Silmnieuws (Rechtszaken. Qemeeniecadett £uchtoaaet DE ZAAK-WARDENIER. Toestand van den patiënt vooruitgaande. EEN NIEUWE „TARZAN"-FILM VAN JOHNNY WEISMULLER. OPLICHTING IN LIMBURG. Pseudo-kloosterbroeder aangehouden. NEDERLANDERS TE KLEEF OP VRIJE VOETEN GESTELD. POGING TOT HET DOEN ONTSPOREN VAN EEN TREIN. OMVANG VAN DE VAKBEWEGING. SCHERMERHORN. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. DE LUCHTROUTE OSLO- AMSTERDAM. DE PLANNEN VAN FOKKER IN ENGELAND. De heer Fokker verklaart grootschc plannen te hebben. doorvoelde karakter weet te maken, en Ver volgens zonder uitzondering, de met uiterste zorg gekozen zijfiguren, Alexandra Schmiit, bekend uit „Mutter Krause's Falirt ins Olück", vooraan. De omgeving is uiteraard in de sfeer van het Duitsche genrestuk gedrenkt, maar de volheid van emotie en de rijkdom van het ge motiveerd detail, waarmee deze film haar pleidooi voor het moederschap brengt, is van een eerlijkheid en een kracht, die men in me nige andere misschien kunstiger gemaakte film met spijt mist. countant te zullen hooren, daar uit dien aanslag niet blijkt het geheven percen tage, en indien noodig tegen dien aan slag in beroep te gaan. Werd z. h. st. goedgevonden na be spreking hieromtrent. Mede stelde de voorzitter voor de ge- meentelanderijen publiek te verhuren voor den tijd van 4 jaar. Werd na gehouden bespreking beslo ten te verhuren voor '2 jaar en het land, eerder in gebruik bij A. Laan, te verhu ren als tuingrond. Rondvraag. De heer Plugboer verwonderde zich over de benoeming van een opzichter voor de werkverschaffing. De voorz. antwoordde dat dit een aan gelegenheid is van B. en W. De heer Broersen vroeg of reeds een werkobject is gevonden voor de werk verschaffing. De voorz. antwoordde dat in Eilands polder zal worden gebaggerd. De heer de Groot vroeg of tuinders wederom bagger kunnen trekken in werkverschaffing. Weth. Los zeide, dat enkele tuinders het beter hebben dan veehouders en ou dit willen beperken. De heer de Groot zeide dat de tuinders voor kleine bedrijven het minder hebben den arbeiders en zou voor deze menschen het baggeren noodzakelijk vinden, daar zij geen kunstmest kunnen koopen. De voorzitter was het hiermede eens en dienaangaande werd besloten, dat kleine tuinders zich in dezen kunnen wenden tot den agent van de arbei isbe- middeling, den heer Klippel. Ook vroeg de heer de Groot of niets zou kunnen worden gedaan, tegen het moedwillig inwerpen van ruiten van de Ned. herv. kerk. Het kerkbestuur heeft ze dit voorjaar alle laten maken en thans zijn er al weer ongeveer 25 inge gooid. De voorzitter achtte het zeer moeilijk de daders te betrappen, doch zal den bri gadier er mee in kennis stellen. De heer Oostwouder vroeg eenige soe pelheid omtrent de aflossing van de voorschotten van het ontvangen land- bouwcrediet. De voorzitter zeide deze te zullen be trachten. Ook vroeg de heer Oostwouder of A. Kluft ook reductie krijgt op de huur van het voorerf. Aangezien Kluft dit ook vorige jaren heeft gehad, zal hem 40 reductie wor den gegeven, alhoewel de raad van oor deel was dat een huur van 10 per jaar voor een perceel dat tevens voor hem een rijpad is, niet te hoog is te achten. Hierna sluiting. S. De 18-jarige had dezen zomer als kellner op Duindigt herhaaldelijk valsche guldens en rijksdaalders teruggegeven, wanneer hij een bankbiljet ter betaling van consumptie in handen kreeg. Voor de rest waren tal van valsche guldens gebruikt bij automaten, waaruit dan behalve filmpakketten ook nog vi::c!:nunt terug werd ontvangen. Beide mannen zijn opgesloten. Naar wij vernemen heeft de burge meester van Weststellingwerf, mr. Maas, gisteravond in gezelschap van een amb tenaar der secretarie een bezoek ge bracht aan den heer Wardenier in het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Het bezoek heeft ongeveer een uur ge duurd. Mr. Maas is nog des avond naar Wol- vega teruggekeerd. Voorts vernemen wij, dat de toestand van den heer Wardenier vooruitgaande 't rijks dienst hebben te 's-Gravenhage ver gaderd ter bespreking van het ontwerp her- classificatievr ">rstel der regeering. Unaniem stond men op het standpunt, dat een herclassificatie, gebaseerd op het plaat- olijk loon of de verschillen in loonpeil verwerpelijk moet worden geacht. De centrale's voornoemd werden in har.r standpunt versterkt door de mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken, neergelegd in zijn mededeeling van 23 Sep tember, no. 19510, gericht aan de bestuurs leden van verschillende plaatselijke organi saties te Helmond, waarin o.a. gezeg wordt, dat „de levensstandaard en het algemeen loonpeil op het oogenblik aan min of meer groote schommelingen onderhevig zijn en daardoor moeilijk als basis kunnen dienen voor een algeheele of gedeeltelijke herziening van de classificatie der gemeenten". Vanaf morgenavond loopt in het Victoria- theater een nieuwe „Tarzaa' -film met Johnny Weismuller ;n de hoofdrol. Van deze, algemeen zeer goed beoor deelde film nemen wij de volgende critiek uit het dagblad Het Volk over. Er is geen succesfilm of men probeert het succes te prolongeeren in een volgende rol- prent. Eens brulde King Kong de menschen bij elkaar in donkere bioscopen, zijn zoon volgde zijn voorbeeld. Eens heeft Tarzan ons doen rillen van angst en genot over afgrijse lijke verschrikking tegelijk, thans keert hij terug Tarzan de geweldige. Tarzan, de aap- mensch van Elgar Rice Burroughs, Tarzan, die in de gestalte van Johnny Weismuller, eens Maureen O' Sullivan uit de adembe klemmendste gevaren redde er. die thans op nieuw van tak tot tak slingert op .rijn fan- tastischen weg door het oerwoud. Tarzan Er zijn meer Tarzans geweest. Zij zijn ge komen, zij zijn verdwenen. Maar één bleef voor ons de echte, de ware:Johnny Weis muller. Niet alleen omdat hij zes voet en drie inches mat, niet alleen omdat hij 190 pond woog of een borstomvang van bijna 55 inches haalde, maar omdat Johnny Weis. muller in zijn heele physiek werkelijk de meest ideale Tarzan-vertoiker was. En daarom zien we met geestdrift den man weer op het witte doek verschijnen, die 75 records veroverde en vervolgens profes sional en filmacteur werd. Een fihn-acteur, die zich bovendien groote verdienste verwierf door weinig dialoog te brengen. Johnny werd beroemd door zestig woorden. Meer sprak hij niet. Zijn woordenschat is nog geringer. Johnny spreekt in zijn Tarzan-films slechts de vol gende woorden: Mijn, vriend, begrijp, zeer, goed, veel, dank, jij, mij, man, komt, bezeer, zie, zwem, hongerig, kan niet, kleeren, men schen, kampeer, ga, voorwaarts, jongen, heb lief, alleen, ons, goeden dagDat is al! Maar er is nog een andere reden, waarom wij Tarzan-Johnny graag hebben terug gezien. Het ongelooflijke is geschied: zijn tweede film in hetzelfde genre is beter dan zijn eerste. Tarzan de Tweede is beter, sterker, sensatio- neeler, dan Tarzan de Eerste. De scènes zijn nog knapper in elkaar gezet, de suggestie, dat men de ijselijkste gevechten op dood en leven zoo maar vlak voor zijn oogen zich ziet afspelen, is nog sterker en overtuigender en nog luider dan vroeger schreeuwen de olifanten, apen, neushoorns, en nijlpaarden als zij Tarzan of als Tarzan hen te lijf gaat En sprookjesachtig is waarlijk de onder water-scène als Johnny Weismuller met Mau reen als een bekoorlijke Najade aan zijn enkels zijn morgenbad in den stillen oerwoud vijver neemt. Dat is, tegelijk van zwem- en fotografeer-kunst, een topprestatie! Minuten lang zoo schijnt het ziet men het twee tal onder water de sierlijkste figuren be schrijven, terwijl niets verder in het water te zien is dan een reeks zilveren luchtbellen, die hun mond ontsnapt Zelfs heeft Maureen het kunststuk ver staan om onder water te leeren glimlachen. En ze is bovendien zoo aan het water gewend geraakt, dat zij haast bekeerd is tot het nu- disten-leven. „Johnny en ik", aldus Maureen, „hebben ons voor die paar zwem-opnamen, zoolang moeten oefenen, dat ik feitelijk twee weken achter elkaar in het water heb gelegen, met maar zoo nu en dan een oogenblikje tijd om me even af te drogen en een moment uit te blazen. Als mijn dokter en niet mijn regis seur me zoo'n kuur voor had willen schrij ven. dan had ik het binnen de twee dagen vertikt De politie in Noord-Limburg heeft een oplichting ontdekt, waaraan door een toevallige omstandigheid een eind is ge komen. Sedert de laatste maanden ope reerde in de Noord-Limburgsche dorpen een man, die zich uitgaf voor een kloosterbroeder in de orde van de barm hartige broeders van Trier. Hij was in de kleeding van die orde gestoken. Al vorens zijn slag te slaan, bezocht hij de parochie-geestelijken in verschillende dorpen onder mededeeling, dat hij handteekeningen verzamelde voor de zaligverklaring van den stichter van de orde. Op deze wijze wist hij alle moge lijke parochiestempels en handteeke ningen van vooraanstaande geestelijken te verzamelen. Onder die handteekeningen kwam ook die voor van mgr. G. Bauduin, vicaris- generaal van het bisdom Roermond. Daarop bracht hij bezoeken aan Noord-Limburgsche dorpen teneinde geld in te zamelen z.g. voor zijn kloos terorde. Om te bewijzen, dat dit de goed keuring wegdroeg van het episcopaat en de parochieherders, toonde hij de lijst met handteekeningen, zoodat de men schen er gemakkelijk in liepen en uit medelijden voor de arme kloosterbroe ders en om te profiteeren van de verdienste van de heilige missen, die volgens zijn zeggen voor de weldoeners van het klooster door de kloosterlingen werden opgedraven, gaven de dorpsbe woners in het algemeen met gulle hand. Bedragen van tien tot 25 gülden waren geen zeldzaamheid. Het totaal bedrag is moeilijk te schat ten, maar er is gebleken, dat hij in het dorp Horst een bedrag van ongeveer duizend heeft bemachtigd. Bij het be zoek aan een der dorpen trof hij toeval lig een vrouw aan, die eenigen tijd in het klooster, waartoe hij zeide te behoo- ren, had vertoefd. De bedriegerij kwam nu aan het licht. Hij bleek te zijn zekere A. uit het Zuid-Limburgsche plaatsje Houthem, die eenigen tijd in een kloos ter heeft gewerkt en zoo de kloosterge bruiken had leeren kennen. Naar den oplichter, die voortvluchtig is, wordt een uitgebreid onderzoek inge steld. Dank zij de bemiddeling van den bur gemeester van Nijmegen en den Dui(- schen advocaat mr. Hoefnagel te Kleef is door de justitie te Kleef een mildere houding aangenomen tegenover de 5 Nijmegenaars, die te Kleef gevangen zaten in verband met de bekende devie- zensmokkelarij, op 29 Sept. j.1. te Wijlen gepleegd. De beklaagden waren veroordeeld tot eenige maanden gevangenisstraf en het betalen van een paar duizend mark boete. Reeds eerder waren eenige ver- c 'deelden uit Nijmegen en Arnhem door bemiddeling en onder borgstelling op vrije voeten gesteld. De laatste vijf, de dames B., P. en R. en de heeren B. en D. zijn heden op vrije voeten gesteld, nadat zij boeten hadden betaald van resp. 300, 400, 400, 200 en 500 mark, en onder de voorwaarde, dat zij het als een eereschuld zouden be schouwen, de resteerende boeten later nog bij gedeelten te voldoen. Deze mildere houding der justitie is voor een deel ook te danken aan den Oberstaatsanwalt en aan Landrat Eich te Kleef. Gistermorgen heeft een spoorwegman in de nabijheid van den overweg te Orthen, onder de gemeente 's-Hertogen- bosch, een balk naast de spoorlijn ge vonden, die alle kenteekenen droeg, dat deze op de rails had gelegen en door een passeerenden trein er af was geworpen. De politie heeft vastgesteld, dat de balk behoorde tot een partij balken, die bij een in de buurt gelegen waterduiker ge bruikt worden. Van daar moet de balk naar den spoorweg zijn gesleept en op de rails gelegd. Vermoedelijk heeft het treinpersoneel niet bemerkt, dat de sneeuwvanger van een der treinen van Den Bosch naar Nijmegen den balk opzij heeft gescho ven. Men vermoedt, dat een poging is gedaan om een trein tot ontsporing te brengen. De recherche stelt een onderzoek in. Blijkens een overzicht van den omvang der vakbeweging in Nederland, samen gesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, bedroeg op 1 Januari 1934 het totaal ledental van alle vakbonden 795,772 tegen 828,899 op 1 Januari 1933 en 779,648 leden op 1 Januari 1932. Het aantal vakvereenigingen, waaronder ook plaatselijke afdeelingen, bedroeg op ge noemde drie data resp. 11,506, 11,515 en 10,674. Van de 6 vakcentrales waren op 1 Januari 1934 de ledentallen als volgt: Nat. Arb. Secretariaat 19,550, Ned. Synd. Vakverbond 2350, Ned. Verbond van Vakvereenigingen 321,800, Chr. Nat. Vakverbond 115.600, R.-K. Werklieden verbond 190,400 en Ned. Vakcentrale 46,900, terwijl 99,100 leden niet bij een centrale waren aangesloten. Maandag vergaderde de raad. Van de 3 landarbeidersbonden was er een verzoek om aan workloozen boven de brandstoffentoelage een kolenbon te verstrekken, alsmede een kerstuitkee- ring. B. en W. adviseerden afwijzend op het vei zoek te beschikken. De heer Oostwouder stelde voor een kerstuitkeering te verleenen, welk voor stel niet werd ondersteund. Werd besloten afwijzend op het ver zoek te beschikken. Wijziging verordening hondenbelas ting. B. en W. adviseerden naar aanleiding van een verzoek van Ged. Staten met ingang van 1 Jan. 1935 de belasting van een waak- of bedrijfshond te stellen op 3. Werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen (Plugboer en Oostwouder). Wijziging verordening straatbelasting. Mede op voorstel van Ged. Staten werd door B. en W. voorgesteld, ingaan de 1 Jan. 1934, voor de straatbelasting 4 te heffen van de belastbare op brengst. Werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen (Oostwouder en Plugboer). Wijziging verordening vermakelijk heidsbelasting. Deze wijziging betrof een administra tieve verandering, die z. h. st. werd goedgevonden. Wijziging gemeentebegrooting 1934. Deze wijziging is noodig omdat door verhooging van enkele belastingen het uitgestooten bedrag moet worden her zien. Vaststellen verordening belasting be dragen personeele belasting op biljarten. Ingevolge voorstel van B. en W. werden ingaande 1 Jan. 1935 de biljarten z. h. s. vrijgesteld van pers. belasting. Z. h. s. werd besloten een rekening courant met de N. V. Bank voor Ned. gemeenten aan te gaan. Voorstel afwijzen verzoeken om vrij stelling van schoolgeld. Genoemd voorstel werd z. h. s. aange nomen. De voorzitter deelde mede naar aan leiding van een ontvangen aanslagbiljet over de omzetbelasting van het G. E B. over het le, 2e en 3de kwartaal 1934 en wat bedraagt 82.81, hierover de ac WETSONTWERP LOTERIJWET! Duizenden werkloozen? Door de N. V. „Amstelstad-combina- tie" te Amsterdam benevens vier der meest bekende instellingen is ter kennis van de Tweede Kamer gebracht, dat door het aannemen van het in behande ling komende wetsontwerp hun bedrijf ernstig wordt geschaad en tengevolge daarvan in deze abnormale tijdsom standigheden duizenden personen ge heel of gedeeltelijk werkeloos zullen worden. OP HEETERDAAD BETRAPT. Bij het stelen van een rijwielplaatje. De politie van het bureau Overtoom heeft te Amsterdam gistermiddag op de 2e Kost- verlorenkade een 26-jarige man op heeter- daad betrapt bij het stelen van een rijwiel plaatje. Hij was in het bezit van gereed schappen, waarmede hij zijn practijk uit oefende. De arrestant zal ter beschikikng van de justitie worden gesteld. i VALSCHE MUNTERIJ TE 7 DEN HAAG. Jeugdige oplichters. Zooals gemeld zijn te 's-Gravenhage twee kantoorbedienden aangehouden, die er hun werk van maakten, valsche rijksdaalders en guldens uit te geven. Ten huize van een van hen, in de Flakkeeschestraat, zijn een valsch- geld-installatie en een partij van deze val sche munten in beslag genomen. De zaak is ontdekt door een winkelier in de Weimarstraat, die telkens valsche guldens in zijn filmverkoopautomaat aantrof en die toen op de loer lag, wie hem dat leverde Het bleek de 18-jarige jongen uit genoemde straat te zijn en deze bekende na verhoor bij de politie, dat hij assistentie genoot van den 17-jarige, een jongen met einddiploma H.B, De Oehoe (terugreis) is te Marseille aam gekomen. Exploitatie met een Douglas-foestel Det Norske Lultfartsselskap, zooals men wet gevormd door de beide groote reederijen Fred. Olsen en Bergenske Dampskibsselskap, heeft bij de Noordsche regeering een verzoek ingediend om concessie voor een vliegdienst OsloAmsterdam en terug. De dienst zon onderhouden worden met een Douglas-toe- stel, dat 's morgen van Schiphol zou ver trekken en om 12.30 u te Oslo zou aanko men, om een uur later weer terug te keeren, zoodat Noorsche passagiers nog denzelfden dag Londen of Parijs zouden kunnen berei ken. Tevens wordt een subsidie van 200,009 kronen gevraagd. Men meldt uit Amsterdam aan de N.RCt.J Woensdagavond is de heer Ant. Fokker uit Engeland te Amsterdam teruggekeerd. Des gevraagd zeide de heer Fokker ons, dat de tot nu toe gepubliceerde berichten en geruch ten over het door hem aankoopen van een groote vliegtuigenfabriek in Engeland voor barig en onjuist zijn geweest. Tenslotte verklaarde hij, dat hij °P oogenblik onderhandelingen voert van bui tengewoon grooten omvang. Deze hebben te'

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10