DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE TWEEDE KAMER EN DE RIJKSBEGROOTING. TtaqdiifsMh Ovevzicht Jaspar vormt een nieuwe Belgische regeering. ^Buitenland Het kabinet reeds bijna gereed? Voorwaarden der christ.-democratie. Ho. 270 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 15 November 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 136e Jaargang Uil hef Parlement Algemsene beschouwingen geëindigd. Prof. Aalbsrse kondigt strijd aan tegen het minist rie. Een woordspeling Armslag of slag om den arm Aanvang behandeling begroo^ ting binnenl. zaken. Wat vandaag de aandacht trekt.., ONZE TELEFOONNUMMERS ZIJN NA AUTOMATISEERING: E ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. BoeV- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordara C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. 's-GRAVENHAGE, 14 November. Het groote punt bij de replieken betrof de vraag, hoe de verhouding tusschen het ka binet en de katholieke fractie zich zou ont wikkelen. Onder meer dan gewone belangstelling van de zijde der Kamer ving prof. Aalberse, de leider dezer fractie, zijn rede in tweede instantie aan. Hij vertelde van een auteur, die een ontmoeting had beschreven, welke hij eens met Bismarck had gehad ten huize van een lieve, oude dame, die helaas stok doof was; Bismarck had geen woord gezegd en de auteur merk ie grappig op, dat hij aan het gesprek geen herinneringen had behou den. Aan het geschrift van dien auteur had minister Colijn's rede prof. Aalberse herin nerd. Genoemde afgevaardigde zeide er niet bij, of hij den minister-president bij de lieve, (Oost-Indisch) doove dame vergeleek. Zoo ja, dan zou hij zich dus zelf in de rol van Bismarck hebben ingedacht, geen kleinig heid voorwaar! Weliswaar was het prof Aalberse er waarlijk niet om te doen, geen woord te zeggen. Hij verklaarde juist met trots, dat'ftij zijn meening volledig had ge uit. Hij wenscht een organisatie der volks huishouding op publiekrechtelijken grond slag, onder leiding van een economischen raad en met steun en toezicht van de regee ring. Gaat men tot die organisatie niet over, dan zal z.i. een herleving van de N(eder- landsch) U(itvoer)-M(aatschappij) onver mijdelijk zijn, voor hem het toppunt aller verschrikkingen uit den oorlogstijd. De minister-president had in eerste in stantie verklaard, dat bij de behandeling van de onderscheidene hoofdstukken der begrooting verder over de zaken zou kunnen worden gesproken. Prof. Aalberse uitte de hoop, dat de nadere antwoorden der regee ring het zijn fractie mogelijk zouden maken, verderen steun van het kabinet voor haar verantwoordelijkheid te nemen. Mocht deze hoop niet worden verwezenlijkt, dan zal hij een interpellatie aanvragen, gericht tot den minister-president, want hij was niet voor nemens een guerilla tegen de afzonderlijke ministers te voeren. Dan zou het een strijd worden met open vizier, in het open veld, tegen het geheele kabinet. Geruststellend merkte de katholieke leider op, dat de positie der regeering niet was die van een man mei een' slepende ziekte, wien de geringste ver koudheid noodlottig zou kunnen worden. Maar waarschuwend voegde hij erbij, dat de sterkste boog knapt, als hij te sterk wordt gespannen. Had prof. Aalberse in eerste instantie ver klaard, dat zijn fractie tegenover het kabinet een afwachtende houding zou aannemen, minister Colijn zeide op zijn beurt in zijn dupliek, dat hij zou afwachten, welk besluit de katholieken namen. Maar hij merkte op, dat zij niet te lang moeten wachten met het trekken van hun conclusie, omdat dit niet in 's lands belang zou zijn. Hij verklaarde, dat zijn kabinet niet ambtsmoede is, hoewel de ministers zich 's Zaterdagsavonds wel eens moe voelen van hun harde werk,_ waaraan zij ook halve nachten besteden. Hij kon zich voorstellen, dat men aan een ander kabinet, frisscher, energieker en met meer fanta- sie(l), de voorkeur gaf, maar dan moest men dit frank en fier zeggen. Het klinkt allemaal nog al erg, maar, be houdens de mogelijkheid van verrassingen, dunkt ons, dat het wel zal meevallen. Prof. Aalberse moest de in katholieke kringen be staande ontevredenheid over het kabinet tot uiting brengen en dit heeft hij nu gedaan. Minister Colijn constateerde, dat de katho lieke leider het met de regeering eens is, dat de ordening van het bedrnfsleven van onde ren op moet begijnen Z.Exc. noemde de benoeming van Len regeeringscommissaris bij de huiden- en leercentrale en de totstand brenging van de bedrijfsradenwet als voor- beelden^van de bereidheid van het Kabinet om bij de ordening de helpende hand te bieden. Wel waren er nog andere punten van ver schil tusschen de regeering en de katholie ken zooals het tempo der werkverruiming en de aftrek van wat de particuliere liefda digheid den werkloozen gerft van de steunuitkeering. Maar op het punt van werkverruiming zal er nu wel spoedig wat gebeuren en wat de andere kwestie betreft, minister Colijn heeft, zooals men weet, ver klaard, dat de regeering prof. Aalberse's verzoek, om aan de particuliere liefdadigheid meer armslag te geven, welwillend zal over wegen. Intusschen was de katholieke partij leider met dit laatste niet tevreden. Van dien „armslag" maakte hij zelfs een ondeugende woordspeling, opmerkende, dat iemand, wantrouwig van aard, kon zeggen, dat de regeering een slag om den arm hield. Minis ter Colijn nam het hem een beetje kwalijk. Maar die gevoeligheid zal wel gauw ver dwenen zijn. Vermelden wij nog, dat de regeeringslei- der verklaarde, dat het kabinet zou voldoen aan een verzoek van mr. Joekes om een on derzoek in te stellen naar verbintenissen van particuliere wapenfabricage hier te lande met het buitenland. Dit lijkt ons nog al las tig als men niet van bijzondere machtsmid delen gebruik kan maken, zooals waarover politie en justitie beschikken of die de Ka mer heeft, wanneer zij het recht van enquête uitoefent. In verband met het stemmen van minister de Graeff tegen de toelating van Rusland tot den Volkenbond zeide minister Colijn, dat hij den heer Vliegen, die zich daarover had beklaagd, in een particulier gesprek wel eens wat zou vertellen, dat de meening, alsof Rt'slands toelating voor den vrede be vorderlijk zou zijn, van een 'Twijfe'achtige juistheid zou maken. Maar wat in een parti culier gesprek wordt gezegd, kan bij de publieke behandeling van de publieke zaak niet als argument gelden. En zou onze re geering geheimen weten, welke verborgen ziin gebleven voor bijna alle Volkerbonds- leden? Immers, bijna alle hebben vóór Rus- lands toelating gestemd. De algemeene beschouwingen zijn nu ge sloten. E>e Kamer heeft zich er mei prijzens- waardigen spoed doorheen gewerkt. Avondvergadering. In een avondvergadering is de Kamer met de behandeling van de begrooting van Binnen'andsche Zaken aangevangen. Hierbij hebben de heeren Van Voorst tot Voorst en Teulings (r.k.) betoogd, dat de regeering maatregelen moest nemen tegen de h. i. onzedelijke toestanden aan de na tuurbaden. Volgens ds. van der Heide (sd.) overdreven zij. Minister de Wilde zeide, tot de burgemeesters een aanschrijving over deze zaak te hebben gericht, maar er in ver band met de gemeentelijke autonomie verdet weinig tegen te kunnen doen. Naar aanleiding van andere opmerkingen verklaarde de bewindsman, een wijziging te overwegen van de begrafeniswet in verband met de lijkverbranding. Ir. van Dis (s.g.) pleitte voor bevordering van de Zondagsluiting. Z. Exc. antwoordde, naar het doen naleven van de Zondagswet ernstig te streven. Genoemde afgevaardig de drong ook aan op een verbod van open bare dansgelegenheden en bioscopen, maar de minister verklaarde, dat men geen wet moet maken, welke geen steun vindt in de rechtsovertuiging van het volk. en dat hier vooral een taak van de ouders is. Op aandrang van mevr. BakkerNort (v.d.) tot meer bescherming van natuur- schoon, antwoordde de bewindsman, dat deze zaak zijn departement slechts zijdelings raakt. Maar dat mooie bosschen tot villa parken worden verkaveld, is toch wel erg jammer. De dames Meijer (r.k.), Katz (c.h.), de Vries—Bruins (s.d.) en Bakker—Nort kwa men op tegen een door Binnenlandsche Za ken op gemeentebesturen geoefenden aan drang om vrouwelijke werkkrachten te ver vangen door mannelijke. H. i. wordt hier mede te ver gegaan, omdat onder vrouwe lijke werkkrachten vele kostwinsters zijn. De heeren Snoeck Henkemans (c.h.) en Steinmetz (r.k.) en mej. Katz (c.h.), waar schuwden den minister, niet te ver te gaan met inperking van de gemeentelijke autono mie. De heer Drees (s.d.) drukte zich sterker uit, 's ministers aantasting van de zelfstan digheid der gemeenten afkeurende. De heer Kooiman (v.a.) uitte den wensch, dat de re geering althans de colleges van Ged. Staten meer in deze aangelegenheid zou kennen. Alleen mr. Westerman (n.h.) keurde de be perking van de autonomie goed en vond, dat zij al veel eerder aad moeten gebeuren. Mej. Meijer wenschte meer toezicht op bioscopen in verband met brandgevaar. Me). Katz betoogde, dat de trekhonden- wet beter moet worden toegepast. Speciaal in het noorden des lands krijgt ieder vergun ning om op een hondenkar te zitten Ds. Lingbeek (h.g.) keurde af „de duize lingwekkende bevoorrechting van anti-revo- lutionnairen" bij burgemeestersbenoemingen e.d. en de heer Weitkamp (c.h.) klaagde over achterstelling van christelijk-histori- schen op dit punt- De heer Zadelhoff (s.d.) bestreed een voorstel tot verhooging van het subsidie voor de burgerwachten met 45000, welk voorstel de heer Duymaer van Twist (a.r.) daarentegen warm verdedigde. Laatstge noemde bepleitte voorts de belangen der bin- nenschipperij. De minister is over deze dingen nog niet aan het woord geweest. Koning Leopold van België heeft gistermiddag, zooals verwacht werd, aan Jaspar, den minister van buitenlandsche zaken in het thans afgetreden kabinet, opdracht gege ven tot de vorming van een nieuwe regeering. Jaspar aanvaardde de opdracht en had al spoedig succes. Tenminste het verluidt, dat hij reeds zou zijn geslaagd. Er loopen, zoo schrijft de Hbld. corr. uit Brussel, natuurlijk tal van geruchten om trent de vermoedelijke samenstelling van het nieuwe kabinet, maar het heeft weinig zin al deze veronderstellingen en combinaties weer te geven. Vaststaat dat de heeren Vandevijvere, Theunis en Janson geen deel van het nieuwe kabinet zullen uitmaken. De heer Vande vijvere, die aanvankelijk door velen als mo gelijk kabinetsformateur was gedoodverfd, deelt mede, dat hij geheel in beslag wordt genomen door zijn werkzaamheden als presi dent van de Société Natoinale de Crédit a 1'Industrie. Maar dit is natuurlijk slechts een voorwendsel. De werkelijke reden is, dat burggraaf Van devijvere niet in een kabinet wil zitten met zijn partijgenoot en doodsvijand Sap. De vijandschap tusschen deze beide katholieke voormannen is reeds van ouden datum, maar zij is den laatsten tijd nog verscherpt door het feit, dat de heer Sap kort geleden zijn lijfblad, de Brusselsche „Standaard", heeft laten insinueeren, dat de heer Vande vijvere voor een devaluatie van den franc ijvert. De oude heer was over deze aantijging zoo verontwaardigd, dat hij zijn secondanten naar minister Sap zond. Maar deze weiger de de beide heeren te ontvangen, zoodat het conflict gelukkig zonder bloedvergieten is verloopen. De socialisten zullen hun ongeduld, om in de regeering opgenomen te worden, nog eenigen tijd moeten bedwingen. Zelfs de christen-democraten hebben zich gisteren nog tegen een samenwerking met de sociaal democraten verklaard, al voegden zij er on middellijk aan toe, dat ze voor de toekomst de mogelijkheid van zulk een samenwerking op anderen politieken grondslag open wenschten te houden. De algemeene raad van de Belgische Werkliedenpartij heeft gis termiddag een motie aangenomen, waarin geconstateerd wordt, dat de deflatiepolitiek van het kabinet-de Broqueville een volledige mislukking heeft opgeleverd en dat de Werk liedenpartij, getrouw aan het besluit van het Kerstco-ngres, bereid blijft, de verant woordelijkheid op zich te nemen in een regeering, die het Plan van den Arbeid tot richtsnoer van haar politiek maakt. In den zelfden geest liet de heer Vandervelde zich gistermiddag tegenover de journalisten ui*. De socialistische partijleider verklaarde, dat Jaspar, de nieuwe kabinetsformateur. de socialisten alleen bereid zijn toe te treden tot een regeering, die op breeden, democra- tischen grondslag alle anti-kapitalistische krachten concentreert „Hij behoeft er niet op te rekenen", voegde hij eraan toe, „socia listische autsiders ter bemanteling van de reactionnaire regeeringspolitiek te vinden. In de Belgische Werkliedenpartij zijn geen MacDonalds en geen Marquets." De christen-democraten hebben een reeks van voorwaarden gesteld, van welker aan vaarding zij hun deelneming aan het nieuwe kabinet afhankelijk maken. De nieuwe regie ring moet een nauwkeurig omschreven eco nomisch program voorleggen en zich strikt aan dit program houden. De werkloozenon- dersteuning móet in handen blijven van de vakvereenigingen, de vergoedingen mogen niet verlaagd worden zoolang men er niet in is geslaagd, de duurte te doen verminderen. Bezuinigingen op de begreoting zijn onver mijdelijk, maar zij dienen bij alle departe menten naar evenredigheid toegepast te wor den. Het statuut van het staatspersoneel tenslotte dient gehandhaafd te blijven en van een schorsing van de bevorderingen mag geen sprake zijn. Het is, naar men ziet, een heel verlang lijstje. waar de christen-democraten mee voor den dag komen, maar de heer Jaspar kent zijn Pappenheimers. Hij zal met de chris ten-democraten wel tot overeenstemming komen, en zitten zij eenmaal in de regee ring, dan valt er, naar de ervaring heeft geleerd, met de heeren van de Christelijke arbeidersbeweging wel te praten. UIT HET SAARGEBIED. Verklaring van Buerckel. De Saargevolmachtigde van den Duitschen rijkskanselier, Buerckel, heeft betreffende zijn bezoek bij Aloisi de volgende verklaring afgelegd: 1. Tusschen den Duitschen ambassadeur en mij bestaan evenmin verschillen van op vatting over de Saarkwestie als tusschen mij en het departement van buitenlandsche zaken of welke andere rijksinstanties ook. 2. Het memorandum van Barthou is noch door mij, noch door den Italiaanschen kabi netschef in welken vorm ook ter sprake ge bracht. 3. Over de mijnkwestie is evenmin gespro ken. 4. Het zenden van financieele deskundigen geschied niet in tegenstelling met den Duitschen ambassadeur of met de verlangens van het departement van buitenlandsche za ken, maar in gemeenschappelijke overeen stemming heb ik persoonlijk nog vanuit Ro me telegrafisch het zenden van financieele deskundigen voorgesteld en na mijn terug keer door persoonlijke gedachtenwisseling den weg daartoe gebaand 5. Voor mijn oponthoud in Rome stond al leen één gedachtenwisseling met Aloisi op het program. 6. Dat ik door den Leider uit Rome en naar hem ontboden zou zijn is even leugenachtig als alle overige zoogenaamde constateerin gen van de separatistische pers. Ik zal in de toekomst op de berichten van genoemde dag bladen niet meer antwoorden, daar ik van opvatting ben, dat ook de sluwste leugens en lasteringen de hope'ooze situatie van de hee ren separatisten niet, op welke wijze ook, kunnen wijzigen. Saarkwestles in het Lagerhuis. Het liberale lid van het Lagerhuis, Man der, heeft den minister van buitenlandsche zaken gevraagd, of hem bekend was dat door Duitsche radiozenders de propaganda tegen de regeeringscommissie voor het Saargebied voortgezet werd en of de minister het raad zaam achtte op de eerstvolgende zitting van den Volkenbondsraad de vraag ter tafel te brengen of een uitstel van den datum der verikezingen niet noodzakelijk zou kunnen worden wanneer deze aanvallen voortduur- Jaspar belast met de vorming van een nieuwe Belgische regeering. (Dag. Overzicht). Razzia onder de vreemdelingen in Roemenië. (Buitenland). De brandende Saar-kwestie (Bui tenland). A. C. R. Dreesmann te Bu6sum overleden. (Binnenland). Oplichting door pseudo-klooster- broeder in Limburg. (Binnenland). Valsche muiterij door jeugdige oplichters te Den Haag. (Binnen land). Herziening van den zomertijd. (Binnenland). Zuurstofcylinder te Alblasserdam in de lucht gesprongen. (Binnen land). De werkloosheid neemt toei (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) N.V. BOEK- EN HANDELSDRUKKERIJ v.h. HERMS. COSTER ZOON 3320. ADMINISTRATIE ALKM. COURANT 3320. REDACTIE ALKM. COURANT3330. den. Eden antwoordde hieropHet is mij be kend, dat de regeeringscommissie van het Saargebied en haar voorzitter het object zijn geweest voor aanvallen door de Duitsche radio. Ik betreur natuurlijk dergelijke aan vallen. Gelijk echter bekend is, is een speciale zitting van den Volkenbond voor 21 Novem ber bijeengeroepen om het rapport van de Saarcommissie en de overeenkomsten betref fende de verkiezing te bespreken. Ik ben der halve niet in staat op 't oogenblik een ver klaring over deze aangelegenheid af te leg gen. Wat het laatste deel van de vraag be treft, het tijdstip van het plebisciet is reeds door den Volkenbondsraad vastgesteld. RAZZIA ONDER VREEMDELINGEN IN ROEMENIE. Een groote politie-actie is gistermiddag in Boekarest en geheel Roemenië ten uitvoer ge legd ter controleering van de papieren der buitenlanders. In Boekarest stelden zich groote afdeelingen politie op de belangrijkste verkeerspunten op, om dit onderzoek ten uit voer te leggen. Het ging er hoofdzakelijk om na te gaan of de vreemdelingen verblijfsver gunningen bezaten. Ongeveer 400 personen, welker papieren niet in orde waren, werden naar de prefectuur overgebracht, waar de niet-verdachten onmiddelijk weer in vrijheid werden gesteld. Nadere bijzonderheden. Met betrekking tot de razzia, welke gister middag heeft plaats gehad, kan nader wor den gemeld, dat deze in het geheele land is gehouden. Het geheele verkeer werd stopge zet en politie en gendarmen hielden de trams aan, om de passagiers naar hun papieren te vragen. Ook in de openbare gelegenheden, zooals koffiehuizen, werden de bezoekers, mannen, zoowel als vrouwen aan een onder zoek onderworpen. Tot degenen die gearresteerd zijn, behoo- ren eenige verdachte individuen, o.m. een Bulgaarsche terrorist, die op clandestiene wijze uit Hongarije Roemenië is binnenge komen. Het verluidt, dat een groot aantal terroristen uit Hongarije het land is binnen gekomen. Nog nimmer zijn in Roemenië raz zia's van een dergelijken omvang gehouden De bevolking was zeer onder den indruk van het gebeurde. Nergens hebben incidenten plaats gevonden. DRIEVOUDIGE MOORD OPGEHELDERD. Naar indertijd gemeld werd, is op 1 Sept. op den weg tusschen Swiklicz en Pless een geldtransport der posterijen door bandieten overvallen. Bij dezen overval, waarbij den bandieten 7000 zloti in handen viel, werden drie beambten gedood. Eenige dagen geleden arresteerde de poli tie een aantal zigeuners die te Pless verschei dene inbraken pleegden. Twee zigeuners spraken elkaar bij het verhoor zoo veel tegen dat het vermoeden ontstond, dat zij betrokken waren bij den overval met roof van 1 Sept. Tenslotte hebben zij deze misdaad bekend De moordenaars hadden van het geld slechts een klein gedeelte verbruikt; de politie heefi de rest ergens in het bosch begraven gevon den. Men neemt aan, dat nog meer zigeune- hierbij betrokken zijn.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1