I 8 I 8 8 8 8 8 Stad en Omgeving Qemeentecaden JUuUoptogcamma I l 8 'JeuiÜeton 8 De heks van Winslea ALGEMEENE VERGADERING VAN DE PROPAGANDA-COMMISSIE DER S. D. A. Pi EGMOND AAN ZEE. o©@oo©<§> .<s, 3 f In de Unie werd £ondag de Algeirieene vergadering gehouden van de Propaganda- commissie der S.D.A.P. voor het werk onder de vrouwen in Noord-Holland Noord, ter bespreking van de Vrouwenpropaganda. De zaal was tot in de uiterste hoeken met afgevaardigden en belangstellenden gevuld, toen de voorzitster, mevr. M. J. Evernard Dik uit Zaandam, de vergadering opende met een terugblik op het achterliggende jaar. Zij wees op de moeilijke taak, welke op de vrouwen in dezen crisistijd rust. 't Is ons aller taak de organisatie zoo sterk mogelijk te maken. Velen herdenken vandaag den dag van den wapenstilstand, op het moment dat in alle landen de bewapening hoogtij viert, wij moeten waken tegen het steeds sterker wordende fatalisme en trachten een oorlog te verhinderen. Spreekster betreurde het, dat het aantal vrouwelijke leden iets terug geloopen is, hoe wel daar tegenover staat, dat het aantal leden van de vrouwenclubs en het aantal clubs vooruitgegaan is. Staande zong hierna de vergadering de Internationale, waarna mevrouw Bos, begeleid door mej. Annie de Ridder, op verdienstelijke wijze eenige liede ren zong. Mej. Marie Portegies declameerde hierna „De vrouw van den werklooze" van Margot Vos. en maakte met haar gevoelvolle voor dracht een diepen indruk. Ook met een fragment uit „De Zoeker" van mevrouw O v. Nes—Uitkens oogstte de declamatrice veel succes, tot besluit droeg zij voor „Ik wou" van Garmt Stuiveling. Medegedeeld werd hierna, dat ter verga dering, behalve de gasten, aanwezig zijn 21 partijafdeelingen met 25 afgevaardigden en 29 vrouwenclubs met 46 afgevaardigden. In bespreking kwam het jaarverslag van den secretaris, dat met algemeene stemmen werd goedgekeurd. De afd. Bergen achtte de uitgaven in het jaarverslag van de penningmeesteresse fe hoog, maar werd op afdoende wijze beant woord. De afdeeling Hoorn werd, naar aanlei ding van een opmerking over het verschil in verblijfkosten tusschen de Gewestelijke Vrou wenvergadering en de Gewestelijke partij vergadering, door den secretaris, den heer J. Westerhof, beantwoordt, die mededeelde, dat de Gewestelijke partij vergadering 2 dagen duurt en hierdoor de kosten natuurlijk hoo ger zijn. Aan de orde kwam de bestuursverkiezing. Een voorstel van Langendijk beoogde in 't vervolg één der aftredenden niet herkiesbaar te stellen, maar dit werd door het gewestelijk bestuur niet mogelijk geacht zonder regle mentswijziging. Hierover ontstond eenigé discussie, waarbij misverstand blijkt te be staan over het werken van de vertegenwoor digster in het bestuur voor den kring Alk" maar. De voorzitster deelde nog mede, hoé bij moeilijkheden met de clubs, de gang yan zaken moet zijn. Men kan niet van net be stuur verwachten, dat het zonder bericht yan de moeilijkheden op de hoogte daarvan is. De secretaris lichtte hierna de voorstellen van het gewest nader toe. I. Ledenwerving. Alle clubs organiseeren opnieuw of voor het eerst systematisch huisbezoek bij nog niet tot de partij toegetreden vrouwen van partij- genooten, om daardoor het ledental zoo sterk mogelijk op te voeren. II. Schriftelijke propangada. De colportage met „De Proletarische Vrouw" en brochures voor de vrouwen, wordt door de clubs in eigen plaats krachtig voortgezet, dan wel voor het eerst of op nieuw ter hand genomen. Voor de colpor tage naar buiten, treden de leden der Ge westelijke Vrouwen propaganda-commissie in overleg met de clubs, om hiervoor deel neemsters te krijgen. Dit voorstel is vorig jaar reeds gedaan, is niet voldoende uitge voerd, en vraagt algeheele uitvoering. III. Het houden Van openbare vergaderin gen voor vrouwen, met eenigerlei attractie; de clubs in samenwerking met de afdeelin- gen; de afdeelingen waar geen clubs zijn. IV. Deelname der vrouwen aan Raads- en Statenverkiezingen, óók bij het huisbezoek. V. Organiseeren van een cursus voor be stuursleden der clubs, één bestuurster van elk club. Deze cursus te geven in drie mid dagen, eerste middag Donderdag 13 Decem ber, 's namiddags van precies twee uur tot vijf uur. Inleidster mevr. mr. E. Ribbius— Peletiep. Vooral op het huisbezoek werd door spre ker'sterk den nadruk gelegd. Een club in stand te houden vereischt veel tact'en werklust. i Ook het colporteeren is van groot belang. De schriftelijke propaganda legt een hechte fundeering, waarop het huisbezoek uitste kend kan aansluiten. Een ieder is ongetwijfeld overtuigd van. het groote belang, dat op het spel staat bij de a.s. raads- en Statenverkiezingen. Een krachtige propaganda moet worden gevoerd om den invloed te houden en indien moge lijk te vergrooten, terwijl de cursussen voor bestuursleden der clubs een belangrijk hulp middel kunnen zijn. De voorstellen kwamen dan in bespreking, waarvoor een groot aantal clubs zich opgaf Door meerdere afgevaardigden werden tal van wenken gegeven ten opzichte van het huisbezoek, terwijl talrijke wenschen kenbaar werden gemaakt. De opmerkingen werden door de voorzitster beantwoord, waarbij mevr. RibbiusPeletier, secretaresse van het hoofdbestuur, nog nadere toelichting gaf, en wees op het groote belang van dc Statenverkiezingen. Maandelijkc geschriftjes zullen worden uitgegeven voor de colpor tage. Daar het in de bedoeling ligt de cur sussen direct practisch resultaat te doen af werpen, zijn ze uitsluitend bestemd voor be stuursleden van de clubs. De gehouden stemminjg had tot resultaat, dat alle aftredenden herkozen werden. Nadat mevr. Bos had gezongen, werd ge- pauseerd. Na de pauze zong mevr. Bos nog eenige liederen, waarna mevr. mr. Ribbius—-Pele tier een inleiding hield over de inrichting van onzen Staat, de democratische rechten en vrijheden. Spreekster wees op de bij de 16 jaar geleden gelegden grondslag voor den vrede in Europa. De democratische beginse len werden vastgelegd en helaas moest spreekster constateeren, dat de laatste jaren de leuze democratie o p den achtergrond raakt, in meerdere landen zelfs zonder meer opzij wordt geschoven. Met de democratie verdedigen wij alle vrijheden en rechten, die ons, aldus spr., toekomen.'Een veel «voorko mende opvatting van den tegenwoordigen tijd is, dat de burgers er zijn voor den Staa*, terwijl het toch moet zijn, dat de Staat er is voor de burgers. Ook de poliie is onderworpen aan de grondwettelijke rechten en beschermt de bur gers tegen, willekeur. Het verschil tusschen den clemocratischen en den niét-democratischen Staat vergeleek spreekster met het verschil tusschen het leven in de vrije gemeenschap of het tucht huis. Velen van de rechten, welke wij tin ons land als normaal achten, vindt men echter in ons Indië niet. Ongetwijfeld zal er wel eens critiek zijn op de Staatsmachine, maar dit behoeft toch geen reden te zijn den-Staat zonder meer af te danken en de menschen tot slaven te: maken. De democratie, waarvoor ons voorge slacht heeft gestreden, moeten-wij met man en macht verdedigen.-- -. rr Mej. Marie Portegies las hierna nog een fragment uit „De Zoeker" en declameerde uit „Brandende woorden" van Martin Bever sluis. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten met een krachtige opwekking den strijd voort te zetten. Vrijdagmiddag vergaderde de de raad. Behalve enkele stukten welke voor ken nisgeving werden aangenomen, waren inge komen le. Een schrijven van Ged. Staten, waarbij verzocht werd eenige wijzigingen van onder geschikt belang in de rekening 1932 aan te brengen. B. en W. stelden voor aan dit vér- zoek te voldoen. Z.h.st. aldus besloten. 2e. Een schrijven van Ged. Staten, waarbij verzocht werd alsnog eenige wijzigingen aan te brengen in het in de vorige vergade ring nieuw vastgestelde reglement voor het Gasthuisfonds. B. en W. stelden voor deze wijzigingen aan te brengen. Z.h.st. aldus be sloten. 3e. Een schrijven van den directeur oer gemeentebedrijven, waarbij in overweging werd gegeven te reclameeren tegen.de aan slagen in de omzetbelasting voor de gasfa briek. De aanslagen waren gebaseerd op den verkoopprijs. Dit was zJ verkeerd; als grondslag moet worden genomen de fabrieks prijs. Op voorstel van B. en W. werd z h.st. besloten aan- dit verzoek te voldoen. 4e. Een schrijven van den heer T. Halff, waarbij hij verzocht voor onbepaalden tijd een stukje grond, gelegen aan den Waterto- renweg te mogen pachten voor 7.50 per jaar. Op voorstel van B. en W. werd z.h.st. besloten dit verzoek in te willigen. 5e. Een schrijven van den heer J. de Graaff, waarbij hij zich bereid verklaarde een tankdienst in te stellen voor het leegen van beerputten etc., indien de gemeenteraad een verordening in het leven wilde roepen, waarbij gebruik van die instelling gebiedend werd voorgeschreven. B. en W. stelden voor dit schrijven aan te houden, tot de behande ling van de begrooting 1935, waarbij de in stelling van een faecaliëndiénst zou worden besproken. Z.h.st. aldus besloten. 6e. Een schrijven van de Federatie van V.V.V/s in Noordholland boven het Noord zeekanaal, waarbij subsidie gevraagd werd. B. en W. deelden mede, dat het doel van deze Federatie hen zeer syrrtpathiek is, doch dat de tijdsomstandigheden niet toelaten -het verzoek in te willigen. Bovendien zou een dergelijke uitgave niet goedgekeurd worden, daar het subsidie aan de plaatselijke V.V.V. slechts met de grootste moeite was behouden gebleven. Op hun voorstel werd besloten op het verzoek afwijzend te beschikken. 7e. Een schrijven van den Ned. bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters afd. Egmonden, en van de raadsleden W. de Graaff, j. de Graaff en G. Snoeks, waarbij verzocht werd op de agenda voor de raads vergadering te willen plaatsen: „Herziening der huurwaarde van vergunningslokalitji- ten". B. en W. deelden mede, dat zij aan dit ver zoek niet voldaan hadden, omdat de schatting van de huurwaarde tot hen competentie be hoort en niét töt die van den raad. Aanbieding begrooting 1935. B. en W. bo den de begrooting 1935 aan. De gewone dienst sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 282.529.32 (dank zij een raming van 17.000 wegens bijdrage van het rijk in de kosten van de huishouding der gemeente), en de kapitaaldienst met een be drag van 17.000. B. en W. stelden voor, dat de geheele raad, evenals andere jaren, commissie van onder zoek zal zijn. De heer Snoeks vroeg zich af waarom dit noodig was. De raad had toch niets te ver tellen, alleen Ged. Staten "en de Kroon. Hij voelde er niets voor om evenals vorige jaar een marionettenrol te spelen. De voorzitter merkte op; dat de begrooting toch door den raad vastgesteld moest wor den. Het voorstel van B-. en W. werd daar na z.h.st. aangenomen, 's -> Alies was bij de rekening 1933 in orde be vonden. - - De voorzitter bracht de commissie zijn dank voor het nazien. Hierna werd de reke ning z.h.st. voorloopig vastgesteld. B. en W. stelden voor om voor 1935 met de N.V. Bank voor Nederjandsche Gemeenten te 's-Gravenhage rekening-courant-overeen komsten aan te gaan, een voor de gewone uitgaven tot een bedrag van 80.000 en een voor de buitengewone uitgaven tot een be drag van 44.000. Z.h.st. aldus besloten. De winkelsluitingsverordening voor het seizoen was teruggekomen omdat zij te vroeg was vastgesteld en omdat nog eenige wijzi gingen aangebracht moesten worden. B. en W. stelden voor om het openingsuur te stel len van 9 op 8 uur, zoodat de winkels in het seizoen één uur vroeger mogen openen. Z.h.st. werd de verordening aldus gewij zigd opnieuw vastgesteld. B. en W. stelden voor dé begrooting 1934 te wijzigen in verband met de toekenning van B-steun aan werkloozen, (extra-steun) en ver koop van zand tot een bedrag van 3000, welk bedrag zal worden aangewend om reeds gemaakte kosten van verstrating van Woensdag 14 November. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: De Flierefluiters o. 1 v. E. Walis mmv. A. de Booy, zang en dr. F. M. Wibaut, lezing. 11.RVU. Mej. A. Fokker: Vrije uren van de kinderen in wintertijd. 11.30 Eddy Walis en zijn orkest 12.De Zonnekloppers olv. Cor Steyn. 12.30 W. Amende, cello en D. Wins, piano. 12.45 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 1.30 B. Blez, hobo en D. Wins, piano. 1.40-^- 2-Vervolg „Zonnekloppers". 2.15 Kniples. 3.— Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest olv. H. de Groot 6.30 RVU. Dr. Th. v. Schelven: Moeilijkheden met kinderen. 7. Sportpraatje. 7.20 Voor het platte land. 8 Herh. SOS-ber. 8.03 R. A. I.-concert door Eddy Walis en zijn orkest en het XX-ensemble olv. C. Steyn, gr.pl. 8.30 Wie vindt mijn verloofde, spel van F. van Duin, VARA-tooneel olv. W. v. Cappel- len, mmv. C. Steyi., orgel. 9. RAI-concert door de Notenkrakers olv. D. Wins, de Zonnekloppers olv. C. Steyn, de Flierefluiters olv. E. Walis en „Oome Keesje", gr.pl. 9.30 Uit Londen: BBC-Symph.- orkest olv. Wood, mmv. P. Casals, cello. 10.— Vaz Dias en VARA- Varia. 10.15 Ensemble „Schalmei" olv. P. Renes. 10 30 XX-Ensemble olv. C. Steyn. 10.45 Strijkorkest o. I. v. E. Walis. 11.— Grp.1. 11 30 Orgelspel Cor Steyn. 11.4512. Gramofoonplaten. HUIZEN, 1875 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst olv. ds. K. Prins. 11.Ensemble van der Horst. 11.40 Orgelspel R Parker. 12.15 Gr.pl. 12.30 Vervolg Ensemble v. d. Horst. 1.15 Vervolg orgelspel. 1.45 Gr.pl. .2.25 Piano recital R. de Cocq. 3.Chr. Lec tuur. 3.30—3.45 Gr.pl. 4.— Cause rie H. J. Steinvoort. 5.Kinder uur. 6.Landbouwhalfuur. 630 Afgestaan. 7.— Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Causerie A. Hulsber gen. 7.45 Causerie Prof. dr. J. de Groot. 8.15 Arnn. Orkestver. olv. J. Spaanderman mmv. M. Mon- nier, cello. 9— Causerie prof J. W. Geels. 9.10 Gr.pl. 9.20 Verv. concert. 10.Vaz Dias. 10.10 II.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 1035— 10.50 Morgenwijding. 11.05 Cau serie. 11.20 Gr.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.05 Orgelspel Q. Mac- Lean. 12.50 Ch. Manning en zijn orkest; 1.50 Jazzmuziek. 2.25 Voor de scholen. 3.15 Piano-recital G. Parke. 3.35 Sted. orkest Bourne- mouth olv. R. Austin m. m. v. F. Swinstead, piano. 5.05 Het Mac- Arthur kwintet. 5.°5 BBC-dans- orkest olv. Hall. 6.20 Ber. 6 50 en 7 05 Lezingen. 7.25 Koorconcert. 7.50 Het Bridgewater kwintet. 8.35 Concert-inleiding. 8.50 BBC-Sym- phonie-orkest olv. Sir henry Wood mmv. P- Casals cello en L. Tertis, viola. 1110 Voordr. 11.15—1220 Dare Lea en zijn band. PARUS (RADIO-PARIS), 1648 M 7 20 en 8.20 Gr.pl. 12.50 Goldy- orkest 8.20 Literair muzikaal pro gramma. 10.50 Dansin- ziek. KALUNDBORG. 1261 M. 1120 —1 20 Strijkorkest olv. H. Ander- sen 2.20 Concert uit Wivex. 4.20— 4 50 Gr.pl. 7.20 Omroeporkest olv. Gröndahl. 8.30 Koorconcert o. 1. v Mahler. 9.35 Verv. Omroeporkest. 10.20—11.50 Dansmu .iek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr.pl. 6 35 Orkestconcert. 10.05 Gr.pl. 11.20 Blaasconcert olv. Bause. 12 20 Gr.pl. 120 Orgelconcert J. Jordan. 3.20 Concert uit Stuttgart olv. Wallenborn. 4.40 Instrumen taal concert. 6.20 Omroepklein- orkest olv. Eysoldt, mmv. solisten. 7.55 Zie Deutschlandsender. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Buschkötter. 9.40 Verv. concert. 10.2011.20 „Lob des Landmadchens", literair muzikaal programma. ROME, 421 M. 8.05 Opera-uit zending. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Omroep orkest o. 1. v. André. 5 20 Piano recital. 5.50, 6.35, 7.35 en 8.20 Gr. pl. 8.50 Symphonieconcert o. 1. v. Alpaerts, mmv. E. Boynet, piano. Hierna tot 11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Omroeporkest o. 1. v. Gason. I 30—2.20 Gr.pl. 5.20 Dansmu ziek. 6.35 Piano-recital. 7.20 Gr.pl. 8 20 Omroeporkest olv. André. 9.20 Gr.pl 9.50 Orgelconcert. 10.30— II 20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSFNDER, 1571 M. 7.30 ,,Unsere Saar den Weg frei zur Verstandigung". 7.55 Concert door de Hitler-jeugd. 8 20 Gr.pl. 9.20 Ber., filmpraatje en weerbericht. 10.20—11.20 Concert uit Maagdenburg olv. Fr. Thiel. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Deutschl s. 8.05—9.20, Keulen 9.20—14.05, Brussel (Fr.) 14.05—14.20, Kalundborg 14.20— 15.35, Lond. Reg. 15.35—17.20, Brussel (VI.) 17.20—18.50, Buda- pest 18.50—22.35, Stuttgart 22.35 —24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.058.50, Droitwich 10.35—11.05, Lond. Reg. 11.05—12.05, Droitwich 12.05 —14.20, Lond. Reg. 14.20—15.15, Droitwich 15.15—18.50, Lond. Reg. 18.50—19.50, Droitwich 19.50— 24.- verder die de Wilhelminastraat te dekken en voor het aanleggen van trottoirs in straat. Z.h.st. aldus besloten. Met het bestuur der chr. school moet wor den afgerekend over het 3-jaarl. tijdvak 1929 tot en met 1931 en met het bestuur van de r.k. school over het jaar 1931. Uit de door B. en W. ter zake ingediende berekeningen bleek, dat door het bestuur der chr. school wegens te veel genoten vergoe ding moest worden terugbetaald een bedrag van 155.30, terwijl het bestuur der r.k. nog recht had op een bedrag 729.42. Z.h.st. werden deze bedragen aldus vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van den heer Snoeks, waarbij deze bedankte als lid van Maatsch. Hulpb. B. en W. dienden voor de vervulling van de hierdoor ontstane vacatu re een aanbeveling in, waarop stond als no. 1 de heer Ruytenburg en als no. 2 de heer Garritsen. De heer Snoes beval in de eerste plaats den heer Garritsen aan, daar deze door het zitting hebben in andere armbesturen goed van armenverzorging op de hoogte is. De heer Ruytenburg werd na herstemming gekozen. Ingekomen was een verzoek van de raads leden J. C. Roodhart, P. v. d. Pol, G. Snoeks, W. de Graaff en J de Graaff om als punt van behandeling op de agenda te willen plaatsen: Vermindering met 50 opcenten der personeele belasting. B. en W. verklaarden met dit voorstel niet geheel accoord te kunnen gaan. De 200 op centen op deze belasting en ook de andere hooge belastingen zijn fnuikend voor de be volking. De meeste belastingbetalers zijn genoodzaakt om meer uit te geven, dan ver diend wordt. Verlaging van het aantal op centen op de personeele belasting met 50 achtten zij daarom niet voldoende. Zij stelden voor het aantal opcenten terug te brengen tot 100. De geheele raad juichte dit voorstel toe. Het werd z.h.st. aangenomen. De heer van der Pol merkte op, dat het dikwijls voorkomt, dat de visschers, omdat zij altijd maar 1 in de 10 of 14 dagen thuis vau May Wywie. 38) En was het in deze crisis nu wel verstan dig van doctor Stapleton om de genegen heid te laten verloren gaan, die hij altijd had bezeten, om nog meer partijstrijd te wekken op een oogenblik, dat de burgeroor log immers toch onvermijdelijk was? Misschien niet. Maar wie kan nu redenee ren tegen overtuiging? En dat het vol over tuiging was, dat deze geestelijke, wit van haar, daadwerkelijk aandeel nam in de zaak, die hij voorstond, daar hoeft men niet aan te twijfelen. Marjorie, verdiept in haar eigen leed als zij was, vroeg zich niet af de bedoeling van die bezoeken en geheime bijeenkomsten. Het was aan haar geliefde, dat zij dacht, over zijn veiligheid, dat zij zich bezorgd maakte, ook al bad zij voor allen. En zoo verliepen de weken, tot October de bladeren van de boomen liet vallen en de sombere maand November al naderde. Er kwam nog een enkele, stralende na jaarsdag als een belofte, hoe de zon toch niet geheel deze streken verlaten had. Mo gelijk, dat de invloed daarvan ook weer eenige hoop had gewekt in Marjorie's ge moed, althans wat opgewekter dan gewoon lijk begaf zij zich op den avond van een dergelijken schoonen Octoberdag ter ruste. De Rondhoofden zouden het toch eindelijk wel eens moe worden om als een kat de wacht te blijven houden voor een muizen gaatje, waardoor de listige bewoonster steeds weer kans scheen te zien voedsel bin nen te smokkelen. Maar toch, zou het nu wel mogelijk zijn dat de geruchten daaromtrent eenige waarheid bevatten? Marjorie had deze vraag bij zichzelve overwogen tot zij in slaap gevallen was. Een oogenblik later zoo leek het haar althans werd zij wakker door eenig ge ritsel op haar kamer. Wat kon dit geweest zijn? Was het een voetstap op de gang daar buiten, of een geluid dichterbij? Ze streek het haar van het voorhoofd en ging opzitten in bed. „Wie is daar?" fluisterde zij, en haar hart begon sneller te kloppen, toen er een gedaante naderbij kwam, die scherp afge- teekend werd in het maanlicht tegen het venster, waarvan het gordijn was opge haald. Een man! Een man hier? Wat beteeken- de dit ongelegen bezoek? Maar ze had geen tijd om haar gedach ten te verzamelen; zelfs riiet om een kreet te uiten, waarmee zij haar vader of vrouw Lettington had kunnen wekken, want een welbekende en welvertrouwde stem noemde haar bij den naam. „Stil, Marjorie! Ik bén het, Barbara!" „Barbara!" De arme Marjorie was nog zoozeer on der den invloed van den schrik, dat zij niet anders kon doen dan den naam herhalen. En al was het nu ook de stem van Bar bara wat bëduidde die mannenkleed'ng? Ze had Jack of Lai.thorne vergeten en dacht enkel weer aan die eigenaardige per soon, toen Barbara zachtjes naderbij trad en naast haar knielde. „Hieldt je mij voor ëen geestverschijning of een inbreker, arme prul?" vroeg ze tee- der; „een schande hè, om je zoo'n schrik aan te jagen, maar waar is je vader?" „Vader? Wel, die is op zijn slaapkamer, aan den anderen kant van de gang, rechts". „In die kamer met dien pruimenboom vlak bij het venster? Ja, zeker, dat weet ik ook wel, maar vanavond slaapt hij daar niet, Marjorie". „Neen? Dan is het zeker nog niet laat en zit hij beneden te lezen of te studeeren of misschien te slapen; hij valt dikwijls in slaap over zijn boek en dat maakt vrouw Lettington zoo boos, want die zegt dan al tijd, dat wij eens nog verbrand in ons bed gevonden worden". Barbara lachte zacht, maar, was het wat lichter geweest in het vertrek, dan zou Mar jorie een uitdrukking van ongewonen angst hebben waargenomen in de bruine oogen. „Hij is niet op zijn studeerkamer en ook niet op zijn slaapkamer", ging zij voort. „Hij is nergens in huis, anders zou hij op de afgesproken plaats wel op mij gewacht hebben". „Wat beteekent dit alles, Babs?" Is er iets vreeselijks gaande en weet ik daar niet van af? Iets met Pontefract? Is het kasteel gevallen en durf je mij misschien niet ver tellen, dat Hugh Eiugh Een krachtige hand werd de spreekster over den mond gelegd „Stil! Niet zoo luid! Als bij geval je knecht, Larkins, hier aan het sponneeren was en hij zag mij, dan zou alles daa>mee bedorven zijn. Maar ik wilde wel dat ik wist waar de doctor was". „Hij moet in huis zijn. Hij dacht er niet aan om uit te gaan, toen hij mij. goeden nacht wenschte. Laat ik hem dan gaan zoeken, Babs, als het zoo dringend is". „Ja, dat is het wel, anders zou ik je niet gewekt hebben. Maar de komende dag zal misschien de reden verklaren. Intusschen Zij viel zichzelve in de rede, stond op en keek naar Marjorie. Een schilderachtige gestalte was zij in het grijze pak, met zilver afgezet, en den grijzen, vilten hoed met gouden band. Mar jorie zag, dat pistool en rapier niet ontbra ken in den gordel, dien zij flink aangeslo ten droeg. Maar wat had die zonderlinge maskerade nu te maken met den waardigen doctor Stapleton? ^eze vraag, die duidelijk stond te lezen in de blauwe oogen, werd beantwoord, eer ze uitgesproken was. „Luister eens Marjorie, dan zal ik je al les vertellen en zal jij de heldin zijn van de onderneming, die volgen gaat". Zij ging op bed zitten, met de hand van het vriendinnetje in de hare. „Wij, die zoozeer verschillen in alles een ding hebben we toch gemeen: we heb ben ieder een verloofde daar ginds in het re.egerde kasteel; een geliefde, voor wien we veel wagen, veel ten offer zouden willen brengen, is 't niet, prul?" «^tuurlijk zou ik dat doen", antwoord de Marjorie, met tranen in de oogen. „Dus dat zijn wij eens. En ook voor de zaak van den koning en de vernedering van zijn vijanden zou ik veel over hebben „Zeker, Barbara, maar wat kunnen wij nu doen voor hen, die wij lief hebben en die wij zouden willen dienen van ganscher har- „Dat zal je dadelijk hooren, Marjorie tenzij de doctor terugkeert, om zijn rol te spelen. Je hebt toch gehoord van den uitval van gistereen?" „Ja, ja en van den dood van dien armen Conray! O, mijn hart krimpt ineen als ik denk, dat eens zijn naam ook onder de ge sneuvelden kan vermeld worden! „Dat zou kunnen, als die uitvallen blijven voortduren. Onze verloofden zijn geen laf aards en de meeste kogels treffen raak „O, neen, neen! Spreek toch niet zoo, Barbara! Hij moet gespaard worden! Heb ik niet weer ieder uur van den dag voor zijn bevrijding gebeden?" „Dat heeft de moeder van Conray zeker ook gedaan. Maar schrei nu niet, kind, ik wilde er je enkel op wijzen, hoe gevaarlijk die uitvallen zijn". „Dacht je dan, dat ik dat niet wist? Maar wat kunnen wij nu anders doen? Als ze niet vechten zullen ze nog vergaan van den honger, als ratten in een val!' „Juist. Maar daar ze wel berichten krij gen van buiten, waarom zouden ze dan ook geen proviand kunnen krijgen? Ja, kijk maar niet zoo verwonderd, Marjorie, maar luister liever naar wat de slotsom is van wat ik je te vertellen heb. De spionnen van Lambert hebben 't wel bij het rechte eind als ze zeggen dat het nieuws op de een of andere geheime wijze onder de strengbe- waakte walien doorsijpelt. Maar verder zijn ze nog niet gekomen. Het geheim is al leen bekend aan twee buiten en zes binnen de vesting." „Een geheim, en jij, Babs (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6