De uitvoering der crisiswetten. Jladiopcogcmtma 'J&iitteto*t De heks van Winslea Stad en Omgeving Een protestvergadering te Alkmaar eischt afschaffing van het graanmonopoliei instelling van een ministerie van landbouw en uitbetaling van het zuivelpotje- Brieven uit de Hoofdstad Sombere toekomstbeelden voor den boerenstand. In de kolfbaan van het café Central te Alkmaar was Zaterdagmorgen een verga dering bijeengeroepeen tot protest tegen de uitvoering der crisiswetten. Zij was uitge schreven door een comité, gevormd uit West- friesche boeren, waarvan de heer P. K o o ij- man, uit Wognum, als voorzitter optrad Dergelijke vergaderingen zijn reeds eerder gehouden te Hoorn, Purmerend en Schagen, waar blijkens de daarover gepubliceerde ver slagen groote belangstelling werd getoond In Alkmaar liep men wat minder hard. al moet gezegd worden, dat de kolfbaan tegen 12 uur goed bezet was. Sombere woorden van den voor zitter. De toestand in de vee- en varkenshouderij is slecht, zei spr., daar past geen ander woord voor; steun is beslist noodig. maar dan moet het ook inderdaad steun zijn, en moet het niet gaan zooals het door het graanmonopolie is geworden, n.1. dat de vee- en varkenshouderij steun g e e f t ten behoeve van den akkerbouw, in plaats van zelf steun te ontvangen. Spr. had geen bezwaar tegen steun aan het akkerbouwbedrijf, maar die moet niet gaan ten laste vari de vee- en var kenshouderij. Het graanmonopolie vraagt zooveel, dat men kan spreken van de vierde penning, op te brengen door de noodlijdende vee- en varkenshouders. Met stemverheffing protesteerde spr. daartegen. Wij hebben om steun gevraagd, maar als wij hadden geweten, dat die zóó zou wor den, konden wij dien beter niet hebben. Nu er gesteund wordt, zuiler. wij hulp aanvaar den, maar die zij dan zóó ais de ontwerper ervan heeft beoogd. Er moet minder bureau cratisch gewerkt worden. Aanhalend het woord van minister Colijn, dat we naar de voor-oorlogsche jaren terug moeten, zei spr.: gaarne, want dat waren goede jaren voor den boer. De varkens brachten 30 cent per pond op, thans m e t steun ternauwernood 13 cent en de belas tingen zijn daarbij nog enorm gestegen. De boeren zitten in den put en als het nog eenigen tijd zoo door gaat, zullen velen niet meer aan hun verplichtingen kunnen voldoen en het bijltje er bij moeten neerleg gen. Zij zullen haar hand moeten ophouden, nadat zij zich alles had den ontzegd om nog op de been te blijven. Terugbrenging van de hypotheekrente tot hoogstens 4 pet. is een billijke eisch gewor den. Geeft de Nederlandsche staat méér? Verder moet het protest gaan tegen de hooge lasten op de vee- en varkenshouderij, wij mogen eischen een redelijke bestaansbasis voor ons bedrijf Een ministerie van gevraagd. landbouw Iets meer optimistisch kon de heer Kooij- man spreken over de instelling van een mi nisterie van landbouw. Hij wees erop, dat in het buitenland alom speciale ministers zijn belast met de zorgen voor den landbouw. Zij kunnen daarvoor beter opkomen dan welke andere minister ook. Wij zien dat in Neder land de minister van economische zaken een zeer kundig man ongetwijfeld met de zorgen voor dén landbouw is belast, maar hij heeft van landbouw „geen kaas gegeten". Het deed spr. genoegen, dat dezer dagen een dir.-generaal van den landbouw is be noemd, wat spr. gedeeltelijk als een succes zou willen zien voor het protesteeren der boeren. Wij zijn dankbaar, maar niet vol daan, want een dir.-generaal zal zijn orders moeten ontvangen van nog hooger staanden en is zelf niet de man die pal heeft te staan voor de boerenbelangen. De nieuwe afslachting van vee een verkeerde maatregel. De afslachting van vee besprekend, zei de heer Kooijman, dat hij de vorige afslachting heeft kunnen goedkeuren, ornaat het gevolg is geweest een prijszetting. Echter, de plan nen voor overname van vee zooals men die nu beoogt, zullen niet bevorderlijk zijn aan beperking van melkproductie, omdat slechts de jonge dieren worden afgenomen. Men bereikt het tegendeel van wat men wensen' De raadgevers van de regeering zijn met goed op de hoogte geweest. Beter ware hel geweest speciaal de oudere koeien uit het be drijf te nemen, dan deed men een goeden stap in het belang van hetgeen men hoopt te bereiken. Tegen dergelijke ondeskundige voorlichting moet men protesteeren. De boeren hebben recht op ver deeling van het zuivelpotje. Ten slotte sprak de heer Kooijman over het uitblijven van de verdeeling van de 10 millioen uit het zoogenaamde zuivelpotje. Er zal slechts één millioen beschikbaar worden gesteld, zijnde 70 cent per koe Men wil ook een milioen besteden voor recarre, g°ed> maar dan liefst niet in het buiïenland. De minister wil het potje bewaren tot een voL gend jaar, omdat de boeren het dan mis schien nog méér noodig zullen'hebben, maar, zei spr., er zullen dan verscheidene zijn die het niet meer kunnen halen, ornaat zij dan fcoer-af zullen zijn. Er zullen slechts het. enkelen zijn, die het geld het eigen geld op dit oogenblik niet bitter noodig heb ben. Een krachtig orotest tegen dit „bewa ren" is noodzakelijk. Een succes voor het comité. De heer K. Bregman (Oudendijk) deelde mede, dat van den minister van eco nomische zaken bericht, is ontvangen, dat het comité gehoord zal worden Een onderhoud met den heer Louwes is toegezegd. Spr-. ver-, zekerde, dat de belangen der boeren zoo krachtig mogelijk naar voren zullen worden gebracht en hij wekte op om handteekenin- gen te krijgen op lijsten, die als evenzoovele bewijzen van instemming met de te stellen eischen zullen worden aangemerkt. Voortgaande, constateerde spr., dat de boeren steeds meer in den put raken ten gevolge van het hoog optrekken van tolmu ren door alle landen. Het gevolg daarvan is, dat wij hier met onze producten olijven zit ten en dat men in andere landen honger lijdt. Onze regeering doet mee om den chaos te vergrooten. Spr. noemde verschillende maatregelen, door haar genomen en hekelde het vormen van allerlei „potjes", die niet aan de boeren als de rechthebbenden worden uitgekeerd. De crisis-varkenswet werd door spr. aan critiek onderworpen: hij was over de wer king dezer wet slecht tevreden en las tot staving van zijn betoog verschillende brieven voor van het ministerie. Gelukkig werd kort na onze vergadering te Hoorn bekend ge maakt, dat de afname van vette varkens nog één week zal worden voortgezet, zei spr., er, als dif een gevolg is van onze actie, zullen we daarmede moeten voortgaan, want inder daad we zijn aan het eind van den akker. De crisiswetten op het houden van koeien en varkens hadden al evenmin de instem ming van den spr. Hij schetste als een dwaasheid het storten van een bepaald be drag om kalveren of varkens te mogen hou den en keurde sterk af het heffen van uit- voerpremies op zuivel, waarvan het gevolg is, dat wij hier te dure boter eten. Wat noodig is, is een regeering van man nen, die weten wat de belangen van het plat teland zijn. We worden nu geregeerd door margarine- en textielfabrieken en kapitalis ten. Wat de heer Zijp wenscht. De heer Z ij p (Twisk) deed een aanval op het voorgenomen afslachten van jong vee. Dit plan zal stellig niet het gevolg heb ben, dat men verwacht. Beter is te pogen om tot uitvoer van het overtollige vee te "komen Spr. zou de boter hier in het land willen houden es niet tegen afbraakprijzen naar het buitenland willen zenden; de margarine kon dan uitgevoerd worden; actie moet worden gevoerd voor het gebruik van melkbrood; de uitvoermogelijkheden voor vee en zuivel 'enz moeten verbeterd worden. Vereenigd optre den is daarvoor noodig. Wenschen van den heer van Diepen. De heer v a n D i e p e n uit Grosthuizen, het vierde lid van het comité, dat de verga dering bijeen riep, drong erop aan, om via de organisaties verbeteringen te eischen in de landbouwwetgeving. Moeilijk zal het zijn de juiste richting aan te geven, waarin de regeering moet gaan en de belangen dei boeren te behartigen. Er is overproductie van, melk, wordt be weerd, maar waarom poogt men dan niet het gebruik ervan te verhoogen? Met.het.vast stellen vari een" p'rijs bereikt men dat niet De regelingen ten aanzien van de boter zijn al evenzeer dwaas. Waarom brengt men onze goede natuurboter b.v. naar het buiten land en niet naar de kazernes hier te lande voor onze militairen? De invoer van boter kan toch beperkt of verboden worden en men kan toch hét fabriceeren van margarine doen staken1 Spr. gaf als verbeteringen- aan: garantie voor minder melklevering en premies voor die geringere productie. Waarom de actie op touw werd gezet. De heer K o o ij m a n zette uiteen waar om als „losse" boeren de actie is opgezet. Spr. was evenals de andere comité-leden ge organiseerd en een vriend van organisatie, maar het feit dat de voorzitter van ae F.N Z, gezegd heeft dat het onmogelijk is uitkeering van het zuivelpotje te bewerken, h2d spr. die organisatie doen adviseeren op korten ter mijn een audiëntie bij den minister van eco nomische zaken aan te vragen. Deze confe rentie is gehouden en hieruit meende spr te mogeri concludeeren, dat het bestuur van de F.N.Z nalatig is geweest, zoodat aanspo ring van spr. als lid dier organisatie noodig was. De tegenwoord'ge tijd vraagt mannen met ruggegraat aan het roer, want het gaat om het voortbestaan van den boer. Drie maanden hebben de centrale organisaties ge wacht op een antwoord van den minister op een brief met klachten, wat voor spr. een bewijs was van laksheid van de zijde der organisaties. Zij hadden met klem op ant woord moeten aandringen en niet maar al leen afwachten. Op de groote protestvergadering in de graanbeurs te Alkmaar, vele maanden ge leden, werd door de Holl. Maatschappij var, Landbouw gezegd, dat 'er meerdere van die bijeenkomsten zouden worden bijeengeroe pen, maar eenige dagen geleden had spr. van den voorzitter, den. heer Stapel, ge hoord, dat er geen aanleiding was om weer een protestvergadering te houden. Een en ander is oorzaak geweest, dat spr. had ge meend een comité te mogen vormen om zelf de zaak ter hand te nemen. De heer Bregman, wijzende op hel verzenden van telegrammen na protestver gaderingen als deze, constateerde dat de mi nister daar nu al antwoord op gaf iets wat de groote centrale landbouworganisaties in drie" maanden niet hebben kunnen berei ken Men schijnt in Den Haag wel in te zien, dat wij zullen doorgaan, zei spr. Perikelen der crisiswetten. De heer D. B 1 o k k e r te Boekelermeer deed mededeeling van zijn ervaring met de varkenscentrale. Hij wisfcniet, waar hij zich aan houden moest en had geen reglement kunnen krijgen.-,Men verwees hem naar het Landbouwhuis, maar ook daar kon hij niet wijzer worden. Kan ik. niesde controleurs ook verwijzen naar het Larjc&ouwhuis? vroeg spr. De heer K o o ij m a n beantwoordde den heer Blokker vrij uitvoerig en betoogde, dat de menschen, dié van de varkenscentrale toe zegging hadden gekregen van 44 cent per kilogram, recht hadden gehad op afname van die varkens tegen dien prijs. Nu dat niet is gebeurd, kan men zeggen, dat dit geen eerlijk zaken doen is. Zeer velen zijn de dupe geworden van deze handelwijze van de var kenscentrale, maar nu van zeer deskundige zijde ïs gezegd, dat de boeren aan handen én voeten zijp overgeleverd aan de centrale, hebben wij ons daar bij neer te leggen. Dit neemt echter niet weg, dat wij ertegen mogen protesteeren, omdat het vertrouwen in de regeering ernstig is geschokt. Men is de dupe geworden van het niet duidelijk aan geven van de plannen der regeering. De heer Olie (Heiloo) vroeg of het niet beter is het kalf en het varken zijn eigen dood te laten sterven. Als er nog één seizoen komt met prijzen als die van thans, was de productie vanzelf ingekrompen, omdat het fokken niet meer productief zou zijn. De heer Kooij man zei, dat men des tijds steun gevraagd had in goed vertrouwen op eerlijken steun. Er zijn daarna maatrege len genomen, en nu moeten wij pogen die zoo eerlijk en zoo goed mogelijk uitgevoerd te krijgen. Men had den minister geadviseerd om de varkensmaatrëgelen te beperken tot de zeu gen, dus tot de bron, maar de bureaucratie neeft dit gewijzigd. De heer Olie keurde de graanregeling nog af en merkte verder óp, dat de heele af slachtingsplannen van de baan moeten. Dinsdag 13 November. HILVERSUM, 301 M- (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Kook- en takpraatje door mevr. R. Lotge ring— Hillebrand. 11.— Orgelcon cert Fr. Hasselaar m. m. v. L. Schuyer, cello. 12.Ensemble Rentmeester. 2.Voordr. door R. Geraerds en concert doo J. Wolf, tenor; E. Veen, piano en B. Lensky, viool 3.—4.— Knipcursus. 4.15 Gr.pl. 4,30 Radio-kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5.Voor kleine kin deren. 5.30 VPRO. Jeugdhafuur door ds. B. J. Aris. 6.Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.Piano recital W. Christie. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8— Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest olv. A. van Raalte. 9 Negro-Spirituals door Marion Anderson, alt. 9.15 Gr.pl. 9.20 „Tartarin de Tarascon", hoorspel naar Daudet door T. J. C. Gerrit sen. Regie Kommer Kleyn 10.— Omroeporkest olv A. van Raalte mmv. M. Anderson, alt. 11.— Vaz Dias. 11.10—12,— Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN, 1875 rf. (KRO progr 8—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 12.Godsd. halfuur. 12 15 Schla- germuziek en gr.pl. 2.Vrouwen uur. 3.-4.— Modecursus 4 15 Or kestconcert en gr.pl. 6.40 Cursus. 7 15 Lezing. 7.35 Gr pi. 7 45 Schlagermuziek. 8— Vaz Dias. 8 05 Schlagermuziek. 8.30 Gr.pl. 8 50 Orkest- en solistenconcert. 9 35 Lezing. 9.50 Vervolg concert. 10.35 Vaz Dias en gr.pl. 10.45— 12.— Populair concert en gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35- 10.50 Morgenwijding, 11.05 en 11.20 Lezingen. 11.40 Gr.pl. 11.50 Voor de scholen, 12.10 Het Olof Sextet mmv. H. Searle, sopraan. 1 20 Het Birmingnamsch Hippo- drome-orkest olv. H. Peil. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Gr.pl. 4.50 Strijkkwartet mmv. J. Leggatt, so praan. 5.35 Het Sharpe Sextet, b 20 Ber. 6.50 Koorconcert mmv. bariton en luit. 7.10 Fransche cau serie. 7.40 Gr.pl. 7.50 Lezing. 8.20 Pianoduetten door I. Gray en C. Pollard. 8.50 Variété-prijsvraag 9.50 Ber. 10.20 Lezing. 10.40 Con eert door A. Gauntlett, viola en gamba en J. Ticehurst, cembalo. 11.30 Voordr. 11.35—12.20 Lew Sione en zijn Band. PARUS (RADIO-PARISL 1648 M 7.20 en 8 20 Or.pl. 12 20 Orkest concert olv. Guillou. 9 05 „La Grand'mère", spel van Hugo. Hier na „Absurdité", spel van Fmn.. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORO. 1261 M. 11-20 1 20 Concert uit rest. Wivex. 2 204 20 Omroepo-kest olv Ree- sen 7 20 Weensche Operettemuziek 8 20 Hoorspel. 8.45 Saxofoonsoh. q'- Zangvoordr. 9 50 Kamermu- ziek 1020-11.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 520 Or.pl. 035 Orkestconcert olv. Weisshaupt. 11.20 Orkestconcert olv. Fenske. 12.20 Ruhrland-orkest olv. S*'1!"®- 3 20 Omroepkleinorkest olv Kühn. 4 35 Trioconcert. 6.20 Omroepkoor en -kwintet olv. Breuer. 7.30 Con- eert uit Breslau olv. Ernst Prade. ROME, 421 M. 8.05 Concert m m. v. trio en zangsohsten. 9 05 Hoorspel. 9.35 Concert. BRUSSEL, 322 en 484 M- 322 M.: 12.20 Omroeporkest o. 1. v. Anaré. 1 30—2 20 en 5,20 Gr.pl, 6,50 Sa lonorkest olv. Walpot. 7 35 Dito. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. André. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12 20 Gr.pl. 1.30-2.20 Salon orkest olv. Walpot. 5.20 Symph.- concert. 6.35 Gr.pl. 8.20 Symph - concert. 10.3011.15 Gr.pl. DEUTSCHL NNDSENDER, 1571 M- 7.30 Zie Keulen. 8 35 Jpin Dorf musiziert", hoorber. 9.20 Ber. 9.45 Wintersportpr. 10.05 Weerber. 10 20—11.20 G.pl. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschl.s. 8.05—8.20, Keulen 9.20—12.20, Brussel (VI.) 12.20—14.20, Kalundborg 14.20— 15.20, Keulen 15.20—17.05, Lond. Reg. 17.05—17.20, Brussel (VI.) 17.2018.50, Stuttgart 18.50— 19 20, Keulen 19.20-21.20, Brus sel (Fr.) 21.20—22.20, Leipzig 22.20—24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, Droitwich 10.3511.05, Lond. Reg. 11.05—16.50, Droitwich 16.5018 50, Lond. Reg. 18 50 20 20, Droitwich 20.2022.40, Lond. Reg. 22.40—24.—. De heer K o o ij m a n was het met dit laatste eens, maar het plan tot afslachting staat nu eenmaal vast en nu moet men pogen de uitvoering zóó te krijgen, dat het beoogde doel kan worden bereikt. De heer N. d e W a a r d uit Bergen her innerde aan de plannen om weiland te scheu ren na de inkrimping van den veestapel. Hij zou geen invoer van graan meer wenschen, er kan hier genoeg worden verbouwd. De heer K o o ij m a n zei, dat in normale tijden het graan goedkooper uit Amerika kan komen. Als de invoer nog meer wordt beperkt, zal de scheepvaart in nog slechter condities komen te verkeeren dan op dit oogenblik, en bovendien zou Amerika wel eens kunnen weigeren onze bloembollen tc koopen. Een lichtpunt noemde spr. de uitlating van den Amerikaanschen president, dat het handelsverkeer met het buitenland moet wor den bevorderd. De heer Z ij p betoogde, dat er geen koe 'e veel zal zijn, als de melkproductie en die van zuivel en vleesch slechts goea geregeld worden. Dwaasheid noemde de heer K o o ij m a n het, dat in ons land de bakkers melkpoeder gebruiken in plaats van melk, die toch in zoo groote hoeveelheden is te krijgen. Spr. behandelde nog kort eventueele deva luatie, waarvan hij geen voordeel in de toe komst kon voorspellen. En voor het heden moet de boer worden geholpen in den strijd, opdat hij later weer paraat kan zijn. Dwingi de besturen van uw organisaties zei spr., om op de bres ie staar voor uw al'er belangen Mlereers' is noodig een actie voor opnieuw instellen van een ministerie van landbouw Hierop sloot spr. de vergadering met een dankbetuiging voor de opkomst. Tanende belangstelling voor de sport NederlandZwitserland en de Zesdaagsche. Een mo dern belangrijk tooneelstuk. Twee personen tegelijk vertolken één hoofdrol. Wij hebben hier in Amsterdam altijd heel erg met de sport medegeleefd en vooral de voetbalsport heeft in het bij zonder onze belangstelling gehad. Meer malen hebben wij ook te dezer plaatre, gemopperd tegen de sportverdvvazing en tegen de verheerlijking van sportbeoefe naren en onze toorn geslingerd tegen hen die voor onze kunstuitingen niet het ware gevoel en de toewijding toon den, die naar onze meening de kunst verdiende. Maar nu weten wij in t ge heel niet meer waar wij aan toe zijn: de kunst is nog erger dan voorheen in de hoek gedrukt en de belangstelling voor de sport begint ook danig te tanen. Vroeger was een internationale voet balwedstrijd het gesprek van den dag in café's en in huiskamers. Wanneer een ontmoeting van internationale voetba'- elftallen in het Amsterdamsche Stadion plaats vond, dan was half Amsterdam overeind om die gebeurtenis mede te leven Kwam het voor, dat onze Oranje- nloeg in het buitenland met succes het bruine leder er van langs gaf of des noods de kous op den kop kreeg, dan was het in de straten en op de pleinen, waaraan de amusementsbedrijven gele gen zijn en waar het uitgaande publiek zich beweegt, een vroolijke boel. Er heerschte een uitgelaten stemming. vau May Wynne. 37) „Stoute grappenmakerijen, of dappere daden!" lachte zij, de tranen wegpinkend uit haar levendige oogen. „Wat komt er een naam op aan, als ik de zaak van den ko ning maar dien en van mijn geliefde, bin nen de muren van het belegerd kasteel!" Zoo namen ook die twee afscheid met een glimlach op de lippen en met harten, die luide klopten bij de gedachte dat, als liefde en moed hand aan hand gingen, ze weer tót elkaar gevoerd zouden worden en de volge lingen van den koning dan een toast zouden uitbrengen op „Barbara Carcroft, die kas teel Pontefract ontzette". Koud blies de wind toen zij zich alleen heuvelopwaarts begaf en huiverend sloeg zij haar mantel dichter om zich heen. Had de schaduw van die grijze muren haar die rilling aangejaagd, zoodat het warme bloed haar minder onstuimig door de aderen vloeide en een bang voorgevoelen haar bedreigde? Ze kon dien avond niet zingen, want het was alsof haar de keel werd toegeknepen, terwijl een tranenfloers voor haar deed ver loren gaan de kalme schoonheid van het landschap, zooals dit daar voor haar lag in den rooden gloed van den zonsonder gang. Daar ginds achter die vreedzame boomen en valleien richtten de wrekers hun schre den naar Pontefract. En het was het zwaard van Dick Morri- ce geweest, dat George Rainsborough, den vriend van Cromwell, had verslagen! Onwillekeurig vouwde zij de handen over de borst, als wilde zij daarmee terugdringen het vreeselijk voorgevoelen, dat door die ge dachten werd gewekt. Was de liefde, die zij zoo half en half bespot had, omdat ze er niet genoegzaam voldoening in meende te vinden in haar le vendig en naar avonturen hakend tempera ment, haar nu tot vijandin geworden, die zich tegen haar keerde door de pijn, die haar aan het hart knaagde bij de gedachte, aan Dick's knap gelaat en zijn lachende oogen, toen hij tot haar gesproken had van de vreugdevolle dagen, die later voor hen komen zouden. „Later!" fluisterde zij, „later!" De zon was ondergegaan en spookachtig verspreidde zich een grauwe nevel over het landschap. HOOFDSTUK XXI. Een middernachtelijk bezoek. Een zwaar beleg en een dapreie verdedi ging, daarvan wordt in legenden en ge schiedenis gesproken, in het blonde graaf schap York. Hoog op den heuveltop stond het groote' oude kasteel, dat onneembaar werd geacht in zijn rotsige sterkte. Maar de gelederen van den vijand waren dicht als mazen van 'n net er omheen gespannen en, terwijl gene raal Lambert, die orders had gekregen tot de grootste gestrengheid, zich dan ook geen laks bevelhebber toonde, was het dus alleen een zaak van tijd, om het garnizoen daar binnen tot den hongersnooa te brengen. Sir John Digby en zijn kapiteins doorza gen dit wel en menige koene uitval werd gewaagd gedurende de volgende weken, die echter tot niets leidde dan tot een groot ver lies vap menschenlevens, aan weerskanten. Maar tenslotte, waar dienden die heftige gevechten toe, als er geen hulp van buitenaf kon verkregen werden? Zoo vroegen velen van de oudsten zich af, die een somber lot voorzagen voor hen, daar binnen de dikke muren van kasteel Pontefract. Hoe ging het inderdaad met de zaak van den koning? Het is makkelijk die vraag te stellen, maar minder makkelijk ze te beant woorden, als de vijandelijke gelederen vlak langs de wallen liggen geschaard. Maar dat er toch wel nieuws hieromtrent uitlekte en ook nog wel ander betreffende het doen en laten van den vijand, werd generaal Lam bert al spoedig- bekend. Ongetwijfeld hielden enkelen van den landadel daar uit den omtrek gemeenschap met het garnizoen van Pontefract, maar ook bij een nauwkeurigst acht geven en waken kon men niet ontdekken langs welken weg die tot stand kwam. Lambert gaf zijn bevelen uit voor bewa king in verüubbeld aantal, zonder dat er iemand gearresteerd werd of dat verden king viel op enkele personen binnen de mu ren. Deze dagen beroofden Marjorie Staple- ton van haar blos en gaven haar donkere kringen onder de blauwe oogen, die anders plachten te stralen van tevredenheid. Ze werd lusteloos, had nergens meer plezier iii zoomin in haar koken als in haar naaien! haar tuinieren of den omgang met kennissen in het dorp. Vrouw Lettington merkte dit alles wel en beuitelings sprak zij boos en vleiend, dan weer vervallend in verwijten, dat men toch kracht moest putten uit zijn geloof. En wat den dokter zeiven betrof: de huis houdster was bijna geneigd hem al een heel óaX c°LVt n- ac£ten. zóó weinig aan- dacht schonk hij aan het slechte uitzien van zijn dochter. „Het kind is volstrekt niet ziek", placht hij te zeggen. „Maar het is i iet meer dan natuurlijk dat ze zich bezorgd maakt over haar verloofde, want de belegerden hebben het zeker niet gemakkelijk". En somber staarde hij den kant uit waar kasteel Pontefract lag, nu het middel punt van aller gedachten daar uit de streek Maar hoe stond het met den dokter zei ven in die dagen? Zijn geliefkoosde studie had hij opgegeven en hij was steeds uit niet op armenbezoek, maar bij den land adel uit den omtrek. En er werd gefluisterd, dat Grey Thomas, zijn paard, steeds daar te wachten stond, waar er getoast werd op ko ning Karel-en gebeden voor de vernieti ging van diens' vijanden. Arme dokter Stapleton! Een eenvoudige man was hij, oprecht in zijn trouw jegens lce'rk en koning. Niemand wist hoezeer het hem ter harte ging als hij daar master Holdenough op den kansel zag staan van het kerkje, waar hij zelve, dertig jaren lang, voorganger was geweest van de scha re, die hij zoozeer lief had. Vreemde tooneelen werden er nu afge speeld in dat grijze heiligdom, waar toor nige twistgesprekken soms werden gevoerd naar aanleiding van een politieke toespeling van Holdenough, die dan door een van de hoorders met ongewone heftigheid werd be antwoord. Dat groote en tastbare fouten hadden om staan onder het oude regimie, zoowel in kerk als staat, viel niet te betwisten, J1133 hier, in dat kalme plaatsje, waren die 1kw*" ties nog nooit opgeworpen, en de *a 0, van heel de gemeente uit Knottingley. z wel van mannen, vrouwen als kinoerfn> ren uitgegaan naarhun uit zijn ambt zetten lecraar. (Wordt vervolgd')

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6