets bekwam belangrijke schade, ter wijl de heer Bodegraven, bestuurder der bak fiets, eenige ontvellingen opliep. De auto bekwam geen letsel. BUITENGEWONE VERGADERING BLOEMBOLLENCULTUUR. Onder voorzitterschap van den heer Ernst H. Krelage kwam vanmiddag de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in het Krelagehuis te Haarlem in buitengewone algemeene vergadering bijeen, ter bespre king van de verdere maatregelen voor het plar.tjaar 1934—1935. De voorzitter E. H. Krelagê herdacht in zijn openingsrede allereerst het overlijden van prins Hendrik en vervolgens het heen- faan van eenige vooraanstaande persoonlijk eden in vakkringen. In het vervolg van zijn openingwoord de saneering in het bloembollenbedrijf bespre kend, wekte hij op de daartoe te nemen maat regelen zoo nauwkeurig en trouw mogelijk na te leven. Ten slotte sprak hij zijn beste verwachtin gen uit voor de in 1935 te houden 1 tentoon stelling. DE STREEK. De aanvoer van sluitkool bedraagt hier dagelijks ongeveer 2 a 3 wagons. De koop lust is zeer matig. Men besteedt voor rood tot 2.30 geel 1.30; wittekool tot 1,60* Het uitblijven van noemenswaardige Het uitblijven van noemenswaardige export houdt de prijzen voor de goede kwali teit bloemkool laag Het binnenland neemt, dank zij het autoverkeer, dat het heele land bestrijkt, heel wat af, doch de aanvoer is veel te groot. Alleen koud weer kan vraag en aanbod wat in evenwicht brengen. W ARMENHUIZEN. Aan onze veiling te Warmenhuizen werd \erhanaeki in October 1934 Octobc 1933 Roode kool 141.925 K.G 750.400 K.G. Gele kool 24.250 122.300 Gew; witte kool 594.200 368.925 D. witte kool 24.700 35.275 Nep 33.315 16.550 Uien 103.100 36.565 Slaboonen 11.600 2.420 Bloemkool 460 st. 990 st. Peen 14.375 K.G. 24.900 K.G. Bieten 33.200 48.575 Snijboonen 40 -— Andijvie 460 st. st. Aardappelen 63.316 K.G. 236.819 K.G. De omzet bedroeg in October 1934 14.780,97 tegen f 19.827,57 in October 1933. DE MELKVEEHOUDERSSTAND. Het centraal bestuur van de provinciale bonden van melkveehouders vergaderde on der voorzitterschap van den heer A. N.' Vaandrager ter bespreking van den noodtoe stand in de melkveehouderij. Uit de besprekingen bleek, dat de nood over het algemeen zoo hoog is gestegen, dat alleen snel en afdoende ingrijpen de veehou ders nog voor den algeheelen ondergang kan behoeden. Velen gaan met een angstig gemoed den winter in. In den afgeloopen zomer kwam men niet zoover, dat de voederrekeningen van den vorigen winter werden afbetaald. Op geen enkele manier is het mogelijk om zon der eenig krachtvoer den winter door te komen, ook al heeft men genoeg hooi ter be schikking. Zoo dit wel gebeurt, dan wordt bij voorbaat de productie voor 1935 ongunstig beïnvloed door den te geringen weerstand van het productiedier. Nog erger wordt het in de verschillende deelen van het land, waar door de droogte de hooioogst onvoldoende was. Wat betreft den consumptiemelker zij op gemerkt, dat voor hem de moeilijkheden nog grooter zijn. Door een andere methode van zuivelwaardeberekening is de prijs lager dan vorig jaar en deze wordt nog verder gedrukt door de verhoogde kwaliteitseischen, waar tegenover ook geen compensatie staat. De eigengebruikers der bedrijven vooi het overgroot gedeelte zijn dit z.g. hypo- theekboeren hebben nog extra moeilijk heden. Hun, die het allerdiepst onder de schulden zitten, laat men soms zweven om de eenvoudige reden, dat daar toch niets fe halen is. Erger zijn zij er dikwijls aan toe, die minder zwaar belast zijn en waaronder men er heeft, die maar met een matige zelfs tamelijk geringe hypotheek zitten, of losse gelden in gebruik hebben. Ook zij kunnen veelal niet aan hun verplichtingen voldoen De hypotheekhouder, kans zienae om zijn bedrag nog te redden, gaat dan zelfs bij den geringsten rente-achterstand tot een gedwon gen verkoop over. Het aantal van deze ge vallen is den laatsten tijd aanzienlijk ee stegen. Het centraal bestuur was eenpari<r van meening, dat de regeering dezen benauwen den toestand van den melkveehoudersstand niet langer zwijgend mag aanzien en dat zeer spoedig zal moeten worden ingegrepen DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Bijna alles, wat op de veilingen word» aangevoerd, moet onder de bestaande moei lijkheden voor den uitvoer, in het binnenland worden gep'aatst. Het is dan ook maar goed, dat de aardappelenaanvoer niet zoo groot meer is. Toch werden ook deze week weer verschillende soorten aangeveerd. De prijzen worden er echter niet beter op. Blauwe Eigenheimers van puike kwaliteit werden voor 3 tot 3.80 verkocht. Er waren echter ook aanvoeren, die 1.70 tot 2.50 op brachten. Eigenheimers (blanke) werden ver kocht voor 2 20 tot 3. Bevelanders brach ten 2.20 tot 3 op, naar sörteering en kwa liteit. Voor lekkere blauwe aardappelen werd ,f 3 tot 3 40 betaa d. Niet gegarandeerd puike soort daalt tot beneden 3. De prijs van Friso is ongeveer 2.20, Robijn bracht 2.60 tot 2.80 op, Red Star 1.80 tor 2 70. De aanvoer van tomaten werd begrijpelij kerwijze al minder. Daardoor is de prijs iets gestegen en wordt er 8 tot 9.50 voor A- kwaliteit betaald, 5 voor B, ruim 6 voor C en 2.10 tot 3.80 voor CC. De aanvoer van wortelen was kleiner dan de vorige Week, ongetwijfeld een gevolg van de drukte met het kool binnenhalen. De mooiste peen werd voor 1 verkocht. Meestal bracht ze echter niet meer dan 80 cent, ter wijl veel niet hooger dan 60 cent liep. Evenmin was de stemming voor bieten be vredigend. De mooiste en meest gezochte werden voor 1.30 tot 1.80 verkocht, de andere brachten 60 cent tot 1 op. Met de bloemkool liep het ook weer tegen. Er is weinig animo voor. De slechte kwali teit heeft daaraan ongetwijfeld schuld. De allermooiste Lecerf (de aanvoer van deze soort was echter gering) werd voor ongeveer 7 verkocht. De reuzen brachten voor eerste soort 2 tot 6 op, met 'n uitzondering bo ven dezen prijs voor een enkel partijtje. Voor lichte werd 1.50 tot 2.80 betaald. De aangevoerde andijvie bracht den lutte- len prijs van 60 cent pér 100 struik op. Ook voor rammenas was geringe kooplust, vandaar de prijs van 2.20. Roode kool ondervindt ongetwijfeld de ge volgen van de slechte uitvoermogelijkheden, zoodat een enkel partijtje van de meest ge- wenschte zwaarte, en .kwaliteit bij uitzonde ring 3 opbracht. 'Hef meeste van het kleine goed, eerste soort, wordt voor 2 tot 2.70 verkocht, grootere voor 1.40 tot 1.90. Voor tweede kwaliteit werd 1 tot 1.20 betaald, terwijl het nu en dan voorkomt, dat de minimumprijs van J niet kan worden bedongen. 'De aahvcër van gele kool blijft voorloopig neg klein. En ondanks dit kleine aanbod is de prijs uiterst laag. Kool beneden een ge wicht van 2 K.G. bracht voor eerste soort 1.50 tot 1.80 op. Is de kool iets zwaarder dan wordt 1 tot 1.30 gemaakt. Witte kool wordt nog het meest aange voerd, vooral aan de veiling te Noordschar- woude. Toch 'S er vermindering te constatee- ren. En ook de kwaliteit laat meer en meer te w.enschen over. Beste soort wordt voor 1.10 tot 1.40 verkocht, mindere kwaliteit voor 0.70 tot 1 Deensche witte kool wordt bij kleine partijen aangevoerd. De mooiste aanvoeren brengen 0.90 tot 1.20 op. uitzondering 1.30 tot 1.40. De aanvoer yan. uien heeft ook onder de andere werkzaamheden van de tuinders *e lijden. De handel blijft intusschen nog traag. Alleen is er wat meer vraag naar grove uien gekomen, d;e 2.50 tot ruim 3 onbrachten. Gewone uien brachten 2 tot 2 40 op, drie'-'ngen 1 tot 1 30. nep 1 60 tót 1.90, wat een kleine verbetering beleekent- Snijboonen werden voor ruim 30 ver kocht. De prijs der schaars aangevoerde spercieboonpn 1iep van 3 tot 10. Van de druiven werd alleen A'Tante aan- nevoerd. die 18 tot 20 opbracht. DE SCHIETPARTIJ IN DE BAFFIN- STRAAT. Boekdrukker staat terecht wegens bedreiging tegen het leven. Op 31 Maart j.1. 's middags te ongeveer half twee meldden zich aan een perceel in de Baffinstraat te Amsterdam een deurwaai- daarder, twee getuigen en een agent van po litie aan. De deurwaarder had opdracht een radio toestel in beslag te nemen op bevelschrift van den president der arrondissementsrecht bank. De vrouw opende de deur, zij riep haar man en deze weigerde op vordering van den deurwaarder het toestel af te geven. Hij wilde zelfs zijn bezoeker geen toegang tot de kamers geven. De man zou zich tenslotte tot den agent hebben gewend en hem hebben bedreigd met een mes of schroevendraaier. De agent trok zijn revolver en loste een schot, waardoor de boekdrukker in de buik werd gewond. Gisteren stond de bewoner van de Baffin straat voor de rechtbank terecht, verdacht van bedreiging van den agent met mishan deling tegen het leven. Verdachte ontkende den agent te hebben bedreigd hoogstens had hij hem 'n duw gege ven. Ook ontkende hij zich te hebben opge Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? wonden. De agent had volgens hem zonder noodzaak geschoten. Een andere lezing gaf de deurwaarder. Volgens hem had de boekdrukker herhaalde lijk een aanval op den agent gedaan en wa ren zij slaags geweest. President: Was 't een gevaarlijke positie voor den agent? Getuige: Als verdachte een mes in zijn hand had gehad, zou de agent den slag niet hebben kunnen ontwijken. President: Hebt u gezien, dat verdachte een mes in de hand had? Deze vraag moet getuige ontkennend be antwoorden Een andere getuige, die de worsteling heeft bijgewoond, verklaarde, dat verdachte, toen de agent zijn revolver trok, zijn jas los maakte, en uitriep: Schiet dan maar, je durft toch niet. Toen verdachte een tweede aanval deed was getuige teruggegaan om hulp te halen. In dien tusschentijd was het schot ge vallen. Dan komt de agent voor het hekje. Hij ver telt, hoe de deurwaarder deed, wat des deur waarders is. Hij las het bevelschrift voor en sprak verdachte vermanend toe. Verdachte had zich steeds boozer gemaakt en o.a. ge zegd: Ik gooi het toestel liever door het raam, dan het aan den deurwaarder af te ge ven. Op een gegeven oogenblik was hij de kamer ingerend en de agent dacht toen, dat hij een wapen ging halen. In dien tusschen tijd had de agent zijn revolver getrokken. Hij kwam terug en stormde op getuige af, hij hield zijn hand, waarin zich een glinsterend voorwerp bevond, in de hoogte. De vrouw van verdachte wordt als getuige a décharge gehoord. Zij verklaart, dat haar man den agent niet heeft bedreigd en geen mes of ander voorwerp in de hand heeft ge had. Requjsi,toir. E>e officier van justitie, mr. Bosch achtte bewezen, dat verdachte in dreigende houding tegenover den agent heeft gestaan. Ook staat vast uit de getuigenverklaringen, dat ver dachte iets in de hand had. De positie van den agent was gevaarlijk, terwijl hij in de rechtmatige uitoefening van zijn functie was. Spr. requireerde een gevangenisstraf van acht maanden. De verdediger mr. Tr. Eskens, pleitte vrij spraak. Zijns inziens heeft de verdachte den agent niet gedreigd. De agent heeft buiten noodzaak van zijn wapen gebruik gemaakt. Vonnis 15 November. Mondelinge uitspraken van de straf zitting van Vrijdag 2 November. Overtredingen van de motor en r ij w i e 1 w e tW. J. S. te Alkmaar, teruggave aan de ouders zonder toepas sing van straf; R. M. te Alkmaar, 3 x 2 boete of 3x2 dagen hechtenis; D. B. te Oudesluis 2 50 boete of 2 dagen hech tenis; C. S. te Schagen 2 x 3 boete of 2x3 dagen hechtenis; E. K. te Den Helder, J. v. L. te Hilversum, S. V. te Purmerend, G J. te Nieuwe Niedorp, N. J. G. te Middenmeer, K. M. te Heiloo, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis; J C. v. d. B. te Amsterdam, A. O. te Am sterdam, S. B. te Alkmaar, S. B. te Alk maar, E. Z. te Akersloot, K. van 't V. te Limmen, P de W. te Bergen, J. S. te Zijpe. ieder 4 boete of 4 dagen hechte nis; J. W. F. te Warmenhuizen, K. O. te Noordscharwoude, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis; W. K. te Bergen 6 boete of 6 dagen hechtenis; G J. te Hoorn, J. C. C. M. O. te Velsen, N. J. S. te Alkmaar, J. M. te Opperdoes, ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis; H. R. te Leeuwarden, 10 boete of 10 dagen hechtenis; J. R te Sneek, 10 boete of 10 dagen hechtenis; K. D. te Wijdenes, J. Bouma te Barsingerhorn, ieder 12 boe te of 12 dagen hechtenis; G- C. O. te den Helder, P. de W. te Bergen, ieder 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van art. 453 van het wetboek van straf recht (dronkenschap): J A. te Beem- ster, A. W. te Bergen, A. W. te Bergen, ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis. Overtreding van art. 461 van hetwetboek van strafrecht (loopen over verboden grond): W. T. Wzn. te Egmondbinnen 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van de vis- s c h e r ij w e t H. M. te Alkmaar, 2 x 3 boete of 2 x 3 dagen hechtenis; G. V. te Amsterdam, teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. Overtredingen van de pol i- t.ieyeror d eningen :H.v. S. te Monnikendam, 2 boete of 1 week tucht school; S. v. T. te Wormerveer 1 boete of 1 dag hechtenis, S. W. te Monniken dam, J. de M. te Alkmaar, G. v. A. te Amsterdam, J. W. te Alkmaar, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis; D. v. K. te Hoorn, 4 boete of 4 dagen hechtenis; G. K. te Zaandam, M. S. te Alkmaar, D. T G. V. te Naarden, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. TOT GODSDIENST ONDERWIJZER BENOEMD. Tot Godsdienst-onderwijzer bij de Ned. Herv. Kerk te Oudeschoot (Fr.) is benoemd, de heer C. Lebbing alhier. De heer Lebbing zal Zondag 11 Nov. e.k. tot zijn dienstwerk worden ingeleid door den heer Ds. P. Oskamp te Harlingen. De bevestiging en intree heeft plaats des morgens te half tien in de Ned. Herv. Kerk te Oudeschoot. DE KERKDIENSTEN NOORD SCHARWOUDE. De kerkdiensten van de Ned. herv. ge meente te Noordscharwoude, welke door het verbranden van de kerk alhier niet gehouden kunnen worden, vinden voorloopig plaats in de Ned. herv. kerk te Zuidscharwoude. Door de welwillende houding van het kerkbestuur aldaar is dit mogelijk geworden en naar ons werd medegedeeld, wordt dit hier zeer op prijs gesteld. ONDERWIJZEND PERSONEEL. Mej. A. Diepgrond, onderwijzeres aan de O.L. school te Den Oever, heeft per 1 De cember a.s. ontslag aangevraagd. EXAMENS HOOFDACTE. Wat er nog aan haperde. Als bijvoegsel no. 30 tot de Ned. Staatscourant van 29 October is ver schenen het verslag van de examencom missie voor de acte hoofdonderwijzeres) In totaal hadden zich 2093 mannel. en 2803 vrouwel. candidaten aangemeld: tijdens het examen hebben zich 94 man nelijke en 99 vrouwelijke candidaten te- cand. geslaagd. De examens zijn in cand. geslaogd. De examens zijn in twaalf plaatsen afgenomen. Aan het verslag der commissie voor Amsterdam ontleen en wij het volgende: Opvoedkunde: Het schriftelijk werk gaf aanleiding tot de klacht, dat vele candidaten niet in staat waren, hun gedachten in behoorlijk Nederlandsch uit te drukken. De vorm, waarin de op stellen gegoten waren, bleek in vele ge vallen gebrekkig. Slechts van een zeer gering getal candidaten werden de op stellen niet door ergerlijke taal- en stijlfouten ontsierd. Het onderzoek naar de kennis van de nieuwere paedagogische stroomingen verliep meermalen bevredigend. Ned. taal en letterkunde. Een groot gedeelte van de opstellen vertoonde ver regaande slordigheid in stijl, spelling, en interpunctie. De bouw van de opstel len was dikwijls zeer gebrekkig; niet zelden stonden aanmerkelijke stukken van het opstel slechts in verwijderd verband met het gekozen onderwerp; soms ontbrak dit verband zelfs geheel. De bekendheid met de hoofdstroomingen uit de geschiedenis van de Nederl. let terkunde was in den regel onvoldoende. Aardrijkskunde. De kennis van de aardrijkskunde van Nederland was in het algemeen bevredigend. Ook Ned.- Indië bleek meestal behoorlijk bestu deerd, al hadden vele candidaten daar over verouderde denkbeelden. De studie van Suriname en Curagao was echter meermalen verwaarloosd. 249. „We wisten heusch niet dat het een fort was, meneer de commandant," zei Piet bedeesd. „Goed bromde de commandant, dan zal ik jullie voor deze keer gelooven, maar denk er om, dat ik je hier nooit meer in de buurt zie, want dan je aan de galg. 250. „Nou Piet", zuchtte Drein, toen ze weer buiten stonden, „daar zijn we goed afgekomen. Ik dacht al, dat we vast en zeker doodgeschoten zouden worden". „Welnee", antwoordde Piet trotsch", als je zulke ge valletjes maar door mij laat opknappen, dan gebeurt er nooit wat." .7 «air*

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7