ASPIRIN 1Buitenland i'Binnenland Parijsche brieven ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 15 NOVEMBER 1934 EERHERSTEL NA ZEVENTIEN JAAR. Oorlogsvonnis herzien. HET „SPOOKVLIEGTUIG" IN ZWEDEN. HONGAREN UITGEWEZEN UIT ZUID-SLAVIE. DESERTEUR TER DOOD GEBRACHT. HET MATUSCHKA-PROCES. DE NIEUWE TAIFOENRAMP OP DE PHILIPPIJNEN. DE STRIJD IN DEN ORAN CHACO DUURT VOORT. Herziening zomertijd. De minister stelt thans voor in voering van den Middel-Euro- peeschen tijd. ONAFHANKELIJKHEIDSBEWEGING OP FORMOSA. CONTROLE OP DE WAPEN- FABRICAGE. DE OLIE-MONOPOLIE-WET IN MANDSJOERIJE. Ontploffing van Zuurstof- cylinders. Geen persoonlijke ongelukken. NIEUWE NEDERLANDSCH— DUITSCHE CLEARING— ONDERHANDELINGEN. DE SPOORWEGEN EN DE LOONSVERLAGING. AUTO-ONGEVAL TE AMSTERDAM. Een 60-jarige heer ernstig gewond. DE WERKLOOSHEID NEEMT TOE Werkzoekenden van 1327 Oct. gestegen met 8084. AUTOBUSSEN ZONDER CONCESSIE. Kantonrechter beslist. HET PARIJSCHE TOONEEL EN DE CRISIS. (Van onzen correspondent). Parijs, 4 November. Gegeven de omstandigheden waarin de weield sinds een jaar of wat verkeert, en waaraan nog geen eind te bekijken is, zou het wel in hooge mate te /erwonderen zijn als het Parijsche tooneel een florissanten toestand vertoonde De Pariizenaars, de Franschen in het alge meen trouwens, die uit het Zuiden niet het minst, zijn geboren tooneelspelers. Als ze een verhaal vertellen, doorspekt met origi neele gezichtspunten en amusante bijzonder heden, acteeren ze er bij, en hoe grooter hun gehoor is, hoe meer ze zich op hun gemak gevoelen. Dt cameiots op straat we heb ben hier Kakadorussen bij dozijnen zijn onbetaalbaar met hun humoristische ge schiedenissen, waarmee ze den verkoop van hun mirobolante waar inleiden, en ze vor men een van de beste der gratis-amusementen, waaraan Parijs zoo rijk is. Ik heb een kleinen jongen bekend, van een jaar of zes, wiens grootste genot het was ve: zen te zeggen, die hij met uitstekend-gevonüen plastische ge baren begeleidde, en het idee dat iemand ver legen zou kunnen zijn kwam niet bi] hem op. Een van mijn talrijke femmes de ménage (tal rijk dari in haar opeenvolging, want meer dan één tegelijk heb ik ex nooit gehad) had het land aan schoonmaken, maar ze kookte onvergelijkelijk, en ik heb vaak tranen ge- 1'chen als ze met bijbehoorende mimiek en stemverandering avonturen uit haar rijk- gevarieerden levensloop vertelde Je had ze zoo op ae planken kunnen zetten, en het zou haar in het geheel niet geïntimideerd hebben. Het is dus te begrijpen cat het tooneel zich hier, in een dergelijkelij'ki. omgeving van menschen die het waardeeren kunnen, tot een groote hoogte heeft ontwikkeld, en dat het aantal schouwburgen zeer groot is. In norrr.a.e tijden waren die bijna zestig zalen, de bioscopen niet meegerekend, waar vertooningen gegeven werden, niet te tal rijk. Weliswaar heeft de Parijzenaar er hart grondig het land aan zijn plaats te betalen, en geniet hij dubbel wanneer nii erin ge slaagd is den directeur een vrijkaartje te ont futselen onder de minst steekhoudende voor wendsels. maar er bleven dan toch nog vol doende betalende toeschouwers over, wien het goed genoeg ging, om zich tamelijk vaak een uitgangetje te kunnen veroorloven. En voor die rest vormden voor de schouwburg directies de vreemdelingen de groote bron van inkomsten. Het eene stuk bleek wat ge lukkiger dan het andere, want ook de oude rotten in het vak plegen zich nog wel eens te vergissen in hun ooideel over hetgeen al dan niet pakken zal, doch door elkaar was het vak goed. en er zijn er heel wat rijk in geworden. Tegenwoordig is dat heel anders. De vreemdelingen die voor hun plezier naar Parijs komen, kunnen komen, zijn uiterst schaarsch geworden. De Parijzenaars zeif moeten rondkomen met aanzienlijk minder dan vroeger, zooa's overal in de wereld, en als het niet lukt met hun bedel-pogingen, zien ze vaak maar van dit kostbare amuse ment af Daarbij zijn de cinema's, die allerlei aantrekkelijks bieden en veel goedkooper zijn, omdat je er tiaar afkomt met een be scheidener fooi aan de juffrouw die je plaatst en geen vestiaire- en programmakosten hebt, kwade concurrenten geworden. Het aantal theaters is dientengevolge op het oogenblik veel te groot. Er is overproductie van too- neel-vermaak net als in ae industrie en in den landbouw te meer omdat de prijzen der plaatsen op pcii gehouden woiden. De direc ties voeren onder elkaar een strijd .au cou- teau", en velen hebben het reeds moeten op geven. Nu, in November, midden in het seizoen dus, zijn er nog twaalf Parijsche schouwburgen gesloten, dat wil zeggen meer dan twintig procent, en van de andere sleepen er heel wat een kommervol bestaan nog voort zoolang het duren wil. De subsi dies van den staat aan Théatre Francais en Odéon, aan Apéra en Opéra Comique, die van de stad Parijs aan öaité en frianon Lyrique, zijn verhoogd moeten worden, wil den ze het kunnen bolwerken. Een oude kast als het Ambigu evengoed als prachtige mouerne schouwburgen als het Théatre des Champs-Elvsées en het Théathe Pigalle, en een vriendelijke bonbonnière als het Théatre Daunou, staan leeg en nutteloos, omdat nie mand het aandurft het er weer eens te gaan probeeren en zoo goed als zeker geld te ver liezen. Dat zulk een toestand nadeelig moet wer ken op ae productie van nieuwe stukken is duidelijk. Afgezien van de kwestie of er op het oogenblik evenveel goede tooneelschrij- vers zijn als in den bloeitijd van het Fransche tooneel, vóór den oorlog, ontbreekt de sti mulus van de vraag, en van het vooruitzicht, ook voor de schrijvers, met een „treffer", die het lang houdt, een flinke som geld te ver dienen. De directeuren, die hun kosten en het risico tot het uiterste beperken, halen liever een oud stuk voor den dag, waarvoor ze de décors nog hebben, en dat indertijd succes gehad heeft, dan dat ze het aanvaar den een nieuw stuk te brengen, waarvan nie mand zeggen kan of het zal ins'aan. Men heeft de programma's maar te zien om dat te constateeren: „La Vie Parisienne" en „Madame Favart" van Offenbach, „As you like ft" van Shakespeare, „Sapho" van Alphonse Daudet, „L'Assaut" van Bernstein, „Coup de Roulis" van WillemetzHoe willen de schrijvers, vooral de jongeren, die het zoo hard noodig hebben, die nog bekend en beroemd moeten worden, op die manier een kans krijgen? Als bewijs hoe slecht het gaat moge die nen dat er den laatsten tijd zelfs slechte no ten gekraakt zijn over de Comédie Francai- se. Zooals men weet is deze officieele instel ling waarvan Napoleon het statuut inder tijd 'nog tijdens zijn kortstondig verblijf te Moskou heeft vastgesteld, er een op coöpe ratieven grondslag. De winst, na aftrek van de kosten, wordt aan het eind van het jaar verdeeld onder de „sociétaires", wier aantal beperkt is. Men begint als men aan de Co médie benoemd wordt, als „pensionnaire tegen een zeker vast salaris, net zooals dat aan andere theaters het geval is. Voldoet de jonge acteur of actrice, dan wordt hij of hL P w gegeven oogenblik benoemd tot deelgenoot. Het aandeel in de winst is ver- ,ee.n 2eker aantal „douzièmes", In r e i1'- en de »s°ciétaire", die aan vankelijk op drie „douzièmes" pleegt te be- fcStaf a g6leidelijk °P> tot maar- \wif a '.,part ent'ére", bereikt is. lnu de exploitatie blijkt 't afgeloopen jaar zoo weinig voordeelig geweest te zijn, dat men voorziet dat het „volledige aandeel" !m n™ "Let „meer zal kunnen bedragen dan 40.000 a 50 000 francs. Daarvan moet, vol gens de reglementen, ongeveer de helft blij ven staan, als aandeel in het maatschappe lijk kapitaal, dat den sociétaire wordt uitge keerd als hij of zij eruitscheidt. Zoodat dit jaar zelfs de oude deelgenooten, die het lmigzamerhand tot een „part entiére" ge- bracht he. ben, niet veel in handen krijgen, en de jongeren zich met een schrale tien a vijtienduizend francs zullen moeten ver genoegen! En het moge waar zijn dat het aandeel in de winst slechts een gedeelte van het salaris vertegenwoordigt, dat verder bestaat uit betalingen per voorstelilng en per repetitie, het is er toch het voornaamste deel van, en men moet erkennen dat zulk een belooning mager is voor 'n positie, die welis waar eervol is, maar die ook Ijard werk en een groote verantwoordelijkheid meebrengt. Er moet dus aan de Comédie Francaise duchtig bezuinigd worden, en de directie zal ertoe moeten overgaan minder pensionnaï- res aan te stellen en de deelhebbers meer dan tot dusver de gewoonte was ook kleine re rollen te laten vervullen. Op die manier kan de toestand wellicht nogal wat verbe terd worden. Is die verbetering echter niet voldoende, dan zal de staat wel weer wat meer moeten bijspringen. Want van een ont binding van de aloude Comédie, waarvan sommigen gesproken hebben, kan natuur lijk, zoolang Frankrijk zijn ouden roem op tooneelgebied handhaven wil, niets komen. Intusschen zal getracht worden door het or- ganiseeren van een of anderen cyclus van een der klasieken die in dit theater in eere worden gehouden, Molière, Racine, Corne- lie, of door series voorstellingen van beken de stukken uit een bepaalde periode van de Fransche tooneel-litteratuur, wat meer be zoek te trekken. Nu zijn er onder degenen die zich hier met tooneel bezighouden, die van meening zijn, dat er ook in andere schouwburgen heel wat gedaan kan worde om de belangstelling van het publiek te verlevendigen. Een van hen is Antoine, die bijna vijftig jaar gele den zijn „Théatre Libre" heeft gesticht, en die zich, ofschoon hij tegenwoordig al ach ter in de zeventig is, altijd nog voor het tooneel!even is blijven interesseeren. Men ziet zijn zware, gestoepte figuur nog op alle „générales", en vindt zijn kritieken elke week in een der Parijsche bladen. Antoine neemt dat de schuld voor het verminderde bezoek voor een groot deel ligt bij de direc teuren, die vastzitten in hun sleur, van de jongeren niets weten willen, en een stuk al leen aannemen als het van een reeds beken den schrijver komt, of van iemand die in een flink bedrag te geven, als commanditair, voor de ensceneering. Daarbij komt dat de goede gewoonte er "een vast tooneelgezel- schap op na te houden, waarvan de leden elkaar door en door kennen en aan elkaar gewoon zijn, zoodat ze een homogeen en semble vormen, meer en meer verloren is ge gaan. en dat de directies voor elke nieuwe opvoering nieuwe artisten engageeren. Om aan te toonen dat er veel te verbete ren valt heeft Antoine, in weerwil van zijn hoogen leeftijd, op zich genomen een derge lijk gezelschap van eerste krachten te vor men, aanvankelijk onder zijn leiding, dat op coöperatieven grondslag werken zal, en in het bijzonder zijn aandacht zal schenken aan werk van jongeren. Hij is daarmee be zig, en heeft al een twintig artisten, onder wie zeer bekenden als de knappe Signoret, bereid gevonden eraan mee te doen. Hij had hoop daarvoor zijn ouden schouwburg het „Théatre Antoine" op den Boulevard de Strastourg te kunnen krijgen, maar dat is mislukt. Het plan zal nu ergens anders ver wezenlijkt worden. Er is hier groote belang stelling voor deze proef, die bewijzen moet of er werkelijk nog wat te doen is op too neelgebied als hef goed wordt aangepakt, den wel of ook het Parijsche tooneel ge doemd is op den duur aan de booze crisis ten offer te vallen. Voor het speciaal hof van beroep voor oorlogsaangelegenheden in Frankrijk is de zer dagen luitenant-kolonel Couthaud met eenige plechtigheid gerehabiliteerd. Kolonel Couthaud, die thans 75 jaar oud is, was in 1917 tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens desertie in het aange zicht van den vijand. Zeventien jaren streed hij om rivisie van dit vonnis en eerherstel, daar hij verklaarde onschuldig te zijn. Hij was in Juni 1917 commandant van het 356e regiment infanterie, dat bij Verdun een heftigen flankaanval van een overmachtige Duitsche strijdmacht had te doorstaan. Hij bemerkte, dat de telefonische verbindingen met zijn basis en de overige regimenten aan zijn beide flanken waren verbroken, en het eenige dat de situatie kon redden was dat een zijner mannen door de vijandelijke linie zou breken om de gebeurtenissen aan het hoofd kwartier der divisie te melden. Na de noodi- ge orders te hebben gegeven, nam luitenant kolonel Couthaud zelf de hachelijke taak op zich en baande zich een weg door zeer moei lijk terrein, dat aan een gasaanval bloot stond. Toen hij 't meest nabijzijnde Fransche regiment had bereikt, vernam hij dat er reeds versterkingen naar de bedreigde plek waren gezonden. Eenige dagen later werd hij door den krijgsraad wegens desertie tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld ondanks zijn hartstochtelijke verdediging, dat hij slechts in het belang van zijn troep had gehandeld. Hij zat zijn 5 jaren uit, maar stelde daar na alles in het werk om zijn vonnis herzien te krijgen. Dit is hem thans pas gelukt. Zondag heeft hij voor het eerst van zijn leven in het volle bezit van zijn militairen rang de herdenking van den Wapenstilstand bijgewoond. Evenals verleden jaar komen uit het Noorden van Scandinavië wederom berichten over een geheimzinnig vliegtuig, dat door de bevolking aldaar is gehoord, doch omtrent welks aard en herkomst men nog altijd in het duister verkeert. Dinsdag werd te Oslo gemeld, dat het „spookvliegtuigweer was waargenomen, en thans schrijft de Vesterbottenkurier te Urnen, dat de redactie een brief heeft ontvangen, waarin verklaard werd, dat in den nacht van 6 November boven Nastanjö een vlieg tuig werd gehoord. Svenska Dagbladet zoekt verband tusschen dit bericht en een Engelseh bericht, dat Scot- land Yard te Londen onontcijferbare code- signalen van een schip jn de Noordzee heeft opgevangen, die verband zouden houden met de verdwijning van een aantal personen uit Huil, terwijl tegelijkertijd een in den inter nationalen wapenhandel vooraanstaand per soon met onbekende bestemming uit Londen verdween. Van bevoegde zijde worden de berichten, betreffende uitwijzing en massa van Hongaarsche onderdanen uit Zuidslavië be vestigd. Medegedeeld wordt, dat reeds hon derden zijn uitgewezen. Aan de Zuidsla- visch Hongaarsche grens komen voortdu rend vrij groote groepen uitgewzen Honga ren aan. Verder zijn berichten ontvangen omtrent talrijke arestaties, die de Zuidslavische autoriteiten de laatste dagen hebben ver richt. Er is alhier over een en ander eenige op winding ontstaan. De tot dusverre bij de re geering te Belgrado ondernomen diploma tieke stappen der Hongaarsche regeering, schijnen geen succes te hebben gehad. Van officieele zijde wordt verklaard, dat de re geering de verdere ontwikkeling afwacht tor de toestand rijp zal zijn voor internationale stappen. Het Poolsch militair gerechtshof heeft den soldaat Sroka ter dood veroordeeld, aange zien hij uit zijn regiment was gedeserteerd en met zijn militair geweer twee boeren had doodgeschoten uit wraak voor een oude be- leediging. Sroka had zich twee maanden in de bosschen verborgen gehouden en zich 7 November j.1. bij de justitie aangemeld. Bij die terechtstelling weigerde hij bijstand van een priester. Hij werd gefusileerd. In het proces Matuschka verklaarde een spoorwegambtenaar, die in den veron gelukten trein dienst had gedaan, dat hij Matuschka in den nacht op de plaats des onheils had gezien. Een dokter van de reddingsmaa+schappij b. vestigde dit. De spoorweg-directie van Bia Terbagy verklaarde, dat Matuschka in den nacht van den aanslag op het stationsbureau verschenen was en het verlies van een tasch ter waarde van 200 pengö had opgegeven. De laatste taifoenramp op de Philippijnen heeft, naar algemeen gevreesd wordt, nog grooter schade veroorzaakt dan de taifoen van 16 November. Het regeeringsradiostation te Legaspi op het eiland Luzon werd geheel verwoest. De te velde staande gewassen zijn ver nield. Alle telefoon- en telegraafverbindin gen zijn verbroken. Aangezien men vreest dat de taifoen ook de hoofdstad, Manilla, zal bereiken, wordt de bevolking door sirenegeloei gewaar schuwd. Gemeld wordt, dat in den centralen sector van den Gran Chaco het krachtig ingezette offensief wordt voortgezet. In de memorie van antwoord aan de Twee de Kamer inzake bovenbedoeld wetsontwerp verklaart de minister van binnenlandsche zaken, dat hem bij het bepalen van een keuze zwaar weegt het verlangen om de oplossing zooveel mogelijk te doen uitvallen in over eenstemming met hetgeen te dien aanzien in de volksvertegenwoordiging leeft. Voorts waardeert hij ten zeerste het streven, een einde te maken aan de verdeeldheid van ons volk ten opzichte van de seizoentijdregeling. Deze omstandigheden hebben den minister ertoe geleid het aanvankelijk voorgestelde systeem te verlaten en thans voor te stellen, den Middel-Eurooeeschen tijd als tijdrege- ling voor het geheele jaar te aanvaarden Het denkbeeld van enkele leden, om ook bij invoering van den Middel-Europeeschen tijd nog een zomertijdregeling te handhaven, ontmoet bij den minister hetzelfde bezwaar als bij de leden, die zich hiertegen verklaren. De aanvaarding van den Middel-Europee schen tijd is te beschouwen als een compro mis, waarbij als winst geldt de afschaffing van den zomertijd. Een teruggaan tot den toestand van vóór 1908 brengt evenmin verbetering, zou zelfs een stap terug beteekenen op de pogingen om de geïsoleerde positie van Nederland op te heffen. Het steeds levendiger wordend in ternationaal verkeer op allerlei gebied bindt Nederland te zeer. dan dat het zich ten deze zoo ingrijpende afwijking zou kunnen ver oorloven. Half-officieel wordt medegedeeld, dat het de Japansche politieke politie gelukt is, een geheime organisatie te ontdekken op het eiland Formosa, welke streefde naar binnen- landsch zelfbestuur op Formosa. De organisatie, welke haar zetel te Tai- nan had, heeft o.m. ook geprobeerd zich in verbinding te stellen met organisaties op de Philippijnen. In het geheel zijn 41 personen gearresteerd. Het voornemen van de regeering der V. S. zich uit te spreken ten gunste van een inter nationale controle der particuliere wapen- fabricage wordt in Engelsche kringen leven dig toegejuicht. In dit verband wordt ver klaard, dat in deze aangelegenheid Groot- Brittannië en de V. S. dioor volkomen den zelfden gedachtengang worden geleid. Er bestaat derhalve aanleiding een internatio nale overeenkomst in deze kwestie volkomen mogelijk te achten. Het te Genève in 1925 aangegane accooid betreft alleen den verkoop en den uitvoer van wapenen. De nieuwe overeenkomsten zouden daarentegen veel ver der gaan, daar zij ook de vervaardiging van wapenen betreffen zouden. De wet inzake het oliemonopolie voor Mandsjoekwo, die door de Mandsjoerijsche regeering is gepubliceerd, regelt volgens be richten uit Tsjangtsjoen de olie-zaken aldus, dat de regeering van Mandsjoekwo den olie- invoer, de distributie en de prijsregeling op zich neemt. De invoer van buiteniandsche olie is toegestaan voor zoo ver de behoeften van het land dien noodig maken. Buiteniandsche oliemaatschappijen kunnen, ingeval zij door het monopolie benadeeld werden, passende schadeloosstelling krijgen. Gisteravond te omstreeks tien uur is brand uitgebroken in de garage van de zuurstoffabriek „De Alblas". De brand is waar schijnlijk ontstaan door kortslui ting in een auto. Op deze auto bevonden zich 30 a 35 fles- schen gevuld met zuurstof, waarvan in het geheel 4 a 5 zijn ontploft. De eerste explo sie vond plaats te tien minuten over tien terwijl de andere drie of vier cylinders een kwartier later in de lucht vlogen. De ont ploffingen waren zoo hevig, dat aanzienlij ke materieele schade is aangericht. Van de omliggende huizen zijn vele ruiten vernield. De garage, waarin de auto stond is uitge brand, terwijl van de auto zoo goed als niets overbleef. De arbeiders, die in de onmiddellijke na bijheid aan het werk waren, stelden alles in het werk om uitbreiding te voorkomen in verband met de directe nabijheid van de fa briek „De Graafstroom" waar gassen wor den vervaardigd voor autogenisch-lasschen. Indien de brand tot deze fabriek zou zijn overgeslagen, ware de ramp niet te overzien geweest. De politie heeft den omtrek afgezet, ter wijl het scheepvaartverkeer op den Noord gedurende eenigen tijd, in verband met mo gelijk gevaar, werd stilgelegd. De vrijwilli ge brandweer o.l.v. den loco-burgemeester heeft het vuur gebluscht. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. De burgemeester van Alblasserdam, was evenals tal van andere autoriteiten spoedig op het terrein van den brand aanwezig. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. Nadat tusschen de Nederlandsche- en de Duitsche regeering contact gezocht was, heeft de Nederlandsche regeering met het oog op het afloopen van het Nederlandsch Duitsche clearingverdrag de Duitsche regee ring voorgesteld nieuwe onderhandelingen te openen. De Duitsche regeering heeft zich daartoe bereid verklaard. De onderhande lingen zullen binnen kort te Den Haag een aanvang nemen. Tijdens den duur dezer onderhandelingen zal de overeenkomst .door beide regeeringen ook na 17 November verder toegepast wor den. Dat beteekent, dat de regeling voor de eerste helft van de maand November ook gelden zal voor de tweede helft van No vember. (Bovenstaand bericht werd ons van offi cieele instantie in den Haag bevestigd. In de tweede helft van November zal een gelijk bedrag aan Devisen-scheine door de Duit sche autoriteiten beschikbaar worden ge steld als overeengekomen was voor de eerste helft van de maand). In een dezer dagen gehouden vergadering van de afdeeling Amsterdam van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederland sche Spoorwegen is een motie aangenomen, waarin werd geprotesteerd tegen de loons verlaging voor het spoorwegpersoneel, die aanvankelijk 3% en.later, op last van den minister van Waterstaat, 5% zou moeten bedragen. In de motie wordt gezegd, dat de ver gaande loonsverlagingen, boven de ruim 30%, welke reeds zijn omgelegd, voor een belangrijk deel der spoorwegambtena ren de grens van het economisch mogelijke komen bij ons klimaat ge regeld voor; 14ACUXJI stUcCl hei product van vertrouwen. overschrijdt, dat het personeel reeds in rui me mate heeft bijgedragen tot saneering van het bedrijf, dat echter regeeringsmaat- regelen om den verkeerschaos te ordenen achterwege blijven, waardoor een van de voornaamste oorzaken van het tekort bij Po spoorwegen, dat ten laste van het rijk komt, onbestreden blijft. In de Linnaeusstraat te Amsterdam is gistermiddag te vier uur een ernstig ver keersongeval geschied, waarbij een 60-jari- ge heer zwaar gewond werd. Het slachtoffer wilde blijkbaar de inzit tenden van een auto, die ter plaatse eenige oogenblikken stilstond, spreken, blijkbaar zonder dat de passagiers daarvan gediend waren. Toen eerstgenoemde hevig tegen de achterruit tikte, reed de auto opeens achter uit met het gevolg, dat de heer tegen den grond sloeg en hevig bloedend uit neus en mond, bewusteloos bleef liggen. Spoedig was een auto van den geneeskun digen- en gezondheidsdienst ter plaatse, die het slachtoffer naar het „Onze Lieve Vrou- we-gasthuis" heeft vervoerd. De politie stelt een onderzoek in naar de omstandigheden waaronder dit ongeluk heeft plaats gehad. Vermoedelijk treft den chauffeur geen schuld. NEDERLANDER TE MAESEYCK AANGEHOUDEN Gister is in de gevangenis van het Belgi sche grensplaatsje Maeseyck ingesloten de 28-jarige loodgieter A. B. uit Venlo, die er van verdacht wordt. Dinsdagavond in het café „Spoor" te Venlo uit een lade een geld kistje, inhoudende 180, te hebben ont vreemd en daarna te zijn verdwenen. De Ven'oosche politie is er van in kennis gekomen, dat B. zich in een taxi over de Belgische grens heeft laten brengen. Dit spoor werd gevolgd en in samenwer king met de Belgische politie is de gezochte in een hotel te Meseyck gearresteerd. Een bedrag van 160 werd op hem gevonden. Zijn uitlevering zal worden gevraagd. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidersbemidde ling deelt mede, dat in de week van 22 tot en met 27 October 1934 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 568.500, waarvan 82.600 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November wor den geen gegevens ontvangen aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van land arbeiders. De werkloosheid onder de overige 485.900 verzekerden bedroeg in genoemde week 27.1 pet. tegen 26.2 pet. in de week van 8 tot en met 13 October. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 24.8 pet. Bij 1064 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 27 October in totaal 343.190 werkzoekenden ingeschreven, waar onder 323.946 mannen. Hiervan waren werkloos 321.993 personen, waaronder 308.178 mannen. Op 13 October 1934 be droeg het aantal ingeschrevenen bij een on geveer gelijk aantal organen 335.106. Hier van waren werkloos 313.926 personen, waaronder 300.008 mannen. Het aantal in geschreven werkzoekenden is sedert 13 Octo ber gestegen met 8084, het aantal werkloo- zen met 8067. In vergelijking met het over eenkomstige tijdstip van het vorig jaar wijst het aantal bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven werkzoe kenden een stijging aan van rond 20 000. Zooals men weet, zijn in de vorige week een touringcar van het reisbureau Novar en een van de firma Sommeling in verband met het vervoeren van reizigers naar Amsterdam, zonder dat zij vergunning hadden voor een zoodanigen dienst, in beslag genomen. De eigenaars van deze touringcars hebben daarop een verzoek tot nietigverklaring van dit beslag bij den kantonrechter te 's-Graven- hage ingediend. De kantonrechter, mr. Ferguson, heeft gistermiddag, na langdurig verhoor van partijen, beslist, dat deze touringcars niet in freslag mochten worden gehouden en dat zij derhalve aan de eigenaars behooren te wor den teruggegeven. Van deze beslissing staat gedurende 3 da gen voor den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht beroep in cassatie bij den Hoogen Raad open. HERCLASSIFICATIE? Bezwaren van verschillende heidsorganisaties. over- De vertegenwoordigers van de besturen van het permanent comité van christelijke organisaties van personeel in publieken dienst, de centrale van hoogere rijksambte naren, de centrale van Nederlandsch over heidspersoneel, de roomsch-katholieke cen trale van burgerlijk overheidspersoneel, de centrale van vereenigingen van personeel in

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 9