Geweldige Prijsverlaging! Stad «m Omgeving. Jiadiaptcagtamma e©®0®®* 'Jeuitleton Alkmaarsche winkeliers bijeen. De heks vari Winslea Groote doos nu 10 ets. Extra-groote doos nü 15 ets. (Wordt vervolgd.) Vergadering Vereen, voor den handeldr. en indnstr. middenstand. Deze vergaderj/ig, gisteravond gehouden in de bovenzaal van het café Central, was, vergeleken bij vorige vergaderingen, onge woon druk bezocht. Wijlen de heer Jb. Cloeck herdacht. Tegen half 9 verzocht de voorzitter, de heer P Termaat. de aanwezigen zich van hun zitplaatsen te verheffen. In treffende woorden herinnerde spr dan aan het overlijden van den oud-voorzitter, den heer Jb. Cloeck, dien hij een pionier voor den middenstand noemde; een man die met noesten vlijt werkte en altijd voor de belangen van den middenstand op de bres stond; een man die zijn stand, zijn stad en zijn volk lief had; een man die meer gaf dan hij nam Spr. betuigde groottn dank voor hetgeen de heer Cloeck heeft gedaan en verzekerde dat de na gedachtenis van dezen groote in dankbare herinnering zal blijven. Openingswoord. De voorzitter sloeg vervolgens een terugblik op dt onlangs gehouden G.a.m.i t., die wel minuer bezoekers trok en minder be langrijke standts bood dan de vorige derge lijke acties, maar die hij desondanks een goedgeslaagde klinkende daad noemde voor dien middenstand, vooral door de daaraan verbonden verkoop-actie. Spr. hoopte dat men daarin het bewijs zal zien, dat het ge zamenlijk optreden van den middenstand noodzakelijk is om iets te kunnen bereiken. Spr. haalde hierbij aan wat de nieuwe burge meester van Groningen bij zijn installatie zeide over den middenstand. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van het gemeentebestuur inzake inwerkingtreding van de wijziging van de winkelsluitingswet. b: Van het Bondsbestuur een schrijven over December-rec!ame-act'e, op touw gezet in samenwerking met de andere middenstands bonden. Aan de organisaties werd verzocht, om zich daarbij aan te sluiten. Verschillende gedrukte reclame-ontwerpen gingen daarbij De voorzitter deelde mede. dat het bestuur heeft besloien aan de actie mee te doen. o Van de fam. Cloeck een dankbetuiging voor de deelneming, ondervonden bij het overli^en van den heer Jb. C'oeck. d. I> secretaris herinnerde eraan, dat de winkels den laatsten 7ondag vóói 6 December en den Tweeder Kerstdag den heelen dag geopend mogen zijn en van 25 November tot Sinterklaas eiken avond tot 10 uur. l>e heer H i 1 d e r i n g vroeg of er geen stuk was binnen gekomen over de Alkmaar sche ;Post. De voorzitter: Onze secretaris houdt niets achter. moet zich houden aan de in gekomen stukken; als U dan nog iets hebt te vragen, kunt U dat doen bij de rondvraag. De ingekomen stukken werden hierna vooi kennisgeving aangenomen. Verslag middenstandscongres. De heer R. J. H o u w i n g bracht daarna Verslag uit over het 31e middenstandscongres. Van één punt van behandeling van het congr;s, n.1. de ouderdomsverzorging vooi den kleinen middenstand, werd door der heer A. Burger verslag uitgebracht. De voorzitter bracht beide heeren eei woord van dank. De heer G. Cloeck vroeg of men toe lichting wenschte over zijn betoog inzake de toekomst van den middenstand, op bedoeld congres gehouden. Het was hem n.1. ge bleken, dat Je hee' Houwing de zaak had verwal d. Spi. was alleen opgekomen tegen bet van staatswegt be'etten van vestiging van nieuwe middenstandszaken. Hij zette dit nader uiteen en legde er den nadruk op dat de regeering toezicht heeft uit te oefenen op de reclame, die door den middenstand wordt gemaakt omdat deze dikwijls onwaar is. De heer H o u w i n g merkte op, dat de heer Cloeck he' woord'had gevoerd bij het punt inzake credieten voo. den middenstand en dat dit verwarrend werkte. De heei Cloeck verwees naar de rap porten en de prae-adviezen over dit punt, naar aanleiding waarvan hij zijn betoog had gehouden. Geen winkelweek. Aatl de orde was hierna het agendapunt: Bespreking over te houden winkelweek met attracties 23, Nov.—1 Dec. De voor zi t ter deelde mede, dat het bestuur het niet geheel eens is over de wen- schelijkbeid van zuik een winkelweek. De tegenstanders meenden, dat de verkoop alleen kan worden bevorderd door een actie als ter gelegenheid van de G.a.m.i.t. De voorstan ders betoogden, dat het publiek, koopend voor Sinterklaas, gewoonlijk kort vóór 6 Dec. koopt, maar beter zou kunnen worden be diend als men vroeger kwam; vandaar dat zij een winkelweek wenschten op het eind van November. Spr. voegde hieraan toe, dat de r.-k. middenstandsvereeniging De Hanze niet vóór het plan is. Er zijn reeds plannen in behandeling voor de winkelweek, die anders moet zijn dan bij de G.a.m.i.t., omdat de mogelijkheid bestaat, dat de justitie nog zal ingrijpen in verband met de toen gevolgden wijze van verloting. Spr. had geïnformeerd, hoe de middenstand in Zaandam de verkoopactie, die aldaar thans wordt gevoerd, heeft geregeld, en deelde daarvan een en ander mede. Het succes, dat men tot dusver heeft bereikt, overtrof de ver wachtingen. De winkeliers aan Ritsevoort en Koorstraat hebben in hun huidige reclame campagne het Zaandamsche systeem gevolgd. Spr. betreurde het eenigszins, dat zij doen aan buurtpolitiek, al kon hij wel begrijpen, dat zij pogen den in de laatste weken tijdens de vernieuwing van de straat geringer ge worden verkoop weer op peil te brengen. De .heer v. Th ij n vond het thans niet den' juisten tijd vooi een winkelweek. De vorige is nog skchts korten tijd geleden gehouden. De heer G. Cloeck was hei daarmee eens. Hij vreesde, dat het publiek de idee zal krijgen, dat er schijnbaar van de prijzen nog wel iets af kan, als nu na zoo'n korten tijd reeds wéér een winkelweek wordt gehouden Er zit wel de schijn in van een cadeaustelsel en als men daaraan toegeeft, is het geen wonder, dat het publiek een verkeerden in druk krijgt van de prijzenpolitiek der winke liers. Spr was dus niet vóór het nu reeds weer beschikbaar stellen van cadeaux. De heer Heuseveldt sloot zich hierbij aan. In bedoelde week kan men toch rede lijkerwijze een behoorlijken verkoop ver wachten. Men zou er vóór kunnen zijn uit overweging, dat het publiek uit de omgeving naar Alkmaar moet worden gelokt. Spr. wees erop, dat de winkeliers in de omliggende dorpen een actie op touw zetten om de men- schen daar te houden. Een percentage van 4 pet. bij den verkoop beschikbaar te stellen vond spr. wel wat hoog. Indien men met een kleiner percentage kon bereiken, dat de verkoop wat werd ver vroegd, zou spr. het voorstel kunnen toe juichen. De v o o r z i 11 e r gaf de heeren van Thijn en Cloeck gelijk, de winkelweken volgen el kaar wel wat vlug op. Het bestuur had dan ook aanvankelijk de bedoeling deze verkoop- week in het volgende jaar te houden. Ander zijds was spr. het eens met den heer Heuse veldt, dat men ook moet letten op de winke liers in de buitengemeenten. Daarbij komt, dat men moet uitzien naar een verweermid del tegen het grootbedrijf, dat met niet te miskennen vernuft steeds weer attracties weet te vinden ter bereiking van een stijgenden verkoop. Zulk een verweermiddel was ook de verkoopactie bij de G.a.m.i.t. en deze heeft de grootbedrijven ïang niet lekker gesmaakt, getuige hetgeen zij deden, toen hun deelname aan die actie werd geweigerd. De heer M e 1 g e r s vond een speciale verkoopactie slechts ééns per jaar niet vol doende en wees op hetgeen in de grootere steden vaak wordt gedaan. De heer Cloeck meende, dat men, ge hoord deze verdediging, van oordeel zou kun-1 nen zijn, dat men maar geregeld moet door gaan met cadeautjes geven. En dat kan toch niet, het publiek zal het zijne ervan denken. Voor den winkelier, die voldoende idee heeft van reclamemaken, zal heusch nog wel een ander middel te vinden ziin cm zich te ver weren tegen het grootwinkelbedrijf. De voorzitter geloofde, dat de heer Cloeck overdreef en wees op de belangstel ling van het publiek voor de verkóopwéek bij de G.a.m.i t. De heer Cloeck vono dit niet vreemd, het publiek krijgt graag, iets cadeau. De voorzitter ging voort met te zeg gen, dat wat toen gedaan is een succes was. Men moet zich als georganiseerde midden stand verweren tegen het groot-bedrijf en duidelijk maken hej puol.ek evengoed te kun nen bedienen als de groote zaken het doen. Spr. verzocht het idee niet te verwerpen, al is over den tijd van uitvoering te spreken. De heer Nordemann was voorstander Van de vooi genomen actie, hij zag er een voordeel in voor den middenstand. De voorzitter was, evenals de heer Cloeck, voorstander' van waarheid iri de reclame, maar, zei hij, wij kunnen hierin niet tegen het groot-bedrijf op, en daarom moeten wij een actieve verkoopactie voeren. De heer M. Rentenaar was geen voor stander van het houden van een winkelweek in November zoo kort na de vorige. Men moet zooiets niet organiseeren zonder dat het succes reeds vooraf vrijwel verzekerd is, en dit nu achtte spr. thans niet vast staande. De minderheid krijgt haar zin. De voorzitter bracht in stemming de vraag of er van 23 Nov.1 Dec. een winkel week zal worden gehouden dan wel of men een later tijdstip daarvoor zou kiezen Spr. nam als vaststaande aan, dat allen het over het principe eei^s waren. Met 20 tegen 17 stemmen nam de vergade ring het houden van een winkelweek in Nov. a.s. aan. Gezien dit resultaat der stemming, vond de voorzitter geen vrijheid de zaak thans door te zetten, waarbij nog komt, dat de Hanze er niet erg vóór is. Spr. stelde dus voor het houden van een winkelweek te ver schuiven naar een later tijdstip. Werd goedgevonden. Sluiting. Het volgende punt der agenda was: Sluiting, daarna rondvraag. De voorzit ter noemde dit een vergissing. Wij houden eerst de rondvraag en sluiten dan, zei hij. Maar intusschen is van een rondvraag niets terecht gekomen, want de voorzitter sprak onmiddellijk een kort sluitingswoord en deelde mede, dat fn besloten vergadering nog over interne zaken zou worden ge sproken. FEESTAVOND VAN „LOGE NOORDSTER!" Dezer dagen vierde de geheelonthouders vereniging Loge Noordster No. 2 der O.V. G.T. (Orde van Goede Tempelbouwers) haar éénjarig bestaan. De voorzitter, de heer Strikkers, opende de bijeenkomst en sprak zijn- vreugde uit over de groote opkomst. Hierna zette de voorzit ter uiteen, waardoor de Or;de ontstaan was, het doel daarvan, enz. De O.V.GT.-marsch werd gezameliik ge zongen en daarna volgden verschillende toe spraken en felicitaties en cadeaux van de leden uit Amsterdam, alsook van den heer Ambagtsheer uit Alkmaar, namens de Re- classeering en Vereenigipg tot Zedel. ver betering van gevangenen. De voorzitter dankte allen hartelijk hier voor. Vervolgens sprak de heer Smit. Iedereen kan nu Erdal gebruiken en dus langer van zijn schoenen profiteeren! Vrijdag 9 November. HILVERSUM, 301 M. (8—12.— 4.-8.en 11.—12— VARA, de AVRO van 12.—4 en de VPRO van 8.—11.— uur). 8.— Gr.pl. 10.— VPRO-morgen wijding. 10.15 Deel. L. de Jong. 10.30 Orgelspel Joh. Jong. 11.— Verv. deel. 11.15 G. Smit, viola en Joh. Jong, piano. 11.30 Gr.pl. 12— Rembrandt- Theaterorkest olv. D. Hartogs en gr.pl. 1.45 Gr.pl. 2 Joh. Brands: De blokfluit. 2.30 Gr.pl. 2.40 Amy Groskamp—Ten Have: Vrouwen en de uitverkoop. 3.— Gr.pl. 4.— Kniples 4.45 Gr.pl. 5.Kinder uur. 5.30 Radio-Select-Trio o. 1. v. Drukker. 6.B. Blez, hobo en Joh. Jong, piano. 6.15 Verv. trioconcert. 6.45 J. Huy, saxofoon en J. Jong, piano. 7.Orgelspel C. Steyn. 7.30 Dr. F. M. Wibaut: Geordende f ee-et e en disiricutif 7.50 Gr.pl. 7 57 SOS-ber. 8.— Vraaggesprek 3de Lustrum VCJB. 8.30 Made- leine Monnir, cello en Coba Swaan, piano. 9.— Da. E. B. A. Poortman: Eros en Agape. 9-30 Verv. concert. 10.VazDias, Vrijz. Godsd. persbureau. 10.15 Lezing ds. E. D. Spelberg. 11—12— Gra mofoonmuziek. HUIZEN, 1875 M. (Alg. progr. NCRV). 8.— Schriftlezing en me ditatie. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. J. J. v. Pete- gem. 11.— Orgelspel S. P. Visser. 11.40 Gr.pl. 12.30 Concert door L. Mens, orgel. Mevr. H. Sala, so praan en Ch. v Isterdael, cello 2Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.3.45 Verv. con cert. 4.Zang door K. M. Kwant, sopraan en A. In der Mauer, tenor. Aan den vleugel: M. Bouman. 5. Deel. 5.45 Gr.pl. 6.30 Causerie A J. Herwig. 7.Ned. Chr. Persbu reau. 7.15 Gr.pl. 7.30 Literaire cau serie. 8— Gr.pl. 8.15 L. Bogtman, bas en mevr. J. de LangeKooy- man, piano en gr.pl. 9.— Causerie F. J. Jens. 9.30 NCRV-Kleinorkest olv P. v. d. Hurk. Om 10.15 Vaz Dias. 11.15—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10-35 10.50 Morgenwijding. 11.05 Cau serie. 11.20 Orgelspel R. New. 11.50 Voor de scholen. 12.10 New Victoria Cinema-orkest olv. S. Pha- séy. 12.50 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 1.35 Johan Hock's Kamer orkest mmv. Fl. Astley, piano. 2.20 Voor de scholen. 3.35 Causerie. 4.BBC-Northern Orkest o.l.v. Morrison. 4.50 E. Colombo en zijn Wij zijn, aldus spr., gelukgewenscht mei. het éénjarig bestaan van onze Loge en dit feit spreekt van overwinning. Achter de over winning ligt strijd. Een strijd om uit te tre den uit een organisatie, waarin niet die geest heerscht, welke bevorderlijk is voor recht en vrede en waardoor wanorde ontstond, met al de daaraan verbonden gevolgen. Een strijd om zich te ontworstelen aan den opgelegden druk van enkelingen, die in den kring hunner organisatie, persoonlijke machtsontwikke ling nastreefde en waarbij het doel zoo goed als ter loor ging. Deze strijd werd gevoerd door hen, die na uitgetreden te zijn, een an dere organisatie, een nieuwe orde hebben ge sticht, waarvan onze Loge een afdeeling is. De groepen schaarden zich om haar trouwen leider. Als zij die niet had gehad, was waar schijnlijk de band, die ons thans samer. bindt, verbroken geweest, in ieder geval niet zoo sterk geworden, als zij nu is. Daarom zijn wij dankbaar en blijde, dat wij in onzen voorzitter bezitten, een pionier, een voortrekker, die een warm hart heeft voor de zaak, waarvoor wij Goede Tempelbouwers willen leven en werken. Een voorzitter, waar mede ik onze Loge hartelijk feliciteer en dit ik namens al onze leden thans gaarne wii huldigen. Hierbij werd een bloemenmand aangeboden. De voorzitter bracht hiervoor zijn harte- lijken dank. Vervolgens las mevrouw Stemmerik een mooi gecficht voor, hetgeen hoofdzakelijk be- orkest. 5.35 Lou Preager en zijn band. 6.20 Ber. 6.50 en 7.10 Lezin gen 7.30 Liederen bij de luit. 7.50 Orgelconcert G. Thalben-Ball. 8 20 BBC-dansorkest olv. H. Hall. (S) 905 „The Roosters", in hun reper- A toire 9.30 Toespraak door Rarnsay w MacDonald 10.05 Berichten 10_20 Pianorecital E. Lush. 10.35 „The World is mine", gev. progr. 11.20 Voordracht. 11.25-12.20 Harry Roy en zijn Band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.5Ö Goldjr- orkest 8.20 „Un pere prodigue spel van Dumas. 10.50 Dansmu ziek. KALUNDBORG. 1261 M. 1120 _1 oo Concert olv. Andersen. 250 —4 50 C. Rydahl's orkest. 7.30 Gr. nl 7 35 Radiotooneel. 9.45 Zang en Piano. 10.05 Mandohnesoh. 10.25—11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M 5-20 Grnj. 6.35 en 11.20 Gr.pl 12 40 Om- roepkleinorkest olv. Eysoldt. 3.20 Omroeporkest olv. Buschkotter. 6.20 en 7— Gr.pl. 7.35 Uit Hamburg: Alfred Brehm, spel van Zuk°^- 8 20 Keulsch strijkkwartet. 10.20— 11.20 Uit Hamburg: Omroeporkest olv. Eibenschütz. ROME, 421 M. 8.05 „Paganini", operette van Lehar. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1-30-2-2°,|f1p"' orkest olv. Douliez, gr.pl. 5.20 Gr. pl. 6 50 Omroeporkest olv. André. 7.35 Gr.pl. 8.20 Symphonieconcert mmv. orkest, sprekers en gr P'aten. 10 30 Volksliederen. 10.45—11.20 Gr pl 484 M.: 12.20 Omroeporkest olv. F. André. 1.30-2.20 en 5.20 en 6.35 Gr.pl. 8.20 Voor oud-strij- ders. )0.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSFNDER, 1571 M. 7.35 „Alfred Brehm", spel van Zukowski. 8.20 „Nuch und Volk hoorspel van H. Lersch. 9.20 Poli tiek overzicht. 9.30 Ber. 9.40 Rep. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Gr.pl. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35— 11.05, Midi. Reg. 11.05—17.35, Droitwich 17.35—24. Lijn 4: Keulen 100517.35, Brussel 17.35—18.50, Luxemburg 19.50—24.—. doeld was voor den voorzitter en zijn gezin, alsook de Orde der O.V.G.T. Hierna werden bloemen aangeboden. Daarna trad als spreker op den heer Smit, welke een lezing hield getiteld: „Leert besluiten". Men vroeg aan Alexander de Groote, hoe hij toch de wereld had kunnen veroveren. Hij antwoordde: „Ik aarzelde niet. Snel besluiten en stoutmoedig toegrijpen, hebben menigeen over gevaarlijke klippen heen gevoerd. Zoolang Napoleon snel en onwankelbaar in zijn besluit was, bleef hij meester van Europa. Vele mannen en vrouwen brengen het nooit tot iets, omdat zij besluitenloos zijn. Zelfs in de keuze van hun levenswerk, van hun vast levensdoel aarzelen zij tot zij te oud zijn. Het geheim van zoovele groote verwachtingen en toekomstbeloften die nim mer zijn gekomen, ligt in dit eene woord: „Besluiteloosheid". Wij mogen hierbij ook niet vergeten het groote kwaad, niet te kun nen besluiten, om „neen" te zeggen, wan neer iemand in zijn jeugd naar de kroeg wordt gelokt. Niet alleen de jeugd, maar tallooze volwassen mannen en ook vrouwen durven het besluit niet te nemen: de alcohol uit hun omgeving te bannert. Onderzoek elke zaak nauwkeurig, bestudeer ze aan alle kanten, weeg zorgvuldig het voor en tegen er van. Werp dan al Uw wijsheid, Uw on derscheidingsvermogen, Uw inzicht, Uw ge zond verstand, Uw oordeel in de cchaal en vau May Wyiuie. 34) Kalm antwoordde Morrice: „Wij moeten generaal Rainsborough een brief brengen van den lord Protector". De Rondhoofd keek eenigszins verbaasd „Van Cromwell?" herhaalde hij, „aan generaal Rainsborough?" „Wij zijn aan één stuk doorgereden", zei Morrice, een geeuw onderdrukkend. „Zoo luidden de bevelen van generaal Cromwell. Wees zoo goed, sir, een gids mee te geven, die ons onverwijld naar uw generaal brengt. Cromwell duldt geen treuzelaars in zijn dienst, ofschoon ik u verzekeren kan, dat wij later op den dag wel verlangen zullen naar een stevig maal en goede rust". „Dat wil ik gelooven", zei de officier, die nog heel jong was en ^zich nog niet dat schermen met bijbelteksten had aangewend, dat dikwijls zoo iets schijnheiligs gaf aan de manier van praten van die partij. De gids werd ijlings naderbij geroepen en geleidde het troepje schijnbaar vermoeide ruiters naar de „Gouden Haan", het beste logement van de plaats. Morrice steeg af en trad de herberg bin nen, gevolgd dcor twee vrienden, terwijl de overige tien hun. rit voortzetten tot ze aan den anderen kant van de stad kwamen, waar een smal brnTgetje leidde naar den weg naar Pontefract. Zooals ze dit verwacht hadden, vonden ze hier een bewaking van voet- en paarden volk, die de schijnbare kameraden onmiddel lijk begroetten met de vraag, wat er voor nieuws was. De tien vermoeide koningsgezinden, die onder tijdelijk bevel van den jongen luite nant Cartwright stonden, stegen af, traden minzaam in gesprek met de wacht en zei den, dat ze daar blijven moesten tot hun kolonel kwam, die onderhandelen moest met generaal Rainsborough. Dit werd gereedelijk aangenomen; er werd bier geschonken en de zaken van het Gemeenebest werden zoo open mogelijk be handeld, want wie zou nu nebben verwacht, dat op klaarlichten dag een handvol vijan den midden in het kamp zou durven door dringen. om daar gezellig een glas bier te drinken? Zoo goed ging de vlieger op tot dusverre, dat ze langzamerhand weer allen naar hun posten terugkeerden en de „kameraden", lachende en pratende wat tegen de lage borstwering van de brug gingen hangen, uitstekend verbergend de spanning, waarin zij verkeerden, terwijl ze tersluiks nu en dan een blik wierpen den kant van de stad uit, waar nu al wat meer levendigheid ging heerschen. Intusschen had Morrice ze in de „Gouden Haan" nog slapende gevonden en zelfs zóó vast, dat het eenige minuten duurde eer zijn herhaalde kloppen op de deur beantwoord werd door een man met verwarde lokken én slaperig uiterlijk, die hem vroeg, wat hij verlangde. „Een onverwijld onderhoud met generaal Rainsborough", klonk het gebiedend. „Een onderhoud met den generaal? Hoe kan dat nu, als hij nog in bed ligt?" Morrice's fronsen van de wenkbrauwen en een ongeduldig stampen met de scheede van zijn sabel op den grond, deed den ander zien, dat hij niet den eersten den besten voor had. „Waar is zijn kamer?" klonk het weer ge biedend. „Bij den ouden Beëlzebub hm ik bedoel bij de kort geknipte haren van onze heiligen ik verlang dat je mij on middellijk den weg wijst naar zijn kamer. Het noemen van den naam van generaal Cromwell alleen moest reeds voldoende zijn om den traagste tot spoed aan te drijven". „Dergelijke beweringen hebben we de laatste maanden al zoo dikwijls gehoord!" antwoordde de man met een uitdrukking op het gelaat, waaraan wel te zien was, dat de vloek van den koningsgezinde hem niet ont gaan was. „Bovendien: een slag op het hoofd met de harde hand van vrouw Johnson drijft mij meer tot spoed aan dan het noemen van den naam van koning of protector. Nu, de generaal is in de kamer aan het eind van de galeri; hier" hij wees met den vinger naar boven „en zal wel niet zco heel moeilijk wakker te krijgen zijn, daar hij niets dan water heeft gedronken, om het taaie kapoentje van gisterenavond te verzwelgen en een preek herit gelezen bij wijze van nagerecht". Intusschen kwam er toch wat meer bewe ging in hem, toen hij zich maar eenmaal een zilverstuk rijker veelde; ja. hij had bij na een koningsgezind liedje begonnen te fluiten, want inderdaad vond Jeremiah Top man het opdrinken van de restjes uit de wijnflessehen meer naar zijn smaak, dan het leeggooien van half gevulde waterkan nen. Kingsley, een van de beide heeren, die Morrice naar het logement had vergezeld, stond buiten op het voorplein en hield de drie paarden in gereedheid, terwijl hij praat te met den soldaat, die als gids had ge diend. Maar Gerald Alnutt, die mee het lo gement was binnengegaan, en den bediende nu nakeek, vroeg met wenkbrauwenfronsen: „Wat zei die kerel? De kamer boven, aan het eind van de galerij? Denkt u, dat wij geloof kunnen slaan aan zijn woorden?" Morrice glimlachte eens in het vooruit zicht van zulk een stoutmoedig avontuur en antwoordde op fluisterenden toon: „Een van beiden: óf de man sprak de waarheid, óf we loopen zóó in de fuik!" waarna hij de trap opliep, die naar de gale rij voerde, met aan één kant een leuning en waarop drie slaapkamers uitkwamen. Barbara geeuwde. Uit de eerste twee kamers werd luid ge snork vernomen, maar uit die op het eind van de galerij klonk geenerlei geluid. „Kom", fluisterde Morrice, „dralen is fa len!" En met vaste hand draaide hij den knop van de deur om. Die deur ging makkelijk open en gaf toe gang tot een ruime kamer, schaars gemeu bileerd, maar kraakzindelijk. In het bed lag een man van middelbaren leeftijd, die zich op den eenen elleboog had opgericht en naar dien onverwachten be zoeker staarde met de verbazing van iemand, die ineens uit den slaap is gewekt. Het sobere snit van hun kleeding brachl hem in het eerst van de wiis, wat betreft het doel van hun komst en kortaf vroeg hij hen, wat hen zoo zonder eenige plichtple gingen bij hem op de kamer bracht. Hij zou daaromtrent niet lang in het duis ter blijven, want kolonel Morrice, die met zijn pistool vlak vóór hem ging staan, deel de hem in weinig woorden mede, dat hij hun gevangene was. „Gevangene?" herhaalde hij en zou uit bed gesprongen en naar het venster geijld zijn, als Alnutt hem niet te vlug af was ge- wccst. Dus midden in het vertrek gedreven en be dreigd met zwaard en pistool, zag de Rond hoofd wel in, dat hij de grootste voorzich tigheid moest betrachten tegenover deze on beschaamde vijanden. „Wie zijt gij en wat is uw bedoeling daar mee, om mij zoo onverwacht te lijf te ko men? Als het een petitie is voor de bevrij ding van Morrice stak de hand op en sprak: „U is onze gevangene, sir! Maar het ligt geheel aan u of u dadelijk gedood zult wor den waartoe wij niet dan noode zullen overgaan of dat u zich onverwijld zult aankleeden en zonder verzet met ons mee zult rijden naar Pontefract". Rainsborough mompelde een vloek en staarde de mannen, die hem bedreigden, één voor één aan, met oogen, wijd open van nijd en verontwaardiging. Zonder eenige verheffing van stem had Morrice toch zoo nadrukkelijk gesproken, dat de generaal duidelijk inzag hoe aan de hem gestelde keuze niet te ontkomen viel.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6