KAREL I De naam zegt het! £a*id' wJmw&ouw ^Bucgedijke Stand ^Boeken KAREL I MUNT UIT een eigen gebouwtje, de bijwoning van de herdenking van het 25-jarig bestaan van V. V. V. Noordkennemerland, het age^ren tegen de gasgarantie, en tegen een te bouwen noodwoning aan de Jaagkade. De ingekomen stukken. Beschrijvingsbrief federatie vergadering. De voorzitter vroeg en verkreeg van de afgevaardigden vrij mandaat. De heer van de Garde zou gaarne zien, dat bij de federatie gestreefd werd naar de uitgave door de federatie van reiskaarten van Noordelijk Noordholland, met wegen en duidelijke weergave van de plaatsen waar aangesloten V. V. V.'s zijn gevestigd. Aan dezen wensch zal worden voldaan. Van de A. N. V. V. was de mededeeling binnen ge komen dat ze een goedkoopere uitgave zal laten verschijnen van het bondsorgaan. De vergadering achtte het echter vol doende wanneer het bestuur op de hoogte bleef van de dingen, wat mogelijk is door het abonnement. Van het lid ten Broeke was een schrijven binnengekomen, waarin geklaagd werd over den overlast van het kampeeren. De wensch werd geuit, dat de afstand van kampementen minstens 50 M. van de woningen moet zijn. Dit schrijven is naar B. en W. gezonden. Een schrijven van het lid B. Haring uitte den wensch, dat de prijzen voor de verloting in den vervolge binnen de gemeente zullen worden aangekocht. Hierover volgde een heele gedachtenwisseling. De heer Wiedijk deelde mede, dat de prij zen in Alkmaar werden gekocht, doch dat de provisie, 10 a 20 pet. onder de Groeter zaken- menschen verdeeld werd. Na lang gepraat besloot men zoo door te gaan. Dezelfde commissie zal ook in 1935 weder werkzaam zijn. Uit Amsterdam was van een comité een schrijven binnen gekomen over een verkeers- tentoonstelling in het R. A. l.-gebouw. In lichtingen waren door de V. V. V. gevraagd, doch het mooie doel bleek te duur. De heer v. d. Garde zou toch gaarne contact met het comité hebben. Misschien was reductie te krijgen en dan zou 't samen kunnen met de andere V. V. V. Het bestuur zou 't in gedachte houden. Vervolgens gaf die informatiebureau- houdster, mejuffrouw de Boer uit Aagtdorp, een keurig en zeer gedetailleerd verslag van hare werkzaamheden, waaruit bleek, dat er tamelijk wat te doen was geweest. Ze kreeg den dank van den voorzitter en het applaus van de vergadering. Later zegde een lid haar nog dank namens zijn zomergasten. Deze vonden zich bijzonder goed bediend. De heer Koeten deed verslag van de ver loting. Er was een netto-winst van 153.60. De voorzitter dankte de commissie, meende dat we ook in 1935 deze verloting niet kon den missen en vond dezelfde^ commissie weder bereid om de zaak in handen te nemen. Vervolgens deed de lieer Koeten verslag van het financieele gedeelte om het zomer feest, 't welk met een uitgave van 141.58 en een ontvangst van 126.05 een v^kes gaf van 15.53. Echter waren er nog ™or een bedrag van 14.60 aan prijzen. De heer S. Gutker gaf een uitvoerig resume van het feest zelve en de voorberei dingen, waaruit bleek, dat het feest inzonder heid een strandfeest was met volks- en kin derspelen, en dat men het bar slecht had ge troffen met het weder. Het einde was niet bereikt door den regen. Dezelfde commissie is ook weder voor 1935 aangewezen, echter zal ze zich kunnen assumeeren met andere krachten, daar er veel werk is. De voorzitter deelde mede, dat de duin wandelingen weder goed waren geslaagd. Hij dankte allen, die in deze hadden mede gewerkt, inzonderheid den heer Greup, die zulk een goed leider is. Spr. klaagde ook hier weder over te weinig medewerking van V. V. V. Schoorl. Volgens zijn mededeelingen zou hier één der punten van samenwerking zijn geweest. De heer Dalenberg deelde mede, wie er prijswinners waren in den tuinwedstrijd. 't Bleken er in de drie rubrieken zeer velen te zijn. Eenige potplanten waren op 't podium aanwezig, welke als prijs konden worden medegenomen. Ook de commissie voor dit doel zal in 1935 weder dezelfde zijn. Na de gebruikelijke stemming en herstem mingen werd in de plaats van den heer M. K. Kroon tot bestuurslid benoemd de heer S. Gutker. De heer S. Gutker aanvaardde deze be noeming, terwijl de heer Kroon, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd bedankt voor alles wat hij voor de vereeniging had gedaan. De begrooting voor 1935, in ontvang en uitgaaf a 559, werd goedgekeurd. Aanmer king werd gemaakt op de kosten van druk der pensionlijst. De heer C. Hoogvorst meende, dat de druk keurig verzorgd was, doch de heer D. Duin Wz. had wel eens evengoed uitgevoerde drukwerken gezien, waarvan de kosten veel en veel lager was. Gids 1935. Besloten werd om zelve een gidsje uit te geven in betrekkelijk kleine op laag, evenals eenige jaren terug. De heer C. Duin Wz. drong er op aan: geen gids Schoorl, „Schoorl aan Zee is een leugen". Hier werd de discussie wat stekelig en kreeg men den indruk, dat de gemeente Schoorl geen Noordzeestrand heeft. Er was ter elfder ure nog een brief binnen gekomen van den heer Dongelmans, den vroe gere informatiebureauhouder. Deze heer doet nog rechten gelden op deze functie en eischt vóór of op 31 December 1934 een bezoldi ging of schadevergoeding van 60. Een heele discussie volgde weder. Vanaf de bestuurstafel werden de rechten van den heer Dongelmans ontkend, doch de heer W. Duin Wz. was nog niet zoo zeker van de zaak en raadde sterk aan om deze'zaak in der minne te schikken. De man is eerst verdacht gemaakt, later is een commissie benoemd, en z. i. stond de heer Dongelmans sterk met zijne instructie. De heer van der Garde wenschte,' dat het bestuur zich nog eens tot B. en W.'wenden zal over den autobusdienst Kamperduin Station. We hebben den geheelen winter niets. Als de tram weg is, is 't te laat. De heer D. Duin Wz. vond, dat hoe eerder de tram weg is hoe beter, er komt dan wel een A.T.O.-bus bij vermoedelijk. Karei I heeft altijd uitgemunt, maar „Munt uil" overtreft alles, wat lot nu toe in 10 cents sigaren is ge bracht, ook door Karei I. Het vroe gere zeer geliefd?» Lovely model heet thans ,>lunl uit". De melange, de geur en de smaak van_ deze sigaar zijn subliem. In alle opzichten standaardkwaliteit. Koop vandaag nog een sierlijk blik met 10 stuks. De heer van de Garde betwijfelde dit. V e konden wel eens niets krijgen. De heer Corn. Hoogvorst vond den eisen om 's winters een bus te laten rijden zonder menschen verschrikkelijk. De tram was alleen voor een paar menschen aan den Laan weg. De heer Keizer wilde een tennisbaan en C. Duin Wz. wilde, dat het bestuur zich zal wenden tot de provincie om 't hinderlijk fluiten van den zandtrein te verhinderen. Iets voor de anti-lawaaicampagne. De heer G. Druijven vroeg waarom de ververs niet konden mededingen naar het werk aan het bureaugebouwtje. De timmer lieden konden wel inschrijven, doch het vérf- werk is binnengehouden. De voorzitter zeide, dat ook het verfwerk voor de beide schilders kansen zou geven, 'l Was opgedragen aan den penningmeester, den heer Jb. Koeten, om dit op dezelfde basis te schikken als het timmerwerk. De heer Koeten erkende dit. Hij meende zelf het glaswerk te verzorgen en Druijven het verfwerk te geven, 't Was hem echter door het hoofd gegaan en hij bood excuus aan. Na nog enkele kleine opmerkingen sluiting. OUDKARSPEL. Maandagavond is bij het viaduct over den Laanweg 'n auto-ongeluk gebeurd, dat nog goed is afgeloopen. De brandstoffenhandelaar Dekker uit het Waarland reed bij het nemen van den draai over het bruggetje, te water, waarschijnlijk doordat de stuurinrichting defect geraakte. De inzittende personen konden spoedig op het droge worden gebracht en ook de vracht auto heeft spoedig met behulp van een kraanwagen van de firma Groot te Heerhu- gowaard het natte elenjent verlaten. NOORDERMARKTBOND. Belangrijke bestuursvergadering. De Noordermarktbond hield Dinsdag avond een bestuursvergadering in het be- taalkantoor. De voorzitter wees er op, dat er nog een plaats over is aan de bestuurstafel. Deze be hoorde aan het overleden dag. bestuurslid Kostelijk. De voorzitter memoreerde, wat de heer Kostelijk voor den N.M.B. is geweest. Hij was een man van beteekenis, die steeds rond voor zijn meening uitkwa men zich niet met kleinigheden ophield. Het bestuur heeft een bericht van rouwbeklag verzonden en is bij de begrafenis geweest. Het is een groote slag voor den N.M.B.en de andere vereeni- gingen, doch voor de familie is het verlies veel grooter. De voorzitter hoopte, dat de nagedachte nis van wijlen den heer Kostelijk nog lang in hooge eere mag worden gehouden. Hier bij verhieven allen zich- van hun zetels en werd eenige oogenblikken stilte aan zijn na gedachtenis gewijd. Door den voorzitter werden eenige mede deelingen gedaan omtrent de beperking van zaaizaadteelt. Er schijnen meer bezwaren te zijn. dan de verwachting was. Er zijn ver schillende besprekingen gehouden. Er zijn bouwers, die hun eigen soort willen blijven verbouwen. Om daaraan tegemoet te komen zouden teeltvergunningen kunnen worden gegeven voor eigen teelt. Ook zal iets moeten worden gedaan om de concurrentie tegen te gaan van het z.g. „stullenzaad". Anders heeft men niets aan beperking van de zaad teelt. Hierna werden de omzetten bekend ge maakt over de voorgaande drie maanden. In Augustus was voor 112.534,65 geveild, in September voor 113.292,73. Dit zijn nogal bevredigende cijfers, maar October was weer wat minder, n.1. 56.973,16; over het geheel is dit niet onbevredigend. Omtrent den aanvoer van slaboonen werd medegedeeld, dat hierin een groote vooruit gang werd gemaakt. In 1933 werden ruim 46 spoorwagons geveild, in 1934 tot en met September 71. Dit stemt tot tevredenheid, maar toch moet er voor worden gewaakt, dat alle slaboonen der leden aan de eigen veiling worden geveild. Het besluit, om alles aan de eigen veiling te veilen, heeft het be stuur nogal wat arbeid gegeven. Verschei dene tuinders zijn duchtig onder handen ge nomen. Uit het accountantsrapport per 21 Sep tember bleek, dat goed geboerd was door den Noordermarktbond op zichzelf. Het batig saldo was 9941.85. De bonnen voor onderhandschen verkoop hadden een aardig voordeeltje opgeleverd in dit jaar, n.1. ruim 800. Hieruit kan worden opgemaakt, dat er nogal vraag naar de pro ducten is geweest. De Noordermarktbond op zichzelf staat er niet zoo slecht voor, trots de slechte tijden. Toeslag voor pokkige aardappelen is be reids ontvangen en uitgekeerd. Voor steun op de kool doet het bestuur z'n uiterste best. Er is bij den reg.commissaris sterk op aangedrongen en ook de prov. com missie heeft een schrijven tot dezen function- naris gericht, met verzoek om steun, zoowel voor de vroege aardappelen als voor de kool, welke in dit voorjaar is geveild. De inventaris zal, volgens de berichten van de prov. commissie, 20 November moe ten plaats vinden. De biljetten zullen juist moeten worden ingevuld, omdat ze moeten dienen voor cijfermateriaal bij de onderhan delingen met Duitschland. Over het alge meen was men van oordeel, dat de inven tarisatie wel wat vroeg wordt gehouden. De transportarbeidersorganisatie's vroe gen een regeling te willen maken, dat de kooplieden, welke hun goederen per auto vervoeren, verplicht zijn, de door hen ge kochte producten door de bonafide transport arbeiders te doen verladen, b.v. door de hef fing van een zeker bedrag per 100 K.G. op deze goederen. De gemeentebesturen van Noordschar- woude en Oudkarspel hebben hieraan adhaesie betuigd. Van bestuurszijde werd opgemerkt, dat dit alleen de juiste weg zou zijn, als alle veilin gen dit zouden toepassen, daar er anders gelegenheid zou komen voor ongewenschte concurrentie. Het zou wel in de Vierbond besproken kunnen worden, meende de voor zitter. Uit de vergadering kwamen stemmen, dat men er feitelijk niets mee noodig had. Dit is een zaak tusschen Koophandel en de transport. Meerdere afgevaardigden waren het hiermee eens. De idee werd tevens geopperd, dat men wel tot medewerking moest besluiten. Daar naast werd weer gesproken over een teveel aan transportarbeiders, waarmee men drie kwart van het jaar zat. Uit de besprekingen bleek echter, dat men niet veel voor de wen- schen van de transportarbeiders gevoelde. Voor de vergadering van de prov. commis sie waren geen voorstellen aanwezig. Aan de oyie was vervolgens het punt, dat van groot belang is voor de leden en ook voor hun crediteuren. Cessie op de uitbetalingen Bij deurwaardersexploit was n.1. een cessie op de uitbetalingen aan een groot aantal, leden der vereeniging op het betaalkantoor aangeboden. Door de betaalmeester moest dan een zeker percentage van de uitbetalin gen worden ingehouden ten behoeve van de crediteuren. Met goedvinden van de betrok kenen. De vraag is echter, moet men hiertoe overgaan? Waar zal men tenslotte terech; komen. Op een vergadering te Alkmaar was men besloten, het niet te doen, en een onder zoek in te stellen naar de wettelijke ver plichting van inhouding. Volgens een in de Raiffseissenbode ge plaatste uitspraak van den Hoogen Raad was het niet mogelijk, dat vorderingen van derden konden worden ingehouden. Er zijn verschillende bezwaren aan deze wijze van invordering verbonden, daar vele tuinders hun producten per vrachtschipper veilen en men ook niet uit het oog mag ver liezen, dat ze uit de hand kunnen gaan ver- koopen. Een der bestuursleden meende, dat het niet de vrije, wil is van de tuinders, dat ze geteekend hebben, maar de angst voor an dere maatregelen. De consequenties mogen niet door de veiling aanvaard worden, daar er aanstonds nog meer schuldeischers ko men. Ook kan men voor het geval komen te staan, dat iemand meer dan een schuld- eischer heeft onder de bedoelde organisatie Als hij er vijf onder heeft en voor 10 heeft geteekend, zou er 50 moeten wor- den ingehouden. En dan te rekenen, dat 100 van de ontvangsten niet voldoende is om het levensonderhoud te betalen. In welke positie moeten dergelijke menschen wel ge raken? Anderen constateerden uit het teekenen de goede wil tot betaling. Op het betaalkantoor is men nog niet tot de inhouding overgegaan. Het eind is er van zoek. Een der bestuursleden haalde nog een voorbeeld aan, waarbij iemand voor 85 van zijn ontvangsten had geteekend. De vergadering was van oordeel, dat niet tot de inhouding over het betaalkantoor mag worden overgegaan. Er zal een onderzoek worden ingesteld en tot dien tijd vinden geen kortingen plaats. Bij de rondvraag werd door het bestuur aangedrongen op het aanvoeren van goede kool. Slechte kwaliteit wordt door de regee ring niet eenomen. Doorschot moet geen uitschot zijn. Na nog eenige besprekingen volgde slui ting. KENNEMERLAND. Na een week van lusteloozen handel voor de meeste producten, was er de vorige week een betere stemming. Dit gold echter zoolang als de handel (wel te verstaan de kleinhandel) is voorzien en voor eerste kwa liteit. Spinazie, die voor den tijd van het jaar nog ruim werd aangevoerd, gold 0.25— 0.40 per kist. Sla, waarvan een beperkte aanvrage, gold van 0.10—0.50 per kist, alleen extra kwaliteit gold een ietsje hooger. Andijvie, die momenteel de markt beheerscht, was in trek doch alleen le kwa liteit. De noteering was 0.20— 0.70 per kist. Bospeen was nog al in trek, tegen prij zen van 4—8.50 per 100 bos. Breek- peen, welke ruimer werd aangevoerd en in goede kwaliteit, gold 0.40—0.60 per kist. Boerekool, die in beperkte kwantums werd aangevberd, gold weinig, n.1. 0.10— 0.30 per kist. Roode- en gele kool gold 2.506 per 100 stuks. Groene kool een uitermate luie handel, wat nog werd ge plaatst gold slechts 1.50—3.50 per 100 stuks. Spruitkool, waarvan een groote aan voer, gaf 'n levendigen handel te zien tegen prijzen van 8.5022 per 100 Kg. R P stelen en radijs golden slechts J Lsa7" 2.50 per 100 bos. Prei was bijzonder in trek, een verschijnsel dat al weken aanhoudt. Ook nu goede prijzen van 8.50—/ 12 Per 100 bos, daarentegen was 2e soort niet in trek. Bloemkool, die in beduidende kwan tums werd aangevoerd, gold voor le soort vrij goed. De noteering was voor le soort 8—12 per 100 stuks. Uien golden reeds weken aaneen weinig, n.1. 23(per 10U Kg. Knolselderie, grootendeels goede kwali teit, was bijna niet te plaatsen. Wat nog werd verkocht gold slechts 1f 2.50 per 100 stuks. Tomaten begint af te loopen. Niettemin was er vraag naar mooi kwaliteit de noteering was van 416 per 100 Kg. De aanvoer van kasboonen was van beteekenis en de prijze aan den hóogen kant We noteerden voor snijboonen 35—45, dubbele boonen 40-/ 55 en enkele z. dr. 25—28 per 100 Kg. De fruit-afdeeling was goed gevuld. Druiven vertoonden al weken lang een lui en handel en de vorige week was de handel nog lusteloozer. Druiven golden 18—28 per 100 Kg. Peren en appelen waren alleen gewild voor prima kwaliteit tafelvruchten en zoete appelen. Tafelvruchten golden 18—29, zoete appelen 10—15 per 100 Kg. Zure keukenappelen en stoofperen golden weinig, n.1. 47.50 per 100 Kg. De overige aanvoer onveranderde prijzen. EEN CENTRAAL KALIPROEFVELD VOOR NOORDHOLLAND TE OBDAM. De heer S. Vlaar, toezichthouder der proefvelden schrijft ons: Reeds meermalen waren wij in de ge legenheid de Centrale Kali Proefvelden te Hedel en Ammerzoden te bezoeken, waarover reeds eenige keé^n in dit blad een en ander is beschreven. Telkens wezen wij er op, dat aeze vel den voor land- en tuinbouw van onbe rekenbaar nut waren, maar jammer was het voor deze streken, dat de afstand voor geregelde bezoeken te groot was. De reis was te kostbaar voor de tuin bouwers om deze velden te bezoeken om zoo de kennis van zijn vak, vooral ook op het gebied van kalibemesting, te vermeerderen. Meermalen is door ons de hoop uitge sproken om ook in Noordholland een dergelijk veld, zij het dan eenvoudiger van inrichting, te verkrijgen. De moeilijkheid was echter een ge schikt terrein te vinden dat egaal ligt, goed ontwaterd is en bovendien in het centrum der tuinbouwbevolking ligt en ook gemakkelijk bereikbaar is voor be zoekers. Na overleg met het bestuur der L. T. B. veiling te Obdam stelde deze het stuk grond naast de veiling bij het station voor ons doel beschikbaar. Het iigt in de bedoeling om alleen tuinbouwgewassen op genoemd proef veld te gaan verbouwen. Een vastgesteld plan moet nog worden uitgewerkt, doch dit zal t. z. t. worden gepubliceerd, eventueel met nadere bij zonderheden. Bovendien stellen wij ons voor om indien er iets vermeldenswaardig voor valt dit steeds in dit blad bekend (e maken, opdat het doel „voorlichting te geven", ten volle bereikt zal worden. Ik wil niet nalaten een woord van dank te brengen aan het bestuur der veilingsvereeniging voor de medewer king hier verleend. Het is voor onze streek een gelukkig verschijnsel dat een bestuur zooveel prijs stelt op degelijke voorlichting, door proeven ook in dezen moeilijken tijd. Hieruit blijkt duidelijk een vooruit- zienden geest, om, wanneer de betere tijden mochten aanbreken, paraat te zijn door de ervaringen met de kalibe mesting op dit veld opgedaan Het ge tuigt ook van den goeden geest, die de proefvelden in deze streek hebben ge bracht waar de proeven steeds onbe vooroordeeld genomen worden. De samenwerking tusschen veiling en Kali Mij. kan niet anders dan voordeel opleveren voor de leden e. a. waar we weten dat met accuratesse zal worden gewerkt. Voorloopig zullen de proeven 5 jaar worden genomen. Wij hopen van langer, gezien de andere centrale proeven, die steeds de aandacht hebben van land- en tuinbouw, doch ook der wetenschap omdat zich steeds nieuwe gezichtspun ten voordoen. Zeer spoedig zal worden begonnen en, gezien de ondervinding met andere groepen, zal ook dit wel in orde zijn. TEXEL (October). Geboren: Klaas z. v. Simon Bak ker en Trijntje Dekker Johanna Corn el ia d. v. Johannes Cornelis van der Star en Cornelia Aagje Halsema. Leendert Jan z. v. Arie Garritsen en Dieuwertje Bruin. Tiny d. v. Siets Ellen en Maatje Cornelia Verbrugge. Roelf z. v. Libbe Kok en Grietje van Ber gen. Jacob Hendrik z. v. Frans Witte en Anna Cornelia Witte. Nelly, d. v. Meijert Jan Kikkert en Martha Lap. Sijbrandus z v. Johannes Christoffoj Zijlstra en Johanna Petronella Maria Draper. Dirk z. v. Cornelis Smit en Anna Maas. Jan Willem z. v. Willem Doorn en Paulina van der Vis. Trijn- tje d. v. Simon Heerschap en Laurina van der Vliet. Pieter z. v. Cornelis Jacob Boon en Grietje Schotanus. Wolterdina Jantje d. v. Pieter Joseph Bugel en Gezina Zoer. Ondertrouwd: Pieter Jan Koo- ger en Neeltje Martha Boon. Marinu» Bolk en Jannetje Sara Verberg. Jacob Brouwer en Maria van Groeningen. Folkert Terpstra en Phulpina Theodora Duinker. Jan Slotemaker en Feitje Drijver. Getrouwd: Marinue Bolk en Jan netje Sara Verberg. Pieter Jan Koo- ger en Neeltje Marina Boon. Overleden: Maartje Klein, 59 j wed. v. Cornelis Bakker. Jacomina Josephina Lente, 81 j. weduwe van Willem Mets. Pieter Pereboom, 50 j geh. m. Trijntje Troost. GEVONDEN voorwerpend^ Aanwezig- aan het bureau van politie Langestraat en aldaar te bevragen op allé werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol, gende voorwerpen als gevonden gedepo- neerd op 7 tot en met 14 November 1934. Rijwieltasch met fietssleutel; heerenhand. schoen; rieten» mand; koopmansportemon- naie; schoolkaart; ceintuur zwart; sleutel. Aanwezig en te bevragen bij de ingezete- nen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 7 tot en met 14 November 1934: A. Habicht, Kweerenpad 20, porte- monnaie ledig; N. C. Dalmeijr, Geester* singel 48, portret; J. Haasbroek, Eikelen bergstraat 18, belastingmerk; Postkantoor. Waaigat, actetasch met papieren; C. Borst Overdiepad 24, vulpenhouder; Bruin, RjfSej voort, rozenkrans in étui; B. Kaptein, Nieuwpoortslaan 112, vulpenhouder 'm doosje; M. Jacobs, Ropjeskuil 14, bril met hoornen montuur; Ouwerds, Nieuwpoorts laan 15, kinderwantje licht blauw; D. Been- ders, Lindenlaan 85, das; P. Klerk, Anje lierstraat 7, hondenpenning en ketting; J. Beernink, Druivenlaan 48, kinderhand schoen bruin; A. Adam, Langestraat 75, kerkboekje; A. Pover, 2e Kanaalstraat 6, dameshorloge; J. Admiraal, Lindenlaan 13, tortelduif; De Swart, Landstraat 47, belas tingmerk; Benard, Kennemerstraatweg 139, padvindersmes en ipijpentang; J. Klop, Akersloot (op de Ambachtsschool alhier)' bos huissleutels; Beers, Achterweg 33, 1 motorhandschoen; K. Visser, Rochdale- straat 5, rozenkians; C. Idema, St. Joseph- straat 9, rozenkrans; P. Poeze 2e Land- dwarsstraat 26, actetasch. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie. Napoleon door H. Th. Chappuis, opnieuw bewerkt door A. H. P. Blaauw. Uitgave Oebr. Kluitman te Alkmaar. Het is de vijfde druk van dit werk, welke thans is verschenen en daarmede zouden wij eigenlijk bij deze aanbeve ling al kunnen volstaan. Een boek, dat zijn vijfden druk krijgt, is een werk, dat veel gelezen en veel gevraagd wordt en daarom bijzondere kwaliteiten bezit. Dit boek, dit standaardwerk voor de jeugd, zoo zouden wij het beter kunnen noemen, geeft allen, die iets meer van de figuur van den grootsten Fransch- man aller eeuwen willen weten en dat zijn niet alleen de jongeren alle we tenswaardigheden, welke zij maar kun nen verlangen. Chappuis beschrijft het eiland waar Napoleon op 15 Augustus 1769 werd geboren. Hij vertelt van de familie van den jongen Corsicaan en van de vele wederwaardigheden welke die familie moest ondervinden. Nu eens machtig, dan arm en vervolgd, hebben Napoleon's moeder en zijn broertjes en zusjes tijden van weelde en van armoe de en verdriet gekend. Uitvoerig wordt weergegeven hoe Napoléon zich als on bekend officier door zijn dapperheid en helderheid van geest een carrière schiep, hoe hij steeds, wanneer hij eeni ge macht kreeg, zijn familie daarin liet deelen en hoe hij ten slotte de jonge generaal werd, die in Italië en Egypte de groote overwinningen behaalde, wel ke Frankrijk tot een der eerste rijken van Europa maakten. Beschreven wordt hoe in Parijs tegelijkertijd corruptie, jalousie en onderling wantrouwen elk regeeringsbeleid onvruchtbaar maakten en hoe de jonge Bonaparte zich ten slot te door militair geweld tot eersten con sul liet kiezen en daarna tot keizer kronen. De verhouding van den keiz®T tot Josephine de Beauharnais, de men- schelijke hartstochten en het mensche- lijk egoïsme in al zijn uitingen rondom den machtigen heerscher, de voortdu rende veldtochten, maar vooral de groote liefde welke Napoleon zich bij zijn soldaten en officieren wist te ver werven en waardoor deze stuk voor stuk bereid waren hem tot in den dood te volgen, het wordt door Chappuis tot in bijzonderheden weergegeven. Hij vertelt van het huwelijk met Marie Louise, van de geboorte van Napoleon's zoontje, van den veldtocht naar Rusland, van de ver banning naar Elba, van de beroemde honderd dagen en van den slag bij Wft" terloo, die de definitieve verbanning van Napoleon naar Sint Helena ten ge volge had. Menschen en toestanden tee kent hij om al deze gebeurtenissen heen, maar hij kan bij dat alles niet zijn ei^cn bewondering voor dezen grooten scheppenden geest, dezen volmaakten organisator en onovertrefbaren veld heer verbergen. In alle hoofdstukken, vooral in de laatste, komt zijn vereering voor deze reuzenfiguur naar voren. De heer A. H. P. Blaauw heeft het kloeke en keurig uitgegeven boekdeel op voortreffelijke wijze bewerkt en het is voorzien van 16 reproducties naar be kende schilderijen en 24 schetskaarten van geleverde veldslagen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8