DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Belgische regeeringscrisis. flageliiksch 5buitenland. No. 268 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 13 November 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Een kabinet, dat te veel beloofde en te weinig deed. Wat zal de toekomst brengen? „NAZI"-KOPPEN. t Hij hing zich op in zijn cel. AARDVERSCHUIVING BIJ HANNOVER. HET VATICAAN EN HET NAT.-SOC. Eenige toenadering? DE VLOOTBESPREKINGEN. Onjuiste persverklaringen. DE SPANNING TE WEENEN. Geweren als „zeep". SCHUSCHNIGG NAAR ROME, EEN GEHEIMZINNIGE GESCHIEDENIS. De uit den trein gevallen man. VON RIBBENTROP TE LONDEN. Duitschland en de Volkenbond. VRACHTWAGEN VAN HELLING GESTORT. Zeven ernstig gewonden, 8 lientgewonden. MASSA-ONTSLAG TE PARIJS. Bij de diverse banken. KABINET FLANDIN STELT ZICH VOOR. Heden regeeringsverklaring. Wat vandaag de aandacht trekt DE STRIJD OM DE SAAR. Een oproep van de Saarregeering. Flandin. DE BRANDSTOFVOORZIENING IN RUSLAND. HET PROCES MATUSCHKA. Opsluiting in 't donker. „DAILY HERALD" VERBODEN. In Egypte. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. 136e Jaargang De plotselinge dreiging van het uiteenspat ten van de Bel gische regee ring de Broq e- ville, die er van door wil gaan óp het oogen- blik, dat zij, vandaag, aan 't parlement re kenschap zal moeten geven van haar maan denlange voi- Jaspar machtspolitiek, want de ingewijden wisten reeds sedert vrij langen tijd, dat de regeering niet lang meer de teugels in handen zou kun nen houden. Zij heeft teveel beloften ge daan en geen enkele daarvan in werke lijkheid kunnen omzetten. Nu is het een feit dat men zoo maar niet in een handomdraaien moeilijke situaties kan wijzigen, doch het staat anderzijds óók vast, dat tot heden zelfs nie+ de kleinste aanwijzing uit de regee- ringspolitiek is voortgevloeid, die eenige testbare verbetering in den algemeenen toestand in het vooruitzicht stelt. De belastingen zijn op schromelijke wijze opgedreven; handel en nijverheid werden met ontelbare wetten bezwaard. De kosten van levensonderhoud zijn ar .merkelijk gestegen, want het schijnt alleen de landbouw te zijn die van de regeeringspolitiek heeft geprofiteerd dank zij allerlei contingenteeringen, die de buitenlandsche concurrentie van boter, vleesch, eieren en andere aller noodzakelijkste levensmiddelen hebben uitgeschakeld, om de binnenlandsche prijzen op een hoog peil te houden. Dit wil echter niet zeggen, dat da landbouwbevolking hierdoor een sterk bevoorrechte positie inneemt, want deze heeft op haar beurt van tal van moei- l.jkheden op economisch gebied te lüden. De algemeene toestand werd nog ver ergerd, zoo schrijft de Brusselsche cor respondent van de Msb., door een laten te oneenigheid tusschen de ministers onderling. De financieele specialisten, minister van Zeeland en Ingenbleek, die in de regeering zetelen, hebben er ge noeg van, nog langer met den minister van financiën Sap samen te werken, die da allures van een dictator aannam en in zijn politiek verleden heelemaal geen bewijzen heeft geleverd van bekwaam heid op dat gebied. Er was verder oneenigheid, omdat verschillende departementen, waaron der dat van defensie, een tijdlang niet de bezuiningen hebben willen nastreven, waarop door den minister van finan ciën werd aangedrongen, om eindelijk te kunnen verklaren, dat de begrooting voor 1935 in evenwicht was afgesloten. Om de waarheid te zeggen, wordt door de openbare meening maar half geloofd, dat dit evenwicht werkelijk op gezonde basis zou verkregen zijn. Achter de schermen wordt ook nog gefluisterd, dat de minister van buitenlandsche zaken en oud-premier, Jaspar, reeds sedert eenigen tijd weer lust heeft, opnieuw minister-president te worden en met leede oogen de moeilijkheden zich rond de Broqueville heeft zien opstapelen la'.i naam wordt althans reeds nu ge noemd als de vermoedelijke kabinets formateur, hoewel zijnerzijds de Bro queville het spel nog niet heeft opgege- ve.. en bereid schijnt te zijn, het nog eens op een andere manier te probeeren, namelijk met een regeering, waarin ook verschillende extra-parlementaire per sonaliteiten zetelen. Hoewel de regeeringscrisis reeds nu virtueel geopend is, zal zij, als ze door gaat, eerst vanmiddag officieel zijn, want het i de bedoeling van de Broqueville, vandaag in de eerste kamerzitting, die na maanden reces zal gehouden worden, een verklaring voor te lezen, waarin hij het aftreden van de regeering wil moti- veeren. De avondbladen echter bespreken de regeeringscrisis reeds, alsof zij reeds officieel ware. De neutrale „Nation Beige" consta teert, dat een groote oneenigheid in den schoot der regeering heerschte, die haar vanzelf dezer dagen moet doen vallen. Het blad voegt hieraan toe, dat een der voornaamste oorzaken van de crisis de absolute oppositie is van de politiek van den heer van Cauwelaert en die van zijn Vlaamschen collega, den minister van financiën Sap. Deze laatste, die vroeger de contingenteeringspolitiek van buiten landsch graan en boter o.a. heeft ingeleid, welke politiek door van Cauwelaert is voortgezet, is er thans afkeerig van geworen. De socialistische „Peuple" schrijft: „De volmacht-regeering, die niet bij machte blijkt te zijn, het land uit deze moeilijkheden te redden, neemt ontslag op een alles behalve eervolle wijze. De liberale ministers hadden in principe reeds enkele weken gelede:» deze regee ring den rug toegekeerd, toen de heer van Cauwelaert in een rede had ver klaard, dat de politiek van landbouw- protectionisme zou worden voortgezet. De katholieke „Libre Bélgique" zegt, dat de ernstige moeilijkheden voor de regeering zes weken geleden begonnen zijn, toen de minister van landsverdedi ging weigerde, bezuinigingen op zijn be grooting te verwezenlijken en de minis ter van financiën hierop met ontslag dreigde. Toen kwamen de demissie plannen van de financieele regeerings- specialisten van Zeeland en Ingenbleek, daar zij het niet eens waren met de financieele politiek van Sap. Tot zoover het blad. De minister president de Broqueville is in den loop van den namiddag door den koning op het kasteel van Laeken ontvangen, om Zijne Majesteit op de hoogte te brengen van den toestand. Gisteravond werden nog als mogelijke kabinetsformateurs genoemd de gewe zen katholieke minister-president burg graaf v. d. Vijvere en Theunis. Onze lezers zullen zich het Dag. Over zicht herinneren in ons nummer van gisteren. Daarin heeft onze Berlijnsche correspondent op de hem eigene overzichtelijke wijze de geruchtmakende zaak-Köppen uit.-engezet. Uit Berlijn komt thans het volgend- tele gram De ontslagen hooge ambtenaar van de rijksbank Koppen, die verle den week in Schutzhaft werd ge vangen genomen, aangezien hij van nationaal-socialistische zijde ervan werd beschuldigd een arbeider uit de hem toebehoorende woning te heb ben gezet wegens achterstallige huurschuld, waardoor hem gebrek aan sociaa' gevoel werd ten laste gelegd, heeft zich gisteren in zijn cel doo: ophanging van het leven berooid. Zooals gemeld ging de zaak om een huurschuld, die Koppen door de rechtbank was toegewezen, doch men had van nationaal-socialishsche zijde een zoodanige voorstelling van de zaak gegeven, dat een men- schenmenigte voor het huis van Koppen samenschoolde en de ruiten in wierp. Groote massa's aarde zijn gisteren op den Blieckershauser Kelkberg te Hannover— Münden tengevolge van den langdurigen regen in beweging gekomen. Daarbij is de nog in aanleg zijnde nieuwe weg van de Hedenmuender Brueske naar Ziegenhagen voor een deel gegrepen, weggerukt en in de Lake, een zijarm van de Werra geschoven. De grond was waarschijnlijk door het uit roeien van een beukenbosch zeer los gewor den, zoodat Je aarde na door den regen te zijn doorweekt in beweging is gekomen. De correspondent van groote katholieke bladen, Mgr. Enrico Pucci, die goede be trekkingen met het Vaticaan onderhoudt, heeft een onderhoud gehad met den verte genwoordiger van het nationale dagblad „Uj Magyarsag", waarbij hij uitvoerig in ging op de tegenwoordige houding van het Vaticaan tegenover het nat. soc. Duitsch- land. Hij verklaarde o.a.: Het Vaticaan voert nooit politiek in den gewonen zin van het woord. Zijn taak is niet politiek, maar gods dienst. Het Vaticaan houdt zich met politieke problemen slechts bezig, wanneer deze de religieuze taak van het Vaticaan betreffen. Het Vaticaan is noqh vóór nocht tegen het nationaal socialismej op dezelfde wijze als het indertijd een standpunt innam ten op zichte van politieke bewegingen in andere landen. Het Vaticaan keurt den vastbesloten strijd van het nationaal socialisme tegen het atheisme en de onzedelijkheid goed, terwijl andere punten van het natioaal socialisti sche 'program, gelijk de opvattingen omtrent het rassenvraagstuk en de sterilisatie volgens de verklaring van den paus niet kunnen worden goedgekeurd. Dit standpunt van het Vaticaan heeft echter het afsluiten van een coyordaat met het tegen woordige Duitschland niet verhinderd. In het concordaat zijn op dezelfde wijze het standpunt van het Vaticaan als ook de ge rechtvaardige belangen van den Duitschen staat onder oogen zien. Helaas zijn echter in DuitsHiland niet alle afspraken van het concordaat ten uitvoer gelegd. Op eenige gebieden zijn zelfs bepalingen uitgevaardigd, die in strijd zijn met het con cordaat. Thans echter is de toestand verbe terd. Er bestaat kans op overeenstemming betreffende vele problemen, waarover nog voor enkele maanden overeenstemming on mogelijk scheen. Tusschen het nationaal so cialisme en het fascisme bestaat op vele punten ver-gaande overeenstemming. Zoowel in Duitschland als in Italië moe ten de vroegere katholieke politieke partij en verdwijnen. Men kan natuurlijk niet van Duitschland, waar slechts een kwart der be volking katholiek is, een katholiek georien- teerde politiek verwachten. De toestand is echter in den laatsten tijd essentieel verbe terd en er bestaat thans volstrekt kans op een overeenstemming tusschen het Vaticaan en de nationaal socialistische Duitsche re geering. Wanneer de kerk en de rechten van de katholieken door de regeerigen worden er kend, zullen de katholieken steeds trouwe burgers van den staat blijken en consciën tieus volgens hun christelijke gezindheid de wetten van den staat nakomen. MacDonald, wiens aandacht gevestigd was op in de V. S. gepubliceerde persverkla ringen heeft de volgende verklaring in ver band daarmede afgelegd. Ik stel er 'prijs op, dat men duidelijk weet, dat de Amerikaan- sche vertegenwoordigers op de hoogte ge houden zijn van wat gebeurt tusschen Ja- pansche vertegenwoordigers en ons zelf, evenals de Japanners op de hoogte gehou den zijn van wat tusschen de Amerikanen en ons is besproken. Het is onjuist, dat er een intensieve ge heime activiteit bestaat tusschen de Engel- schen en de Japanners op de economische en politieke fronten. Inzake Mandsjoekwo en de Japansche oliemaatregelen, welke uitvoe rig in de pers besproken zijn hebben wij noch in het geheim, noch anderszins het verzoek gekregen, welk aanbod van conces sies ook te bestudeeren. Voor zoover de re geering betrokken is zijn onderhandelingen betreffende den textielbcestand eenige maan- den hangende. De industriëele en commer- i ciëele deputatie, die kort geleden door de I Federatie van Britsche industrieën naar Japan is gezonden, is alleen aan zichzelf verantwoordelijk. De toestand te Weenen blijft gespannen, hoewel de gevreesde uitbarsting van onte vredenheid bij de communisten en socialisten is uitgebleven. Tal van personen zijn gear resteerd. Overal staan met machinegewe ren bewapende manschappen. Maandag zouden 1600 machinegeweren zijn in beslag genomen, welke door de com munisten als „zeep" zouden zijn ingevoerd. Officieel wordt bekend gemaakt: Tegen het einde van deze week zullen de Oostenrijksche bondskanselier, dr. Schusch- nigg en de Oostenrijksche minister van bui tenlandsche zaken, von Berger—Waldenegg naar Rome komen. Het bezoek van dr Schuschnigg, die reeds eenmaal gelegenheid gehad heeft een ontmoeting te hebben met den leider der Italiaansche regeering te Flo rence in Augustus j.1. tijdens de groote ma noeuvres krijgt ditmaal wegens het officiëele karakter een bijzonder belang. Het verblijf der staatslieden zal waarschijnlijk twee tot vier dagen duren. In dien tijd zullen bespre kingen gehouden worden, binnen het kader van het Italiaansch—Oostenrijksche accoord van 6 Februari 1930 en van het Italiaansch Oostenrijksch—Hongaarsche protocol van Maart j.1. Inzake het bericht uit Innsbruck, volgens hetwelk een zwaargewond persoon gevonden is naast de rails van de Brennerbahn in de nabijheid van het station Mattrei, kan nog gemeld worden, dat het hier gaat om een Amerikaansch staatsburger uit Detroit, Isaac Nathanael Isaacsohn, zich noemende Skage. In den D-trein, waaruit de man ge vallen was, zijn later zijn koffer, zijn jas met paspoort, een scheepskaart van Venetië naar Bombay en een portefeuille met 40.000 Zweedsche kronen gevonden. De man heeft een dijbeenbreuk en een hersenschudding opgeloopen. Na zijn onderhoud met Eden te Londen heeft v. Ribbentrop, Hitler's afgevaardigde, tegenover een vertegenwoordiger van Reuter verklaard, dat het fantasie is, dat hij te Londen zou onderhandelen over een terug keer van Duitschland naar den Volkenbond Duitschland wenscht 'n Europeesche solida riteit en een samenwerking op de basis van rechtsgelijkheid van allen. Op den straatweg nabij Poznan in Polen is een vrachtauto met 25 jongelieden, die van een voetbalmatch huiswaarts keerden van den weg afgeraakt en van een helling gestort met het gevolg, dat zeven inzitten den ernstig gewond werden, van wie twee in levensgevaar verkeeren. Acht verdere inzit tenden werden licht gewond. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Onder het personeel van de groote beurs en effectenfirma's te Parijs heerscht een ze kere ongerustheid, aangezien vele beurszaxen tengevolge' van den achteruitgang van hun zaken zich genoodzaakt zien een groot deel van hun personeel te ontslaan. Het kabinet Flandin zal zich hedenmiddag aan de Kamer voorstellen met een regee ringsverklaring, waarin naar verluidt, de economische gedachte op den voorgrond zal staan, terwijl erin zal worden aangedrongen op een spoedige behandeling van de begroo ting, wat zeer urgent wordt genoemd, terwijl verder de nadruk zal worden gelegd op de 'Vicj'ortip'd c'-0r Tdpr De Belgische regeeringscrisis. (Dag. Overzicht.) „Nazi"-Köppen f. (Buitenland.) Von Ribbentrop, Hitler's afgezant, te Londen. (Buitenland.) Schuschnigg naar Rome. (Buiten land.) Overeenstemming Vaticaan-Hit- ler? (Buitenland.) Ernstige scheepsbotsing in de golf van Mexico. (Buitenland.) De wijziging in de Loterijwet. (Binnenland.) Defensiebegrooting en verlenging diensttijd. (Binnenland.) Amsterdam moet de salarissen verlagen. (Binnenland.) Alkmaarsche wi6sellooper met 8000 verdwenen. (Stad.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) dat de debatten af en toe een stormachtig karakter zullen aannemen, doch men ver wacht vrij algemeen, dat de kamer haar vertrouwen in de regeering zal uitspreken. De „Journal Officiel" van de regeerings- commissie van het Saargebied heeft een op roep tot de bevolking gericht, waarin deze tot kalmte wordt gemaand, in verband met de nadering van het plesbisciet. „De commissie voor de volkstemming", aldus in dezen oproep, „ziet met leedwezen, hoe de voorstanders van deze of gene partij zich aan heftigheden te buiten gaan in hun verklaringen en persartikelen en zelfs niet voor dreigementen terugschrikken, om de tegepartij tot hun zienswijze over te halen. Een dergelijk optreden is niets minder dan politiek terrorisme. De commissie zal zich dan ook genood zaakt zien, voortaan strenger in te grijpen, dan zij tot dusverre deed. Intussehen doet de commissie nogmaals pen dringend beroep op de politieke leiders, zoowel als op de bevolking, om zich te door dringen van de noodzakelijkheid, om zich te matigen bij het voeren van propaganda in het openbaar zoowel als in het geheim". politiek. Verwacht wordt, dat de regeerings- verklarinor verder zal wijzen op de noodzó kelijkheid van een staatshervorming. Op het voorlezen der regeringsverklaring zal een debat vo'g.n ovti verschillende in terpellaties. Het schijnt niet uitgesloten, De Sovjetregeering heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij groote spaarzaam heid met de brandstoffen wordt bevolen. In verscheidene deelen der Sovjet Unie is het reeds zeer koud. Het brandstoffenver- bruik wordt streng gecontroleerd. In verscheidene steden wordt reeds brand stof gedistribueerd. Het proces Matuschka is gisteren te Boe dapest voortgezet met de vaststelling der toerekeningsvatbaarheid van den beklaagde. De president drong er bij Matuschka op aan, dat deze zou mededeelen om welke re denen hij de aanslagen gepleegd had. Matuschka weigerde echter meer te zeggen, dan hij tot dusverre reeds gedaan had. In den loop van de behandeling deelde de president mede, dat de Weensche rechter van instructie een briefje had ontvangen onderteekend „Rood Front", waarop mede gedeeld werd, dat de aanslag van Bia Tor- fcagy niet door Matuschka gepleegd was, maar een daad van wraak van eenige per sonen vormde. Matuschka verzekerde, dat het hierbij klaarblijkelijk een grap betrof. Zeer ener giek verzette de beklaagde zich tegen de herhaaldelijk uitgesproken veronderstelling, dat hij communist zou zijn. Aan het einde der zitting kreeg Matusch ka van den president vijf dagen arrest met opsluiting in het donker, daar hij gelijk, reeds vaker bij de behandeling gebeurd was niet luisterde naar vragen van den president maar zijn aandacht geheel wijdde aan een schoone jongedame op de perstribune. De „Daily Herald" van Zaterdag is naar het blad meldt in Egypte verboden. In een hoofdartikel in dit nummer werd gezegd, dat indien koning Foead bij zijn tegenwoordige houding bleef, hij daardoor wel eens zijn troon zou kunnen verliezen. Gister zou Tewfik Nessim Pasja, die is aangezocht een kabinet te vormen, maar be paalde voorwaarden heeft gesteld, door den koning worden ontvangen, zoodat gister een beslissing werd verwacht.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1