VOETBALWEDSTRIJD ENOELAND-ITALIE 3-2. De kwestie Wardenier in Wolvega's raad. yicovinciaai 7Ueuws £aatste éerichten A, C. R. Dreesmann. t EEN HOEKJE VAN DE STAMPVOLLE TRIBUNES. DE ITALIAANSCHE KEEPER IN ACTIE. Een verklaring van den burgemeester. DE PRINSES TERUG- NATIONALE POST-PRIJSVRAAG. (Ongecorrigeerd.) medewerking werd toegezegd. Na rijpe over; weging is deze brief geschreven, waarin B. en W. zich echter tot niets verbinden. Ver der is er niets gebeurd. Inmiddels was, hoewel geheimhouding was oogelegd, heel wat in de pers verschenen Spr. heeft Wardenier gevraagd, wat hij nu wilde. Deze heeft toen gezegd, dat de pers volledige inlichtingen kon ontvangen. Spr. heeft zelf de persconferentie gepresideerd om .na te gaan, wat er werd gezegd. Men heeft erop aangedrongen den motor te toonen. Maar dit werd steeds uitgesteld. Bij de pers- conferentie werd het wantrouwen in netn echter versterkt en de volgende dagen bracht de pers meer aan het licht. bpr. be merkte, dat de heer Wardenier meer en^meer verward geraakte. Hij vertoonde neigingen tot zelfmoord. Spr. heeft toen den officier van justitie om raad gevraagd en het gevolg is geweest, dat de heer Wardenier naar Groningen is gebracht. De heer Douma verklaarde hierop, dat er veel is opgehelderd. De verklaring van prof. van der Scheer doet zien, dat het mogelijk om was te handelen zooals is gehandeld. Toch betreurde spr., dat den raad niet meer mede- deelingen zijn gedaan, voordat de perscon ferentie plaats had, en dat men zonder de motor of de officieele stukken te hebben ge zien, de pers daarin heeft gekend Spr. wilde nogmaals den burgemeester complimentee ren voor zijn voortvarendheid, doch hij meende, dat deze ook een weinig is voortge sproten uit eerzucht. De burgemeester inter rumpeerde: „Daar is niets van waar". De heer Douma: Dan neem ik deze woor den terug. De heer Douma contra wet houder Muurling. De heer Douma besprak daarna de hou ding van wethouder Muurling. Deze uitte orakeltaal. Van tijd tot tijd heeft hij bewust gelogen. Hij heeft Wolvega tot een aanflui ting gemaakt in het geheele land. De raad zal echter nog wel een woordje met wethou der Muurling spreken. Het deed spreker leed om den heer Muurling en hij wensen te hem hartelijk herstel, maar de raad heeft zijn eer op te houden en men kan wethouder Muur ling niet handhaven. Wethouder Muurling heeft zich aange diend als een blijmoedig Christen, maar eer Christen die bewust liegt slaat Hem in net gezicht naar wien hij zich noemt. De heer Johan Mooy (s.d.a.p.) zeide, dal men informaties had moeten nemen. Spr. kon mededeelen, dat de toestand van Warde nier zoo is dat hij straks ongedeerd in de maatschappij kan terugkeeren. Spr. conclu deerde dat er nog veel vaags in deze zaak is, ondanks de verklaringen van den burgemees ter. Is de suggestie dan zoo sterk gewees; dat men, niets gezien hebbende, alles toe. heeft geloofd? Spr. hoopt, dat men den raa, in het vervolg niet afzijdig zal houden. Weth. v. d. Veen (s.d.a.p) zeide, in de ze zaak nooit te hebben geloofd. Hij is mee gegaan omdat het de gemeente geen geld kostte. De heer Dijk (a.r.) was niet tevreden met de afgelegde verklaringen. Waarom heeft men in het begin niet voldoende geïnformeerd? Het was onvoorzichtig van den burgemeester niet voldoende inlichtingen in te winnen. De burgemeester verklaarde dan, dat hij nog meer inlichtingen zou kunnen geven, doch dat hij niet gerechtigd is dit te doen in het belang van Wardenier en van de perso nen die met hem in relatie staan. Spr. heeft niet anders gewild, dan de welvaart van de gemeente Weststellingwerf te behartigen. Hierop gaf spreker nog eenige verklarin gen omtrent de persoonlijkheid van Warde nier, die reeds bekend zijn. Vervolgende zeidt hij, dat in het gemeentehuis van Wolvega iet: heel bijzonders is gebeurd. Hij mocht hiervan echter niets zeggen. De heer Mooy: Wat was dat dan? De burgemeester: U moet mij gelooven er anders aan hoogere autoriteiten vragen. D< burgemeester verklaarde dan nog, dat Wolve ga niet gunstig is gelegen voor industrie e' in slechter positie verkeert, dan bijvoorbeeh Twente. Toen de jongen met de uitvindin In de raadsvergadering der ge meente Wolvega zijn heden door de leden van den gemeenteraad aan B. en W. de volgende vragen ge steld. Ten eerste: welke zijn de redenen geweest, dat B. en W. zich hebben bezig gehouden met de zaak-War denier? Ten tweede: hebben deze be moeiingen kosten veroorzaakt ten laste van de gemeentekas en/of heb ben B. en W. op eenigerlei wijze voor de gemeente verbintenissen aangegaan of verplichirngen aan vaard? Ten derde: Waarom hebben B. en W. terzake aan den raad geen inlichtingen verstrekt en waarom hebben B. en W. den raad ter zake niet gehoord? Ten vierde: Was wethouder Muurling bevoegd dergelijke mede- deelingen te doen als hij gedaan heeft aan de redactie van de „Mep- peler Courant" en had hij het recht afschrift van de officieele koopade aan den redacteur van genoemd blad ter inzage te geven? Als eerste spreker voerde het woord de heer Douma, die de vragen nog mondeling wenschte toe te lichten. Hij sprak zijn deer nis uit met het slachtoffer en diens ouders, had leedwezen met den persoon van den voorzitter, wiens prestige door deze zaak is geschaad en had medelijden met het publiek, dat, wat door de geruchten uitkomt, voor Wolvega iets bijzonders heeft gemeend te zien. Thans hebben wij het naspel in den raad gekregen, omdat de leden van den raad op officieele wijze inlichtingen moesten vragen en om B. en W. in de gelegenheid te stellen zich van een en ander op de hoogte te stel len. Het heeft de raadsleden bevreemd, dat zi] alle inlichtingen uit de pers van "Rotterdam tot Leeuwarden moesten vernemen. Het gaat hoofdzakelijk om de verhouding tusschen den burgemeester en wethouder Muurling. De leden hebben recht op een volledige inlich ting, daar een noodlijdende gemeente moet weten, welke kosten er gemaakt zijn. Er wordt door een grondeigenaar beweerd, dat de gemeente grond heeft gekocht. Dat kan natuurlijk niet. De leden willen echter pre cies de zaak weten. Waarom heeft men den raad afzijdig gehouden? Mocht wethouder Muurling bijv. de af schriften van koopacten aan een persver tegenwoordigers laten zien? De burgemeester mr. Maas be antwoordde de vragen. Spr. zeide, dat B. en W. zich met de zaak- Wardenier bezig hebben gehouden, omdat zij meenden, dat te Wolvend een groote in dustrie zou kunnen worden gevestigd. Spr. heeft in eerste instantie geïnformeerd en de verkregen informaties over den heer Warde nier waren zeer gunstig. De voorzitter las vervolgens een schrijven voor van prof. v. d Scheer uit Groningen, waarin deze verklaar- de, dat de heer Wardenier nu na enkele da gen onderzoek zich volkomen rustig ge draagt en dat schrijver volkomen kan be grijpen, dat iemand, die psychiatrisch niet onderlegd is, door den heer Wardenier ge heel kan worden beïnvloed, zoodat hij geloof hecht aan diens verklaringen. B. en W. heb ben geen kosten gemaakt, alleen zijn er 15 maal 50 ets. zegelkosten gemaakt, waarvoor de kwitantie betaald op tafel ligt. B. en W. hebben geen inlichtingen aan den raad ge geven, omdat op verzoek van den heer War denier geheimhouding was opgelegd, daar de zaak nog in voorbereiding was. Weth. Muurling was niet bevoegd zijn verklarin gen aan de Meppeler Courant af te geven Ook mocht hij de contracten niet laten zien bpr. wilde de volgende verklaringen non af leggen om andere vragen te voorkomen: rior °u CCr 'aar werd SPr' d°0r wethou- aangaa"de Wardenier inge- w m,aanden werd h') aan hem i Wardenier gaf zulke antwoor- den, dat spr het grootste vertrouwen in hem TïdZZler Zeide' niet het Perpetuum mobile te hebben uitgevonden, maar te wer ken met geperste lucht alleen op andere wijze dan m de mijnen wordt toegepast. Over het principe wilde hij nog niet verder spreken Qpor de persoonlijke relaties van den heer Wardenier werd spr. in zijn vertrouwen ver sterkt. Een architect kwam inlichtingen vra gen over don bouw van een fabriek Warde nier liet blauwdrukken zien. De heer Warde nier deelde toen mede, dat een zijner inae- meurs niet voor Wolvega voelde en vró'-g aan B. en W. een schrijven, waarin hun kwam, dacht spr. inderdaad met 'n uitvindt te doen te hebben, en spreker heeft infornr ties ingewonnen bij zijn re'aties. Een techr cus heeft spr. verzekerd, dat de idee va Wardenier goed was en dat Wardenier e persoon was die 2 pCt. kans had een mo( naar dit principe uit te vinden. De heer Douma vroeg daarna om de vei gadering te schorsen om daarna zijn hou ding te bepalen. Motie van wantrouwen in wet houder Muurling. Aan het slot van de zitting hebben al aanwezigen een motie aangenomen, waai wordt uitgesproken, dat het wantrouwen genover wethouder Muurling ten sterkste toegenomen. In de motie staat tevens, dat in de eerstvc gende vergadering nader zal worden besl. hoe in deze te handeier portiekwoningen telkens, één soms zelfs twee trappen moeten klimmen. Teneinde aan dit bezwaar tegemoet te komen, wordt gezocht naar een practisch uitvoerbaar wei- nig kostbaar ontwerp voor gelijkstraatsche aangebrachte brievenbussen, dienende voor elke^woning afzonderlijk. De bussen moeten zoodanig ingericht zijn, dat ook den bewo ner zelf het trappenloopen voor het halen van de post wordt bespaard en deze door hem met behulp van één of ander mechani sche bewogen inrichting in zijn woning kan worden gehaald. De P. T. T.-dienst zal voor dit doel een nationale prijsvraag uitschrij- ^Gevraagd wordt één oplossing voor reeds bestaande en één voor nieuw te bouwen por tiekwoningen. Voor de beste oplossing wordt in beide genoemde gevallen uitgeloofd een Ie prijs van 200 en een 2de prijs van 125, in totaal derhalve vier prijzen. Naast een tweetal hoofdambtenaren van P.T.T. zijn eenioe bekende personen uit de bouwwereld uitgenoodigd m de jury zitting te nemen. DISTRICTSARBEIDSBEURS. Tel. 838. Geopend voor werknemers van 912 uur. Op Maandag- en Donderdagavond van 7—8 uur. Bemiddeling voor vrouwelijk personeel bij voorkeur op werkdagen van 25 uur n.m. Voor werkgevers van 912 uur en van 25 uur. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: groep bouwvakken: 90 timmerlieden, 46 schilders, 37 metselaars, 12 voegers, 7o grondwerkers, 25 opperlieden, 17 stucadoors, S betonwerkers, 1 steenbikker, 1 glazenwas- scher, 1 glas in loodzetter, 1 stratenmaker, 1 stuc. opperman, 2 bouwk. opzichters, 2 opz. teekenaars, 1 bouwk. teekenaar, 3 water bouwkundigen, 1 bouwkundige; groep metaalindustrie: 2 autog. lasschers, 16 bankwerkers, 5 carosseriebouwers, 6 elec- triciens, 1 fitter, 3 instrumentmakers, 2 kern makers, 1 electro-technicus, 2 ketelmakers, 4 klinkers, 4 loodgieters, 3 lijnwerkers, 9 ma chinisten, 2 mach. teekenaars, 12 metaal draaiers, 1 metaalvijler, 2 metaalslijpers, 14 monteurs, 1 plaatwerker, 4 rijwielherstellers, 4 scheepsbouwers, 2 scheepstimmerlieden, 6 smeden, 10 stokers, 1 tandtechniker, 1 tegen- houder, 1 voorslaander, 2 vuurwerkers, 3 wagenmakers, 2 werktuigbouwkundigen, 10 ijzerwerkers, 1 zandbereider, 4 zandvormers groep voedings- en genotmiddelen: 42 si garenmakers, 1 sorteerder, 1 kistenplakker, 1 stripjjer, 3 tabaksbewerkers, 3 slagers, 3 koks, 1 chocoladebewerker, 2 suikerbakkers, 16 bakkers; groep boek- en steendrukkerijen: 4 letter zetters en 1 drukker; groep houtbewerking: 15 meubelmakers, 8 meubelstoffeerders, 7 mach. houtbewerkers, 3 kistenmakers, 1 borstelmaker; groep landbouwbedrijven: 6 tuinlieden, 14 boerenarbeiders, 3 bloemisten; groep handel: 14 vertegenwoordigers, 3 winkelbedienden; groep verkeerswezen: 27 chauffeurs, 5 koetsiers, 16 pakhuisknechts, 12 magazijnbe dienden, 6 kellners; overige beroepen: 7 boekbinders, 2 was- schers, 5 kleermakers, 2 rietwerkers, 2 schoenmakers, 1 zeilmaker, 2 portier-huis knechts, 1 verfbereider, 3 huidenzouters, 5 incasseerders, 3 zakkenstoppers, 1 kapper, 1 secretarie-ambtenaar, 1 electro-techn. inge nieur, 15 kantoorbedienden, 1 bedrijfsleider, 32 transport- en 202 los-arbeiders; gedeeltelijk werkloos: metaalindustrie 50, tabaksindustrie 11, overige beroepen 5; jeugdige werkloozen in diverse beroepen beneden den leeftijd van 18 jaar: 22; vrouwelijk personeel: 6 kantoorbedienden, 2 winkeljuffrouwen, 5 dagmeisjes, 3 werk sters geplaatst: 49 werkzoekenden; gevraagd: 1 winkelbediende (ongeh.) in het manufacturenbedrijf. BERGEN. 'Doordat Bergen's Winkeliersvereeni- ging, als grootste organisatie, niet ge negen was met de Hanze en de Midden- standsvereeniging voor het houden van een gemeenschappelijke winkelweek een commissie te vormen, die zou bestaan uit 3 leden van elk der drie organisaties heeft het gemeentebestuur aan een com missie van 6 leden, waarvan 3 aange wezen door de Hanze en 3 door de Mid- denistandsvereeniging, toestemming ver- O a. heeft hij de stichting moge lijk gemaakt van het St. Ma- jellaziekenhuis te Bussum. De thans ontslapene had zitting in tal van vereenigingen. Hij was gedurende geruimen tijd lid van den gemeenteraad van Bussum, als fractie lid van de r. k- staatspartij. H. K. H. prinses Juliana wordt morgen namiddag uit Burg Steinfurth op het Loo terugverwacht. Het vraagstuk van poststukken- bezorging aan portiekwoningen. In de groote steden ondervindt de post bestelling in sommige wijken een belangrijk oponthoud, omdat de bestellers voor het be zorgen van poststukken voor bewoners van leend om ter gelegenheid .van de van Z4 November tot en met 5 December a s. te houden winkelweek, een verloting te houden. De commissie, bestaande uit de heeren C. A. Brandwijk, W. Buöker, P- J- de Haan, Th. Ruyter, H. J. P. Stijnes en N. Vrasdonk heeft een programma samen gesteld, waaraan het gemeentebestuur zijn goedkeuring heeft gehecht. Bij aan koop van '50 cents, wordt door de win keliers, die aan deze winkelweek deel nemen, een bon verstrekt; bij inlevering van 10 bonnen ontvangt de deelnemei een lot voor de op 6 December a.s. te houden verloting. Als bijzondere attractie wordt bij inle vering van 50 bonnen tegelijk, behalve de 5 loten, een aardig geschenk gegeven, terwijl bij inlevering ineens van 100, 200 300 of 400 bonnen meer fraaiere ge schenken boven de loten worden ver- strekt. De commissie heeft zich bereid ver klaard van de winkelwewek rekening en verantwoording aan B. en W. te doen en Het batig saldo af te dragen ten be hoeve van de algemeene armen. Zooals wij gister reeds berichten, or ganiseert de Bergensche Winkeliers- vereeniging nu twee-zesdaagsche wed strijden. TWEEDE KAMER. Gestemd wordt over de motie v. d. Tempel tot bevordering der oprichting van een centrale industriebank. Ze wordt verworpen met 51 tegen 21 stem men. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging der artikelen 38, 56 en 97 der L. O. wet (de gehuwde onderwijzeres). Mevr. Bakker Nort zegt dat er ook vele vrouwen crisisslachtoffers zijn. Het is vreemd dat aan het ontwerp geen duidelijk karakter is gegeven. Het aantal gehuwde onderwijzeressen, dat een kostwinner naast zich heeft, is slechts 600. Mevr. de Vries Bruins be toogt, dat door dit wetsontwerp de ge lijkwaardigheid der rechtspositie van man en vrouw in het gedrang komt. Ook als crisismaatregel heeft dit wets ontwerp niet spreeksters sympathie. Het zou jammer zijn als dit ontwerp wet werd. De heer Thijssen zegt, dat de minister door dit ontwerp uit den weg gaat voor de rechtsche stoomwals. De bedoeling is de gehuwde vrouw voor goed uit de school te verdrijven. De regeering denkt niet aan devaluatie. Naar aanleiding van een onjuiste inter pretatie door sommigen gegeven aan een uit lating van den minister van minister van fi nanciën bij het algemeene begrootingsdebat over ons muntwezen, worde nog eens nadruk kelijk herhaald: dat de regeering niet denkt aan devaluatie. De uitlating van den mi nister van financiën had geen andere strek king dan dat men zich theoretisch het ge val zou kunen denken, dat ale landen zich op een gegeven oogenblik zouden kunnen veréenigen tot een beraadslaging over een herstel van een geordend muntwezen en dat in zulk een geval Nederland zich aan zulk een beraadslaging niet zou kunnen onttreK- ken. NEDERLAND'S GROOTSTE BIOSCOOP. Te Amsterdam. Binnen een jaar zal aan het Kleine- Gartman-plantsoen te Amsterdam een nieuw bioscoopthéater verrijzen, een théater, dat het grootste van Nederland zal worden. Het wordt ontworpen door een onzer bekwaamste architecten J. Wils, den schepper van het Amsterdam- sche stadion, met als tweede architect de heer Oscar Roosendaail. Het geheel zal door Nederlandsche werkkrachten worden uitgevoerd en zooveel mogelijk met Nederlandsch materiaal. Om een indruk te geven van de groot te, noemen wij hier eenige cijfers: De gevelbreedte is 34 M., de hall alleen zal 1700 menschen kunnen bevatten. Het aantal plaatsen bedraagt 1800. Over 10 maanden, zoo verzekerde ons de heer Wils, worden er al films in gedraaid. BUITENMAN BEROOFD. Gisteravond is een buitenman in een pand aan de Aert van Hesstraat te Rot terdam beroofd van 500. In verband hiermede zijn een man en drie vrouwen aangehouden. 400 GESTOLEN. Tijdens afwezigheid van de bewoners is ingebroken bij de familie P. S. aan den Bergerweg te Rotterdam. De dieven hebben 400 buitgemaakt. ZWITSERLAND KOOPT EEN DOUGLAS. Naar wij vernemen zal dezer dagen te Cherbourg uit Amerika per schip wor den aangevoerd een nieuwe Douglas- machine welke door Ant. Fokker aan Zwitserland wordt geleverd. De machi ne zal deel gaan uitmaken van de lucht vloot der Swiss Air. De mogelijkheid bestaat, dat zij nog geëxposeerd zal worden op de luchtvaarttentoonstelling te Parijs. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Door de Groningsche marechaussee is in de gemeente Aduard een geheime distilleerderij ontdekt bij zekeren J. P. Reeds een jaar heeft men daar deze distilleerderij gezocht. J. P. is in arrest gesteld, de ingrediënten werden in be slag genomen. Bekend zakenman en philanthroop. Hedenochtend is overleden in den ouderdom van 8o jaar in zijn woning te Bussum de bekende zakenman en philantroop A. C. R. Dreesmann. De over ledene was oprichter van de firma Vroom en Dreesmann. Hij woonde sinds 30 jaar te Bussum, waar hij veel philan- tropische arbeid heeft verricht.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 12