De Alkmaarsche Vrijwillige Brandweer. Hoe ze was enhoe ze is 'JeuiMeioti De heks van Winslea QemeetUecadett Stad en ÖnTgkving KALUNDBORG. 1261 M. 1120 GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. imoooo Jladiopcoqcamma Vrijdag 16 No 'ember. HILVERSUM, 301 M. (8—12—, 4.-8.— en 11.—12.— VARA, de VPRO van 8.—11 en de AVRO van 12.—4.—. uur). 8.— Gr.pl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Voordracht A. Bouwmeester 10,35 „X-X"-ensemble olv. Cor Steyn. 10.50 E. Busch zingt. 11.— Verv. deel. 11.20 De Notenkrakers, o.l.v. D. Wins. 12.- Gr.pl. 12.30 Ko- vacs Lajos en zijn orkest en gr.pl. 2.30 Voordr. door Marie Holtrop. 3.— Gr.pl. 4.— Kniples. 4.45 Gr. pi. 5.— Kinderuurtje. 5.30 Gr pi. 5 45 „De Zonnekloppers" olv. Cor Steyn. 6.15 VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.32 Gr.pl. 7.- Orgel spel Johan Jong. 7.30 Dr. ir. Hi. v. d. Waerden: Qe proef van Roo- sevelt. 7.50 Gr.pl. 7.57 Herh. S O. S -ber. 8 Causerie prof. dr. M. C van Mourik Broekman. 8.30 Agathe Rengers, zang en M. van Ijzer, piano. 9 Causerie ds. E. B A. Poortman. 9.30 Verv. concert. 10.15 Deel. Cl. Witscn Elias. 11.— Gr.pl. 11.15-12.- „Orvitropia olv. J. v. d. Horst. HUIZEN, 1875 M. (KRO progr (Algemeen programma). 8.—9.15 en 10.- Gr.nl. 11.3012.Voor zieken en, ouden van dagen 12.15 Orkestconcert en gr.pl. 3.— Gr.pl. 3 40 Causerie. 4.15 Gr.pl. 5.— Causerie. 5.30 Sch'.agermuziek en r.pl. 7.15 Lezing. 7.35 Gr.pl. 8.— ,'az Dias en gr.pl. 8.15 Concert door solisten, koor en orkest. 9 Gr.pl. 9.15 Orkestconcert. 10.— Gr.pl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Or kestconcert. 11.1512.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10-35- 1C.50 Morgenwijding. 11.05 Le zing. 11.20 Orgelspel R. New. 1150 Voor de scho'en. 1210 Het New Victoria Cin-ma-orkest olv. S. Phasey. 12.50 BBC-dansorkest o. 1 v. Hall. 1.35 Strijkkwartetcon cert. 2.20 Voor de scholen. 3.35 Le zing. 4 BBC-Northern Orkest o. 1. v. T. H. Morrison. 4.50 E. Co lombo en zijn orkest. 5.35 Het Lon- densch Zigeuner-orkest. 6.20 Ber. 6.50 Muzikale causerie. 7.10 Le zing. 7.30 Koorconcert. 7.50 Radio Militair orkest o. 1. v. B. Walton O'Donnell. 8.35 Voordr. 8.50 „The Kentucky Minstrels", revue-progr 9.50 Ber. 10.20 W. S. Churchill: The causes of war. 10.35 Dvorak- concert, olv. A. Boult. 11.30 Voor dracht. 11.35—12.20 Harry Roy en zijn Band. PARIJS (RADIO-PARIS), 1648 M 7 20 en 8.20 Gr.pl. 12.50 Goldv- orkest. 8.20 „Wi'helm Teil", spel van Schiller. 10.50 Dansmuzek. —1.20 Strijkorkest o.'.v. Andersen. 2 20—4.20 L. Preil's orkest. 7.30 Grpl. 7.45 Hoorspel. 9.35 Zang. 9 5511.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Gr-pl- 6 35 Gr.pl. 11.20 Orgelconcert A. Harnisch. 12.20 Orkestconcert olv. Gassmann. 3.20 Uit München: Omroeporkest olv. Weber. 4.35 Zang 6.50 Gr.pl. 7.35 Omroep orkest' olv. Kühn. 8.10 „Vom fah- renden Minnesanger bis zum al- teingesessenen Meistersinger", pro gramma olv. Aulich. 10.20 Om- roepkleinorkest jIv. Eysoldt. ROME, 421 M. 8.05 „Capitan Fracassa", operette van Costa. Or kestleiding Josi. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Omroeporkest o.l.v. üason. 1 30—2 20 Gr.pl. 5.20 Dansmuziek 6 20 Gr.pl 6.35 Salonorkest o.l.v. Walpot. 8.20 Pianorecital. 8.50 Uitkomst", van H. Heijermans. 9 50 Gr.pl. 10.3011.20 Dito 484 M 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Salonorkest o. 1. v. Douliez. 5.20 Symphonieconcert. 6.35 Gr.pl. 6.50 Pianorecital. 7.50 Accordeonmu- ziek 8.20 Symphonieconcert. 10.30 Gr.pl. 10.45—11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M, 7.35 Orkestconcert uit Keulen olv. Kühn. 8.10 Militair concert. 0.2Ó Politiek overzicht. 9.30 Ber. 9.50 Rep. 10.05 Weerber. 10.20 Concert uit Stockholm (grpl) 10.50—11.50 Dansmuziek. Lijn 1: Hilversum. Liin 2: Huizen. Lijn 3: Deutschl.s. 8.05—9 20, Keulen 9.20—14.05, Parijs Radio 14.05—14.20, Kalundborg 14 20— 15.20, Keulen 15.201620. Lond. Reg. 16.20—17.20, Brussel (Fr.) 17.20—18.20, Brussel (VI.) 18.20 18.35, Brussel (Fr.) 18.35—19. Weenen 19—20.20, Brussel (Fr) 20.20—22.20, Keulen 22.20—23.20 Weenen 23.20-24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, Droitwich 10.3511.05, Lond. Reg, 11.05—16.—, Droitwich 16.—18.50 Lond. Reg. 18.5020.50, Droit wich 20.50—21.50, Lond. Reg. 21.50-24.—. Nog slechts een paar dagen, en de burgerij van onze etad zal in de gelegenheid worden gesteld, om hulde en dank te brengen aan de Alkmaarsche Vrijwil lige Brandweer, die dan gedu rende 55 jaar over de stad en hare omgeving gewaakt heeft, die gedurende meer dan een halve eeuw onze stad gespaard heeft voor rampen en die in deze lange periode een naam gekre gen heeft, waarop niet zij alleen, maar geheel Alkmaar trots kan zijn. Vijf en vijftig jaren lang heeft onze ja werkelijk önze brandweer dag en nacht gereed gestaan, om te he'pen daar waar dat noodig was. En zij is daar volkomen in geslaagd. Daarom mag een jubileum als dit niet vergeten worden, te meer niet, nu het halve eeuw feest om de een of andere reden niet gevierd werd. Wanneer wij hier ter gelegenheid van dit jubileum aan de Alkmaarsche Vrij willige Brandweer een artikeltje willen wijden, dan kan het onze bedoeling niet zijn, om de geheele geschiedenis van de brandweer weer te geven, maar om te schetsen, hoe het vroeger was en hoe het nu is. Immers, dan zal duidelijk naar voren komen, hoeveel er veranderd is in de geheele organisatie en hoe in dit geval elke verandering een verbetering geweest is. Gaan wij dus in onze gedachten terug tot voor 1880 en zien wij, hoe de situatie toen was. Hoe het was. Zoo ongeveer ten tijde van den Fiansch-Duitschen oorlog was het mis met onze brandweer. Natuurlijk bestond er wel iets in dien geest, maar als er een branc, uitbrak en dat gebeurde in dien tijd nog al eens dan moest men zich afvragen, hoe het zou afloopen. En zoo was het niet meer dan logisch, dat het gemeentebestuur van Alkmaar besloot, om de zaak te reorganiseeren In het gemeenteblad van Alkmaar no 101 van het jaar 1872 lezen wij n.L, dat de gemeenteraad had besloten, om min stens 5 brandspuiten te onderhouden. Bil elke spuit zouden 2 brandmeesters, 2 assistent-brandmeester. 6 kommandeurs en 115 manschappen (w.o. 50 voor de perspomp, 40 voor het aanjagen en 10 voor het dragen van groote lantaarns) moeten dienst doen Dat beteekende dus, dat het geheele corps zou bestaan uit een 625 man! Wie moesten dat zijn? Wel, de geheele mannelijke bevolking van 20—60 jaar was verplicht om per soonlijk dienst te doen bij het brandwe- zen. Daarvan waren echter uitgezonderd de raadsleden, de leden van de rechter lijke macht, geestelijken, hoofdonderwij zers e. a. Maar de overigen konden wor den opgeroepen, d. w. z. een 600 er van. En nu zou men elk jaar loten, wie die 600 gelukkigen waren. Lootte men zich „er in", dan kon men zich vrij koopen voor 6 gulden, een prijs, die vóór de loting tot de helft was gereduceerd.^ Zierdaar in 't kort, hoe de Alkmaar sche vroedschap van 1872 zich de Alk maarsche brandweer voorstelde. Men begrijpt, welke bezwaren aan dit sy steem verbonden waren. Elk jaar toch kreeg men nieuw personeel, elk jaar moesten met vrijwel ongeoefende man nen de branden bestreden worden En bovendien had men te doen met men- schen, die gedwongen waren, om dienst te doen en dat laatste was misschien wel een der belangrijkste oorzaken, dat het systeem van 1872 volkomen mis lukte. Daarin moest verandering komen. vau May Wyuue. 40) „Schep moed, Marjorie", maande de zoo veel flinkere vriendin. „Kijk, de zakken zijn hier listig verborgen en de lantaarn staat in de spleet daarnaast. De spionnen van Lambert hebben nog nooit de boschjes van Horton doorzocht. Er klonk triomf uit dien fluisterenden toon, wat een ware opwekking was voor Marjorie. Er bestond immers kans, dat zij met Hugh spreken zou? Die gedachte prikkelde haar tot werkzaamheid. Reeds had Barbara de twee kleine zakken over de schouders geworpen en verzocht nu Marjorie of zij de dievenlantaarn wilde dra gen, die ze intusschen had aangestoken. ,,'t Is de beste avond, dien je je maar be denken kunt voor zulk een onderneming" fluisterde zij. „Want mocht de een of ander hier ronddwalen, en soms een lichtstraal van de lantaarn, of een voortbewegende ge daante zien, dan zal hij niet anders denken dan dat de geesten van Allerheiligen hun jaarlijkschen zwerftocht maken over de oude aarde Marjorie antwoordde niet. Haar mond was droog; koortsachtig stroomde het bloed door de aderen, haar zenuwen waren op het uiterste gespannen. 't Zal zoo ongeveer 1877 geweest zijn, dat een zekere J. A. Basie aan het toen malige gemeentebestuur voorstelde, om een vrijwillige brandweer in het leven te roepen. Maar aan zijn roepstem werd geen gehoor gegeven, totdat bij een brand in het voorjaar van 1879 maar al te duidelijk bleek, hoe waardeloos de brandweer was. De spuiten en de man schappen waren wel op tijd aanwezig, maar de leiding was totaal zoek en het vuur kon vrijwel ongehinderd zijn ver nielend werk uitoefenen Toen werd Alkmaar wakker, En toen, in 1879. kon eindelijk een vrijwillige brandweer worden opgericht. De gemeente schafte zich twee nieuwe, moderne spuiten aan. Een er van werd aan de turnciub Kracht en Vlugheid gegeven en een aan Jawel, men herinnerde zich den heer Basie en deze werd verzocht, om vrijwil ligers te verzamelen, die de tweede spuit zouden kunnen en willen bedienen. De heer Basie ging direct aan het werk en reeds in November van hetzelf de jaar kon hij aan B en W mededee- len, dat hij er in geslaagd was, een corps samen te stellen, dat bereid was, de tweede spuit te bedienen dat bovendien bereid was, om regelmatig te oefenen. Het corps, dat uit menschen van allen rang en stand bestond, kreeg tevens een naam en zoo kwam „Burgerplicht" in de wereld. Twee corpsen, Kracht en Vlugheid en Burgerplicht, dat waren de twee voor naamste lichamen, die in Alkmaar het vuur voortaan zouden bestrijden. Zij zouden dat doen in onderlingen naijver, in hevigen concurrentiestrijd, zij zouden dat doen in vriend en in vijandschap, maar... ze deden het, ze deden het goed, tot heil der burgerij. Eenige herinneringen. De eerste slag werd geleverd in 1880, toen een brikettenfabriek aan de Keet- kolk in lichte laaie stond. Dat werd de vuurproef, en die hoe is het mogelijk werd glansrijk doorstaan Vanaf dat oogenblik kon niet meer de roode haan victorie kraaien, maar kreeg deze een sterke concurrent in de Alkmaarsche vrijwillige brandweer, een concurrent die voortdurend sterker zou worden, die steeds actief en paraat bleef en die werd, wat ze nu is: onze brandweer, een der meest populaire instellingen van onze stad, die bekend werd in wijde om geving, die hulp verleende aan buiten gemeenten, die dankbetuigingen kreeg en aan wie thans hulde zal worden ge bracht! Wij zouden echter een paar herinne ringen vertellen. Welnu, uit de, oude papieren van Burgerplicht diepen wij het volgende op: Den 6den Mei 1882 ontstond er brand in de Boekenlaan. Direct na het alarm verzamelde Burgerplicht zijn manschap pen en rende met de spuit naar het be dreigde perceel. Maar bij de Heilooër- poort stond de president-brandmeester, die het corps een halt toeriep. Er werd gestopt en de vrijwilligers hoorden, dat zij niet verder mochten. Echter, tijdens de discussie rende Kr. en VI. ongehinderd voorbij. Mocht dat wel? Niemand gunde zich den tijd, om na te denken, maar samen greep men de spuit en rende verder naar de Boeken laan. En ondanks het oponthoud bij de Helooërpoort kon Burgerplicht eerder water geven dan Kr. en VI. Maar nu kwam de burgemeester tusschen beide, rukte de spuit uit de handen van de spuitgasten en verbood Burgerplicht water te geven En de vrijwilligers kon den toezien, hoe het vuur voortwoeker de. zonder dat het bestreden werd. Heel erg prettig was men natuurlijk niet gestemd; dat bleek vooral den vol genden morgen, toen er in de binnenstad brand uitbrak bij een winkelier. Op nieuw was Burgerplicht de eerste, die bij den brand was, in snelle haast we -d de spuit opgesteld, de slangen werden Barbara, die al zoovele avontuurlijke ge varen had doorstaan, voelde hier niets van; hoe roekeloozer het ondernemen, hoe uitda gender zij werd gestemd. De verschoven steen gaf toegang tot een lange, smalle gang, verbazend nauw, en zóó vochtig riekend, dat het een ware lij densweg was om daardoor heen te werken. Marjorie zou dan ook nooit de verschrik king vergeten van dien tocht, die deels on der het park doorvoerde, evenals de gracht aan de noordzijde van het park, door de gang, die haar ontstaan te danken had, doordat er een dam opgeworpen was in een rivier, die haar bron had in het park. Geen van beiden spraken zij een woord; het ee.iig waarneembaar geluid was het doffe neerkomen van haar voetstappen en het afdruipen van het water langs de mod derige, sijpelende wanden. Meer dan eens struikelde Marjorie over den oneffen bodem. Het sombere van zulk een omgeving zou iemand alle hoop bene men. Eindelijk bracht een fluisterende waar schuwing van Barbara haar tot staan. Van den anderen kant werd een lichtschijn gezien, alsof dit door een spleet van den muur viel. Barbara verzocht haar vriendin de lan taarn wat hooger te houden en niet lang duurde het nu meer of de zwakke lichtstraal werd tot een vierkant vlak van licht, dat binnenviel door de opening van een valdeur in den muur. „Ben ie daar, Dick?" Een zacht prevelen van boven. „Barbara uitgerold en toen... Toen staakten de manschappen! Dat was hun protest tegen het gebeur de van den vorigen avond! Natuurlijk werd de kwestie spoedig bijgelegd, maar het'geval vonden .vij te mooi, om het te verzwijgen, juist, om dat daaruit zoo duidelijk blijkt, hoeveel er veranderd is. Een „drama". De volgende geschiedenis ie wel zoo mooi, dat wij het heele relaas hier nog eens overnemen, 't Was tijdens een brand in de Vrouwenstraat, die op 25 April 1881 des avonds te 10 ure uitbrak. Een felle brand in een huis, waarin spi ritualiën waren opgeslagen geweest, moest worden gebluscht. Maar lezen wij aan het water geven, ging eerst nog een treurige om standigheid vooraf. De dappere commandant der klim mers, de heer F., niet kunnende wach ten tot de spuiten gearriveerd waren, was voorloopig maar vast op een muur geklauterd, om toch maar zoodra er een spuit was, water te kunnen geven. Daar het evenwel nog al lang duurde, eer de spuiten kwamen, werd het ZEd. boven op dien muur wat te warm en moest hij dus aan den terugtocht den ken Maar daar er geen ladder was, was er geen andere w<g om van den muur af te komen, dan er af te springer. De heer F. had dus te kiezen tusschen twee zaken: n.1. op den muur blijven en levend verbranden, of er zich af te werpen met kans om nek, armen en beenen te breken. Maar daar het eerste geen kans op behoud aanbood en het laatste wel, koos de heer F. het laatste, waagde den wanhtpigen sprong met het ongelukkig gevolg, dat (schrik niet lezer!) van ZEd's voet eenige spiertjes verrekt werden. Hoe noode ook, de heer F. 'moest de plaats des onheils verlaten, leunende op den secretaris, die hem op de plaats zijner bestemming afleverde in de lief derijke handen, die de taak der gene zing met behulp van een dokter op zich namen." Laten wij hier nog aan toevoegen, dat ondanks dit vreeselijke drama de brand toch gebluscht werd. Dergelijke gebeurtenissen, zooals wij hier boven schetsten, jzijn er meer ge weest. Zoo is men in dien tijd eens „in èen ongelooflijk korten tijd" naar Ber gen gedraafd, om daar een brand te blusschen. Wij zouden door kunnen gaan met het vertellen van de ups and downs, die beide corpsen gekend hebben, wij zou den nog tal van branden opnieuw kun nen „verslaan." Het zij genoeg echter, Men heeft al licht een kijk gekregen op de brandweer van vóór 50 jaar. ':T Hoe het nu is. Sinds dien tijd is Alkmaar steeds in het gelukkige bezit geweest van een vrijwillige brandweer Voortdurend werd het materiaal verbeterd, langzamerhand kwam er meer eenheid in de corpsen, geleidelijk werd de brandweer één en thans kennen wij enkel nog een Alk maarsche Vrijwillige brandweer met vier corpsen, die samen werken onder één commandant en met één gedachte: aan Alkmaar een brandweer te, geven, die het hebben moet en waarop de ge heele burgerij vertrouwen kan De laatste reorganisatie is in 1920 be gonnen en thans voltooid De handspuiten zijn verdwenen, in 1914 kwam de eerete motorspuit, thans heeft het corps er drie en daarnaast nog twee autospuit en Thans heeft Alkmaar een brandweer met modern materiaal, met een moder ne kazerne, met geoefende manschap pen, met leiding gevende leiders. Het corps is kleiner geworden, maar de 50 menschen, die er nu zijn, hebben meer dere koeren bewezen, hoe zij tegen hun vrijwillig opgenomen taak volkomen opgewassen zijn. Dag en nacht staan ze klaar, onze vrij willigers. Dat hebben ze 55 jaren lang gedaan, dat zullen ze blijven doen. Commandant Ringers heeft de be schikking over een groep Alkmaarders, die ijverig oefenen, die het materiaal in orde houden, die den goeden geest bewa ren, de strenge discipline gaarne aan vaarden, Alkmaarders, die ten alle tijde Marjorie's hart klopte nog ééns zoo on stuimig. „Hugh", fluisterde zij,, zóó zacht, dat niemand het hoorde. Maar Barbara noodde haar wat dichter bij te komen en zelve te zien, wat er te zien was. De valdeur bleek uit te komen in een die pen put, waarvan de schacht tot hoog bo ven haar reikte, en ook weer een paar meter de diepte in ging. Als ze naar beneden keken, konden ze de weerspiegeling van licht zien op het water en als ze dan de eerste verblinding te bo ven waren, zagen ze de donkere omtrekken van bij elkaar gestoken hoofden. „Barbara!" Dit was Dick Morrice. „Ja. Alles is in orde. Barbara Carcroft en Marjorie Stapleton zijn hier. Zij is mee gegaan, om mij te helpen, daar wij niet we ten wat haar vader overkomen is". „Marjorie!" klonk het verrukt van Hugh Ainslie. „Ja, ze is werkelijk hier; anders zou ik met den besten wil van de wereld mijn be lofte niet hebben kunnen houden. En wees maar gerust: wij zijn hier veilig. Niemand dan wij weet van Friar's Passage". „En u hebt het proviand toch wel meege bracht, mistress?" viel een andere stem in, van iemand, die meer practisch aangelegd was, zoodat Barbara opkeek en het gelaat van Brian Cartwright onderscheidde. „De zakken zijn hier, master Caftwright Vischt u ze maar op!" En, knielende op den vloer van het ge- vangenhok daar boven, liet een van de man gereed staan om te helpen, waar het noodig is. Onze Alkmaarsche Vrijwillige Brand weer viert feest. Dinsdag a.s. is de groote dag. Moge de Alkmaarsche burgerij too- nen, dat zij dank, veel dank verschul digd is aan Ringers en zijn mannen. Zij vragen niets; wij vragen het: brengt hulde aan hen allemaal WINKEL. Vergadering van den Raad. In verband met de in de vorige vergade ring gedane mededeeling ten opzichte van de kosten van werkverruiming uitgevoerd door het Hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier en bestaande in het uitnemen van bochten uit den Westfrieschen- dijk tusschen Kolhorn en de Boerensluis, is bereids door Ged. Staten de helft in de kos ten 263.61) bijgedragen. B. en W. zullen een ambtenaar benoemen belast met d!e uitreiking van vervolgingsstuk ken inzake plaatselijke belastingen (school geld, hondenbelasting), wiens belooning daarvoor zal bestaan uit de opbrengst der vervolgingskosten. In overleg met den inspecteur der volksge zondheid en den plaatselijken geneeskundige is de mogelijkheid geopend voor een actieve onvatbaarmaking tegen roodvonk en diph- therie schoolgaande en nog niet schoolgaan- nen een touw neer, waaraan een stevige haak was bevestigd. Door de hand uit te steken wist Barbara dien te grijpen, en ze maakte er de zakken aan vast, die zoo'n zware vracht voor haar waren geweest langs die onderaardsche gang. In alle stilte werden ze zorgvuldig opge- heschen, want, ofschoon deze toevoeging tot den geringen mondvoorraad niet van eemg noemenswaard belang kon zijn, gaf ze toch vast een voorsmaak van de hoe veelheden, die dappere vrienden in het ver volg zouden kunnen aansleepen. Een enkele onvoorzichtige beweging zou de zakken in het modderige water van de on gebruikte bron hebben doen vallen, maar zij, die het optrekken van het touw bestuurden, waren genoegzaam hiervan doordrongen, zoodat ze dan ook wel zorgden, dat ze de zen vreemden visch behoorlijk aan wal haal „Morgen, neen, laten we liever zeggen overmorgen, kom ik weer", riep Barbara zacht. r Dick Morrice antwoordde haar, terwijl de anderen, die de betrekking tusschen deze twee kenden, zich bescheiden terugtrokken. Voorwaar, een vreemde plaats van samen komst voor geliefden, met het gïle licht van de lantaarn op het mooie donkere hoofdje vallend, dat zoo vol verlangen uitging naar het gretig voorover gebogen hoofd van haar verloofde. „Tot Donderdag dus, liefste! Wil je wel gelooven, dat die belofte mij tusschen twee vuren brengt: het verlangen, om je te zien al is het dart ook nog zoo kort, en je stem te hooren en toch ook weer die vrees, dat de kinderen te deen inenten. Deze behande ling is geheel vrijwillig, geschiedt kosteloos. De daaraan verbonden kosten voor de ge meente zullen gering zijn, terwijl in eventuee- le kosten door het Rijk nog iets wordt bijge dragen. In verband met de in de vorige vergade ring gedane mededeeling omtrent leerlingen die in een andere gemeente wonen en in deze gemeente een school bezoeken, zonder dat nun ouders of verzorgers in de termen vallen om schoolgeld te betalen, zijn door B. en W. een tweetal ouders, n.1. C. Amels en M. Brug man te Nieuwe Niedorp, in de gelegenheid gesteld binnen 14 dagen alsnog een verkla ring over te leggen van het bestuur hunner gemeente van inwoning, dat dit bestuur be reid is de kosten dier leerlingen, bij veror dening bepaald op 7.50 per leerling en per jaar, te betalen, terwijl in geval deze verkla ring niet kan worden overgelegd deze leerlin gen de school zullen moeten verlaten. Tengevolge van ongesteldheid van den on derwijzer J. Slooten wordt diens plaats tij delijk vervuld door A. D. de Veer. In verband met de circulaire van den mi nister van sociale zaken betreffende het ver strekken van brandstoffen aan ondersteunden en bij de werkverschaffing geplaatste werk loozen, is door B. en W. opdracht gegeven aan genoemde categorieën brandstoffentoe- slag te verstrekken. De heer Raven vroeg of het de bedoeling was geen brandstoffen te verstrekken aan werkloozen, die uit hun bondskas trekken. In dat geval worden de georganiseerden achter gesteld bij de niet-georganiseerden. dit oogenblik soms wel duur gekocht kon zijn! Want ik moet er niet aan denken, dat Lambert of zijn spionnen ons geheim soms ontdekken konden". „Dat kan niet!" stelde zij hem gerust, on danks de vage vrees, die het verdwijnen van doctor Stapleton in haar eigen gemoed had gewekt. „Er zijn geen verraders in ons kamp!" „Maar bittere vijanden in het andere. Heb je niet gezegd dat James Birley zich bij Lambert heeft gevoegd?" „Stil!" fluisterde zij, met een lichte hoofd beweging naar Marjorie, die achter haar stond in de duistere gang. Toen, wat luider: „wees maar niet bezorgd over mij, Dick: Jack of Lanthorne trekt er 's avonds op uit en weet de spionnen van ouwen Noll te overtroeven. „Hey for Cavaliers!" zing ik telkens weer, als ik den Friar's Passage be treed in naam van den koning". „Nu, mijn geliefde Barbara Carcroft be veel ik dan wel aan in de zorgen van dien moedigen Cavalier, Jack of Lanthorne!" Met dezen hartewensch en met nog een langen vurigen blik naar zijn geliefde, trad hij terzijde voor zijn vriend Ainslie, die nu enkele woorden kon wisselen met Marjorie. Barbara trok zich wat terug in de gang en even later ondernamen die twee den te rugtocht, terwijl nu ditmaal Barbara in de rechterhand de lantaarn droeg en den linkerarm om het middel van haar vriendin geslagen hield. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6