de voor deltöste JUizzletubciek 'Jkmdna aai 'Hieuws 'JmilCetot1 De heks van Winslea TTTTTTTTT) .«HES» REGENJAS H. NEVILLE HART SCHOEMAKER HOORN. DE STREEK. HEERHUGOWAARD. W ARMENHUIZEN, LANGENDIJK. I STANDAARDBUS NU 15 CTS 1 IREUZENBUS NU - 271/2 CTS I Marjorie verneemt de waarheid. Iu HENSBROEK. Onze Tweede November-opgave. Negen cijfers 2. De som met de negen cijfers 2, die wij in onze vorige rubriek ter oplossing gaven, vond veel belangstelling- Geheel volledig zag de som er als ■volgt uit: 69051 47823 207153 138102 552408 483357 276204 3302225973 Onze Nieuwe Opgave. (No. 3 der No- vemberserie). Een klein ingewikkeld vraagstuk. Hoeveel is 89 X de vijfde macht van de derdemachtswortel uit 443147866624 of vviskundig^uitgedrukt 89 X I V«3147866624*1 Oplossingen (3 punten) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 23 Nov. 12 uur aan den Puzzle Redacteur van de Alkmaarschi Courant. '9cgOrondèerjd too ndicht, zonder gum mi cn poreus leveroo 'wij. reeds' vanaf f 25£ ool< naar maat Efogunta model len vow Dames en Heerén' Wij bezoeken U gaarne op aanvrage tin geheel vrij blijvend met onze uitgebreide .collectie. 406 Heerengracht/ Amsterdam Éérste kl'aiflèéding naar rpaat. Matige prijzen I Tot lid van het bestuur der banne Hoorn is gekozen de heer P. v. d. Lee, al hier. B. Schermer f Alhier is zeer plotseling overleden de heer B. Schermer, lid van de bekende wijn- koopersfirma B. Schermer en Zn. De heer Schermer was een bekwame en bekende persoonlijkheid. Van 1914 tot 1915 en 19161923 was hij lid van den gemeen teraad. Bijna 20 jaren had hij zitting in het col lege van regenten van het stadsziekenhuis, waarvan hij, sinds 1925, voorzitter was. Tevens was hij vele jaren bestuurslid, sinds kort voorzitter van de vereen, de Am bachtsschool, lid van de commissie van toe zicht op het Westfriesch Museum en voorts commissaris van de Noorderbank te Alk maar. Buiten Hoorn maakte hij zich o.a. ver dienstelijk als secretaris van de r.k. vereeni- ging voor vacantie-kolonies. De aanvoer van bloemkool is hier nog geweldig, sommige dagen bedroeg deze meer dan 300 schuiten. Het binnenland heeft groote moeite het aanbod op te nemen zoodat de prijzen achteruit liepen tot ƒ4 4.50. Een factor van beteekenis is tevens, dat de zouterijen vol zitten en van dien kant nog maar weinig wordt gekocht, zoodat ook 2e soort weinig opbrengt. Nationale Bond Landbouw en Maatschappij. Het getal opgekomenen op deze samen komst was grooter dan algemeen werd ver wacht. Uit meerdere dorpen uit den omtrek was men per auto en rijwiel gearriveerd, zoo dat een kleine honderd personen aanwezig waren, toen de voorzitter de heer L. van Graft de bijeenkomst opende en het woord gaf aan den heer de Lange uit Ruinerwold. Deze begon met er op te wijzen, dat reeds vanaf de vroegste tijden de menschheid den bodem had weten ,e benutten voor het le vensonderhoud en langzaam aan uit dit zeer primitieve begin een landbouwenden stand van May Wynne. 42) Maar vandaag zong zij niet, toen ze voor het laatst uitkeek uit liet erkervenster, waar zij had gezeten met Dick Morrice. Arme Dick! Was dat pas de vorige avond, dat zij nog met hem gesproken had van de blijde dagen, die komen zouden, als zij weer bij elkaar waren? Een peinzende uitdrukking kwam in haar oogen, terwijl zij haar handen vouwde in gebed. En daarna was zij zeer kalm, niet langer uittartend in haar spreken. „Een ding zou ik u nog willen vragen, eer u mij wegleidt", zei ze tot Birley. „En dat is om afscheid te mogen nemen van mijn vriendin, mistress Stapleton?" Hij fronste de wenkbrauwen en zou mis schien dat eenvoudige verzoek geweigerd hebben als hij niet toevallig eens rondgeke ken had onder de mannen, die Lambert on der zijn bevel had geschaard, voor dat spionnagewerk. „Maak het dan kort, vrouw!" sprak hij streng. De soldaten van het Parlement heb ben wel wat anders te doen dan om te wach- was ontstaan, geheel op zich zelf aange wezen in zijn strijd met de om het levensbestaan. Deze strijd had bij de voortschrijdende ontwikkeling een steeds ander cachet aangenomen. Thans was men zoover dat de techniek ook in den landbou wenden stand het elementaire handwerk steeds meer begon te vervangen. Doen iet bleek maar al te zeer dat deze in den tegen- woordigen tijd den boerenstand met van den ondergang kon redden, daar de instorting die de laatste jaren bemerkbaar was, er niet door werd gekeerd en men steeds naar lager peil afzakte. De vraag doet zich bij ieder weldenkend mensch op of de plattelander bij dezen toestand moet berusten, dan wel dat hij zich tegen wat uitgroeide tot eer schrij nend sociaal onrecht moet teweerstellen. Spr. wilde deze laatste vraag op voor ieder bevattelijke manier behandelen. Het scheen dat de maatschappij verdeeld was in klassen, evenals dit bij de spoorwegen het geval is en men vraagt zich af hoe som migen altijd le klas gaan, terwijl anderen zich minder moeten behelpen. Gaan we terug in de geschiedenis, dan zien we den boer aan banden gelegd door de privileges der steden, die hem dwongen met al zijn producten ter markt te gaan. De din gen, die hij noodig had moest hij naar ver houding duur betaien. Bij de opkomst van het liberalisme zien we deze banden breken. De maatschappij moest vrij worden. Als consequentie daarvan ont stond een strijd tusschen de economisch zwakkere en den economisch sterke, en niet lang duurde het of de laatste voerde onbe perkt heerschappij. Als logisch uitvloeisel van dezen maat- schappelijken toestand met het daaraan ver bonden onrecht moest een andere strooming ontstaan en zien wij het socialisme ver schijnen. Idieel was deze beweging hoog te noemen, 'och de ondergrond er van bleek niet houdbaar, daar bij het verkrijgen van een hooger loon ook de begeerten stegen en steeds weer een toestand geschapen werd. waarin het geldende loon te weinig bleek om in de stijgende behoeften te voorzien. Vrijwel los van deze beweging zien we de landbouw, die doorgaat de producten naar vraag en aanbod te kweeken en zich om vrijhandel of internationalisme weinig be kommert zoolang de verbouw loonend bleek. In tijden van crisis drong het wel tot enke len door dat deze richting toch niet goed was, doch ver keek de gemiddelde boer niet. Hij bleef bij zijn bedrijf en vermoeide zich niet met de vraag of hij daaruit duurzame welvaart kon putten. Bij de doorgaande industrialiesatie zien we b.v. in Engeland, dat op een gegeven oogenblik slechts 7 pCt. der bevolking van de bodemproductie van het eigen land leef den. De rest moest worden aangevoerd. Dit kon goedkoop geschieden door de kerstening der wingewesten, die een onbeperkt mate riaal van goedkoope arbeidskrachten leverden als zij meer gecultiveerd werden. De oorlog verplaatste echter de industrie naar andere werelddeelen en in de industrie landen van voorheen (Engeland en Duitsch- land) ging men zich meer op de bodempro ductie toeleggen. Direct gevolg was minder export uit ons land met al de gevolgen daar aan verbonden voor den Holiandschen land bouwer, welke toestand bij ons leven zich niet meer zal wijzigen. Thans is het reeds zoover gekomen, dat de stand, die enkele jaren geleden nog de redder der menschheid was, niet meer noodig bleek en men den Holiandschen boer met een steun bedrag trachtte zoet te houden. Op allerlei gebied steun. En de boer keek zoodanig naar die steun, dat hij er de groote maatschappe lijke vragen er door vergat. De zee van amb tenaren met die steunuitdeeling belast moes ten betaald worden. Door den boer. Hoe meer men het steunstelsel bekijkt, hoe meer men van den leugen er van doordrongen wordt. De eisch moet zijn, geen steun, maar rtcht. Doch het schijnt dat de boer als een schaap door bet leven wil gaan. Na de pauze memoreerde spreker, dat er een tijd was dat de landbouw viel en de zuivel nog goed was. Toen wierp iedereen zich op het zuivelbedrijf. Planmatig was geweest, dat men de oude bedrijven naar hun atrd in stand had gehouden Moeilijk zal het zijn den boerenstand bij te brengen, dat hij zich in een groote vereeniging orga niseert, die het belang van allen voorstaat Hierdoor zal echter verkregeD worden, dat het platteland die plaats in de maatschappe lijke organisatie in gaat nemen, waar het recht op heeft. Spr. veiwees in deze naar „Landbouw en Maatschappij" en besloot met een krachtige opwekking cm tot lid toe te treden. De platte lander moet niet zeggen: ,ik ben maar een mensch", doch „ik ben ook een mensch'Hij kan dat laatste met recht zeggen, want hij is degene, die dag in dag uit midden in God's schoone schepping staat en deze schepping is het, die bij beschouwing tot bevrediging stemt, terwijl datgene wat uit het mensche- lijke breir is voortgesproten steeds meer be geerten opwekt. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een druk gebruik gemaakt. Vergadering L.T.B. afd. Warmen huizen. Donderdagavond vergaderde de afd. Warmenhuizen van den L.T.B. in het Patro naatsgebouw. De voorzitter, de heer W. Dekker, opende deze vergadering met den chr. groet en heette allen hartelijk welkom, speciaal den geeste lijken adviseur en den burgemeester. In het openingswoord memoreerde spr., dat 15 nieuwe leden zijn ingeschreven. Van dezen kant bekeken gaat het met deze afd. goed, aan den anderen kant echter minder. De contributie wordt n.1. slecht betaald. De leden zijn blijkbaar nog niet goed doordron gen van het belang eener katholieke organi satie. Spr. wees op het winterprogram, een bewijs, dat het bestuur zijn uitersten best heeft gedaan. Spr. vroeg van de leden op den eersten plaats de contributie van den L.T.B. te betalen. Hierna kwam de spr. van deze vergade ring en door den voorzitter hartelijk verwel komd. De voorzitter deed mededeeling, dat de se cretaris, de heer A. Tesselaar, is vertrokken en als plaatsvervanger is benoemd de heer C. Mosch, tevens plaatsvervangend lid Cen traal Bestuur Centrale Veilingsvereeniging. Tevens werd mededeeling gedaan, dat een actie gaande is om op de kool die in Maart- April-Mei 1934 is geveild, nog een toeslag te krijgen. Hierna ving de heer B. Machielsen zijn aangekondigde rede aan met het onderwerp: Nut van organisatie en contributie. Spr. ving zijn onderwerp aan met het constateeren, dat hetzij een tuinder het be lang eener katholieke organisatie niet keni, of niet bij machte is de contributie te betalen De contributie is een zeer ondergeschikt be lang. Het is reeds meermalen bewezen, dat de L.T.B. niet alleen nuttig, doch ook aller noodzakelijkst is. Het is een principieele plicht van iederen katholieken tuinder en boer lid te zijn van den L.T.B. Zeker de tijd is zwaar en donker. De vraagstukken van den dag stapelen zich op. Daarom is het van des temeer belang lid van een stand- en vakorganisatie te zijn. De tijd ontaardt zich in een vijandschappij. Wij leven in een tijd van strijd. De crisistoestand van het heden is geschapen door de menschen zelf. Kan en moet ook weder hersteld worden door de menschen zelf. De verarming en verpaupe ring van een groot deel der bevolking is een schuld van het menschdom zelf. Er bestaat voor velen een ongekende levensonzekerheid. Spr. wees op vernieling en vernietiging van levensbehoeften. De tegenstrijdigheid van de menschen is de oorzaak van de hui dige botsingen. Gewezen werd op den jongsten Konings moord; op werkstakingen in Amerika; op de moorden op de katholieke mannen in Duitschland; hongerstaking der mijnarbei ders in Oostenrijk. De oorzaak van dat alles, dat men God heeft veriaten. 0rgani*a' tie is een Heiligen plicht van iederen katho- HekënlSer en tuinder. Spr. zeide dat over- vloed van levensbehoeften door God is gt wild De distributie is echter hopeloos in ae war' Araerikaansche katoenarbeiders zijn niet bii machte een hemd te koopen, terwijl men in Amerika besloten heeft 4 katoenoog sten te vernietigen. De schrilste tegenstuj digheden. De broodprijs is onevenredig hoog gestegen. De katholieken moeten manc he, ingenomen defensief verlaten en het offen sief aanvangen. Daarvoor is noodig een krachtige katholieke organisatie. Gewezen wordt op Rerum Novarum. Men moet niet alleen katholiek zijn in de kerk, maar ook 111 het maatschappelijk leven De katholieken moeten socialer zijn dan de socialisten. De katholieken moeten gehoor geven aan den roepstem van Paus en bisschoppen. De godsdienst kan alleen verlichting brengen. Er zal een strijd ontketenen tusschen geloof en ongeloof. Het eerste middel daartegen is de r. k. organisatie. Do r. k. organisatie moeten de voorka pellen zijn der kerk. Organiseeren is ook een stoffelijken plicht. De tijd van den eenling i6 voorbij De L. T. B. behartigt het godsdienstige- en het maatschappe lijke en het materieele belang zijner le den. Een financieel voordeel is het bovendien georganiseerd te zijn in den L. T. B. Zeker het stuit spr. tegen den borst, dat de tuinbouw bij de verdeeling van de crisissteun als een soort aan hangsel wordt beschouwd. Men moet echter grootsch gaan op de organisatie van den L. T. B. Zeker de veilingsorga nisaties hebben veel en goed werk ge daan; zij kunnen echter nooit de sociale organisaties vervangen. De veilingsor ganisaties zijn zuivere verkoopsorgani saties. Wijzende op de voordeelen die den L. T. B. geeft noemde spr. de Coöpe raties; de Pachtraad; de Voorlichtings dienst; het Boekhoudbureau enz. Is de contributie zoo vroeg spr. dan nog te hoog. Men -vordt herinnerd aan de contributies van de arbeiders. Spr. spoort de leden aan trouw de contributie en met liefde te betalen. Men werd herinnerd aan het spook van executie en aan de maatregelen die daartegen worden aangewend. Geld aan de organisatie besteed is wel besteed geld. Doe dit opdat de organisatie ons in staat kan stellen de toekomst gerust stellend tegemoet te gaan. (Applaus). De'voorzitter bracht hierna dank aan den spreker voor zijn mooie rede. Hierna kwam het contributie-vraag stuk ter sprake. De leden werden in de gelegenheid gesteld de contributie in gedeelten te betalen. Vervolgens hield de geestelijke advi seur nog een kort godsdienstig toe spraakje. Hierna sluiting met den Chr. groet. Door de Langendijker Bestuursdersbond is in een schrijven aan de gemeenteraden verzocht, om adhaesie te willen betuigen aan het petitionnement van het N.V. Aan de plaatselijke burg. armbesturen, crisis-comi- té's, tuinbouwvereeniging, afdeelingen van den Ned. Tuindersbond, Chr. Boeren- en Tuindersbond, Chr. Bestuurdersbond, R.K. Volksbond, L.T.B., Langendijker Winkeliers- vereeniging, die te St. Pancras en de coöp Nieuw Leven te Zuidscharwoude zijn af schriften gezonden met verzoek, adhaesie te betuigen. In de zeer uitgebreide toelichting, welke dit adres vergezelt, wordt gewezen op de voortdurende verslechteringen, welke na 1 Juli nog zijn gekomen in de toch al ge ringe steunbedragen, met gevolg, dat als de menschen er eenigen tijd van moesten leven, zeer groote verarming intrad. Van de uit- keeringen, welke in deze gemeenten 8 en 9 per week bedragen, en waarvan op het oogenblik honderden menschen moet leven, ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN - DE BONS VAN DE REUZENBÜS HEBBEN DUBBELE WAARDE ten op dergelijke beuzelarijen Een jonge luitenant, die dichtbij stond, kon toch niet nalaten zijn verontwaardiging te kennen te geven over een dergelijke uiting. Maar Barbara zou er geen acht op heb ben geslagen. Zij voelde zich nu niet meer gegriefd door dergelijke woorden, daar er een gelouterde kalmte over haar was geko men, die zijzelve niet begreep. Marjorie Stapleton lag op de bank, in een van de bovenkamers, bewaakt door vier soldaten. Zij richtte zich op toen zij Barba ra zag, riep haar bij den naam en vroeg of ze vrij waren. Barbara knielde neer en sloeg beide ar men om het vriendinnetje heen. „Hoor eens, lieve", sprak zij zacht en kalm, „ik kom afscheid van je nemen. Nu moet je niet schreien, liefste Marjorie, om dat ik alleen ga. Ik heb gebeden en ik voel er mij zeker van, dat een Macht, sterker dan die van John Lambert of James Birley, je behoeden zal voor het lot, dat je bedreigt. Herinner je je nog de voorspelling van moe der Meg en hoe die sprak van een leven vol liefde en zonneschijn voor jou, prul? Heb dus geen vrees voor deze tijdelijke verduis tering: achter de wolken schijnt de zon! Want ik weet, dat moeder Meg de waarheid spreekt in haar voorspellingen". „Maar ik begrijp niet', riep Marjorie met een snik, „waarom ben ik gevangen, terwijl Jij vrij bent, Bab? Mag ik niet met 'je mee? Toe, smeek er generaal Lambert om! Mis schien dat hij toch nog wel die bede ver hoort, ondanks alles, wat James Birley zegt!" „Je kunt niet met mij meegaan, liefste", fluisterde Barbara, haar afwerend,' „omdat omdat Hugh Ainslie je anders missen zou". „En waarom? Waar ga jij heen, Babs? En waarom kijk je zoo vreemd? Je verbergt de waarheid voor mij en bent in het geheel niet vrij? Misschien vervoeren ze je naar den een of anderen verschrikkelijken kerker". „Neen, naar geen kerker. Ik ga je vader opzoeken, Marjorie, en hem vertellen wat een braaf dochtertje hij heeft. Maar omdat de tocht daarheen wel wat lang kan zijn, wilde ik je vragen, of je, als je ooit Dick Morrice weerziet, je hem dan dit medaillon zoudt willen geven met mijn portret er in en die oranjelintjes, die Jack of Lanthorne al tijd onder zijn jas droeg op zijn woeste avondritten. Het portret vertoont de beelte nis van Barbara Carcroft, die met al haar fouten een man lief had met heel haar hart. Wil je dat Dick van mij zeggen, Marjorie?" En Marjorie, hoewel nog steeds niet ge heel beseffend de beteekenis van die zacht gesproken woorden, beloofde het. terwijl de tranen haar langs de wangen biggelden. „Mocht ik toch maar meegaan", jammer de zij, toen een ongeduldige oproep Barba ra van haar wegriep. Maar Barbara, steeds moedig glimlachend, wierp nog één blik terug en zei: „Neen op Hugh moet je wachten. En je zult toch niet de boodschap vergeten aan mijn goeden Dick?" HOOFDSTUK XXIV. „Waarom hebt u mij hier den heelen dag gehouden?.... En waar is Barbara? Ik... ik verlang zoo naar haar en en ik wilde generaal Lambert spreken en hein vragen, wat hij voor straf heeft bepaald'. Marjorie trok zich terug naar het venster, vanwaar zij den avondhemel in zijn volle pracht kon waarnemen. James Birley lachte dien wreeden kor ten lach. Vt maar Soed voor dwaze jonge meis- u"j z''', ^aar liefhebben, haai niet altijd aan haar woord houden" spotte hij. „En zoo zal je hooren, kindlief dat op mijn voorstel generaal Lambert jedoodvonnis, dat je ie op den hals haalde door je verraad tegen het bestaand gouvernement, heeft veianderd in veilige bewaking van je per soon door dien trouwen dienaar van het Parlement, James Birley, die voortaan ver antwoordelijk zal zijn voor het gedrag van zijn vrouw". „Zijn vrouw? Hoe durft u, master Birley! Ik, uw vrouw? Ik verzeker u, dat ik lie ver dood zou zijn, dan dat! Breng mij voor VI kan geen gezin op menschwaardige wijze bestaan. De vaste lasten, zooals huren, gas, electriciteit zijn niet in evenredigheid der steunbedragen verlaagd. Hierdoor springt de noodtoestand der werkloozen wel sterker in het oog. Op grond van dezelfde overwegingen is het noodig, in de thans bestaande steunrege ling het maximum-percentage, dat de uit- keering tegenover het loon mag bedragen, verder te verhoogen. Voor enkele groepen van arbeiders is hier slechts toe over ge- gaan, wat wel toe te juichen is, doch het gaat hier om niet meer dan 2 A 3 van het aantal ondersteunden. Het doel van den mi nister verhooging van de steun voor arbei ders met groote gezinnen en lage loonen is hiermee niet bereikt. Bij de toelichting van de punten 3, 4 en 5 wordt gewezen op de verzwaring van de lasten, welke het winterseizoen met zich brengt. In het bijzonder de aanschaffing van kleeding, dekking en brandsto'. Daaraan bestaat groot gebrek. En het zijn vooral de kinderen, die hieronder te lijden hebben. De brandstoffentoeslag is daartoe volstrekt on- voldoende. Ook de verhooging van het subsidie van het Nationaal Crisiscomité is onvoldoende om in dit tekort te voorzien. Aangedrongen werd op het verstrekken op ruimer schaal van goedkoope boter en aardappelen. Verder op het verstrekken van werk aan de jeugdige werkloozen, die, doelloos langs den weg slenterende, zonder eenige inkomsten, aan vele gevaren, zoowel geestelijk als licha melijk, bloot staan. Krachtige maatregelen zijn hiertoe gewenscht. ubileum-uit voeringen van ,*t Viooltje". Dinsdag de dag- voor de kunstlievende leden en genoodigden is schitterend ge slaagd. De zaal van den heer Groot was tot in alle hoeken bezet, toen de voorzitter de heer den Das, de aanwezigen hartelijk wel kom heetten. Spreker wilde niet op den voorgrond treden, wat betreft het oprichten der ver eeniging nu 60 jaar geleden, daar spr. nog maar 15 jaren aan de vereeniging is ver bonden. Toch, zeide de voorzitter, wil ik nog even enkele bijzonderheden mededeelen. De op richter, de heer P. Oud, is overleden en ook de meeste andere mede oprichters der ver eeniging. Nog een van hen is overgebleven, en wel de heer Jb. Baan. Spr. bracht den heer Baan namens de andere leden een hartelijk woord van dank voor zijn aanwe zigheid ojp dezen avond. Dan memoreerde spr. de bijzonderheden van de laatste tien jaar. De voorzitter las een felicitatiebrief voor van het eerelid, de heer K. Schuit, die wegens familieomstandigheden hier niet aanwezig kon zijn. Spr. besluit zijn ope ning en geeft het woord aan den eersten spr. van dezen avond. Burgemeester Kooiman is de eerste die de vtreeniging namens de gemeentenaren een hartelijk woord van geluk toewenschte. Dan zeide spr., dat toen bekend was gewor den dat ,,'t Viooltje" in November zou ju- bileeren, enkele personen, waaronder spr., het initiatief haaden genomen om bij de gemeentenaren rond te gaan en te trachten gelden te verzamelen om de vereeniging bij haar 60-jarig bestaan een cadeau te kun nen aanbieden. Dat de burgerij met onze trouwe vereeniging mede leeft, bewees zij .door met milde hand op de lijsten te teeke nen, en het comité was volkomen in staat, de vereeniging een cadeau aan te bieden zooals zij niet had durven denken. Namens de burgerij, zeide spr. bied ik u een nieuw voorscherm aan, met den wensch dat de vereeniging mag groeien en bloeien besloot burgemeester Kooiman zijn felicita tie-rede. (Daverend applaus). De heer den Das bracht alen, die hebben medegewerkt om de vereeniging zoo'n prachtig cadeau aan te bieden zijn hartelij- ken dank. Tweede spreker was de heer Jb. Groot, die namens de volgende plaatselijke vereeni- gingen ,,'t Viooltje" feliciteerde. Ver. „Udi", „Ons Genoegen", Floralia. V.V.V., afd. Hensbroek v. d. Bond v. Staats pensioen en Mermento-Mori. Namens ge noemde vereenigingen bood spr. de vereeni ging een prachtig vloerkleed aan. Een hartelijk applaus ontving ook deze spr. bij het einde van zijn rede. Daarna nam de heer Wit, wethouder der gem. het woord en feliciteerde, veefonds en boerenleenbank. Al bood spr. geen cadeau aan de felicitatie is daarom niet minder hartelijk. Met den wensch dat we over 15 jaar hier allen weer aanwezig mogen zijn om het 75-jarig bestaan te vieren, besloot de heer wit zijn felicitatie. (Applaus). generaal Lambert, nu ik toch immers een gevangene van het Parlement ben. nij zal mijn geschiedenis hooren en mij dezelfde clementie verleenen als aan mistress Car- croft" „Dezelfde clementie? Birley kwam een paar stappen naderbij, toen hij die woorden herhaalde, maar zij bleef hem flink in het gelaat kijken, ofschoon ze zeer bleek zag. „Dezelfde clementie?" herhaalde Birley nog eens, met de uitdrukking, waarmee de slang haar prooi betoovert, eer zij die ver slindt. „En weet je dan wel, wat die clemen tie was, die je vader ook genoot? Als je dat graag weten wilt, beklim dan den Mon niksheuvel en zie, wie daar aan de galg bengelen tegenover kasteel Pontefract". Een kreet was haar antwoord, een kreet, zóó pijnlijk en doordringend, dat hij wel be greep, hoe zij den zin van zijn woorden had verstaan. Maar nu kon hij dan ook riet meer dieper treffen, want Marjorie was dicht bij de bank in zwijm gevallen. Birley trad aan haar zijde en hief haar half op in de armen. Hij voelde geen wroeging, toen hij haar doodsbleek gezichtje zag, maar boog zich over haar heen en drukte haar vurige kus sen op het voorhoofd. „Eindelijk!" fluisterde hij, „ben je dan de mijne! En niemand kan mij ontnemen wat de hemel zelve mij in de armen voert!" (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 10